Main Content:

Pagini: 1 ... 111 112 [113] 114 115 ... 129

Mesaj de la ADRIAN PITCA-muncitorul care a declansat Revolutia in Prahova

Declaratii ale ministrului muncii, facute cu zece zile in urma:

O verificare făcută în 2015 în sistemul ajutoarelor sociale a scos la iveală fraude de proporţii, a declarat ministrul Muncii, Dragoş Pîslaru

În anul 2015 Banca Mondială, pe un contract de împrumut pe care îl are cu Guvernul României a lucrat împreună cu ANPIS (Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială) pentru a reduce fraudele din sistemul de şomaj, de beneficii sociale.[...]
       Ce au scos în evidenţă făcând un inventar la două mii şi ceva de primării? Într-un caz aveam cam 20% fraude în zona de investigaţie, într-un alt caz aveam undeva pe la 11% ceea ce reprezintă nişte sume exorbitante. Eu, când am auzit, în urmă cu câteva luni de aceste evidenţe am întrebat: «de ce nu s-a reacţionat?» şi răspunsul a fost: «mai bine se ţin sub preş că sunt lucruri care deranjează» şi doi, care este un lucru foarte important, este esenţial, am comandat o nouă anchetă ca să văd şi cu instrumentele pe care le am eu cât de grav stăm.
       Ministrul Muncii a anunţat că va prezenta, în următoarele zile, cifrele acestor noi verificări si a spus că fraudele sunt „un procent semnificativ”. „Ajutoarele acestea sociale sunt date pe baza unor documente, fără nişte anchete sociale care să se facă serios, în teren. Asta este ideea”, a explicat acesta."

Dupa cum se poate vedea, analiza fraudelor in legatura cu diverse "beneficii sociale" acordate unor categorii de persoane era in atentia guvernului de circa un an.
       Revolutionarii beneficiari de indemnizatii, cum bine stim, sint incadrati in categoria asistatilor sociali, ce primesc "beneficii sociale".
       Corelind cele ce spunea mai ieri ministrul muncii cu ceea ce se intimpla azi la SSPR si cu deosebitul apetit cu care mass-media "s-a napustit" pe subiect, fara a gresi prea mult, eu pot trage concluzia ca "exista indicii temeinice" pentru ca - in viitorul imediat apropiat - sa se ia o decizie guvernamentala cu implicatii deosebite in legatura cu "drepturile revolutionarilor".

ESTE MAI MULT DECAT ...FOARTE POSIBIL SA AVETI DREPTATE !!!
    Iar va raspund dvs. domnule Lucian Radulesc, pentru ca lui "un urmas" ... nu voi a sa dialogez cu cineva care se exprima prea de jos - adica sa injure, dar mai "de sus".

Am avut sansa sa ma lovesc de "evidentele Comisiielor judetene de handicap dar si de evidentele judetene - de fapt de la primariile din judet, pentru "Ajutoare sociale"". ata era pe vremea lui Ponta, cand era o ministresa la Ministerul Muncii, doamna celiberala, ce avea sotul cu certificat de handicap gradul 1, dar care conducea masina si facea piata. Deh erau din USL pe vremea aceea. Atentie sa nu scorniti ca-mi placea Boc, deoarece in ianuarie 2012 am fost gazat, udat  si luat la cafteala cu pulanul de jandarmi. Am stat zi de zi alaturi de voi, cvei cativa - 45- 75 dar si numai 30-35 de revolutionari care de fa[t tineam strans simburele razmeritei contra PDL-ului.
 dar sa revenim...
    La comisia pe judet de Handicap... erau evidente ale beneficiarilor, tinute pe foi in EXCEL - cine stie mai bine ce voi a spune sa explice si altora. Nimic nu exista, macar un simplu programel, o rutina, un modul de corectare la introducerea celor 13 cifre care formeaza CNP-ul fiecarui om. De aici se poate intelege ca nici nu exista posibilitatea sa se faca o confruntare persoana cu persoana, daca unul din ei mai beneficia si de alt ajutor, de somaj, ori ajutor social, sau
 La fet era si cu situatia/evidenta celor aflati in AJUTOR SOCIAL. ba aici era si mai rau, fiecare primarie avea cate o lista batuta la calculator - de aici ei se laudau ca au evidenta facuta pe compuetr !?!?!
dar care lista nici macar nu putea fi portata adica transformata intr-o tabela care sa fie apoi corelata  a se citi intrebata de o alta lista si astfel din unirea / cuplarea celor doua tabele sa poti gasi pe cei care beneficiau de doua ori noua ajutoare.
   pai mai nenica cum sa se faca daca se doreste a nu se face, ori, poate ca s-a facut "informatizarea" respectivelor institutii, pe hartie, dar cu banii saltati de soft-ul lui Sebi Ghita, ori de Siveci, ori de cine Ponta mai stie.
Asa-i bre ? Asa-i, asa-i zice un hatru ... dar asa ramsa nemule.

Eu zic swa dati problema ca tema de laborator unei clase de a X-a, dintr-un liceu cu ceva baieti distepti in akle computerului si pana dimineata o sa aveti evidentele la pachet si pe deamoaca, ori poate le face cineva cadau o placa grafica sca rasplata.

Ista-i Romania de azi, secatuita de cei de ieri si care maine tot in genunchi este.

bai radulescule, cine esti si ce cauti pe acest portal, vezi ca ai gresit anul, nu esti in 1989, dec.

IN CE AN SUNTEM ? NU STIU, BAI...SUNT VENIT DIN VIITOR... Grin Grin Grin
Memorat

Incepind de astazi, urmare a demiterii lui A. SANDA din functia de Secretar de Stat, institutia va fi condusa de catre domnul Sub-secretar de Stat OCTAV BJOZA.
       Interimatul domniei sale va dura pina la numirea unui nou SS.

(Monitorul Oficial al Romaniei, nr. 923/16.11.2016)
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Incepind de astazi, urmare a demiterii lui A. SANDA din functia de Secretar de Stat, institutia va fi condusa de catre domnul Sub-secretar de Stat OCTAV BJOZA.

Sa fie intr-un ceas bun. Numai sa nu-l "sape mrlanitorii rosii ca si pe multi altii. Ca de lucrat oricum lucrat o sa fie saracul om. Poate daca avea ceva mai mult timp, [poate ca spala pe jos cu multi oamenii de-ai lui Ponta si de-ai lui Ilici, de pe acolo."
    Daca era pus macar de anul trecut era o treaba, dar asa... este prea putin timp.
    Oricum, trebuie sa respectam la acelasi nivel si sa fim egalii celor care au suferi decenii inainte de 1989.
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Declaratii ale ministrului muncii, facute cu zece zile in urma:

O verificare făcută în 2015 în sistemul ajutoarelor sociale a scos la iveală fraude de proporţii, a declarat ministrul Muncii, Dragoş Pîslaru

În anul 2015 Banca Mondială, pe un contract de împrumut pe care îl are cu Guvernul României a lucrat împreună cu ANPIS (Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială) pentru a reduce fraudele din sistemul de şomaj, de beneficii sociale.[...]
       Ce au scos în evidenţă făcând un inventar la două mii şi ceva de primării? Într-un caz aveam cam 20% fraude în zona de investigaţie, într-un alt caz aveam undeva pe la 11% ceea ce reprezintă nişte sume exorbitante. Eu, când am auzit, în urmă cu câteva luni de aceste evidenţe am întrebat: «de ce nu s-a reacţionat?» şi răspunsul a fost: «mai bine se ţin sub preş că sunt lucruri care deranjează» şi doi, care este un lucru foarte important, este esenţial, am comandat o nouă anchetă ca să văd şi cu instrumentele pe care le am eu cât de grav stăm.
       Ministrul Muncii a anunţat că va prezenta, în următoarele zile, cifrele acestor noi verificări si a spus că fraudele sunt „un procent semnificativ”. „Ajutoarele acestea sociale sunt date pe baza unor documente, fără nişte anchete sociale care să se facă serios, în teren. Asta este ideea”, a explicat acesta."

Dupa cum se poate vedea, analiza fraudelor in legatura cu diverse "beneficii sociale" acordate unor categorii de persoane era in atentia guvernului de circa un an.
       Revolutionarii beneficiari de indemnizatii, cum bine stim, sint incadrati in categoria asistatilor sociali, ce primesc "beneficii sociale".
       Corelind cele ce spunea mai ieri ministrul muncii cu ceea ce se intimpla azi la SSPR si cu deosebitul apetit cu care mass-media "s-a napustit" pe subiect, fara a gresi prea mult, eu pot trage concluzia ca "exista indicii temeinice" pentru ca - in viitorul imediat apropiat - sa se ia o decizie guvernamentala cu implicatii deosebite in legatura cu "drepturile revolutionarilor".

ESTE MAI MULT DECAT ...FOARTE POSIBIL SA AVETI DREPTATE !!!
    Iar va raspund dvs. domnule Lucian Radulesc, pentru ca lui "un urmas" ... nu voi a sa dialogez cu cineva care se exprima prea de jos - adica sa injure, dar mai "de sus".

Am avut sansa sa ma lovesc de "evidentele Comisiielor judetene de handicap dar si de evidentele judetene - de fapt de la primariile din judet, pentru "Ajutoare sociale"". ata era pe vremea lui Ponta, cand era o ministresa la Ministerul Muncii, doamna celiberala, ce avea sotul cu certificat de handicap gradul 1, dar care conducea masina si facea piata. Deh erau din USL pe vremea aceea. Atentie sa nu scorniti ca-mi placea Boc, deoarece in ianuarie 2012 am fost gazat, udat  si luat la cafteala cu pulanul de jandarmi. Am stat zi de zi alaturi de voi, cvei cativa - 45- 75 dar si numai 30-35 de revolutionari care de fa[t tineam strans simburele razmeritei contra PDL-ului.
 dar sa revenim...
    La comisia pe judet de Handicap... erau evidente ale beneficiarilor, tinute pe foi in EXCEL - cine stie mai bine ce voi a spune sa explice si altora. Nimic nu exista, macar un simplu programel, o rutina, un modul de corectare la introducerea celor 13 cifre care formeaza CNP-ul fiecarui om. De aici se poate intelege ca nici nu exista posibilitatea sa se faca o confruntare persoana cu persoana, daca unul din ei mai beneficia si de alt ajutor, de somaj, ori ajutor social, sau
 La fet era si cu situatia/evidenta celor aflati in AJUTOR SOCIAL. ba aici era si mai rau, fiecare primarie avea cate o lista batuta la calculator - de aici ei se laudau ca au evidenta facuta pe compuetr !?!?!
dar care lista nici macar nu putea fi portata adica transformata intr-o tabela care sa fie apoi corelata  a se citi intrebata de o alta lista si astfel din unirea / cuplarea celor doua tabele sa poti gasi pe cei care beneficiau de doua ori noua ajutoare.
   pai mai nenica cum sa se faca daca se doreste a nu se face, ori, poate ca s-a facut "informatizarea" respectivelor institutii, pe hartie, dar cu banii saltati de soft-ul lui Sebi Ghita, ori de Siveci, ori de cine Ponta mai stie.
Asa-i bre ? Asa-i, asa-i zice un hatru ... dar asa ramsa nemule.

Eu zic swa dati problema ca tema de laborator unei clase de a X-a, dintr-un liceu cu ceva baieti distepti in akle computerului si pana dimineata o sa aveti evidentele la pachet si pe deamoaca, ori poate le face cineva cadau o placa grafica sca rasplata.

Ista-i Romania de azi, secatuita de cei de ieri si care maine tot in genunchi este.

bai radulescule, cine esti si ce cauti pe acest portal, vezi ca ai gresit anul, nu esti in 1989, dec.

Nea urmasule, ar trebui sa ma stii cel putin de la Anghel Saligny, eram al 195-lea ca victima, dar ma rog. Asa ca nu ma atinge la tarloaie.
 S'apoi deh, asa cujet io acuma, la 3*3*3 ani  de la Revolutie [ da nu stiu a scrie pe aici 3 la puterea a treia.

matale le ai cu astea, zi-mi si mie si pe 20 la Crepatoriu si la gura de canale si pe 21 la fantana si... o sa te pup frateste.
Memorat

Sa fie intr-un ceas bun. Numai sa nu-l "sape mrlanitorii rosii ca si pe multi altii. Ca de lucrat oricum lucrat o sa fie saracul om. Poate daca avea ceva mai mult timp, [poate ca spala pe jos cu multi oamenii de-ai lui Ponta si de-ai lui Ilici, de pe acolo."
    Daca era pus macar de anul trecut era o treaba, dar asa... este prea putin timp.
    Oricum, trebuie sa respectam la acelasi nivel si sa fim egalii celor care au suferi decenii inainte de 1989.

DOMNULE 'VAMIL', MAROTA ASTA CU 'ROSII'...COMUNISTI...SECURISTI...NEOCOMUNISTI.......NU CRED CA ISI MAI ARE ROSTUL. CREDETI-MA, ESTE MAI MULT "COMUNISM" LA ORA ACTUALA IN S.U.A. SI IN CANADA DECAT IN ROMANIA. SPER SA NU VA SUPARATI SI DUMNEAVOASTRA. DOMNUL 'URMAS', NEINTELEGAND NIMIC, M-A CERTAT PE MINE... E BINE , TOTUSI, CA NU M-A SI INJURAT IN DIRECT...
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Luati aminte la ce scriu eu aici si daca nu va fi asa sa-mi spune-ti mie pe nume:
A.Sanda a fost ultimul ss pe care la dat revolutionari.Ca a fost demis si arestat pe merit sau nu este treaba justitiei sa dovedeasca si a lui(parerea mea,a noastra a majoritatii o stiti dar mai putin conteaza),dar daca pune-ti cap la cap evenimentele de cum a ajuns sspr-ul,ss.....,cum au intrat in legea 341 atat noembristii cat detinutii,deportatii si cei de la Lupeni77 raportul de puteri ca numar s-a schimbat si deci revolutionarii sunt cam in minoritate la a lua decizii si a avea pretentii la asi numii ss sau sub ss.
Nu mare va fi minunea ca peste noapte(la sfarsit de an,caci asa se obisnueste la no)sa ne pomenim cu-n oug ca lege sa fie schimbata in toalitate iar noi sa fim exclusi din ea.
Si de ce toate acestea?ia ganditi-va si amintiti-va cand va spuneam ca trebuie sa ne reorganizam si cand va mai spuneam ca odata cu schimbarea denumirii sspr in ss.... si intrarea in lege a anticomunistilor noi vom avea de pierdut si mai ganditi-va voi bine de ce si cine a fost contra reorganizarii miscarii revolutionare.
Oare crede-ti ca intamplator a fost dat oug-ulcu pricina si crede-ti ca intamplator a fost fost intituit titlul de determinant si intamplator sunt mai multe "personalitati" printre determinanti si crede-ti ca intamplator a fost mazilita conducerea tocmai acum?nu nimic n-a fost si nici nu va fi.
Ce este de facut si cu cine trebuie facut ca se mai salveze ce mai este de salvat asta trebuie sa ne preocupe in viitorul cel mai apropiat si nici decum destinul fostei conduceri a sspr actualei ss..... Ei au creat   aceasta situatie sustinuti de pontea si psd in care ne-au bagat(macar sa fi jucat cinstit)noi trebuie sa luptam pe mai departe pentru a ne sustine cauza si adevarul.
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #1686 : Noiembrie 21, 2016, 03:27:18 »

Se prea poate sa fie si asa cum le zici matale, sigur ca se poate.

Da' io ziceam ca in primul rand trebuie sa verifice ce-i cu determinantii astia trecuti... ca prin ceata, ca nu prea se stie care-s curati si care-s patati. Ia asa zic, ca au trecut si militari ce-au tras la greu si militieni si de pe la secu' ca eu sunt ala ce am tot zis de mult timp:
    - jumate din cei trecuti sunt musterii psd-ului lipit de pobta si de alti... ca poate psd-eii cinstiti nu au avut loc
    - inca un sfert sunt de prin partidele ce-s satellite psd-eilor
    - abia un sfert daca-s pe corecte

Iar Iohannis s-a repezit iute sa-i bage in decret.

Am lansat anul trecut, idea... sa dam presedintia in judecata pentru ca nu a terminat cu datul decretelor pentru ce s-a preschimbat si acum s-a grabit sa dea decrete pentru ditirminantii lui pontea.
   Oare "vrajba" dintrei ei e la vrajeala ?
   Acum sa faca bine sa dea decret de scoatere din decret.
Memorat

Ieri, 21 noiembrie, s-au implinit 25 de ani de votarea de către Adunarea Constituantă a proiectului noii Constituții a Romaniei.
      Momentul a trecut absolut neluat in seama, politicienii avind alte preocupari, iar pe cetateni nici atit nu i-a interesat "chestiunea".
      Totusi, prin grija presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului, a presedintelui Curtii Constitutionale si a presedintelui Academiei Romane, vineri, 25 noiembrie 2016, incepind cu ora 09:30, la Palatul Patriarhiei va avea loc o Adunare Solemna dedicata evenimentului amintit mai sus.

Memorat
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Ieri, 21 noiembrie, s-au implinit 25 de ani de votarea de către Adunarea Constituantă a proiectului noii Constituții a Romaniei.
      Momentul a trecut absolut neluat in seama, politicienii avind alte preocupari, iar pe cetateni nici atit nu i-a interesat "chestiunea".
      Totusi, prin grija presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului, a presedintelui Curtii Constitutionale si a presedintelui Academiei Romane, vineri, 25 noiembrie 2016, incepind cu ora 09:30, la Palatul Patriarhiei va avea loc o Adunare Solemna dedicata evenimentului amintit mai sus.

O MARE RUSINE A ROMANIEI(uitati cum merge TARA dcu o asa constitutie)
Memorat

@ "nna"

Cam ce anume reprosati in legatura cu Constitutia Romaniei?
       Daca d-ta esti asa nemultumit si rusinat de continutul acestui act, ce anume ai facut pentru ca romanii sa aiba o Constitutie pe gustul d-tale?
       Daca Romania ar avea o Constitutie pe gustul d-tale, s-ar schimba si viata d-tale?
       In viata unui om, ce crezi d-ta ca este mai important: un act normativ (fie el si Constitutia) sau "actele" pe care un om le ia zilnic, in legatura cu viata sa?

Memorat

Azi, a fost o zi frumoasa, desi racoroasa...
      Noi sintem nepotii lu' mamaie si tataie...
      Si noi am participat la festivitatile de la Ploiesti, dedicate Zilei Nationale a tuturor Romanilor...
      Am privit la Oamenii Mari care depuneau coroane de flori...am privit defilarea militarilor...
      La defilarea trupelor, alaturi de alti cetateni romani (majori si minori), am fost aproape asfixiati de gazele de esapament produse de "batrinele" camioane "ROMAN" prezente la defilare, aflate si azi in dotarea "modernei" Armate a Romaniei (noroc ca acele camioane au fost produse si puse la dispozitia Armatei pe vremea cind Romania era condusa de N. Ceausescu, pe care noi nu l-am cunoscut...)... Dar, daca nu ar fi existat acele vechi camioane, cu ce ar fi defilat azi Armata Romana la Ploiesti?
      Dupa parada militara am fi dorit noi ceva "vata de zahar pe bat"... Tataia, bunic disciplinat, s-a asezat la "coada", sa ne cumpere... Doar ca a venit Jandarmeria Romana si a sechestrat utilajul care producea vata de zahar pe bat... pe motiv de lipsa de autorizatie de functionare... apoi, am fi poftit si noi ceva fasole cu cirnati oferita de domnul Primar al Ploiestiului; dar pe "producatorii" acesteia nu ii intreba nimeni daca au autorizatie de functionare, iar "coada" era prea lunga...
      Asa ca ne-am mai plimbat prin parc si, cu picioarele inghetate si cu mucii ce stateau sa ne inunde narile, am plecat acasa... Dar vom reveni si la anu'...
Memorat

Nu doar coruptia ucide...

Cel putin din punct de vedere politic, aroganta, prostia, intoleranta, incompetenta si promovarea obsesiva a extremismelor mizerabile la adresa adversarilor politici pot "ucide" mai mult decit blamata coruptie.
        Zilele astea, cu totii am avut parte de un adevarat harakiri colectiv , executat "la meserie" si la ore de maxima audienta de catre niste masochisti politici ce, pina ieri, nu pridideau in a-si etala "aerele" de salvatori ai natiei.
        Se incearca fel de fel de explicatii, se cauta "acarul Paun", se dau adevarate spectacole de isterie "in forurile conducatoare" ale unor partide (unul cu mari sanse de a deveni partid...istoric si la propriu si la figurat)...
        Toata propaganda "basista" inrolata ("cu arme si bagaje") in tabara "iohannista" incearca, absolut infantil si mizerabil, culpabilizarea electoratului (cam timpitel, zic ei) de la tara, zicind ca iar au votat mosii si babele care habar-n-au ce voteaza...
        De la 01 decembrie, am stat "cumintel", urmarind ce se intimpla pe aici ori pe <facebook>, unde am mai schimbat ceva impresii cu d-l Liviu Bacana, revolutionar, caruia i-am reprosat oarecum confuzia ce se revarsa din mesajele-postari cu care inunda internetul...
        D-l Bacana era (si, probabil, inca mai este) extrem de incrincenat impotriva fostilor colegii din PSD, pe care ii "mociorlea" cu toate relele lumii...
        Chiar i-am spus d-lui liviu Bacana ca ce inspirat a fost cind s-a retras din PSD; daca nu se retragea, azi, cine stie!, daca primar (pe cont propriu) n-a fost sa fie, mai mult ca sigur ar fi "prins" un mandat de deputat ori senator PSD de Timis... Ce sa faci, asa-i cind e sa se aleaga prafu'...
        Ce sa mai...
        Toti acei care isi inchipuiau ca ei pot sa mai zabovesca pe-acasa, pentru ca "diasporenii" impreuna cu "tinerii frumosi si liberi" vor da navala la urne pentru "a continua ceea ce au inceput la <COLECTIV>" (o alta lozinca extrem de timpita), scutindu-i pe trindavii electorali de un minim efort civic, "si-au luat-o in freza" ceva de speriat...
        Din prea-plin de sine, toti acestia nu luau in seama "harakiri-ul" pe care si-l faceau numitii Klaus si Julienn, impreuna cu juna cocota Alinuta... care isi inchipuia ca daca (la propriu)  il plimba de minuta (ca pe sfintele moaste) pe venerabilul Leon Danaila (caruia ii cenzurau orice gest public), electoratul bucurestean va cadea pe spate, in admiratie si extaz... (in sectorul 1 din Bucuresti, etern fief liberal, PNL "ia" putin peste 10% din voturi...).
        Cit de tembel politic poti sa fii pentru a alege drept motto electoral lozinca "ROMANIA, inainte!" atita timp cit peste 80% dintre romani spun ca tara merge intr-o directie gresita?!?!
        Klaus, Alinuta si cu Julienn au zis ca asa e bine pentru Romania...
        Mai nimeni nu vrea sa observe ca cei mai eficienti "vectori elecrorali" ai PSD nu erau "mesagerii" acestuia ori programul lor politic...
        Cei mai (teribil de) eficienti in promovarea electorala a PSD au fost chiar numitii Klaus, Julienn si Alinuta, bine coordonati de facatorul de "imagine publica" Felix Tataru...
        Sincer, fara ajutorul absolut competent al celor de mai sus, PSD nu ajungea la scorul electoral obtinut... Chiar PSD-istii recunosc asta.
        Cu "punct final" duminica, 11 decembrie 2016, s-a incheiat o etapa din viata noastra in care s-a dovedit ca  obtuzitatea politica, aroganta, prostia, intoleranta, incompetenta si promovarea obsesiva a extremismelor mizerabile la adresa adversarilor politici au "ucis" sperantele multor cetateni romani...
        Poate vom invata ceva, cu totii... Si miine ni se va cinta "Desteapta-ta, Romane!"...

"P.S"
        In timpul manifestatiilor din Bucuresti, dupa <COLECTIV>, ma aflam in Italia.
        Atunci, am avut o convorbire telefonica cu colega noastra Dana Dascalu, ce participa(se) activ la manifestatii.
        Mi-a relatat citeva intimplari si unele observatii personale, timp in care, pe linga emotia provocata de tragicul eveniment de atunci, simteam cum doamna Dascalu isi "incarca bateriile" cu doze serioase de entuziasm si sperante, asemenea multor altora... Spunea ca protestele vor fi de lunga durata si trebuie sa produca efecte in constiinta publica...
        Spre sfirsitul convorbirii, i-am spus colegei noastre urmatoarele:
      - Dana, nu uita, la romani, orica "minune" dureaza trei zile...
        Incendiul "s-a intimplat" vineri, 30 octombrie...
        La 01 noiembrie 2015, sub lozinca "Coruptia ucide" au inceput protestele "tinerilor frumosi si liberi", majoritatea abil si sistematic manipulati...
        Manifestatiile au culminat cu marsul "celor peste 25.000" din seara de 03 noiembrie 2015, sfirsit in Piata Victoriei la ore tirzii in noapte...
        Dupa acea seara, nu au mai fost organizate proteste...
        Atunci, in acea seara, conversam la telefon, cu Dana Dascalu... imi spunea ca protestele vor continua, pentru a se obtine asumarea unor responsabilitatii...
        Eu ii vorbeam Danei despre "minunile la romanii"... in seara aceea tocmai se incheiau cele trei zile ale "minunilor"...
        A doua zi, guvernul PSD a demisionat...
        Dupa un an, urmare a votului democratic si liber exprimat de catre poporul roman, PSD-ul "si-a luat tara inapoi"... si cu ajutorul multor "tineri frumosi si liberi" care, intr-un procent de 25-30 % dintre tinerii prezenti la vot, au votat cu PSD.
        Iar eu am vaga senzatie ca vinovatii pentru <COLECTIV> si pentru categorica victorie in alegeri a PSD sint unii si aceiasi...

"P.S." la "P.S."
        Desi rezultatul obtinut la vot nu este prea stralucit, merita subliniata inca o data implicarea in lupta politica a unor colegii ai nostri.
        Felicitari!, Dana Dascalu, Ioan Savu, Gheorghe Iosif...
        Si cu speranta ca implicarea voastra nu va dura "doar trei zile", precum "minunile la romani".
        Zimbiti, miine este o noua zi...

Memorat
  • Viasat
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #1692 : Decembrie 13, 2016, 17:23:46 »

Acrticolul dumneavoastră este corect. De aceea, în semn de susținere a părerilor expuse, contribui cu o ilustrație pe care o consider adecvată.
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #1693 : Decembrie 15, 2016, 22:24:45 »

Acrticolul dumneavoastră este corect. De aceea, în semn de susținere a părerilor expuse, contribui cu o ilustrație pe care o consider adecvată.

Haide bre las-o balta cu d'astea, chiar nu mai ai "teme" si directive de bagat pe aici, de o dai cu d'astea, cum ca facul de la Colectiv a fost pus... ca sa pice PONTA ? Ce dracu bre, nu vezi ca sfaraie, si aopi.... chiar nu ai jena de sarmanii cei care au murit acolo si de cei care nu mai sunt oameni ?
   O dai pe bascalie in loc sa spui ca ce s-a intamplat a fost "opera" celor care ne-au faramat tara, cultura, fabricile... si au facut bani din asta.
   Dupa matale tot "imperialistii americani si cei din apus" sunt cauza si nu "burghezia rosie" de pe meleagurile noastre si de ce nu ajustati si trasi de sfori de alti "imperialisti" dar de pe la est, carele oricum nu prea difera de ceilalti. Nene... Ilici si liota lui astia-s radacina, ei sunt in toate ce sunt si care ranjesc la soare si-n toate partidiliiii.

Asa ca... nu ma picur pe postarea ta postacule si boresc pe ia jigodie.
Memorat

Urmare a ultimei mele postari, la acest subiect (cea de aici: http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg221225#msg221225 , pare ca s-au iscat cel putin doua conflicte, de "interese" macar...
        Primul "conflict de interese": "nick-name-ul" "vamil" se incontreaza, la o prima vedere, cu "nick-name-ul" "viasat", intrucit "vamil" a citat (doar) postarea lui "viasat".
        Al doilea "conflict de interese", cel real, pe care, ceva timp, am dorit a nu-l observa, este cel intre postacul "vamil" si persoana mea, desi postacul "vamil", in replica sa, nu a facut nici o referire la mine.
        Acum, aici, eu nu ma voi referi decit la conflictul (debil mascat) pe care postacul "vamil" isi inchipuie ca il are cu mine.
        Spre stiinta, spun doar atit:
     1. Eu, postez (peste tot) sub numele real;
     2. "viasat" este un nick-name;
     3. "vamil" este un nick-name.
        Asadar, in postarile de mai sus, "vamil" pare ca il "ataca" pe "viasat".
        De fapt, "vamil" nu "ataca" decit ceea ce postasem eu, aici: http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg221225#msg221225 ...
       "viasat" doar aprecia ceea ce scrisesem eu, fara alte comentarii.
       "vamil", a considerat ca fiind necesar, citindu-l pe "viasat", sa comenteze (cam cu lux de amanunte) ceea ce scrisesem eu aici: http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg221225#msg221225 ...
       Mai mult, "vamil", imi adreseaza vo' doua intrebari cam... existentiale, cum ar fi:

1.  "Haide bre las-o balta cu d'astea, chiar nu mai ai "teme" si directive de bagat pe aici, de o dai cu d'astea, cum ca facul de la Colectiv a fost pus... ca sa pice PONTA ?"
    2. "Ce dracu bre, nu vezi ca sfaraie, si aopi.... chiar nu ai jena de sarmanii cei care au murit acolo si de cei care nu mai sunt oameni?"

Acelasi "vamil", trage si "neste" concluzii extrem de concluzive:

1.  "O dai pe bascalie in loc sa spui ca ce s-a intamplat a fost "opera" celor care ne-au faramat tara, cultura, fabricile... si au facut bani din asta."
    2. "Dupa matale tot "imperialistii americani si cei din apus" sunt cauza si nu "burghezia rosie" de pe meleagurile noastre[....]"

Dupa care, extrem de consecvent, asa cum sint de consecventi toti timpitii de postaci din "mediul on-line", d-l "vamil" spune (scrie), lovind cu sete in propriul stingu-dreptu:

1.  "[....] si de ce nu, ajustati si trasi de sfori de alti "imperialisti" dar de pe la est, carele oricum nu prea difera de ceilalti."

si completeaza cu:

2. "Nene... Ilici si liota lui astia-s radacina, ei sunt in toate ce sunt si care ranjesc la soare si-n toate partidiliiii."

ca un corolar, postacul "vamil", incheie apoteotic:

"Asa ca... nu ma picur pe postarea ta postacule si boresc pe ia jigodie."

Dupa toate acestea (si fara a ne crampona de aspectele gramaticale), eu o sa spun doar urmatoarele, "de la coada spre cap":
     - "vamil" mergi de te trateaza, pari a suferi de prostata; motiv care nu iti poate oferi decit (eventuala) satisfactie de "a te picura"... din acelasi motiv, nici treaba cu "boritura" nu are valoare, poate doar in pantalonii tai "vamile"...
     - pentru "vamil", "imperialistii americani si cei din apus" oricum nu prea difera de "imperialisti dar de pe la est"; totusi, desi "imi pune" mie in circa asta, recunoaste evidenta: "Nene... Ilici si liota lui astia-s radacina, ei sunt in toate ce sunt si care ranjesc la soare si-n toate partidiliiii." Ce tare-i "Ilici" asta...Adica, sa fie el "radacina" capitalismului mondial?!?!
     - apoi, acelasi "vamil", imi reproseaza ca as face bascalie de un eveniment tragic si ca nu as observa ca "burghezia rosie" de pe meleagurile noastre ar fi vinovata de cele intimplate (la <COLECTIV>)... Mergind pe logica (debila si/sau infantila) a postacului "vamil", l-as intreba ce anume il determina sa incrimineze doar "burghezia rosie" desi recunoaste (cu propria minuta dar, posibil, fara neuronii "din dotare") ca "imperialistii americani si cei din apus" oricum nu difera de "burghezia rosie", care "ii are la degetul cel mic" pe imperialistii apuseni...

Acum, referitor la intrebarile "existentiale" pe care, la inceputul postarii sale, postacul "vamil" mi le adreseaza (desi nu ar parea):

- pentru "vamil", a iti exprima o opinie decenta in legatura cu evenimentele de la <COLECTIV> (evenimente inca neelucudate) este egal cu a "o da pe bascalie" si "a baga directive p'aci"...
     - postacul "vamil", mai zice ca eu as fi insinuat ca focul de la <COLECTIV> ar fi "fost pus...ca sa pice Ponta"...

La toate aste, postacule "vamil", eu iti spun urmatoarele:
     - esti un bou si vei ramine un bou atita timp cit vei ramine un nick-name; daca, dupa ce iti vei arata adevarata identitate, vei continua sa scrii idiotenii precum cele pe care ti le-am citat mai sus, vei fi la fel de bou ca si acum, cind esti (doar) un nick-name;
     - poate ca "focul de la <COLECTIV>" nu a fost pus...ca sa pice Ponta; dar, in mod sigur, focul acela a fost pus (si sigur a fost pus) PENTRU A CREEA STAREA EMOTIONALA NECESARA...caderii guvernului Ponta; cu citeva zile in urma, cineva afirma ca:

"De multe ori, politicienii cred că alegerile se câştigă convingâmd alegătorul. Practica ne arată că nu e aşa. Alegerile se câştigă emoţionând alegătorul, se câştigă pe bază de emoţie, nu de argument.";

aceiasi persoana, mai spunea:

"A fost nevoie sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca..."

Iar coincidentele dintre spusele unor persoane si faptele care definesc societatea romaneasca de azi nu se opresc aici...

Asadar, postacule "vamil", esti un bou; dar nu esti un bou pentru ca, asa cum spunea cineva, cindva, ai urma, cu consecventa, unele principii... Esti un bou tocmai pentru ca ideile pe care zici ca le sustii se bat cap-in-cap.

Memorat
Pagini: 1 ... 111 112 [113] 114 115 ... 129
Schimbă forumul: