Main Content:

Pagini: 1 ... 4154 4155 [4156] 4157 4158 ... 4403

ANUNTURI

• remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #62325 : Ianuarie 12, 2018, 21:35:18 »

Domnule Silviu,
Apropo de cuvantul "cuvenit"
..........................................

Cine, ce presedinte de asociatie ii ridica oficial aceasta problema domnului Mester?
Memorat
« Răspunde #62326 : Ianuarie 12, 2018, 21:42:25 »

.........................................................................................
Corect 100 % ! Si daca mai adaugam si actiunea inceputa de ciomagarii PSD de la inspectia judiciara plantanti din timp acolo de cozile de topor pesediste din CSM si care actioneaza ca niste chelneri la odinul stapinilor din PSD avem o imagine mai completa!
1. NUUU...nu ai cum sa fii...niciodata !!! Angry Embarrassed Cry
2. Te 'supraestimezi"... Grin Grin Grin
3. Te-ai catalogat perfect... Shocked Shocked Shocked
4. Si ospatar ai fost... Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
Memorat
« Răspunde #62327 : Ianuarie 12, 2018, 22:17:34 »

1. NUUU...nu ai cum sa fii...niciodata !!! Angry Embarrassed Cry
2. Te 'supraestimezi"... Grin Grin Grin
3. Te-ai catalogat perfect... Shocked Shocked Shocked
4. Si ospatar ai fost... Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

Grin Grin Grin N-am avut placerea...N-am calificarea pentru asa ceva!  Grin Grin Grin Grin

Chiar ma gindeam cit dureaza pina te agheti de postare cu traditionalele ineptii ... Huh Cheesy Wink Grin
Memorat
« Răspunde #62328 : Ianuarie 12, 2018, 22:22:26 »

.........................................
Grin Grin Grin N-am avut placerea...N-am calificarea pentru asa ceva!  Grin Grin Grin Grin Chiar ma gindeam cit dureaza pina te agheti de postare cu traditionalele ineptii ... Huh Cheesy Wink Grin
Dar ce calificare ai ? ? ?  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes Grin Grin Grin
Memorat
« Răspunde #62329 : Ianuarie 12, 2018, 22:33:41 »

Chiar ma gindeam cit dureaza pina te agheti de postare cu traditionalele ineptii ... Huh Cheesy Wink Grin

Totusi..., nu-nteleg de ce stai 'cu gandul la mine'... Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes   Nu sunt nici "Uciga-l toaca", nici "Ursus arctos arctos"... Grin Grin Grin
Memorat
« Răspunde #62330 : Ianuarie 12, 2018, 23:25:43 »

Domnule Silviu, naivitatea omului de buna credinta care cu greu poate accepta ca fiind real ceva ce contravine sistemului sau de valori este o calitate, nefiind nicidecum sinonima cu naivitatea prostovanului. E tot mai greu de pastrat aceasta forma de frumoasa naivitate si tocmai de aceea va asigur de toata consideratia mea. Voi intra direct in subiect. Sunt convins ca informatia privind pretinsa initiativa a domnului Sorin Vintila Mester de a introduce cuvantul “cuvenit” v-a fost transmisa si nu ca ati descoperit singur acest amanunt absolut nesemnificativ in ceea ce ne priveste. Nu mai detaliez, restul se subantelege. Referitor la demersurile  privind actualizarea indemnizatiei, acestea pot fi inexistente, formale (de ochii lumii) sau reale. Parerea mea este ca au existat niste demersuri strict formale, parte a campaniei de imagine si nu s-a mizat in mod real pe un rezultat pozitiv. Spun asta pentru ca in trecut, cam de fiecare data cand un SS a intentionat sa ia o decizie mai importanta ce a implicat interferarea cu alte structuri guvernamentale si nu numai, a venit si cu o copie a unui document, inclusiv pe site-ul SSPR. De data aceasta documentul, oricare ar fi acesta, fie o adresa oficiala,fie orice altceva, este cvasiinexistent. De departe insa, cel mai interesant este modul de a comunica evitand orice implicare oficiala. Tacerea este totala pe site-ul institutiei, fiind utilizate exclusiv canalele paralele, gen retele de socializare. Cu ce scop? Aici cred ca este problema. Comunicarea pe canale paralele care ofera multe oportunitati poate fi benefica atunci cand la baza ei sta onestitatea dar cand se ocoleste o minima informare prin mijloace oficiale, acest lucru denota, cred, faptul ca ai ceva de ascuns si incerci cum poti sa suplinesti orice forma de implicare oficiala in respectivul demers. Nu e de loc in regula ce se intampla, nu mi se pare corect, nu mi se pare cinstit fata de clientii institutiei si nu pot sa nu dezavuez asemenea practici. Nici n-am mai pomenit asa ceva. Concluzia mea ramane valabila, nu se doreste decat “liniste” cu orice pret.
Memorat
« Răspunde #62331 : Ianuarie 13, 2018, 00:57:41 »

Situatii in oglinda - practici similare - www.youtube.com/watch?v=GayJ3GhTJbA.
Memorat
  • M C
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #62332 : Ianuarie 13, 2018, 16:41:33 »

Va rog sa-mi spuneti ce prevede noul cod fiscal referitor la impozitul pe locuinta de domiciliu.
Multumesc
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #62333 : Ianuarie 13, 2018, 17:22:15 »

Va rog sa-mi spuneti ce prevede noul cod fiscal referitor la impozitul pe locuinta de domiciliu.
Multumesc

1),    Codul fiscal 2018 ART. 456 - Scutiri - Noul Cod fiscal
https://www.noulcodfiscal.ro/titlu-9/capitol-2/articol-456.html

2).    Codul fiscal 2018 ART. 464 - Scutiri
https://www.noulcodfiscal.ro/titlu-9/capitol-3/articol-464.html

Memorat

Petre
  • M C
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #62334 : Ianuarie 13, 2018, 18:30:58 »

Am citit noul cod fiscal. Multumesc.
 Nu am inteles formularea ( si /sau).
 Daca am domiciliul in Buc. si am o proprietate in alt judet ( mostenire), pentru care sunt scutit de impozit.
 Cladirea si terenul de sub casa sunt scutite? Sau tot terenul?

Multumesc.
Memorat
« Răspunde #62335 : Ianuarie 13, 2018, 19:36:27 »

Domnule Silviu, naivitatea omului de buna credinta care cu greu poate accepta ca fiind real ceva ce contravine sistemului sau de valori este o calitate, nefiind nicidecum sinonima cu naivitatea prostovanului. E tot mai greu de pastrat aceasta forma de frumoasa naivitate si tocmai de aceea va asigur de toata consideratia mea. Voi intra direct in subiect. Sunt convins ca informatia privind pretinsa initiativa a domnului Sorin Vintila Mester de a introduce cuvantul “cuvenit” v-a fost transmisa si nu ca ati descoperit singur acest amanunt absolut nesemnificativ in ceea ce ne priveste. Nu mai detaliez, restul se subantelege. Referitor la demersurile  privind actualizarea indemnizatiei, acestea pot fi inexistente, formale (de ochii lumii) sau reale. Parerea mea este ca au existat niste demersuri strict formale, parte a campaniei de imagine si nu s-a mizat in mod real pe un rezultat pozitiv. Spun asta pentru ca in trecut, cam de fiecare data cand un SS a intentionat sa ia o decizie mai importanta ce a implicat interferarea cu alte structuri guvernamentale si nu numai, a venit si cu o copie a unui document, inclusiv pe site-ul SSPR. De data aceasta documentul, oricare ar fi acesta, fie o adresa oficiala,fie orice altceva, este cvasiinexistent. De departe insa, cel mai interesant este modul de a comunica evitand orice implicare oficiala. Tacerea este totala pe site-ul institutiei, fiind utilizate exclusiv canalele paralele, gen retele de socializare. Cu ce scop? Aici cred ca este problema. Comunicarea pe canale paralele care ofera multe oportunitati poate fi benefica atunci cand la baza ei sta onestitatea dar cand se ocoleste o minima informare prin mijloace oficiale, acest lucru denota, cred, faptul ca ai ceva de ascuns si incerci cum poti sa suplinesti orice forma de implicare oficiala in respectivul demers. Nu e de loc in regula ce se intampla, nu mi se pare corect, nu mi se pare cinstit fata de clientii institutiei si nu pot sa nu dezavuez asemenea practici. Nici n-am mai pomenit asa ceva. Concluzia mea ramane valabila, nu se doreste decat “liniste” cu orice pret.

"Cuvenit" nu a fost "strecurat", ci era precizare strict necesara pentru cei din Valea Jiului care nu au apucat sa le primeasca in decembrie 2017! (alfel primeau suma din decembrie= ZERO lei). Gogosile umplute cu rahat se vand foarte greu! Politicianul care reuseste este bun de ministru!Jos palaria domnule ministru!
P.S. Principiul politicii PSD-ului in privinta veniturilor populatiei este  "CRESTEREA NEGATIVA" ! Cine nu crede sa compare taloanele din decembrie si ianuarie!  Cuantumul din ianuarie  (daca este mai mic!) trebuie contestat! Temeiul legal al contestatiei a fost postat de Petru! S-auzim si de bine![/size]
Memorat
« Răspunde #62336 : Ianuarie 13, 2018, 19:40:17 »

La acesta ma refeream:
Art. 12. -
(1) În anul 2018 se majorează cuantumul brut astfel încât să se mențină în plată la nivelul cuantumului net acordat/cuvenit pentru luna decembrie 2017, după caz, următoarele drepturi:
(2) În anul 2018, indemnizațiile stabilite în baza Legii recunoștinței pentru victoria Revoluției Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Brașov din noiembrie 1987 și pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului - Lupeni - august 1977 nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2017.
Memorat
« Răspunde #62337 : Ianuarie 13, 2018, 21:10:24 »

Aceasta formulare a fost utilizata si in trecut in circumstante identice. Am la indemana doua exemple din ultimii doi ani dar a fost utilizata si anterior acestei perioade. Nimic nou, nimic "strecurat", prin urmare "laurii" se cuvin altcuiva. Sa fim seriosi!

OUG 99/2017

Art. 11. –   (2) În perioada 1 ianuarie-28 februarie 2017, indemnizaţiile stabilite în baza Legii recunoştinţei pentru victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Braşov din noiembrie 1987 şi pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului-Lupeni – august 1977 nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2016.

OUG 57/2015

Art. 12, k) (2)
În anul 2016, indemnizaţiile stabilite în baza Legii recunoştinţei pentru victoria
Revoluţiei Române din Decembrie 1989 şi pentru revolta muncitorească
anticomunistă de la Braşov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificările şi
completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna
decembrie 2015
.
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #62338 : Ianuarie 13, 2018, 21:33:20 »

foarte  curios!

verificati  si  ve-ti  constata;

ART 12 ALIN. 2- IN ANUL 2016 ,INDEMNIZATIILE STABILITE IN BAZA LEGII 341/2004 CU MODIFICARILE SI COMPLETARILE ULTERIOARE SE ACORDA IN CUANTUMUL CUVENIT SAU AFLAT IN PLATA IN LUNA DECEMBRIE 2015

SE  COPIAZA  DE  LA  UN  AN  LA  ALTU  ACEEASI  FORMULARE! (deci  asa  se  munceste).
Memorat

Petre
  • marta.pop
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #62339 : Ianuarie 13, 2018, 21:49:55 »

buna seara,

v-am trimis un mesaj.

Memorat
Pagini: 1 ... 4154 4155 [4156] 4157 4158 ... 4403