Main Content:

Pagini: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 418

TREBUIE SĂ ŞTIM

• DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: TREBUIE SĂ ŞTIM
« Răspunde #195 : August 31, 2011, 22:54:35 »

Deschid această nouă secţiune a forumului
ferm convins că orice cetăţean trebuie să cunoască
anumite lucruri despre societatea în care trăieşte.

Materialele pe care le voi posta aici sunt întocmite
de către personalităţi în materie, recunoscute pe plan intern şi, în unele cazuri, chiar internaţional.

Rog să nu vă bateţi joc şi de această secţiune.

S-ar putea ca materialele ce vor fi postate să vă
intereseze, sau dacă nu , în mod sigur îi va interesa pe alţii.

Totuşi,

Vă rog să citiţi!

Cu suimă,

Dorel HARAGA

IMNUL  MUNCITORILOR
de Radu Gyr                        Muzica: Ion Mânzatu

În truda ne–am zbatut si'n umilinta,
Tiranii pâinea ne–au luat...
Destul ne–am înclestat în suferinta,
Cu Neamu'ntreg am sângerat.
Din greu si aspru vuet de ciocane,
Înconvoiati de foame si nevoi,
Din zgura de furnale si cazane,
Flamânzi ne ridicam si goi.

Refren: La lupta, muncitori!
           Veniti, Legiunea ne aduna.
           La lupta, muncitori,
           Veniti în crâncena furtuna.
           La lupta muncitori,
           Zidari de veacuri viitoare,
           Cu fruntile în soare
           Ne'naltam biruitori.

Din fabrici, din uzine si din mina,
Din toiul beznelor adânci,
Am izbucnit napraznic spre lumina,
Ca o navala grea de stânci,
Calcam cu pasi de flacari spre dreptate,
Pe drum de foc si cer izbavitor,
Un clopot sfânt în pieptul nostru bate,
S'aprind pe umeri aurori...

Refren: ......
Pentru dreptatea noastra legionara
Si pentru'ntregul neam sarac,
Din fulger vom cladi o noua tara,
Pe nicovale mari de veac;
Ca viforul vom trece prin prigoane,
Marin si Mota ne vegheaza 'n cer...
Din jertfe si din traznet de ciocane
Ne–om fauri destin de fier.

Refren: ......
Memorat
« Răspunde #196 : Septembrie 01, 2011, 09:12:52 »
Memorat
« Răspunde #197 : Septembrie 01, 2011, 11:50:32 »

GRUPAREA COSTIN , MĂRIEȘ &

ÎNTOCMESC LISTE NEGRE

Conform ultimelor informații NE VERIFICATE dar CREDIBILE,

furnizate de surse de încredere, gașca IMPOSTORILOR condusă de

tov ss COSTIN G & MĂRIEȘ T.,

AU ÎNTOCMIT O LISTĂ NEAGRĂ pe cae se regăsesc

NUMELE PERSOANELOR CE FAC OPOZIȚIE IMPOSTORILOR ȘI INFRACTORILOR,

JEFUITORILOR NAȚIUNII și CELOR CE SUNT PE CALE DE A

DESTRUCTURA UNITATEA NAȚIONALĂ.

Se pare că pe această LISTĂ se regăsește și numele meu

împreună cu VIOREL RÂNGHILESCU.

Ne bucurăm de ACEASTĂ ATENȚIE întrucât am avut curajul de a

CONSTITUI LA DATA DE 26 DEC. 1989 PARTIDUL DEMOCART ROMÂN.

PARTID ALE CĂRUI ACTE AU FOST FURATE, MODIFICATE(a se citi falsificate)

și FOLOSITE PENTRU ÎNFIINȚAREA PD-ului ACTUAL PDL.

Ne bucurăm de ACEASTĂ ATENȚIE întrucât, PREȘEDINTELE FONDATOR AL

PARTIDULUI DEMOCRAT VIOREL RÎNGHILESCU, A AVUT CURAJUL DE A DESCHIDE

ACȚIUNE ÎN INSTANȚĂ ȘI DE A CERE DESFIINȚAREA PDL.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #198 : Septembrie 01, 2011, 12:03:16 »

Am anutat de mai multe ori ca sustin declaratele intenti ale dlui Maries de a face ordine intre revolutionari, in sensul eliminarii impostorilor si demascarii criminalilor din Decembrie `89 si am cerut sa fie lasati in pace sa-si faca treaba si doar sa comentam in final rezultatele pe care le vor obtine. Din pacate se pare ca intentia lor adevarata a fost si este alta, aceea a razbunarii pe cei care li s-au opus. Intocmirea unor liste negre e specifica cominternistilor si, daca e adevarat ceea ce afirmati (nu m-ar mira), nu pot decat sa constat ca tandemul Costin-Maries pare animat de ura antiromaneasca si ca transpare tot mai clar ca este condus de cercurile cele mai extremiste ale urmasilor vechilor calai ai Romaniei.
Memorat
  • ocneanu
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #199 : Septembrie 01, 2011, 12:09:59 »

De ce,
   - eu trebuie sa inghit atata mizerie de la semenii mei, cel care in numele
     dreptatii ,libertati,dorinta de mai bine,mi-am pus viata in primejdie ?
             Cu ce am gresit?
   - priveam aseara la "Tv realitatea" prestatia penibila a unui "lider"
     din BNR-Bv ,care incerca sa-si apere"principiile" !?!?
   - cred ca numai aplicarea L 341,prin comisii SSPR/CPRD,onest,rapid,eficient
     dar cu oameni necompromisi,poate elimina cei peste 30-50% din impostori.
   - "lideri" compromisi la toate nivelele,care au transformat L 341 intr-o
      industrie de bani si foloase necuvenite!
   - poate congresul de la Timisoara va aduce un suflu nou ? Daca sunt tot cei
     cei pe care-i stim,slabe sperante.Cade vre-un cap?
                                                 Ocneanu.
Memorat
« Răspunde #200 : Septembrie 01, 2011, 12:30:50 »

Nu domnule Ocheanu nu va cadea nici un cap.In plen se va discuta la general cu acuze de o parte si de alta iar in spatele usilor vor avea loc manevrele.Problema e sa se reuseasca ca la cuvant sa poata accede si cei care au ceva de spus cu adevarat.Sanse minime.Va fi un vacarm de nedescris urale ,huiduieli ,timp pierdut fara nici o realizare iar la sfarsit VOTUL.Cred ca aici se poate face ceva daca constiinta si nu mani pul area vor vota .Trebuie sa-i facem pe cei 2-3-5 sefi influienti sa ne asculte si sa faca ce vrem noi nu ce vor ei.Daca li se vor impune termene si nu le vor respecta, demisia in alb sa fie lasata la un grup care sa convoace imediat o alta intrunire care sa aleaga altii.
ESTE FOARTE NECESAR SA SE CEARA CA CELE DOUA GRUPARI SA DEA IN JUDECATA SEPARAT:GUVERNUL,pe CARTIANU SI ZIARUL ,,MINCIUNA",IAR ASTA SE SE FACA DIN COTIZATIILE ASOCIATIILOR SI IN NUMELE LOR PENTRU CA ASTFEL VOR FI OBLIGATI SA O FACA ,DACA II LASAM SA II DEA EI O SA SE INTAMPLE LA SF.ASTEAPTA.
Memorat
« Răspunde #201 : Septembrie 01, 2011, 13:21:43 »

A aparut pe siteul SSPR  un comunicat referitor la o asa numita Scoala de vara.Vad acolo nume (sincer nu le cunosc pe toate)dar sunt nume de profesori ,conferentiali ,doctori care vor lua cuvatul despre rev.din dec.1989 din anumite orase.OARE PRINTRE ACESTEA NICI UNUL NU POATE CONDUCE miscarea revilor unificati?Cred ca au mai mare credibilitate decat cei care conduc astazi.
Memorat
« Răspunde #203 : Septembrie 02, 2011, 19:07:49 »

Cele mai vechi desene din lume, într-o peşteră din Bihor
2 septembrie 2011, 06:45 | Autor: Claudia Bonchiş

Rinocerul din Peştera Coliboaia a fost pictat acum peste 30.000 de ani
Picturile din Peştera Coliboaia sunt, alături de cele din Peştera Chauvet (Franţa), primele manifestări artistice ale omului. Testele făcute de specialişti în peştera din Bihor confirmă faptul că desenele rupestre sunt vechi de peste 30.000 de ani.
Desenele din peşteră au fost descoperite în septembrie 2009, de către speologul Tudor Rus, membru al clubului speologic Speodava Ştei. Specialiştii francezi Jean Clottes şi Bernard Gély au venit să expertizeze descoperirile, iar probele trimise la două laboratoare au arătat că desenele sunt din urmă cu 32.000-35.000 de ani.
 „Coliboaia este o peşteră foarte dificilă ca acces, dar cu multe picturi care, din păcate, au fost distruse de-a lungul vremii de ape. Am descoperit o pictură, un bizon în arta preistorică, în care conturul natural l-a ajutat pe artist, lucru care ne demonstrează că este o peşteră foarte veche. Coarnele sunt în perspectivă frontală, iar corpul, în proliză, acest caracter fiind unul arhaic, foarte vechi", a precizat dr Jean Clottes.

Peştera rămâne închisă

Expertizele efectuate asupra desenelor din peştera bihoreană Coliboaia au confirmat că aceasta adăposteşte unele dintre cele mai vechi manifestări artistice din istoria omului. Potrivit rezultatelor probelor testate cu Carbon 14, desenele din peştera de la Coliboaia, alături de cele din Peştera Chauvet din Franţa sunt cele mai vechi din lume. „Este o descoperire unică în Europa Centrală şi de Est, dar şi în lume. Desenele descoperite sunt foarte vechi, din urmă cu 32.000-36.000 de ani. Peştera Coliboaia este plasată prin aceste descoperiri alături de culturile paleolitice occidentale din Europa", a declarat Viorel Lascu, preşedintele Federaţiei Române de Speologie. În prezent, peştera este închisă şi nici nu va fi deschisă publicului, tocmai pentru a păstra şi a o conserva cât mai bine descoperirile. Totuşi, imaginile vor putea fi văzute la Muzeul Ţării Crişului, unde va exista o expoziţie dedicată.

Sursa:  http://www.adevarul.ro/actualitate/social/Cele_mai_vechi_desene_din_lume-intr-o_pestera_din_Bihor_0_546545942.html
Memorat
« Răspunde #204 : Septembrie 02, 2011, 19:11:34 »

VIDEO Libia: cum a fost fabricat în laborator războiul

2 septembrie 2011, 06:56 |  Autor: Eliza Frâncu,Viorica Marin |

Conflictul din Libia a început să fie pregătit cu mult înainte de declanşarea operaţiunilor militare. Atât pe teren, cât şi la nivel mediatic. Franţa şi-a asigurat, contra susţinerii cauzei rebelilor, 35 la sută din viitoarele contracte petroliere ale Libiei.

Detalii mai ascunse sau mai evidente au apărut şi în presa occidentală. Altele au fost dezvăluite de jurnalişti independenţi sau chiar de state neimplicate militar precum Rusia. „La Stampa" scria, pe 25 august, că războiul din Libia este în întregime unul extern, dus de forţele NATO. Dar încă din martie, „Sunday Mirror" dezvăluia că, înainte cu trei săptămâni de rezoluţia ONU, sute de soldaţi britanici se aflau în Libia, însoţiţi de un corp al trupelor speciale (SAS). Câteva luni mai târziu, în august, guvernul britanic a şi confirmat prezenţa trupelor, deşi rezoluţia ONU nu dă undă verde intrării trupelor terestre. Apoi, „International Herald Tribune" scria, pe 31 martie, despre prezenţa a mici grupuri ale CIA şi de o „amplă forţă occidentală care acţionează din umbră" încă dinainte de declanşarea ostilităţilor, pe 19 martie.

„Regia tripoli"

Şi mai devreme, în martie, Rusia punea în discuţie derularea operaţiunilor armate. Din supravegherea prin satelit, ruşii au dedus că atacurile prezentate în presa occidentală nu au avut loc de fapt. Trupele occidentale au pregătit tactic şi au asigurat armament pentru rebeli, dar, la fel de important, i-au instruit cum să câştige războiul mediatic. Un exerciţiu de imagine nereuşit însă a fost cel legat de capturarea unuia dintre fiii lui Gaddafi - Saif al-Islam. După ce s-a anunţat cu mare pompă că a fost arestat de rebeli, acesta a ieşit pe străzi pentru a demonstra că e liber.

Iar punctul-cheie - cucerirea capitalei - a fost astfel, cel puţin în primă instanţă, doar un bun scenariu. De altfel, chiar liderul Consiliului Naţional de Tranziţie al libienilor, Mustafa Abdeljalil, a recunoscut, într-o intervenţie televizată, că rebelii au utilizat imagini false (turnate în studiouri din Qatar, unde exista inclusiv o replică a Pieţei verzi) despre „cucerirea" Capitalei pentru a zdruncina moralul trupelor loialiste şi pentru a ralia opinia internaţională şi ambasadele în jurul cauzei rebele. După cele câteva fotografii de bucurie făcute noaptea, marea majoritate a fotografiilor de presă occidentale arată doar rebeli călare pe tancuri sau trăgând focuri de armă în aer. Lipsesc însă imagini cu bucurie populaţiei din Tripoli, proaspăt „eliberate".

Dacă majoritatea publicaţiilor vestice au relatat cu lux de amănunte crimele odioase comise de forţele loialiste, nu la fel s-a întâmplat cu atrocităţile comise de rebeli. Într-o tabără din centrul capitalei Tripoli, au fost găsite corpurile ciuruite de gloanţe a 30 de combatanţi pro-Gaddafi, găsiţi cu mâinile legate, semn că au fost executaţi. Unul a fost executat chiar în interiorul unui spital improvizat, întins pe o brancardă şi cu o perfuzie ataşată.

Un jurnalist free-lance canadian, Mahdi Nazemroaya, dezvăluie şi că falşi jurnalişti au fost infiltraţi în grupurile de jurnalişti occidentali şi că le dădeau acestora sfaturi despre ce informaţii ar trebui trecute sub tăcere - de pildă, participarea mercenarilor sau a unor membri al-Qaida la atacuri de partea rebelilor. Iar BBC scrie, pe 26 august (deci, după preluarea Capitalei), în finalul unui articol despre un spital din Libia, că rebelii au construit o pistă de aterizare în munţii Nafusa (deja cuceriţi de forţele NATO), şi că acolo stă administraţia rebelilor, care nu vizitează Tripoli decât în timpul zilei.

Pe 20 august, vorbind pentru Russia Today, Franklin Lamb (avocat şi jurnalist dinamericano-libanez) a declarat că „nu există lupte grele în jurul Tripoli. (n.r. aşa cum se relatase). Este clar că rebelii nu sunt aici. Acum e multă linişte. Singurele explozii ce pot fi auzite sunt cele ale NATO. NATO foloseşte bombe cu sunet ca să creeze panică".

Implicarea Franţei

Adevăratul duel în Libia post-conflict este cel dintre Franţa şi italia, scrie, într-un editorial pentru „La Stampa", Paolo Paroni. Franţa - prima care a insistat pentru demararea operaţiunilor militare şi liderul de facto al acestora - avea deja o „infrastructură" pe care o putea folosi în vederea unui conflict. Potrivit unor dezvăluiri făcute ieri de „Le Figaro", din 2008, Parisul îşi trimisese militarii şi firmele IT pentru a construi, împreună cu regimul Gaddafi, o megastructură de spionare a populaţiei. Erau supervizate telefoanele şi mailurile a 8 milioane de libieni, a dezvăluit un militar implicat în proiect pentru publicaţia franceză. Firma IT din Franţa (Bull) a primit pentru proiect 10 milioane de euro. Intermediar a fost un om de afaceri franco-libanez - Ziad Takieddine, iar produsul a fost botezat „Eagle" şi urma să fie vândut şi în alte ţări, după perfecţionare.

Pe Aceeaşi Temă

Gaddafi: "Nu ne vom preda. Nu suntem femei"

Ambasada SUA la Tripoli, devastată, jefuită şi incendiată

Algeria refuză să-l primească în ţară pe Gaddafi

„Am pus îăntreaga ţară sub ascultare: interceptam toate datele care treceau pe Internet: mailuri, chaturi, adrese accesate. În plus, Libia avea avantajul că se putea face asta tehnic uşor, deoarece este o ţară consumatoare de conţinuturi Internet, mai puţin producătoare de conţinut", povesteşte militarul sub acoperirea anonimatului. Francezii i-au organizat pe agenţii libieni care făceau trierea informaţiilor - atât armata şi poliţia, cât şi guvernarea libaneză. Francezii erau tot timpul în contact direct cu Abdallah Senoussi, şeful serviciilor secrete libiene şi cumnat al lui Gaddafi.

Recompensă petrolieră

Un alt ziar francez - Liberation - dezvăluie, la rândul său, câştigul pentru Franţa din întreaga afacere 35% din contractele petroliere ce le va încheia Libia de acum înainte. Rezervele de petrol libiene sunt estimate la 44 de miliarde de barili. Documentul ajuns la Liberation este semnat pe 3 apilie, la 17 zile după adoptarea rezoluţiei ONU. Cealaltă mare câştigătoare a contractelor libiene va fi Marea Britanie, care a sprijinit şi ea din prima secundă cauza rebelilor. De altfel, chiar numărul unu din CNT, Mustafa Abdeljalil, a promis că statele occidentale vor fi recompensate în funcţie de sprijinul dat rebelilor.

Ajutor francez

„Le Point" relatează şi el că Franţa a avut încă din martie în teren trupe speciale şi că, în martie, paraşutase arme pentru libieni. Iar ofiţeri DGSE (Serviciile de Informaţii Externe) ar fi asigurat protecţie pentru liderii rebelilor şi oaspeţii lor de rang înalt.

35% din contractele petroliere pe care le va încheia de acum Libia vor reveni Franţei.

„Prietenii Libiei" s-au reunit la Paris

La Paris a avut loc, ieri, conferinţa „Prietenii Libiei", cu participarea a 60 de state. România a fost reprezentată de preşedintele Traian Băsescu. Reuniunea a fost prezidată de şeful statului francez, Nicolas Sarkozy, şi de premierul britanic David Cameron. La ea au participat, printre alţii, premierul canadian Stephen Harper, secretarul de stat american, Hillary Clinton, cancelarul german, Angela Merkel, şeful Executivului italian, Silvio Berlusconi, şeful Ligii Arabe, Nabil al-Arabi, secretarul general al ONU, Ban Ki-moon. Rusia, China, India au fost prezente la nivel de miniştri.

Obiectivul principal evocat de preşedintele Sarkozy este „succesul tranziţiei în Libia", după înlăturarea regimului Gaddafi. Parisul doreşte deblocarea unui miliard şi jumătate de euro până la sfârşitul săptămânii. Reprezentanţii Consiliului Naţional de Tranziţie Libian, Mustafa Abdeljalil şi Mahmud Jibril, au spus că „Tripoli este un oraş eliberat, dar ţara duce lipsă de apă, electricitate, medicamente, bani". O misiune a Uniunii Europene a sosit la Tripoli pentru a evalua ajutorul de care Libia va avea nevoie pentru reconstrucţie. În schimb, reprezentanţii NATO au spus că Alianţa nu va mobiliza trupe la sol pentru operaţiuni de menţinere a păcii, la finalul conflictului, iar rebelii au declarat că nu vor implicarea ONU.

Continuă arestările printre loialişti

Vicepreşedintele Consiliului militar al insurgenţilor, Mehdi Harati, a anunţat că ministrul libian de Externe, Abdelati al-Obeidi, a fost arestat, miercuri, de rebeli. În schimb, unul dintre fiii lui Gaddafi, Seif al-Islam, care susţine că se află la periferia capitalei Tripoli, a făcut apel, tot miercuri, la „rezistenţă" în faţa rebelilor şi a afirmat, într-un mesaj difuzat de televiziunea arabă Arrai, că tatăl său este bine. Un alt fiu al colonelului, Saadi, chiar dacă este considerat mai puţin influent pe scena politică, a afirmat că este pregătit să oprească „vărsarea de sânge" din Libia, sugerând o diviziune în cadrul clanului Gaddafi. El a precizat că vorbeşte în nume propriu.

SURSA: ADEVĂRUL
Memorat
« Răspunde #205 : Septembrie 05, 2011, 07:58:18 »

" [/Dacian Dumitrescu: Capra cu trei iezi și SBU, securitatea ucraineană
Luni, 15 August 2011 Bucuresti, Romania/Romanian Global News   

Pe 11 august îmi sună telefonul. Este Maria, o femeie de vârstă medie care a fost cu noi pe 16 iulie 2011 într-unul din autocarele ce au mers la Sfințirea bisericii românești din Camâșovca. Ne vedem la o terasă la un pahar cu apă rece.

În București căldura ne copleșește. Maria începe să povestească: "M-am întors aseară din Sudul Basarabiei. Inițial plecasem pentru câteva zile la Chișinău. Era ziua de naștere a mamei. Apoi ce mi-am zis: "Să trec la întoarcere prin localitatea natală din Raionul Reni". Mai am acolo o soră mai mică și o mătușă care e profesoară în localitatea natală. La Chișinău am stat o săptămână. A fost totul bine și frumos. Cum am trecut în Ucraina au și apărut problemele.

Am locuit la sora mea. A doua zi dimineață ne-a ciocănit SBU la ușă. Doi zdrahoni au intrat în casa surorii mele, fără să mai ceară permisiunea, fără nimic. Au intrat direct în subiect: "Ați fost în autocarele alea cu români care au participat pe 16 iulie la Sfințirea bisericii românești din Camâșovca?" Eu zic: "Da, am fost." Atunci au început cu un șir de întrebări: "Cine v-a trimis?", "De ce v-au trimis?", "De fapt voi ați venit politic, nu pentru sfițire, nu-i așa?", "Haide recunoaște!", "Câte ONG-uri au participat?", "Cine vă coordonează?", "Ați fost trimiși cu sarcina să românizați Regiunea Odesa?", "Lucrați pentru slujbele secrete românești?". Eu am răspuns că: "Nu și nu și nu" la toate.

După vreo trei sferturi de oră au plecat bombănind că nu vreau să spun adevărul, dar o să văd eu ce-o să pățesc. După ce mi-am revenit puțin, am plecat la școala din comună unde predă mătușa mea. Tocmai terminase treaba și se pregătea să plece acasă cu fiica ei cea mică, Măriuca, pe care o botezasem eu. Îmi face semn să ieșim în curtea școlii. Aici mătușă-mia îmi povestește:"Fată dragă, la vreo 3-4 zile după ce ați fost voi la sfințirea aia au apărut cei de la SBU. Noi eram la școală și făceam pregătire cu o parte din elevi." Eu zic: "Aici la noi în sat? Ce-au căutat?" Mătuși-mea zice "Am auzit că au fost în mai multe sate care au școli cu predare în limba moldovenească. Au căutat cărțile romănești. Au ridicat până și cărțile de povești pentru copii în limba română, au motivat că au conținut subversiv la adresa unității teritoriale a Ucrainei! LE-AU ADUNAT ÎN SACI, AU PUS SACII CU CĂRȚI ROMÂNEȘTI IN MAȘINILE SBU ȘI DUȘI AU FOST! Alergau copiii noștri din școală să le dea inapoi măcar o carte de povești dar n-a fost chip să se ințeleagă cu ei. Măriuca, deși are numai patru ani, se plictisește acasă și vine cu mine la școală, mai ales în vacanță. Ia o carte din biblioteca școlii și stă cu ea într-o bancă până termin eu treaba. Când au năvălit în școală cei de la SBU, Măriuca s-a speriat și ținea strâns la piept o carte de povești pe care se tot uita de vreo săptămână ba la poze, ba încerca să buchisescă niscaiva litere. Un civil s-a apropiat de ea și i-a smuls cartea. A silabisit cu voce tare: "Capra cu trei iezi". Apoi a declarat că-i subversivă și trebuie arestată. Eu întreb năucă:" Au arestat-o pe Măriuca?" Mătuși-mea mă liniștește:" NU, nu pe Măriuca, au arestat cartea! Au zis că-i subversivă și are conținut dușmănos la adresa unității statale a Ucrainei!" Eu și mai năucă întreb: "Cine-i subversivă, capra?" Mătuși-mea explică contrariată:" Nu știu exact, capra, iezii. CIVILUL ĂLA SPUNEA CĂ DE FAPT CEI TREI IEZI SIMBOLIZEAZĂ CELE TREI PRINCIPATE, IAR CAPRA SIMBOLIZEAZĂ ROMĂNIA MARE CARE-I ȚINE UNIȚI PE CEI TREI IEZI! În fine a confiscat cartea. Eu n-am zis nimic. Mi-era frică să nu ne aresteze și pe noi profesoarele dacă tot ținem asemenea cărți periculoase in școală. Măriuca o întrerupse pe maică-sa: "MI-AU LUAT CAPLA CU TLEIIEZI, DA' EU DEJA STIU POVESTEA SI O S-O SPUN LA TOȚI COPIII". Apoi Măriuca se gândește un pic ne privește intens cu ochii ei albaștrii și zice: "DA' EU TOT O SĂ IUBESC LIMBA ROMÂNĂ, CHIAR DACĂ MI-AU LUAT CARTEA! CÂND O SĂ FIU MARE O SĂ ÎNVĂȚ ÎNTR-O ȘCOALĂ FRUMOASĂ DIN ROMÂNIA SI CU PUȚIN NOLOC POATE SCAP DE AICI!"

Maria mai ia o înghițitură de apă rece și continuă relatarea: "Eram bulversată și răvășită de cele auzite. Într-un târziu întreb: "Și cum, mătușă, dar cărțile poetului nostru național Mihai Eminescu de le-am primit donație de la Statul Român, pe tabel și pe-alea le-au confiscat?" Mătușica răspunde: "Nu. Au cerut toate volumele de Eminescu, au zis că nu ni le confiscă, să le scoatem pe toate că vor doar să le vadă. Le-am scos d-apăi ce era să facem? A venit un civil cu ochelari așa înalt, tuns scurt și albit și le-a luat la cercetat. A CĂUTAT ÎN FIECARE VOLUM POEZIA DOINA ȘI A RUPT PAGINILE ȘI LE-A LUAT CU EL. Volumele ni le-a lăsat așa văduvite și jumulite..." Mă uit înmărmurită la mătușă și o-ntreb:" Da' care-iDOINA, că nu-mi vine-n minte-acu' nici să mă bați ". Mătușa începe și recită:" DE LA NISTRU PÂN ' LA TISA / TOT ROMÂNU ' PLÂNSU-MI-SA / CĂ NU MAI POATE STRĂBATE / DE-ATÂTA STRĂINĂTATE".

Mă abțin cu greu să nu plâng și-i zic mătușii: "Asta era, vezi mătușă? De-aia nu le place DOINA lui Eminescu la ucrainenii ăștia!"

Îmi iau rămas bun de la mătuși-mea și plec. Avusesem o zi plină, stresantă și tulburătoare. Merg la biserică să mă reculeg. Aici îl găsesc și pe preot. Este un bătrân tare de treabă. Este moldovean de-al nostru și ține slujbele in moldovenește. La el la slujbă mai vin moldoveni din alte două sate că la ei se ține slujba doar pe ucrainește, de frica autorităților. Cu ceva vreme în urmă i-am dus preotului din sat Cazania în limba română.Vreau să-i mai duc și alte cărți bisericești în română că nu prea are. A rămas doar c-o Psaltire veche cu litere slavone, dar e atât de veche că s-au șters buchileși preotul e bătrân și nu mai vede să citescă. Preotul mă cunoaște de multă vreme. Și eu și soră-mea mai mică am cântat în corul bisericii pe vremea când eram eleve de liceu. Îl văd pe preot mâhnit, mă așteptam măcar la el să găsesc alinare. Îl întreb: "Vă văd supărat părinte, s-a întămplat ceva?" Preotul mă privește lung și-mi răspunde cu reproș: "Da' cum să nu fiu supărat pe tine? Ai venit la mine cu ziariștii ăia doi, cu Damian și celălalt, nu mai știu cum îl cheamă, care au scris cartea aia "Românii din Bugeac pe cale de dispariție". M-ai îndemnat să le dau și eu un interviu, să le spun cum merg treburile pe la noi și cum suferim neștiuți de nimeni și le-am dat interviul, mi-am deschis sufletul în fața lor... Și când colo, ce-mi aud urechile? Aud că de fapt au profitat de bunătatea noastră și de naivitatea noastră și au scris de rău românii ăia și de noi și de satul nostru și de biserica noastră..." Cănd aud așa sar ca arsă și strig: "Dar nu este adevărat părinte, băieții ăia n-au scris de rău, dimpotrivă au scris de bine și ne-au susținut cauza! Cine-a mai scornit-o și p-asta? Cum puteți să susțineți părinte așa ceva, ați văzut cartea?" Părintele mă privește nedumerit: "Eu n-am văzut-o, de unde păcatele mele, dar au venit unii într-o zi, de la ăștia de la SBU și mi-au zis că românii ăia de-au scris cartea m-au păcălit, m-au tras de limbă, au aflat tot ce-au vrut și apoi au scris numai măscări despre comunitatea noastră și despre biserica noastră. Mi-au zis că altădată să fiu mai atent să nu mă mai încred în străini și să nu mai dau interviuri la români că sunt parșivi și răstălmăcesc totul împotriva noastră." Mă uit la dânsu' prostită și zic: "Părinte să știi că golanii ăia de la SBU te-au păcălit, nu ziariștii români. Dar dumneata pe cine crezi părinte? Pe mine sau pe diversioniștii ăia de la SBU?" Părintele răspunde: "Chiar că m-ai făcut curios. Ai cartea? Să mi-o aduci să văd și eu cu ochii mei".

A treia zi am plecat. N-am mai rezistat să văd și să aud despre atâtea umilințe, manipulări, dezinformări... Să mai dau nas în nas cu profesioniștii minciunilor oficiale ce-și luaseră demult Doctoratele la materiile: deportări, torturi, intoxicări, dezbinări și diversiuni. PROFESIONIȘTII RĂULUI! Am citit articolul pe care l-ați scris: "Sfinţire cu peripeţii la Hagi Curda". Mi-a plăcut pentru că ați scris Adevărul. De-aia am vrut să ne vedem și să vă povestesc ce se-ntâmplă pe Planeta Ucraina. Poate mai scrieți un articol. Poate citește cineva, poate se întâmplă ceva până la urmă. Și noi suntem TOT ROMÂNI, dar din păcate cei mai batjocoriți dintre toți și nimeni nu zice nimic!

Maria scoate un șervețel și își șterge o lacrimă ce începe a se rostogoli: "PĂI ESTE POSIBIL DOMNULE SĂ CONFIȘTE CĂRȚILE DE POVEȘTI DOAR PENTRU CĂ SUNT ÎN ROMÂNĂ? SĂ ARESTEZE CAPRA CU TRI IEZI PENTRU CĂ S-AR PUTEA GÂNDI COPIII LA ROMÂNIA MARE ȘI CELE TREI ȚĂRI ROMÂNE? Cărțile noastre de povești au ajuns să fie subversive și să atenteze la integritatea teritorială a Ucrainei? Pe ce planetă ați mai văzut Dvs asemenea reacții isterice, paranoice și total disproporționate? Eu am apucat și am trăit și înainte de 1991 pe vremea URSS, eram acolo, dar parcă mai slăbise prigoana împotriva moldovenilor. Dar ucrainenii ăștia sunt nebuni de tot, sunt parcă mai răi ca rușii domnule!"

Apoi Maria s-a ridicat și a plecat încet, ușor gârbovită, încovoiată parcă de necazurile tuturor ROMÂNILOR DIN BUGEAC, cel din sudul Basarabiei."

size]
[/b]
Memorat
« Răspunde #206 : Septembrie 05, 2011, 08:03:08 »

PDL trebuie radiat din registrul partidelor
Îi doare în pix de lege!

PDL şi-a modificat Statutul în baza căruia funcţionează ca partid politic la mijlocul lunii mai, însă a uitat să informeze şi Tribunalul Bucureşti despre schimbările făcute. Acum, un cetăţean solicită radierea Partidului Democrat-Liberal din Registrul partidelor politice.
Modificările la Statutul PDL au fost adoptate la Convenţia Naţională din 14 mai şi trebuia să fie depuse la tribunal în maximum 30 de zile. În caz contrar, legea prevede, la art. 25, că Parchetul General trebuie să ceară încetarea activităţii şi radierea partidului în cauză din Registrul partidelor.
Încetarea activităţii Partidului Democrat Liberal şi radierea acestuia a fost solicitată de un cetăţean atât Tribunalului Capitalei, cât şi Ministerului Public, instituţie care, însă, a direcţionat cererea petentului tot către instanţă.
Tribunalul Bucureşti va lua în discuţie, în 8 septembrie, cererea lui Viorel Rînghilescu, preşedintele Partidului Democrat, de dizolvare a PDL, pe baza unei acţiuni în instanţă, întemeiată pe alte probe.
Pe de altă parte, însă, Ministerul Public avea obligaţia legală proprie de cere din oficiu radierea PDL, în aplicarea prevederilor imperative ale art.25, citat mai sus.
Fals în actele emise de Parchet
Ministerul Public, adică Parchetul General, condus de Laura Codruţa Kovesi, a recurs la mai multe manevre mincinoase, dintre care unele sunt de-a dreptul falsuri în acte publice sub semnătură privată. Într-o primă adresă, Parchetul General anunţă că n-a primit nicio sesizare privind aplicarea art.25 din Legea partidelor, pentru ca, ulterior, printr-o altă adresă, să îi răspundă lui Viorel Rînghilescu, autorul sesizării, că a primit-o şi a înaintat-o Tribunalului Bucureşti, dat fiind că ar fi... o banală petiţie!
Manipularea grosolană comisă de Parchetul General constă în faptul că leagă sesizarea lui Rînghilescu de procesul acestuia, neîndeplinindu-şi obligaţia ce-i revine în baza art.25 din Legea partidelor.
Oltean „se râde“, Boc minte senin!
Secretarul general al PDL, Ioan Oltean, a recunoscut, râzând, sâmbătă, că modificările la Statutul PDL au fost depuse cu întârziere la Tribunal şi că aceasta era responsabilitatea sa, dar nu-i nicio problemă!...
„Modificările au fost depuse cu întârziere. Termenul de 30 de zile este de recomandare, nu de decădere, dar instanţa va aprecia şi va da o soluţie pe care noi o vom respecta“, a spus Oltean.
Relativ la acelaşi subiect, profesorul cu pretenţii de specialist în Drept constituţional, preşedinte al PDL şi prim-ministru, Emil Boc, a încercat şi el o diversiune afirmând că termenul de 30 de zile prevăzut în Legea partidelor politice pentru înregistrarea la Tribunal a modificărilor la Statut este „un termen de recomandare, nu de decădere“! Ceea ce este complet fals.
A uitat sau a premeditat?
Pare incredibil ca un partid care a trecut de-a lungul timpului prin alianţe, fuziuni şi schimbarea denumirii – toate aceste acţiuni obligatoriu de notificat la Tribunal – să fi uitat, acum, de această obligaţie prevăzută de lege. Dar dacă a premeditat?
De ceva vreme se vorbeşte în PDL şi în mediul politic despre „schimbarea la faţă“ a partidului portocaliu, în vederea alegerilor de anul viitor. Culoarea portocalie nu mai este un atu în alegeri, iar PDL a testat, în ultimii ani, verdele, în cele câteva alegeri parţiale care au avut loc, cel mai recent în Neamţ, iar în Maramureş a mers pe alb.
În plus, chiar în aceste zile, Şcoala de vară a tineretului PDL se desfăşoară sub culorile verde, albastru şi alb, de la manifestare lipsind... portocaliul.
Este apoi discuţia despre semnul PDL, trandafirul, de care vechii PD-işti sunt ataşaţi, dar care a rămas din perioada în care formaţiunea era în Internaţionala Socialistă şi nu rezonează cu Partidul Popularilor Europeni, din care face acum parte şi care are ca simbol inima.
Şi despre schimbarea denumirii partidului s-a discutat, mai ales în preajma Convenţiei Naţionale din mai. Speculaţii au apărut şi în legătură cu cererea fiicei celei mari a şefului statului, Ioana Băsescu, de înregistrare la OSIM a denumirii „Mişcarea Populară“.
Dezbaterea privind oportunitatea „rebranduirii“ PDL există, partidul testează tot mai frecvent diverse formule, în special în privinţa cromaticii, însă o decizie încă nu a fost luată, având în vedere şi că în partid există o opoziţie la eventuale schimbări. În aceste condiţii, radierea PDL, din cauză că – ce să-i faci! – domnul Oltean a uitat, nu ar putea fi tocmai pretextul pentru „renaşterea“ partidului sub o altă denumire, culoare şi simbol?

SURSA: http://www.azi.ro/index.php?data=05.09.2011&rubrica=Prima_pagina&citeste=5
Memorat
« Răspunde #207 : Septembrie 05, 2011, 11:20:30 »

Scoala de vara a PD-l:::DESMAT PA BANI PUBLICI...Partidele politice trebuie sa dispara...Epureaza bani publici.ROMANIA va fi intoarsa in timp,înapoiata si distrusa daca nu luam pozitie in:DESFINTAREA PARTIDELOR POLITICE.DESFINTAREA PARLAMENTULUI,DESFINTAREA SENATULUI,DESFINTAREA POSTULUI DE PREMIER,AL SECRETARILOR DE STAT.Institutii inutile ce înghit bani,bogatii nationale si destine...Vom munci fara plata.ÎNSUSI DUMNEZEU ne va ocroti.Amin.
Memorat
« Răspunde #208 : Septembrie 05, 2011, 11:46:53 »

EXISTA OAMENI PROVIDENTIALI,ASA CUM DUMNEZEU EXISTA.AMIN.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #209 : Septembrie 05, 2011, 13:47:38 »

A fost? sau urmeaza sa se logodeasca mai tirziu asa cum spune revolutionarul Costel Bursuc Cheesy

Luceafarul Huilei, Miron Cozma, asteptat cu un grup de ortaci la Congresul Blocului National al Revolutionarilor de la Timisoara

La adunarea revolutionarilor de la Timisoara este asteptat sa participe, printre altii, si “Luceafarul Huilei”, Miron Cozma, care a anuntat ca va veni insotit de vreo 200 de ortaci. “Miron Cozma vrea sa se implice in revenirea revolutionarilor in viata publica, insa nu sub forma mineriadelor, ci a sprijinirii actiunilor noastre viitoare”, a dezvaluit pentru www.opiniatimisoarei.ro fostul lider al Asociatiei Luptatorilor din Timisoara Arestati in Revolutie (ALTAR), Costel Bursuc.
http://www.opiniatimisoarei.ro/luceafarul-huilei-miron-cozma-asteptat-cu-grup-de-ortaci-la-congresul-blocului-national-al-revolutionarilor-de-la-timisoara/30/08/2011
JALNIC si DE NE ACCEPTAT !
Memorat
Pagini: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 418
Schimbă forumul: