Main Content:

Pagini: 1 ... 153 154 [155] 156 157 ... 422

TREBUIE SĂ ŞTIM

Răspuns: TREBUIE SĂ ŞTIM
« Răspunde #2310 : Mai 14, 2013, 12:00:36 »

Bun, am înteles. Ai textul proiectului de lege? Posteaza-l sa stim pe ce facem comentari. Sper ca nu sîntem la capitolul vorbim discutii pe vreun proiect de prin 2010 încoace Grin
Data finalizarii este oricum dubioasa iar daca se confirma vreo mînarie din partea seseperelei sau segeguvernelei evreului pontic atunci vom fi marginalizati definitiv.
Memorat
« Răspunde #2311 : Mai 14, 2013, 12:34:20 »

LISTA PRIORITĂŢILOR LEGISLATIVE ALE GUVERNULUI
                                                                                                PENTRU PRIMA SESIUNE ORDINARĂ A ANULUI 2013

II. Proiecte de legi care urmează să fie aprobate de Guvern şi transmise spre dezbatere
Parlamentului:

9. Proiect de Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 302/2004 privind
cooperarea judiciară internaţională în materie penală
- propunere de finalizare a procedurii legislative: aprilie 2013
- iniţiatori: MJ
10. Proiect de Lege pentru completarea art. 3 din Ordonanţa Guvernului nr.15/2002
privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri
naţionale din România
11. Proiect de Lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 293/2004 privind
statutul funcţionarilor publici cu statut special din Administrația Națională a Penitenciarelor
12. Proiect de Lege pentru modificarea şi completarea Legii cetăţeniei române nr.
21/1991, republicată
13. Proiect de Lege privind măsurile de protecție pentru clientul vulnerabil
- propunere de finalizare a procedurii legislative: mai 2013
- iniţiatori: MMFPSPV
14. Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 341/2004 a
recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române
din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de
suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987, a OUG
nr.53/2010 privind eşalonarea plăţii indemnizaţiilor prevăzute de Legea recunoştinţei faţă
de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie
1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma
revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987 nr. 341/2004 și a OUG
nr. 84/2012 privind stabilirea salariilor personalului din sectorul bugetar în anul 2013,
prorogarea unor termene din acte normative, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare
- propunere de finalizare a procedurii legislative: iunie 2013
- iniţiatori: SGG, SSPR
15. Proiect de Lege privind majorarea capitalului autorizat deţinut de România la Banca
Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare, în conformitate cu Rezoluţia nr.
612/2011 privind „Majorarea selectivă a capitalului autorizat pentru întărirea puterii de vot şi
a participării ţărilor aflate în tranziţie şi a celor în curs de dezvoltare” adoptată de Consiliul
Guvernatorilor BIRD, şi respectiv în conformitate cu Rezoluţia nr. 613/2011 privind
„Majorarea generală de capital 2010” adoptată de Consiliul Guvernatorilor BIRD
- termen de prezentare în şedinţa Guvernului: februarie 2013
- iniţiatori: MFP
16. Proiect de Lege pentru aderarea României la Asociaţia Internaţională pentru
Dezvoltare din cadrul Băncii Mondiale
- iniţiatori: MFP

Departamentul pentru Relaţia cu Parlamentul,
Direcţia Generală pentru Activităţi Parlamentare, ianuarie 2013 
                       11[/b][/size]
Memorat
« Răspunde #2313 : Mai 14, 2013, 16:06:11 »

14.
Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 341/2004 a
recunoştinţei faţă de eroii
-
martiri şi luptătorii care au con
tribuit la victoria Revoluţiei române
din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi
-
au jertfit viaţa sau au avut de
suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987, a OUG
nr.53/2010 privind eşalonarea plăţii i
ndemnizaţiilor prevăzute de Legea recunoştinţei faţă
de eroii
-
martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie
1989, precum şi faţă de persoanele care şi
-
au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma
revoltei muncitore
şti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987 nr. 341/2004 și a OUG
nr. 84/2012 privind stabilirea salariilor personalului din sectorul bugetar în anul 2013,
prorogarea unor termene din acte normative, precum şi unele măsuri fiscal
-
bugetare
-
propune
re de finalizare a procedurii legislative:
iunie 2013

-
iniţiatori:
SGG, SSPR

http://www.drp.gov.ro/download.php?aa5c0074e7cfd4ede8f553db957437f8

VAD CA TOTI LICURICII si NEAOSII CERTATI CU JUSTETEA LEGII SE TOT LEAGA si SE TOT IMPIEDICA DE ACEST OUG 53/2010 !.. Angry  EU INTELEG UN LUCRU ... CA UN DREPT ACORDAT UNORA TREBUIE ACORDAT SI CELORLALTI IN ACEIASI MASURA SI UNITATE DE TIMP !!!... Shocked DAR NICI MACAR " CU TZARAITA " NU NI LE DATI ?!.. Angry Angry AngryFAPTUL CA UNII REVOLUTIONARI DINTRE NOI , CARE AU BENEFICIAT DE PLATA RESTANTELOR INDEMNIZATIILOR ,AU "CIULIT URECHILE" LA ALTERNATIVA UNOR DESTABILIZATORI DIN AFARA CLASEI NOASTRE DE A PLATI INDEMNIZATII DIN RESTANTELE NERIDICATE SI CUVENITE CELORLALTI , DOVEDESTE LIPSA "CLARA" DE UNITATE SI RESPECT INTRE NOI ! MULTI DINTRE REVI ISI FREACA MAINILE DE BUCURIE CAND AUD DE DECALAREA TERMENELOR SAU DE SUSPENDAREA ACORDARII ACESTOR RESTANTE ALE LUI OUG 53 , DE PARCA S-AR PUTEA PLATI INDEMNIZATIILE DIN ACEST FOND DE RESTANTE ASA CAT A-I BATE DIN PALME ?!.. Angry ACEST FOND A FOST  AVIZAT SI PREVAZUT IN BUGETUL PE 2013 IAR SGG si SSPR ( aici poate aveti si voi o parte insemnata de vina) NU POATE DECAT SA-I REESALONEZE PLATA ! DU-TE D-LE BURADA GEORGICA SI RIDICA UN PAHAR DE VIN CINSTIND VICTORIA DE A  NU NE MAI DA GUVERNUL NOUA RESTANTELE -si asa faramitate- PE 2013 !  Sad Shocked Sad
        ESTI IN"RESTANTA " CU UN DOCUMENT EDIFICATOR DE LA CASA DE PENSII CARE SA MA CONTRAZICA.SAU A FOST DEZINFORMARE?? NU EU TAI ORDONANTA ....EU VA INFORMEZ DIN TIMP PENTRU A NU FI "LUATI PRIN SURPRINDERE" ASTEPT DOCUMENTUL.
ASTA TI-E TIE, DE DOCUMENT ?! TI-AI LUAT RESTANTA ? ITI IEI INDEMNIZATIA PE LANGA PENSIE ?!....NICI IN PU...  NU TE DOARE DE NECAZUL ALTORA , NU ?! TI-E USOR SA FII CINIC IN COMENTARII, NU ?!...AU FOST ULTIMELE CUVINTE TRIMISE SPRE ..LUGOJ ! SA FII SANATOS !  Cool
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2314 : Mai 14, 2013, 16:19:54 »

Minte-ma

Minte-ma ca ma vrei,
Minte-ma ca ma indragesti,
Si eu te voi minti ca ma bucur.
Apoi minte-ma ca ma iubesti
Iar eu te voi minti ca sunt fericit.
Minte-ma ca ai nevoie de mine
Si ca vom fi impreuna.
Minte-ma ca te gandesti la mine
Iar eu voi zambi si-ti voi spune ca te cred.
Si peste ani cand ne vom intalni,
minte-ma ca m-ai mintit!   
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2315 : Mai 14, 2013, 16:23:22 »

*Si fiindca oamenii au doi ochi simt uneori nevoia sa devina orbi.

*... avem sa aratam prea multe in vitrina si nimic in depozite

*...autostrazi mai largi, dar puncte de vedere mai inguste

*...mai multe aparate, dar mai putin timp

*...mai multe diplome, dar mai putin bun simt

*...mai multe cunostinte, dar mai putina judecata

*...bem prea mult, fumam prea mult, cheltuim nesabuit, radem prea putin

*...ne-am multiplicat posesiunile, dar am redus valorile

*...vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des

*...am invatat sa ne castigam existenta, dar nu viata

*...am adaugat ani la viata, nu viata la ani
Memorat
« Răspunde #2316 : Mai 14, 2013, 17:14:01 »

M-am lamurit cu voi. O scuturati de garduri. Singurul act normativ ce urmeaza sa intre în plenul reunit al camerelor este:

http://www.sgg.ro/nlegislativ/docs/2012/07/fpd79cwgyx6szj31m04r.pdf

Sanatate si virtute!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2317 : Mai 14, 2013, 17:28:52 »

Minte-ma
Pentru unul care a facut atac de cord in direct (online), in premiera mondiala pe un forum si a murit ca sa-i acuze si sa-i ruineze moral pe cei care-l combateau, ai prea multa activitate, mai ales daca luam in calcul dimensiunea literelor cu care-ti scrii postarile inutile si exhibitorii. Ce ar fi sa ne ami si scutesti, caci stim ca "regele este gol".
Memorat
  • mental
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2318 : Mai 14, 2013, 17:46:46 »

M-am lamurit cu voi. O scuturati de garduri. Singurul act normativ ce urmeaza sa intre în plenul reunit al camerelor este:

http://www.sgg.ro/nlegislativ/docs/2012/07/fpd79cwgyx6szj31m04r.pdf

Sanatate si virtute!

Din cite stiu acest act normativ a fost respins, nici nu mai este de actualitate (vezi esalonarea ord.53). Este un alt proiect de act normativ (mai recent) si incerc sa gasesc amendamentele.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2319 : Mai 16, 2013, 21:40:52 »

Ponta: Nu cred ca liberalii il vor alege pe SRS in locul PSD, nu vreau scuze
Prim-ministrul Victor Ponta a comentat, joi seara, problema aparuta in urma declaratiilor senatorului liberal Sorin Rosca Stanescu, la adresa PSD, afirmand ca este o campanie de denigrare la adresa PSD si ca daca acesta ramane senator PNL, "avem o problema".

"Nu cred ca liberalii, intre relatia cu PSD si un personaj ca Sorin Rosca Stanescu, il vor alege pe Rosca Stanescu", a spus Victor Ponta, la TVR 1, in contextul unei posibile excluderi a senatorului liberal din PNL.

Presedintele PSD Ponta a precizat, joi, ca atacurile repetate ale lui Sorin Rosca Stanescu reprezinta cea mai mare criza din istoria USL.

"Astept sa existe o delimitare clara a declaratiilor, altfel nu cred ca putem gasi o solutie colectiva. Pana luni astept o decizie, e cea mai grava criza de pana acum, nu putem continua impreuna asa. Daca nu se iau masuri, e o alta invitatie a colegilor din PNL ca pot ataca PSD", a mentionat premierul, in cursul zilei de joi.

Ponta: E cea mai mare criza din istoria USL. SRS: Imi cer scuze

Acesta a sustinut, la TVR, ca niciodata n-a fost mai nervos: "Foarte rar spun in public daca ma nemultumeste ceva, daca o spun in public inseamna ca s-a umplut paharul".

"Sorin Rosca Stanescu nu este la prima abatere. Este vorba de o campanie de denigrare a PSD, a membrilor PSD. Noi avem un acord scris pe care doi ani si jumate si PSD si PNL si PC l-am respectat.

Atunci cand au fost probleme, am stiut de fiecare data sa le rezolvam fara a invoca textul acordului. Din pacate, in aceasta situatie nu s-a produs. Picatura a fost o declaratie a lui Sorin Rosca Stanescu in care a spus ca este foarte mandru de votul de luni din Senat, in care pentru prima dat s-a creat o alta majoritate - PNL, PDL, PP-DD. Daca lucrurile stau asa, atunci colegii de la PNL sa ne spuna, atunci lucurile sunt seriose", a explicat presedintele PSD.

Prim-ministrul a explicat ca a invocat acordul cu PNL, adaugand ironic: "Trebuie sa avem un acord de guvernare in care sa spunem ca Sorin Rosca Stanescu are dreptul sa spuna orice si noi sa nu spunem nimic".

Ponta: Daca SRS e in continuare senator, avem o problema

"Daca are voie Sorin Rosca Stanescu, are voie toata lumea. Nu ma intereseaza scuzele lui. Nu vreau scuze de la domnul Rosca Stanescu. Daca e in continuare senator USL, inseamna ca nu mai e valabil acordul USL. E o problema foarte grava.

Poate sa fie ce senator vrea el, senator Sorin Ovidiu Vintu sau la Loterie, sau unde vrea el. Nu pot sa spun asemenea lucruri in public. Multi din PSD spun ca Sorin Rosca Stanescu vorbeste cu voie - 'E bagat in fata dar e aparat'. Noi am spus 'Nu e adevarat, vorbeste de capul lui'", a subliniat Victor Ponta.

Premierul a mai afirmat ca, dupa ce in 2012 Romania a fost o tara cu criza politica, cu alegeri, cu stabilitate, "printr-un context neasteptat a devenit cea mai stabila tara din regiune".

Crin Antonescu il ameninta pe Rosca Stanescu cu excluderea

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, joi, la finalul sedintei Biroului Politic National, ca PNL dezavueaza atacurile interne in USL, care afecteaza unitatea coalitiei, si ca aceia care vor mai recurge la ele se vor desparti "de partidul din care fac parte si de USL".

Ulterior, la Digi 24, seful liberalilor a spus ca nu va lua in seama ultimatumul lui Ponta, subliniind ca "nu suntem in situatia sa ne dam ultimatumuri". "Ceea ce avea PNL de hotarat si de spus a facut-o astazi. Am luat decizia de a atrage foarte serios atentia tuturor colegilor nostri asupra prevederilor unui articol din actul constitutiv al USL. Am discutat si despre afirmatiile colegului Sorin Rosca Stanescu. Demersul sau parlamentar, din punctul nostru de vedere, nu foate fi in niciun fel incriminat", a precizat Antonescu.

Rosca Stanescu da inapoi: Nu m-am referit la tot PSD, doar la cei din comisia de ancheta

Senatorul PNL Sorin Rosca Stanescu a explicat, joi, ca nu a acuzat tot PSD-ul atunci cand a afirmat ca cei din partid obstructioneaza ancheta in cazul intercepatarii judecatorului Corneliu Barsan, ci doar la pesedistii din comisia de ancheta.

"M-am referit la cei 5 membri ai comisiei de ancheta, nu la intreg PSD-ul. Asta nu inseamna ca nu am critici uneori, pe alte planuri, la adresa PSD. Il mai pot asocia pe Ilie Sarbu, care s-a pronuntat de mai multe ori in legatura cu aceasta comisie", a spus senatorul intr-o emisiune la postul B1TV.

Ponta: Ma intalnesc cu Mittal. De ce a esuat privatizarea CFR Marfa

Prim-ministrul a vorbit si despre subiectele economice ale tarii, abordand problema esuarii privatizarii CFR Marfa. Totodata, premierul a precizat ca, in acest moment, nu vrea sa schimbe niciun ministru.

Ponta a explicat esecul de la CFR Marfa: "Din cauza termenelor foarte scurte, fiecarei firme ii lipsea ceva, n-a fost vina ministerului".

"Termenele au fost comprimate, pentru ca avem o sabie a lui Damocles. Niciodata nu s-a facut o vanzare asa repede. Conditiile erau necesare, dar nu erau conditii simple", a subliniat premierul.

Acesta a dezvaluit ca vineri se intalneste cu omul de afaceri indian Lakshmi Mittal.

"Eu nu am nicio zi in care sa nu ma vad cu o companie mare. Maine ma vad cu domnul Mittal. Ca niciodata insa pana acum, avem discutii cu companiile", a mai spus Ponta, care a dezvaluit ca, potrivit unei estimari a Ministerului Economiei, vor fi facute 10.000 de disponibilizari in urmatorii sase ani, precizand ca nu este vorba despre bugetari, ci angajati in companii de stat.

Ponta explica esecul privatizarii CFR Marfa

Presedintele PSD a atins si subiectul gazelor de sist, afirmand ca "e un lucru bun sa avem o sursa suplimentara de energie".

"Energie electrica avem acum prea multa, gaze n-avem prea multe. Cu cele din Marea Neagra si cele de sist, da, o sa avem surplus. Ma opun la asemenea explorari daca nu am garantii de mediu. Daca in urmatorii cinci ani se vor gasi resurse, peste cinci ani, guvernul care va fi va decide daca acele zacaminte le va exploata sau nu", a declarat prim-ministrul.

Intrebat daca a devenit mai popular in Occident, odata cu aprobarea explorarii gazelor de sist, liderul social-democrat a replicat: "Am devenit mai popular in ochii americanilor si europenilor cand am castigat alegerile".

"Am discutat cu mii de oameni, am discutat cu presedintele de la OMV, am discutat cu alti prim-ministri, cu Donald Tusk, prim-ministrul Poloniei", a mentionat Ponta, care a subliniat ca cresterea economica a Romaniei "vine din zona de energie, vine din previziunile pe agricultura", iar scaderea este la impozitul pe profit.

Premierul a declarat ca desfiintarea Garzii Financiare nu este o masura politica, ci o masura de eficientizare, adaugand ca din Garda Finanaciara si Directia de Control Vamal vrea sa se faca Directie Antifrauda, "un fel de DNA al Fiscului".

Nu in ultimul rand, prim-ministrul a sustinut ca, pana la finalul anului, exista doua prioritati: regionalizarea si stabilirea cu certitudine a atributiilor presedintelui si premierului. Vorbind si despre Crin Antonescu, presedintele PSD a subliniat ca il va sustine pe liderul liberal "chiar daca nu va mai fi USL".
http://www.ziare.com/victor-ponta/premier/ponta-nu-cred-ca-liberalii-il-vor-alege-pe-srs-in-locul-psd-nu-vreau-scuze-1235715
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2320 : Mai 16, 2013, 21:48:50 »

Victor Ponta este "subtire" d.p.d.v politic...si imi este teama ca este in slujba lui Base...Dupa cum vedeti, dupa demonstratiile din 2011-2012, nu s-a facut altceva decat sa fie schimbata camarilele, nu si naravurile. Romania continua drumul catre faliment.
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2321 : Mai 17, 2013, 08:34:28 »

"se mai intampla si minuni" Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Jurnalistul Mircea Marian, AGRESAT pe stradă pentru "ceea ce spune la televizor"

Jurnalistul Mircea Marian a fost înjurat, îmbrâncit şi lovit, joi, în plin centrul Bucureştiului de către un cetăţean care i-a spus că-l pedepseşte pentru ceea ce afirmă la televizor și i-a cerut să fie atent de acum înainte la ce mai spune în emisiunile TV.
După ce a fost agresat şi înjurat în plină stradă, jurnalistul a apelat la un echipaj de poliţie. Insultele şi ameninţările au continuat şi în faţa echipajului sosit la faţa incidentului, în zona Pieții Unirii, la poalele dealului Patriarhiei Române.

În faţa celor doi poliţişti, care asistau pasiv, agresorul, care a susţinut că acţionează în calitate de revoluţionar care şi-a dat sângele pentru ţară, i-a spus jurnalistului Mircea Marian că este "vândut jidanilor".

”Am chemat poliția, care ne-a legitimat, mi-a transmis că nu poate face nimic și îmi recomandă să măa duc la secția de poliție să depun plângere. Polițiștii nu s-au legitimat și, când i-am întrebat dacă sunt martori la amenințări, s-au strâmbat și au zis un "da" cu jumătate de gură. Sunt în stare de șoc și uluit de pasivitatea cu care polițiștii veniți la fața locului au tratat acest incident. Individul putea să vină după mine, să-mi dea în cap, pentru că poliția urma să plece ce ne-a legitimat”, ne-a declarat Mircea Marian, la scurt timp după producerea incidentului.

Citeşte mai multe pe EVZ.ro

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/jurnalistul-mircea-marian-agresat-pe-strada-pentru-ceea-ce-spune-la-televizor_1182812.html#ixzz2TX6gU5C5
Follow us: @realitatea on Twitter

Follow us: @realitatea on Twitter
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2323 : Mai 17, 2013, 17:17:24 »

C. Antonescu: Fractura USL nu mai e "inventie de presa". Nu stiu ce au de gand cei din PSD
 Crin Antonescu le-a spus, joi, colegilor din conducerea PNL ca USL trece acum prin "criza coabitarii" si le-a adresat o serie de reprosuri dure partenerilor din PSD, subliniind ca, in acest moment, "fractura USL nu mai e inventie de presa".

Conform unei inregistrari audio postate vineri pe site-ul jurnalistului Iosif Buble, pesurse.ro, Crin Antonescu a admis, in premiera, ca USL trece prin criza.

"Am suferit o criza pe care as numi-o 'criza coabitarii', in sensul in care prin numirea lui Kovesi, dupa intelegerea Ponta si Basescu, si noi avand o anumita pozitie, s-a generat o criza. Pentru ca a fost vorba de o criza.... PSD se adanceste in coabitarea cu Basescu", le-a spus liderul PNL colegilor din Biroul Politic National.

El a mai declarat ca "fractura din USL" nu mai este "doar o inventie de presa", si a dezvaluit ca "imediat dupa Paste, la initiativa premierului si avand caracterul intim si secret" s-a decis pornirea unei "ofensive de recastigare a increderii si a coerentei USL".

Crin Antonescu a devoalat ca i-a cerut premierului Ponta, in numele PNL, "sa nu mai ia el toata imaginea, ci sa lase si altora pentru a nu exista riscul de a confisca totul si a da impresia ca suntem o prezenta insignifianta. Si a fost de acord".

Pe de alta parte insa, presedintele PNL i-ar fi atras atentia, in timpul acelei discutii, lui Victor Ponta ca liberalii nu pot sa vorbeasca despre "frumusetea coabitarii, asa cum cu prospetime vorbeste domnul Zgonea de asta".

Crin Antonescu le-a mai vorbit colegilor din BPN despre "criza coabitarii, criza Kovesi", si a reamintit in plenul sedintei ca "au fost colegi de ai nostri, si cand spun colegi vorbesc de parlamentari, care au spus ca Victor Ponta e santajabil, ca Victor Ponta e tradator, ca PSD face si drege".

"Este adevarat ca aceste declaratii au existat si el a cerut, si eu am inteles, chiar daca nu mi-a venit bine, ca sa incepem sa o inchidem. Si asa a aparut Criza SRS si ieri am primit o delegatie mare si cu un aer destul de martial chiar ... Au venit si au spus ca noi trebuie sa facem ceva, ca nu se poate si au invocat un articol care exista in Protocolul USL, articolul 1.1.4... si, pe scurt, sa il dam afara", le-a explicat Antonescu situatia senatorului Rosca Stanescu.

In aceste conditii, seful liberalilor le-a cerut colegilor sa se "organizeze si la comunicare", reamintidu-le atacurile care au loc la adresa lor la postul Romania TV, al lui Sebastian Ghita, parlamentar PSD.

"Pentru ca noi, atata timp cat noi ne plangem ca PSD ocupa teritoriul, pentru ca in fiecare zi ocupa cate ceva (...) asta este unul din secretele pentru care par foarte puternici si castiga teren si e cazul sa vedem daca putem face la fel - pe atacuri si pe sustinere", le-a mai cerut Crin Antonescu colegilor din conducerea PNL, concluzionand: "Nu stiu ce au de gand cei din PSD. NU mai e ce a fost. Lucrurile se schimba in mod firesc".

Rosca Stanescu: Am facut singurul pas inapoi

La randul sau, Sorin Rosca Stanescu a declarat la Realitatea TV ca a facut singurul pas inapoi pe care putea sa il faca pentru a mentine USL intreaga, si anume a promis ca, de acum inainte, se va abtine sa faca anumite declaratii, cerandu-si scuze de la partenerii social-democrati.

"Am facut singurul pas posibil inapoi, la fel cum a facut si PNL, in sensul ca m-am angajat ca pe viitor sa ma abtin si sa nu fac niciun fel de afirmatii care ar putea fi jignitoare la persoana unor parteneri din USL.

Mai mult, mi-am cerut si scuze pentru un rationament de logica formala prin care mi-am pus intrebarea daca nu cumva premierul Victor Ponta este santajat sau santajabil", a declarat Rosca Stanescu vineri, la Realitatea TV.

Intrebat daca a avut vreo discutie cu Victor Ponta dupa izbucnirea scandalului al carui protagonist este, Sorin Rosca Stanescu a raspuns "Nu am avut niciun fel de discutie cu domnia sa".

"Eu in continuare ii sunt recunoscator pentru ca m-a ajutat personal in campania electorala, a venit la Targoviste, a vorbit despre mine", a reamintit senatorul liberal, multumindu-le totodata si colegilor din PSD Dambovita pentru ajutorul acordat in campanie, stiut fiind ca "la Dambovita, filiala PNL este destul de slaba".

"Eu am sentimente de prietenie fata de Victor Ponta. Eu sunt dispus si am fost dispus oricand la un dialog", a mai spus el.

Intrebat daca a discutat cu Crin Antonescu pe acest subiect si ce l-a sfatuit, Sorin Rosca Stanescu a replicat: "M-a sfatuit sa fiu demn".

Victor Ponta a declarat joi ca USL se afla in cea mai mare criza de la constituirea uniunii si le-a cerut partenerilor liberali sa il excluda din partid pe Sorin Rosca Stanescu pana luni, la sedinta saptamanala a USL.

Ponta: E cea mai mare criza din istoria USL. SRS: Imi cer scuze

Ponta: Nu cred ca liberalii il vor alege pe SRS in locul PSD, nu vreau scuze (Video)

Cu toate acestea, conducerea liberala a decis la sedinta de joi doar sa il mustre pe Rosca Stanescu, fara sa il dea afara.

Vineri, au aparut informatii pe surse conform carora la sediul USL ar urma sa aiba loc o intalnire intre cei doi co-presedinti, Crin Antonescu si Victor Ponta, dar niciuna dintre parti nu le-a confirmat oficial.

Conform Realitatea TV, Crin Antonescu a fost prezent la sediul USL inca de la pranz, dar Victor Ponta nu s-a facut aparitia pana la orele 16:00.

http://www.ziare.com/crin-antonescu/victor-ponta/c-antonescu-fractura-usl-nu-mai-e-inventie-de-presa-nu-stiu-ce-au-de-gand-cei-din-psd-1235861
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2324 : Mai 17, 2013, 17:22:28 »

Crin Antonescu, intalnire de urgenta cu Victor Ponta la Palatul Victoria
Presedintele Crin Antonescu a sosit in mare graba, vineri, la ora 17:00, la Palatul Victoria, pentru o intalnire cu presedintele PSD, premierul Victor Ponta.

Antonescu l-a asteptat cateva ore pe Victor Ponta la sediul USL, pentru o discutie pe tema conflictului declansat in cadrul aliantei de Sorin Rosca Stanescu.

Presedintele PNL a venit insotit de secretarul general Eduard Hellvig, care a grabit pasul pentru a-l ajunge pe seful sau de partid. De asemenea, la Palatul Victoria sunt prezenti Liviu Dragnea, secretarul general al PSD, dar si unii ministri liberali, printre care vicepremierul Daniel Chitoiu, informeaza B1TV.

Conform sursei citate, la Palatul Victoria ar fi prezent si deputatul PSD Sebastian Ghita, patronul postului de televiziune Romania TV, acuzat de liberali ca ar duce o campanie negativa la adresa lor.

Victor Ponta le-a cerut explicit liberalilor sa il excluda din partid pe Sorin Rosca Stanescu dupa ce acesta a lansat acuzatii grave la adresa social-democratilor, inclusiv la adresa premierului, despre care a insinuat ca ar fi santajabil si influentat de serviciile secrete.

SRS continua atacurile: Ce o fi starnit atat de mult serparia? (Video)

Rosca Stanescu, interventii la Guvern pentru Dan Diaconescu si Daniela Lulache (Video)

In replica, Crin Antonescu a declarat ca BPN a decis, joi, sa se delimiteze de declaratiile facute de senatorul liberal si a facut un apel la unitatea USL. El si-a avertizat colegii ca toti cei care vor mai incalca articolul din statutul USL care prevede ca partenerii de uniune nu se pot ataca intre ei, vor fi exclusi.

Crin Antonescu il ameninta pe Rosca Stanescu cu excluderea

Victor Ponta nu a fost multumit de decizia PNL si le-a dat liberalilor un ultimatum: pana luni, la sedinta saptamanala a USL Sorin Rosca Stanescu sa fie exclus din partid.

Ponta: Nu cred ca liberalii il vor alege pe SRS in locul PSD, nu vreau scuze (Video)

Vineri, mass-media a anuntat ca cei doi co-presedinti ai USL urmeaza sa se intalneasca pentru a pune capat acestui conflict. Televiziunile de stiri au relatat ca presedintele PNL a fost prezent timp de mai multe ore la sediul uniunii, dar Victor Ponta nu a sosit.

In acest interval de timp, pe blogul jurnalistului Iosif Buble a aparut o inregistrare audio de la sedinta BPN al PNL de joi, in care Crin Antonescu poate fi auzit lansand acuzatii dure la adresa PSD si admitand ca exista o "fractura" in USL.

C. Antonescu: Fractura USL nu mai e "inventie de presa". Nu stiu ce au de gand cei din PSD

http://www.ziare.com/crin-antonescu/victor-ponta/crin-antonescu-intalnire-de-urgenta-cu-victor-ponta-la-palatul-victoria-1235879
Memorat
Pagini: 1 ... 153 154 [155] 156 157 ... 422
Schimbă forumul: