Main Content:

Pagini: [1] 2 3 ... 129

Mesaj de la ADRIAN PITCA-muncitorul care a declansat Revolutia in Prahova

• adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Ce facem cu tara noastra? Unde sunt revolutionarii" lu' peste prajit ", ca revolutionari adevarati nu au fost niciodata daca dupa tot ce se intimpla azi in tara tac si nu se manifesta in nici un fel? Dorm oare ca nesimtitii la loc caldut sub plapuma pensiei de revolutionar? Nu se agita in nici un fel ca sa nu cumva acest cel mai prost presedinte pe care l-am avut, noi, romànii, sa le taie subventia? Cind e vorba de drepturile lor, acesti farisei se leaga cu lanturi, intra in greva foamei si declara sus si tare ca vor muri pe metereze....
           Dar cind tara se duce de ripa ei descopera nisipul si aproape crapa fierea in ei de bucurosi ce sint ca isi pot baga capul sub acest nisip.....
           Cum am mai spus si cu alte ocazii, revolutionari cu merite deosebite au fost putini dar....putini au fost, destui mai sintem....
           Inainte de revolutia cu care ne place, unora, sa ne laudam, un tigan, mai roman decit multi romani de tinichea, imi spunea asa:"-Adriane, decit sa traiesti o viata ca o cioara, mai bine sa traiesti o zi ca un soim."
           Faptul ca, desi urmaresc zilnic ce se intimpla in Romania, nu aud nimic, nici de bine nici de rau, despre revolutionarii cu merite deosebite platiti cu bani grei, luna de luna, de catre natia romana imi intareste opinia ca niciodata- dar niciodata- o cioara nu va deveni soim.
           Sau poate natia romana, recunoscatoare, plateste aceste "tinichele revolutionare" sa fie legume, sa nu se manfeste, sa taca....
           Pe aici, pe unde muncesc eu azi, exista o zicala: -"Cine nu vede, nu aude si tace, traieste o mie de ani in pace..."
           "Si, as adauga eu, rontaie linistit indemnizatia de revolutionar..."
           Dar asta este, de fapt, singurul merit a 90% din revolutionarii Romaniei de azi....
           ...
           Azi,cei  care  sunteti mai  aproape  de Romania si de "revolutionarii" ei decit sunt eu ,  va  rog sa  sa trimiteti la cit mai multi dintre beneficiarii Legii Recunostintei Natiei Romane fata de revolutionarii cu merite deosebite, aceste ginduri ale mele....
           Iar "revolutionarilor" poate, cindva, patria le va fi -intr-adevar-recunoscatoare.....

Adrian Constantin PITCA
                                                 23.06.2011,
Pordenone,Italia
           "P.S"
           Acum exact douazeci de ani, Adrian Paunescu scria o poezie ca un parastas despre situatia Romaniei de atunci..... este mai actuala ca oricind....
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

STIMATE D-LE ADRIAN PITCA RAMAN CONSTERNAT DE CAT TUPEU POTI AVEA DUPA 20 DE ANI DE  IN PANONIMAT.TE INTREB CE FAC REVOLUTIONARII ADEVARATI;LUPTA CU MIZERABILII AJUNSI LA PUTERE SI PE CARE,UNII CA TINE I-ATI SUSTINUT SI PROPULSAT IN PERIOADA 1990-1992.
AI FOST TOVARAS CU EI,ADRIANE IN PRIMUL PARLAMENT..,........
AI FOST TOVARAS CU EI ADRIANE,CAND ATI REPRIMAT VOCEA POPORULUI,LA PIATA UNIVERSITATII DIN BUCURESTI MANIPULAND "'HOARDELE DE MINERI''ADUSE IN BUCURESTI SI CU SPRIJINUL TOVARASULUI TAU,DE PARTID PE ATUNCI,TREIENICA,PE ATUNCI TRAIAN DE LA TRANSPORTURI.
SI ATI MAI CONSTITUIT O FAIMOASA COMISIE PARLAMENTARA DE ANCHETA A EVENIMENTELOR DIN 13-15 IUNIE INFIERAND CU MANDRIE PROLETARA,PE CEI DIN PIATA UNIVERSITATII DREPT EXPONENTI A UNEI MISCARI FASCISTE LEGIONARE.
SI ACESTE TIMPENII ADRIANE LE-ATI PUBLICAT SI IN MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI.

A FOST LANSATE ALTERNATIVE ADRIANE;ALEGE CALEA DREAPTA
LIDER-VICTOR CIORBEA
PROMOTOR;UN PARTID NATIONAL,TARANESC-CRESTIN SI DEMOCRAT CARE A INVITAT ALATURI SI ASOCIATIILE REVOLUTIONARILOR DIN DECEMBRIE 1989.
TU AI DREPTATE ADRIANE,HAOSUL DECLANSAT TREBUIE STOPAT SI EXISTA O SINGURA CALE -NIMIC FARA DUMNEZEU-NIMIC FARA LEGE-NIMIC FARA REGE.
MONARHIA SALVEAZA ROMANIA
ALEGETI CALEA DREAPTA SI TRECETI LA ACTIUNE.......NU REGIONALIZARII ROMANIEI.
VREM GUVERN DEMOCRAT FARA UDMR SI PRETENTIILE ABERANTE ALE ACESTORA.......
ALEGETI CALEA DREAPTA SI TRCETI LA ACTIUNE
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Si tu cu ce te poti lauda de te dai asa scortos Ms PITCA? Hai etaleaza ca sa te putem venera si sa luam exemplu.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Dle Adevarul, sunt de acord cu dv si va sustin. Revi dorm in picioare si spera sa primeasca indemnizatii si dupa destramarea Romaniei. De la cine? Nu stiu, dar spera. Se comporta de parca ar fi drogati.
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

PITCA ADRIAN SE SPUNE CA ERA SERCRETAR DE PARTID LA ORG nr.66 SI MAI MULT DECIT MUNCITOR.......PARLAMENTAR FSN  SI APOI PDSR

Ce facem cu tara noastra? Unde sunt revolutionarii" lu' peste prajit ", ca revolutionari adevarati nu au fost niciodata daca dupa tot ce se intimpla azi in tara tac si nu se manifesta in nici un fel? Dorm oare ca nesimtitii la loc caldut sub plapuma pensiei de revolutionar? Nu se agita in nici un fel ca sa nu cumva acest cel mai prost presedinte pe care l-am avut, noi, romànii, sa le taie subventia? Cind e vorba de drepturile lor, acesti farisei se leaga cu lanturi, intra in greva foamei si declara sus si tare ca vor muri pe metereze....
           Dar cind tara se duce de ripa ei descopera nisipul si aproape crapa fierea in ei de bucurosi ce sint ca isi pot baga capul sub acest nisip.....
           Cum am mai spus si cu alte ocazii, revolutionari cu merite deosebite au fost putini dar....putini au fost, destui mai sintem....
           Inainte de revolutia cu care ne place, unora, sa ne laudam, un tigan, mai roman decit multi romani de tinichea, imi spunea asa:"-Adriane, decit sa traiesti o viata ca o cioara, mai bine sa traiesti o zi ca un soim."
           Faptul ca, desi urmaresc zilnic ce se intimpla in Romania, nu aud nimic, nici de bine nici de rau, despre revolutionarii cu merite deosebite platiti cu bani grei, luna de luna, de catre natia romana imi intareste opinia ca niciodata- dar niciodata- o cioara nu va deveni soim.
           Sau poate natia romana, recunoscatoare, plateste aceste "tinichele revolutionare" sa fie legume, sa nu se manfeste, sa taca....
           Pe aici, pe unde muncesc eu azi, exista o zicala: -"Cine nu vede, nu aude si tace, traieste o mie de ani in pace..."
           "Si, as adauga eu, rontaie linistit indemnizatia de revolutionar..."
           Dar asta este, de fapt, singurul merit a 90% din revolutionarii Romaniei de azi....
           ...
           Azi,cei  care  sunteti mai  aproape  de Romania si de "revolutionarii" ei decit sunt eu ,  va  rog sa  sa trimiteti la cit mai multi dintre beneficiarii Legii Recunostintei Natiei Romane fata de revolutionarii cu merite deosebite, aceste ginduri ale mele....
           Iar "revolutionarilor" poate, cindva, patria le va fi -intr-adevar-recunoscatoare.....

Adrian Constantin PITCA
                                                 23.06.2011,
Pordenone,Italia
           "P.S"
           Acum exact douazeci de ani, Adrian Paunescu scria o poezie ca un parastas despre situatia Romaniei de atunci..... este mai actuala ca oricind....

Memorat

Domnule Adrian nu toti au putut sau AU VRUT sa plece afara la "munca",ca de,este mai usor de trait afara.Dumneavoastra,cei din strainatate, ce a-ti facut pentru Romania??? Nu cumva starea de astazi a Romaniei se datoreaza,in acele procente care mai trebuiau,celor plecati afara?
Voi cei care a-ti fugit din Romania si ale caror voturi au adus urgia in Romania,nu aveti dreptul sa vorbiti de starea tarii noastre.Daca mai aveti putina constiinta,vedeti ce faceti la viitoarele alegeri.V-ati primit cele promise in schimbul voturilor?Cred ca nu daca sunteti asa de vehement cu noi,amarati ramasi in Romania si dintre care,majoritatea nu au alta sursa de venit decat infama indemnizatie.
Va multumim ca ne-ati colorat in portocaliu doamnelor si domnilor plecati la munca afara (sa ma scuze rararele exceptii).
Memorat

Putini am fost si multi am mai ramas.
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Domnule Pitca  constat ca mesajul  dvs.  a  avut  efect. iata  ce scrie "mercurie"  pe  forum  la  ora  21,51:
Daca totusi se va ajunge la alegeri fara rebeliune, eu va propun sa-i invitam pe toti romanii sa boicoteze alegerile, pt ca tot pe ai lor ne obliga sa-i votam ! Avem un an de zile sa convingem cateva milioane de internauti ca nu avem democratie !
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Domnule Adrian nu toti au putut sau AU VRUT sa plece afara la "munca",ca de,este mai usor de trait afara.Dumneavoastra,cei din strainatate, ce a-ti facut pentru Romania??? Nu cumva starea de astazi a Romaniei se datoreaza,in acele procente care mai trebuiau,celor plecati afara?
Voi cei care a-ti fugit din Romania si ale caror voturi au adus urgia in Romania,nu aveti dreptul sa vorbiti de starea tarii noastre.Daca mai aveti putina constiinta,vedeti ce faceti la viitoarele alegeri.V-ati primit cele promise in schimbul voturilor?Cred ca nu daca sunteti asa de vehement cu noi,amarati ramasi in Romania si dintre care,majoritatea nu au alta sursa de venit decat infama indemnizatie.
Va multumim ca ne-ati colorat in portocaliu doamnelor si domnilor plecati la munca afara
///////////......................../////////////////.............////////////////////[/b][/i][/size][/size][/size][/size][/size][/color]
(sa ma scuze rararele exceptii).

..........................................................................................

..........................................................................................
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Domnule Pitca  constat ca mesajul  dvs.  a  avut  efect. iata  ce scrie "mercurie"  pe  forum  la  ora  21,51:
Daca totusi se va ajunge la alegeri fara rebeliune, eu va propun sa-i invitam pe toti romanii sa boicoteze alegerile, pt ca tot pe ai lor ne obliga sa-i votam ! Avem un an de zile sa convingem cateva milioane de internauti ca nu avem democratie !

SALUT ADRIANE!  CUM ITI MAI MERGE?
Memorat
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Am aflat ca unele ginduri ale mele din 23.06.2011 au ajuns si pe "PORTALUL REVOLUTIEI".
        Acest lucru are o parte buna si una proasta:-partea buna ar fi ca asa gindurile mele vor fi citite de cit mai multi, revolutionari sau nu; -partea proasta este ca unor cititori ai mesajului meu li se pot intimpla, uneori, lucruri nu prea placute.
        De exemplu unui oarecare, ce zice ca ar fi revolutionar si se numeste Perju, se pare ca i-am provocat insomnii càci imi comenteaza mesajul cam pe la miezul noptii. Dar nu asta-i rau.
        Ràu e cà, din pàcate pentru el, acest Perju "a ràmas consternat" de tupeul meu de a scrie citeva cuvinte. O fi de bine sau de ràu sà ràmìi consternat?! O durea?! Te tine mult?! Iti mai revii?!
        Un altul care nu poate dormi noaptea din cauza cuvintelor mele (nu spune cum il cheama dar isi zice MAGIC) mà vede scortos si vrea sa stie cu ce pot sà mà laud pentru cà (cu adevàrat magic) ar vrea sà mà venereze.....Ooau!! Fii atent Perjule, uite la MAGIC àsta tupeu....Aproape cà am ràmas si eu consternat....
        Oricum,acestor doi cititori nocturni ai reflectiilor mele despre "revolutionarii de tinichea" din Romania vreau sa le transmit si eu cite un comentariu.
        Pentru cel ce isi zice MAGIC:-nu sint scortos;
                                                -nu doresc sà mà venerezi desi, dupà cum gindesti, ai putea sà o faci impotriva vointei mele;
                                                -nu imi place sà mà laud.
        Dar, dacà doar atit ai inteles tu din mesajul meu, parcà as dori totusi sà mà laud cu ceva si anume cu faptul cà dacà in tinerete, cindva, as fi intilnit-o pe màmica lu' matale, sigur ar fi rezultat ceva mai valoros decit un "revolutionar de tinichea" cum se pare cà esti.
        Pentru cel ce isi zice Dan Perju:-imi pare ràu cà ai "ràmas consternat"; sper sà iti revii....
                                                    -se pare cà mà cunosti dar ai grijà sà nu iti vinà si tie sà mà venerezi....desi, la citi dilii sint pe lume...
        Apropo de dilii.... am cunoscut cindva pe un oarecare Perju despre care foarte multà lume imi spunea cà, sàracul, era cam dus cu mintea. Sper cà nu esti tu ala... desi dupà cum scrii.....
Memorat
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Deputatul ADRIAN  PITCA raspunde forumistilor:

Am aflat ca unele ginduri ale mele din 23.06.2011 au ajuns si pe "PORTALUL REVOLUTIEI".
        Acest lucru are o parte buna si una proasta:-partea buna ar fi ca asa gindurile mele vor fi citite de cit mai multi, revolutionari sau nu; -partea proasta este ca unor cititori ai mesajului meu li se pot intimpla, uneori, lucruri nu prea placute.
        De exemplu unui oarecare, ce zice ca ar fi revolutionar si se numeste Perju, se pare ca i-am provocat insomnii càci imi comenteaza mesajul cam pe la miezul noptii. Dar nu asta-i rau.
        Ràu e cà, din pàcate pentru el, acest Perju "a ràmas consternat" de tupeul meu de a scrie citeva cuvinte. O fi de bine sau de ràu sà ràmìi consternat?! O durea?! Te tine mult?! Iti mai revii?!
        Un altul care nu poate dormi noaptea din cauza cuvintelor mele (nu spune cum il cheama dar isi zice MAGIC) mà vede scortos si vrea sa stie cu ce pot sà mà laud pentru cà (cu adevàrat magic) ar vrea sà mà venereze.....Ooau!! Fii atent Perjule, uite la MAGIC àsta tupeu....Aproape cà am ràmas si eu consternat....
        Oricum,acestor doi cititori nocturni ai reflectiilor mele despre "revolutionarii de tinichea" din Romania vreau sa le transmit si eu cite un comentariu.
                                                -nu doresc sà mà venerezi desi, dupà cum gindesti, ai putea sà o faci impotriva vointei mele;
        Dar, dacà doar atit ai inteles tu din mesajul meu, parcà as dori totusi sà mà laud cu ceva si anume cu faptul cà dacà in tinerete, cindva, as fi intilnit-o pe màmica lu' matale, sigur ar fi rezultat ceva mai valoros decit un "revolutionar de tinichea" cum se pare cà esti.
        Pentru cel ce isi zice Dan Perju:-imi pare ràu cà ai "ràmas consternat"; sper sà iti revii....
                                                    -se pare cà mà cunosti dar ai grijà sà nu iti vinà si tie sà mà venerezi....desi, la citi dilii sint pe lume...
        Apropo de dilii.... am cunoscut cindva pe un oarecare Perju despre care foarte multà lume imi spunea cà, sàracul, era cam dus cu mintea. Sper cà nu esti tu ala... desi dupà cum scrii.....
        De fapt, am cunoscut mai multe persoane cu numele de Perju. In Prahova, de exemplu, existà unul despre care "gurile rele" zic cà ar fi fabricat pe bandà rulantà "revolutionari de tinichea".
       Ai grijà cà dacà esti tu àla s-ar putea ca cineva, cindva, undeva, sà te intrebe - de una, de alta.....si atunci sà vezi consternare.
       Insà eu nu cred cà esti tu Perju àla cà àla nu ar alege niciodatà "CALEA DREAPTA".
       Pentru cà acel Perju din Prahova pe care il cunosc eu (desi e istet in felul lui) este un intortocheat in gindire, altfel nu ar fi reusit sà-i prosteascà pe prostii din Parlamentul Romaniei si pe cei din Guvernul Romaniei care i-au semnat sute de certificate pentru niste "revolutionari de tinichea"....
       Intrucit se pare cà, aparent, m-ai cunoaste, era sà zic cà ai putea fi tu Perju din Prahova dar m-am linistit, nu esti tu.M-am convins citindu-ti, pinà la capàt, replica la mesajul meu din 23.06.2011.
       Dar vreau sà-ti zic un mic secret: dacà asa ca tine gindesc oamenii acestui Victor Ciorbea - reincàrcat, si asa gindesc sustinàtorii monarhiei in Romania sà stii cà niciodatà Romania nu va mai fi regat.
       Si mai retine o vorbà: niciodatà, dar niciodatà, o cioarà nu va fi soim.....
       Uups!!!! Sper cà, desi zici cà te cheamà Perju, nu esti si...brunet?!
       Cà am cunoscut, odatà ,unul...vai mama lui....

Adrian Constantin Pitca
                                                                        25.06.2011
Memorat
  • mercurie
  • Vizitator

Adriane, vino acasa si te apuca tu de lupta ! Arata-ne tu cum se lupta si uite asa ne-om urni si noi dupa tine ! Poate noi nu stim a mai lupta !
Memorat
  • adevarul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

mercurie a  ajuns  la  aceeasi  concluzie  cu   deputatul  ADRIAN CONSTANTIN PITCA:

Baieti, nu vi se pare ca imbatranim aici pe forum , in timp ce altii ne fac praf vietile ?
Memorat
  • mercurie
  • Vizitator

Voi traiti in lume si faceti nimic. Ascultati vocea unui om al lui Dumnezeu, poate asa va luminati si va ridicati. La lupta cea dreapta se face apel, nu la cea nedreapta ! Stiti ce-i lupta ce-a dreapta, crestina ? Invatati de aici:
http://www.youtube.com/watch?v=LPqpsrb7n7I
http://www.youtube.com/watch?v=QhLg6TuK_MQ&NR=1
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

AI DREPTATE.  ESTI UN DILIU CARE SCRII SUB PSEUDOMIN  IN NUMELE LUI ADRIAN PITCA.
RUSINOS  DOMNILOR SIFONARI DIN FRR.....  NU TINE...........SORINE...CIOCU MIC!!!

Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 129
Schimbă forumul: