Main Content:

Pagini: 1 ... 4482 4483 [4484] 4485 4486 ... 4500

ANUNTURI

• Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #67245 : Decembrie 06, 2019, 21:58:53 »

si la detinuti si la veterani colcaie.nu mai spun de vaduve.
Memorat
« Răspunde #67246 : Decembrie 06, 2019, 22:48:26 »

Nu stiu ce eveniment, sau asteptarea carui eveniment a provocat aglomeratia de astazi de pe Forum.
Daca cineva stie, sau are idee, e rugat sa rezolve misterul.
Noi ne pastram indemnul de a frecventa mai mult Facebook-ul.
Memorat
« Răspunde #67247 : Decembrie 06, 2019, 22:54:36 »

Dupa cum se poate constata, numarul celor prezenti simultan pe Forum a crescut. Cred ca sunt doua cauze principale - evenimentele de la Bucuresti si asteptarea numirii noului secretar de stat.

Memorat
« Răspunde #67248 : Decembrie 07, 2019, 05:42:19 »

Ieri, Sorin Meşter a publicat ştirea că: „mai mulți pretendenți ai calității de Luptător cu Rol Determinant, cu scopul de a crea presiune asupra conducerii interimare a instituției.” au fost prezenţi la sediul SSPR.
Informaţia este tendenţios falsă!
Realitatea este următoarea:
Aproape 100 de revoluţionari au intrat în sediul SSPR unde l-au aşteptat pe Dl. Bjoza care, iniţial a afirmat că la ora 11 va fi în instituţie! La ora 12 în urma ameninţărilor că se va intra în greva foamei, a promis că va veni la 12:40. De astă dată s-a ţinut de promisiune.
Prima replică a fost că el este interimar, că nu el a cerut acest lucru şi că el nu vrea să semneze pentru 20.000 de falşi revoluţionari.

Foatre bine domnule Silviu.Mi-a placut cum l-ati pus la punct pe Calfa.Pardon , ca sint asa de neatent la tastatura : Mester.
I s-a replicat că prezumţia de nevinovăţie funcţionează în România şi că doar instanţa stabileşte o vinovăţie. Că şi noi, revoluţionarii, putem opina că cei peste 30.000 de deţinuţi politici sunt securişti şi turnători altfel nu ar fi supravieţuit în închisorile regimului trecut.
A înghiţit şi ne-a întrebat ce dorim.
Să ne răspundeţi de ce nu vă ocupaţi şi de problemele noastre!
-Păi lăsaţi-ne scris!
-Aveţi toate documentele noastre! Nu vrem să vă oferim oportunitatea de a ne răspunde peste 30 de zile. Vrem să ne rezolvaţi problemele urgent!
-Cum aşa?
-Păi, puneţi mîna pe telefon şi sunaţi-l pe Orban!
-PM Orban nu a răspuns. Între timp au mai venit revi de la Braşov, Caracal ...
Lui Bjoza i s-a dat nr. directoarei de cabinet a PM deorece el suna la centrala guvernului. În timp ce directoare vorbea cu Bjoza, a sunat PM Orban.
PM-ului i s-a spus că vrem ca legile să fie respectate şi să numească urgent un Secretar de Sat pentru că se apropie 21 decembrie iar secretarul interimar refuză să se ocupe!
-Bine! Aduceţi-mi mîine documentele. Şi s-a încheiat convorbirea. I s-a transims lui Bjoza discuţia avută şi acesta a întrebat:
-Bine, acum că aţi discutat mai trebuie să mă duc eu?
-Sigur! I s-a răspuns. Noi am efectuat legătura, sarcina d.vs este de aplicare a rezolvării problemelor.
În final a rămas ca în cazul în care este chemat în audienţă să ne informeze ca să mergem împreună să-l ajutăm iar dacă suntem noi chemaţi să îl informăm.
Astăzi!
Astăzi, reprezentanţii Asociaţiei Jilava au fost chemaţi în audienţă la PM. Astfel au aflat că ieri, la 40 de minute după stingerea evenimentelor din SSPR, Bjoza a fost chemat la PM pentru a prezenta situaţia.
Deşi revoluţionarii i-au facilitat lui Bjoza accesul la PM şi acesta ar fi trebuit să anunţe audienţa, conform înţelegerii, acesta împreună cu Demi l-au intoxicat pe Orban cu povestea celor 20.000 de impostori, arătînd că suntem mai multe categorii nu ca la ei una singură şi l-a propus pe Demi ca secretar de stat că este „curat” şi face „curăţenie pe unde se duce” ...
Directoarea de cabinet i-a atras atenţia PM-ului că Bjoza trebuia să fie însoţit de reprezentanţii revilor şi astfel, Orban a decis chemarea în audienţă a reprezentanţilor astăzi la ora 9, vezi foto anexată!
Din discuţia preliminară reieşea faptul că Orban este intoxicat cu informaţii false nu numai de Bjoza...Acelaşi număr de impostori, etc.
Din fericire, Dl. Gadină a venit pregătit şi i-a înmînat documente din care reiese că mai suntem în jur de 10.000 din care doar circa 4.000 mai trebuiesc puşi în plată. Nu noi suntem mulţi, deţinuţii politici sunt şi nu stim ce veţi face la anu cînd va trebui să plătiţi 700 de lei pentru fiecare lună petrecută în închisoare timp de 10-17 ani! Mai mult, noi care am făcut ceva la revoluţie, noi care am făcut posibilă alegerea unui drum nou pentru poporul român, nu am venit cu pretenţia ca urmaşii noştri să fie răsplătiţi pentru contribuţia noastră la Victoria Revoluţiei, aşa cum au făcut deţinuţii politici!
[/i]Deşi legea deţinuţilor politici este a PNL-ului, PM şi cei doi aghiotanţi au rămas cu gura căscată.
Ca să nu o mai lungesc, a rămas ca problemele noastre să fie rezolvate odată cu OUG nr. 114/2018. Iar la întrebarea dacă vom fi prinşi în legea Bugetului, Orban a răspuns. „Nu ştiu să vă dau un răspuns acum!”.
Cît priveşte numirea secretarului de stat, este o problemă de lungă durată deoarece sunt foarte multe cereri, „toate pline de parafe şi ştampile”! „Nu sunt atîtea asociaţii şi ONG-uri cîte ştampile sunt pe documente!”
Deci,
nu a fost vorba în niciun fel despre determinanţi domnule Meşter!
Decît în măsura în care îi considerăm pe aceştia ca făcînd parte din categoria revoluţionarilor.

[/size]
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67250 : Decembrie 08, 2019, 11:35:04 »

Domnul Bjoza Octav nu are fisa matricola penala.de ce?!
Memorat
« Răspunde #67251 : Decembrie 08, 2019, 20:28:18 »

www.coronapress.ro/articol/55853?fbclid=IwAR00ankFsbNTzIXsBUhzAINlmjOfMssHWRURZJxXjx8GUqQUBczp4UW18ok
Duminica, 8 decembrie 2019

Mesajul lui Klaus Iohannis de Ziua Constituţiei

Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, duminică, un mesaj cu prilejul Zilei Constituţiei României, în care afirmă că orice demers de revizuire va trebuie realizat cu maximă responsabilitate, obiectivul fiind acela de a avea o Lege fundamentală modernizată, care să permită construcţia unui edificiu statal puternic şi eficient. "În tot acest proces de maturizare a democraţiei noastre, interiorizarea valorilor constituţionale, crearea unei culturi a constituţionalismului reprezintă, de fapt, cel mai important proces. Actorii statali, învestiţi cu putere de Legea fundamentală, sunt cei care transformă construcţia constituţională într-o realitate practică. Înţelegerea profundă a semnificaţiei şi spiritului textelor constituţionale, buna-credinţă şi loialitatea constituţională presupun un ataşament autentic faţă de principiile Legii Fundamentale", afirmă preşedintele, conform unui comunicat de presă al Administraţiei Prezidenţiale.

Constituţia este mai mult decât o Lege fundamentală, adaugă şeful statului, este un angajament pentru democraţie. "Constituţia dă sens comunităţii politice, sancţionează derapajele, limitează puterea şi menţine echilibrul ei. Dimensiunea sa simbolică este aceea de a se constitui într-un reper pentru desfăşurarea activităţii instituţiilor statului în asigurarea unei guvernări responsabile, în care drepturile şi libertăţile cetăţeneşti sunt efectiv garantate. Ca preşedinte al României, voi rămâne profund dedicat rolului constituţional de a veghea la respectarea Legii Fundamentale şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. A trăi sub protecţia unei constituţii democratice este, poate, unul dintre cele mai de preţ privilegii pe care o societate le poate cunoaşte, iar de înţelegerea literei şi spiritului său depinde, în mod direct, viitorul acestei naţiuni", se mai arată în comunicatul Administraţiei Prezidenţiale.

A.C.

Una declaram si alata fumam.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67252 : Decembrie 08, 2019, 22:04:00 »

Cineva v-o spune de la obraz.

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67253 : Decembrie 08, 2019, 22:22:10 »

Ieri, Sorin Meşter a publicat ştirea că: „mai mulți pretendenți ai calității de Luptător cu Rol Determinant, cu scopul de a crea presiune asupra conducerii interimare a instituției.” au fost prezenţi la sediul SSPR.
Informaţia este tendenţios falsă!
Realitatea este următoarea:
Aproape 100 de revoluţionari au intrat în sediul SSPR unde l-au aşteptat pe Dl. Bjoza care, iniţial a afirmat că la ora 11 va fi în instituţie! La ora 12 în urma ameninţărilor că se va intra în greva foamei, a promis că va veni la 12:40. De astă dată s-a ţinut de promisiune.
Prima replică a fost că el este interimar, că nu el a cerut acest lucru şi că el nu vrea să semneze pentru 20.000 de falşi revoluţionari.

Foatre bine domnule Silviu.Mi-a placut cum l-ati pus la punct pe Calfa.Pardon , ca sint asa de neatent la tastatura : Mester.
I s-a replicat că prezumţia de nevinovăţie funcţionează în România şi că doar instanţa stabileşte o vinovăţie. Că şi noi, revoluţionarii, putem opina că cei peste 30.000 de deţinuţi politici sunt securişti şi turnători altfel nu ar fi supravieţuit în închisorile regimului trecut.
A înghiţit şi ne-a întrebat ce dorim.
Să ne răspundeţi de ce nu vă ocupaţi şi de problemele noastre!
-Păi lăsaţi-ne scris!
-Aveţi toate documentele noastre! Nu vrem să vă oferim oportunitatea de a ne răspunde peste 30 de zile. Vrem să ne rezolvaţi problemele urgent!
-Cum aşa?
-Păi, puneţi mîna pe telefon şi sunaţi-l pe Orban!
-PM Orban nu a răspuns. Între timp au mai venit revi de la Braşov, Caracal ...
Lui Bjoza i s-a dat nr. directoarei de cabinet a PM deorece el suna la centrala guvernului. În timp ce directoare vorbea cu Bjoza, a sunat PM Orban.
PM-ului i s-a spus că vrem ca legile să fie respectate şi să numească urgent un Secretar de Sat pentru că se apropie 21 decembrie iar secretarul interimar refuză să se ocupe!
-Bine! Aduceţi-mi mîine documentele. Şi s-a încheiat convorbirea. I s-a transims lui Bjoza discuţia avută şi acesta a întrebat:
-Bine, acum că aţi discutat mai trebuie să mă duc eu?
-Sigur! I s-a răspuns. Noi am efectuat legătura, sarcina d.vs este de aplicare a rezolvării problemelor.
În final a rămas ca în cazul în care este chemat în audienţă să ne informeze ca să mergem împreună să-l ajutăm iar dacă suntem noi chemaţi să îl informăm.
Astăzi!
Astăzi, reprezentanţii Asociaţiei Jilava au fost chemaţi în audienţă la PM. Astfel au aflat că ieri, la 40 de minute după stingerea evenimentelor din SSPR, Bjoza a fost chemat la PM pentru a prezenta situaţia.
Deşi revoluţionarii i-au facilitat lui Bjoza accesul la PM şi acesta ar fi trebuit să anunţe audienţa, conform înţelegerii, acesta împreună cu Demi l-au intoxicat pe Orban cu povestea celor 20.000 de impostori, arătînd că suntem mai multe categorii nu ca la ei una singură şi l-a propus pe Demi ca secretar de stat că este „curat” şi face „curăţenie pe unde se duce” ...
Directoarea de cabinet i-a atras atenţia PM-ului că Bjoza trebuia să fie însoţit de reprezentanţii revilor şi astfel, Orban a decis chemarea în audienţă a reprezentanţilor astăzi la ora 9, vezi foto anexată!
Din discuţia preliminară reieşea faptul că Orban este intoxicat cu informaţii false nu numai de Bjoza...Acelaşi număr de impostori, etc.
Din fericire, Dl. Gadină a venit pregătit şi i-a înmînat documente din care reiese că mai suntem în jur de 10.000 din care doar circa 4.000 mai trebuiesc puşi în plată. Nu noi suntem mulţi, deţinuţii politici sunt şi nu stim ce veţi face la anu cînd va trebui să plătiţi 700 de lei pentru fiecare lună petrecută în închisoare timp de 10-17 ani! Mai mult, noi care am făcut ceva la revoluţie, noi care am făcut posibilă alegerea unui drum nou pentru poporul român, nu am venit cu pretenţia ca urmaşii noştri să fie răsplătiţi pentru contribuţia noastră la Victoria Revoluţiei, aşa cum au făcut deţinuţii politici!
[/i]Deşi legea deţinuţilor politici este a PNL-ului, PM şi cei doi aghiotanţi au rămas cu gura căscată.
Ca să nu o mai lungesc, a rămas ca problemele noastre să fie rezolvate odată cu OUG nr. 114/2018. Iar la întrebarea dacă vom fi prinşi în legea Bugetului, Orban a răspuns. „Nu ştiu să vă dau un răspuns acum!”.
Cît priveşte numirea secretarului de stat, este o problemă de lungă durată deoarece sunt foarte multe cereri, „toate pline de parafe şi ştampile”! „Nu sunt atîtea asociaţii şi ONG-uri cîte ştampile sunt pe documente!”
Deci,
nu a fost vorba în niciun fel despre determinanţi domnule Meşter!
Decît în măsura în care îi considerăm pe aceştia ca făcînd parte din categoria revoluţionarilor.
[/size]
[/b]

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67254 : Decembrie 08, 2019, 22:33:46 »

Cine are dreptate, Silviu, sau Semidemi ?

Silviu Lazăr
Dacă D.na Consiler de Stat al Preşedintelui României Simona - Livia Maftei a minţit acum 2 săptămîni atunci am minţit şi eu! Cererea parchetului privind listele pt. determinanţi a fost îndeplinită de către Preşedinţie dar, conform afirmaţiilor consilierilor prezidenţiali asta nu împiedică procedura de publicare în Monitorul Oficial cerută de Legea nr. 341/2004, Administraţia prezidenţială ne-avînd nici o obligaţie, exceptînd semnarea decretului pentru publicarea în MO. Aşa cum nici actualul substituent al Secretarului de Stat, nu poate împiedica aplicarea legii, el avînd doar atribuţii administrative. Întrega răspundere este a Dl Secretar de Stat Coca, emitentul listelor, a Comisiei instituită în baza art. 9^2 şi a CPRD. Tentativa de împiedicare a aplicării legii reprezintă abuz. În acest moment SSPR are de plătit cel puţin 60.000lei taxe de timbru în procesele pierdute cu Decizia 129. Odată cu returnarea pe funcţiei a D.nei Pîceva probabil că vor fi demarate o serie de recursuri ce vor dubla paguba în bugetul SSPR pentru că, aşa cum a demonstrat D.l Marcel Dumitrescu, Decizia 129 este lipsită de fundament legal.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67255 : Decembrie 08, 2019, 22:45:30 »

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2446891992305869&set=gm.2746977912027608&type=3&theater
Marius Petrescu Béni Hamar, sa nu stie Silviu Lazar ca aceste liste sint verificate?Sa nu stie Silviu Lazar ca multe persoane care sint trecute pe acele liste, nu indeplinesc conditiile legale sa obtina titlul de revolutionar cu rol determinant?
Béni Hamar Marius Petrescu credeam cā Silviu Lazār e altfel.
În curând vom afla de ce a luato spre arāturā  Wink
Adrian Rat Inregimentat #
Dorel Haraga SILVIU LAZĂR a ajuns un fel de „Guru” al revoluționarilor PD/PD-L-iști nemulțumiți . Se face remarcat în ultimul timp ca „solist vocal” pe la diverse „proteste” organizate de FABRIKA DE CERTIFIKATE și ca „jurist” în favoarea drepturilor revilor din breaslă. La cât cap are, ar fiputut să se dedice unei cauze mai bune.
Editează sau şterge

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2447089812286087&set=gm.2747407551984644&type=3
Silviu Lazăr Domnul Demi nu face decît să repete discursul cu care ne-a întîmpinat la protestul spontan.
Ascunde sau raportează acest comentariu
Dacă D.na Consiler de Stat al Preşedintelui României Simona - Livia Maftei a minţit acum 2 săptămîni atunci am minţit şi eu! Cererea parchetului privind listele pt. determinanţi a fost îndeplinită de către Preşedinţie dar, conform afirmaţiilor consilierilor prezidenţiali asta nu împiedică procedura de publicare în Monitorul Oficial cerută de Legea nr. 341/2004, Administraţia prezidenţială ne-avînd nici o obligaţie, exceptînd semnarea decretului pentru publicarea în MO. Aşa cum nici actualul substituent al Secretarului de Stat, nu poate împiedica aplicarea legii, el avînd doar atribuţii administrative. Întrega răspundere este a Dl Secretar de Stat Coca, emitentul listelor, a Comisiei instituită în baza art. 9^2 şi a CPRD. Tentativa de împiedicare a aplicării legii reprezintă abuz. În acest moment SSPR are de plătit cel puţin 60.000lei taxe de timbru în procesele pierdute cu Decizia 129. Odată cu returnarea pe funcţiei a D.nei Pîceva probabil că vor fi demarate o serie de recursuri ce vor dubla paguba în bugetul SSPR pentru că, aşa cum a demonstrat D.l Marcel Dumitrescu, Decizia 129 este lipsită de fundament legal.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67256 : Decembrie 08, 2019, 22:49:14 »

Tot incurcate au ramas lucrurile in Bucale. In toata Ro!

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67257 : Decembrie 08, 2019, 23:46:56 »

Ce figuri ar face basistii daca se va intampla minunea sa dea luft toate sforariile lor!  Si-ar scurtcircuita cipurile!
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67258 : Decembrie 09, 2019, 00:11:12 »

Bambi! Cu mojo-ul tău analitic ...
Pe colegii noştri, oare de ce îi interesează mai mult să nu semneze Iohanis listele
decît acordarea drepturilor Legii 341 conform dispoziţiilor din lege?
Practic îi interesează mai mult ca uni să nu primească titluri
decît umplerea golului din buzunarul propriu (Ca să fiu pe înţelesul tuturor!)
Memorat
« Răspunde #67259 : Decembrie 09, 2019, 07:10:29 »

d-nului SIlviu-pentru ca atat cprd cat si secr.de stat au promovat f.multi determinant,chiar ajutand-i sa-si  completeze dosarele cu acte false (dosare scoase din arhiva si refacute primele 2 pagini din memoriu pe hartie ingalbenita)-vezi si auto denuntul lui Benta-Piatra Neamt.in ultimele 2 luni cprd si secr.de stat au promovat doi determinant din Cimpulung Muscel cu acte false.(aici am si eu domiciliul)este vorba de Enescu Ghe. si Licxandra Florin,care nu au avut niciodata cerere de obtinere cert.det.si atunci ce contestatie a solutionat cprd....daca nu ai avut cerere sa soliciti ceva.din cei 63 de rev.din cimpulung,singurul care a solicitat cu cerere accord.de rol det.a fostMateiu Ion-5261/08.05.2015( se stia de toata lumea ca nu indeplineam conditiile -cu toate ca  in Cipulung au fost 4 mori si 6 raniti-publ. in M.O.si certif.cu adeverinta de sspr,dar in 23-24 dec.)Infratorul cotenescu serafimeste in continuare la butoane cu aceasta noua activitate promitand la oameni cu bani(patroni,sefi de institutii care au deja hot.judecat.cu incheierea"obliga cprd sa solutioneze contestatia....)la cprd este sprijinit sau sprijiniti de dep.Catalin Radulescu-tot argesean .stiti ca din 63 de rev.din Cimpulung 37 au actiuni judecat.si la fila 2 a actiunii toti mentioneaza ca in noaptea de 22 de.au fost batuti la Baricada.miza materiala este cedarea indemz.restanta 95-99-o suma destul de mare(ptr.cei ce ajuta)Cotenescu promite ca are usile deschise la secr.de stat si ptr cei cu hot.judec.(destul de confuse)trebuie decat o delegatie cu stampila de la arhiva fostei unitati unde ai lucrat(se obtine destul de usor) ca ai fost in interes de serviciu la BUcuresti in per.20-210dec.acum ma grabesc sa plec la munca(mai am 7 luni pana la pensie)revin diseara cu date(documente)ptr.fiecare in parte dinte cei doi musceleni amintiti mai sus---iata de ce? d-nule Silviu....nr.excrocilor si nesatuilor este in continu crestere cu complicitatea carora trebuie sa apere legea.......vedeti acum cum cei fara bani,chiar daca au fost reali la revol.au ramas fara certi.(presedintti le-au facut dosarele pierdute si I-au bagat pe cei neadevarati....care au impins...nu mai corectez si imi cer scuze.....o zi buna tuturor.
Memorat
Pagini: 1 ... 4482 4483 [4484] 4485 4486 ... 4500
Schimbă forumul: