Main Content:

Pagini: 1 ... 4498 4499 [4500] 4501 4502 ... 4517

ANUNTURI

• Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNTURI
« Răspunde #67485 : Ianuarie 18, 2020, 05:48:32 »

Corect si legal trebuiesc distribuite 12 bilete cfr.la un eventual proces judecatorul iti poate da dreptate abolut corect,dar iti poate spune si ca e clara intentia legiuitorului de a limita la 3 bilete cfr.imi place mult chestia asta cu ,,intentia legiuitorului,,.asadar,ss Fesan sufla in iaurt congelat deja.
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67486 : Ianuarie 18, 2020, 12:00:13 »

Vreau să lămuresc un subiect dezbătut în interviul de la B1Tv al SS. Fesan, subiect arzător pentru Mărieş ...
Conferirea unor personalităţi americane a „Ordinului Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989, 30 ani ”,
de către Secretariatul de Stat prin intermediul lui Balint.
La data respectivă, am fost şocat să  văd cîte articole invidioase, denigratoare, a generat această acţiune
în loc să fie apreciat faptul că, în cazul situaţiei prăpădite în care ne găseam în prag de celebrare a 30 de ani ..,
cineva a găsit, totuşi, o soluţie să fim pomeniţi în SUA ...Să facă LOBBY Revoluţiei Române din Decembrie 1989, cum ar aprecia americanii.
Povestea cu „Să moară capra vecinului ” continuă!
Coca şi Balin sunt acuzaţi de tot felul de crime, inclusiv uzurparera atribuţiilor Preşedintelui României!
Iar aceste acuzaţii vin de la personalităţi care ar trebui să cunoască cît de cît drepturile izvorîte din
Legea nr. 341/2004 cu modificările şi completările ulterioare.
Să lămurim răutatea şi să potolim criza de invidie a unora!

Art. 3 alin. (3) din legea menţionată dispune:
În semn de recunoştinţă faţă de persoanele care au dobândit titlurile prevăzute la alin. (1),
Preşedintele României poate conferi acestora Ordinul "Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989",
în conformitate cu prevederile Legii nr. 1/1996 privind instituirea Ordinului "Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989",
precum şi alte ordine şi medalii, potrivit Legii nr. 29/2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României,
cu modificările şi completările ulterioare.

Problema este că, dacă citeşti Legea nr. 29/2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României,
cu modificările şi completările ulterioare, o să ai neplăcuta surpriză să nu găseşti
Ordinul "Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989"!
Singura decoraţie care se referă la Revoluţia Română din Decembrie 1989 este:
Crucea Comemorativă a Revoluției Anticomuniste din Decembrie 1989 ”.
Modificarea respectivă este extrinsecă legii noastre şi este făcută prin art. 85 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 29/2000 menţionată.

Prin urmare, în atribuţiile Preşedintelui României nu intră conferirea Ordinul "Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989 " !
Nu intră nici în atribuţiile altcuiva.
Pe cale de consecinţă, din punctul meu de vedere, SS Coca a fost inspirat cînd a folosit un material pentru care
s-au cheltuit nişte bani cu peste 14 ani în urmă, pentru a înfrumuseţa cît de cît sărăcia dată de evenimentele politice din
noiembrie – decembrie 2019, sărbătoririi celor 30 de ani de la Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989.
Conferirea medaliei Steaua Victoriei Revoluţiei Române din Decembrie 1989 a fost iniţiativa SSPR-ului,
aşa cum primăria capitalei oferă din cînd în cînd medalii de merit şi nimeni nu se ofuschează!
Costul efortului pentru secreatariat tinde spre zero, iar pe documentul însoţitor nu s-a făcut niciun fals!
Este pur şi simplu numele şi semnătura Secretarului de Stat Laurenţiu Florian Coca.
Sper ca Poporul român să reuşească să se civilizeze şi să scape de principiul. „Să moară capra vecinului” !
Or, noi, în calitate de revoluţionari adevăraţi, avem obligaţia să fim primii care se schimbă.

Silviu, E VB. DE FALS SI UZ DE FALS. Pe linga IMORALITATE !!!! Nr de Ordin trecut pe Decret, este FALS, se refera la cutotul altceva. DE DATA ASTA SE VEDE DORINTA TA DE A AI SALVA PE CEI 3 CARE AU FACUT DEPLASAREA.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67487 : Ianuarie 18, 2020, 13:19:45 »

Domnule Silviu Lazăr,
Nu aveți dreptate!
Citiți vă rog:

Parlamentul României

Legea nr. 1/1996 privind instituirea Ordinului Victoria Revoluției Române din Decembrie

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 15 ianuarie 1996

https://lege5.ro/Gratuit/ge3dgnjt/legea-nr-1-1996-privind-instituirea-ordinului-victoria-revolutiei-romane-din-decembrie-1989

...........

PERSOANE DECORATE

G. Decorații comemorative

Ordinul "Victoria Revoluției Române din Decembrie 1989"

https://canord.presidency.ro/ro/decorari/persoane-decorate
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • secarica
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #67488 : Ianuarie 18, 2020, 13:46:41 »

Domnule Silviu Lazăr,
Nu aveți dreptate!
Citiți vă rog:

Parlamentul României

Legea nr. 1/1996 privind instituirea Ordinului Victoria Revoluției Române din Decembrie

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 15 ianuarie 1996

https://lege5.ro/Gratuit/ge3dgnjt/legea-nr-1-1996-privind-instituirea-ordinului-victoria-revolutiei-romane-din-decembrie-1989

...........

Hmm: sunteți sigur că mai este valabilă ?

În legea nr. 29 din 31 martie 2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României[1], la art. 87 zice așa:

Citat
Art. 87. - (1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă reglementările anterioare privitoare la decoraţii şi titluri de onoare, cu excepţia: Decretului-lege nr.118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat*), cu modificările ulterioare; Legii nr. 44/1994 privind veteranii de război, precum şi unele drepturi ale invalizilor şi văduvelor de război, cu modificările ulterioare; Legii nr. 68/1994 privind înfiinţarea Medaliei "Crucea Comemorativă a celui de-al doilea Război Mondial, 1941-1945", republicată**).

[1] http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=22613
Memorat
  • secarica
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #67489 : Ianuarie 18, 2020, 14:12:16 »

Hmm: sunteți sigur că mai este valabilă ?

În legea nr. 29 din 31 martie 2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României [1], la art. 87 zice așa:

Citat
Art. 87. - (1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă reglementările anterioare privitoare la decoraţii şi titluri de onoare, cu excepţia: etc.

Posibil totuși să fi interpretat eu greșit textul legii nr. 29: citind mai cu atenție, înțeleg că se abrogă reglementările anterioare care privesc decorațiile și titlurile de onoare, adică nu se abrogă decorațiile sau titlurile în sine. Deh Embarrassed
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67490 : Ianuarie 18, 2020, 14:48:48 »

Este un comunicat dat de PREȘEDINȚIE în care se spune că ORDINUL VICTORIA REVOLUȚIEI se ACORDĂ  doar prin DECRET PREZIDENȚIAL. Pe cele acordate de dl Coca și Balind,Președintele le consideră false(nu găsesc comunicatul,dar l-am văzut).
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #67491 : Ianuarie 18, 2020, 14:59:36 »

Atunci faceti cumva sa vedem si noi comunicatul de care ati zis.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67492 : Ianuarie 18, 2020, 15:54:10 »

Nu am găsit COMUNICATUL OFICIAL  AL PREȘEDINȚIEI (DAR L-AM VĂZUT).

AM GĂSIT TOTUȘI  CEVA:
Lugoj despre ORDINUL VICTORIA REVOLUȚIEI :
Administratia Prezidentiala a facut primele precizari in legatura cu distribuirea in Lugoj a mai multor ordine si brevete cu inscriptia Ordinul "Victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989".

Extras:
Ordinul “Victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989” se confera prin decret al Presedintelui Romaniei , se atesta prin brevet semnat de catre Presedintele Romaniei si va fi inmanat in caseta. Atribuirea si inmanarea ordinelor si brevetelor de la Lugoj s-a facut prin nesocotirea cadrului legal mentionat mai sus si fara ca Institutia Prezidentiala sa aiba vreun amestec”, precizeaza Administratia Prezidentiala intr-un punct de vedere transmis catre Lugoj Info.ro.

https://lugojinfo.ro/eveniment/5177-atribuirea-si-inmanarea-ordinelor-a-fost-ilegala-prima-reactie-a-administratiei-prezidentiale-dupa-scandalul-ordinelor-false-distribuite-la-lugoj

....................
Tot DESPRE ORDINUL VICTORIA REVOLUȚIEI:
ACTUALITATE

Dosar penal pentru fals în înscrisuri oficiale. Brevetele conferite de revoluţionari unor instituţii au ajuns în atenţia poliţiştilor

https://lugojeanul.ro/dosar-penal-pentru-fals-in-inscrisuri-oficiale-brevetele-conferite-de-revolutionari-unor-institutii-au-ajuns-in-atentia-politistilor/

Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #67493 : Ianuarie 19, 2020, 07:30:56 »

Se stinge LAȚUL... Sau mi se pare mie ??..Ce frumos...Ei spune tu... Nu mai au bani, saracii Iohannis și Orban... Doar 3 bilete CFR...Of, e săracă rău România asta, cînd este vorba despre simpli ei cetățeni, cei aduc plus valoare... Dar cînd vorbim de crema societății cu sunt: Politicieni, Magistrați, Parlamentari,Senatori,Primari, și tot neamul lor... România este foarte generoasă și dă pe dinafară de 30 de ani peste 400 de mii de miliarde de dolari... Nu este statistica mea, este a finanțiștilor americani... Și ce mai zici de biata și amarita Românie !!!!!!!!.... Se împrumută săraca de ea, sute de miliarde de euro, și dolari,ca să facă față vieții... Știe cineva ce datorie externă are țara acum ?... Eu am auzit că are peste 300 de miliarde , PIB-ul ei fiind de pînă în 140 miliarde de euro, adică era, căci datorită exodului forței de muncă în străinătate , nu cred că mai produce nici atît... De 30 de ani asistam neputincioși, noi Revi. la distrugerea României, acum este în faza de desființare și nu glumesc... Realitatea este CRUNTĂ. România este îmbătrânită și fără moștenitori. Copii ei sunt traficați... Chiar Iohannis cînd era profesor în Sibiu a traficat copii, stau mărturie filmările de atunci... Băsescu i-a alungat din țară, Iliescu a îmbogățit profitorii, Constantinescu a traficat cu țigări, iar Iohannis le continuă opera de desființare a României... Este cît se poate de adevărat ce vă spun eu acum... De ce vreți 12 bilete ?...Că să muriți in accidente de tren ? După o viață de muncă ?... Nu trece săptămâna și auzi: ba că a luat foc trenul, ba că a sărit du pe șine, ba că locomotiva a lovit mașini... Ia mai stați pe la casele voastre, că văd eu că vreți să veniți la București și să vă răzvrătiți contra stăpânirii...
Memorat
« Răspunde #67494 : Ianuarie 19, 2020, 07:55:08 »

Ei, și cu voi acum... Stați pe la casele voastre... SSPR-ul este sărac, nu are bani, unde mai pui că odată cu schimbarea stăpânirii cînd este PSD-ist, cînd este PNL-ist... Este amețit rău de tot SSPR-ul ăsta... Și dv.Revilor, cereți prea multe... Vreți să fiți DETERMINANȚI, să fie bine condusă România... Etc,etc,etc... Ajunge. Au scornit cu determinanți, ca să-i bage la înaintare pe protejații lor. Și au reușit. Unii dintre cei admiși nici nu sunt cuprinși în legea 42 cum cere legiuitorul, ceea ce mi se pare strigător la cer... Dacă nouă,telefonistelor din Palatul Telefoanelor, care am stat sub gloanțe zile multe, fără a mai ajunge la casele noastre, ne-au etichetat ca NEAVIND OBIECTIV... Cînd telecomunicațiile sunt obiective strategice supuse anihilării in timp de război, fie el civil...Cum a fost Revoluția 89. Cîtă nedreptate ni sa făcut, după 25 de ani... Este strigător la cer... De ce pt.unii mumă și pt. alții ciumă ?... Și poate toate ar fi iertate dacă, acești oameni ce conduc România, ar aduce pace și prosperitate... Dar ei fac ce este mai rău în Fața lui Dumnezeu...
Memorat
« Răspunde #67495 : Ianuarie 19, 2020, 08:34:01 »

Se schimbă stăpânirea și vin oamenii lor care-i ascultă orbește...Deci, Fesan Puiu Nicolae este acum SS-ul nostru...Dacă-mi aduc bine aminte, dinsul a mai fost SS la noi prin 2008 și a fost bine... Nu-l perii pe dn.Fesan, dar a făcut și lucruri bune spre deosebire de alții care au făcut doar rău... Dar este numit politic și cred că de data ac.va fi mai restrictiv, posibil nesimțitor și străin de nevoile Revilor, cum îi cere stăpânirea... Dacă un lider nu-și conduce cu dragoste poporul, îl duce în rătăcire... Eu știu lucruri care vin de la Dumnezeu, există o matematică a universului, știu că dn.Fesan este născut pe data de 10 noiembrie, aceeași dată pe care a avut-o și bunicul meu care era un om mult prea drept și cinstit in Fața lui Dumnezeu... De la el am învățat valoarea gândirii sănătoase. Să rămâi cinstit și drept chiar dacă vei avea de suferit foarte mult in ac.lume nedreaptă și să faci de așa natură lucrurile încît oamenii să-și aducă aminte cu plăcere de tine... Sper că dn.Fesan să posede asemenea calități...Fie ca PACA și DRAGOSTEA Lui Dumnezeu să coboare asupra României și pe a întregului Pământ. Amin.
Memorat
« Răspunde #67496 : Ianuarie 19, 2020, 08:41:58 »

PACEA și DRAGOSTEA se vor întâlni, la venirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos.Amin... Dar eu îmi doresc macar înțelegere între oameni, dacă dragoste nu este...
Memorat
« Răspunde #67497 : Ianuarie 19, 2020, 08:54:54 »

Ma bucur ca ca ati revenit cu aceste cateva postari pe Forum, doamna Merisan.
A trecut multa vreme de cand nu mai stiam nimic de dumneavoastra.
Va urez sa va bucurati de sanatate si zile senine.
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #67498 : Ianuarie 19, 2020, 10:41:40 »

Institutul desfiintat,biletele cfr dijmuite...oare ce urmeaza?
Memorat
« Răspunde #67499 : Ianuarie 19, 2020, 17:29:13 »

Vă mulțumesc frumos pt.grija dv. Domn.Iosif. Sunt mai bine ca oricînd, în ceea ce privește propriami sănătate... Mă interesez de sfinții ASCEȚI... Acești atleți ai lui Hristos. Vin vremuri grele pe pămînt, cînd hrana va fi puțină și experimentez o viață de ascet... Spre uimirea mea, corpul a întinerit, semnele bătrîneții se estompează... Postul și rugăciunea sunt singurele medicamente vindecătoare, și nici nu costă. Mă antrenez să pot duce lipsurile materiale ce vor venii...Chiar mîine împlinesc cu voia Domnului, 61 de ani... Mă antrenez în zile cu soare în parcul IOR cu doamna Pagu, campioană mondială la marș 10 000 metri... Eu îi zic Magic Mama...Doamna Pagu are peste 93 de ani... Abia mă pot ține după ea... Sper ca în primăvara ac.s-o întrec...
Memorat
Pagini: 1 ... 4498 4499 [4500] 4501 4502 ... 4517
Schimbă forumul: