Main Content:

Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 23

Comemorare Liviu Babes

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Comemorare Liviu Babes
« Răspunde #210 : Martie 19, 2014, 00:20:27 »

Forumul si membrii lui imi sunt martori ca nu eu am inceput aceste discutii contradictorii, ci doi membrii ai asociatei domnului Demi Ioan, care au considerat ca e bine sa atace tot ce am organizat impreuna cu ceilalti organizatori in cinstea eroului brasovului, al tarii si al Europei la impinirea unui sfert de veac de la gestul sau de protest, exemplar si tragic, o prioritate romaneasca a  memorabilului an 1989.
Credeam ca atacurile au incetat si ca, desi nu si-au cerut scuze pentru afirmatiile urate si nedemne pe care l-au facut, au inteles ca e mai bine sa abandoneze, sa-si vada de treburi (daca nu cumva chiar acestea sunt "treburile", preocuparile lor principale). In situatia actuala, in care constat ca se continua pe aceeasi linie a neadevarurilor destinate inlocuirii faptelor adevarate, consider ca trebuie sa recapitulez principalele mele afirmatii si atitudini, pe cele de acum doua zile, de cand am crezut problema incheiata si sa demonstrez cat de adanca e prapastia intre ce afirma acesti domni si realitate.

Sunteti niste mincinosi penibili. An de an, am incercat sa ma abtin sa va dau replica pe care o meritati pentru mizeriile pe cre le faceti, pentru ca posturile cad de 15 noiembrie si in preajma zilei de 2 martie. Dar prea rastalmaciti totul ca sa se potriveasca pe turta voastra, incat e posibil sa nu mai tin cont de unele oprelisti pentru un timp. Mare pacat n-ar fi, pentru ca eu n-as raspunde tot cu minciuni minciunilor voastre. (Si nu-mi povestiti mie despre revolta din 15 noiembrie cu citate din cartea lui Stejarel Olaru, citata si ea de Wikipedia.)

Doamna, daca tot sunteti online, am o nedumerire si cred ca ma puteti ajuta. Eu nu tin minte sa fi vazut PSD-ul la comemorare. Nu intreb pentru a avea un argument contra aberatiilor debitate de contraopinentul meu, ci pentru ca abia acum imi dau seama ca nu-mi amintesc ca pesedistii sa fi depus coroane la monumentul din curtea Bisericii. Ar fi foarte urat din partea lor sa nu fi acordat atentia cuvenita evenimentului. Filmam, eram concentrat pe altceva, dar parca nu i-am vazut acolo.

Nu o sa intru in jocul vostru cu insultele. Dar nici nu o sa stau pasiv la mistificari si denaturari ale adevarului.
Domnule, nici eu si cu atat mai putin doamna Sorina nu v-am insultat. Comunic doar foarte direct, pentru ca duceti prea departe ceea ce acuzati in mod fals la altii - mistificarea. Daca ati manipulat cat v-au tinut relatiile in presa, aici, pe forum, nu va tine. Sa nu credeti ca am tacut pana acum pentru ca as fi fost intimidat. Pur si simplu v-am lasat sa faceti ce vreti pentru ca nu voiam sa discut despre prostiile voastre pe topicul acesta si in preajma si in legatura cu aceasta comemorare de 25 de ani. Imi dau seama ca fortati nota, ca vreti neaparat sa mocirliti macar reflectarea comemorarii. Mai bine ati mai reflecta in sinea voastra daca n-ar fi mai bine sa va astamparati, sa nu primiti pana la urma ceea ce meritati.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #211 : Martie 19, 2014, 00:32:54 »

Diplomatul spune ca adminul s-a oprit la jumatate de drum. Eu completez cu parerea de rau pe care o resimt ca cei doi basisti n-au fost pusi la punct. Nu stiu ce ar iesi daca am face un sondaj, sa vedem cati au inteles cat de mizerabil s-au purtat. In privinta lor, sunt pt reprimare! Of course, prin argumente, nu fizic. Cele doua tate sunt pedelizde sadea pt ca si-au insusit perfect metoda lor de guvernare (nu stiu in privinta furturilor, ma refer numai la teorie): mint suta la suta si iau m departe minciuna ca sist de referinta. Totul e discutat in coordonatele minicunii, unde adevarul nu are cum sa-si afirme valentele si ratiunea. Exact asa au procedat cele doua tate si ma oftic pt ca obs ca nu li s-a dat peste bot cum meritau si merita. Diplomatul are dreptate, treaba facuta pe jumatate e degeaba.
Memorat
Liviu Cornel Babes
« Răspunde #212 : Martie 19, 2014, 15:27:47 »

Comemorarea lui Liviu Babes in prezenta scotianului Doug si ecourile impresionante din Media Romaneasca

Observatorul  observatorul@rogers.com             18 mar.(Acum 1 zi)
Catre mine
 Bun gasit domnule Sevaciuc,
 Frumoasa si impresionanta intiativa de al invita pe Doug Wallance la Brasov .
 Comemorea lui Liviu Babes este de acum parte a istoriei noastre  iar cei care onoreaza memoria acestui om merita admiratie si aprecieri.
 Am postat  interesanta d-voastra scrisoare despre mediatizarea  acestui eveniment deosebit la :

http://observatorul.com/articles_main.asp?action=articleviewdetail&ID=13204

Ganduri bune din Toronto,
Dumitru Puiu Popescu

Pentru conformitate accesati linkul de mai jos.
http://sevaciclon.blogspot.ro/
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #213 : Martie 19, 2014, 22:41:57 »

De cand organizeaza Prostolachi comemorarile, a avut atata presa, atat de multe reactii, care am obs ca sunt pozitive toate. Cei doi critici de serviciu sunt numai doi ofticati pusi pe balcarirea evenimentului pt ca n-au fost ei, sau ai lor vioara intai. Mari fraieri! Prostolachi cum suporta? Nu e vanat la figura, cum era beat de 15 noiembrie anul trecut?
Memorat
« Răspunde #214 : Martie 21, 2014, 13:11:17 »

Comemorarea lui Liviu Babes in prezenta scotianului Doug si ecourile impresionante din Media Romaneasca

Observatorul  observatorul@rogers.com             18 mar.(Acum 1 zi)
Catre mine
 Bun gasit domnule Sevaciuc,
 Frumoasa si impresionanta intiativa de al invita pe Doug Wallance la Brasov .
 Comemorea lui Liviu Babes este de acum parte a istoriei noastre  iar cei care onoreaza memoria acestui om merita admiratie si aprecieri.
 Am postat  interesanta d-voastra scrisoare despre mediatizarea  acestui eveniment deosebit la :

http://observatorul.com/articles_main.asp?action=articleviewdetail&ID=13204

Ganduri bune din Toronto,
Dumitru Puiu Popescu

Pentru conformitate accesati linkul de mai jos.
http://sevaciclon.blogspot.ro/
Memorat
« Răspunde #216 : Martie 22, 2014, 18:48:07 »

Adrian Sobaru se arunca de la Balconul salii de plen a Parlamentului intr-o zi de 23 decembrie (2010) – cand ar fi trebuit sa se sarbatoreasca victoria Revolutiei Romane si a Libertatii -, protestand fata de deciziile unui guvern nedrept de a diminua si, implicit, a incalca drepturile copiilor cu dizabilitati. Unii oameni din presa au afirmat ca sacrificiul sau era facut in scop personal (unul dintre propriii sai copii suferind de autism), lucru total neadevarat. Pe tricoul purtat in momentul “saltului in neant”, era scris : „Ne-ati ciuruit !!! (O parafraza la o expresie celebra din filmul Cu mainile curate, regizat de Sergiu Nicolaescu, preluata adesea de catre politicieni – presedintele Basescu, dupa alegeri: Un fleac, i-am ciuruit!; premierul Ponta, la o inaugurare de cinematograf, adresandu-i-se lui Sergiu Nicolaescu: Nu voi spune L-am ciuruit! etc.) Ne-ati vandut si ne-ati tradat. Ne-ati ucis viitorul copiilor. Ne puteti lua viata si banii dar nu LIBERTATEA !!!”. Aceste fraze arata intentia eroului contemporan de a protesta pentru viitorul tuturor copiilor, nu numai al copiilor sai, nu numai al celor cu dizabilitati. Mai mult, Adrian Sobaru considera ca, dupa ce Dumnezeu nu l-a lasat sa moara, a inteles ca raul era cu mult mai mare decat crezuse el si ca a primit a doua sansa la viata pentru a lupta impotriva acestuia. In 2013, Sobaru a intrat in greva foamei, in mai, apoi in septembrie, chiar de ziua copilului sau. El a solicitat depolitizarea mass-media si a institutiilor statului de drept, respectarea promisiunilor din campaniile electorale si, din nou, a drepturilor si libertatilor tuturor oamenilor “de rand”.

Un interviu cu Adrian Sobaru a realizat Gheorghe Iosif, pentru Portalul Revolutiei Romane http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php  si il puteti urmari la https://www.youtube.com/watch?v=eqR0MS2IUf0

Intr-un editorial din Observator cultural, iunie 2011, Carmen Musat o cita pe Doina Cornea: “In vreme ce, in revista 22, Adrian Sobaru este privit cu condescendenta si considerat instabil emotional, Doina Cornea – ea insasi acuzata de instabilitate emotionala, pe vremea cand protesta impotriva puterii comuniste – ii trimite acestui om simplu, dar pentru care valorile morale inca mai conteaza, un mesaj impresionant: „Forme extreme de protest nu se fac decat fata de oameni sensibili, la a caror iubire se poate apela. Era teoria lui Gandhi si el a izbandit. Onorate domnule Sobaru, tin sa va spun ca gestul dumneavoastra din Parlament m-a impresionat profund. Am inteles de la inceput ca era un protest transpersonal in interesul majoritatii romanilor loviti de masurile aberante ale guvernantilor actuali. Era un gest de sacrificiu personal in interesul celorlalti. La fel am pretuit si explicatiile pe care le-ati dat, apreciind mai ales faptul ca nu ati cedat in fata unor sfatuitori – obedienti, oportunisti si aroganti – obisnuiti sa traiasca in minciuna. Va multumesc pentru lectia pe care ne-ati dat-o tuturor“.

Asemanat in repetate randuri cu Liviu Babes, Adrian Sobaru refuza sa se compare pe sine cu acesta, fiind coplesit de personalitatea Eroului din Poiana; el a venit la comemorarea de la Brasov cu un mesaj foarte important: cei care nu le vor romanilor binele doresc – cu o aparenta recunostinta! - sa le izoleze martirii in trecut, sa-i claustreze intr-o istorie ca si moarta, pietrificandu-i acolo, inchisi in timpul lor. De aceea, noi trebuie sa privim in prezent si viitor, transpunand in viata noastra si a copiilor nostri valorile in care Eroii au crezut, principiile pentru care s-au jertfit, sufletul lor – traind prin noi - sa fie parte din sufletul nostru.

Un fragment de inregistrare cu Adrian Sobaru, la Simpozionul comemorativ LIVIU BABES, 2 martie 2014.
Mircea Brenciu:
- Sangele de gazetar din mine nu ma lasa sa nu-l intreb… am o tentatie… Adrian, e greu sa fii erou?
Adrian Sobaru:
- Eu cred ca generatia noastra a depins de noi, generatia urmatoare… iar fara oameni ca Liviu Babes, care impune respect, oameni care au murit la Revolutie, care…, datorita lor poti sa te gandesti ca putem sa visam la o alta Romanie, care poate sa dea o speranta copiilor nostri,… va spun doar un lucru:… scuze ca nu sunt un bun vorbitor si sunt un tip mai emotiv si in fata domnului general Chelaru ma pierd, va intreb pe dv, daca pierdeti o mana sau un picior…, n-o spun… Doamne, iarta-ma,… va dati seama atunci cat pretuiti mana sau piciorul sau organul respectiv. Ei, asa se intampla si cu societatea aceasta – nu trebuie sa vorbim doar de trecut, trebuie sa ne gandim la viitor. Iar… nu vreau sa vorbim despre Romania “A fost odata”, vreau sa vorbim despre Romania ce va fi pentru copiii nostri… Nu stiu cate tari au posibilitatile pe care le avem noi, oamenii sunt destepti, nu neaparat ca suntem cei mai destepti din lumea asta, dar romanii sunt destepti, avem resurse, avem pamant, avem patru anotimpuri, avem tot ce ne trebuie, numai sa vrem!... Nu stiu, poate putin curaj… (…) Si bun simt…  Ca noi nu o ducem rau din criza economica, nu aceea e cea mai importanta, nu criza politica e cea mai importanta, cea mai importanta e criza de moralitate, aici e cea mai mare problema…
Mircea Brenciu:
- Adrian, intrebarea pe care urma sa ti-o pun…, spune-mi, e greu sa comiti gestul fatal, saltul acela?
Adrian Sobaru:
- Nu…, eu unul nu sunt genul de om sinucigas, eu m-am dus pentru un protest, dar probabil… trebuia. Iti pierzi controlul, dar Dumnezeu a demonstrat ca raul nu s-a oprit acolo si… poate e nevoie sa ne gandim si sa nu uitam… Si cred ca copiii nostri merita sacrificiul nu al unui om, al unui grup de oameni ci, cum spunea Stefan cel Mare…, eu nu pot sa spun cuvintele fiindca n-am niciun drept. Tara asta nu e a mea, nu-i a voastra. E a urmasilor urmasilor nostri, toti avem o datorie fata de ei. Si stiu doar un lucru: chiar daca o sa mor de foame, fiindca n-am acceptat la inceput niste compromisuri, stiu doar…, poate ca sunt vinovat ca n-am acceptat, fata de familia mea, dar un lucru pot sa spun sigur: pentru faptul ca-ti pastrezi coloana…, copiii mei nu ma vor arata niciodata cu degetul ca nu am incercat sa fac ceva pentru ei. Atata stiu si va multumesc.

[/size]
Memorat
« Răspunde #217 : Martie 23, 2014, 00:50:36 »

De cand organizeaza Prostolachi comemorarile, a avut atata presa, atat de multe reactii, care am obs ca sunt pozitive toate. Cei doi critici de serviciu sunt numai doi ofticati pusi pe balcarirea evenimentului pt ca n-au fost ei, sau ai lor vioara intai. Mari fraieri! Prostolachi cum suporta? Nu e vanat la figura, cum era beat de 15 noiembrie anul trecut?

"
Memorat
« Răspunde #218 : Martie 23, 2014, 07:42:39 »

Doamnelor și Domnilor !

FOLOSIREA topicului ,, Comemorarea lui Liviu BABEȘ,, spune multe despre caracterul dumneavoastră!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Mutați-vă la ,,loc de bălăcăreli,, etc.
LĂSAȚI SĂ CINSTIM ȘI SĂ COMEMORĂM EROII !!!!!!!!!!!!!!!!
Memorat
« Răspunde #219 : Martie 23, 2014, 08:36:28 »

Precizari.

1. Fotografia de mai sus reprezinta pina in prezent singurul prim-plan ( imagine de identificare ) pe care o avem cu membru acestui forum, autointitulat Bambilici.
 2. Daca nu sinteti PSD-ist , atunci sigur intelegeti cele postate de subsemnatul la acest topic.
 3. Ma bucur sa constat ca mai sint si altii care cred ca topicul indicat pentru numitul Bambilici este cel la care faceti referire in postarea dvs.
Memorat
  • gogiie
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #220 : Martie 23, 2014, 08:43:24 »

"
STAI SA VEZI DUPA CEI CADE SI CELALALT DINTE  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Memorat
« Răspunde #221 : Martie 23, 2014, 09:30:15 »

Domnilor, cele mai recente postari ale dv sunt incalificabile dat fiind topicul dedicat unui om care a murit pentru noi toti.

Dle Iosif, am foarte marea rugaminte sa stergeti aceste postari. Nu doresc sa comentez mai mult. Voi incarca albumul cu doamna Etelka Babes aici, poate sesizati mai usor dimensiunea lipsei dv de respect.

Va doresc o duminica plina de intelepciune.
Memorat
« Răspunde #222 : Martie 23, 2014, 09:32:25 »

Scuze pentru continuarea frazei cu propozitia despre lipsa de respect chiar dupa rugamintea catre dl Iosif. S-ar putea intelege ca dumisale ii aduc reprosuri. Nu, evident.
Memorat
« Răspunde #223 : Martie 23, 2014, 09:50:23 »

In cursul zilei de astazi va voi posta foarte scurtul filmulet cu "discursul" (pun ghilimele pentru ca au fost numai cateva cuvinte) doamnei Etelka la simpozion. Este de o simplitate cutremuratoare. Pentru cine mai are suflet...

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #224 : Martie 23, 2014, 10:31:58 »

Exact aceasta s-a intamplat, domnule Remus. Au mintit pentru a putea manipula receptarea evenimentului de catre revolutionari. Am confirmarea indubitabila a faptului ca domnul general invocat de ei n-a participat la programul comemorativ, nici in Poiana si nici in sala de sedinte a Consiliului Judetean Brasov. Ar mai ramane sa vedem daca isi vor cere scuze pentru acest comportament.
Pana la urma v-au afectat si dumneavoastra uzul ratiunii, va rog sa nu va suparati ca spun aceasta, dar ati gresit astazi abordarea. Recititi ce spunea adminul si incercati sa recapitulati ordinea crono a desf evenim de pe acest topic (poate fi corelata si cu reactii de pe altele si o sa obs ca vor fi numeroase reconfirmari), ca sa redobanditi orientarea, sensul celor petrecute. Doi golani din BMV, pupinbasisti de cand ii stiu, adepti ai grupului infractional condamnat la Pitesti, unul rev indoielnic, celalalt aspirant la pozitia de rev impostor, amandoi au atacat de la inceput toata comemo eroului Liviu Babes care a fost organizata si exe de altii decat de pietenul lor, pedelizdul, tradatorul idealurilor revoltei din 1987, deputatul care a votat taierea indemnizatiilor noastre. Cei doi, impreuna cu seful lor, celebrul Semi-Demi-Palmuitul, au fost numai la comemo f modesta, nesimtit de modesta, org de tradator. Aceasta e problema lor adevarata, nu prostiile pe care le spun pe forum. Nu obs ca nu vor sa recunoasca minciunea cu prezenta gen tortionar la comemorare?
Memorat
Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 23
Schimbă forumul: