Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 23

Comemorare Liviu Babes

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Re: Comemorare Liviu Babes
« Răspunde #15 : Martie 15, 2010, 10:52:13 »

Daca citeai forumul de la cap la coada, cum spui, ai fi aflat ce te intereseaza. Daca vrei sa primesti raspunsuri, te rog sa pui intrebari precise si sa dai suficiente informatii. Esti urmas de erou martir sau nu (94...), tatal dv, Dumnezeu sa-l ierte, avea certificat de revolutionari? De care? Dati mai multe informatii, mai precise si cineva va va da un raspuns. Aceasta parte din forum e pt un erou din Brasov. Postati intrebarile dv pe un subiect din "Preschimbarea certificatelor de revolutionar". La "PRESCHIMBAREA CERTIFICATELOR" cred ca ar fi cel mai bine. M succes! Inca un sfat: m intai afla ce te intereseaza cu adevarat, lasa pt la urma implicarea in scandalurile de pe forum. E vb de lucruri f incurcate si trebuie sa citesti tot forumul cu adevarat ca sa intelegi.
Memorat
  • gheorghe
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Comemorare Liviu Babes
« Răspunde #16 : Decembrie 02, 2010, 21:16:26 »

Vroiam sa transmit familiei Dumnezeu sa-l odihneasca si ii multumim pentru sacrificiul lui.
Vesnica pomenire.
Memorat
  • k@os
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #17 : Decembrie 30, 2010, 01:33:29 »

Dragi colegi,va doresc un 2011 fericit si fac cadou tuturor participantilor din acest Forum un toolbar cu multiple functii utile ,sper,tuturor revolutionarilor. Link descarcare: http://decembrie1989.ourtoolbar.com/
Memorat
  • grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 28, 2011, 08:25:05 »

Văduva lui Liviu Babeş: S-ar îngrozi de-ar vedea cum arată libertatea pentru care a murit

Pe 2 martie 1989, Liviu Babeş,  de 47 de ani, îşi dădea foc pe Pârtia Bradu, din Poiana Braşov, în semn de protest faţă de comunism. Avea cu el un carton pe care scrisese “Stop Mörder! Braşov = Auschwitz” (Opriţi crima! Braşov = Auschwitz, n.r.). A murit după două ore, la spital, păzit de securişti. La 22 de ani de la moartea lui, Libertatea a stat de vorbă cu Etelka, văduva sa.

"Era o zi însorită şi s-a dus să schieze în Poiană. Îi plăcea mult şi era bun la asta!", povesteşte Etelka, văduva lui Liviu Corneliu Babeş.

"Dimineaţă îşi băuse cafeaua şi ieşise pe uşă fără să mă sărute, cum ne era obiceiul. Chiar mă gândeam că a uitat, când, după doi-trei paşi, s-a întors şi m-a sărutat. Totul părea a fi normal", îşi aminteşte femeia. Dar nu era... În acea zi de 2 martie 1989, Liviu Babeş, de 47 de ani, electrician la Trustul de Prefabricate din oraşul de sub Tâmpa, a făcut cel mai dramatic gest de protest la adresa regimului comunist ceauşist.

Deşi plecase la muncă, el s-a învoit şi a luat drumul pârtiei Bradu din Poiana Braşov, unde a schiat întreaga zi. Pe înserat, a coborât pentru ultimă oară pârtia. Apoi, la baza ei, fără să ezite, şi-a dat foc, transformându-se într-o torţă vie. Cu ultimele puteri, a scos de sub haină un carton galben, pe care scrisese, amestecând româna cu germana, “Stop Mörder! Braşov = Auschwitz”.

A fost un gest nemaivăzut pentru Epoca Ceauşescu, iar Liviu Babeş a fost numit Jan Palach al României. După numai câteva ore, la postul de radio Europa Liberă se vorbea deja despre sacrificiul suprem al lui Babeş în numele libertăţii. Etelka, însă, crede că sacrificiul bărbatului, aproape uitat astăzi, a fost zadarnic.

"Eu l-am iertat de mult. Sper c-a făcut-o şi Cel de Sus. Deşi nu cred c-a meritat tot sacrificiul acela. Sunt convinsă că s-ar îngrozi de-ar vedea cum am ajuns, cum arată lumea şi libertatea pentru care a murit el", spune văduva martirului, ajunsă acum la vârsta de 63 de ani.
Memorat

Libertatea este dreptul de a face ceea ce permit legile.(Montesquieu)
  • Cristian
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • eu
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 01, 2011, 20:50:40 »

Povestea eroului care a protestat împotriva comunismului dându-şi foc pe pârtia Bradul

Mâine se împlinesc 22 de ani de când pictorul braşovean, Liviu Corneliu Babeş, a ars pentru libertate. „Stop Mörder! Braşov = Auschwitz". Acestea au fost ultimele cuvinte ale eroului martir care şi-a dat foc pe pârtia Bradul din Poiana Braşov.

În 1989, Liviu Babeş avea doar 47 de ani, era pictor şi sculptor amator. Bărbatul lucra pe post de maistru electrician la Trustul de Prefabricate Braşov, iar maniera în care şi-a plănuit manifestul i-a uimit pe apropiaţii lui. Pe 2 martie, Liviu Babeş a plecat să schieze în Poiana Braşov, iar după ce a coborât pentru ultimă oară pârtie şi-a dat foc în semn de protest la adresa regimului comunist.
taguri

brasov
    liviu babes
    comemorare
    martir brasov

Cumplitul evenimentul a fost făcut public în presa străină cu ajutorul a doi turişti scoţieni, care se aflau în acel moment pe pârtie şi care au relatat întâmplarea unei agenţii de ştiri, aceasta fiind preluată mai departe de marile publicaţii. În schimb, în ţară doar românii care ascultau „Europa Liberă" au aflat de sinuciderea lui Liviu Babeş.

Babeş, martirul uitat

Amintirea gestului disperat al lui Liviu Babeş se stinge odată cu trecerea timpului. La 22 de ani de la actul său, curajul de care a dat dovadă nu mai are aceeaşi rezonanţă.  Deşi declarat erou naţional în 2007, rezultat al unui demers început în 1997, românii l-au uitat pe cel care a avut puterea, de unul singur, să se opună, prin moarte, comunismului.

În anul 1990, cu ocazia primei comemorări, a fost dezvelită, pe Pârtia Bradu, o cruce de fier în memoria lui Liviu Babeş. Eroul martir va fi comemorat şi în acest an în Poiana Braşov. Însă cu trecerea timpului, la eveniment iau parte tot mai multe persoane. Alături de soţia şi fiica martirului la comemorare vor participa câţiva foşti deţinuţi politic şi membri ai Asociaţiei „15 Noiembrie".

Monument în memoria lui Babeş

Deşi de foarte multă vreme s-a propus ridicarea unui monument în memoria eroului martir, acesta s-a tot lăsat aşteptat. Florin Postolachi, preşedintele Asociaţiei 15 Noiembrie 1987 a spus că monumentul va fi realizat curând. „Vom demara un concurs naţional, care se va adresa arhitecţilor şi elevilor de la şcolile de artă pentru realizarea unui proiect care să redea cât mai real gestul său. Avem banii pentru asta, iar monumentul va fi ridicat chiar în faţa Primăriei Braşov, lângă lupoaică", a declarat Postolachi. Până acum, autorităţile braşovene au făcut ca strada unde a avut domiciliul eroul martir, fosta „Rândunicii", să poarte numele de Liviu Corneliu Babeş.

http://www.adevarul.ro/locale/brasov/brasov-liviu_babes-comemorare-martir_brasov_0_436156407.html
Memorat
  • grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 03, 2011, 09:38:33 »

http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Eroul_martir_Liviu_Babes-comemorat_de_tot_mai_putini_brasoveni_0_436756622.html#commentsPage-1

Se dcade sa aducem un pios omagiu celui care a fost Liviu Babes, indiferent in ce colt al tarii ne-am afla. Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-i dea linistea meritata.
Memorat

• grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 04, 2011, 08:42:23 »

Slujbă la troiţa din Poiană

Cîteva zeci de persoane s-au adunat ieri dimineaţă lîngă crucea ridicată pe locul unde s-a prăbuşit Liviu Babeş, la baza pîrtiei Bradul. Au fost acolo, lîngă soţia şi fiica lui Liviu Babeş, viceprimarii Adrian Gabor şi Mikloş Gantz, consilierii locali Ciprian Chiricheş şi Costel Mihai, reprezentanţii Asociaţiei „15 Noiembrie“, cei ai organizaţiilor de revoluţionari şi ai Sindicatului Cadrelor Militare în rezervă şi retragere. Au fost depuse coroane de flori din partea celor prezenţi şi a fost oficiată o slujbă de pomenire. Dis-de-dimineaţă, înainte de sosirea celor care au ţinut să-l omagieze pe Liviu Babeş, o coroană de flori a fost depusă şi de către o delegaţie a Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici, condusă de preşedintele Asociaţiei, Octav Bjoza. Foştii deţinuţi au dorit să aducă în felul lor, foarte discret, un omagiu celui care s-a jertfit pentru libertate şi democraţie. „Din punctul nostru de vedere, al familiei, sacrificiul lui nu a meritat, pentru că noi am pierdut cel mai important sprijin al familiei. Dar a fost decizia lui, de a atrage în felul acesta atenţia asupra a ceea ce se întîmpla în România, iar acum, gestul lui nu ne mai aparţine nouă, ci este unul al comunităţii, al ţării. Nu ştiu dacă astăzi el ar fi mulţumit de starea în care se află ţara, nu pot fi mulţumiţi decît cei care au ştiut să se descurce. Vreau să mulţumesc tuturor celor care au venit astăzi aici pentru a-l comemora pe Liviu Babeş, demonstrînd că nu l-au uitat“, a spus, după comemorare, Etelka Babeş, soţia eroului.

Eroul Liviu Cornel Babeş va avea, în curînd, monumentul pe care îl merită. Uniunea Artiştilor Plastici, în colaborare cu Primăria Braşov şi Asociaţia „15 Noiembrie“ a lansat ieri, la exact 22 de ani de la sacrificiul lui Liviu Babeş, un concurs de proiecte în urma căruia va fi ales monumentul care va fi amplasat în centrul oraşului.
Memorat

« Răspunde #22 : Martie 06, 2011, 17:41:04 »

http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Eroul_martir_Liviu_Babes-comemorat_de_tot_mai_putini_brasoveni_0_436756622.html#commentsPage-1

Se dcade sa aducem un pios omagiu celui care a fost Liviu Babes, indiferent in ce colt al tarii ne-am afla. Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-i dea linistea meritata.
Ar merita toate acestea si mult mai mult, dar eroul brasovean nu are parte de liniste nici dupa doua decenii de la jertfa sa. Probabil ca nu ati revenit la articol domnule Grig. Eu am descoperit mai tarziu linkul semnalat de dumneavoastra si am citit ce au comentat cititorii articolului. Primul comentariu este al unui impertinent. E plin Internetul de asemenea obraznicii. Al doilea mi se pare foarte interesant pentru ca aduce elemente pe care articolul comentat nu le cuprinde sau chiar cauta sa le ascunde prin eludare:

Ion Cohalm2011-03-05 13:02:00
Draga Talida Brendis, (ciudat nume) Peste jumatate dintre cei care au participat la comemorarea din Poiana Brasov, au fost revolutionari brasoveni. De ce esti necinstita fata de ei? Daca faci abstractie de ziaristii prezenti la eveniment, reporteri, cameramani, fotografi, observi ca mai raman patru fosti detinuti politici, trei reprezentanti ai autoritatilor locale si mai putin de zece membri ai Asociatiei 15 Noiembrie 1987. Grupul cel mai numeros l-au constituit revolutionarii.
Raspunde » 00Ion Cohalm2011-03-05 13:07:59

E adevarat ca au fost modesti si nu au tinut un discurs, asa cum a facut presedintele noiembristilor, domnul Postolachi, dar au fost cei mai multi si, daca nu-i cunosti, puteai sa observi macar coroana de flori depusa de ei. In a sasea fotografie, intre fica si sotia eroului, apare patronul de la TVS, domnul Maftei, prieten al lui Liviu Babes. Si el este revolutionar si, daca nu stiati, si sotia eroului e membra a asociatiei revolutionarilor, nu a noiembristilor.
Raspunde » 00Ion Cohalm2011-03-05 13:15:02
Vreau sa-mi exprim dezgustul fata de prezenta presedintelui Asociatiei 15 Noiembrie 1987 la aceasta comemorare. Este insultatoare si hemeritata afirmatia sa privitoare la udemeristi, "Cei care înţeleg cu adevârat ceea ce s-a întămplat şi au respect pentru acest erou sunt parlamentarii maghiari, care întotdeauna au avut o poziţie demnă atunci când este vorba despre actele de eroism". Ii pupa-n dos pe unguri pentru ca sunt aliatii PDL la guvernare, partidul din care face parte Postolachi, Unde erau reprezentantii UDMR? In Brasov probabil.
Raspunde » 00Ion Cohalm2011-03-05 13:24:45
Deputatul Postolachi a folosit intrunirea comemorativa de la crucea lui Babes ca sa faca propaganda politica partidului sau si siesi. Nu i-a pomenit pe revolutionarii din Brasov pentru ca acestia au inceput sa spuna adevarul despre gurvernarea portocalie, despre jaful pe care-l fac pedelistii in tara, despre taierile ilegale de pensii, salarii si alte drepturi. Este prima organizatie de revolutionari care a avut curajul sa faca o demonstratie impotriva guvernarii portocalii, anul trecut, scandand lozinci demascatoare. Postolachi stie ca-i sunt adversari redutabili si-i uraste, ca si seful sau pe linie de partid, primarul Brasovului si vicepresedintele PDL, George Scripcaru.
Raspunde » 00Ion Cohalm2011-03-05 14:05:35
Acesta este si motivul pentru care s-a dat in spectacol, in fata crucii eroului martir Liviu Babes si a familiei acestuia, strigand in gura mare insulte la adresa realizatorului unei emisiuni in care revolutionarii l-au acuzat de duplicitate si politicianism. E vorba de ziaristul Ion Manzala de la MIX2 TV. Demonstratia de proasta crestere facuta la incheierea comemorarii a revoltat atat familia cat si pe prietenul din tinerete al lui Liviu Babes, revolutionarul Gheorghe Maftei, care a plecat revoltat si scarbit. Postolachi s-a dovedit a fi un monument de mojicie si proasta crestere, un nesimtit care va trebui impiedicat sa se mai apropie de crucea martirului si asta nu numai pentru impietatea de care a dat dovada, ci si pentru politica pe care o face in Parlamentul Romaniei.
Raspunde » 00Ion Cohalm2011-03-05 14:35:49
Este reprezentantul unui partid antiromanesc, al unei clici a jefuitorilor banului public si un conspirator antinational. A votat cu seninatate, fra nici cea mai mica retinere, taierile ilegale de pensii, lovind si in dreptrurile vaduvei lui Liviu Babes, o protejeaza pe cea care prezideaza infractiunile din Parlamentul Romaniei, Roberta Anastase, presedinta camerei.
Raspunde » 00Ion Cohalm2011-03-05 14:41:21
Impreuna cu ceilalti pedelisti din comisie, blocheaza orice activitate a Comisiei pentru drepturile omului, culte si problemele minoritatilor nationale, organism care ar trebui sa investigheze cum de este posibil sa le fie incalcate romanilor drepturile omului, cum ar fi dreptul la proprietate, la viata etc si cum de a fost posibil ca presedinta Anastase sa abuzeze de pozitia ei oficiala pentru a trece abuziv, printr-o numarare hoteasca a voturilor, legea pensiilor.
Raspunde » 00Ion Cohalm2011-03-05 14:42:25
Florin Postolachi intruchipeaza de-acum negarea idealurilor muncitorilor care s-au revoltat in 15 noiembrie 1987 pentru dreptul la o viata mai buna. Rusine! Regret ca articolul tau, draga Talida, nu a surprins nimic din ceea ce s-a intamplat cu adevarat la acea comemorare. Te-ai cantonat in tonul plangacios, oficial, impus de dl Postolachi, un individ care nu are, sau nu mai are nimic comun cu martirul Babes, daca ar fi sa nu tinem cont de rasucirea cutitului in rana la care-l supune. Cauta sa spui adevarul, nu minciuna comoda dar ucigatoare.
Memorat
« Răspunde #23 : Martie 06, 2011, 17:51:01 »

Am tot respectul pentru eroii neamului si aici ma refer la cei dinainte de 1989,dar nu-i inteleg pe cei care se erijeaja in conducatori ai revolutionarilor,sichiar le cer scuze dar sunt patetici.
Memorat
Comemorare Liviu Babes
« Răspunde #24 : Martie 06, 2011, 20:07:17 »

http://www.brasovultau.ro/view/Brasoc-27.02.2011-4600.html

“O TORTA VIE S-A APRINS PENTRU ROMANIA”
Mi-am permis sa citez un titlu al unei emisiuni locale brasovene “Brasoc”, emisiune in care un asa zis ziarist, fost politruc pcr, cum ii place de cele mai multe ori sa-si spuna, a dat o palma protestului suprem produs acum 22 de ani pe partia prostilor din Poiana Brasov. Cum era de asteptat a avut sprijin la greu din partea unor formatori de opinie, autointitulati; asa zisul Brenciu M “scriitor” plagiat si-a “liderului” noiembrist Sevaciuc M.
Ce m-a dezgustat profund este faptul ca in direct la aceasta emisiune, icarul brasovean a fost denigrat si etichetat comunist, absolvent al facultatii de ”ziaristica” Fane Gheorghiu.
Iritanta este chiar ipocrizia acestora din finalul emisiunii.
Producatorii anticomunisti semianalfabeti si-au dat arama pe fata.
Demolarea valorilor continua… 

min. 18:38
min. 1:45:00
Memorat
« Răspunde #25 : Martie 06, 2011, 20:20:28 »

A! E foarte interesant linkul dat de dumneavoastra. Nu stiam de emisiune. O voi urmari imediat ce voi avea timp. Multumesc pentru informatie.
Memorat
« Răspunde #26 : Martie 06, 2011, 21:35:33 »

Sa stiti domnule Siebenburgen ca m-am interesat la cineva din Brasov si cele spuse in emisiune la minutul 18:38 si urmatoarle sunt adevarate. Sotia eroului a confirmat faptu ca Babes a fost membru P.C.R. si ca a ocupat unele pozitii judetene pe linie de partid, cu functii legate de cultura, tot asa cum este adevarat ca a avut curajul sa returneze carnetul rosu, asumandu-si consecintele. Nu cred ca e nimic demolator in aceste dezvaluiri. Liviu Babes va ramane un erou al natiunii, un barbat care a avut curaj sa-si scuture constiinta de balastul ideologiei comuniste cu pretul propriei vieti. Cati dintre noi sau restul membrilor de partid ar fi avut acest curaj, aceasta demnitate asumata printr-un gest extrem? Niciunul sau foarte, foarte putini. In rest va impartasesc parerea, scriitorii aceia sunt cam amatori, iar domnul Brenciu mai e si revolutionar.
Memorat
« Răspunde #27 : Martie 06, 2011, 22:43:09 »

Abia acum am urmarit pana la capat emisiunea. Aveti dreptate. Cei doi, scriitorul si realizatorul emisiunii, cu greu pot fi numiti oameni de cultura. Cel putin in domeniul muzicii, au doar o spoiala de cultura, insusita sau prinsa dupa ureche. Nu ar fi o problema daca nu ar insista sa-si etaleze "cunostintele" in domeniu. Mai ales domnul Manzala, care ar fi trebuit sa stie ce fonduri muzicale ruleaza cei din regia emisiunii. Nu insist decat pentru a nu lasa impresia ca as avea ceva personal cu respectivii si pentru a da un exemplu de amatorism jenant, total opus artistului plastic "amator" care a fost Liviu Babes si care a lasat o opera reusita si semnificativa.
La minutul 01:55, in finalul emisiunii, pe o crestere a volumului fondului muzical, realizatorul spune:
Dl Ion Manzala: - Multumesc domnului Mircea Sevacic ... Iarasi Beethoven... Domnului Mircea Brenciu...
Dl Mircea Brenciu: - Acum avemmm... Mozart.
IM - Mozart... scuze.
MB - "Carmina Burana".
IM - Ieri am discutat cu colegul din regie, Ionut, daca sa luam aceasta secventa din Mozart sau Simfonia a IX-a, ca-i placea lui Liviu Babes. Oricum, recviemurile lui Mozart sunt cele mai... cum sa zic... cele mai emotionante cand e vorba de eroi.

Oricum au dat-o, n-au nimerit-o. Nu e Beethoven, e Mozart, nu e "Oda Bucuriei" (http://www.trilulilu.ro/alex9920/d3fbe3317d73b5), ci "Carmina Burana" (http://www.trilulilu.ro/camis/55eca0307c15a6). Nu era nici macar Mozart, ci Carl Orff. Carl Orff s-a nascut in 1895, a trait pana in 1982 si a compus "Carmina Burana", cea mai cunoscuta opera a sa, in 1937. Ludwig van Beethoven (1770 - 1827) nu era Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791), tot asa cum nu Mozart a compus cantata profana "Carmina Burana. Ca sa nu mai spun ca Mozart nu a compus mai multe recviemuri, ci unul singur, celebrul, extraordianrul si unicul sau Reqiem.
Memorat
« Răspunde #28 : Martie 06, 2011, 23:00:18 »

Intre timp am mai primit ceva de la cunostinta mea din Brasov. Daca nu ati fi semnalat emisiunea aceea, nu as fi intrat in posesia urmatorului document:

LIVIU CORNELIU BABES

In 2 martie 1989, Poiana Brasov a devenit martora unui extraordinar gest de protest, care parea imposibil in acei ultimi ani ai descmpunerii comunismului din Romania. Profitand de sezonul turistic si de prezenta schiorilor straini, majoritatea occidentali, pe Partia Lupului, un brasovean putin cunoscut pana la acea data a considerat ca era locul si momentul in care putea sa penetreze zidul de tacere ridicat de Partidul Comunist Roman si mana sa inarmata, Securitatea, in jurul nemultumirilor popu latiei si a starii de prizonierat la nivel national in care traiau romanii in acea perioada.
Liviu Babes si-a luat schiurile, a turnat benzina pe el si s-a autoimolat. Si-a dat foc si a parcurs cativa zeci de metri, ca o torta, o torta vie, in partea de jos a Partiei Lupu, surprinzand si socand asistenta intamplatoare a zilei respective din acel loc.
Omul avea sa se prabuseasca fara a scoate un singur strigat de durere. Turistii care au incercat sa stinga flacarile de pe el (doi turisti scotieni l-au invelit in propriile lor geci), au gasit asupra sa un carton pe care era scris: “STOP MORDER! AUSCHWITZ-BRAŞOV”. A fost singura explicaţie a gestului  sau care, in acel moment, parea nebunesc.
La venirea salvarii, Liviu Babes inca mai traia.  Dar brancadierii trimisi la locul martiriului nu veisera pentru a-l salva ci pentru a ascunde evenimentul. Au gonit oamenii, pretinzand ca eroul era un nebun oarecare.
Acestui om ii datoram un gest de mare demnitate: curajul de a spune lumii intregi ca toata propaganda regimului comunist din Romania era mincinoasa. Cu pretul proprie-i vieti, Cornel Babes a rascumparat onoarea neamului nostru. A rascumparat rusinea de a nu indrazni sa le spunem stapanilor vremelnici adevarul in fata, rusinea de a nu indrazni sa ne revoltam, rusinea de a nu indrazni sa ne asumam demnitatea de oameni si acea calitate care ne defineste, Libertatea.
Liviu Babes a platit cu pretul vietii lui spalarea petei lasitatii de pe chipurile noastre triste, obosite si supuse. Iar acum, peste ani, cand romanii sunt iarasi incovoiati sub apasarea unui regim abuziv si mai perfid decat cel comunist, exemplul lui infiereaza rusinea lasitatii din noi, martiriul sau, destinul pe care si l-a decis liber, ne someaza sa ne asumam libertatea, dreptul de a fi tratati ca oameni demni,  dreptul si datoria de a spune Adevarul despre societatea in care traim, de a ne numi asupritorii asupritori si dusmanii dusmani.
Martiriul marelui Liviu Babes a avut loc simetric, intre doua mari momente ale adevarului asumate de brasoveni si natiunea noastra, Revolta de la 15 Noiembrie 1987 si Revolutia Romana din Decembrie 1989 - a constituit elementul lor de legatura. Sa ne dovedim demni de inaltimea sa morala, sa nu cedam presiunilor de a oculta adevarurile dureroase ale acestor ani, sa nu acceptam minciuna oficiala, nici macar prin omisiune, ci sa rostim clar si apasat care ne sunt nemultumirile, sa le cerem sa plece sau sa-i alungam pe cei care ne jefuiesc, ne mint si ne umilesc in fel si chip. Sa ne recastigam si sa ne intarim libertatile pe care generatia noastra le-a platit cu sange. Drepturile romanilor sa fie drepturi, nu favoruri pe care-si inchipuie o putere trecatoare ca ni le acorda. Suntem datori cu toate acestea in fata martirilor Romaniei, suntem datori in fata lui Liviu Babes. Omagiul pe care il aducem astazi, aici, nu ar avea nici o valoare daca nu am avea curajul sa ne asumam adevarul exemplului sau, sa ne dovedim demni, luptand deschis pentru adevarurile si drepturile romanilor. Doar asa ii pooate fi respectat gestul suprem de sacrificiu.
Memorat
« Răspunde #29 : Martie 09, 2011, 21:56:38 »

Am mai primit ceva de la aceeasi persoana. Un afis simplu, scos la imprimanta de catre alegatorii domnului deputat Florin Postolachi (acesta e numele corect), foarte multi dintre ei fiind fosti muncitori la Uzina de Autocamionae din Brasov, deci fosti colegi de munca cu domnul Postolachi. Majoritatea sunt acum someri sau pensionari si sunt foarte nemultumiti de felul in care intelege deputatul ales de ei sa le reprezinte interesele in Parlamentul Romaniei. Am si alte informtii din Brasov, dar le voi posta pe forumul asociatiei domnului Maior, pentru ca nu au legatura cu martirul Liviu Babes.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 23
Schimbă forumul: