Main Content:

Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 23

Comemorare Liviu Babes

Răspuns: Comemorare Liviu Babes
« Răspunde #120 : Martie 09, 2014, 00:35:21 »

PS. Priviti numai expresia fetei d-nei Etelka Babes , " sechestrata "  la simpozionul PSD si o sa intelegeti ce vorbesc!

Nu, domnule, nu inteleg. Puteti sa va coborati putin la nivelul meu de intelegere? Ati comentat la postarea mea. Ma suspectati fie de promovarea unui neadevar, fie de ignoranta sau naivitate. Asa ca revin cu rugamintea de a fi mai explicit.

Expresia fetei doamnei Babes este cea a unei persoane care retraieste tragedia prin care a trecut.
Memorat
« Răspunde #121 : Martie 09, 2014, 00:59:07 »

Nu.Este expresia fetei unui om dezgustat ca trebuie sa asiste la ceva ce ii face mare neplacere.Cind a plecat de la troita de la baza pirtiei , preotul ia repetat pe un ton hotarit , ca trebuie sa merga si la comemorarea de la monumentul de la bisericuta de lemn ( comemorarea PSD!), fiindca asa au promis si trebuie sa mearga acolo.Cred ca i-a spus asta in mod repetat de 4-5 ori !!!
Memorat
« Răspunde #122 : Martie 09, 2014, 01:03:43 »

Sunteti niste mincinosi penibili. An de an, am incercat sa ma abtin sa va dau replica pe care o meritati pentru mizeriile pe cre le faceti, pentru ca posturile cad de 15 noiembrie si in preajma zilei de 2 martie. Dar prea rastalmaciti totul ca sa se potriveasca pe turta voastra, incat e posibil sa nu mai tin cont de unele oprelisti pentru un timp. Mare pacat n-ar fi, pentru ca eu n-as raspunde tot cu minciuni minciunilor voastre. (Si nu-mi povestiti mie despre revolta din 15 noiembrie cu citate din cartea lui Stejarel Olaru, citata si ea de Wikipedia.)
Memorat
« Răspunde #123 : Martie 09, 2014, 01:28:17 »

Sunteti niste mincinosi penibili. An de an, am incercat sa ma abtin sa va dau replica pe care o meritati pentru mizeriile pe cre le faceti, pentru ca posturile cad de 15 noiembrie si in preajma zilei de 2 martie. Dar prea rastalmaciti totul ca sa se potriveasca pe turta voastra, incat e posibil sa nu mai tin cont de unele oprelisti pentru un timp. Mare pacat n-ar fi, pentru ca eu n-as raspunde tot cu minciuni minciunilor voastre. (Si nu-mi povestiti mie despre revolta din 15 noiembrie cu citate din cartea lui Stejarel Olaru, citata si ea de Wikipedia.)

Nu o sa intru in jocul vostru cu insultele.Dar nici nu o sa stau pasiv la mistificari si denaturari ale adevarului.O logica elementara ar fi suficienta pentru a intelege ca sotiei unui om care s-a jertit impotriva unui sistem abuziv, nedrept si represiv nu-i face nici o placere ,ba chiar dimpotriva sa participe la un simpozion unde persecutorii, tortionarii si urmasii lor ii comemoreaza memoria.Si isi mai si fac imagine pe seama victimei lor.Este ca si cum asasinii unui om vin sa-i consoleze pe urmasii si sotia celui omorit.Asa ca scuteste-ma de bogatia si multitudinea adjectivelor folosite fara rost.Preotul Sicoe era la 1,5 m de mine cind i-a repetat de mai multe ori d-nei Etelca ca trebuie sa mearga si dincolo , fiidca asa au promis.Si acum si doua vorbe si despre militarosul preot Sicoe : " Implicat într-un proces de profanare de morminte
Preotul Andrei Sicoe are o reputaţie controversată în Braşov. Presa locală a scris că a transformat înmormîntările, nunţile şi botezurile într-o prosperă afacere personală, de pe urma căreia ar fi strîns mai multe proprietăţi în Predeal şi Bran şi că deţine şi cîteva apartamente în Braşov. Preotul Andrei Sicoe a fost implicat într-un proces de instigare la profanare de morminte, fiind achitat în 1998 de Tribunalul Braşov."
" http://www.gsp.ro/gsp-special/diverse/ganea-era-sa-bata-un-preot-din-brasov-a-cautat-o-cu-luminarea-294322.html "
Memorat
« Răspunde #124 : Martie 09, 2014, 01:32:27 »

Nu.Este expresia fetei unui om dezgustat ca trebuie sa asiste la ceva ce ii face mare neplacere.Cind a plecat de la troita de la baza pirtiei , preotul ia repetat pe un ton hotarit , ca trebuie sa merga si la comemorarea de la monumentul de la bisericuta de lemn ( comemorarea PSD!), fiindca asa au promis si trebuie sa mearga acolo.Cred ca i-a spus asta in mod repetat de 4-5 ori !!!

Domnule, slujbele religioase nu sunt politice, oricat ar incerca lumea sa le faca sa para de o orientare politica sau alta. Chiar daca ati avea dreptate - dar nu aveti! -, nu pot sa cred ca preotul a spus-o in modul in care ati interpretat dv cuvintele sale. Ce inseamna "comemorare PSD"? Trei sferturi dintre participanti nu aveau nicio legatura cu PSD-ul. Fotografii si cameramanii nu erau ai PSD-ului. Presa nu era din partea PSD. Ce a facut PSD-ul pentru comemorare, a platit coliva, tamaia, ce? Depunerile de coroane s-au facut din partea multor alte partide, asociatii, institutii...
In ce o priveste pe doamna Babes, imi pare rau ca trebuie sa va contrazic, dar probabil nu ati urmarit interviurile cu dansa, nici nu ati citit cartea Martirul... Nu este o persoana capabila de ceea ce numiti dv "dezgust". Poate ca a fost stanjenita de neintelegerile aparute si de unele declaratii din presa, poate ca acestea i-au sporit durerea, dar nu este si nu poate fi o persoana "dezgustata".  
Memorat
« Răspunde #125 : Martie 09, 2014, 01:59:10 »

Doamna, daca tot sunteti online, am o nedumerire si cred ca ma puteti ajuta. Eu nu tin minte sa fi vazut PSD-ul la comemorare. Nu intreb pentru a avea un argument contra aberatiilor debitate de contraopinentul meu, ci pentru ca abia acum imi dau seama ca nu-mi amintesc ca pesedistii sa fi depus coroane la monumentul din curtea Bisericii. Ar fi foarte urat din partea lor sa nu fi acordat atentia cuvenita evenimentului. Filmam, eram concentrat pe altceva, dar parca nu i-am vazut acolo.
Memorat
« Răspunde #126 : Martie 09, 2014, 02:03:41 »

La simpozion, Mircea Brenciu a vorbit (excelent) despre Babes Artistul, despre lucrarile din mica expozitie organizata acolo. Cred ca nu aveti pretentia ca estetica (fie si a eroismului) este o treaba "pesedista"?
Doamna Babes a avut prilejul sa-i intalneasca pe Douglas Wallace (cel care l-a stins pe sotul dumisale si care, apoi, a dus mesajul lui in strainatate), Peter Hurley (irlandezul "indragostit" de Romania) si Adrian Sobaru (care cred ca nu are nevoie de o prezentare); toti au avut interventii emotionante, sincere, ziditoare. Mircea Sevaciuc a vorbit foarte putin si aproape numai ca organizator, pentru a le multumi invitatilor care au facut eforturi mari pentru a putea participa. Va vom pune la dispozitie inregistrarile si veti vedea.
S-a recitat din Eminescu... A fost citat Parintele Arsenie Boca...
A fost prezentat site-ul dedicat lui Liviu Babes, cu noile facilitati ale acestuia...
Nu vreau sa ma refer la ceilalti participanti care au avut expuneri (au fost si doi militari), dar toti, fara exceptie, au avut discursuri interesante, decente, frumoase.  

Care sunt persecutorii si tortionarii?
Memorat
« Răspunde #127 : Martie 09, 2014, 02:12:42 »

Doamna, daca tot sunteti online, am o nedumerire si cred ca ma puteti ajuta. Eu nu tin minte sa fi vazut PSD-ul la comemorare. Nu intreb pentru a avea un argument contra aberatiilor debitate de contraopinentul meu, ci pentru ca abia acum imi dau seama ca nu-mi amintesc ca pesedistii sa fi depus coroane la monumentul din curtea Bisericii. Ar fi foarte urat din partea lor sa nu fi acordat atentia cuvenita evenimentului. Filmam, eram concentrat pe altceva, dar parca nu i-am vazut acolo.

Ca sa va spun sincer, si eu eram concentrata pe altceva (eram impresionata de numarul relativ mare de tineri prezenti la comemorare)... Vom verifica fotografiile, cred ca i-am surprins pe toti cei care au depus coroane.

Am uitat sa mentionez prezenta si discursul extrem de emotionant al unui Profesor. Cu majuscula. Un visator... E pesedist? Sau tortionar? Sa nu gafez, ca mie mi-a placut enorm omul... Smiley
Memorat
« Răspunde #128 : Martie 09, 2014, 02:22:37 »

Nu, e un OM fantastic de sufletist! Iar pesedistii locali invocati (in absenta lor) cred ca erau pedelistii domnului primar al Brasovului, pentru ca s-au depus coroane atat din partea Primariei, a PDL-ului, cat si a organizatiei de tineret. Ma insel cumva? Mi-am amintit (cand ati pomenit de tineri) ca m-a mirat faptul ca au depus in felul acesta coroane cei de la PDL Brasov. Dar bravo lor!
Memorat
« Răspunde #129 : Martie 09, 2014, 02:24:24 »

IRRD, PDL, UDMR, PNL, ALRUE, Asociatia lui Beni (Tg. Mures), Noiembristii cred... nu stiu, nu-i gasesc. Ma mai uit.  Sad
Memorat
« Răspunde #130 : Martie 09, 2014, 02:25:21 »

Nu o sa intru in jocul vostru cu insultele. Dar nici nu o sa stau pasiv la mistificari si denaturari ale adevarului.
Domnule, nici eu si cu atat mai putin doamna Sorina nu v-am insultat. Comunic doar foarte direct, pentru ca duceti prea departe ceea ce acuzati in mod fals la altii - mistificarea. Daca ati manipulat cat v-au tinut relatiile in presa, aici, pe forum, nu va tine. Sa nu credeti ca am tacut pana acum pentru ca as fi fost intimidat. Pur si simplu v-am lasat sa faceti ce vreti pentru ca nu voiam sa discut despre prostiile voastre pe topicul acesta si in preajma si in legatura cu aceasta comemorare de 25 de ani. Imi dau seama ca fortati nota, ca vreti neaparat sa mocirliti macar reflectarea comemorarii. Mai bine ati mai reflecta in sinea voastra daca n-ar fi mai bine sa va astamparati, sa nu primiti pana la urma ceea ce meritati.
Memorat
« Răspunde #131 : Martie 09, 2014, 02:49:56 »

PS. Priviti numai expresia fetei d-nei Etelka Babes , " sechestrata "  la simpozionul PSD si o sa intelegeti ce vorbesc!

Am privit la dansa in special in intervalul in care actorul a citit - foarte expresiv, cu foarte multa daruire - un fragment dur din cartea Martirul a lui Mircea Brenciu. M-am temut ca va izbucni in lacrimi si va fi nevoie sa o ajutam. Vesela nu a fost - si nici nu ar fi fost normal sa fie - pe parcursul intregii zile. Dar a fost bucuroasa de mai multe ori, atucni, la masa festiva, unde s-a imbratisat cu oameni deosebiti, veniti sa-i cinsteasca memoria sotului, in zilele premergatoare, pentru ca organizatorii, in primul rand Mircea Sevaciuc, i-au facilitat intalnirea cu cel care a incercat primul sa-i salveze sotul si a dus mesajul sacrificiului sau lumii libere, dincolo de Cortina de Fier. Am niste acuzatii foarte dure la adresa voastra cu privire la felul in care o tratati pe Doamna Babes, dar ma abtin sa discut acest subiect dureros in public, caci este posibil ca fiica eroului sa citeasca aceste postari si nu vreau s-o intristeze veninul vostru expus aici atat de indecent.
Memorat
« Răspunde #132 : Martie 09, 2014, 02:56:35 »

Intr-o singura privinta ar fi posibil sa aveti dreptate, dar eu nu l-am remarcat pe generalul Ionas in asistenta. In care fotografie apare, ca sa pot verifica?
Memorat
« Răspunde #133 : Martie 09, 2014, 05:23:16 »

" Trei sferturi dintre participanti nu aveau nicio legatura cu PSD-ul. Fotografii si cameramanii nu erau ai PSD-ului. Presa nu era din partea PSD. "

In anul 2013 ,la comemorare s-a participantii , fara discriminare, dupa realele sau presupusele simpatii politice au fost prima data la crucea metalica de la locul unde a decedat Liviu Babes si apoi au fost, mai putin o parte din fostii detinuti politici , la monumentul de la bisericuta de lemn.Acum, in 2 martie 2014 , asa cum a remarcat si presedintele AFDP Octav Bjoza in cuvintarea tinuta, cei care s-au considerat sustinatori ai PSD au cautat sa faca o delimitare vizibila si clara intre cei considerati de ei indezirabilii simpatizanti PDL ( portocalii ) si chipurile care il sustin pe Postolachi si membrii Asociatiei 15 Noiembrie si simpatizantii sau membrii PSD care il sustin pe Mircea Sevaciuc.Primii respectiv cei de la 15 Noiembrie 1987 si fostii detinuti politici , au fost " persoane non grata "  atit la slujba de pomenire tinuta concomitent in doua locuri, cu doi preoti separati , prima " tabara " la crucea de la locul decesului, cea de-a doua " tabara " la troita de la bisericuta de lemn, de parca eram in Piata Maidan din Ucraina.Niciunul din cei care au participat la slujba care se tine de 25 de ani , la crucea metalica de la baza pirtiei nu a fost prezent la simpozion , nefiind invitat ( persona non grata ) fiind declarat indezirabil de catre unul din organizatori, cunoscut sustinator PSD.Fiind o actiune a PSD , organizata pentru internii acestuia, era normal sa procedeze asa ( nu te duci la congresul sau conferintele unui partid decit atunci cind esti invitat ) fapt pe care l-am constatat pur si simplu, neacuzind pe nimeni.Ramin la concluzia ca epitetele ar trebui folosite cu mai multa parcimonie.Risipa acestora ingeunind mesajul.
Memorat
« Răspunde #134 : Martie 09, 2014, 10:32:24 »

La simpozion, Mircea Brenciu a vorbit (excelent) despre Babes Artistul, despre lucrarile din mica expozitie organizata acolo. Cred ca nu aveti pretentia ca estetica (fie si a eroismului) este o treaba "pesedista"?
Doamna Babes a avut prilejul sa-i intalneasca pe Douglas Wallace (cel care l-a stins pe sotul dumisale si care, apoi, a dus mesajul lui in strainatate), Peter Hurley (irlandezul "indragostit" de Romania) si Adrian Sobaru (care cred ca nu are nevoie de o prezentare); toti au avut interventii emotionante, sincere, ziditoare. Mircea Sevaciuc a vorbit foarte putin si aproape numai ca organizator, pentru a le multumi invitatilor care au facut eforturi mari pentru a putea participa. Va vom pune la dispozitie inregistrarile si veti vedea.

S-a recitat din Eminescu... A fost citat Parintele Arsenie Boca...
A fost prezentat site-ul dedicat lui Liviu Babes, cu noile facilitati ale acestuia...
Nu vreau sa ma refer la ceilalti participanti care au avut expuneri (au fost si doi militari), dar toti, fara exceptie, au avut discursuri interesante, decente, frumoase.  

Care sunt persecutorii si tortionarii?

DOAMNA SORINA DASCALU, ORI JUCATI IN DIVIZIA B SI NU STITI CUM STA TREABA, ORI JUCATI IN DIVIZIA A SI SUNTETI LA CURENT CU TOT DAR PARTINITOARE LA ADEVAR. CUM VA EXPLICATI CA TORTIONARUL DE NOVEMBRISTI ALEXANDRU IONAS S-A AFLAT LA BISERICUTA, DUPA CARE LA SIMPOZION, CREDETI C-A VENIT ACOLO INTIMPLATOR?! DE CE NU A VENIT LA CRUCEA DE FIER DE LINGA PIRTIE UNDE SE AFLAU DETINUTII POLITICI, CEI DE LA 15 NOI SI NOI CEI DE LA AS 21?! PAI NU AVEA CUM  DOAMNA, EL S-A DUS ACOLO UNDE II E BINE SI NU PRINTRE VICTIMELE SALE , E NORMAL, DACA DORITI SA-L IDENTIFICATI IN POZELE CARE LE-ATI FACUT SI AFISAT INTRATI PE FB SAU PE GOOGLE , SCRIETI ALEXANDU IONAS , O SA APARA POZA SI COMPARATI CU CELE FACUTE DE DVS. CIT DESPRE SCRIITORUL MIRCEA BRENCIU ALIAS FROID, SE AFLA IN ACEEASI BARCA CU IMPOSTORII REVOLUTIEI. INTREBATIL UNDE A LUCRAT INAINTE DE 89, NU CUMVA LA ONT CARPATI UNDE SE VARSA DIN GUSA LA GREU, STITI CA A FOST REVOLUTIONAR FACUT LA APELUL DE SEARA DE NAE SAMSON CONTRA SUMEI DE 50 DE MARCI, STITI CA A FOST SI ESTE APROAPE DE CLAUDIU IORDACHE DE LA INSTITUTUL REVOLUTIEI, REVOLUTIONAR DE ALTFEL ADEVARAT, DAR CARE S-A VINDUT CAMARILEI LUI ION ILIESCU?! STITI CA ACEST BRENCIU A FALSIFICAT REV LA BV DIND DATE FALSE DESPRE ANUMITI REVI IMPOSTORI PRECUM LAZAR MAIOR DORIN SI MULTI ALTII PT AI RIDICA LA RANGUL DE LUPTATORI CU MERITE DEOSEBITE?! PROBA ESTE CARTEA SCOASA DE INSTITUTUL REVOLUTIEI LA IMPLINIREA CELOR 20 DE ANI DE LA REVOLUTIE. LA INTREBAREA ADRESATA LUI CLAUDIU IORDACHE DESPRE NEREGULILE DIN CARTE, ACESTA A RASPUNS, IMI PARE RAU DATELE LE-AM PRIMIT DE LA MIRCEA BRENCIU!!!! DOAMNA DASCALU, TOT TE FACI CA NU STI IN CARE DIVIZIE JOCI, SAU ESTI NEUTRA LA MISTO?! TE LAS SA TE GINDESTI INTRUCIT EU MA PREGATESC SA MERG LA COMEMORAREA DETINUTILOR POLITIC DIN BRASOV CARE  ARE LOC IN FIECARE AN PE DATA DE 9 MARTIE. DOAMNE AJUTA !
Memorat
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 23
Schimbă forumul: