Main Content:

Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 418

TREBUIE SĂ ŞTIM

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: TREBUIE SĂ ŞTIM
« Răspunde #60 : Iulie 22, 2011, 10:58:46 »

Spunet-ti parerea deschis: e vinovat sau nu Costin. Adica e rev pe bune seful garzilor patriotice lui Ceausescu? A procedat bine facand revi cu plutonul si la apelul de seara? E ok ca le-a luat si le ia bani din indemnizatii? Va kk pe voi si in al doisprezecelea ceas! Aici nu e azil sau cabinet psiho sa plangem pe umerii celor de langa voi. Aici e forumul revolutionanrilor, deci loc de lupta si executie. Trezirea, ca de desteptat e cam tarziu la varsta voastra!
Memorat
« Răspunde #61 : Iulie 22, 2011, 11:29:04 »

Situatia de acum este rezultatul direct a atitudinii noastre de "non combat" pe care majoritatea dintre noi am avut-o ori de cate ori ar fi trebuit sa luam atitudine impotriva impostorilor si a retelelor de fabricare a lor, despre care toti stiam, insa preferam sa ne bagam capul in nisip ca strutul.
Daca fiecare dintre revolutionarii adevarati ar fi contestat macar un caz de impostura pe care-l cunostea, acum nu am fi avut aceasta problema cu privire la modul cum suntem tratati de presa si nici perspectiva pierderii partii materiale din recunostinta tarii.
Adevarul este ca de fapt am pierdut de mult orice urma de recunoastere in ochii opiniei publice, care a vazut in noi doar exemplele negative despre impostori.
Cum vreti sa fie recunoscator nenea Gheorghe din Patarlagele pentru libertatea pe care o are datorita vecinului Vasile, mare revolutionar la IMGB sau aiurea, cand nenea Gheorghe isi mai aduce aminte ce betii a tras cu vecinu Vasile la carciuma din sat, in zilele revolutiei? Si cum sa fie recunoscatori satenii din Patarlagele care stiu si ei acest lucru? Si exemplul asta ipotetic, daca il aplici la miile de revolutionari cu semnul intrebarii, veti vedea ca sentimentul de nerecunoastere se multiplica usor la cateva milioane dintre romani.
Daca sustinem in continuare impostura si avem in continuare atitudinea de "non combat", sa nu ne miram ca disparitia recunostintei duce la disparitia drepturilor legii recunostintei.
Daca maselele sunt stricate, trebuie scoase fara mila, dar mai ales fara teama.

Memorat

Blogul lui DOFTOREANU pe www.iuliandoftoreanu.blogspot.com
Blogul lui MAIOR pe www.maiorlazardorin.blogspot.com
Blogul ROMEXTERRA BANK pe www.mkbromexterra.wordpress.com
CREATORII DE IMAGINE - www.maroma.ro
FERMA LU'TATICU - www.facebook.com/FermaLuTaticu
EU - www.facebook.com/iuliandoftoreanu
  • dumitru
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Iulie 23, 2011, 08:10:58 »

Da d-nule bambilici aveti dreptate eu am intrat pe portal zilnic dar mai rar m-am logat.Daca e vinovat sau nu cineva eu si este parerea mea zic ca suntem totii vinovati ca nu am luat atitudine la timpul oportun.De ce spun pentru ca am mai spus-o,l ipseste UNITATEA DEPLINA A REVOLUTIONARILOR. MAIOR PE O PARTE   COSTIN PE ALTA   PERJU PE ALTA  SI UITE ASA   MERGE CARUTA  NOASTRA. Eu cam asa vad lucrurile sper sa gresesc si marea dezamagire a mea este ca nu sunt in tara pe 27 dar nu am lipsit la nici o miscare coordonata de revolutionari.Sper sa va gasesc sanatosi si cu problemele rezolvate
Memorat
« Răspunde #63 : Iulie 23, 2011, 09:14:53 »

Situatia de acum este rezultatul direct a atitudinii noastre de "non combat" pe care majoritatea dintre noi am avut-o ori de cate ori ar fi trebuit sa luam atitudine impotriva impostorilor si a retelelor de fabricare a lor, despre care toti stiam, insa preferam sa ne bagam capul in nisip ca strutul.
Daca fiecare dintre revolutionarii adevarati ar fi contestat macar un caz de impostura pe care-l cunostea, acum nu am fi avut aceasta problema cu privire la modul cum suntem tratati de presa si nici perspectiva pierderii partii materiale din recunostinta tarii.
Adevarul este ca de fapt am pierdut de mult orice urma de recunoastere in ochii opiniei publice, care a vazut in noi doar exemplele negative despre impostori.
Cum vreti sa fie recunoscator nenea Gheorghe din Patarlagele pentru libertatea pe care o are datorita vecinului Vasile, mare revolutionar la IMGB sau aiurea, cand nenea Gheorghe isi mai aduce aminte ce betii a tras cu vecinu Vasile la carciuma din sat, in zilele revolutiei? Si cum sa fie recunoscatori satenii din Patarlagele care stiu si ei acest lucru? Si exemplul asta ipotetic, daca il aplici la miile de revolutionari cu semnul intrebarii, veti vedea ca sentimentul de nerecunoastere se multiplica usor la cateva milioane dintre romani.
Daca sustinem in continuare impostura si avem in continuare atitudinea de "non combat", sa nu ne miram ca disparitia recunostintei duce la disparitia drepturilor legii recunostintei.
Daca maselele sunt stricate, trebuie scoase fara mila, dar mai ales fara teama.

Acest mesaj d-le Doftoreanu trebuia postat odata cu aparitia Legii 341/2004 Acum e tardiv de TARZIU pentru a mai putea repara ceva.
Campania declansata este impotriva miilor de revolutionari remarcati care nu au avut treaba cu revolutia.Consecintele le suporta adevaratii luptatori
remarcati care nu merita acest lucru.Vinovatii ii stim, dar nu mai avem ce face.Pacat

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Iulie 23, 2011, 11:45:22 »

Eu cam asa vad lucrurile sper sa gresesc si marea dezamagire a mea este ca nu sunt in tara pe 27 dar nu am lipsit la nici o miscare coordonata de revolutionari.Sper sa va gasesc sanatosi si cu problemele rezolvate
Din aceeasi cauza nu am iesit f tare la bataie. Nici eu nu sunt acolo si e f usor sa fiu acuzat ca-i bag pe altii la inaintare. Unde esti?
Memorat
« Răspunde #65 : Iulie 25, 2011, 22:39:32 »

GHETTO

Semnificaţia acestui cuvânt, provine din cuvântul italo-veneţian „guetto” care înseamnă în traducere strictă-cartier. A fost folosit spre a desemna comunităţile mozaice (iudaice), care au emigrat în urma distrugerii Ierusalimului în anul 132 d.ch. de către romani ca urmare a ultimului război iudaic.
Este foarte semnificativ că masele de evrei plecate din Palestina şi stabilite ulterior în Europa (Italia, Spania, Portugalia, Peninsula Balcanică), în Nord-Africa şi ulterior în Orientul Mijlociu, Asia Centrală şi mai târziu în Nord America (după sec.XVI), au  folosit acest cuvânt semnificativ „guetto” pentru  a-şi desemna aşezările lor într-un anumit cartier, unde se strângeau şi locuiau comasaţi toţi coreligionarii lor, indiferent de etnie şi de geneză(rasă), căci impropriu numele de „evrei” s-a dat şi altor naţii(etnii) şi rase(geneze) care au adoptat Tabelele lui Moise( religia mozaică) şi au practicat-o fervent adesea în mod fanatic şi dogmatic.
Este ştiut după „Cronica Byizantină” că în secolul VIII d. ch. Neamul turanico-altaic al Khazarilor- originari din Khazahstan şi stabiliţi la N de Marea Neagră şi Caucaz şi la Est de Marea Caspică, au adoptat religia mozaică(an 740 d. ch.), fiind ulterior numiţi greşit cu termenul de „evrei” din răsăritul european.
Arabii, care îi cunoşteau au scris multe cronici despre ei, cea mai cunoscută a lui Ibn Bettuta (sec. 9 d.ch.) în care erau descrişi în celebra lucrare „Chronica Khazară”- unde exploratorul beduin dă informaţii despre ei.
În sec. XIVd.ch. în vremea dogelui Andrea Dandolo, Serenisima Venezia, care cuprindea în N. Italia, Liga Lombardia şi Dalmaţia în Marea Adriatică a făcut un  recensământ şi a constatat, mai ales la Venezia prezenţa în tot statul a circa 100.000 de „evrei”, cu specificul că 60.000 erau evrei (sefarzi) care vorbeau ebraica, dar 40.000 erau din Răsăritul Europei aşkenati(albi) şi Khazari care nu cunoşteau şi nu vorbeau ebraica limbă oficială.
De fapt „ghettoul” era impus de rabinii (conducătorii religioşi) lor ca izolare voluntară de celelalte comunităţi, pentru a-şi forma şi a-şi aplica în rândul lor propria lor Lege de Stat în Stat şi de a nu se contopi cu autohtonii.
Există în „Scrierile Vaticanului” exemple concrete în care aceste comunităţi refuzau contactul direct cu autohtonii practicau cămătăria şi zaraferia , încălcând legile statului-gazdă. Dar ei practicau acest sistem cu ceilalţi-cu autohtonii pe care îi considerau goimi (străini). Între ei erau interzise practicile comerţului ilicit.
De aici acest cuvânt s-a extins ulterior desemnând toate cartierele mozaice , din întreaga lume unde era impus să trăiască doar cu prescripţiile „Vechiului Testament”, de către rabini, nu de către autohtoni.

Acesta-i adevărul!

Material pus la dispoziție de B.M.
Memorat
« Răspunde #66 : Iulie 28, 2011, 23:11:30 »

ÎN POSTĂRILE URMĂTOARE

VĂ VOI SUPUNE ATENŢIEI

UN FRAGMENT DINTR-O LUCRARE MAI AMPLĂ

TIPĂRITĂ ÎN ANUL 1930,

DE EDITURA

"ADEVERUL" SA
Memorat
« Răspunde #67 : Iulie 28, 2011, 23:14:32 »

Wink
Memorat
« Răspunde #68 : Iulie 28, 2011, 23:24:34 »

Wink
Memorat
« Răspunde #69 : Iulie 28, 2011, 23:26:47 »

Wink
Memorat
« Răspunde #70 : Iulie 28, 2011, 23:41:58 »

Wink
Memorat
« Răspunde #71 : Iulie 28, 2011, 23:43:46 »

Wink
Memorat
« Răspunde #72 : Iulie 28, 2011, 23:44:48 »

Wink
Memorat
« Răspunde #73 : Iulie 28, 2011, 23:46:04 »

Wink
Memorat
« Răspunde #74 : August 03, 2011, 15:56:07 »

Datoria publica a SUA a depasit 13.000 miliarde dolari
de Dragos Comache HotNews.ro
Joi, 3 iunie 2010, 10:43 Economie | Finanţe & Bănci

Datoria publica a SUA a depasit pentru prima data in istorie pragul de 13.000 de miliarde de dolari, potrivit datelor publicate de Departamentul Trezoreriei, citate de AFP. Pe fondul cheltuielilor guvernamentale ridicate menite sa puna capat crizei economice, datoria SUA a atins nivelul record de 13.050.826.460.886,97 dolari la 1 iunie, adica putin sub 90% din Produsul Intern Brut (PIB).

Potrivit estimarilor Fondului Monetar International, datoria publica a SUA ar urma sa ajunga pana la 92,6% din PIB in 2010.

Datoria publica a SUA a crescut cu aproximativ 1.600 miliarde de dolari doar in ultimul an si s-a dublat in ultimii zece ani. De la preluarea mandatului de catre presedintele Obama, in ianuarie 2009, datoria SUA a avansat cu 2.400 miliarde de dolari, dupa ce crescuse cu 4.900 miliarde de dolari in cei opt ani ai administratiei George W. Bush.

Economistii au insa opinii divergente in ceea ce priveste rapiditatea cu care ar trebui sa actioneze SUA pentru a-si reduce cheltuielile. Unii dintre acestia cred ca o diminuare mult prea rapida a cheltuielilor publice sau o crestere a taxelor ar readuce Statele Unite in recesiune.

Dar, in conditiile in care teama de contagiune a unei crize a deficitului a cuprins Europa, alti economisti au avertizat ca SUA au un timp limitat pentru a construi un plan credibil pentru a pune capat temerilor cu privire la situatia sa fiscala.

Presedintele Obama a format o comisie pentru a investiga cel mai eficient mod de a reduce cheltuielile. Este de asteptat ca aceasta comisie sa isi prezinte concluziile pana la sfarsitul anului.

sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7361554-datoria-publica-sua-depasit-13-000-miliarde-dolari.htm

Datoria SUA: Camera Reprezentantilor a adoptat planul republicanilor. Democratii au respins insa in Senat planul
de Ionut Baias HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2011, 1:47 Economie | Finanţe & Bănci

Camera Reprezentantilor, dominata de adversarii republican al lui Barack Obama, a adoptat vineri un proiect de lege pentru a ridica plafonul datoriei, dar proiectul nu este pe placul presedintelui SUA si se asteapta sa fie respins imediat de catre Senat, potrivit AFP.

Camera Reprezentantilor a adoptat planul cu 218 de voturi pentru, 210 de parlamentari votand impotriva sa. Dar Senatul, in care democratii sunt majoritari, au votat tot vineri seara pentru repingerea planului lui John Boehner si va incerca sa obtina un compromis privind propriul sau plan.

Presedintelei Camerei, John Boehner a propus ridicarea plafonului in doua etape si o reducere a cheltuielilor publice pe 10 ani de zile. Democratii vor insa ridicarea plafonului de indatorare intr-o singura etapa si o reducere a cheltuielilor intr-un procent mai mic.

O problema spinoasa intre republicani si democrati ramane si problema "avantajelor fiscale pentru cei bogati", Obama cerand cresterea impozitelor deoarece un „manager a ajuns sa plateasca taxe la un nivel mai redus decât cel al secretarei lui”, dar republicanii se opun taierii acestor avantaje acordate in majoritate sub mandatul lui George W. Bush.

Presedintele american Barack Obama le-a cerut vineri aliatilor sai democrati si adversarilor republicani sa ajunga la un compromis pana marti, pentru a evita intrarea tarii in incetare de plati, sustinand ca pozitiile celor doua partide nu sunt atat de indepartate.

Pe de alta parte, el a spus ca este pregatit sa lucreze in acest weekend cu conducerea democratilor si a republicanilor pentru a ajunge la un acord asupra majorarii plafonului de indatorare a tarii, potrivit Reuters.

Daca plafonul de 14.300 miliarde dolari nu este majorat pana marti, Statele Unite nu se vor mai putea imprumuta si vor incepe sa ramana fara bani pentru plata obligatiunilor.

Sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-9603543-datoria-sua-camera-reprezentantilor-adoptat-planul-republicanilor-democratii-spun-vor-respinge-senat.htm
Sa presupunem ca SUA.....Ce scenarii alternative exista?
de DP HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 7:27 Economie | Finanţe & Bănci

Sa presupunem absurdul care devine tot mai plauzibil. Ca republicanii nu ajung la nicio intelegere cu democratii si nici invers. Ce poate face Obama pentru ca SUA sa plateasca pensiile, salariile din sectorul public plus datoriile? Nu foarte multe lucruri, dar SUA nu vor disparea de pe Pamant dupa 2 august, e clar. Intre timp, raportul BIS de acum doua zile arata ca expunerile bancilor europene pe SUA au urcat la 3.737 de miliarde la finele lui martie (de la 3.435 miliarde in decembrie). Nu mai vorbesc de China, unde durerea e mare. Prin urmare, presiunea asupra SUA creste. Vezi aici o foarte buna infografie interactiva cu veniturile si cheltuielile SUA pe zile, scrie Dan Popa pe blogul Hymerion.
Camera Reprezentantilor va analiza joi planul Boehner. In Europa, lucrurile nu capata o turnura linistita. Cipru ar putea apela la FMI dupa ce ratingul a fost coborat. Si cum expunerea Ciprului asupra Greciei este uriasa…
Vezi aici o infografie despre cu functioneaza agentiile de rating
Cei de la Reuters s-au gandit la scenariile alternative. Ce sa poate face teoretic, adica. Am mai adaugat si eu cate un link sau un alt scenariu si le-am pus mai jos.
Optiunea A: Sa vanda aur.
Depinde cat mai au. Teorii ale conspiratiei au inceput deja sa opereze. Chiar si daca vand aur, cu ce mai garanteaza viitoare imprumuturi? Toata lumea stie ca rezervele de aur nu sunt pentru a ti le atarna de gat la 4 iulie, ci pentru a demonstra ca la o adica ai ce pune gaj. Daca il vinzi, nu mai ai.
Vezi aici cine sunt Statele cu cele mai mari rezerve de aur. Infografic
Optiunea B: Sa inchida din serviciile publice
S-a mai vazut. Guvernatorul din Minnesota, Mark Dayton, care insista pe introducerea taxarii suplimentare pentru bogati, nu a reusit sa ajunga la o intelegere cu liderii parlamentari republicani, ingrijorati de evolutia datoriilor pe termen lung, asa ca Minnesota a inceput o inchidere istorica a guvernului local. Fix de 4 iulie.
Optiunea C: Prioritizarea platilor
In august, Trezoreria va incasa circa 172 de miliarde de dolari. O mica parte din cheltuielile pe august, care se ridica la 306 miliarde de dolari, dupa cum a calculat acest think thank. Chibzuit cheltuiti, vor acoperi o parte din datoriile urgente. Nu e o solutie viabila pe termen scurt.
Optiunea D: Vanzarea altor active
Aproape ca iese din calcul. Ce sa vanda, Statuia Libertatii? Parcul Yosemite? Sfatosi in asemenea solutii atunci cand vine vorba de greci, americanii nu vor renunta la activele proprii cand e vorba de ei insisi.
Optiunea E: Amendamentul 14
Exista un mic amendament in Constitutie care zice ca Presedintele isi poate asuma singur o asemenea decizie. Obama spune ca nu va apela la el (la paragraf) pentru ca avocatii i-au recomandat sa nu se bazeze foarte mult pe asta.
Optiunea F: Sa ia bani de la FED
Daca FED ii va da, desigur. Asta ar insemna inflatie si un dolar mai slab, cu toate consecintele. Oficialii FED au spus ca se lucreaza la un plan B. Dar, desi nu au dat detalii, e putin probabil sa imprumute Trezoreriei bani. Ar insemna sa incalce regula neimplicarii bancii centrale in politica fiscala.
Aveti si alte idei? Repet, presupunem ca nu se ajunge la consens.
Citeste si comenteaza pe blogul Hymerion

sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-9581121-presupunem-sua-scenarii-alternative-exista.htm
China: Ridicarea plafonului de indatorare in SUA, nefasta pentru economiile emergente. Lumea este din nou ostatica disputelor interne din America
de R.M. HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2011, 10:52 Economie | Finanţe & Bănci

O majorare a plafonului datoriei americane, asupra careia democratii si republicanii nu reusesc sa cada de acord, va agrava inflatia in lume si va afecta negativ economiile emergente, sustin economistii citati vineri de presa chineza, preluata de AFP.

Daca se va ajunge la un acord pana in data de 2 august, Federal Reserve va inunda din nou piata cu dolari emisi in contrapartida cu cumpararea a noi titluri de Trezorerie, ceea ce va insemna o a treia facilitate cantitativa (QE3), explica Cotidianul Poporului, in editia pentru strainatate.

"Facilitatea cantitativa" constituie o modalitate de stimulare a cresterii economice in situatii de criza, dupa epuizarea celorlalte instrumente traditionale de politica monetara, inclusiv diminuarea dobanzilor aproape de zero, dupa cum explica dr. Radu Serban, intr-un articol publicat de Euractiv.ro.

La inceputul lui noiembrie, o a doua injectie masiva de lichiditati in economia americana de la inceputul crizei financiare in 2008 fusese aspru criticata de Beijing, care se teme de deprecierea activelor americane pe care le detine, in cazul in care bancnota verde se devalorizeaza.

China este cel mai mare detinator de titluri americane de Trezorerie, cu o valoare de 1.160 miliarde dolari in luna mai, potrivit ultimelor cifre publicate de Washington.

"Lichiditatile injectate in timpul QE2 (in noiembrie) nu au irigat economia reala, ci o economie virtuala, deoarece nu au permis intr-adevar sa amorseze relansarea", spune Li Lianfa, economist la Universitatea din Beijing.

"Fara nicio indoiala, in cazul celui de-al treilea val al facilitatii cantitative (QE3), economiile emergente, precum China, vor suferi cel mai mult", crede Li.

Zhao Xijun, un economist la Universitatea Poporului, citat de acelasi cotidian, spune ca o noua injectie de lichiditati va antrena "o crestere a pretului materiilor prime", in timp ce "presiunea pentru aprecierea yuanului in raport cu dolarul va atrage inca o data un flux de capitaluri" spre China, alimentand inflatia.

Dar o absenta a acestui acord la Washington ar putea avea consecinte devastatoare, subliniaza alte ziare.

Cotidianul economic Jingji Cankao Bao estimeaza ca Beijingul "trebuie sa se pregateasca pentru o prabusire a pietelor financiare internationale", in timp ce agentia China Noua subliniaza joi ca lumea "este din nou ostatica" certurilor interne din Statele Unite si lanseaza un avertisment legat de riscul unei recesiuni mondiale daca nu se ajunge la un acord intre Casa Alba si Congres.
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 418
Schimbă forumul: