Main Content:

Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 418

TREBUIE SĂ ŞTIM

• DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: TREBUIE SĂ ŞTIM
« Răspunde #120 : August 16, 2011, 17:05:51 »

Pe surse:La nivel de guvern se lucreaza deja la un proiect de modificare a legii 341/2004...acesta va fi depus la Parlament la inceputul sesiunii parlamentare...Desi multi sunt cei care cer demisia lui George Costin,din functia de secretar de stat,consider ca in acest moment,este total inoportuna o astfel de schimbare...Presedintii de asociatii de revolutionari,delimitati-va strict de alaturarea lui miron cozma,in zona revolutionarilor...in rest sa auzim numai de bine...

MAI GALY: BAIATUL ASTA E BOLNAV DE CIUMA?
AS VREA SA-I VAD LA ACEIASI MASA PE MARIAN MUNTWEANU,MIRON COZMA,
ion diaconescu,victor ciorbea,doru maries,ion iliescu si traian basescu.......
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #121 : August 16, 2011, 18:07:35 »

DOMNULE BAMBILICI CRED CA SUNTETI MANDRU DE D-VOASTRA CAN CINEVA VA CERE IERTARE.DAR D-VOASTRA ATI FI FACUT GESTUL ACESTA FATA DE ZECILE DE COLEGI PE CARE IA-TI JIGNIT PE ACEST PORTAL?NICIODATA.SUNTETI PREA FLEGMATIC SI AROGANT.
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #122 : August 16, 2011, 18:12:06 »
Memorat
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #123 : August 16, 2011, 22:56:37 »

DOMNULE PERJU SUNTETI  TARE  GHINIONIST
MA  AFLAM  LA SEDIUL SECRETARIATULUI  DE  STAT,  CAND ...PE  MASA MINISTRULUI  A  FOST DEPUS  DOSARUL EXPOTEHNICA!
VA  ROG  SA  NE  EXPLICATI INAINTEA  ORAGANELOR  DE  ANCHETA  CE  IMPLICATII  AVETI  IN  ACEST  MOMENT  IN  DOSARUL DE  CORUPTIE  INTITULAT "EXPOTEHNICA" ?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #124 : August 16, 2011, 22:58:35 »

A furat, a turnat sau a pus botul pur si simplu?
Memorat
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #125 : August 16, 2011, 23:07:36 »

toate  la  un loc  bambilicule !...
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #126 : August 16, 2011, 23:12:29 »

DOMNULE PERJU SUNTETI  TARE  GHINIONIST
MA  AFLAM  LA SEDIUL SECRETARIATULUI  DE  STAT,  CAND ...PE  MASA MINISTRULUI  A  FOST DEPUS  DOSARUL EXPOTEHNICA!
VA  ROG  SA  NE  EXPLICATI INAINTEA  ORAGANELOR  DE  ANCHETA  CE  IMPLICATII  AVETI  IN  ACEST  MOMENT  IN  DOSARUL DE  CORUPTIE  INTITULAT "EXPOTEHNICA" ?

DACA VOI CREDETI CA POT FI SANTAJAT DE NEICA NIMENEA PRECUM LEGU,PAUN,GEORGE COSTIN,ESTE TREABA VOASTRA.
DUPA RECITALUL REPREZENTANTILOR ASOCIATIEI REVILOR ANTICOMUNISTI,DIN ACEASTA SEARA,CU TRIMITERILE LOR LA TANCURILE DE LA PLOIESTI SI UN REVOLUTIONAR NUME SONOR VA ASIGUR CA EU DORM LINISTIT .
ALIANTA S-A RUPT...
VOR ADEVARUL ?   OK...
VOR DREPTATE ? OK.
DAR, SA AIBE CALITATE PROCESUALA ACTIVA SI PASIVA IN DOSARUL DECEMBRIE 1989  SI PIATA UNIVERSITATII...

SI SUNT SIGUR CA O AU , DAR SUNT FOARTE SIGUR CA NU AU CALITATEA DE VICTIME SAU PARTE VATAMATA!!!!
LE RECOMAND TOTUSI CIOCUL MIC..

DESPRE DOSARELE LEGII 341:  NU AU CALITATEA SA CEARA,SA INVOCE  REVERIFICARI;   ESTE UN JOC POLITIC DE PROST GUST, O MANIPULARE INFECTA  LA FEL CU CEA PRACTICATA CIND AU ABROGAT LEGEA 42/1990-
ACEIASI REGIZORI,ACTORI, ACEIASI SCHEMA!!!

ASOCIATIILE DE REVOLUTIONARI NU SUNT FINANTATE DE GUVERN VS SSPR....

IN ACTUALUL MOMENT,IN SITUATIA DATA, NOTIFIC SSPR  IN SENSUL INAINTARII
LISTELOR CATRE CPRD SI PRESEDINTELE ROMANIEI......

DACA SE VREA ALTCEVA, IN CALITATE DE ORGANIZATIE SINDICALA NU-MI RAMINE DECIT SA SOLICIT PROCURORULUI GENERAL, RECURSUL IN INTERESUL LEGII, CU CONSECINTELE DE RIGOARE: LEGEA 341 INTRUNESTE 8 EXCCEPTII DE NECONSTITUTIONALITATE CARE, IN SITUATIA CIND SUNT DEZBATUTE DE INSTANTA COMPETENTA  DUC LA SITUATIA SIMILARA CU LEGEA DE FUNCTIONARE A CNSAS....

NU MA CONFUNDATI FRATILOR.... BJUNA SEARA!~

DACA EMIL BOC INCEARCA MODIFICAREA LEGII,MERGEM LA RECURSUL IN INTERESUL LEGII....

PRACTIC,SECRETARIATUL DE STAT ESTE UNDEVA PE LINGA  SGG.

Memorat
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #127 : August 16, 2011, 23:19:15 »

citat din   Perju: VOR ADEVARUL?

pai,  perjule , eu  sunt ADEVARUL!
nu ti-e  clar?
Memorat
« Răspunde #128 : August 16, 2011, 23:20:43 »

SCUZAȚI-MĂ VĂ ROG!

NU REUȘESC SĂ DESLUȘESC TÂLCUL

CUVINTELOR DIN ULTIMA POSTARE A LUI PERJU.

VĂ ROG SĂ MĂ LĂMURIȚI DACĂ

AMENINȚĂ GUVERNUL SAU A FORMULAT

UN ȘANTAJ MASCAT?

NU REUȘESC SĂ ACCESEZ SUBTILITĂȚILE

INTELECTUALE ALE PERJOIULUI.

AȘTEPT LĂMURIRI!
Memorat
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #129 : August 16, 2011, 23:34:23 »

haraga e prins ca  sobolanul in  cursa  si...incearca  sa  gaseasca  o  iesire...
ce  ti-e  asa  greu  sa  vezi! nu vezi  ca  devine incoerent in  exprimare?
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #130 : August 16, 2011, 23:48:26 »

haraga e prins ca  sobolanul in  cursa  si...incearca  sa  gaseasca  o  iesire...
ce  ti-e  asa  greu  sa  vezi! nu vezi  ca  devine incoerent in  exprimare?

SUNT FOARTE CALN....
SI JOCUL ESTE AMUZANT.....
FACEM SAU NU CONGRESUL?
VA IMPLICATI,PARTICIPATI SAU NU?
VRETI REVERIFICARI?   OK!!!!

HARAGAS DOREL ARE NELAMURIRI.... TE STIAM BAIAT DESTEPT  DAR UNEORI
EXCELEZI IN TIMPENII:   CUM SA SANTAJEZ TOCMAI EU GUVERNUL BOC...

TU CHIAR NU AI MEMORIE?  EU AM SPUS CLAR:  EMIL BOC A MINTIT,MINTE SI VA MAI MINTI!  JOS GUVERNUL BOC!!!!!  PARCA ASTA AM SPUS LA REALITATEA; NU ITI ESTE CLAR?   

EMIL BOC NU A REVENIT ASUPRA DECLARATIEI PUBLICE FACUTE ;
SUNT INFORMATII CA SE LUCREAZA LA SCOATEREA LUPTATORILOR DIN LEGE...
NU S-A PRIMIT NICI UN RASPUNS CARE SA DEZMINTA  DECLARATUIA PUBLICA.
SSPR LUCREAZA SUB O PRESIUNE MEDIA FANTASTICA.....
CRED CA SE INTENTIONEAZA SI DESFIINTAREA SSPR SI TRANSFORMAREA IN AGENTIE  SAU ASOCIATIE NATIONALA A......

CUM SA SANTAJEZ EU UN OM ONORABIL PRECUM EMIL BOC...CREZI CA POT UITA CE MI-A SPUS TATAL MEU?   DE CE MI-A FURAT BANII DIN PENSIE???

HARAGA,HARAGA.....
Memorat
« Răspunde #131 : August 17, 2011, 00:00:37 »

PERJULE

EU ÎNȚELESESEM CĂ AMENINȚI GUVERNUL BOC.

CHESTIA CU ȘANTAJUL ESTE MAI SENSIBILĂ.

DUPĂ CUM TE-AI EXPRIMAT, EU AM ÎNȚELES CĂ,

LA O ADICĂ, DACĂ TE SIMȚI AMENINȚAT,

"POC LA RĂZBOIU!", FACI ȘI TU CEVA DEZVĂLUIRI

INTERESANTE CU PRIVIRE LA UNII DINTRE PRIETENII TĂI.

SUNT CONVINS(ȘTIU) CĂ DEȚII DOCUMENTE COMPROMIȚĂTORE

DESPRE PRIETENI.

MĂ MIR CĂ NU LE-AI FOLOSIT PÂNĂ ACUM DAR,

ORICUM TIMPUL NU-I PIERDUT.

PERJULE AI GRIJĂ ÎNCOTRO FACI P***!

DIN CÂTE ÎNȚELEG DEJA VÂNTUL TE BATE DIN TOATE PĂRȚILE.

ÎN REST, NUMAI DE BINE! Wink
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #132 : August 17, 2011, 00:15:16 »

PERJULE

EU ÎNȚELESESEM CĂ AMENINȚI GUVERNUL BOC.

CHESTIA CU ȘANTAJUL ESTE MAI SENSIBILĂ.

DUPĂ CUM TE-AI EXPRIMAT, EU AM ÎNȚELES CĂ,

LA O ADICĂ, DACĂ TE SIMȚI AMENINȚAT,

"POC LA RĂZBOIU!", FACI ȘI TU CEVA DEZVĂLUIRI

INTERESANTE CU PRIVIRE LA UNII DINTRE PRIETENII TĂI.

SUNT CONVINS(ȘTIU) CĂ DEȚII DOCUMENTE COMPROMIȚĂTORE

DESPRE PRIETENI.

MĂ MIR CĂ NU LE-AI FOLOSIT PÂNĂ ACUM DAR,

ORICUM TIMPUL NU-I PIERDUT.

PERJULE AI GRIJĂ ÎNCOTRO FACI P***!

DIN CÂTE ÎNȚELEG DEJA VÂNTUL TE BATE DIN TOATE PĂRȚILE.

ÎN REST, NUMAI DE BINE! Wink

PERJULE

TU ÎL CREZI PROST PE BĂSE?

CUM SĂ SEMNEZE UN DECRET ÎN CONDIȚIILE ÎN CARE

"LUPUL ESTE PAZNIC LA OI"?

VREŢI SĂ ÎI FACEŢI ŞI LUI O CHEIE CA LUI CONSTANTINESCU?

EU ÎN LOCUL LUI, PÂNĂ NU SE CONFIRMĂ SAU INFIRMĂ BĂNUIELILE

ÎNTEMEIATE PRIN DOVEZI Wink, M-AȘ ABȚINE LA A DA VREUN DECRET PE ACEASTĂ TEMĂ.

GOLANE, MINERU NU E PROST!

ȘI NICI NAIV!

VĂ VEȚI CONVINGE!
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #133 : August 17, 2011, 00:18:04 »

SUNT FOARTE CALM....
SI JOCUL ESTE AMUZANT.....
FACEM SAU NU CONGRESUL?
VA IMPLICATI,PARTICIPATI SAU NU?
VRETI REVERIFICARI?   OK!!!!

HARAGAS DOREL ARE NELAMURIRI.... TE STIAM BAIAT DESTEPT  DAR UNEORI
EXCELEZI IN TIMPENII:   CUM SA SANTAJEZ TOCMAI EU GUVERNUL BOC...

TU CHIAR NU AI MEMORIE?  EU AM SPUS CLAR:  EMIL BOC A MINTIT,MINTE SI VA MAI MINTI!  JOS GUVERNUL BOC!!!!!  PARCA ASTA AM SPUS LA REALITATEA; NU ITI ESTE CLAR?   

EMIL BOC NU A REVENIT ASUPRA DECLARATIEI PUBLICE FACUTE ;
SUNT INFORMATII CA SE LUCREAZA LA SCOATEREA LUPTATORILOR DIN LEGE...
NU S-A PRIMIT NICI UN RASPUNS CARE SA DEZMINTA  DECLARATUIA PUBLICA.
SSPR LUCREAZA SUB O PRESIUNE MEDIA FANTASTICA.....
CRED CA SE INTENTIONEAZA SI DESFIINTAREA SSPR SI TRANSFORMAREA IN AGENTIE  SAU ASOCIATIE NATIONALA A......

CUM SA SANTAJEZ EU UN OM ONORABIL PRECUM EMIL BOC...CREZI CA POT UITA CE MI-A SPUS TATAL MEU?   DE CE MI-A FURAT BANII DIN PENSIE???

HARAGA,HARAGA.....
Memorat
« Răspunde #134 : August 17, 2011, 01:20:16 »

:)Ţara e în criză, lumea întreagă stă să pice, catastrofe globale ameninţă cu extincţia milioane de oameni, fostul Imperiu britanic a devenit un fel de Bantustan african, Statele Unite se clatină pe marginea prăpastiei, devenind prima ţară capitalistă care a trecut la naţionalizarea băncilor, ca în profeţiile lui Marx şi Engels, China este pe cale să explodeze financiar după ce a acumulat trei trilioane de verzişori de-ai americanilor cu care n-are ce face, Norvegia - raiul pe pământ - a devenit un iad al demenţilor ieşiţi cu mitraliera la vânătoare de laburişti ce protestează faţă de Israel şi în acest timp un secretar de stat de la CNDC, un fel de instituţie de tip sectar maghiaro-anticreştină şi antiromânească dă interviuri la „New York Times“ şi se strofoacă pe tema termenilor din DEX.
Csaba Ferenc Astalosz, preşedintele Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării, s-a adresat „New York Times“ într-un interviu telefonic pe tema unei somaţii adresate Academiei Române de către un obscur ONG condus de fostul comisionar vamal M. Katz, implicat cu ani în urmă în scandaluri cu iz penal pe marginea activităţilor de duty-free. Katz a stat mult pe Internet în ultima vreme, că tot nu are alt job, după ce în vămi s-a împuţit rău treaba, şi tot adresează cereri şi somaţii diverselor instituţii ale statului, inclusiv Academiei Române. Internetul îl deranjează pe Katz, mai ales deoarece lui i se pare că multă lume crede că în spatele crizei mondiale se află unii consângeni de-ai săi, care au sărit de nivelul de comisionari vamali şi şmenuri la nivel local. De aici i s-a pus lui pata pe termenii din DEX şi vrea ajustări ale unui termen - cel de „jidan“ - de provenienţă slavă. Academiei Ruse până acum însă Katz nu i s-a adresat.
Academia noastră, românească, tolerantă chiar cu inavuabili comisionari vamali cu activităţi cvasişmenaristice indelebile, i-a răspuns civilizat lui Katz, însă acesta tot nu este mulţumit. „Centrul pentru Monitorizarea şi Combaterea Antisemitismului consideră nemulţumitor răspunsul Academiei Române potrivit căruia în ediţiile viitoare ale DEX cuvântul „jidan“ va include doar indicaţiile „cu sens peiorativ, nerecomandat“, cerând explicarea „sensului rasist şi antisemit“ al termenului.
Secretarul nostru de stat, Csaba Ferenc Astalosz, zice şi el, că tot n-are ce face altceva mai bun, că este de acord cu Centrul pentru Monitorizarea şi Combaterea Antisemitismului şi „cuvântul trebuie să arate sensul real, că acesta este peiorativ, că este rasist, atât în cazul evreilor, cât şi al romilor“.
Termenii de „jidan“ şi „ţigan“ au ajuns să fie principala preocupare de vară a bine hrăniţilor amploaiaţi de la ciudata instituţie, unde cete de domni de la UDMR tot cârâie pe teme derizorii, într-o continuă aflare în treabă, în dorul lelii. Le tot pute şi limba română, le put şi icoanele românilor şi-i deranjează fondul de cuvinte şi semnificaţii, dar nu le pute în schimb banul românesc pe care îl îndeasă la salariu în buzunare.
Pe distinşii pseudo-filologi de la CNDC îi freacă la icre semnificaţiile termenului de ţigan, dar nu-i îngreţoşează semantic cum de s-a ajuns ca să fie cheltuite ilegal 14 miliarde anual pe asistenţă socială - după cum a declarat recent ministrul muncii, Sebastian Lăzăroiu, care a precizat „că această problemă vine din faptul că Inspecţia Socială nu funcţionează cum trebuie“ - un eufemism desigur, o frazare elegantă a unei realităţi bine cunoscute. Toată lumea ştie cum vin cu Mercedesuri ţiganii la poarta anumitor primării - mai ales cele din arealul PSD - să-şi ridice „ajutorul social“.
Toată lumea ştie proporţiile enorme ale fraudei şi aspectele infracţionale ce implică diverşi ţigani, de la manelişti la şefii de clanuri mafiote ţigăneşti. Numai cei de la CNCD n-au aflat până acum şi se fac că n-au înţeles de ce în limbajul popular ţiganii au ajuns să poarte nu un stigmat, ci o apreciere a genului lor de viaţă şi tipului lor de activitate.
Ei vor să elimine cuvintele din DEX în loc să se ducă la originea atribuirii unor sensuri ale cuvintelor de către români - ţiganilor. Cât despre Katz şi „lupta“ sa cu semnificaţiile termenului de „jidan“ din acelaşi DEX, este cu atât mai ridicolă şi derizorie ca miză cu cât el însuşi ca personaj este cel mai puţin nimerit să comenteze. Când personaje cu activitate la limita legii ajung să someze Academia Română şi să gargarisească public vrute şi nevrute despre termeni şi sensuri ale cuvintelor ca şi când ar fi nişte semioticieni redutabili, întreaga chestiune se îndreaptă către penibil şi ipocrizie maximă.
Când „incluziune socială“ înseamnă că unii români, cei care mai muncesc încă, trebuie să-şi dea obolul şmecherilor ce vin cu Mercedesul să-şi ridice „ajutorul social“, atunci probabil că şi „rasismul“ ar trebui să capete alt sens în DEX.
Aş sugera eu o nouă definiţie pentru DEX: „Rasistul“ român este acel fraier pârlit care trebuie să plătească „ajutoare sociale“ către haitele de golani şi derbedei care nu vor să muncească, plus salariile pentru demnitarii statului român de genul lui Astalosz, şmecher de şmecher, aşezat pe foncţie de demnitar de aproape un deceniu şi care stă acum pe caniculă la aer condiţionat şi dă interviuri la „New York Times“ pe teme polisemantice, deşi specializarea sa în domeniul filologiei este la nivel de liceu.

George Roncea
Citeaza acest articol pe saitul tau

Comentarii 
sursa Curentul
Memorat
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 418
Schimbă forumul: