Main Content:

Pagini: 1 ... 2305 2306 [2307] 2308 2309 ... 4573

ANUNTURI

• voica
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #34590 : Septembrie 27, 2014, 08:15:55 »

Domnule Gheorghe Iosif,  vazand textul publicat cu partidul poporului de catre Dvs.  am dedus ca simpatizati cu acest partid. Stiind ca este partidul presedintelui Basescu am avut o strangere de inima.  Desigur, aveti libertatea sa simpatizati cu orice.  Daca reactia mea va jignit, imi cer scuze, intentia mea nu a avut acest scop.
Memorat
  • thunder66
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #34591 : Septembrie 27, 2014, 09:40:07 »

ARTICOLUL 1
Statul român
(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
(2) Forma de guvernământ a statului român este republica.
(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.
(4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă şi judecătorească - în cadrul democraţiei constituţionale.
(5) În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.
Detalii: http://legeaz.net/constitutia-romaniei/articolul-1-constitutie

Care punct din Articolul 1 al Constitutiei Romaniei vi se pare ca este violat in mod grosolan de politicieni si cei 9 asa zisi judecatori?
Memorat
  • gogiie
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34592 : Septembrie 27, 2014, 10:38:32 »

Gogie am sa ma pun a-nvata chinezeste poate asa o sa-ntelegi caci romaneste bag seama ca nu intelegi.
Cand spui "la anii tai" ai spune de parca as avea 40 de ani.Nu cred ca la 56 de ani te mai baga-n seama careva cand toti vor tineri,cu studii superioare si experienta.Dar in fine,ce ma tot chinui eu sa explic unui doct ca tine care are principii personale sau imprumutate de la cine nu trebuie.

De ciuruit neocomunistii dar mai rau este ca noi am stat sa fim ciuruiti.

EI LASA CA LA 56 DE ANI MAI POTI MUNCI CA SIGUR IN ULTIMII 10 NU PREA S-A RUPT NIMENI CU MUNCA  DAR GUVERNUL A DAT LIBER LA ANGAJAT PENSIONARI POTE VEI GASI PESTE 4 ANI PINA ATUNCI CONSULTA OFERA  DE NU POTI SA DAI LA PESTE BINE INTELES DACA VREI SI APROPO DE PICI PE LANGA LEGE IN URMA VERIFICARII ATUNCI MAI AI DE DAT CU SAPA S-AU CU UNDITA  Wink Wink Wink Wink
Mai baiete dar tu esti certat cu limba romana rau de tot.
Decat sa trimiti pe altii la munca mai bine te-ai trimite la scoala.....scuze glumeam, pentru tine e prea tarziu.

GLUMITELE ASTEA SE FUMEAZA LA GRADI SI PE MALA GARLEI LA O PARTIDA DE PORCUSORII SI STAI SA TE INTREBI DACA IE TREABA MAGARULUI DE UNDE BEA APA OILE  Shocked Shocked Shocked Shocked
Sa inteleg ca te-ai incadrat singur in turma de oi. Aici ai dreptate, oile nu prea au multa minte, de aici si greselile gramaticale pe care le faci in mod constant.
IMI PLACE CA PERSEVEREZI SI CITESTI CE SE POSTEAZA DE AICI SI INCADRAREEA CARE TI SE POTRIVESTE CA O MANUSA CEA DE MAGAR MULTA BAFTA CARICIULE   Shocked Shocked Shocked Shocked
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34593 : Septembrie 27, 2014, 11:52:47 »

Pctele (1), (2), (3), (4), si (5), dle Thunder66.
Memorat
  • navoi
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34594 : Septembrie 27, 2014, 13:16:42 »

Cum trebuie savedem lucrurile?
Memorat

navoi
« Răspunde #34595 : Septembrie 27, 2014, 18:12:12 »

Gogie am sa ma pun a-nvata chinezeste poate asa o sa-ntelegi caci romaneste bag seama ca nu intelegi.
Cand spui "la anii tai" ai spune de parca as avea 40 de ani.Nu cred ca la 56 de ani te mai baga-n seama careva cand toti vor tineri,cu studii superioare si experienta.Dar in fine,ce ma tot chinui eu sa explic unui doct ca tine care are principii personale sau imprumutate de la cine nu trebuie.

De ciuruit neocomunistii dar mai rau este ca noi am stat sa fim ciuruiti.

EI LASA CA LA 56 DE ANI MAI POTI MUNCI CA SIGUR IN ULTIMII 10 NU PREA S-A RUPT NIMENI CU MUNCA  DAR GUVERNUL A DAT LIBER LA ANGAJAT PENSIONARI POTE VEI GASI PESTE 4 ANI PINA ATUNCI CONSULTA OFERA  DE NU POTI SA DAI LA PESTE BINE INTELES DACA VREI SI APROPO DE PICI PE LANGA LEGE IN URMA VERIFICARII ATUNCI MAI AI DE DAT CU SAPA S-AU CU UNDITA  Wink Wink Wink Wink
Mai baiete dar tu esti certat cu limba romana rau de tot.
Decat sa trimiti pe altii la munca mai bine te-ai trimite la scoala.....scuze glumeam, pentru tine e prea tarziu.

GLUMITELE ASTEA SE FUMEAZA LA GRADI SI PE MALA GARLEI LA O PARTIDA DE PORCUSORII SI STAI SA TE INTREBI DACA IE TREABA MAGARULUI DE UNDE BEA APA OILE  Shocked Shocked Shocked Shocked
Sa inteleg ca te-ai incadrat singur in turma de oi. Aici ai dreptate, oile nu prea au multa minte, de aici si greselile gramaticale pe care le faci in mod constant.
IMI PLACE CA PERSEVEREZI SI CITESTI CE SE POSTEAZA DE AICI SI INCADRAREEA CARE TI SE POTRIVESTE CA O MANUSA CEA DE MAGAR MULTA BAFTA CARICIULE   Shocked Shocked Shocked Shocked
Mai handicapatule, spre deosebire de tine eu pot sa ma cobor la nivelul tau, la limbajul de mahala pe care il folosesti, spre deosebire de tine care nu vei reusi vreodata sa te ridici la nivelul meu, pentru ca e prea tarziu sa mai inveti ceva de la o anumita varsta.
Hai sictir !!!!!
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34596 : Septembrie 27, 2014, 20:40:28 »

CristiDinu lasa-l sa-si faca numarul ca sa nu spun sa-si duca misiunea la capat.Atat poate atat face,nu poti sa-i ceri mai mult.
Memorat
  • navoi
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34597 : Septembrie 27, 2014, 21:51:26 »

Cum trebuie sa vedem lucrurile?
Aceasta intrebare este plina da suspans din toate punctele de vedere.
Sa facem un test plecand de la aceasta intrebare:
Subiect - Robert Turcescu
Ocupatia – jurnalist
Grade militare – Locotenent-Colonel
Alte preocupari – ofiter sub acoperire
Dpdv al relatiei cu societatea,
-   acest cetatean are un conflict permanent cu ceilalti cetateni.
Se naste intrebarea : - Si ce ma intereseaza pe mine sau pe ceilalti?
E aici intervine tema de la care am plecat, pentru ca acest cetatean,
-     a gasit o forma de manifestare impotriva celorlalti.
-   si ce ma intereseaza pe mine sau pe ceilalti?
-   Da, este interesant, pentru ca prin aceasta forma de manifestare, o face intr-un mod care are si efecte iar ceilalti cetateni nu au acces la acest mod.

Va urma ……
[/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/color]
Memorat

navoi
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34598 : Septembrie 28, 2014, 13:50:41 »

Forumul TIMISORENILOR continua lupta. Am primit acest email pentru a face publice demersurile organizatiei din Timisoara, demersuri la care ar fi trebuit sa participam cu totii uniti. Cu siguranta ca semnatarii PROTOCOLULUI TRADARII REVOLUTIONARILOR nu sunt de acord, insa pe SS SANDA ADRIAN, zis Licuriciul, il asteapta zile grele. Personal sunt de acord si sustin demersul colegilor timisoareni in sensul actului pe care il expun mai jos, urmins sa cer acordul Miscarii in sustinerea acestui demers. DOMNULE SANDA, JIHADUL INCEPE!!!!

Asociația
,,FORUMUL REVOLUȚIEI DIN DECEMBRIE 1989
-   LIBERTATEA –“
TIMIȘOARA
TIMIȘOARA – Str. Platanilor, Bl. 19, etaj 1, Ap. 8, Județul Timiș
e-mail: forumulrevolutiei1990@yahoo.com

Către
GUVERNUL  ROMANIEI

SECRETARIATUL DE STAT PENTRU PROBLEMELE REVOLUTIONARILOR DIN DECEMBRIE 1989
Piața Presei Libere, nr. 1, corp B, etaj 3, sector 1 – BUCUREȘTI

Domnului Secretar de Stat

ADRIAN SANDA

Subscrisa Asociația ,,FORUMUL REVOLUȚIEI DIN DECEMBRIE 1989 - LIBERTATEA –“ TIMIȘOARA, cu sediul procedural și fiind reprezentați de Cabinet de Avocat ,,MUNTOIU AUREL – CONSTANTIN”,

Având în vedere atribuțiile SSPR, publicate pe propriul sistem informatic on-line precum și dispozițiile

art. 1 din LEGEA nr. 544 din 12 octombrie 2001 privind liberul acces la informatiile de interes public:
,,Accesul liber și neingrădit al persoanei la orice informații de interes public,… , constituie unul dintre principiile fundamentale ale relatiilor dintre persoane și autoritățile publice, in conformitate cu Constitutia României și cu documentele internationale ratificate de Parlamentul României ”

ART. 6
(1) Orice persoană are dreptul să solicite și să obțină de la autoritățile și instituțiile publice, în condițiile prezentei legi, informațiile de interes public.
(2) Autoritățile și instituțiile publice sunt obligate să asigure persoanelor, la cererea acestora, informatiile de interes public solicitate in scris sau verbal.

ART. 7
(1) Autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să răspundă în scris la solicitarea informaţiilor de interes public în termen de 10 zile sau, după caz, în cel mult 30 de zile de la înregistrarea solicitării, în funcţie de dificultatea, complexitatea, volumul lucrărilor documentare şi de urgenţa solicitării. În cazul în care durata necesară pentru identificarea şi difuzarea informaţiei solicitate depăşeşte 10 zile, răspunsul va fi comunicat solicitantului în maximum 30 de zile, cu condiţia înştiinţării acestuia în scris despre acest fapt în termen de 10 zile.

ART. 17
(1) Autorităţile publice au obligaţia să organizeze periodic, de regulă o dată pe lună, conferinţe de presă pentru aducerea la cunoştinţă a informaţiilor de interes public.
(2) în cadrul conferinţelor de presă autorităţile publice sunt obligate să răspundă cu privire la orice informaţii de interes public.

Considerând că venim în sprijinul unei transparențe legale pe care instituția dumneavoastră și-o dorește, așa cum de altfel a-ți afirmat și la întâlnirea din data de 10.05.2014 de la Timișoara, vă solicităm cu respect, a ne raspunde la următoarele întrebări:

1.- având în vedere că începând cu 01.01.2012 s-a încetat plata unor beneficiari ai Legii 341/2004,

a)   - Care este suma bugetată în fiecare an calendaristic,- 2012, 2013 și 2014 -  defalcată pentru fiecare categorie de beneficiari ai legii; avem în vedere TOATE CATEGORIILE de beneficiari
b)   - Care este suma bugetată pentru categoriile de beneficiari ai Legii 341/2004 care nu mai sunt în plată, defalcată pe aceste categorii de beneficiari
c)   - Care este nivelul dobânzii acumulate pe fiecare an, 2012, 2013 și 2014
d)   - Care este destinația acestor dobânzi.
e)   - Dacă toate aceste sume (indemnizații + dobânzi) se regăsesc in prezent în conturile destinate special spre depozitare. Dacă nu se regăsesc,
-   ce măsuri a-ți întreprins în sensul recuperării acestor sume de bani
-   unde se regăsesc sumele precizate mai sus.
-   dacă au fost utilizate în alte scopuri și care au fost destinațiile acestor sume de bani
f)   - Dacă considerați că toate aceste dobânzi trebuie acordate odată cu indemnizația reparatorie

2.- Care este motivația concretă, argumentată în fapt și drept, în baza căreia NU SUNTEȚI DE ACORD cu punerea în plată a TUTUROR beneficiarilor Legii 341/2004 și ce v-a determinat a adopta o asemenea poziție?

3.- Dacă aveți suspiciuni asupra evidenței reale a beneficiarilor Legii nr. 341/2004.
   - care sunt aceste suspiciuni și pe ce se bazează – in fapt și drept -
   - ce măsuri a-ți dispus în vederea clarificării acestei situații
   - care este transpunerea în practică, concret a acestor măsuri
- dacă nu, care este fundamentul ce va determinat a ajunge la această concluzie

4.- Care este situația faptică și scriptică exactă a tuturor beneficiarilor Legii 341/2004, pe categorii?

5.- Care este numărul real al persoanelor decedate începând cu data de 01.01.2012 și până în luna iunie 2014?

6.- Dacă a-ți preluat gestiunea și arhiva de la predecesorul dumneavoastră, dl. Victor Socaciu, și care este situația juridicăa acestora ,,in integrum”, la data prezentei?

7.- Care este programul de activitate pe care îl aveți în vedere și doriți al pune în practică  pe întreaga perioadă a mandatului exercitării atribuțiilor conform fișei postului
   a) - dacă aveți vreun program, care sunt etapele de punere în practică a acestuia și ce urmăriți a realiza prin punerea în practică
   b) – dacă nu aveți vreun program,
      - ce va determinat a nu vă face un asemenea program
      - care este scopul prezenței și activității dumneavoastră în fruntea acestei          instituții

8.- Dacă aveți știință despre nereguli privind activitatea angajaților instituției ce o conduceți,
   - care sunt aceste nereguli
   - care sunt acești angajați
   - de ce se fac vinovați aceștia
   - ce măsuri concrete a-ți întreprins în vederea intrării în legalitate

9.- Dacă la numirea pe funcție a-ți sesizat nereguli,
   - care sunt aceste nereguli și de ce natură
   - ce măsuri concrete a-ți dispus în acest sens
   - dacă vă asumați aceste nereguli

10.- Dacă până în prezent a-ți sesizat în instituția pe care o conduceți, abateri ce intră sub sfera legii penale,
   - care sunt aceste abateri
   - dacă a-ți sesizat organele abilitate în acest sens
   - dacă nu, ce considerente a-ți avut în vedere

11.- Care este motivația legală, de fapt și de drept că vă împiedică a plăti pe beneficiarii celebrei de acum a OG 53/2010
   - care este data reală de punere în plată a acestora
   - dacă în momentul plății veți acorda și dobânda rezultată prin neplata acesteia
   - dacă considerați că această dobândă nu trebuie plătită, de ce și ce destinație urmează aceste sume de bani

12.- Având în vedere comunicatul din 25.02.2014 afișat pe sait-ul instituției dumneavoastră de către predecesorul dv. Victor Socaciu, în sensul că s-au înaintat listele cu revoluționari ce trebuie să intre în plată, către Cancelaria Primului Ministru spre aprobare, având în vedere că până în prezent Primul Ministru nu a făcut nici o obiecție în acest sens
   - vă însușiți această listă
   - dacă da, sunteți de acord cu reluarea plății imediate către beneficiarii legii 341/2004 și când
   - dacă nu, care sunt obiecțiile dumneavoastră și pe ce criterii de fapt și de drept se întemeiază contestarea acestei liste

13.- Dacă considerați că întreaga arhivă a instituției este completă și se respectă legea arhivării în deplinătatea ei. Dacă nu:
   - cine se face vinovat de nerespectarea legii arhivelor și a celorlalte legi conexe
   - dacă a-ți sesizat organele de control, de cercetare - anchetare penală, administrative, financiar-contabile, civile, etc

14.- De ce nu s-a dispus până în prezent intrarea în plată a beneficiarilor Legii 341/2004, indemnizația reparatorie fiind un drept câștigat
   - ce împiedică Statul Român și instituțiile sale a proceda la punerea în practică a Legii
               341/2004

15.- Dacă aveți imixtiuni în desfășurarea activității dumneavoastră
   Dacă da,
-   din partea cui
-   ce măsuri a-ți dispus în vederea unei legalități depline a activității dumneavoastră

16.- Care este situația celor care, dând crezare dispozițiilor Legii 341/2004, au făcut împrumuturi bancare iar în urma încetării abuzive a plății indemnizației
   - s-au sinucis
   - au fost evacuați din imobile
   - au fost executați silit

17.- Revoluționarul VIOREL DANSE, certificat LRM D 00195, care a luptat la Timisoara, în prezent in Constanța, ambele picioare amputate, a fost evacuat din locuința sa în data de 20.06.2014, nemai având posibilitatea de a se achita de credite ,,garantate “ cu indemnizația reparatorie. Deoarece vina este strict a Statului Român și a instituțiilor sale,

- ce soluții de remediere a acestor cazuri a prevăzut statul Român și instituțiile sale
   - care a fost până acum implicarea Statului Român și a instituțiilor sale în vederea
               acordării unei minime protecții sociale

Multumindu-vă pentru înțelegerea și sprijinul pe care îl acordați revoluționarilor beneficiari ai Legii 341/2004,
cei care în Decembrie 1989 au contribuit la înlăturarea comunismului și la instaurarea unui STAT DE DREPT ȘI DEMOCRATIC, cei care astăzi ar trebui să beneficieze de cinstea și gratitudinea conferită prin Legea nr. 341/2004 și nu de insultă, umilință și ceea ce este mai grav,  aceste tare fiind promovate de Statul Român și Guvernul României,

Așteptând în termen legal răspunsul competent al dumneavoastră,

Data: 23.06.2014

Cu stimă,

Prin avocat,
                                                                                        MUNTOIU AUREL

Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34599 : Septembrie 28, 2014, 13:53:20 »

EU nu  am  mai  scris  pe  PORTAL ,datorita  unor  indivizi  care in  afara  de  a  da  informati gresite  ,icercand  sa  manipuleze  revolutionari nu  fac  si nu  au facut  decat  rau  revolutionarilor  din  decembrie  1989 .PROBABIL   uni   din   acesti  FRUSTRATI  ,se  cred  sau  vor  sa devina  reprezentanti  nostri  ,fara  ca  noi  sa  vrem  .ACESTI  indivizi    mint  ,mint  si  iar  mint  au  dorit  ca  sa  ne  faca  rau  ,si  apoi  sa  conduca  ei .STITI   ca  indivizi  ca  ; burada  si compania  sau  alti   mint  ,si  se dau   si  autostiutori  ,va  intreb  cum  puteti  sa   credeti  ce spune   despre  reprezentanti   legali  ai  revolutionarilor  ,sau  mai  ales  ce spune  despre  domnul  ss sanda . TOTI   AVEM   RESPECT  FATA  DE  TIMISOARA  ,SI  TIMISORENI  ,IAR   DOMNUL   SANDA  MERITA SI  EL  RESPECT  ,NU  CRED  CE  SPUNE  BURADA   SI  GASCA  DE  FRUSTRATI .

Mai escrocule, ai semnat actul de TRADARE AL REVOLUTIONARILOR. ASTEAPTA-TE LA CE E MAI RAU. PERSONAL NU MA LAS PINA NU TE VAD DUPA GRATII!!!!!
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34600 : Septembrie 28, 2014, 13:57:45 »

EU nu  am  TRADAT  ,niciodata  revolutionari  ,nu sunt  regimentat  la NIMENI  ,si  nu  sunt  MEMBRU al niciunui partid  , EU  SUNT  REVOLUTIONAR   si  voi  RAMANE   NUMAI  CU  REVOLUTIONARI  ,dar  de cativa  ANI    noi  nu  mai  avem   drepturi  ,de cativa  ani     POLITICENI    NU  NE  MAI  RESPECTA   , de cativa  ANI   abia   TRAIM   ,nu  avem  servici , avem  banci  ,rate  de platit  ,trebuia   sa  facem  ceva  pentru  oameni  ,macar   ;INTRAREA   IN PLATA  DIN  2015  ,de  ani  2012 ,2013 ,2014  vom  vorbi  si  poate  cu  ajutorul  celui  de sus  vom  obtine  si  restantele,  pentru    acesti    ani  , ACUM   suntem   inca  DEZBINATI  si NU   din  vina   mea  ,sau  a reprezentatilor  de  asociati  ,ci  a unora  care  au  avut  alte  INTERESE  , daca  eram  UNITI  ,alta  era  SITUATIA   NOASTRA  ACUM  .

mAI TIMPIT PLIN DE RAHAT! ASCULTA AICI.....PLECA DRACULUI DIN RESITA CA TE CAUTAM!!!! DE CE TE LAUZI IN TOT ORASUL CA ESTI MEMBRU IN COMISIE_? DE CE LE CERI BANI FALSILOR FACUTI DE TINE? TI-A DAT SANDA APA LA MOARA SI TIE SI ESCROCILOR SEMNATARI. EU AM SCRISE PESTE 1000 DE IMPUTERNICIRI OLOGRAFE DE LA REVOLUTIONARI CARE SPUN CA NU VA RECUNOSC DE PRESEDINTI. V-ATI DUS LA SANDA SI NE-ATI TRADAT,VOI MAFIA CERTIFICATELOR. ASTEPTATI-VA LA CE E MAI RAU, REACTIA NOASTRA, A CELOR MULTI SI ADEVARATI VA FI PE MASURA!!!!! JUR PE MAMA MEA CA MA VOI LUPTA PINA VA PROPTESC IN PUSCARII. ACOLO VA ESTE LOCUL ESCROCILOR! APROPOS CIT ATI NEGOCIAT PARANDARATUL CU SANDA BAI JEGOSI IMPUTITI?
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34601 : Septembrie 28, 2014, 14:02:26 »
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34602 : Septembrie 28, 2014, 14:28:11 »

Forumul TIMISORENILOR continua lupta. Am primit acest email pentru a face publice demersurile organizatiei din Timisoara, demersuri la care ar fi trebuit sa participam cu totii uniti. Cu siguranta ca semnatarii PROTOCOLULUI TRADARII REVOLUTIONARILOR nu sunt de acord, insa pe SS SANDA ADRIAN, zis Licuriciul, il asteapta zile grele. Personal sunt de acord si sustin demersul colegilor timisoareni in sensul actului pe care il expun mai jos, urmins sa cer acordul Miscarii in sustinerea acestui demers. DOMNULE SANDA, JIHADUL INCEPE!!!!

Asociația
,,FORUMUL REVOLUȚIEI DIN DECEMBRIE 1989
-   LIBERTATEA –“
TIMIȘOARA
TIMIȘOARA – Str. Platanilor, Bl. 19, etaj 1, Ap. 8, Județul Timiș
e-mail: forumulrevolutiei1990@yahoo.com

Către
GUVERNUL  ROMANIEI

SECRETARIATUL DE STAT PENTRU PROBLEMELE REVOLUTIONARILOR DIN DECEMBRIE 1989
Piața Presei Libere, nr. 1, corp B, etaj 3, sector 1 – BUCUREȘTI

Domnului Secretar de Stat

ADRIAN SANDA

Subscrisa Asociația ,,FORUMUL REVOLUȚIEI DIN DECEMBRIE 1989 - LIBERTATEA –“ TIMIȘOARA, cu sediul procedural și fiind reprezentați de Cabinet de Avocat ,,MUNTOIU AUREL – CONSTANTIN”,

Având în vedere atribuțiile SSPR, publicate pe propriul sistem informatic on-line precum și dispozițiile

art. 1 din LEGEA nr. 544 din 12 octombrie 2001 privind liberul acces la informatiile de interes public:
,,Accesul liber și neingrădit al persoanei la orice informații de interes public,… , constituie unul dintre principiile fundamentale ale relatiilor dintre persoane și autoritățile publice, in conformitate cu Constitutia României și cu documentele internationale ratificate de Parlamentul României ”

ART. 6
(1) Orice persoană are dreptul să solicite și să obțină de la autoritățile și instituțiile publice, în condițiile prezentei legi, informațiile de interes public.
(2) Autoritățile și instituțiile publice sunt obligate să asigure persoanelor, la cererea acestora, informatiile de interes public solicitate in scris sau verbal.

ART. 7
(1) Autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să răspundă în scris la solicitarea informaţiilor de interes public în termen de 10 zile sau, după caz, în cel mult 30 de zile de la înregistrarea solicitării, în funcţie de dificultatea, complexitatea, volumul lucrărilor documentare şi de urgenţa solicitării. În cazul în care durata necesară pentru identificarea şi difuzarea informaţiei solicitate depăşeşte 10 zile, răspunsul va fi comunicat solicitantului în maximum 30 de zile, cu condiţia înştiinţării acestuia în scris despre acest fapt în termen de 10 zile.

ART. 17
(1) Autorităţile publice au obligaţia să organizeze periodic, de regulă o dată pe lună, conferinţe de presă pentru aducerea la cunoştinţă a informaţiilor de interes public.
(2) în cadrul conferinţelor de presă autorităţile publice sunt obligate să răspundă cu privire la orice informaţii de interes public.

Considerând că venim în sprijinul unei transparențe legale pe care instituția dumneavoastră și-o dorește, așa cum de altfel a-ți afirmat și la întâlnirea din data de 10.05.2014 de la Timișoara, vă solicităm cu respect, a ne raspunde la următoarele întrebări:

1.- având în vedere că începând cu 01.01.2012 s-a încetat plata unor beneficiari ai Legii 341/2004,

a)   - Care este suma bugetată în fiecare an calendaristic,- 2012, 2013 și 2014 -  defalcată pentru fiecare categorie de beneficiari ai legii; avem în vedere TOATE CATEGORIILE de beneficiari
b)   - Care este suma bugetată pentru categoriile de beneficiari ai Legii 341/2004 care nu mai sunt în plată, defalcată pe aceste categorii de beneficiari
c)   - Care este nivelul dobânzii acumulate pe fiecare an, 2012, 2013 și 2014
d)   - Care este destinația acestor dobânzi.
e)   - Dacă toate aceste sume (indemnizații + dobânzi) se regăsesc in prezent în conturile destinate special spre depozitare. Dacă nu se regăsesc,
-   ce măsuri a-ți întreprins în sensul recuperării acestor sume de bani
-   unde se regăsesc sumele precizate mai sus.
-   dacă au fost utilizate în alte scopuri și care au fost destinațiile acestor sume de bani
f)   - Dacă considerați că toate aceste dobânzi trebuie acordate odată cu indemnizația reparatorie

2.- Care este motivația concretă, argumentată în fapt și drept, în baza căreia NU SUNTEȚI DE ACORD cu punerea în plată a TUTUROR beneficiarilor Legii 341/2004 și ce v-a determinat a adopta o asemenea poziție?

3.- Dacă aveți suspiciuni asupra evidenței reale a beneficiarilor Legii nr. 341/2004.
   - care sunt aceste suspiciuni și pe ce se bazează – in fapt și drept -
   - ce măsuri a-ți dispus în vederea clarificării acestei situații
   - care este transpunerea în practică, concret a acestor măsuri
- dacă nu, care este fundamentul ce va determinat a ajunge la această concluzie

4.- Care este situația faptică și scriptică exactă a tuturor beneficiarilor Legii 341/2004, pe categorii?

5.- Care este numărul real al persoanelor decedate începând cu data de 01.01.2012 și până în luna iunie 2014?

6.- Dacă a-ți preluat gestiunea și arhiva de la predecesorul dumneavoastră, dl. Victor Socaciu, și care este situația juridicăa acestora ,,in integrum”, la data prezentei?

7.- Care este programul de activitate pe care îl aveți în vedere și doriți al pune în practică  pe întreaga perioadă a mandatului exercitării atribuțiilor conform fișei postului
   a) - dacă aveți vreun program, care sunt etapele de punere în practică a acestuia și ce urmăriți a realiza prin punerea în practică
   b) – dacă nu aveți vreun program,
      - ce va determinat a nu vă face un asemenea program
      - care este scopul prezenței și activității dumneavoastră în fruntea acestei          instituții

8.- Dacă aveți știință despre nereguli privind activitatea angajaților instituției ce o conduceți,
   - care sunt aceste nereguli
   - care sunt acești angajați
   - de ce se fac vinovați aceștia
   - ce măsuri concrete a-ți întreprins în vederea intrării în legalitate

9.- Dacă la numirea pe funcție a-ți sesizat nereguli,
   - care sunt aceste nereguli și de ce natură
   - ce măsuri concrete a-ți dispus în acest sens
   - dacă vă asumați aceste nereguli

10.- Dacă până în prezent a-ți sesizat în instituția pe care o conduceți, abateri ce intră sub sfera legii penale,
   - care sunt aceste abateri
   - dacă a-ți sesizat organele abilitate în acest sens
   - dacă nu, ce considerente a-ți avut în vedere

11.- Care este motivația legală, de fapt și de drept că vă împiedică a plăti pe beneficiarii celebrei de acum a OG 53/2010
   - care este data reală de punere în plată a acestora
   - dacă în momentul plății veți acorda și dobânda rezultată prin neplata acesteia
   - dacă considerați că această dobândă nu trebuie plătită, de ce și ce destinație urmează aceste sume de bani

12.- Având în vedere comunicatul din 25.02.2014 afișat pe sait-ul instituției dumneavoastră de către predecesorul dv. Victor Socaciu, în sensul că s-au înaintat listele cu revoluționari ce trebuie să intre în plată, către Cancelaria Primului Ministru spre aprobare, având în vedere că până în prezent Primul Ministru nu a făcut nici o obiecție în acest sens
   - vă însușiți această listă
   - dacă da, sunteți de acord cu reluarea plății imediate către beneficiarii legii 341/2004 și când
   - dacă nu, care sunt obiecțiile dumneavoastră și pe ce criterii de fapt și de drept se întemeiază contestarea acestei liste

13.- Dacă considerați că întreaga arhivă a instituției este completă și se respectă legea arhivării în deplinătatea ei. Dacă nu:
   - cine se face vinovat de nerespectarea legii arhivelor și a celorlalte legi conexe
   - dacă a-ți sesizat organele de control, de cercetare - anchetare penală, administrative, financiar-contabile, civile, etc

14.- De ce nu s-a dispus până în prezent intrarea în plată a beneficiarilor Legii 341/2004, indemnizația reparatorie fiind un drept câștigat
   - ce împiedică Statul Român și instituțiile sale a proceda la punerea în practică a Legii
               341/2004

15.- Dacă aveți imixtiuni în desfășurarea activității dumneavoastră
   Dacă da,
-   din partea cui
-   ce măsuri a-ți dispus în vederea unei legalități depline a activității dumneavoastră

16.- Care este situația celor care, dând crezare dispozițiilor Legii 341/2004, au făcut împrumuturi bancare iar în urma încetării abuzive a plății indemnizației
   - s-au sinucis
   - au fost evacuați din imobile
   - au fost executați silit

17.- Revoluționarul VIOREL DANSE, certificat LRM D 00195, care a luptat la Timisoara, în prezent in Constanța, ambele picioare amputate, a fost evacuat din locuința sa în data de 20.06.2014, nemai având posibilitatea de a se achita de credite ,,garantate “ cu indemnizația reparatorie. Deoarece vina este strict a Statului Român și a instituțiilor sale,

- ce soluții de remediere a acestor cazuri a prevăzut statul Român și instituțiile sale
   - care a fost până acum implicarea Statului Român și a instituțiilor sale în vederea
               acordării unei minime protecții sociale

Multumindu-vă pentru înțelegerea și sprijinul pe care îl acordați revoluționarilor beneficiari ai Legii 341/2004,
cei care în Decembrie 1989 au contribuit la înlăturarea comunismului și la instaurarea unui STAT DE DREPT ȘI DEMOCRATIC, cei care astăzi ar trebui să beneficieze de cinstea și gratitudinea conferită prin Legea nr. 341/2004 și nu de insultă, umilință și ceea ce este mai grav,  aceste tare fiind promovate de Statul Român și Guvernul României,

Așteptând în termen legal răspunsul competent al dumneavoastră,

Data: 23.06.2014

Cu stimă,

Prin avocat,
                                                                                        MUNTOIU AUREL

Felicitări Timişorenilor şi Domnului avocat Muntoiu!
Vin cu rugămintea ca în cazul în care primiţi un răspuns să îl publicaţi şi aici! Mulţumesc.
Alexpress şi celorlalţi colegi de sugerinţă le reamintesc că portalul şi
orice alt instrument de relaţionare "WWW", reprezintă un "spaţiu public" !!!
Un anumit tip de comportament şi limbaj în spaţiul public se pedepseşte
cu amenzi ce pot ajunge la 6.000 lei.
Orice postare a D.vs trebuie făcută cu simţ de răspundere pt. că, oricînd,
cineva rău-intenţionat se poate folosi de ea drept probă. Cu valoare în justiţie!!!
Memorat
« Răspunde #34603 : Septembrie 28, 2014, 15:15:38 »

CristiDinu lasa-l sa-si faca numarul ca sa nu spun sa-si duca misiunea la capat.Atat poate atat face,nu poti sa-i ceri mai mult.
Ai perfecta dreptate. Nu merita.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34604 : Septembrie 28, 2014, 16:59:09 »

Il felicit pe domnul Muntoiu, precum si Forumul care si-a angajat numele in acest demers.
Memorat
Pagini: 1 ... 2305 2306 [2307] 2308 2309 ... 4573
Schimbă forumul: