Main Content:

Pagini: 1 ... 4300 4301 [4302] 4303 4304 ... 4533

ANUNTURI

Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #64515 : Iulie 06, 2018, 08:49:42 »

da, fara cratima.! sunteti niste tradatori de neam si tara.!
Multumesc, m-ai facut sa rad de vineri dimineata. Smiley: Acum, tot weekend-ul o sa rad in hohote cand o sa-mi aduc aminte de tine.
Daca asta e un motiv de ras pt. tine...e trist...de fapt tu esti vesnic 'un trist'... !!! Cry
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #64516 : Iulie 06, 2018, 08:54:14 »

poti sa razi cu gura pana la ureche, ai ras dintotdeauna,razi si acuma, cine te opreste, doar razi de tine.!  te nemerniciile tale.!
Memorat
  • RaduSpiru
  • Vizitator
« Răspunde #64517 : Iulie 06, 2018, 09:02:30 »

poti sa razi cu gura pana la ureche, ai ras dintotdeauna,razi si acuma, cine te opreste, doar razi de tine.!  te nemerniciile tale.!
Cu gura pana la care ureche ?
N-ai precizat.
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #64518 : Iulie 06, 2018, 09:05:28 »

pana la urechea surdului.!
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #64519 : Iulie 06, 2018, 09:34:38 »

Ajuta-ma sa am incredere in felul in care se desfasoara viata. Arata-mi cum sa accept ceia ce este,cu iubire si apreciere.! Doamne actioneaza aici si acum.!
Memorat
  • RaduSpiru
  • Vizitator
« Răspunde #64520 : Iulie 06, 2018, 09:48:35 »

Da, amin.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #64521 : Iulie 06, 2018, 11:33:41 »

LECȚIA DE ISTORIE A ZILEI DE 6 IULIE: Atestarea documentară a Unirii din anul 1600 înfăptuită de voievodul Mihai Viteazul.
Într-un hrisov domnesc editat la București și datat la 6 iulie 1600, Mihai Viteazul este intitulat „domn al Munteniei, Ardealului şi toată Ţara Moldovei”, prin această titulatură confirmându-se și documentar, prima unire politică a celor trei ţări româneşti din anul 1600, unire înfăptuită de marele voievod Mihai Viteazul. De „facto” unirea celor trei ţări române era înfăptuită încă din luna mai a anului 1600, după ce Mihai l-a alungat de pe tronul Moldovei pe Ieremia Movilă, cel care era devotat polonezilor și care favorizase practic îndepărtarea Moldovei de Sfânta Alianţă. După realizarea Unirii, Mihai ia o serie de măsuri și anume, adoptă aceeaşi stemă pentru toate teritoriile românești, construieşte biserica ortodoxă la Alba Iulia și numeşte ca mitropolit al Transilvaniei pe starețul Ioan de la Prislop. De asemenea, acordă anumite înlesniri preoţilor şi iobagilor români din Transilvania, face însemnate comenzi de armament în străinătate pentru modernizarea oștirii și restructurează instituţiile tradiţionale în consens cu obiectivele politice şi cerinţele militare ale epocii. În fruntea țării, Mihai a pus oameni de nădejde, potriviţi locului şi momentului, dar a ştiut să-şi apropie masele largi populare, fără al căror aport nu şi-ar fi putut atinge obiectivul major, acela de a uni cele trei țări române. Și chiar dacă nu a reuşit pentru mult timp să consolideze unirea, chiar dacă lucrarea sa politică s-a destrămat destul de repede datorită intereselor meschine ale marilor puteri, faptele marelui voievod au rămas adânc întipărite în istoria poporului român, ca simbol al luptei sale pentru unitate şi libertate națională.
Memorat
« Răspunde #64524 : Iulie 08, 2018, 03:32:35 »

Ok si acum povestea, ca deja imi repugna mie.

In dupa amiaza de 21 decembrie 1989, eram in vizita la un prieten din bloc.
Cu familiile stateam pe Europa Libera, sa mai aflam una alta. Apare cumnatul lui, "bai, nu putem sa stam in casa, ca aia mor acolo". Zis si facut, ne-am urcat in masina mea si am plecat toti trei la Universitate. Acolo haos, urlete, scandari, fluieraturi, trasoare, baricada in flacari, etc. Am facut si noi ce am putut, am aruncat cu chestii de pe jos peste baricada, am scandat, am carat raniti, sau morti spre Coltea. Cand atacul de final a fost dat de catre armata, ne-am pierdut unii de altii. Ei au ajuns acasa, eu nu.
Au trecut lunile, anii si s-a pus problema sa ne facem dosarul pentru legea 42 de atunci. Prietenul meu a refuzat. "Ma, hai ma sa iti faci certificat, ca tu esti chiar revolutionar autentic, nu din asta facut in fals". El nimic. "Ba, eu nu m-am dus acolo pentru bani. Am scapat nevatamat, foarte bine, imi vad de viata mea". Nimic nu l-a putut face sa se razgandeasca. Si uite asa, s-a intors la meseria lui, cu salariu de cacat, fiind instalator la RADET, de atunci si pana azi.
Astia sunt eroii, astia sunt oamenii de admirat, de respectat. Nu mercenarii. Nu aia care s-au imbogatit dupa urma actiunii "eroice". Ar trebui sa va fie rusine ca pretindeti bani pentru ceva de care nu ati suferit.
Intamplarea e perfect adevarata. Pentru referinte, daca e cineva de la asociatia 21 decembrie, sa il intrebe acolo pe Mihai Ioan(Mache), despre cumnatul lui, Florin.
Haide, pa !

Pai...'povestea e cam normal sa-ti ''repugne''...' !!!   Chiar asta a fost ordinea evenimentelor vazute (si traite ?) de tine in seara de 21 Dec. ? ? ?

Memorat
« Răspunde #64525 : Iulie 08, 2018, 03:39:34 »

Urat, sa fi prins cu minciuna, nu ?
Eu nu mint (am mai zis motivele; sunt ''educationale''...dar si ''bagabontesti'')...dar raspunsul tau...la intrebarea ta...care este... ? ? ?
Memorat
« Răspunde #64526 : Iulie 08, 2018, 03:50:23 »

Stii cum e, fiecare cu povestea lui. Povestea mea este ca am avut grad de invaliditate inca din '93, dar era gradul 4. Cu noua lege a fost eliminat si trebuia se merg pentru 3, aceste fiind acum pragul de jos, chiar am facut-o pana m-am certat cu un idiot de doctor care m-a luat la misto ca nu am nimic, de fapt vroia o spaga si el. Am refuzat sa ii dau si nici nu mi-am mai luat nici un grad. Dar daca vrei iti recit tot diagnosticul si o sa vezi ca la ce am eu este chiar ridicol sa zica cineva ca nu am nici un fel de invaliditate. Lucrurile s-au intamplat la mana dreapta, fiind dreptaci, iar meseria mea la vremea aia era de bijutier... deci punct.  Asta in ce priveste partea fizica, despre trauma psihica chiar nu vreau sa vorbesc.  Dar stii ceva, acum de-al dracu ma duc(nu din cauza ta, desigur) sa imi iau gradul ala.
Spirule..., stii ceva Cool..., eu il cred pe doctor Angry... !!! Grin Grin Grin
Memorat
« Răspunde #64527 : Iulie 08, 2018, 04:09:17 »

Alex Oprea, ma gandeam ca esti mai destupat la minte decat gunoaiele PSD-iste, care isi fac propaganda pe aici. Deci, mi-am facut primul dosar de ranit prin impuscare in seara de 21 dec imediat dupa spargerea Baricadei de la Batiste, pe legea 42. Analize, acte, anticamera la Procuratura, declaratii, dovezi, etc. Pe urma am reluat toata toata procedura odata cu noua lege 341. Am ranile pe mine, sunt ranit in 21 seara, nu intamplator pe strada dupa 22 si tu vrei acum sa imi suspende astia indemnizatia, care a devenit intre timp singura mea sursa de venit, doar ca sa ma mai puna odata pe drumuri, sa dovedesc ce, ce era oricum clar ? Nu ma deranjeaza sa faca verificari, ca poate sunt si impostori in speta asta, eu unul nu sunt, dar de ce cu suspendarea indemnizatiei ? Adica ok, verifica si daca e unul impostor, deschide actiune penala, pune=l sa dea banii din urma si ia-l si pe ala care a fost in cardasie cu el si care i-a dat toate aprobarile. De ce trebuie sa sufere oamenii cinstiti ?
In perioada aceea inseamna ca nu jucai tenis...sau... !? !? !?   Dar jignirile tale ... ? ? ?
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #64528 : Iulie 08, 2018, 04:36:21 »

Ok si acum povestea, ca deja imi repugna mie.

In dupa amiaza de 21 decembrie 1989, eram in vizita la un prieten din bloc.
Cu familiile stateam pe Europa Libera, sa mai aflam una alta. Apare cumnatul lui, "bai, nu putem sa stam in casa, ca aia mor acolo". Zis si facut, ne-am urcat in masina mea si am plecat toti trei la Universitate. Acolo haos, urlete, scandari, fluieraturi, trasoare, baricada in flacari, etc. Am facut si noi ce am putut, am aruncat cu chestii de pe jos peste baricada, am scandat, am carat raniti, sau morti spre Coltea. Cand atacul de final a fost dat de catre armata, ne-am pierdut unii de altii. Ei au ajuns acasa, eu nu.
Au trecut lunile, anii si s-a pus problema sa ne facem dosarul pentru legea 42 de atunci. Prietenul meu a refuzat. "Ma, hai ma sa iti faci certificat, ca tu esti chiar revolutionar autentic, nu din asta facut in fals". El nimic. "Ba, eu nu m-am dus acolo pentru bani. Am scapat nevatamat, foarte bine, imi vad de viata mea". Nimic nu l-a putut face sa se razgandeasca. Si uite asa, s-a intors la meseria lui, cu salariu de cacat, fiind instalator la RADET, de atunci si pana azi.
Astia sunt eroii, astia sunt oamenii de admirat, de respectat. Nu mercenarii. Nu aia care s-au imbogatit dupa urma actiunii "eroice". Ar trebui sa va fie rusine ca pretindeti bani pentru ceva de care nu ati suferit.
Intamplarea e perfect adevarata. Pentru referinte, daca e cineva de la asociatia 21 decembrie, sa il intrebe acolo pe Mihai Ioan(Mache), despre cumnatul lui, Florin.
Haide, pa !

Pai...'povestea e cam normal sa-ti ''repugne''...' !!!   Chiar asta a fost ordinea evenimentelor vazute (si traite ?) de tine in seara de 21 Dec. ? ? ?

...Nimeni nu a stiut ca se dau indemnizatii , asta minte cu actiunea lui de rupe pamantul...atunci de ce niciun detinut politic sau deportat in Baragan nu auzi ca refuza indemnizatia...mai lasati-o astia cu refuzul banilor , chestia ii ca ati cam stat sub pat la Revolutie .
Memorat
  • RaduSpiru
  • Vizitator
« Răspunde #64529 : Iulie 08, 2018, 06:23:31 »

Traiti in lumea voastra mica si hrapareata.
Nu mai reusiti sa intelegeti ca, in afara ei, exista si oameni cu caracter, care nu sunt manipulati de lacomie.
Iar tu Radulescule, esti un jeg.
Eu nu mint si asta pentru un motiv foarte simplu... nu am nevoie sa mint.
Repet ce am mai spus, certificatul ala al meu il port pe pielea mea, nu il tin ca voi intr-un sertar.
Spre deosebire de marea majoritate, eu sunt dincolo de orice indoiala.
Da, stiu ca asta suna arogant, dar eu sunt ateu, nu intorc obrazul, iar cand cineva afirma desprea mine ca mint, sa nu se astepte decat la asa ceva.
Memorat
Pagini: 1 ... 4300 4301 [4302] 4303 4304 ... 4533
Schimbă forumul: