Main Content:

Pagini: 1 ... 1312 1313 [1314] 1315 1316 ... 4530

ANUNTURI

Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #19695 : Aprilie 06, 2013, 12:15:23 »

COMUNICAT
      În data de 22.03.2013 a avut loc o şedinţă la care au participat reprezentanţii mai multor Asociaţii Revoluţionare din Bucureşti. Cu acest prilej a fost constituit un Comitet de organizare a protestelor care vor fi organizate în zilele de 09, 10, 11 şi 12 aprilie 2013, începând cu orele 10,00, în faţa Guvernului României (zona SSPR şi zona muzeului Antipa) , pentru care există autorizaţii legale de protest.
    Motivul protestului îl reprezintă punerea imediată în plată a îndemnizaţiei reparatorii, care a fost conferită în semn de recunoştinţă prin Legea nr. 341/2004 şi respectarea acestei legi.
    Anterior, am transmis notificări la SSPR şi la Guvernul României prin care am făcut cunoscut organizarea acestor proteste şi am solicitat să ne fie comunicat în scris data la care va fi efectuată punerea în plată a îndemnizaţiilor reparatorii care au fost conferite în semn de recunoştinţă prin Legea nr. 341/2004 şi listele cu cele 6.000 – 10.000 de certificate pe care secretarul de stat al SSPR-ului a anunţat că va face propunerea pentru a fi anulate, cât şi motivaţia acestor propuneri. De asemenea, am transmis adrese către toate grupurile parlamentare prin care am solicitat întrevederi în vederea rezolvării acestor solicitări legitime, cât şi pentru introducerea în Constituţie a principiului recunoştinţei naţionale pentru revoluţionari, veterani de război, deportaţi, persecutaţi şi deţinuţi politic.
    În acest sens, a fost întocmită o delegaţie care a fost mandatată să reprezinte protestatarii atât la eventualele întâlniri cu grupurile parlamentare cât şi la eventualele întâlniri cu prim-ministru.
    La acţiunile de protest au anunţat că vor participa următoarele asociaţii din Bucureşti:
-   Sindicatul Revoluţionarilor din România Decembrie 1989 (Drăghici Teodor) – participă cu 25 de persoane;
-   Asociaţia Adevăr şi Dreptate Decembrie 1989 (Bănuţoiu Nicolae) – participă cu 30 de persoane;
-   Asociaţia Jilava `89 Răniţi şi Reţinuţi (Gadină Constantin) – participă cu 150 de persoane;
-   Asociaţia LNLD 89 Bucureşti (Boroş Gheorghe) – participă cu 30 de persoane;
-   Fundaţia România Tânără (Marin Nicolae) – participă cu 50 de persoane;
-   Asociaţia Luptătorilor Revoluţiei din Decembrie 1989 (Mişcovski Nora) – participă cu 150 de persoane;
-   Asociaţia SRC Carom (Iulia Starcz) – participă cu 100 de persoane;
-   Asociaţia Femeilor din Revoluţia 1989 (Panţâru Rodica) – participă cu 50 de persoane;
-   Asociaţia Telecom Decembrie 1989 (George Mihalache) – participă cu 150 de persoane;
-   Asociaţia ARAD 1989 (Căpăţână Ion) – nu a precizat numărul participanţilor;
-   Asociaţia LNLVRD 1989 (Smutzer Rudolf) – participă cu 150 de persoane;
-   Fundaţia Simionescu (Marian Simionescu) – participă cu 25 de persoane;
-   Asociaţia AVRD 89 (Pestreanu Vasile) – participă cu 100 de persoane;
-   Organizaţia Jilava 21-22 Decembrie 1989 (Macovei Dragoş) – participă cu 150 de persoane;
-   Asociaţia Revoluţionarilor Romi (Nucu Serafim – Bălăceanu Marin) – participă cu 30 de persoane;
-   Club 22 CC (Vasilescu Năstase) – participă cu 100 de persoane;
-   Fundaţia Revoluţiei din Decembrie 1989 (Iordan Rădulescu) – participă cu 100 de persoane;
-   Alianţa Poporului (Muşa Marian) – participă 50 de persoane;
-   Club TV 22 (Dan Cugler) – nu a precizat numărul paticipanţilor;
-   Asociaţia 16-21 Decembrie 1989 (Stan Vasile) – participă cu 100 de persoane;
-   Asociaţia Libertatea Bucureşti (Costache Niculae) – participă cu 125 de persoane;
-   Organizaţia Luptătorilor pentru Cinstirea Memoriei Eroilor Martiri din 16-21 Decembrie 1989 Bucureşti (Iosef Ionel) – participă cu 50 de persoane.
    Fiecare asociaţie are obligaţia de a întocmi, pe toată durata protestului, liste cu numele, prenumele şi semnătura participanţilor, liste care vor fi predate Comitetului de organizare a protestului.
    Au fost purtate discuţii şi cu BNR 1989, care a anunţat că vor participa la aceste proteste (vezi anexa).
    În ziua de 09.04.2013, protestul va avea loc numai în zona SSPR-ului deoarece pentru locaţia de la muzeul Antipa a fost întocmit un protocol ca în acea zi să se desfăsoare protestul celor de la Oltchim Râmnicu Vâlcea şi Arpechim Piteşti, la care vor participa circa 1000 de disponibilizaţi şi ale căror revendicări sunt susţinute şi de revoluţionarii care participă la protest.
    Pentru ziua de 10.04.2013, şi-au anunţat participarea şi revoluţionari din întreaga ţară, din diferite asociaţii sau independenţi.
    În cazul în care prim-ministru nu va da curs solicitărilor noastre, protestul va continua şi după data de 12.04.2013, până la rezolvarea acestor cerinţe.
    Pentru ca acţiunea noastră să aibă finalitatea dorită de toţi, vă rugăm să asiguraţi prezenţa la protest a cât mai multor revoluţionari.

Gadină Constantin

Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19696 : Aprilie 06, 2013, 19:01:57 »

legat de comunicatul-apelul facut de initiatorii acestui protest care este bine venit vreau sa fac unele propuneri si de vor fi de luat in seama,de bine, de nu,tot de bine;
1)cei care se vor a fi criticii acestui miting cat si acelor care l-au initiat,cred ca este momentul sa iasa si ei in strada alaturi de cei care vor fi prezenti sau daca nu,ar fi bine sa taca,
2)daca mitingul va incepe pe data de 9apr.ar bine ca toata suflarea revolutionara sa vina la Buc. si spun asta intr-u cat rezonanta nu poate fi mare daca suntem inprastiati in mai multe localitati
3)din comitetul de criza sa faca parte si revolutionari din toata tara nu numai din Buc.sau alte localitati agreate.
4)acelasi lucru sa se faca si cu delegatia ce se vrea formata
5)atat comitetul cat si delegatia sa fie facuta cunoscuta catre participanti la miting si adoptata de acestea
6)comitetul de criza sa numeasca un numar de  x  persoane care sa fie purtatori de cuvant si sa fie prezentati participantilor,alte persoane sa se abtina de la declaratii
7)adoptarea unui memoriu cu revendicari care va fi adus la cunostinta participantilor si adoptat de acestea
8)in memoriu nu trebuie batut mult moneda numai pe indemnizatie si l341,trebuie atinsa si starea natiunii si cu substrat atinsa si riscul unei noi revolutii
9)delelegatia desemnata sa nu poarte discutii cu secretari de stat sau alte persoane care n-au ce asigurari sa dea si nici memoriul sa-l inmaneze acestora
10)intr-u cat in aceleasi zile sindicatele unor societati vor manifesta in fata guvernului,comitetul de criza sa desemneze o delegatie pentru a negocia un protocol de sustinere
11)ar fi foarte bine ca participantii sa vina in numar cat mai mare si sa ramanem in strada pana ce revedincarile vor fi solutionate.nimeni nu ne va duce lipsa cateva zile
12)daca se va hotara sa cerem demisia cuiva ar fi bine sa cerem demisia intregii clase politice indiferent de culoare politica si implicit a lui basescu,prin aceasta vom atrage multimea nemultumita de partea noastra
p.s. organizatori sa procure o statie de amlificare la care sa-si tina discursurile iar in pauzele dintre acestea sa se puna muzica cu tenta antipolitica si politicieni,megafoanele sa fie folosite ca sustinerea vocii nu pentru discursuri.
Memorat
« Răspunde #19697 : Aprilie 06, 2013, 19:26:39 »

Show pe RTV...
Memorat

That's why you're here, isn't it?
« Răspunde #19698 : Aprilie 06, 2013, 21:35:13 »

DISCUTAM MIERCURI....92-97....
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19699 : Aprilie 06, 2013, 21:55:15 »

Kostas , manifestatia va fi un mare fiasco , intotdeauna cand am cerut bani am fost umiliti de presa . Si o ultima noutate propusa de timisoreni , indemnizatia se va da pe orase si zone , cred ca este o masura binevenita ptr-ca in fiecare oras a fost altfel .
Memorat
« Răspunde #19700 : Aprilie 06, 2013, 21:57:55 »

Kostas , manifestatia va fi un mare fiasco , intotdeauna cand am cerut bani am fost umiliti de presa . Si o ultima noutate propusa de timisoreni , indemnizatia se va da pe orase si zone , cred ca este o masura binevenita ptr-ca in fiecare oras a fost altfel .

Cum adica "pe orase si zone"?
Memorat

« Răspunde #19701 : Aprilie 06, 2013, 22:05:43 »

legat de comunicatul-apelul facut de initiatorii acestui protest care este bine venit vreau sa fac unele propuneri si de vor fi de luat in seama,de bine, de nu,tot de bine;
1)cei care se vor a fi criticii acestui miting cat si acelor care l-au initiat,cred ca este momentul sa iasa si ei in strada alaturi de cei care vor fi prezenti sau daca nu,ar fi bine sa taca,
2)daca mitingul va incepe pe data de 9apr.ar bine ca toata suflarea revolutionara sa vina la Buc. si spun asta intr-u cat rezonanta nu poate fi mare daca suntem inprastiati in mai multe localitati
3)din comitetul de criza sa faca parte si revolutionari din toata tara nu numai din Buc.sau alte localitati agreate.
4)acelasi lucru sa se faca si cu delegatia ce se vrea formata
5)atat comitetul cat si delegatia sa fie facuta cunoscuta catre participanti la miting si adoptata de acestea
6)comitetul de criza sa numeasca un numar de  x  persoane care sa fie purtatori de cuvant si sa fie prezentati participantilor,alte persoane sa se abtina de la declaratii
7)adoptarea unui memoriu cu revendicari care va fi adus la cunostinta participantilor si adoptat de acestea
8)in memoriu nu trebuie batut mult moneda numai pe indemnizatie si l341,trebuie atinsa si starea natiunii si cu substrat atinsa si riscul unei noi revolutii
9)delelegatia desemnata sa nu poarte discutii cu secretari de stat sau alte persoane care n-au ce asigurari sa dea si nici memoriul sa-l inmaneze acestora
10)intr-u cat in aceleasi zile sindicatele unor societati vor manifesta in fata guvernului,comitetul de criza sa desemneze o delegatie pentru a negocia un protocol de sustinere
11)ar fi foarte bine ca participantii sa vina in numar cat mai mare si sa ramanem in strada pana ce revedincarile vor fi solutionate.nimeni nu ne va duce lipsa cateva zile
12)daca se va hotara sa cerem demisia cuiva ar fi bine sa cerem demisia intregii clase politice indiferent de culoare politica si implicit a lui basescu,prin aceasta vom atrage multimea nemultumita de partea noastra
p.s. organizatori sa procure o statie de amlificare la care sa-si tina discursurile iar in pauzele dintre acestea sa se puna muzica cu tenta antipolitica si politicieni,megafoanele sa fie folosite ca sustinerea vocii nu pentru discursuri.

Sa nu uite sa organizeze si o conferinta de presa in care toate revendicarile sa fie exprimate foarte clar. Intreaga conferinta de presa trebuie sa fie inregistrata pentru a putea fi informatia arhivata si prezentata necenzurat de catre revolutionari.
Memorat

« Răspunde #19702 : Aprilie 06, 2013, 22:23:10 »

E UNA DIN VARIANTE....PE ZONE.E DOAR O VARIANTA.TOTUL DEPINDE DE MIERCURI.
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19703 : Aprilie 06, 2013, 22:26:38 »

Foarte simplu , timisorenii vor primi recunostiinta ptr ce au facut , cei din suceava la fel , baia-mare la fel , bucurestenii la fel , toti vor fi recompensati pana in 22 dec . la pranz . Bineinteles ca vor avea probleme cei acre au intrat in 22 dec. in primarii si au ocupat aceste sedii ...aia nu a fost revolutie .
Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19704 : Aprilie 06, 2013, 22:45:01 »

cei care au ocupat primari si alte obective ce a fost daca nu revolutie
Memorat
« Răspunde #19705 : Aprilie 06, 2013, 22:52:13 »

Bravo. Abia astept. Iata anuntul de la http://www.banatfm.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=6785:banat-fm-dezvluiri-incendiare-despre-falii-revoluionari&catid=73:stiri-locale&Itemid=71#JOSC_TOP:
Scris de Alex Oprea

Banat FM- publică lista falșilor revoluționari!

În curând pe saitul nostru vom publica lista celor ce dețin certificate de revoluționar și nu îndeplinesc criteriile legale. Numărul acestora depășește 10.500 de persoane,unii dintre ei sunt dovediți

colaboratori ai fostei Securități, alții nu au participat la Revoluția din 1989,unii sunt foști militari sau ofițeri ai Securității. Pe aceste liste sunt nume sonore de politicieni, reprezentanți ai societății civile sau culturale, personalități importante ale României.  Aceste liste sunt ținute la secret, de către SECRETARIATUL DE STAT PENTRU PROBLEMELE REVOLUȚIONARILOR, și urmează ca în zilele următoare celor de pe aceste liste să li se retragă titlurile de revoluționari. La Reșița sunt cîteva sute de persoane ce dețin în mod ilegal aceste certificate, persoane care au beneficiat de drepturile conferite de Legea nr. 341 din 2004, printre acestea numărându-se și o indemnizație lunară.Banat FM este singurul trust de presă recunoscut de Uniunea Națională a Revoluționarilor din România , uniune aflata în curs de legailzare și care își propune unificarea tuturor revoluționarilor autentici, eliminarea impostorilor și reconsiderarea respectului față de cei ce au adus libertatea în România.

DOMNULE ALEXPRESS1,parca in regulament la puctul 2 zici ca nu exista revolutionari falsi dovediti deci ciocul mic si veziti de treaba nu mai imbirliga oamenii,de acuma iti voi pune in bot toate postarile care te contrazic,nu degeaba am spus ca esti un gunoi duplicitar.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19706 : Aprilie 07, 2013, 00:59:23 »

PERICI LACRAMIOARA, am spus listele. acele liste vor fi oficiale si vor fi investite cu autoritatea statului la un moment dat, cu unele modificari. In momentul in care vor fi finale e normal sa le afisez, in paralel cu cele initiale. si sti de ce, ca oamenii sa vada ceea ce se petrece. Pina insa nu vor apare acele liste asumate de stat, da , nu sunt impostori sau falsi. Eu stiu ca scri la comanda si spune le rahatilor de la SRI care iti spun ce sa scri si cum ca in curind o sa aibe mari surprize. Isi vor pierde jobul!
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19707 : Aprilie 07, 2013, 01:06:37 »

Crezi ca sunt care au ocupat primarii incepand cu 18-19-20 decembrie ? majoritatea au fost " ocupate " dupa caderea lui ceasca .
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19708 : Aprilie 07, 2013, 01:16:12 »

Crezi ca sunt care au ocupat primarii incepand cu 18-19-20 decembrie ? majoritatea au fost " ocupate " dupa caderea lui ceasca .

oricum nu se va da nimic. Ponta nu va da nimic nimanui.
Memorat
  • voica
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19709 : Aprilie 07, 2013, 09:10:03 »

Foarte simplu , timisorenii vor primi recunostiinta ptr ce au facut , cei din suceava la fel , baia-mare la fel , bucurestenii la fel , toti vor fi recompensati pana in 22 dec . la pranz . Bineinteles ca vor avea probleme cei acre au intrat in 22 dec. in primarii si au ocupat aceste sedii ...aia nu a fost revolutie .

Alo, treziti-va !  Multi dintre noi locuiesc in alta localitate decat cea unde au luptat. Cine le ia dreptul ?
Memorat
Pagini: 1 ... 1312 1313 [1314] 1315 1316 ... 4530
Schimbă forumul: