Main Content:

Pagini: 1 ... 108 109 [110] 111 112 ... 129

Mesaj de la ADRIAN PITCA-muncitorul care a declansat Revolutia in Prahova

Primaria Bucuresti a demontat o sculptura amplasata temporar in Piata Revolutiei dupa ce mai multi cetateni s-au declarat ofensati de presupusul sau caracter sexual explicit

de Catiusa Ivanov       HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2016, 17:14 Actualitate | Administratie Locala

Sculptura controversata din Piata Revolutiei

Primaria Capitalei a demontat o sculptura amplasata temporar in zona Piata Revolutiei, ca urmare a numeroaselor sesizari ale cetatenilor care s-au declarat ofensati de caracterul controversat al acesteia, potrivit unui comunicat emis de municipalitate. Potrivit unor cetateni, aceasta semana cu un falus.

"Primaria Municipiului Bucuresti a decis demontarea lucrarii amplasate de Kartell Media in Piata Revolutiei. Spatiul expozitional temporar din zona Pietei Revolutiei (cuprins intre str. Academiei - Calea Victoriei si str. Dem I. Dobrescu) a fost reglementat printr-un parteneriat incheiat in data de 7 martie 2016, intre Kartell Media & Events SRL Bucuresti si Institutia Prefectului Municipiului Bucuresti. Scopul acestui parteneriat il constituia "sustinerea proiectului Kulturama" - un proiect care sprijina, promoveaza si ajuta la dezvoltarea tinerilor artisti din Bucuresti", asa cum se specifica in protocolul de parteneriat", se arata intr-un comunicat emis marti de Primaria Capitalei.

Amplasarea sculpturii a fost aprobata de Comisia pentru organizarea si desfasurarea adunarilor publice din cadrul Primariei Capitalei, insa reprezentantii municipalitatii spun ca acestia nu stiau cum arata lucrarea.

"Conform protocolului, organizatorul era obligat, la art. 3.1, sa furnizeze Prefecturii Municipiului Bucuresti, in calitatea sa de partener, toate informatiile necesare organizarii si desfasurarii acestui proiect. In baza acestui parteneriat, comisia pentru organizarea si desfasurarea adunarilor publice a aprobat in martie 2016, (prelungit ulterior) evenimentul de arta vizuala "Kulturama", din Piata Revolutiei, in cadrul caruia "se vor prezenta lucrari personale ale tinerilor artisti". Avand in vedere ca in actualul regulament al comisiei nu este prevazuta obligatia solicitantului de a prezenta, la momentul cererii autorizatiei, ilustrari de tema, evenimentul a fost aprobat de catre membrii comisiei, care s-au bazat pe buna credinta a expozantilor. Subliniem ca daca ar fi existat cea mai mica suspiciune ca aceasta lucrare poate ofensa cetatenii, nu se punea problema acordarii autorizatiei", se mai arata in comunicatul municipalitatii.

In noul regulament, la care se lucreaza in prezent, se va solicita, in mod expres, ca tema fiecarui eveniment cultural-artistic desfasurat in spatiul public sa fie insotita de ilustratii, evitandu-se astfel situatii similare, mai spun reprezentantii institutiei.

Sculptura denumita "Fiinta" a fost amplasata in Piata Revolutiei din Capitala. Autorul lucrarii este Marius Leonte.¬
Memorat
Răspuns:
« Răspunde #1636 : Octombrie 26, 2016, 00:00:01 »

Adevaratul "sculptor", nu doamna invinuita initial, este aliniat la pretentiile nonartei contemporane. Il puteti vedea in aceasta fotografie reprezentativa si aveti ocazia sa-i vedeti o parte din productia ramasa pe stoc la adresa http://mariusleonte.blogspot.ro/2010/09/sculptura-2003-laptaria-lui-enache.html.
Memorat
Răspuns:
« Răspunde #1637 : Octombrie 26, 2016, 00:59:12 »

Adevaratul "sculptor", nu doamna invinuita initial, este aliniat la pretentiile nonartei contemporane. Il puteti vedea in aceasta fotografie reprezentativa si aveti ocazia sa-i vedeti o parte din productia ramasa pe stoc la adresa http://mariusleonte.blogspot.ro/2010/09/sculptura-2003-laptaria-lui-enache.html.

AM AVUT O SCURTA CONVERSATIE ASTAZI CU DANSUL. A PRECIZAT CA EXPOZITIA RESPECTIVA A FOST ORGANIZATA DE UN ONG. IN DISCUTIA AVUTA CU PRESEDINTA (SAU REPREZENTANTA) ACESTUI ONG, DANSA A VENIT CU ARGUMENTE DE GENUL: ESTE UN SPATIU PUBLIC...ESTE ARTA..., EU CU ALTELE...LA SFARSITUL ACESTEI SAPTAMANI SE INCHIDE ACEASTA EXPOZITIE. SA SPERAM CA NU SE VA MAI INTAMPLA !
Memorat
Răspuns:
« Răspunde #1638 : Octombrie 26, 2016, 01:06:58 »

AM AVUT O SCURTA CONVERSATIE ASTAZI CU DANSUL. A PRECIZAT CA EXPOZITIA RESPECTIVA A FOST ORGANIZATA DE UN ONG. IN DISCUTIA AVUTA CU PRESEDINTA (SAU REPREZENTANTA) ACESTUI ONG, DANSA A VENIT CU ARGUMENTE DE GENUL: ESTE UN SPATIU PUBLIC...ESTE ARTA..., EU CU ALTELE...LA SFARSITUL ACESTEI SAPTAMANI SE INCHIDE ACEASTA EXPOZITIE. SA SPERAM CA NU SE VA MAI INTAMPLA !

NU M AM REFERIT LA EXPOZITIE, CI LA OPERA DE ARTA, CE NU SI AVEA LOCUL...ACOLO !!!
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Nu oamenii de rand trebuia sa se ofenseze,in primul rand acea manea care ar fi trebuit sa si-o bage undeva acest mitocan (ca tot a afirmat ca face parte din el),a fost amplasata intr-un loc care pentru istorie reprezinta ceva.Deci datorita acestui loc noi,revolutinarii sau cel putin reprentantii nostri puteau sa se sesiseze si sa sesiseze organele statului.
Nu s-a intamplat asa,cine stie de ce?poate din cauza spectacolului de la izvor,poate din cauza pregatirilor pentru campanie sau de ce nu,din cauza "interesului" penrtu acel loc si pentru revolutie in general.
Astia sunt noi cei care ne batem cu pumnii in piept c-am facut si am dres,astea sunt noi acei remarcati si determinati,ne laudam cu fapte de acum 27de ani dar sa luam de guler .iste gainari.........mai putin.
Deci mai usor cu pretentiile de mari eroi ca......
Memorat
Răspuns:
« Răspunde #1640 : Octombrie 26, 2016, 05:29:09 »

Nu va lasati impresionati de pretentiile individului. Ceea ce face - cel putin din ceea ce am vazut pana acum - nu e arta, iar injghebarea de fiare ruginite cu bronz din interiorul perimetrului monumentului in care sunt inscrise numele eroilor martiri ai Capitalei este o insulta directa, evidenta si intentionata la adresa memoriei lor. Individul se ocupa cu macularea spatiilor sacre, ataca simbolurile nationale - terfeleste, nu celebreaza.
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Tocmai de asta spuneam ca primii ofensati trebuiam sa fim noi revolutionarii dar mai ales urmasii,ranitii,etc.S-a vazut vre-o reactie din partea a vre-unei categorii de revolutionari?eu nu si cred ca nici voi,cu toate ca eram indreptatiti din mai multe puncte de vedere.Acest "mare"artist putea fi dat si-n judecata ceranduise daune morale tinand cont ca s-a folosit de numele martirilor nostrii fara sa se consulte cu institutiile statului,asociatiile de revolutionari sau rudele martirilor.
Dar cine s-o faca?ss.......?nu caci acum are treaba cu detinutii,deportatii politici si determinantii,bnr-ul?nici atat caci caci el nu mai are treaba cu nimeninici cu mortii nici cu vii si cu moralitatea cu atat mai putin,asa ca ramanem in continuare bataia de joc a cu-i vrea si cu-i nu vrea. 
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Domnule Kostas ai dreptate. Sa le arati si imaginea aceasta, facuta dintr-un unghi f edificator, sa vada presii.
Un asa-zis artist modern, reprez tanara generatie, tocmai ne arata ca isi baga ceva in eroii martiri ai Rev Ro!

Memorat

Contrar declaratiilor sale publice din ultima vreme, KLAUS WERNER IOHANNIS a fost urmarit penal.
      Asadar, toata gargara politicianista pe care o produce presedintele nostru este de o ipocrizie crasa.
      Asta ca sa nu mai amintim inca o data despre Hotarirea Curtii de Apel Brasov care a decis ca familia prezidentiala (Carmen Georgeta si Klaus Werner IOHANNIS) au stiut ca la tranzactionarea unui imobil pe care l-au cumparat s-au folosit acte false.
      Dealtfel, pe numele sotiei presedintelui nostru exista un alt dosar (ramas in...nelucrare cam de multisor), in care ar trebui sa se efectueze cercetari penale "necesare soluţionării cauzei sub aspectul SĂVÎRŞIRII INFRACŢIUNILOR prevăzute de art 260, rap la art 289 şi 291 C. pen”!
      Adica, Presedintele Romaniei impreuna cu sotia sa ar trebui sa fie cercetati penal,  urmînd să fie anchetaţi separat pentru mărturie mincinoasă, fals în înscrisuri şi uz de fals.
      Oare se va intimpla asta?
      Iata citeva documente in sustinerea afirmatiilor mele:

Proba 1: Klaus IOHANNIS a fost urmarit penal.

Proba 2: Rechizitoriul unui procuror de pe linga Curtea de Apel Alba-Iulia si disjungerea la care m-am referit.
      In urma acestui rechizitoriu, invinuitul Munteanu Liviu, fost secretar al primariei Porumbacu de Jos a fost condamnat la un an si jumatate de inchisoare cu suspendare.
      Despre dosarul disjuns in care ar fi trebuit sa fie cercetata familia prezidentiala nu se mai aude nimic...fiind uitat (probabil  Grin Grin Grin) pe fundul vreunui sertar bine pazit...

Radierea dreptului de proprietate asupra unui imobil ca urmare a fraudarii legii de catre familia prezidentiala

Memorat

Ultimele informatii in legatura cu dosarul disjuns (in care asupra familiei prezidentiale ar fi trebuit sa se inceapa urmarirea penala) arata ca acesta (dosarul) a avut urmatorul traseu:
      - Parchetul de pe linga Judecatoria Sibiu, Tribunalul Sibiu, DIICOT, DNA - structura centrala Bucuresti unde se afla si astazi, in nelucrare.
        Daca am specula asupra scandalului "Black-Cube" (si am da crezare insinuarilor privind implicarea unor persoane "de la cel mai inalt nivel" in spionarea sefei DNA), am putea spune ca DNA-ul il cam are sub control pe acest... baron KLAUS von MUNCHHAUSEN...

Memorat

Ultimele informatii in legatura cu dosarul disjuns (in care asupra familiei prezidentiale ar fi trebuit sa se inceapa urmarirea penala) arata ca acesta (dosarul) a avut urmatorul traseu:
      - Parchetul de pe linga Judecatoria Sibiu, Tribunalul Sibiu, DIICOT, DNA - structura centrala Bucuresti unde se afla si astazi, in nelucrare.
        Daca am specula asupra scandalului "Black-Cube" (si am da crezare insinuarilor privind implicarea unor persoane "de la cel mai inalt nivel" in spionarea sefei DNA), am putea spune ca DNA-ul il cam are sub control pe acest... baron KLAUS von MUNCHHAUSEN...

IMI REVIN IN MINTE CUVINTELE UNEI MARI DOAMNE A SCENEI ROMANESTI - DRAGA OLTEANU MATEI - "AVEM A NE TEME" !!!
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #1646 : Octombrie 30, 2016, 00:28:34 »

Dle Pitca, sa nu afle Alexexpressul forumului ce ai scris aici, ca te da in judecata. Nu suporta sa se stie ca idolul din urbea lui a fost urmarit penal. E chiar penibil, pt ca m grav e ca a pierdut procesul falsurilor in inscrisuri publice, la Brasov si Pitesti, dar ce vrei? Sasu e pt el opurtunitatea vietii lui. Acum ori niciodata, isi spune, sa o facem lata!
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #1647 : Octombrie 30, 2016, 17:58:15 »

Confirm. A facut si un interviu cu el. Va dati seama, Salamul sasesc a devenit Presedintele Romaniei si, in functie fiind, a aparut la un radio pirat online! Oricat am fi noi de suparati pe acest Oprea, trebuie sa recunoastem ca in materie de sarlatanie are performantle sale deosebite, greu, sau imposibil de atins de catre alti latrai din presa online. Alexpress1 l-a indus in eroare pana si pe Johannis, presedintele tarii!
Memorat
Răspuns:
« Răspunde #1648 : Octombrie 30, 2016, 18:16:33 »

Confirm. A facut si un interviu cu el. Va dati seama, Salamul sasesc a devenit Presedintele Romaniei si, in functie fiind, a aparut la un radio pirat online! Oricat am fi noi de suparati pe acest Oprea, trebuie sa recunoastem ca in materie de sarlatanie are performantle sale deosebite, greu, sau imposibil de atins de catre alti latrai din presa online. Alexpress1 l-a indus in eroare pana si pe Johannis, presedintele tarii!

IN CAZUL IN CARE VA REFERITI CUMVA LA ACEASTA POSTARE :   "INTERNATIONAL RADIO DEUTSCHLAND
Atenție!! de la 21.30 INTERVIU CU PRESEDINTELE ROMANIEI KLAUS JOHANNIS", DIN 26 OCTOMBRIE..... ACEASTA A FOST POMPOASA, DAR...MENITA SA INDUCA IN EROARE. INTERVIUL RESPECTIV A FOST ACORDAT ZIARULUI 'ADEVARUL', ALEX OPREA NEFACAND ALTCEVA DECAT SA-L REDIFUZEZE. DACA E VORBA DESPRE ALTUL, IMI CER SCUZE.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #1649 : Octombrie 30, 2016, 19:02:30 »

Ce? Esti nebun? Cum sa faca asa ceva? Daca e asa si nu am motiv sa va pun la indoiala spusele, pentru ca eu nu mi-am pierdut timpul cu interviul "lui" (vad ca trebuie sa pun ghilimele), inseamna ca e chiar derbedeu, un pungas de cea mai joasa speta a jurnalismului din Romania. Dar o fi juranlist, sau e doar un trisor bolnav, pe care n-a avut cine sa-l ia de urechi ca sa-l duca fie la spital, fie la politie. Omule, m-ai dat gata cu precizrea ta!
Memorat
Pagini: 1 ... 108 109 [110] 111 112 ... 129
Schimbă forumul: