Main Content:

Pagini: 1 ... 472 473 [474] 475 476 ... 612

Lupta noastra

• vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Lupta noastra
« Răspunde #7095 : Iunie 17, 2015, 18:24:57 »

Cel mai mult ma doare faptul ca la festivitatile de 25 de ani, de la FANTANA, sambata 13.06.2015, la ora 19, nu ne-am adunat decat ceva ceva peste doua sute - daca nu gresec ca apreciere. Iar poate ca jandarmeria si cu politia, ce era imprastiata prin jur, cred ca depasea jumatate din numarul nostru.
    Chiar asa de nesabuit sa fie acest neam si sa uite asa de repede ?
    Ma asteptam sa vina cel putin 2-3 mii, din zecile de mii de atunci.
    Eu inteleg ca este greu, suntem saraci, suntem schilozi, suntem flamanzi, ne-a sleit de vlaga puterea, nu mai putem merge, ne taram - dar cu demnitate - am stat toata noaptea sa pot gasi cu ce sa ma intorc acasa, abia ma mai tineam pe picioare, da ma durea, dar durerea cea mai mare am primit-o in suflet, ma durea nepasarea ce s-a napustit peste capetele romanilor. Cat de increzatori eram atunci si cat de absenti acum.

Respect pe cei care s-au straduit sa nu fie date uitarii acele momente.
Memorat
  • voica
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7096 : Iunie 17, 2015, 19:06:28 »

Domnule ,vamil,  eu am etalat ce am trait. Este posibil si  alta varianta, numai ca noi nu am fost si gurii care au patit-o, au mai fost si altii. Cat priveste guvernarea de atunci nu a fost mai rea sau mai buna decat celelalte care au urmat pana in prezent. Personal consider ca toate si-au batut joc de popor. Nu au facut nimic pentru popor ci pentru ei personal.
Toate bune.
Memorat
  • voica
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7097 : Iunie 17, 2015, 19:24:54 »

Domnule Iosif, departe gandul de mine de a va supara sau jigni. Am scris la rubrica Dv. pentru care mi-am cerut scuze, ce am trait eu si sotul meu. Intamplarea a facut sa fim in Bucuresti si sa trecem pe acolo. Eu nu stiu daca cei care au abuzat de noi erau sinceri protestatari din Piata Universitatii sau erau pusi de FSN, asa cum spune un coleg. Nu stiu acest lucru, dar stiu ca ce ni sa intamplat noua li sa intamplat la foarte multi altii. Si ma intreb, toti or fi fost platiti de fsn ? Dar Dv. spuneati a nici nu erati in tara, ori am citit eu gresit ? Oricum au stat lucrurile, eu nu contest protestatarii cu adevarat sinceri si civilizati. Ii contest insa pe toti ceilalti, indiferent din ce partide or fi venit acolo, pentru mizeria facuta si pentru insistenta unui timp mult prea indelungat a protestului. Ce ne-am face daca ori de cate ori nu ne convine guvernarea sa ne ducem in mijlocul Bucurestiului si sa nu mai plecam de acolo cate teri luni.
In privinta Domniei Voastre, nu ma-n doiesc ca ati fost sincer in tot ce ati factut de 25 ani. Si ca sa va conving ca nu am avut intentia de a va jigni, va spun ca sora mea care locuia si locuieste in Bucuresti si acum era o simpatizanta a protestatarilor si dupa parerea ei puteau sa stea in Piata si un an. Mie mi sa parut atunci si acum, la fel, ca nu este o dovada de civilizatie mai ales ca miezul protestatrilor erau studenti.
Dar vin din nou, si va rog sa ma deconectati, astefl nu voi mai putea interveni.
Va doresc numai bine
Memorat
« Răspunde #7098 : Iunie 17, 2015, 23:21:58 »

Doamna, am lipsit scurt timp din tara. La plecare, am votat la ambasada noastra de la Berlin, la intoarcere, la intrarea in tara, am aflat de ce se intampla la Bucuresti (nu ati citit articolul din ziarul "15 Noiembrie" pe care l-am atasat?). Daca nu ati fost in Piata pentru durate mai lungi de timp, sa va integrati in ritmurile ei, sa cunoasteti oamenii, sa vedeti microintamplarile care alcatuiau acel tot urias, nu aveati cum sa va formati o parere adecvata. Eu mergeam si stateam acolo uneori de dimineata pana seara. Studentii si alti "pietari" ii detectau usor atat pe comunistii "clasici" care isi exprimau indignarea in legatura cu ce se intampla (uneori numai din expresia fetei), cat si pe provocatori, pe care ii indepartau. In special cei din Liga Studentilor stiau organizatiile care reusisera sa ocupe un spatiu in Piata, dar erau dubioase. Erau foarte atenti cu membrii lor, mai ales ca sa nu se dedea la provocari care sa justifice interventia structurilor de forta.  Nu uitati ca dupa alegeri, cu riscul de a pierde foarte mult din simpatia de care se bucura, Marian Munteanu a anuntat incheierea protestului - tara se pronuntase la urne, alegerea ei trebuia respectata - si principalele organizatii care au sustinut protestul maraton s-au retras. Asa se face ca in piata au ramas, oarecum descoperiti, mai ales provocatorii regimului, nu cei care au fost inima si constiinta acelei manifestatii fara egal.
In privinta retragerii calitatii de membru al Forumului, va comunic faptul ca nu va pot sterge contul. Ca administrator pot sa va banez, dar nu este cazul, pentru ca nu ati facut nimic ce sa justifice o asemenea masura. Nu am sters pe nimeni pana acum, pentru ca nu mi s-a cerut si pentru ca operatia ar costa, caci poata fi facuta numai de programatorul care a integrat Forumul in Portal. Solutia este sa nu mai scrieti pur si simplu. Sunt cazuri similare, membrii care au procedat la fel si care au fost uitati de ceilalti de cand nu mai sunt activi. Indata ce voi avea banii necesari, intentionez sa inchid si acest al doilea forum, iar dupa deschiderea urmatorului, daca n-o sa va inscrieti, nu o sa va mai numarati printre membrii lui. Sper sa fiti de acord cu aceasta modalitate de a rezolva ceea ce doriti.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7099 : Iunie 18, 2015, 21:15:43 »

Propun.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7100 : Iunie 18, 2015, 22:34:06 »

Propaganda basista continua sub masca progermana, iar noi sintem tot mai vanduti.

Administratorul Iosif a propus sa cerem lista postacilor Udrei, dar nu s-a facut nimic.
Am constatat ca a fost atacat imediat de postacii P.M.P. din Brasov, o actiune care v-a intimidat de fapt si pe voi toti.

Intre timp, Bica, sefa D.I.I.C.O.T., e libera. Mircea Basescu e liber. Udrea, e libera si ea. Nepotul lui Traian Basescu, e liber si el, desi e acuzat de mita de un milion de Euro!
Ce asteptati revolutionari ai Romaniei? De ce mai stati cu capul in nisip si voi? De ce nu facem o intrunire a noastra, fara sefii de asociatii, care s-au dovedit a fi curve tradatoare?
Ce ne impiedica sa dam palma ca sa strangem iarasi pumnul impotriva hotilor care ni s-au urcat in cap? Daca nu-i vom lovi, ne vor apasa pana ne vor pune la pamant si ne vor omora pe toti.

Nu le-a ajuns jaful. Au readus tara sub ocupatie straina, cu trupe stationate in ea fara sa ne fi consultat.
Ce texte si imagini sa mai pun pentru a va trezi? Cat va mai lasati dusi de nas cu minciuna indemnizatiei?
Memorat
  • gheorghe
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7101 : Iunie 19, 2015, 08:54:37 »

Am si eu o intrebare domnule Remus43.
Cand a trait poporul roman mai bine, cu toate resursele pe care le-a avut in decursul existentei sale? cu exceptia conducatorilor lui si a slugilor acestora?
Sa aveti o zi buna.
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7102 : Iunie 19, 2015, 14:05:24 »

Vă comunicăm soluția adoptată prin Decizia nr.31 din data de 12.06.2015, încheiată în baza procesului-verbal nr.18/5647/12.06.2015, cu ocazia ședintei de lucru a Comisiei pentru aplicarea prevederilor art. 9^2 din Legea nr. 341/2004, cu modificarile și completările ulterioare, constituită prin Ordinul nr. 30/2015:
          Comisia, în urma analizării cererilor depuse a verificat  îndeplinirea cumulativă a condițiilor pentru obținerea noului certificat și acordarea titlului de Luptător pentru Victoria Revoluției din Decembrie 1989 – Luptător cu Rol Determinant conform prevederilor din legea nr. 341/2004, cu modificarile și completarile ulterioare.
            Comisia a verificat un număr de 76 de cereri, în ordinea depunerii acestora, conform înscrierilor din Registrul special.

Pentru a vizualiza Listele privind soluțiile adoptate, daţi click pe fişierul ataşat....

Memorat
« Răspunde #7103 : Iunie 20, 2015, 19:34:02 »

Postez doua articole de anul acesta - unul foarte recent, altul din luna martie - desprespre Marian Munteanu si evenimentele din urma cu 25 de ani. Ca si cea de anul trecut, a Revolutiei din Decembrie 1989 si aceasta aniversare, a mineriadei, este una foarte trista, care demonstreaza ca sutnem departe de a avea un stat de drept, de a exista o justitie reala in aceasta tara, respect pentru cetatenii si valorile ei.
Memorat
« Răspunde #7104 : Iunie 20, 2015, 19:44:05 »

www.activenews.ro/prima-pagina/Gafa-de-proportii-la-Realitatea-TV.-Ce-a-patit-Marian-Munteanu-liderul-Pietei-Universitatii-in-1990-99675
Luni, 9 martie 2015

Gafă de proporţii la Realitatea TV. Ce a păţit Marian Munteanu, liderul Pieței Universității în 1990

DE TUDOR MATEI

Instanţa supremă a confirmat astăzi decizia procurorilor Parchetului ICCJ: Dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990 va fi redeschis!

Printre televiziunile care au comentat evenimentul s-a aflat şi Realitatea TV. Claudiu Popa, moderator la postul amintit, a intrat în direct cu Marian Munteanu, liderul Pieței Universității în iunie 1990. În cadrul dialogului de câteva minute, Popa i-a lansat la un moment dat o întrebare care l-a făcut pe Munteanu fără cuvinte pentru câteva momente: Ați fost bătut în Piața Universității?”

Pentru cei care nu ştiu, Marian Munteanu a fost una dintre victimele acelor evenimente. Liderul studenţilor din 1990 a stat în comă timp de patru zile după ce Denes Domokos, şef de tură la mina Livezeni, a încercat să-l decapiteze, acestuia făcându-i-se ulterior un dosar penal pentru tentativă de omor în urma căruia a făcut 8 ani de închisoare!

Studentul Munteanu a fost arestat în dimineaţa de 13 iunie 1990, eliberat câteva ore mai târziu, apoi sechestrat şi bătut cu bestialitate în subsolurile Universităţii. În acea zi a ajuns la spital în moarte clinică. După numai 4 zile a fost din nou arestat şi încarcerat la Jilava timp de două luni.
Memorat
« Răspunde #7105 : Iunie 20, 2015, 19:47:11 »

www.activenews.ro/stiri-social/Marian-Munteanu-Poporul-roman-este-unul-miraculos.-Acum-are-o-zi-proasta-116839
Duminică, 14 iunie 2015

Marian Munteanu: Poporul român este unul miraculos. Acum are o zi proastă

DE ANCA APOSTOL

FOTO: b1.ro

Marian Munteanu, fost lider al studenților din perioada 1989 - 1990, a vorbit duminică seara în cadrul emisiunii ”Ultimul cuvânt” de pe B1 TV despre activitatea sa din ultimii 25 de ani.

”Antropologia este specializarea, în special cu privire la cultura și civilizația românească tradițională. Mă ocup de cultura și felul de a fi al românilor. Încerc să îl înțeleg și să îl descriu. Suntem un popor miraculos. Probabil că ați cunoscut în viață mulți oameni pentru care aveți o admirație.

Credeți că oamenii ăia nu au avut în viața lor nici o zi proastă? Perioada asta pentru acest popor înseamnă poate o zi. Sigur că pentru viața noastră, în ziua aia în care poprul român a avut o indispoziție, noi ne-am trăit tinerețea. Asta e. Ghinion. Dar la dimensiunea unui popor multimilenar este o perioada relativ scurtă”, a declarat Marian Munteanu.

”Sigur că privesc cu o anumită tristețe lucruri care se întâmplă în cotidianul nostru, dar una-i una, alta-i alta. Poporul român are o zi proastă, dar nu în totalitate din cauza lui. Populația, cetățenii, instituțiile lor, aici sunt probleme grave. Ceea ce este reprezentativ, stratul cultural, acumularea de inteligență, de frumusete, astea sunt fenomene cu o perioadă  foarte lungă de timp și care ar trebui să ne preocupe mai mult”, a mai spus Munteanu.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7106 : Iunie 21, 2015, 09:24:30 »

Memorat
« Răspunde #7107 : Iunie 22, 2015, 15:55:39 »

http://www.luju.ro/dezvaluiri/cazuri-celebre/dna-a-inventat-santajul-procurorii-trebuie-sa-raspunda-penal-decizia-de-achitare-a-marianei-rarinca-urmarirea-penala-s-a-desfasurat-cu-incalcarea-art-6-cedo-probele-obtinute-in-stare-de-provocare-a-inculpatei-sunt-nelegale-in-raport-de-contradictiile-exis
DNA A INVENTAT SANTAJUL. PROCURORII TREBUIE SA RASPUNDA PENAL – Decizia de achitare a Marianei Rarinca: „Urmarirea penala s-a desfasurat cu incalcarea art.6 CEDO... Probele obtinute in stare de provocare a inculpatei sunt nelegale... In raport de contradictiile existente intre declaratiile persoanei vatamate Stanciu Livia, Curtea constata ca mesajele nu au dus la o incalcare a libertatii psihice a acesteia... Fapta nu are caracter penal” (Decizia)
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7108 : Iunie 23, 2015, 08:09:12 »

Cum vor jandarmii sa inabuse protestele - Amenzi uriase si tunuri sonice

Imediat dupa ce DNA a anuntat ca premierul Victor Ponta a fost pus sub urmarire penala, mai multe proteste in care s-a cerut demisia prim-ministrului au avut loc in Capitala. Pe 7 iunie, Jandarmeria a dat amenzi uriase, iar pe strazile Bucurestiului a fost scos si noul dispozitiv al autoritatilor, LRAD (dispozitiv acustic cu raza lunga de actiune).

Aproximativ 1.000 de persoane au fost prezente in fata Guvernului in acea duminica, la pranz, intr-un miting PMP indreptat impotriva lui Victor Ponta. Manifestatia nu a fost lipsita de incidente, au avut loc mai multe imbranceli intre participanti si jandarmi, iar Eugen Tomac a fost imobilizat pentru ca a iesit din randurile protestatarilor. Potrivit Jandarmeriei, s-a aplicat o amenda de 10.000 de lei.

In aceeasi zi, la Universitate, cateva sute de manifestanti au iesit in strada. Initial actiunea a fost anuntata impotriva defrisarilor ilegale si a inceput cu scandari precum "Uniti luptam, padurea aparam", dar protestul s-a indreptat insa si catre premierul Victor Ponta, existand scandari prin care i s-a cerut demisia. Si atunci, au existat mai multe incidente intre jandarmi si protestatari.
Nu s-a mai intamplat ca in toamna lui 2013, de exemplu, cand activistii de mediu au cucerit bulevard cu bulevard. Numarul fortelor de ordine aproape ca l-a depasit pe cel al manifestantilor si inclusiv pe Edgar Quinet era cordon dublu de jandarmi. La solicitarea Ziare.com, Jandarmeria Romana a precizat ca au fost aplicate cinci sanctiuni contraventionale cu amenda, in valoare de 87.000 de lei.

Tot atunci, "sapte persoane au fost conduse la Sectia 4 de Politie in vederea luarii masurilor legale pentru ca au refuzat sa comunice datele necesare pentru stabilirea identitatii si s-au opus cu violenta masurilor de legitimare".

Nou protest in Bucuresti cu imbranceli cu jandarmii: Jurnalistii, amenintati cu amenzi (Galerie foto/video)

In comparatie cu alte proteste similare, aproape toti participantii au fost legitimati de jandarmi. "Avand in vedere ca persoanele participante la protestul din Piata Universitatii nu au respectat prevederile art. 1 din Legea 60/1991 privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice, fapt ce constituie contraventie, jandarmii bucuresteni au legitimat mai multe persoane in baza dreptului prevazut de art. 27, alin. 2, lit. b din Legea Legea 550/2004 privind organizarea si functionarea Jandarmeriei Romane", se arata in raspunsul oferit la solicitarea Ziare.com.

Nicio amenda la "plimbarea Antenei 3"

In urma cu aproape un an, pe 10 august 2014, "plimbarea" anuntata de Antena 3 in fata Palatului Cotroceni a degenerat in violente: traficul a fost blocat mai bine de trei ore si mai multi jurnalisti au fost agresati de manifestanti.

Atunci, insa, jandarmii nu au dat nicio amenda. "In data de 10 august 2014, nu au fost aplicate sanctiuni contraventionale de efective ale Jandarmeriei Capitalei cu ocazia adunarii publice desfasurate la Palatul Cotroceni", se arata in raspunsul dat de Jandarmerie la solicitarea Ziare.com.

"Tunul sonic"

O premiera la protestul de pe 7 iunie din Capitala a fost si aducerea de catre jandarmi a unui dispozitiv LRAD - o masina cu numar de MAI pe care este instalat un difuzor puternic. Un LRAD ("Long Range Acoustic Device - Dispozitiv Acustic cu Raza Lunga"), un dispozitiv acustic, care poate fi folosit pentru a dispersa multimile recurgand la puterea decibelilor, a fost pregatit, de exemplu, pentru interventie la Olimpiada de la Londra.

Recent, a fost folosit pentru a dispersa manifestantii din orasul american Baltimore, unde au avut loc proteste violente dupa uciderea unui tanar de culoare.

Sunetul patrunzator emis de acest dispozitiv poate fi directionat cu precizie foarte mare. Unele versiuni ale LRAD pot produce sunete asurzitoare, de 150 de decibeli, la o distanta de doar un metru.

O "arma sonica" va fi folosita la Londra in timpul Olimpiadei

Pe 7 iunie, din difuzoare au rasunat initial mesaje in engleza, de test. Ulterior, din dispozitivul autoritatilor au rasunat mesaje precum "Stimati cetateni, va rugam sa va pastrati calmul si sa respectati recomandarile fortelor de ordine. Activitatea dumneavoastra contravine legii. Va multumim!".

"In conformitate cu art. 29 din Legea 550/2004 privind organizarea si functionarea Jandarmeriei Romane, personalul militar din jandarmerie, in indeplinirea atributiilor de serviciu, are dreptul sa foloseasca dispozitive sonore si luminoase, pe langa alte materiale si mijloace care intra in dotare.

Referitor la dispozitivul sonor la care faceti referire, va informam ca a fost folosit de jandarmi pentru a transmite mesaje de avertizare catre participantii la adunarea publica nedeclarata si neinregistrata care se desfasura in zona. Folosirea dispozitivului sonor a fost necesara pentru ca mesajele transmise sa fie auzite de catre toti participantii care se manifestau zgomotos si se aflau intr-un spatiu deschis", se arata in raspunsul Jandarmeriei la solicitarea Ziare.com. Jandarmeria nu a raspuns, insa, de cand are in dotare acest dispozitiv sau la ce intensitate a fost folosit pe 7 iunie.

Memorat
« Răspunde #7109 : Iunie 23, 2015, 19:05:48 »

www.magazincritic.ro/2015/06/23/laurian-stanchescu-onor-la-tricolor-si-onor-eroilor-neamului
Luni, 23 iunie 2015

Laurian Stanchescu: “Onor la Tricolor” şi “Onor Eroilor Neamului”!

Poetul și redactorul nostru cultural, Laurian Stanchescu, a obținut pe data de 19.06.2015 aprobarea Comisiei Primăriei Generale a Capitalei, și va organiza un nou eveniment cultural care atrage atenția opiniei publice. Evenimentul intitulat „ONOR LA TRICOLOR” și „ONOR EROILOR NEAMULUI” se vor desfășura în zilele de 22, 23 și 24 iunie, între orele 18,00 – 22,00, la arteziana de la Universitate. Iată ce scria pe rețeaua de socializare facebook în urmă cu o zi: “Arteziana de la Universitate. Doar noi. Să nu mai îndrăzniţi să mă numiţi prietenul vostru, nu aveţi onoare, nu aveţi strămoşi din neamul meu românesc. Mă adresez celor care au promis că vor veni şi nu au venit.
   „Vom face de gardă la Tricolor, în mâini vom avea chipurile voievozilor şi cărturarilor români, iar cântecele naţionale vor răsuna. Vom aprinde lumânări şi vom forma cercuri umane în mişcare în jurul Tricolorului. Iubirea de patrie nu se scrie pe nimic, nu este un alfabet, nu este o epopee gata scrisă, iubirea de patrie are doar trăitori coborâtori din noi înşine, precum este Dumnezeu coborâtor din El. Iubirea de patrie este altarul de jertfă care conferă sacralitate şi sens vieţilor noastre, pildă mitologică pentru generaţiile descinse din strămoşi”, a spus Laurian Stanchescu, preşedinte Fundaţia “Ideea Contemporană”.

Foto: Lucian Curelariu
Memorat
Pagini: 1 ... 472 473 [474] 475 476 ... 612
Schimbă forumul: