Main Content:

Pagini: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 23

Comemorare Liviu Babes

Răspuns: Comemorare Liviu Babes
« Răspunde #270 : Aprilie 02, 2014, 12:35:19 »

DOAMNA DASCALU, CIND EU MI-AM CISTIGAT LIBERTATEA CUVINTULUI DUMNEATA ERAI CU BOCANCII LA BARIERA. CIT DESPRE AMENINTARILE IN CONTEXTUL DE FATA ARATA CA N-AI AVUT O CRESTERE ALEASA DOUA DOICI SI-O GUVERNANTA! IN CEL PRIVESTE PE GENERALUL TRADATOR, N-O SPUN NUMAI EU O SPUNE ISTORIA INSASI, PUNE MINA SI CITESTE, DAR DEGEABA, N-AI CUM AICI E VORBA DE EDUCATIE SI EDUCATIA VINE DE APROAPE, IAR CIND TE NASTI IN 42, IN 62 AI 20 DE ANI SI TE FORMEZI CA OM IN PLINA ERA BOLSEVICA, IATA REZULTATUL. PT DUMNEATA GENERALUL DRAGNEA ESTE UN EROU, SCUZA-MI SINCERITATEA.

Nu stiu despre ce fel de amenintari vorbiti. Eu, ca de obicei, v-am INTREBAT si atat. Trimiterea "subtila" pe care o faceti la tatal meu, nascut in '42, care nu a fost in stare sa-si educe copiii, este insa de cea mai joasa speta. Iertati-ma, cu tot respectul, dar nu va pot permite sa faceti asta. N-am sa va rog sa-mi aratati unde am afirmat eu ca dl General este un erou. As putea sa va arat inca o data, insa, unde ati afirmat dv ca dl General este un tradator.
Revenind la familia mea, da, tatal meu a reusit sa fie numai profesor, in invatamantul de toate gradele (inclusiv postuniversitar), peste 40 ani la catedra. A format, asadar, zeci de generatii, straduindu-se sa-i invete sa fie Oameni - cu credinta in Dumnezeu si iubindu-si semenii, atat pe inaintasi cat si pe contemporani. A scris peste 100 carti din care a reusit sa publice numai vreo 60. A semnat sute de articole. I-a invatat pe copiii, elevii si studentii lui istoria prin intermediul limbii romane. A fost editor si i-a ajutat sa publice numai pe cateva sute de scriitori.

Va redau cateva invataminte "bolsevice" de-ale lui:

"Întunericul nu este niciodată altceva decât absenţa luminii.

Nu trebuie să ne temem mai mult de duşmanii din afară decât de cei din inima noastră.

Dacă ştii să înoţi, nu râde de cineva care nu ştie să înoate. Poate acela ştie să zboare.

Trei comparaţii “tocite”: uşor ca fulgul de păpădie, greu ca plumbul, dureros ca trădarea unui prieten de o viaţă.

Cel mai puternic dintre oameni este acela care poate să nu urască pe nimeni.

Nici ceea ce ai fost, nici ceea ce vei fi nu contează mai mult decât ceea ce eşti.

Alături nu înseamnă împreună cu.

Nu cred că este firesc să-ţi aparţii doar ţie însuţi. Dumnezeu ne-a creat ca să ne dăruim unii altora.

Trăieşti cu adevărat dacă trăieşti şi pentru alţii."

Iar pe mormantul lui scrie: "Sa crezi ca singura Putere de la Dumnezeu este Iubirea".

Inca un lucru, pe care il uitati cu multa usurinta. Am si o mama. Si am o mama inteleapta. Eu fac parte dintre oamenii care au invatat si invata multe de la mama lor. Am mare incredere in ceea ce transmit mamele, chiar si in privinta istoriei. Am cea mai mare consideratie pentru mintea si sufletul femeilor romance. Daca nu credeti la fel, nu ati privit cu suficienta atentie in jurul dv.  

Acum, spuneti-mi, fara suparare, ce ati facut dv in toti acesti ani? Va intreb, iar si iar, nu sugerez nimic. Chiar va rog sa-mi povestiti...

DOAMNA SORINA DASCALU,CE ASI PUTEA SA SPUN DESPRE MINE.NU STIU CE TE-AR INTERESA,DAR CUM TI-AM SPUS SI LA PRIMELE TALE APARITI PE PORTALUL REVOLUTIEI "INIMA NU-I FATA DE MASA SA O ASTERNI IN FATA ORICUI" CONTEXTUL ERA ALTUL SI RAMANE VALABIL ,VORBESTI DESPRE MAMA EU NU POT DECAT SA SPUN CA E SACRA PENTRU TOTI DAR E URAT CAND FACI AFIRMATIA PE TEMA ASTA DESPRE MINE INTUIND SI NU ASCULTANDU-MI PAREREA.DESPRE POETI SI SCRIIOTORI PRECUM A FOST SI TATAL TAU NU SUNT IN BREAZLA DAR POT SA ITI SPUN CU SUFLETUL SI CU EXPERIENTA ACUMULATA DE-A LUNGUL ANILOR IN CEEA CE PRIVESTE OMUL DE CULTURA COMUNIST SI POST COMUNIST ,E O EXPERIENTA FORMATA DE-A LUNGUL TIMPULUI LA MAI MULTE LANSARI DE CARTE PRIN LIBRARIILE DIN BRASOV UNDE AM CUNOSCUT DIRECT SI INDIRECT MULTE RELIGVE NEO-COMUNISTE NU NUMAI PRIN ARTA LOR DE A IESI IN PUBLIC CI SI PRIN FELUL LOR DE EXPRIMARE ,DE A SE PUNE IN VALOARE,DE A SE LAUDA INTRE EI,DE A SE DA MAI MARI DECAT SUNT,UN FEL DE MIRCEA BRENCIU ALIAS FROID ,ASTA CA SA INTELEGI MAI BINE CUM DE ALTFEL M-AU AJUTAT SI PE MINE ALTI SA INTELEG FENOMENU!VORBESTI DE TATAL TAU CA A SCOLIT DE-A LUNGUL CELOR 40 DE ANI DE ACTIVITATE PROFESORALA MULTI ELEVI,EU NU ZIC CA NU E ASA DAR UITE-TE IN SOCIETATEA ROMANEASCA PARLAMENT,GUVERN,INSTITUTI MAI MICI SAU MAI MARI SI VEZI CINE NE CONDUCE NU CUMVA ELEVI DE IERI SUNT POLITRUGI NEO-COMUNISTI DE AZI? CRED CA ITI PARE RAU SI TIE SI AI DUBII CA BREAZLA TATALUI TAU NU A PUTUT MAI MULT SAU DIN CONTRA A CONTRIBUIT INDIRECT LA O CLASA POLITICA NEFERICITA PENTRU ACEASTA TARA.CAT DESPRE CELE 60 DE CARTI APARUTE DIN 100 SI MULTE ALTE ARTICOLE SCRISE DE TATAL TAU NU TOTI AU AVUT PRIVILEGIUL SI NU AU FACUT APLECAREA DE SPATE DIN PERIOADA CEAUSISTA ,EI AU STAT TOT TIMPUL MAI IN SPATE PENTRU CA NU ERAU PE PLACUL SISTEMULUI FIIND PUBLICATI FOARTE RAR SI CENZURATI TOTODATA.PUTEM VORBI ASTAZI DE POETUL RADU GYR CARE DESI VINE DIN PERIOADA INTERBELICA A PRINS O VREME SI IN PERIOADA CEAUSISTA EL FIIND PROMOVAT ZERO CAND ALTI FACEAU CARIERA SI ERAU PUBLICATI NON-STOP,ASTAZI NEO-COMUNISTI PRIN BLASFEMIA CARE II CARACTERIZEAZA STRIGA " RIDICATE GHIORGHE,RIDICATE IOANE" CAND CU ANI SI ANI IN URMA STRIGAU "RIDICATE STALINE,RIDICATE COMUNISM" AS PUTEA SA MAI SPUN DE SCRIITORUL PAUL GOMA,NU FACE CARIERA IN LAGARUL COMUNIST A LUI NICOLAE CEAUSESCU DIN CONTRA IA DRUMUL PRIBEGIEI SI E MULT MAI APRECIAT IN STRAINATATE DECAT LA NOI,SA NU UITAM NICI PE HERTA MULLER CARE A LUAT PREMIUL NOBEL DAR NU IN ROMANIA COMUNISTA.MULTE DIN RELIGVELE DE ATUNCI II VEDEM ASTAZI IMPREUNA ,POZEAZA IN ANTI-COMUNISTI INCERCAND SA SE LEGIFEREZE INTR-UN FEL SAU ALTU ,ACESTE SUFLETE DE SLUGA AU AJUNS SA ISI INSUSIASCA MERITE PE CARE NU LE AU . AS INCHEIA CU UN CITAT DIN BUG MAFIA " CUM SE SCHIMBA UNI IN CURVE,NICI NU-TI VINE SA CREZI".SINCERITATEA MEA E MAXIMA ,NU TE-AM MINTIT CU NIMIC.

SORIN BOACA.
Memorat
« Răspunde #271 : Aprilie 02, 2014, 13:25:06 »

Daca aceasta-ti e sinceritatea maxima, nu faci altceva decat sa-mi confirmi una dintre afirmatii, conform careia esti un manipulator, caci, in foarte multe propozitii, ai ocolit chestiunea, evitand sa raspunzi intrebarii doamnei: "Acum, spuneti-mi, fara suparare, ce ati facut dv in toti acesti ani? Va intreb, iar si iar, nu sugerez nimic. Chiar va rog sa-mi povestiti..."
Memorat
« Răspunde #272 : Aprilie 02, 2014, 14:39:02 »

CE IPORTANTA ARE CE AM FACUT EU MI-AM CISTIGAT PIINEA CINSTIT CA ORICARE ALTUL NU AM MINCAT CU DOUA LINGURI CUM FAC ALTI PE LA CANTINA PARTIDELOR 
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #273 : Aprilie 03, 2014, 00:34:16 »

Este evident ca nu te deosebesti de cei pe care ii admiri si ca te doare in cot de Liviu Babes
Memorat
« Răspunde #274 : Aprilie 03, 2014, 14:15:19 »

Daca e posibil, numai minjiti topicul acesta cu propaganda.
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #275 : Aprilie 07, 2014, 11:26:34 »

http://www.youtube.com/watch?v=Rn6byESC3KE&list=UUYESaNDTbhwbQFcEjHDjCEg

Concluziile sunt mai mult ca relevante. Se pomenește numele unui cert Preda Valentin. Cunoscut nu ?
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
« Răspunde #276 : Aprilie 08, 2014, 08:02:54 »

Memorat
« Răspunde #277 : Aprilie 08, 2014, 08:05:11 »

Fotografiile au fost postate de Doug Wallace pe facebook. Intregul album, la https://www.facebook.com/doug.wallace.334/media_set?set=a.10152009438797761.1073741831.642297760&type=1
Memorat
« Răspunde #278 : Aprilie 08, 2014, 15:04:22 »

VEDETI CA SE POATE ASA DA BRAVO !
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #279 : Aprilie 08, 2014, 22:25:13 »

Ce se poate? Cum asa? Despre ce e vb?
Memorat
« Răspunde #280 : Aprilie 09, 2014, 08:10:40 »

Ce se poate? Cum asa? Despre ce e vb?

Probabil i-a placut faptul ca am selectat dintre fotografiile postate de Doug Wallace numai pe cele in care apar Doug, Gabriela si dna Etelka (nu si organizatorii evenimentului). Dar eu zic ca, daca am facut o fapta multumitoare, sa ne bucuram, la randu-ne.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #281 : Aprilie 09, 2014, 21:01:54 »

De acolrd. De ex, eu ma bucur ca Doug nu apare langa Prostolachi, Semi Demi, Boacana, Florin Rateu 1989 etc.
Memorat
« Răspunde #282 : Aprilie 24, 2014, 19:31:03 »

De acolrd. De ex, eu ma bucur ca Doug nu apare langa Prostolachi, Semi Demi, Boacana, Florin Rateu 1989 etc.

[size=17pt]Bam[/b][/size]-ilici Iliescu [/size][/color]Huh
Memorat
« Răspunde #283 : Iunie 19, 2014, 21:42:53 »

florin1989 '' DE CE POSTEZI SUB ANONIMAT??? CINE TE PLATESTE PT. INEPTI DEBITATE !!
Memorat
« Răspunde #284 : Iunie 20, 2014, 01:03:05 »

florin1989 '' DE CE POSTEZI SUB ANONIMAT??? CINE TE PLATESTE PT. INEPTI DEBITATE !!

Stalin si poporul rus, idiotule ! Da ?!Termita rosie !!! Huh Huh Huh Ca si pe tine!
Memorat
Pagini: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 23
Schimbă forumul: