Main Content:

Pagini: 1 ... 4489 4490 [4491] 4492 4493 ... 4546

ANUNTURI

• Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #67350 : Decembrie 21, 2019, 18:43:12 »

Decrete de decorare semnate de Președintele României, domnul Klaus Iohannis

21 Decembrie 2019

Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat decretele de decorare a unor instituții și asociații care au avut un rol determinant atât în ceea ce privește lupta împotriva comunismului, cât și în procesul de aflare a adevărului cu privire la evenimentele din perioada regimului comunist și din timpul Revoluției Române.

Astfel, în semn de înaltă apreciere pentru eforturile constante, derulate, de aproape trei decenii, în direcția apărării drepturilor și intereselor legitime ale foștilor deținuți politic și onorării memoriei celor care și-au sacrificat viața în lupta împotriva regimului comunist, în semn de profund respect pentru suferința îndurată de foștii deținuți politic în temnițele comuniste, pentru apărarea libertății și a democrației, precum și pentru abnegația cu care s-a dedicat promovării valorilor democratice și cultivării spiritului civic în rândul tinerei generații, Președintele Klaus Iohannis a conferit Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler, Categoria E - „Patrimoniul cultural naţional”, Asociației Foștilor Deținuți Politici din România.

De asemenea, în semn de înaltă apreciere și recunoștință pentru contribuția semnificativă adusă, de aproape trei decenii, luptei pentru elucidarea adevărului despre Revoluția Română din Decembrie 1989, prin susținerea acestei cauze în fața Curții Europene a Drepturilor Omului și instituțiilor europene, pentru perseverența manifestată în susținerea imprescriptibilității crimelor regimului comunist și a odioaselor abuzuri comise în timpul Revoluției Române din Decembrie 1989, pentru eforturile depuse în direcția prezervării memoriei eroilor și martirilor Revoluției Române din Decembrie 1989, Președintele României a conferit Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler, Categoria E - „Patrimoniul cultural naţional”, Asociaţiei „21 Decembrie 1989”.

Totodată, în semn de înaltă apreciere pentru demersurile susținute, în cei 20 de ani de activitate, în direcția aflării adevărului despre crimele petrecute în epoca neagră a comunismului, asigurării accesului la documentele din arhiva Securității, deconspirării lucrătorilor și colaboratorilor Securității, pentru promovarea principiilor democratice, a drepturilor și libertăților fundamentale, pentru susținerea educării tinerei generații în spiritul idealurilor Revoluției Române, precum și pentru derularea unei importante activități de cercetare științifică a fenomenului totalitar, Președintele Klaus Iohannis a conferit Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler, Categoria H - „Cercetarea ştiinţifică”, Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității.

Memorat
« Răspunde #67351 : Decembrie 21, 2019, 19:02:38 »

[" Klaus Iohannis a decorat luptători anticomunism: „Vă chem să fiți alături de mine” "

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/klaus-iohannis-a-decorat-luptatori-anticomunism-va-chem-sa-fiti-alaturi-de-mine-1235313
Memorat
  • secarica
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #67352 : Decembrie 21, 2019, 19:03:58 »

Da, nu era chiar cea mai buna 'solutie' un concert. Dar...cu ce ocz. sunt revoltati, stabilind ce e moral si admisibil, "rezistentii astagisti" !?  !?  !?

De acord aici, dar dincolo de asta – și plecând de la premiza că este reală relatarea – mă întreb cum poate cineva să fie atât de dobitoc încât să zică „Și colegii mei care au murit în 22 au murit fericiți că am învins comunismul.” ? [1] Chiar și ignorând idioțenia în sine a ipotezei cu moartea fericită, pe 22 decembrie 1989 eu nu îmi aduc aminte să fi existat o certitudine cu privire la învingerea comunismului (iar spre seara zilei respective începuse să devină din ce în ce mai dificil să se mai găsească vreo certitudine pentru indiferent ce – asta cel puțin în București).

[1] Citat parțial din spusele lui Vasile Emilian Cutean (aldinuirea ca să zic așa îmi aparține):

Citat
Eu vroiam să-i aduc pe toți artiștii români dacă puteam. Pentru mine, ca revoluționar, ziua de 22 este o zi a bucuriei, a victoriei împotriva comunismului. Ceilalți care se dau de ceasul morții cred că sunt urmașii celor împotriva cărora noi am ieșit pe 22. Și colegii mei care au murit în 22 au murit fericiți că am învins comunismul. N-ai cum să spui că ziua de 22 este o zi a comemorării. Da, este o zi a comemorării comunismului, dar nu are cum să fie o zi a comemărării eroilor, pentru că nu apare nicăieri chestia asta”

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23561972-revolutionarul-emil-cuteanu-organizatorul-spectacolului-30-ani-libertate-ziua-22-decembrie-este-ziua-victoriei-revolutiei-cei-care-nu-bucura-vede-foarte-clar-nu-nicio-legatura-revolutia.htm
Memorat
« Răspunde #67353 : Decembrie 21, 2019, 19:14:02 »

'' Numai "luptători anticomunism"...unu' si-unu'...care mai de care...
niste ''mincinosi, bagabonzi, etc.''!  "Si unu' Boian, care-i si intrece!" ''
Memorat
« Răspunde #67354 : Decembrie 21, 2019, 19:27:09 »

Da, 'plecând de la premiza că este reală relat.', este (cel putin) o exprimare 'nefericita', total neinspirata. Despre ev. cu GVV !?
Memorat
  • secarica
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #67355 : Decembrie 21, 2019, 20:32:21 »

Despre ev. cu GVV !?

Cunosc prea puține despre personaj și despre ce a făcut (realmente) la revoluție și după, dar aș fi tentat să zic că azi și-a făcut-o cu mâna lui: dacă chiar ar fi neprihănit (că cu demnitatea hai să nu insistăm), ar fi trebuit ca în decursul celor 30 de ani să fi clarificat cumva și câte ceva din misterele revoluției. Nu știu să fi făcut-o până acum, iar menținerea unei relații apropiate și eterne cu Ion Iliescu îl face să pară (de fapt, să fie) și antipatic și dubios în același timp.

Din păcate gestul cu cârja nu rezolvă nimic din fondul problemei, ci doar mai descarcă puțin (oricum, infim) din frustrările acumulate de apropiații adevăratelor victime de atunci – respectiv celor decedați și chiar și răniților.

Da' că tot veni vorba, care este părerea dumneavoastră despre ev. cu GVV ? Smiley
Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67356 : Decembrie 21, 2019, 20:55:48 »

[" Klaus Iohannis a decorat luptători anticomunism: „Vă chem să fiți alături de mine” "

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/klaus-iohannis-a-decorat-luptatori-anticomunism-va-chem-sa-fiti-alaturi-de-mine-1235313
     Cum poate fi numit luptator anticomunist unu care a fost politic intro unitate militara
Memorat
« Răspunde #67357 : Decembrie 21, 2019, 21:53:27 »

Un fel de...''liber la 'care pe care', indiferent de varsta sau categorie sociala; profesor sau proxenet, de ex.''!   Nu-i 'unicat'!   Legea Talionului!
Memorat
« Răspunde #67358 : Decembrie 21, 2019, 21:58:18 »

Scuze, am uitat...doar suntem 'cetateni europeni'; ''in 'clubu'-asta avem dreptul sa ne dam in cap''!  'Sa ne bucuram!'
Memorat
« Răspunde #67359 : Decembrie 21, 2019, 22:05:59 »

Cum poate fi numit luptator anticomunist unu care a fost politic intro unitate militara
Foarte simplu...'PAS CU PAS'!
Memorat
  • secarica
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #67360 : Decembrie 22, 2019, 03:19:08 »

Un fel de...''liber la 'care pe care', indiferent de varsta sau categorie sociala; profesor sau proxenet, de ex.''!   Nu-i 'unicat'!   Legea Talionului!

Mda. Având în vedere că deocamdată nu știu, de fapt, cine a fost cel cu agresiunea (sau ce calitate avea, dacă pot spune așa) și asta dincolo de „este un bărbat de 68 de ani” [1], probabil că lucrurile sunt mai nuanțate: dacă agresiunea a fost făcută pe principiul opoziție cu orice preț / revoltă de dragul revoltei (așa cum este la modă pe ici pe colo și în special printre #...), atunci aveți dreptate, ba poate că v-ați exprimat chiar prea blând; dacă totuși acela a fi fost un gest făcut în contextul unei disperări reale pe linie de rudenie sau ceva de genul, atunci aș fi mai rezervat în privința unor aprecieri cu caracter reprobator.

Cât despre clubul cetățenilor care au dreptul de a da în cap, asta mai degrabă vine pe linie de influență a filmelor americane cu tot felul de justițiari care își fac singuri dreptate pe fondul incapacității autorităților (lor) de a rezolva cazuri și situații. Și nu știu cum, dar filmele de acel gen cu incapacitatea autorităților (lor) de a rezolva cazuri și situații parcă au în ele ceva așa, familiar...

[1] https://www.mediafax.ro/social/agresorul-lui-gelu-voican-voiculescu-prins-si-audiat-de-politisti-fostul-vicepremier-a-depus-plangere-impotriva-barbatului-18675340
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67361 : Decembrie 22, 2019, 18:51:55 »

Publicat: 22 Decembrie, 2019 - 12:49   http://www.amosnews.ro/iohannis-semnat-legea-care-acorda-indemnizatie-pentru-victimele-holocaustului-2019-12-22
Iohannis a semnat legea care acordă indemnizație pentru victimele Holocaustului
Dar și pentru etnicii germani deportați după război...

Klaus Iohannis, a semnat duminică, 22 decembrie a.c., decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea Ordonanței Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice (PL-x 607/28.10.2019).    http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/2019/pr607_19.pdf
Prin această lege se acordă o indemnizație de 700 de lei lunar victimelor Holocaustului și celor care au fost deportați, în timp regimului comunist. Printre aceștia din urmă se numără și etnicii germani, acuzați de a fi susținut regimul nazist.

Memorat
« Răspunde #67362 : Decembrie 22, 2019, 20:54:14 »

Au fost 'victimele Holocaustului' !?  Cam cate !?  Dar 'etnicii germani deportați după război...acuzați de a fi susținut regimul nazist' !?  'Acuzati'!
Memorat
« Răspunde #67363 : Decembrie 22, 2019, 21:16:27 »

O noua insulta la adresa revolutionarilor in momentul aniversarii celor 30 de ani de la Revolutie.
Din indemnizatiile taiate, sau mai mult decat injumatatite ale celor indreptatiti se poate finanta orice.
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67364 : Decembrie 22, 2019, 21:45:20 »

O noua insulta la adresa revolutionarilor in momentul aniversarii celor 30 de ani de la Revolutie.
Din indemnizatiile taiate, sau mai mult decat injumatatite ale celor indreptatiti se poate finanta orice.

Cred ca vom vedea decret LRD si pentru URMASI LUI DECEBAL, ca de, au luptat inpotriva romanilor, in detrimeniul Revolutionarilor si al legi 341/2004.
Rolul lui Fesan este identic cu al lui Sanda: sa amine suspendarea art.40 al.2 din OUG 114 si repunerea in plata a Tuturor Revolutionarilor.Ramine de vazut cum.
Memorat
Pagini: 1 ... 4489 4490 [4491] 4492 4493 ... 4546
Schimbă forumul: