Main Content:

Pagini: 1 ... 564 565 [566] 567

sa mai ridem nitel...

Răspuns: sa mai ridem nitel...
« Răspunde #8475 : Aprilie 30, 2020, 22:11:23 »

Dumneata ne jignesti pe toti, la gramada. Chiar daca aveti scuza ca ati postat intr-un subtopic dedicat glumelor, va suspectez ca nu ati citit postarile recente.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8477 : Mai 04, 2020, 15:31:48 »

Cum a decurs spovedania în acest an.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8478 : Mai 05, 2020, 12:19:40 »

Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8479 : Mai 07, 2020, 12:46:26 »

Raed Arafat a explicat, după decizia CCR privind amenzile, că lipsa unor unelte care să descurajeze pe cei care nu vor să respecte regulile devine o problemă majoră.

Raed Arafat a precizat că nu vrea să comenteze decizia în sine privind neconstituționalitatea amenzilor date pe nerespectarea masurilor impuse în timpul stării de urgență.

"Este normal sa semnalez ca lipsa unor unelte care sa descurajeze pe cei care nu vor sa respecte regulile, in mijlocul unei batalii in care respectarea regulilor este o conditie fundamentala pentru a preveni o catastrofa de sanatate publica de mari proportii, devine o problema majora.
In situatia in care se afla intreaga lume, in care tari cu sisteme sanitare foarte avansate au fost puternic lovite, este normal sa luam orice masura posibila ca sa aparam vietile cetatenilor dar si a celor care lucreaza in sistemul de interventie si in sistemul sanitar", potrivit șefului DSU.
Arafat spune că înțelege supararea si frustrarea cetatenilor care doresc cat mai repede intoarcerea la normalitate dinaintea pandemiei.
"Faptul ca in Romania impactul acestui virus a fost unul contorlat si nu a atins proportile pe care le-a atins in unele tari face pe multi sa puna intrebari din ce in ce mai mult despre necesitatea mai departe a masurilor luate la nivelul autoritatilor.
Ma intreb insa cum vom explica situatia in cazul in care prin nerespectarea regulilor si prin masuri de relaxare pripite care sa ne duca la “normalitatea” dorita si solicitata de o parte a populatiei si a operatorilor economici, am ajunge sa pierdem tot ce am castigat impreuna in ultimele doua luni iar in loc sa scada cazurile si numarul deceselor acesta ar creste semnificativ", a subliniat Arafat.
El afirmă că nimeni nu poate garanta ce se va întâmpla și că de aceea devine necesara o relaxare graduala cu reguli si cu evaluari periodice.
"Asa ca din respect pentru majoritatea care respecta regulile si fac tot posibilul sa se protejeze si sa protejeze pe semenii lor, trebuie sa avem si mijloacele prin care putem lua masuri impotriva celor care nu vor sa respecte regulile punand viata majoritatii in pericol.
Nu discut in acest caz eventuale abuzuri sau nemultumiri in ce priveste aplicarea amenzilor si care pot oricand sa fie solutionate pe cale legala, ci de masurile care pot descuraja intr-un mod eficient pe cei care nu au de gand sa respecte regulile punand pe altii in pericol.
Faptul ca virusul pare inocent pentru majoritatea care se infecteaza cu el, acestia ramanand cu simptome usoare sau chiar asimptomatice, nu schimba si faptul ca virusul este un ucigas care cauzeaza afectiuni complexe si uneori fatale pentru o parte din populatie pe care suntem obligati . . .

Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8480 : Mai 07, 2020, 13:03:04 »

Țăndăreiul e în carantină, dar Consiliul Județean Ialomița bagă 1.000.000 de euro într-o “vilă administrativă” pe malul Lacului Amara. “De ce să oprim proiectul?”

Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, alocă 5.000.000 de lei, respectiv peste 1.000.000 de euro, din banii publici pentru ridicarea unei clădiri cu trei etaje și șase apartamente pe malul Lacului Amara, a dezvăluit infoialomita.ro. Obiectivul se numește “Pensiune administrativă – Centrul Multifuncțional Amara”, iar consilierii au aprobat proiectul. La începutul lunii, s-a solicitat aviz […]

Sursa:

//syfeed.com/ro/news-details/tandareiul-e-in-carantina-dar-consiliul-judetean-ialomita-baga-1000000-de-euro-intr-o-vila-administrativa-pe-malul-lacului-amara-de-ce-sa-oprim-proiectul_30325382.html

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8481 : Mai 24, 2020, 18:51:21 »

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8482 : Mai 25, 2020, 15:11:35 »

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8483 : Mai 31, 2020, 21:43:49 »

Acusica, la masa, m-a atacat un ungur pe tema Ardealului. Tibor e ”de aici”, adica cetatean ca, nu ca noi, majoritatea doar la munca. Am cautat f repede filmuletul Razboiul dintre Ro si Ungaria sovietica (1919), am intors ecranul spre ceilalti si le-am tradus comentariul. Au ras cu lacrimi de el! E fb asa, nu trebuie sa-i lasam sa-si faca de cap niciodata, niciunde. Apropos... Am auzit ca in Ro cel m mare antimaghiar a ajuns sa fie (la oha) Hantzi. Tara originala tataie! Ca si demo de acolo!
Războiul dintre România și Ungaria sovietică (1919) | MAREA UNIRE PE ȘLEAU ep.11/15
https://www.youtube.com/watch?v=YnamYPViC28&feature=share&fbclid=IwAR0slc8MgDWdwS3G0XTYf_EKnfxT8bgQDTVXUwEIbMCRmYeqZ0Hl5yK5J_I
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8484 : Mai 31, 2020, 21:48:31 »

Memorat
« Răspunde #8485 : Iunie 26, 2020, 13:04:57 »

Un aproximativ educat de la putere s-a exprimat gresit si "desteptii" din mass-media au lansat si sustinut prostia!

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8486 : Iulie 06, 2020, 00:16:26 »

Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8487 : Iulie 10, 2020, 16:08:46 »

Întâmplare pe trenul București-Brașov cu „un Ciolacu” fără mască. Realitatea e că avem o nouă pandemie
2020-06-14 Florin Negruțiu - Autor

Am plecat vineri seara cu trenul la Brașov. În vagon, toată lumea poartă mască, cu o excepție, un individ între două vârste, în șlapi. Vine controloarea și-i spune să-și pună masca. Individul refuză:
- Nu mi-o pun!
Vin apoi doi polițiști și-i spun să-și pună masca. Individul refuză și explică de ce:
- Am deviație de sept.
Polițiștii pleacă fără să mai zică nimic, în timp ce încerc să-mi aduc aminte unde am mai auzit „scuza” asta. Dau un Google și găsesc o declarație a lui Marcel Ciolacu, șeful PSD, care a motivat în Parlament că el nu poartă mască, pentru că are deviație de sept.
Acum eu n-o să-l acuz pe Marcel Ciolacu de faptul că individul din tren a refuzat să poarte masca (poate că habar n-avea cine e Ciolacu sau că e coleg de deviație de sept cu însuși președintele Camerei Deputaților) sau de faptul că azi avem 320 de cazuri de infectări cu coronavirus, cele mai multe de la începutul perioadei de relaxare. Însă Ciolacu Eliberatorul, împreună cu Ponta cel Bun și cu Tăriceanu cel Înțelept - care se opun prelungirii stării de alertă - trebuie să știe că vor avea pe conștiință vieți omenești dacă continuă să instige populația la ieșirea din „Klaustrofobie”. Fiecare politician populist și iresponsabil, fiecare lider de opinie, fiecare influencer care îndeamnă într-un fel sau altul la nerespectarea măsurilor anticovid alimentează o retorică periculoasă pentru sănătatea publică.
Atunci când în gura unui Vintilă de la FCSB se uită zeci de mii de oameni, afirmația acestuia potrivit căreia „coronavirusul e o gripă normală cu un marketing bun” are efecte. Cum în capul unora efect va avea și zicerea lui Gigi Becali: „Eu n-am ținut niciodată cont de coronavirus. N-am luat nicio măsură. Dacă merg la Sfântul Maslu și la Sfânta Biserică, ce să se întâmple? E Dumnezeu mincinos?”
Atunci când politicieni care se văd zi lumină la televizor afirmă că masca e împotriva drepturilor omului, atunci când însuși avocatul poporului insinuează că în spitalele covid se practică tortura, ca și când medicii ar fi torționari ca Vișinescu, atunci când Curtea Constituțională, sesizată de același avocat al poporului, declară amenzile date în starea de urgență ilegale, capacitatea de reacție a statului la pandemie este sabotată din interior.
Mi-e greu să cred că cineva va mai avea curajul să bage țara în carantină, chiar dacă infectările vor crește. Pur și simplu, economia nu-și mai permite să ia încă o pauză.
Realitatea e că suntem pe cont propriu, căci ticăloși, manipulatori, proști și pescari în ape tulburi avem din plin în jurul nostru. Ei sunt noua pandemie, născătorii de fake news, fanfaronii, habarniștii, ticăloșii care se dau amici ai poporului.
În partea cealaltă avem niște autorități sleite, care ar trebui, cu un ultim efort, să iasă din retorica politică, dar și din comunicarea contabilicească, cu numere zilnice de infectați și de morți. Cifrele seci și reci nu mai mișcă pe nimeni. Oamenii au nevoie de date suplimentare pentru a ști cum să se protejeze mai bine. De pildă, ar trebui să știm până acum care este locul cel mai riscant de infectare, pe date exacte, nu pe vorbe și impresii: la metrou, în supermarket, la biserică, pe terasă sau în spital? Sau cât de eficient au funcționat restricțiile, ca să știm ce păstrăm și la ce renunțăm. Sau dacă măsura termoscanării a identificat măcar un singur caz de covid sau totul a funcționat ca o măsură placebo pentru psihicul nostru, ca să ne arate că autoritățile își fac treaba? Sau ce înseamnă „explozia de 320 de cazuri noi” de azi, defalcată pe focare: e important de știut dacă avem locuri izolate, în spitale, în casele de bătrâni, în companii sau dacă asistăm la o transmitere comunitară accelerată. Sau dacă a revenit la viață „vechiul” nostru virus sau e unul adus „din import”, după relaxarea granițelor.
Statul nu poate face politici publice de prevenție dacă nu e în stare să analizeze datele colectate de DSP-uri.
Iar oamenii nu pot avea încredere dacă nu li se dau informații corecte, concrete, detaliate, oferite de specialiști, nu de demagogi.

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8488 : August 09, 2020, 01:14:28 »

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8489 : August 10, 2020, 20:17:33 »

O fi de ras, o fi de plans? Voi stiti m bine, ca sunteti in tara, insa cam asate e realitatea acum. E vb de adevar.

Memorat
Pagini: 1 ... 564 565 [566] 567
Schimbă forumul: