Main Content:

Pagini: 1 ... 4399 4400 [4401] 4402

ANUNTURI

• Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #66000 : Decembrie 08, 2018, 18:13:16 »

Cererile de recalculare depuse la tribunale de catre urmasii eroilor martir,vaduve de eroi etc sint admise/aprobate,foarte bine,chiar ma bucur pentru ei..ale Lrd ,lrfd (cu 0,6) sint respinse.din moment ce indemnizatiile tuturor beneficiarilor legii 341/2004 se calculeaza in raport cu venitul salarial mediu brut,nu credeti ca este discriminare fatisa din partea instantelor?

Ai cumva un număr de dosar?
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66001 : Decembrie 08, 2018, 18:46:38 »

Cererile de recalculare depuse la tribunale de catre urmasii eroilor martir,vaduve de eroi etc sint admise/aprobate,foarte bine,chiar ma bucur pentru ei..ale Lrd ,lrfd (cu 0,6) sint respinse.din moment ce indemnizatiile tuturor beneficiarilor legii 341/2004 se calculeaza in raport cu venitul salarial mediu brut,nu credeti ca este discriminare fatisa din partea instantelor?

Ai cumva un număr de dosar?
cautati la tribunalul Bucuresti si gasiti nenumarate.obiect dosar:pretentii legea 341/2004.
http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000829956&id_inst=3
http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000834500&id_inst=3
doar cite un exemplu.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66002 : Decembrie 08, 2018, 21:44:18 »

Textul de la adresa respectivă.

Informaţii generale
Nr. unic (nr. format vechi) : 27740/3/2018 
Data inregistrarii 14.08.2018
Data ultimei modificari: 27.11.2018
Sectie: Secţia a-VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Materie: Asigurări sociale
Obiect: pretentii LEGEA 341/2004
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
BARBULESCU STEFAN Reclamant 
CASA DE PENSII A MUNICIPIULUI BUCUREŞTI Pârât 

Şedinţe
23.11.2018
Ora estimata: 09:00
Complet: C16
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea Obligă pârâta Casa de Pensii a Municipiului Bucureşti să emită o decizie prin care să stabilească şi să pună în plată indemnizaţia cuvenită reclamantului în temeiul art. 4 alin 2 lit. a din legea 341/2004 cu modificările şi completările ulterioare, retroactiv începând cu data de 26.06.2018, pe baza unui coeficient de 1,10 aplicat asupra câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat, aferent anului 2014 Obligă pârâta la plata către reclamantă a diferenţei dintre indemnizaţia astfel stabilită şi indemnizaţia efectiv achitată, retroactiv începând cu data de 26.06.2018, sume ce se vor actualiza cu rata inflaţiei la data efectuării plăţii Cu apel în 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VIII-a Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Document: Hotarâre  8576/2018  23.11.2018
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66003 : Decembrie 08, 2018, 22:03:46 »

60% soluţia va fi pozitivă la recurs!
Mulţumesc!
Memorat
« Răspunde #66004 : Decembrie 10, 2018, 00:18:51 »

www.sspr.gov.ro/index.php?comunicate&id=1009
07 Decembrie 2018

COMUNICAT-Privind suspendarea concursurilor pentru funcții contractuale din data de 12.12.2018 respectiv 13.12.2018.

www.sspr.gov.ro/docs/comunicate/1009_comunicat.pdf?fbclid=IwAR2XNn8C_3qlQa0BURbogRaSYhnRrJk_0JOvmiKZaN6WHGMVVxc7h4bqN0g
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66005 : Decembrie 10, 2018, 07:47:54 »

HG nr. 286/2011 - aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale din sectorul bugetar

Art. 37. — (1) In cazul in care, de la data anuntarii concursului si pana la afisarea rezultatelor finale ale acestuia, conducatorul autoritatii ori institutiei publice in al carei stat de functii se gaseste postul pentru care se organizeaza concursul este sesizat cu privire la nerespectarea prevederilor legale privind organizarea si desfasurarea concursului, se va proceda la verificarea celor sesizate cu celeritate. In cazul in care se constata ca nu au fost respectate prevederile legale sau cand aspectele sesizate nu pot fi cercetate cu incadrarea in termenele procedurale prevazute de lege, desfasurarea concursului va fi suspendata.
(2) Suspendarea se dispune de catre conducatorul autoritatii ori institutiei publice, dupa o verificare prealabila, in regim de urgenta, a situatiei in fapt sesizate, daca se constata existenta unor deficiente in respectarea prevederilor legale.
(3) Sesizarea poate fi facuta de catre membrii comisiei de concurs ori ai comisiei de solutionare a contestatiilor, de catre oricare dintre candidati sau de catre orice persoana interesata.
(4) In situatia in care, in urma verificarii realizate potrivit alin. (1), se constata ca sunt respectate prevederile legale privind organizarea si desfasurarea concursului, acesta se desfasoara in continuare.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66006 : Decembrie 10, 2018, 09:01:15 »

Atenție mărita astăzi!
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66007 : Decembrie 10, 2018, 09:06:15 »

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66008 : Decembrie 10, 2018, 13:42:20 »

E bine să se știe.

Memorat
« Răspunde #66009 : Decembrie 10, 2018, 15:39:07 »

Atentie! Este prefigurata o mare tradare nationala. O tradare de care se face vinovata intreaga clasa politica.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66010 : Decembrie 10, 2018, 17:40:13 »

Memorat
« Răspunde #66011 : Decembrie 10, 2018, 18:04:41 »

O observatie justa a unei pesoane, Pascu Octavian, pe Facebook: ”Justiția din România le -s lăsat să plece pe.udrea pe Bica pe mazăre și a primit o palmă le la justiția din Costa Rica Rușine luați salarii astronomice pe munca poporului român degeaba Rușine Rușine Rușine !!!!!

Memorat
« Răspunde #66012 : Decembrie 10, 2018, 18:05:57 »

Memorat
« Răspunde #66013 : Decembrie 10, 2018, 18:10:48 »

In Senat, votul merge la foc automat!   -   Ședința în plen a Senatului României din 10 decembrie 2018
www.facebook.com/stiripesurse.ro/videos/312714589568293/?notif_id=1544433240257451&notif_t=live_video

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66014 : Decembrie 10, 2018, 22:06:54 »

Dar ce text a ilustrat cu celebra-i chelie (dantura fiind reparata între timp din banii care ne apartin)?
Un atac la adresa noului ministru secretar de stat, care nu e bun daca l-a inlocuit pe el, infailibilul!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2173653619629709&set=gm.2162160714000100&type=3&eid=ARBrGXhTsGhDhhU3gvtHyTaIExeS8EmXYAKYodvKYGqFg5M0NPSjtmclpVEgK_lYjSaGo7ebGs-kqg9T&ifg=1
‎Marius Petrescu‎ în Revoluția din 1989
Ieri la 15:30 ·
...
Fostul Secretar de Stat ,Sorin Mester raspunde astazi la toate intrebarile puse de revolutionari in ultima vreme pe facebook:
 Am promis ca voi face cuvenitele precizări legate de doua subiecte la zi, anume cel al distribuirii de legitimații gratuite de călătorie pe căile ferate și cu metroul și cel legat de baza de date.
 La preluarea SSRML în octombrie 2017, am cerut să-mi fie prezentate rapoartele de control întocmite de Curtea de Conturi a României din 2013-2016, precum și deconturile respectivelor documente de călătorie întocmite de inspectorii instituției, care s-au încărcat cu gestiunea acestora. Pentru ca în niciun an anterior din perioada amintita, nu s-a depășit cifra de 13.000 de persoane, indiferent care a fost procedura de distribuire, plecând de la totalul de 16.000 de persoane pentru care au fost comandate pentru anul 2017 biletele CFR și cartelele de Metrou, de către cei care au condus SSRML înaintea mea, am luat următoarele masuri:
 1. Numirea prin ordin a unei comisii de constatare si inventariere a documentelor de călătorie gratuita pe perioada amintita, care la final, pe baza deconturilor individuale ale persoanelor cu atribuții în chestiune, precum și a inspectorilor distribuitori, a concluzionat un raport însușit de conducerea SSRML și care coroborat cu constatarea unui prejudiciu considerabil prin defectuoasa gestionare, după controlul echipei de experți ai Curții de Conturi, pe baza măsurii trasate spre implementare de către ordonatorul principal de credite, am trimis prin serviciul de contencios administrativ către Parchet un dosar de cercetare penala a celor constatați ca se fac vinovați de cele constatate. Cercetarea este în derulare.
 2. Adoptarea pentru anul 2018 a procedurii de distribuire a documentelor de călătorie, cu introducerea declarației pe propria răspundere a mandatarului și controlul strict privind legalitatea actelor notariale conform prevederilor din Codul Civil, datorita perioadei de timp extrem de scurte pentru modificarea acesteia cu principiul din programul meu de management propus, conform căruia, "dreptul se duce la beneficiar, nu vine beneficiarul după el" și a introducerii distribuirii legitimațiilor de călătorie prin intermediul serviciilor postale, de asemenea măsură propusa în programul meu de management. Aceasta ultima măsură, extrem de binevenita și menita sa ne ușureze viata, implica și o alocare bugetara în structura bugetului SSRML, care nu fusese prevazuta în Legea bugetului de stat pentru 2017. Distribuirea s-a făcut în condițiile cunoscute deja, cu unele consecințe penale și acestea cunoscute, dar care au demonstrat încă odată ca de-a lungul anilor au existat persoane care și-au făcut din distribuirea de legitimații de călătorie CFR și a cartelelor de Metrou, un avantaj material și o importanta sursa de venit, pe seama beneficiarilor dreptului gratuit conferit de lege! Deși nu exista ca atare în nomenclatorul de funcții pe țară, președinția de asociatie/organizatie/liga/etc, a devenit în sine o profesie! De remarcat ca pana la finele lunii august, când am cerut întocmirea unui raport preliminar de gestiune privind distribuirea la nivel național a acestora, fuseseră distribuite documente pentru cca 12.800 de persoane. Tot de remarcat ar fi și faptul ca am introdus distribuirea de documente de călătorie prin intermediul poștei, pe cheltuiala de timbrare suportata din bugetul SSRML, pentru persoanele care au trimis documente atestate medical, privind diagnostice clinice care excludeau deplasarea.
 3. Pentru anul curent, asa cum am și informat public, am comandat legitimații CFR și cartele de Metrou, pentru un număr de 15.000 de persoane, cu 1.000 de persoane mai puțin decât pentru 2018. La luarea acestei decizii, am luat în considerare rapoartele anterioare de gestiune generala a instituției și raportarea trimestriala a datelor estionate de către Casa Națională de Pensii Publice, prin departamentul ce gestionează baza nominala de date a persoanelor ce realizează drepturi în plată, beneficiare ale prevederilor Legii 341/2004 cu modificările și completările ulterioare. Despre baza de date, ma voi referi mai jos.
 În total, s-au comandat 15.000 persoane x 12 calatorii/persoana = 180.000 bilete CFR, care se leagă în câte 1.000 de bilete/carnet, rezultând 1.800 de carnete CFR, pentru care SSRML urma sa efectueze din bugetul propriu, plata de 13.500 de lei, adică 7,50/carnet. Plata reprezinta valoarea hârtiei și a tipăririi.
 Cartelele de Metrou s-au comandat în număr total de 15.000, pentru aceste documente SSRML nefiind necesara achitarea vreunei sume de bani. Menționez ca legitimațiile CFR au o valoare medie/călătorie de 120 de lei, deci 240 de lei o legitimație dus-întors, iar valoarea unei cartele de Metrou pe un an, este 840 de lei/cartela. Aceste valori se iau în calcul la decontarea finala de către inspectorii cu atribuții, în eventualitatea unui nedorit prejudiciu!
 4. Asa cum am promis, am făcut toate demersurile necesare la Ministerul Finanțelor Publice, atât la necesarul bugetar pentru anul curent, apoi la discuțiile referitoare la rectificarile bugetare din lunile iulie și octombrie, privitor la distribuirea prin posta a drepturilor de călătorie gratuita. În bugetul pe anul financiar în exercițiu, nu ne-au fost alocate sumele cerute, chiar dacă valoarea lor era una modesta. Deși nu mai eram în funcția de secretar de stat, începând cu 20 septembrie a. c. am structurat și prezentat la Min. Finanțelor Publice, la rugămintea subsecretarului de stat Octav Bjoza, desemnat cu atributii de secretar de stat, proiectul de buget pentru anul 2019, care include și decontarea sumei privind distribuirea prin posta a legitimațiilor de călătorie la nivel național. Legea bugetului pe 2019 urmează a fi dezbătută în următoarea perioada.
 5. M-am deplasat la sediul Companiei Naționale Posta Romana, însoțit de inspectotul Daniela Sbarcea, unde ne-am întâlnit cu domnul Mircea Tudose - director general și doamna Gina Budeanu - director, pentru a discuta modalitățile și costurile privind distribuirea prin intermediul Postei Romane. S-a primit în data de 6.11.2018 oferta de preț, care pentru un număr de 15.000 de persoane, din care cca 7.000 în București și Ilfov, ar însemna un cost de 6,54 lei/persoana fără TVA, deci un total de 81.800 de lei, inclusiv TVA pentru aceasta operațiune. Ce ar presupune acest lucru:
- scrisoarea către SNTCFR de prelungire a valabitatii legitimațiilor de călătorie pana la 31 ianuarie inclusiv.
 - semnarea contractului cu Posta Romana.
- distribuirea de către Posta Romana în cursul lunii ianuarie 2019 a plicurilor conținând legitimațiile de transport.
- decontarea de către Posta Romana a situației documentelor distribuite la inceputul lunii februarie 2019
- transmiterea către SSRML a facturii de plata în prima săptămână a lunii februarie 2019
 - decontarea din bugetul instituției a sumei contractate, în decurs de minim 30 de zile, deci în luna martie 2019.
- decontatea generala și rdlevarea decontului în balanta SSRML la încheierea trimestrului I al anului 2019.
 Exista, de asemenea și posibilitatea ca aceasta suma de bani individuala sa fie suportata de către destinatar, deci plata ramburs. Opțiunea este a conducerii SSRML.
 Desigur ca ar fi trebuit sa se fi luat în calcul toate acestea, mai ales ca SSRML trebuia sa publice, în situația în care se adopta această procedura, pe site-ul instituției anunțul privind actualizarea datelor privind domiciliul actual, al beneficiarilor legali. Revine acestora, adică beneficiarilor, obligația de a anunță orice modificare intervenita în situatia domiciliara, declarațiile făcându-se la casele de pensii la care sunt arondați.
 Aceasta este în amănunt situația privind metoda distribuirii documentelor de călătorie, asa cum am lăsat-o la plecarea din instituție, la începutul lunii noiembrie 2018.
 Ar mai fi de remarcat ca am contactat conducerea companiei private care operează trenul SOFTRONIC, cu sediul la Craiova, care s-a arătat interesata de semnarea unui protocol cu SSRML, privind includerea beneficiarilor Legii 341/2004, între clienții sai. Din păcate, din motive pentru care nu am primit explicații, secretarul de stat Bjoza nu a aprobat deplasarea la Craiova pentru discutarea condițiilor și redactarea protocolului cu respectiva companie, care cred eu ca era un demers binevenit, ba chiar necesar!
 În privința bazei de date, am de spus urmatoarele: în același program managerial, am prezentat măsura constituirii unei baze de date nominale, care să-i cuprindă pe toți cei care beneficiază de prevederile Legii 341/2004, care realizează drepturi în plata și care, atenție! se mai afla în viata! În acest sens, am construit o relație instituțională bazata pe respect, prietenie și colaborare
Memorat
Pagini: 1 ... 4399 4400 [4401] 4402
Schimbă forumul: