Main Content:

Pagini: 1 ... 4462 4463 [4464] 4465 4466 ... 4484

ANUNTURI

• nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #66945 : Septembrie 15, 2019, 22:58:24 »

LA INTILNIREA U.N.R SA CERUT RESPECTAREA LEGI 341 IN INTGRITATEA EI. SA CERUT ALEGERI INTRUCIT CEI CARE AU FOST INTIATORI NU DORESC FUNCTI
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66946 : Septembrie 15, 2019, 22:59:38 »

Nu pe naiba! Toti sunteti sustinatorii ei. Dincolo toti (sau aproape toti cred) sunt impotriva ei.
E vb de lupta pe resurse. Cu cat sunt m putine, cu atat e m dura si m necrutatoare, se stie!
Nu e rusine sa recu. Timisorenii de aceea a vrut legea lor, pt ca stiau ca se inchide robinetul.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66947 : Septembrie 16, 2019, 01:27:20 »

Scz pt dezacord.
Am gasit o alta postare ref la marea unire despartita a revilor la Alba Iulia.

Frinc Cristel, REVOLUTIONARII  ROMANIEI DECEMBRIE 1989
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2586812214718680&set=a.1053971198002797&type=3&theater&ifg=1
Alba Iulia, 14.09.2019 ora 13.30
Constituirea Federație Asociațiilor Revoluționarilor Orașelor Martir din România

Problema revoluționarilor din 1989 trebui soluționată de principiu, în sensul recunoașterii și reconfirmării rolului lor deosebit în desfășurarea și reușita Revoluției Române. Ne închinăm în continuare în fața celor care au luptat în revoluție și s-au jertfit pentru libertate și acestora statul trebuie să le acorde anumite drepturi și recompense. Apoi, ar fi necesar un proiect de lege clar, care să reglementeze în ansamblu și unitar drepturile acestora, obținute prin sacrificiu de sânge și pe care noi le denumim ”sfinte”. Nimeni nu are dreptul să reevalueze sau să atingă aceste drepturi. În același timp trebuie să recunoaștem că falșii revoluționari au compromis demnitatea și prestigiul celor autentici.
De remarcat că revoluționari oriunde s-ar afla ei încearcă formarea unui nucleu dur și opozabil factorului politic. Desigur nu toți sunt revoluționari autentici dar acest lucru este apanajul organelor judiciare care trebuie să rezolve această situație cu celeritate . Pentru exemplificare, din date publice, reamintesc că peste 100 de generali sunt declarați revoluționari. De asemenea, se comentează că peste 6000 dintre revoluționari dețin certificate false, în acest sens constituirea acestei federații a orașelor martir din România la Alba Iulia este o reușită chiar dacă uni văd această constituire ca pe o nereușită, total fals! La Alba Iulia pentru prima dată s-au pus bazele unei noi ere de manifestare a tuturor revoluționarilor pe baza principiilor de respect reciproc și afirmare a idealurilor revoluționare care au dus cu adevărat la formarea noului stat român de care cu regret spun că, alți care au fost împotriva revoluției și revoluționarilor astăzi se irijează în formatori de opinie denaturând în mod voit revoluția și revoluționari cu scopul vădit de a transforma revoluția în lovitură de stat! Tocmai pentru acest motiv astăzi la Alba Iulia prin constituirea Federație Orașelor Martir din România s-a scris istorie în ciuda tuturor piediciilor! Bravo Alba Iulia și felicitări organizatorilor.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66948 : Septembrie 16, 2019, 01:44:42 »

Nu am de gand sa-mi stric seara cu tampaniile din Ro.
Am sa m adaug doar lista oraselor martir (asa cum e pe portal, cu date incomplete)
si întrebarea cine si de la ce aso a reprezentat fiecare dintre orasele martir?

Localitate      Anul declarării     Lege
Alba Iulia        2002                     Legea nr. 766 din 29 decembrie 2001 pentru declararea municipiului Alba Iulia Oraş-martir al Revoluţiei din Decembrie 1989, publicată în M. Of. nr. 19/15 ian. 2002 
Arad               1994                     Legea nr. 138 din 30 decembrie 1994 pentru declararea declararea municipiilor Arad, Brăila, Buzău şi Târgovişte Oraş-martir, publicată în M. Of. nr. 368/30 dec. 1994 
Braşov            1992                     Legea nr. 128 din 29 decembrie 1992 pentru declararea unor oraşe-martir, publicată în M. Of. nr. 2/12 ian. 1993 
Brăila              1994                     Legea nr. 138 din 30 decembrie 1994 pentru declararea declararea municipiilor Arad, Brăila, Buzău şi Târgovişte Oraş-martir, publicată în M. Of. nr. 368/30 dec. 1994 
Bucureşti         1990?   
Buzău             1994                     Legea nr. 138 din 30 decembrie 1994 pentru declararea declararea municipiilor Arad, Brăila, Buzău şi Târgovişte Oraş-martir, publicată în M. Of. nr. 368/30 dec. 1994 
Cluj-Napoca     1994                     Legea nr. 2 din 12 ianuarie 1994 pentru declararea municipiului Cluj-Napoca Oraş-martir al Revoluţiei din decembrie 1989, publicată în M. Of. nr. 9/17 ian. 1994 
Cugir              2002                     Legea nr. 351 din 6 iunie 2002 privind declararea oraşului Cugir Oraş-martir al Revoluţiei din decembrie 1989, publicată în M. Of. nr. 425/18 iun. 2002 
Hunedoara      2001                     Legea nr. 579 din 31 octombrie 2001 privind declararea municipiului Hunedoara Oraş-martir al Revoluţiei din decembrie 1989, publicată în M. Of. nr. 705/5 nov. 2001 
Lugoj              2003                     Legea nr. 572 din 22 decembrie 2003 privind declararea municipiului Lugoj Oraş-martir al Revoluţiei din decembrie 1989, publicată în M. Of. nr. 932/23 dec. 2003 
Reşiţa             2001                     Legea nr. 690 din 28 noiembrie 2001 pentru declararea municipiului Reşiţa Oraş-martir al Revoluţiei din Decembrie 1989, publicată în M. Of. nr. 795/13 dec. 2001 
Sibiu               1992                     Legea nr. 128 din 29 decembrie 1992 pentru declararea unor oraşe-martir, publicată în M. Of. nr. 2/12 ian. 1993 
Târgovişte       1994                     Legea nr. 138 din 30 decembrie 1994 pentru declararea declararea municipiilor Arad, Brăila, Buzău şi Târgovişte Oraş-martir, publicată în M. Of. nr. 368/30 dec. 1994 
Târgu Mureş    2000                     Legea nr. 4 din 22 februarie 2000 pentru declararea municipiului Târgu-Mureş Oraş-martir al Revoluţiei din decembrie 1989, publicată în M. Of. nr. 84/24 feb. 2000
Memorat
« Răspunde #66949 : Septembrie 16, 2019, 18:05:27 »

Scz pt dezacord.
Am gasit o alta postare ref la marea unire despartita a revilor la Alba Iulia.

Frinc Cristel, REVOLUTIONARII  ROMANIEI DECEMBRIE 1989
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2586812214718680&set=a.1053971198002797&type=3&theater&ifg=1
Alba Iulia, 14.09.2019 ora 13.30
Constituirea Federație Asociațiilor Revoluționarilor Orașelor Martir din România

Cea mai mica din montaj este fotografia Catedralei Reintregirii! Semnificativ, nu credeti?
Memorat
« Răspunde #66950 : Septembrie 17, 2019, 10:35:51 »

COINCIDENȚĂ SAU FATALITATE?
In urma cu ceva vrema se forma la Brașov un Comitet de Criză, compus din Demi Ioan, coordonator, Haraga Dorel, Matei Cristian, Boancă Virgil , Babitchi Mihai si subsemnatul. Sorin Mester doar ce intrase în cursa pentru un nou mandat la SSMRLIC. La constituirea de la Brasov, unde a participat si Hamar s-a decis ca acest comitet să-l susțină pe Mester. CHIAR DACĂ HAMAR SE RETRASESE FIINDCĂ VOIA SĂ FIE EL ȘEF ȘI NU Demi. În fine, temele erau cam aceleași, cu impostoii afară, cu indemnizatiile, dar ceea ce mi se părea mie mai important, cu sustinerea actiunilor societății civile pe anumite proiecte și apropierea de aceasta. Scopul ar fi fost de a ne face intelesi de această societate civilă, pentru a nu mai fi blamati, de a ataca orice jignire care ni se aduce in media, etc. Trec CÂTEVA luni și ,potrivit înțelegerii pe care o făcusem cu Mester , ÎNTR-O EMISIUNE RADIO IN DIRECT, conform căreia dacă in trei luni nu face nimic îi voi deveni cel mai dur adversar, la întâlnirea Comitetului de la Alba Iulia, în casa la Babitchi, propun retragerea susținerii lui Mester, deoarece începuse să facă numai tâmpenii la SSMRLIC. Demi nu participase deja de vreo doua ori la intilniri, motivind că are probleme ,achizitionindu-și o nouă mașina. Astfel am luat eu coordonarea comitetului, însă l-am lasat mereu pe Babitchi să conducă ședințele dat fiind respectul virstei. Propunerea mea , de a incepe o campanie de inlaturare a lui Mester din SSPR a fost respinsa. Boancă era incurcat cu certificatul si depindea de Mester, Haraga spera ca Mester se va tine de promisiune si ii va da un os de ros la SSMRLIC, Demi nu se exprimase că nu venea, Babitchi avea corespondenta cu Mester si ii intrase in grații, Matei nu se exprimase fiind in Colegiul Consultativ, astfel că lupta mea cu Mester a trecut ”pe persoana fizică” și Comiteul se spărsese. Oamenii i-au rămas fideli lui Mester, din motive de interes cumva (Mester ii avea deja in mină)  in timp ce eu da, eram considerat tradator fiindcă începusem să ii atac acestuia activitaea aberantă de la SSMRLIC.
Pică Mester în mod rușinos de la SSMRLIC și iată că vine 14 septembrie 2019. Se formează Uniunea Oraselor Martir. În conducere regăsim aceeași echipă a Comitetului de Criză în frunte cu Babitchi, oameni rămași fideli lui Meșter. Babitchi, Haraga, Boancă, Demi ( care neagă că ii era fidel lui Mester, dar pe vremea aceea astepta ca Bjoza sa il sustina intr-o functie la SSMRLIC, deci depindea cumva de Mester), Matei,care nu se exprimase nici pro nici contra actiunilor mizere pe care le facea Mester.
În tot acest timp, pina la formarea Uniunii, Mester împreună cu Angela Dragan au inceput actiuni impotriva actualului SS. Isi duc veacul pe la Parchete, depunindu-i acestuia tot felul de plingeri penale. Mai mult, o altă echipă, tot cu Dragan in frunte, ajunge la Toni Greblă , unde ii reclama pe Coca si Balin, depun probe si il inregistrează ilegal pe Greblă. După care Dragan face publica inregistrarea discuțiilor. La discutii sunt prezenti Dragan, Onisor, Maxim si marea ”revolutionară penală” Flori Maior. Persoane cu o mare ”credibilitate” în afară de Onisor, care a profitat de audienta si a prezentat onest ”situatia grea” a urmasilor. Elementul comun al celor două grupri, fostul Comitet de criză, actuala conducere a Uniunii de la Alba și grupul de la Greblă, este deci Angela Drăgan. Timp in care, Mester speră să revină în SSMRLIC....
Concluziile acestui prim episod vă aparțin deci....
ALEX OPREA.
incepem, nu?
Sfârşitul conversaţiei
Scrie un mesaj...

Memorat
« Răspunde #66951 : Septembrie 17, 2019, 15:19:45 »

www.sspr.gov.ro/index.php?comunicate&id=1315
Marti, 17 septembrie 2019

Având în vedere prevederile art.3, alin(6) din Legea nr. 341/2004 cu modificările și completările ulterioare, am solicitat CPRD, retragerea avizului acordat beneficiarilor din tabelul anexat, urmând ca SSRML să înainteze adresă către Administratia Prezidențială în vederea retragerii titlului obținut

« Ultima modificare: Septembrie 18, 2019, 14:11:37 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #66952 : Septembrie 17, 2019, 19:34:13 »

Nu mai avem informatii despre greva foamei a domnului Marian Dedu. Stie cineva ce se intampla cu dansul? Ne poate informa cineva?

Memorat
« Răspunde #66953 : Septembrie 17, 2019, 19:35:45 »

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66954 : Septembrie 17, 2019, 22:12:55 »

Aici vedeti cat de mare e interesul pt protestul din Bucale
https://www.facebook.com/events/2109233992516373.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66955 : Septembrie 17, 2019, 22:16:27 »

Memorat
« Răspunde #66956 : Septembrie 18, 2019, 18:28:30 »

Felicitări domnului senator COCA LAURENTIU, SS la SSMRLIC pentru modul in care a rezolvat problema MARIAN DEDU!
Memorat
« Răspunde #66957 : Septembrie 19, 2019, 12:51:31 »

Anuntul postat de domnul Liviu Bulzan pe Facebook, in data de 21 august, in grupul BLOCUL NATIONAL REVOLUTIONAR-DECEMBRIE 1989 ROMANIA
https://www.facebook.com/groups/305680343115827:

Referitor la intilnirea tuturor Asociatiilor de Revoluționari în data de 14.09.2019 la Alba Iulia facem următoarele precizări:
Reprezentarea fiecărei Asociații de catre 3 membrii cu funcții de decizie. Tematica conține următoarele: UNITATEA Mișcării Revoluționare. RESPECTAREA ȘI APLICAREA LEGII 341/2004, IN INTEGRALITATEA EI. PROPUNEREA DE COMPLETARE A COLEGIULUI CONSULTATIV CU CITE UN MEMBRU DIN FIECARE JUDEȚ. PROPUNERI PRIVIND COMEMORARILE REFERITOARE LA 30 DE ANI DE LA VICTORIA REVOLUȚIEI ROMANE DIN DECEMBRIE 1989. DIVERSE, REFERITOR LA PROBLEMATICA REVOLUȚIONARILOR. MENȚIONĂM CĂ AU FOST INVITATE SĂ NE ONOREZE CU PREZENTA CELE 2 INSTITUȚII CARE NE REPREZINTA INTERESELE, CPRD ȘI SSRMLIC. VĂ AȘTEPTĂM CU ÎNCREDERE ÎN DEZIDERATELE POROPUSE LA ALBA IULIA, IN DATA DE 14.09.2019.

Liviu Bulzan, presedinte al Asociatiei 21 Decembrie 1989, Luptatori, Raniti si Urmasii Eroilor Martiri Cugir:
Pentru întilnirea Tuturor Asociatiilor de Revoluționari, care va avea loc în data de 14.09.2019, vă aducem la cunoștință că avem aprobare pentru sala la Casa de Cultură a studenților din Alba Iulia, str. Ardealului nr. 1, începi nd cu ora 10. Vom reveni cu precizări asupra ordinei de zi. Ori ce sugestie pertinentă este binevenită.
Comitetul de inițiativă.

Am publicat o prima parte a inregistrarilor realizate la sedinta de la Casa de Cultura a Studentilor:
Intrunirea revolutionarilor de la Alba Iulia -I-
www.youtube.com/watch?v=FgcJcw6wVCQ&feature=youtu.be
Memorat
« Răspunde #66958 : Septembrie 19, 2019, 16:01:49 »

Cum poate fi atat de ofticata asta?

Popescu Anemona a distribuit o postare · 11 septembrie la 15:57
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3250613128312028&set=a.930165503690147&type=3&theater
Iliescu cere premierului 831.000 lei pentru filme, albume şi concerte dedicate "Victoriei Revoluţiei Române"

Institutul Revoluţiei Române din Decembrie 1989, condus de Ion Iliescu, i se plânge premierului Viorica Dăncilă că la rectificarea bugetară i s-au tăiat fonduri de peste 770.000 de lei şi că institutul nu mai poate organiza acum aniversarea a 30 de ani de la "Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989". Institutul lui Iliescu spune că are nevoie de 831.746 de lei să acopere cheltuielile, dezvăluie stiripesurse.ro, prezentând documente în acest sens.

"Doamnă Viorica DĂNCILĂ - Prim ministru al României, vă rugăm să ne acordaţi tot sprijinul pentru a recupera sumele de care avem nevoie pentru Comemorarea Eroilor Martiri şi marcarea cum se cuvine a celor 30 de ani de la Victoriei Revoluţiei Române din Decembrie 1989", se arată într-o adresă a institutului, semnată în locul lui Iliescu de directorul general Gelu Voican Voiculescu, şi trimisă către Senat.

Printre altele, institutul condus încă de la înfiinţare de Ion Iliescu, vrea să tipărească albume foto de câte 184 de pagini, să organizeze un simpozion la care să invite zeci de străini, inclusiv ziarişti, organizarea unui concert la Ateneul Român, un film documentar de 50-60 minute în format HD, film care cuprinde mărturii şi imagini de la izbucnirea revoluţiei în Timişoara, dar şi o expoziţie foto şi un muzeu virtual. În total, peste 1,1 milioane de lei. (Andrei Pricopie)
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66959 : Septembrie 19, 2019, 22:36:39 »

Fiica de scu, facuta sefa procurorilor din Ro de alt secu, a devenit sefa procurorilor UE!
Sa mai ziceti ca MUE (marea uniune europeana) nu e URSS, adica noua Uniune Sovietica!

Luminita Arhire, https://www.facebook.com/groups/2211032509211326/permalink/2324697884511454

STUDENTUL BULĂ IA REPARTIȚIE DIRECT LA BRUXELLES, CĂ-N ȚARĂ NU MAI SUNT LOCURI
MOTTO: „Premianții, adică cei de nota 10 sau 9, au luat repartiție în București. Absolvenții de nota 8 au primit repartiție în municipii-capitale de județ... cei de nota 7 sau 6, în orășele, iar ăia de nota 5, la țară... cum Bulă era sub nivelul acestora din urmă, pentru el n-au mai fost locuri în România și l-au repartizat direct în Occident!!!” (banc de dinainte de 1990)

.............................................................................................

Cetățeanul român haștagist și securistoid este, așa cum știți, o ființă bună la suflet și darnică în toate cele. De aceea, el dacă are ceva ce nu mai au și alții, adică un iepure vorbitor, un triunghi cu toate unghiurile obtuze, o mașină de făcut castraveți, o Codruță de doi metri, adică de-astea... simte imediat nevoia să împartă bizareria monstruoasă care-i aparține cu alții, de preferință cu Europa, deoarece dânsa, Coana Europa, e mai aproape. Cu Unchiul Sam o împarte doar pe Birchall, o profesionistă la fel de zguduitoare precum Codruța, dar care s-a oprit la timp din creștere deoarece nu a fost în echipa de baschet ci și-a ocupat timpul liber cu alte jocuri de societate și alte hârjoneli.

Așa că absolventa multirestanțieră Codruța numai ce a primit, după îndelungate fandoseli și zgâlțâieli de culise, repartiție la Bruxelles. Europa o așteaptă cu brațele deschise cum numai Republica Moldova și Bulgaria o mai așteptau, pe vremuri, când nu era chiar așa de general-valabilă. Căci stelele șansei au lucit mereu cu tâlc deasupra Codruței, de parcă i-ar fi lucit pe epoleți (vai, ce-am spus..)! Vă mai amintiți cum a ajuns ea din „nimeni” în drum procuroraș-șef al României? Păi, să luăm aminte și să-l ascultăm pe Băse-Petrov:

„Codruța era un copil de 28 de ani din Sibiu, procuror care făcuse vreo TREI DOSARE. (!!!, n.n.) Ținta mea era să găsesc o femeie și să fie tânără. Era cel mai tânăr procuror de pe lista care mi-a fost prezentată. Dacă îmi aduc bine aminte, avea TREI DOSARE care se finalizaseră cu condamnare. Zic: «Procuror tânăr, rata de succes 100%, femeie. Pe Codruța o vreau Procuror General» (...)”.(Traian Băsescu, ROMÂNIA TV, 12 ianuarie 2016)

Deci, cetățeni , puțină atenție: ce ne spune Petrov în frazele de mai sus? Ne spune că doamna „Cucuveaua-mov” avea experiență zero barat, dar nu conta deloc asta, căci el aștepta cu totul altă prestație decât cea profesională de la dânsa... iar „altceva”-ul ăla s-ar traduce așa: „...îți satisfac o dorință sălbatică de parvenire, îți dau putere nemăsurată, iar tu-mi oferi la schimb fidelitate totală căci eu sunt stăpânul care te-a ales, ceea ce atrage și asigurarea unei nesimțite imunități, tot pentru mine... și nu în ultimul rând, îmi ofer oportunitatea de a avea un instrument perfect pentru răzbunările care-mi mobilează visele”.

Nu vreau să vă spun de ce anume a ales o femeie. Știu de ce, însă mă-nțelegeți, nu vreau să vă spun...

România a trimis în 2019, cu voluptate, în Europa tot ce-avea mai detestabil: pe Petrov, un spoliator al României și un turnător plângăreț, cu nasul roșu de la atâtea cuburi de gheață... pe Blaga-bun organizator cu dosarele de „korruption” puse la dospit sine die... pe Cioloș despre care nici când era comisar european nu știa nimeni că-i al României, deoarece purta mai mereu peste costumul rău croit tricoul Franței, pe Rareș-Cațavencu, un „Răcnetul Carpaților” adus la zi, cu sprâncenele pensate și pantaloni roz-zmeurii... pe Clotilde Armand cea cu părerea de rău că a încasat conștiincios banii pentru a verifica lucrări pe care Bechtel nu le-a făcut niciodată... pe Cristian Ghinea, fabulosul ministru care a stopat cu pieptu-i de aramă intrarea fondurilor europene în România pe perioada mandatului lui... S-a bulucit electoratul român să-i trimită pe toți la Bruxelles pentru a reprezenta cu cinste România LOR. Nu și a noastră, niciodată a noastră... ci tot România aceea cocârjată, umilită, confuză, aflată în imposibilitatea de a se apăra pentru că se declară VOLUNTAR incapabilă să deschidă gura. Asta e imaginea pe care o exportă ăștia.

Și-n sprijinul acestei imagini deplorabile, Europa alege cu maturitate ultra-„procurorul european” în persoana Codruței, cea care afirma următoarele, într-un interviu pentru L' EXPRESS, pe 31 octombrie 2014:

„Poporul român aștepta asta de mai mulți ani.(...) Și, mai important decât atât, sunt pronunțate pedepse cu închisoarea – de până la zece ani, în cazul celor mai grele dosare. Atunci când românii văd oameni politici după gratii, spun că lucrurile se schimbă cu adevărat în țara lor. Drept urmare, mai mult de 50% din populație are încredere în noi, potrivit unui sondaj recent. Este încurajator”

Trist popor e acela care așteaptă să vadă oameni după gratii timp de mai mulți ani. Și, dacă așa e poporul, tristă, oribilă unealtă e aceea care s-a grăbit să-i satisfacă această nenorocită aspirație.

P.S. Din peisajul de mai sus lipsește, deocamdată, Macovei. Nu fiți triști, vom afla în curând CĂ NU LIPSEȘTE!

Memorat
Pagini: 1 ... 4462 4463 [4464] 4465 4466 ... 4484
Schimbă forumul: