Main Content:

Pagini: 1 ... 4426 4427 [4428] 4429 4430 ... 4546

ANUNTURI

• Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #66405 : Aprilie 12, 2019, 06:23:16 »

Fiul disidentului Ursu, SCRISOARE către Lazăr: Unde sunt securiştii din dosarul Revoluţiei?
Scris de newsreporter in 11 aprilie 2019 la 09:56, in Social.

http://www.corectnews.com/social/fiul-disidentului-ursu-scrisoare-c-tre-laz-r-unde-sunt-securi-tii-din-dosarul-revolu-iei
Memorat
« Răspunde #66406 : Aprilie 12, 2019, 09:40:49 »

Sintagma din titlu, - "Fiul disidentului Ursu" -, este folosita, d.p.m.d.v., pt. a conferi mai multa credibilitate respectivei scrisori ... semnata si de istoricu' Hodor ... si, mai ales, de  "marele anticomunistVOLODEA ... !!!   
" Andrei Ursu, fiul disidentului anticomunist Gheorghe Ursu, ucis în beciurile Securităţii înainte de 1989, alături de 11 personalităţi româneşti din ţară şi din Diaspora, printre care Vladimir Tismăneanu, istoricul Mădălin Hodor şi politologul Cristina Pîrvulescu, au adresat miercuri o scrisoare publică procurorului general Augustin Lazăr şi conducerii Secţiei Parchetelor Militare în care întreabă de ce lipsesc din rechizitoriul Revoluţiei, trimis luni la instanţă, exact securiştii care au tras la Revoluţie. "
Daca au fost multi  "securiştii care au tras la Revoluţie"  de ce sunt catalogati si trimisi in judecata ca fiind cei  ''mai mari criminali''  Ion Iliescu si Voican Voiculescu ? ? ?
Memorat
« Răspunde #66407 : Aprilie 12, 2019, 12:12:59 »

Prea multa patima strica, domnule Pitca. Pana la urma lumea o sa creada ca aveti ceva personal impotriva decedatului Paraschiv. Am scris corect ”dizident”, de ce ocoliti precizarea. Sunt de acord cu dv ca il cunoasteti mai bine decat mine, doar ati fost concitadini. Dar va asigur ca nici eu nu sunt chiar neinformat. Recent am discutat despre Vasile Paraschiv cu presedintele Sindicatului Liber al Oamanilor Muncii din Romania (SLOMR), dr Ionel Cana, care traieste la Bucuresti si am aflat nemijlocit si parerea dansului - un impostor, asa s-a exprimat. Cu toate acestea - va supar, sau nu, n-am ce face - Vasile Paraschiv nu a fost un supus al regimului, cu toata apartenenta sa la PCR, a fost rapit si batut de securitate si - IN SPECIAL - n-a plecat capul nici la batranete. Gestul de a-l persifla pe Basescu in fata, la sediul Presedintiei Romaniei, public, in fata natiunii, a fost unul demn de toata stima. A pus oglinda in fata societatii romanesti, care schimonosea un anticomunist distilat in laboratoarele securitatii si ale altor societati mai mult, sau mai putin secrete. Asa il vad eu. Cum il va aprecia istoria, vom mai vedea. Deocamdata se afla in fata Marelui Judecator si nu-mi permit mai mult decat sa-i doresc sa se bucure de clementa pe care cu totii ne-o vom dori. Dumnezeu sa-l ierte.

.......................

@ Gheorghe Iosif

D-le Iosif, poate ca eu pun (prea) multa patima in unele afirmatii facute pe aici. Nu fac asta pentru ca as avea ceva personal cu unele persoane puse in discutie ("dizidentul Vasile Paraschiv, in cazul acesta), ci doar pentru respectarea adevarului si pentru ca observ cum, in acest caz, d-ta insisti sa ridici osanale unui idol cu picioare de lut...
       La fel ai facut si intr-o postare din 04 iunie 2016, moment in care, ca si acum, am recomandat revederea unor postari ale mele, sperànd eu - gresit, se vede - ca poate d-ta nu cunosti "valoarea" dizidentei lui V. Paraschiv.
       Mai observ cum chiar d-ta aduci in discutie si opinia d-lui Ionel Cana, care, ce sa vezi!, are aceiasi opinie ca a mea in ceea ce il priveste pe raposatul "dizident"; inutil sa mentionez ca eu nu il cunosc pe d-l Ionel Cana...
       De aceea, la fel ca in replica pe care mi-am permis sa o emit in contradictie cu opinia d-tale din 04 iunie 2016, considerànd, din nou, ca d-ta nu ai toate informatiile necesare pentru a putea comenta obiectiv, vin cu un dicton care ilustreaza perfect acesta situatie generata de postarile d-tale referitoare la Vasile Paraschiv:
       "Errare humanum est, perseverare diabolicum..."
si tin mortis sa aduc in discutie, din nou, opiniile mele din iunie 2013 referitoare la subiectul discutat (cei care doresc, pot revedea aceasta opinie deschizànd link-urile urmatoare):

http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg131271#msg131271
        http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg131327#msg131327
        http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg132031#msg132031
        http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg132111#msg132111

Readuc in actualitate acele opinii si spre o mai buna documentare si a altor membri ai Portalului (as nominaliza pe d-nii Lucian Radulescu si "secarica" (Cristian Secară) care au binevoit sa comenteze pe subiect in limita cunostintelor personale.

Altfel, intrucàt d-ta, d-le Iosif, imi reprosezi patima, cred ca am dreptul sa iti reprosez si eu perseverenta in eroare...

Eroarea va apartine, domnule Pitca. Ati deviat inoportun discutia de la domnul Iulius Filip, la dizidentul Vasile Paraschiv, Dumnezeu sa-l ierte.
« Ultima modificare: Aprilie 12, 2019, 13:56:42 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #66408 : Aprilie 12, 2019, 14:23:42 »

Dupa ce Portalul Revoutiei Romane a solicitat demisia actualului procuror general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie de mai bine de un an de zile iar, începand cu aceasta luna atat Asociatia 15 Noiembrie 1987 Brasov, cat si Asociatia Fostilor Detinuti Politici din Romania - odata cu dezvaluirea faptului ca procurorul general al tarii a fost unul dintre prigonitorii luptarorului anticomunist Iulius Filip - au actionat in acelasi sens, in cursul zilei de azi Secretariatul de stat pentru recunoasterea meritelor luptatorilor impotriva regimului comunist instaurat in Romania in perioada 1945-1989 si-a prezentat pozitia, publicând un comunicat pe care l-am preluat si il facem cunoscut si pe Forumul nostru.

Comunicat, vineri 12 aprilie 2019 - www.sspr.gov.ro/docs/comunicate/1244_comunicat.pdf.

Memorat
  • secarica
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #66409 : Aprilie 12, 2019, 17:55:42 »

[...]
        http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg131271#msg131271
        http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg131327#msg131327
        http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg132031#msg132031
        http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=455.msg132111#msg132111

Readuc in actualitate acele opinii si spre o mai buna documentare si a altor membri ai Portalului (as nominaliza pe d-nii Lucian Radulescu si "secarica" (Cristian Secară) care au binevoit sa comenteze pe subiect in limita cunostintelor personale.

Mda (am citit): interesantă perspectivă a faptelor, împrejurărilor și a tipurilor umane. Nu mă grăbesc să trag (alte) concluzii, dar recunosc că nu mi-am imaginat că ar fi putut să existe și o astfel de abordare din partea cuiva (mă refer la V.P.), subiectivă pentru el însuși, pe care să o ambaleze sub o formă sau alta de dizidență.

Sunt însă unele aspecte care nu am cum să nu le remarc „de la distanță”:
  • deduc că controversa în ceea ce îl privește se datorează perioadei I pre-1968 (evitată de el în discuții, fără însă a fi contrazisă), pusă în balanță cu perioada II post-1968 (minimizată prin prisma perioadei I, fără însă a fi contrazisă); tocmai de-aici rămân la părerea că adevărul se plasează undeva mai pe la mijloc;
  • faptul istoric cu (unele) semnale de alarmă cu privire la respectarea drepturilor omului rămâne, chiar dacă într-un anume sens se viza, probabil, pe el însuși;
  • faptul istoric cu suferințele îndurate rămâne, chiar dacă motivele (lui) sunt discutabile;
  • spuneți undeva că „... ideile sale vizau doar reformarea doctrinei comuniste si nu inlaturarea ei.”; nu am de ce să vă contrazic, doar că, pe de o parte, prin asta în sine devine și mai ciudată acțiunea forțelor de ordine / represiune asupra lui (ok, în perioada II), iar pe de altă parte nu ar fi singurul – am mai auzit de unul, Mihail Sergheevici Gorbaciov, care nici el nu știu să fi dorit înlăturarea doctrinei comuniste, dar care chiar și așa a schimbat cursul istoriei mondiale în mod drastic;
  • spuneți undeva că „Si toate acestea pentru ca V. Paraschiv a dorit sa scape de saracie si de munca grea.”; deh, vi se pare că el era un caz izolat și că oamenii în general vor contrariul ?
  • în „Lista lui Vasile Paraschiv” din scrisoarea din anul 2002 a lui Paul Goma apar nume ale unor personaje a căror fapte (din trecut) se pot încadra sau chiar se încadrează la categoria acțiunilor de represiune; în afară de o curiozitate superficială, eu nu am nici timp și nici interes să urmăresc firul vreunuia dintre acele personaje, dar – principial vorbind – în epoca post '89 știu că ne-am fi dorit (măcar unii dintre noi) să aflăm despre trecutul unor asemenea indivizi și să îi punem la zid ca să zic așa (în tot cazul mai mult decât cu rugăminți pentru demisii de onoare...), lăsând asta pe seama unor asociații sau organizații apărute special în acest scop; senzația mea însă este că acea listă va rămâne doar o hârtie pusă undeva în sertarele istoriei.
  • (despre momentul decembrie '89 și ulterior nu mă consider îndreptățit să (îl) judec în niciun sens)

*
Subiectul V.P. nu mă interesează în mod particular, dar am o oarecare sensibilitate pentru tema în sine. Ce spuneam în mesajul meu precedent, cu bancul spus la o terasă, nu era chiar glumă: un unchi de-al meu, în urma unui banc spus de față cu doi tovarăși, a fost săltat a doua zi și a făcut un an de canal Dunăre - Marea Neagră în perioada '51-'52, fără a fi fost pus vreodată sub acuzare. Sigur, se poate spune (și, într-adevăr, fără a fi greșit) că anul '51 nu se compară cu anul '68 și după; cu toate acestea, țin să amintesc că pe la începutul anilor '70 sectoristul de pe strada unde locuiam (practic în buricul Bucureștiului) dădea rapoarte despre casele de pe stradă unde ardea lumina mai târziu de nu-știu-ce oră din noapte; așa că prefer să rămân cu cel puțin o urmă de respect pentru un oportunist original precum V.P. (dar am reținut și reținerile ca să zic așa de cealaltă parte).

Oricum ar fi, mulțumesc pentru documentare (inclusiv pentru cea postată de domnul Gheorghe Iosif).
Memorat
« Răspunde #66410 : Aprilie 12, 2019, 19:42:23 »

Astazi am vazut  (in reluare)  ca aseara la RTV au fost  semnalate/prezentate  cazuri de audieri, - in Dosarul Revolutiei -, ulterioare anuntului pompos  (al domnului Lazar)  de trimitere in judecata, facut cu mare emfaza  (dar si  'mult fariseism in scuzele cerute').
  A avut si Teodor Maries, din cate am inteles, o interventie telefonica in care s-a aratat f. contrariat ... 'sfatuindu-l'  pe Augustin Lazar  sa demisioneze urgent in acest caz  (nu este chiar mot-a-mot).   
  ''Nu stiu de ce'' ... ''da' ... 'am niste viziuni' ... cum ca stia in mom. anuntului ... ca va urma  (cel putin)  o astfel de audiere  ('poate doua Grin, poate ...' Shocked).''
Memorat
« Răspunde #66411 : Aprilie 13, 2019, 21:39:41 »

[...]

Eroarea va apartine, domnule Pitca. Ati deviat inoportun discutia de la domnul Iulius Filip, la dizidentul Vasile Paraschiv, Dumnezeu sa-l ierte.

.................

@ Gheorghe Iosif

Cu riscul de a parea agasant, insist sa spun ca nu eu sunt in eroare, ci d-ta.
   Si nu doar in ceea ce il priveste pe raposatul V. Paraschiv.
   Eu nu am deviat nicio discutie, doar am comentat la o postare a d-tale, aceasta de aici:

http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=47.msg253330#msg253330

Aceasta postare, chiar daca a fost facuta in contextul discutiei despre Iulius FILIP, nu are nicio lagatura cu acesta, drept pentru care eu m-am referit doar la "dizidenta" lui V. Paraschiv.
   Daca ceea ce am scris eu vi se pare deviant si/sau inoportun, va sta la indemàna sa stergeti postarile mele.

Memorat
« Răspunde #66412 : Aprilie 13, 2019, 21:47:55 »

Fiecare are dreptul la pareri personale, deci nu voi sterge nimic, domnule Pitca, nu e cazul.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66413 : Aprilie 14, 2019, 18:21:02 »

Ciudat. Asociațiile de revoluționari se codesc să ia atitudine! Le e frică, au schelete în dulap președinții?

Augustin Lazăr nu numai că trebuie destituit de urgență (ca să nu mai poată face rău și ca să nu profite mai tîrziu, făcînd uitată mizeria produsă de el în fruntea procuraturii), ci și anchetat în stare de arest și condamnat, la fel ca protejata lui vedetă, Laura Codruța Kovesi, destituită de la conducerea Direcției Naționale Anticorupție pentru ilegalități similare.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66414 : Aprilie 14, 2019, 20:28:54 »

Ia te uită! Cine spune că revoluționarii nu acționează? Aproape conspirat... Știe cineva ceva mai mult? Vreau să știu și eu care e scopul.

Memorat
« Răspunde #66415 : Aprilie 15, 2019, 01:19:39 »

Despre  "excursia"  la Brussels nu stiu  (deocamdata)  mare lucru.  Doar scopul declarat.  Daca e asa, Doamne ajuta !  Sa aiba bafta !

Dar sunt si alte actiuni ?!  ?!  ?!   Ale altor ... "revolutionari" !?  !?  !? : Facebook (sursa) : https://www.facebook.com/ilie.neagu.7 : "Ilie Neagu · 13 aprilie la 18:34 " :

" Un grup de revoluționarii ce au calitatea de luptători cu rol determinant au luat act de poziția S.S.R.M.L.prin persoana domnului COCA LAURENTIU in functia de Secretar de Stat din partea P.S.D. Ne delimitam de această declarație publică care serveste partidului politic ce se află la guvernare.Noi nu dorim să intrăm în luptele ce se dau între foști securiști și comuniști. Secretarul de stat și-a depășit competențele în ceea ce privește atributiunile lui.Trebuie să înțeleagă că acest domn Procuror General al României AUGUSTIN LAZAR nu a fost dovedit de justiție ca s-ar face vinovat de abuzuri sau de alte fapte. Cerem IMEDIAT secretarului de stat al S.S.R.M.L. Sa retragă comunicatul respectiv și să ceară SCUZE PUBLIC pentru această INSULTĂ. SEMNAZA:NEAGU ILIE,COMANITA ADRIAN,FLOREA MARIAN,VOICU MIHAI,MOROSANU MARIAN(CEAUSESCU),NACHT CRISTIAN,BALAN COSTEL,RĂNIȚII,URMAȘII SI ALȚII "

Daca semneaza si Tivilic ... e  '' "comunicat  "valoros" '' ... 7 (sapte) 'semnatari' cu nume si prenume ... si  (sugerat!/insinuat!)  f.multi altii ... ANONIMI !!!
Memorat
« Răspunde #66416 : Aprilie 15, 2019, 01:45:00 »

Interesant 'comment' : " Dorel Haraga : Acest  "comunicat"  este mosit in Plevnei nr. 10, et. 1, sect. 6. ·  6h "
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66417 : Aprilie 15, 2019, 07:05:59 »

Ardeal, martie însângerat
De George Roncea - 07:00, 15 martie 2019

Aniversarea de către unguri a anului revoluţionar 1848 este pentru românii din Transilvania o ofensă sinistră, ce aduce aminte de uciderea a peste 40.000 de români care nu înţelegeau să intre în „raiul maghiar“. Preoţi sugrumaţi, 300 de sate arse, mii de români tăiaţi, împuşcaţi, spânzuraţi, căzuţi în lupte.
Martie 1990 a însemnat pentru România un moment critic, în care s-a pus în operă de către Budapesta un plan care urmărea internaţionalizarea chestiunii maghiare din România şi obţinerea secesiunii sau autonomiei unor judeţe în care se aflau şi maghiari – operaţiune care ar fi dus de facto la refacerea Regiunii Autonome Maghiare din perioada stalinistă.
La începutul anului 1990, UDMR a iniţiat reorganizarea învăţământului în judeţele Mureş, Harghita şi Covasna, pe principiul segregării, al separării de români. În data de 19 ianuarie 1990, Consiliul judeţean Mureş al FSN a hotărât separarea etnică a liceelor mureşene. UDMR a trecut la scoaterea cu forţa a profesorilor români din şcoli. Elevii români au fost supuşi maltratărilor de către colegii lor maghiari.
Operaţiunea s-a continuat în Sf. Gheorghe, la Odorheiul Secuiesc, la Tg. Secuiesc şi la Miercurea Ciuc. Numele româneşti ale şcolilor au fost înlocuite cu nume ungureşti, printre care apare şi numele unui cunoscut criminal de război ungur, Wass Albert.
În data de 15 martie, sub pretextul sărbătoririi revoluţiei de la 1848, în Transilvania, au sosit numeroase autobuze cu „turişti unguri“ – peste 15.000 – în contextul deschiderii largi a graniţelor ţării începând cu decembrie 1989.
În data de 19 martie 1990, CPUN Mureş lansează ideea (re)înfiinţării Regiunii Autonome Maghiare – susţinută de liderii maghiari Kincses Elod, Kiräly Käroly, Jakobffy Attila, Tokés Andräs, Smaranda Enache. Smaranda Enache, o persoană extrem de apropiată de Kincses Elod, fusese activistă a UTC, şefă a Asociaţiei Studenţilor Comunişti şi secretar al BOB a PCR, înainte de 1989. Imediat după 1989, Smaranda Enache se numără printre principalii promotori ai separatismului şcolar şi universitar, contribuind la escaladarea tensiunilor care au dus la evenimentele din martie 1990 de la Târgu Mureş.
Miza secesiunii Ardealului
„Comandanţii“ locali ai operaţiunii din martie 1990 au fost Kiräly Käroly, vicepreşedinte al C.P.U.N. Bucureşti, Sütö Andräs, preşedintele UDMR Mureş, şi Kincses Elöd, vicepreşedinte al C.P.U.N. Mureş. Alături de aceşti şefi de formaţii şi echipe, selecţionate şi pregătite în Ungaria şi la Târgu-Mureş, cât şi în alte localităţi din Transilvania au pus la cale o serie de măsuri care ar fi urmat să ducă la obţinerea autonomiei Ardealului.
La Tg. Mureş izbucneşte violenţa în stradă, manifestanţii maghiari, între care se află oameni înarmaţi şi bine organizaţi, blochează accesul în oraş al manifestanţilor români. Confruntările sângeroase sunt soldate cu 6 morţi şi 263 de răniţi, în cea mai mare parte români (4 morţi şi 198 răniţi). La Ernei, Dumbrăvioara, Sângeorgiul de Mureş se ridică bariere, românii sunt agresaţi cu furci, lopeţi, bare, pietre etc. Fabrica de pâine lasă fără pâine populaţia română a municipiului.
S-au organizat greve, provocări la adresa armatei, distrugerea de statui româneşti, acţiuni de impunere a înscrisurilor maghiare, de sfidare a limbii române, care au culminat cu manifestări de stradă masive şi cererea sprijinului politic şi militar pentru consolidarea enclavei din Transilvania sau obţinerea independenţei Ardealului.
Echipe de filmare din Occident, au prezentat lumii europene reportaje în care ungurii erau sistematic prezentaţi drept victime, iar românii agresaţi, cum ar fi Mihai Cofariu, maltratat sălbatic de unguri, erau descrişi drept „victime maghiare ale agresiunii româneşti“. Smaranda Enache a fost cea care a pretins, la televiziunea franceză, că Mihai Cofariu era un ungur călcat în picioare de români, contribuind la durabila diversiune a victimizării ungurilor şi la transformarea călăilor în victime, parte a unui război imagologic declanşat de Budapesta ce durează de câteva decenii.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66418 : Aprilie 15, 2019, 09:02:17 »

Actualitatea pare mai periculoasa. Articol apărut sîmbătă în Zare.com
http://www.ziare.com/international/papa/presedintele-ungariei-si-trenuri-pline-de-maghiari-vin-in-romania-pentru-slujba-papei-francisc-1557789
Presedintele Ungariei si trenuri pline de maghiari vin in Romania pentru slujba papei Francisc

Presedintele Ungariei, Janos Ader, vine in Romania, special pentru a participa la slujba tinuta de papa Francisc, pe 1 iunie, la Sumuleu Ciuc.

La invitatia arhiepiscopului romano-catolic de Alba-Iulia, Gyorgy Jakubinyi, Janos Ader (foto) va participa la slujba papala, a transmis Presedintia Ungariei, citata de agentia MTI.

Presedintele Ungariei va fi insotit in Romania de sotia sa, Anita Herczegh.

O saptamana mai tarziu, Janos Ader si sotia vor fi prezenti si la traditionalul Pelerinaj de Rusalii de la Sumuleu Ciuc, care are loc in 8 iunie.

Pentru slujba papei Francisc de la Sumuleu Ciuc s-au inscris, pana acum, peste 100.000 de persoane, iar din Ungaria vor veni mai multe trenuri cu pelerini maghiari, arata sursa citata.

Guvernul a alocat 9 milioane de lei pentru vizita papei Francisc in Romania.

Afla programul vizitei Suveranului Pontif in tara noastra
Memorat
« Răspunde #66419 : Aprilie 15, 2019, 09:11:10 »

''Ardeal, martie însângerat''    ''Iar uitasi linku', nea' Gheorghita ... linkutu' ...''

"Echipe de filmare din Occident, au prezentat lumii europene reportaje în care ungurii erau sistematic prezentaţi drept victime, iar românii agresaţi, cum ar fi Mihai Cofariu, maltratat sălbatic de unguri, erau descrişi drept „victime maghiare ale agresiunii româneşti“. Smaranda Enache a fost cea care a pretins, la televiziunea franceză, că Mihai Cofariu era un ungur călcat în picioare de români, contribuind la durabila diversiune a victimizării ungurilor şi la transformarea călăilor în victime, parte a unui război imagologic declanşat de Budapesta ce durează de câteva decenii."     https://www.curentul.info/special/martie-insangerat/

"Smaranda Enache a fost membru al PCR dar a demisionat din acest partid în 1989. Smaranda Enache a devenit cunoscută în calitate de președinte al Ligii Pro Europa, organizație neguvernamentală care își propune, printre altele, "reducerea factorilor de tensiune și conflict în zone multiculturale, demontarea stereotipiilor legate de etnie și confesiune, eliminarea ideilor preconcepute, a miturilor precum și a diversiunilor, promovarea ideii regionalismului și a autonomiei locale". A susținut în 2006 propunerea eșuată de scoatere a icoanelor creștine din școlile din Romania . "     https://ro.wikipedia.org/wiki/Smaranda_Enache

"Fraieri rau, occidentalii astia si Smaranduca ... din eroare !??, nu ... INTENTIONAT ?!! au prezentat mincinos evenimentele.  Da' n-o fi fost  'tot Iliescu vinovat' ? ... "

Memorat
Pagini: 1 ... 4426 4427 [4428] 4429 4430 ... 4546
Schimbă forumul: