Mesaj de la ADRIAN PITCA-muncitorul care a declansat Revolutia in Prahova

(1/386) > >>

adevarul:
Ce facem cu tara noastra? Unde sunt revolutionarii" lu' peste prajit ", ca revolutionari adevarati nu au fost niciodata daca dupa tot ce se intimpla azi in tara tac si nu se manifesta in nici un fel? Dorm oare ca nesimtitii la loc caldut sub plapuma pensiei de revolutionar? Nu se agita in nici un fel ca sa nu cumva acest cel mai prost presedinte pe care l-am avut, noi, romànii, sa le taie subventia? Cind e vorba de drepturile lor, acesti farisei se leaga cu lanturi, intra in greva foamei si declara sus si tare ca vor muri pe metereze....
           Dar cind tara se duce de ripa ei descopera nisipul si aproape crapa fierea in ei de bucurosi ce sint ca isi pot baga capul sub acest nisip.....
           Cum am mai spus si cu alte ocazii, revolutionari cu merite deosebite au fost putini dar....putini au fost, destui mai sintem....
           Inainte de revolutia cu care ne place, unora, sa ne laudam, un tigan, mai roman decit multi romani de tinichea, imi spunea asa:"-Adriane, decit sa traiesti o viata ca o cioara, mai bine sa traiesti o zi ca un soim."
           Faptul ca, desi urmaresc zilnic ce se intimpla in Romania, nu aud nimic, nici de bine nici de rau, despre revolutionarii cu merite deosebite platiti cu bani grei, luna de luna, de catre natia romana imi intareste opinia ca niciodata- dar niciodata- o cioara nu va deveni soim.
           Sau poate natia romana, recunoscatoare, plateste aceste "tinichele revolutionare" sa fie legume, sa nu se manfeste, sa taca....
           Pe aici, pe unde muncesc eu azi, exista o zicala: -"Cine nu vede, nu aude si tace, traieste o mie de ani in pace..."
           "Si, as adauga eu, rontaie linistit indemnizatia de revolutionar..."
           Dar asta este, de fapt, singurul merit a 90% din revolutionarii Romaniei de azi....
           ...
           Azi,cei  care  sunteti mai  aproape  de Romania si de "revolutionarii" ei decit sunt eu ,  va  rog sa  sa trimiteti la cit mai multi dintre beneficiarii Legii Recunostintei Natiei Romane fata de revolutionarii cu merite deosebite, aceste ginduri ale mele....
           Iar "revolutionarilor" poate, cindva, patria le va fi -intr-adevar-recunoscatoare.....

Adrian Constantin PITCA
                                                 23.06.2011, Pordenone,Italia
           "P.S"
           Acum exact douazeci de ani, Adrian Paunescu scria o poezie ca un parastas despre situatia Romaniei de atunci..... este mai actuala ca oricind....

DAN PERJU:
STIMATE D-LE ADRIAN PITCA RAMAN CONSTERNAT DE CAT TUPEU POTI AVEA DUPA 20 DE ANI DE  IN PANONIMAT.TE INTREB CE FAC REVOLUTIONARII ADEVARATI;LUPTA CU MIZERABILII AJUNSI LA PUTERE SI PE CARE,UNII CA TINE I-ATI SUSTINUT SI PROPULSAT IN PERIOADA 1990-1992.
AI FOST TOVARAS CU EI,ADRIANE IN PRIMUL PARLAMENT..,........
AI FOST TOVARAS CU EI ADRIANE,CAND ATI REPRIMAT VOCEA POPORULUI,LA PIATA UNIVERSITATII DIN BUCURESTI MANIPULAND "'HOARDELE DE MINERI''ADUSE IN BUCURESTI SI CU SPRIJINUL TOVARASULUI TAU,DE PARTID PE ATUNCI,TREIENICA,PE ATUNCI TRAIAN DE LA TRANSPORTURI.
SI ATI MAI CONSTITUIT O FAIMOASA COMISIE PARLAMENTARA DE ANCHETA A EVENIMENTELOR DIN 13-15 IUNIE INFIERAND CU MANDRIE PROLETARA,PE CEI DIN PIATA UNIVERSITATII DREPT EXPONENTI A UNEI MISCARI FASCISTE LEGIONARE.
SI ACESTE TIMPENII ADRIANE LE-ATI PUBLICAT SI IN MONITORUL OFICIAL AL ROMANIEI.

A FOST LANSATE ALTERNATIVE ADRIANE;ALEGE CALEA DREAPTA
LIDER-VICTOR CIORBEA
PROMOTOR;UN PARTID NATIONAL,TARANESC-CRESTIN SI DEMOCRAT CARE A INVITAT ALATURI SI ASOCIATIILE REVOLUTIONARILOR DIN DECEMBRIE 1989.
TU AI DREPTATE ADRIANE,HAOSUL DECLANSAT TREBUIE STOPAT SI EXISTA O SINGURA CALE -NIMIC FARA DUMNEZEU-NIMIC FARA LEGE-NIMIC FARA REGE.
MONARHIA SALVEAZA ROMANIA
ALEGETI CALEA DREAPTA SI TRECETI LA ACTIUNE.......NU REGIONALIZARII ROMANIEI.
VREM GUVERN DEMOCRAT FARA UDMR SI PRETENTIILE ABERANTE ALE ACESTORA.......
ALEGETI CALEA DREAPTA SI TRCETI LA ACTIUNE

buzdugan:
Si tu cu ce te poti lauda de te dai asa scortos Ms PITCA? Hai etaleaza ca sa te putem venera si sa luam exemplu.

bambilici:
Dle Adevarul, sunt de acord cu dv si va sustin. Revi dorm in picioare si spera sa primeasca indemnizatii si dupa destramarea Romaniei. De la cine? Nu stiu, dar spera. Se comporta de parca ar fi drogati.

DAN PERJU:

PITCA ADRIAN SE SPUNE CA ERA SERCRETAR DE PARTID LA ORG nr.66 SI MAI MULT DECIT MUNCITOR.......PARLAMENTAR FSN  SI APOI PDSR

Citat din mesajul lui: adevarul din Iunie 23, 2011, 22:26:01

Ce facem cu tara noastra? Unde sunt revolutionarii" lu' peste prajit ", ca revolutionari adevarati nu au fost niciodata daca dupa tot ce se intimpla azi in tara tac si nu se manifesta in nici un fel? Dorm oare ca nesimtitii la loc caldut sub plapuma pensiei de revolutionar? Nu se agita in nici un fel ca sa nu cumva acest cel mai prost presedinte pe care l-am avut, noi, romànii, sa le taie subventia? Cind e vorba de drepturile lor, acesti farisei se leaga cu lanturi, intra in greva foamei si declara sus si tare ca vor muri pe metereze....
           Dar cind tara se duce de ripa ei descopera nisipul si aproape crapa fierea in ei de bucurosi ce sint ca isi pot baga capul sub acest nisip.....
           Cum am mai spus si cu alte ocazii, revolutionari cu merite deosebite au fost putini dar....putini au fost, destui mai sintem....
           Inainte de revolutia cu care ne place, unora, sa ne laudam, un tigan, mai roman decit multi romani de tinichea, imi spunea asa:"-Adriane, decit sa traiesti o viata ca o cioara, mai bine sa traiesti o zi ca un soim."
           Faptul ca, desi urmaresc zilnic ce se intimpla in Romania, nu aud nimic, nici de bine nici de rau, despre revolutionarii cu merite deosebite platiti cu bani grei, luna de luna, de catre natia romana imi intareste opinia ca niciodata- dar niciodata- o cioara nu va deveni soim.
           Sau poate natia romana, recunoscatoare, plateste aceste "tinichele revolutionare" sa fie legume, sa nu se manfeste, sa taca....
           Pe aici, pe unde muncesc eu azi, exista o zicala: -"Cine nu vede, nu aude si tace, traieste o mie de ani in pace..."
           "Si, as adauga eu, rontaie linistit indemnizatia de revolutionar..."
           Dar asta este, de fapt, singurul merit a 90% din revolutionarii Romaniei de azi....
           ...
           Azi,cei  care  sunteti mai  aproape  de Romania si de "revolutionarii" ei decit sunt eu ,  va  rog sa  sa trimiteti la cit mai multi dintre beneficiarii Legii Recunostintei Natiei Romane fata de revolutionarii cu merite deosebite, aceste ginduri ale mele....
           Iar "revolutionarilor" poate, cindva, patria le va fi -intr-adevar-recunoscatoare.....

Adrian Constantin PITCA
                                                 23.06.2011, Pordenone,Italia
           "P.S"
           Acum exact douazeci de ani, Adrian Paunescu scria o poezie ca un parastas despre situatia Romaniei de atunci..... este mai actuala ca oricind....

Navigare

[0] Indexul de mesaje

[#] Pagina următoare