Main Content:

Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 23

Comemorare Liviu Babes

Răspuns: Comemorare Liviu Babes
« Răspunde #45 : Septembrie 09, 2011, 18:23:41 »

Esti prost. Babes era comunist si avea functie in Comitetul Judetean de Partid (parca asa se numea) din Bv. Probabil se saturase de clanul Ceausescu, dar ca oponent al lui era m aproape de Iliescu decat de anticomunistii care au luptat in Rev. Ii respect sacrificiul, de aceea nu accept sa-i fie folosit numele de agentii de influenta ai piratului dupa pofta creierului lor cipat.

Incepi sa semeni tot mai mult cu emblema ce te reprezinta.Imi pare rau ca pierd timpul cu un primitiv ca tine sa te aduc in rind cu lumea!
Memorat
« Răspunde #46 : Septembrie 09, 2011, 18:29:15 »

Esti prost. Babes era comunist si avea functie in Comitetul Judetean de Partid (parca asa se numea) din Bv. Probabil se saturase de clanul Ceausescu, dar ca oponent al lui era m aproape de Iliescu decat de anticomunistii care au luptat in Rev. Ii respect sacrificiul, de aceea nu accept sa-i fie folosit numele de agentii de influenta ai piratului dupa pofta creierului lor cipat.

Incepi sa semeni tot mai mult cu emblema ce te reprezinta.Imi pare rau ca pierd timpul cu un primitiv ca tine sa te aduc in rind cu lumea!
Nu cumva era si prim-secretar la Judeteana de partid si aflam noi acum de la tine dupa 22 ani!Dcu nonsalanta!Cred ca esti un raspindac de duzita de teapa lui Adar M.
Memorat
« Răspunde #47 : Septembrie 09, 2011, 19:37:30 »

Nu cumva era si prim-secretar la Judeteana de partid si aflam noi acum de la tine dupa 22 ani!Dezinformezicu nonsalanta!Cred ca esti un raspindac de duzita de teapa lui Adar M.
Memorat
« Răspunde #48 : Septembrie 10, 2011, 01:07:55 »

Nu cumva era si prim-secretar la Judeteana de partid si aflam noi acum de la tine dupa 22 ani!Dezinformezicu nonsalanta!Cred ca esti un raspindac de duzina de teapa lui Adar M.
Memorat
« Răspunde #49 : Septembrie 12, 2011, 19:29:52 »

" Mâine se împlinesc 22 de ani de când pictorul braşovean, Liviu Corneliu Babeş, a ars pentru libertate. „Stop Mörder! Braşov = Auschwitz". Acestea au fost ultimele cuvinte ale eroului martir care şi-a dat foc pe pârtia Bradul din Poiana Braşov.

În 1989, Liviu Babeş avea doar 47 de ani, era pictor şi sculptor amator. Bărbatul lucra pe post de maistru electrician la Trustul de Prefabricate Braşov, iar maniera în care şi-a plănuit manifestul i-a uimit pe apropiaţii lui. Pe 2 martie, Liviu Babeş a plecat să schieze în Poiana Braşov, iar după ce a coborât pentru ultimă oară pârtie şi-a dat foc în semn de protest la adresa regimului comunist.

Eroul martir Liviu Babeş, comemorat de tot mai puţini braşoveni

Cumplitul evenimentul a fost făcut public în presa străină cu ajutorul a doi turişti scoţieni, care se aflau în acel moment pe pârtie şi care au relatat întâmplarea unei agenţii de ştiri, aceasta fiind preluată mai departe de marile publicaţii. În schimb, în ţară doar românii care ascultau „Europa Liberă" au aflat de sinuciderea lui Liviu Babeş.

Babeş, martirul uitat

Amintirea gestului disperat al lui Liviu Babeş se stinge odată cu trecerea timpului. La 22 de ani de la actul său, curajul de care a dat dovadă nu mai are aceeaşi rezonanţă.  Deşi declarat erou naţional în 2007, rezultat al unui demers început în 1997, românii l-au uitat pe cel care a avut puterea, de unul singur, să se opună, prin moarte, comunismului.

În anul 1990, cu ocazia primei comemorări, a fost dezvelită, pe Pârtia Bradu, o cruce de fier în memoria lui Liviu Babeş. Eroul martir va fi comemorat şi în acest an în Poiana Braşov. Însă cu trecerea timpului, la eveniment iau parte tot mai multe persoane. Alături de soţia şi fiica martirului la comemorare vor participa câţiva foşti deţinuţi politic şi membri ai Asociaţiei „15 Noiembrie".

Monument în memoria lui Babeş

Deşi de foarte multă vreme s-a propus ridicarea unui monument în memoria eroului martir, acesta s-a tot lăsat aşteptat. Florin Postolachi, preşedintele Asociaţiei 15 Noiembrie 1987 a spus că monumentul va fi realizat curând. „Vom demara un concurs naţional, care se va adresa arhitecţilor şi elevilor de la şcolile de artă pentru realizarea unui proiect care să redea cât mai real gestul său. Avem banii pentru asta, iar monumentul va fi ridicat chiar în faţa Primăriei Braşov, lângă lupoaică", a declarat Postolachi. Până acum, autorităţile braşovene au făcut ca strada unde a avut domiciliul eroul martir, fosta „Rândunicii", să poarte numele de Liviu Corneliu Babeş." sursa adevarul de seara 1 martie 2011

Memorat
« Răspunde #50 : Decembrie 20, 2011, 18:54:19 »

D-zeu sa-l odihneasca!
Memorat
« Răspunde #51 : Martie 02, 2012, 22:25:33 »

Astazi s-au implinit 23 de ani de la jertfa artistului, eroului si martirului Liviu Corenliu Babes.

www.monitorulexpres.ro/?mod=ultima_ora&p=ultora_local&s_id=110542
Vineri, 2 martie 2012

Icar-ul lui Babeş va deveni monument

Autor: Andrei PAUL, text & foto

Una dintre sculpturile din lemn reprezentîndu-l pe Icar, realizate de Liviu Cornel Babeş, va fi modelul monumentului ce se va construi în memoria braşoveanului. Primarul George Scripcaru a confirmat astăzi construcţia monumentului, într-o conferinţă de presă, alături de preşedintele Asociaţiei „15 Noiembrie 1987” şi familia Babeş, la puţin timp de la comemorarea eroului, în Poiana Braşov.
Potrivit primarului, ideea de a utiliza sculptura artistului a venit tot din partea familiei acestuia, în urma unui concurs de proiecte la care s-au prezentat doar patru propuneri. Niciunul dintre proiectele propuse în concurs nu a fost considerat reprezentativ pentru gestul martirului braşovean.„Icar era o lucrare de care el (Liviu Babeş, n.r.) era foarte încîntat, şi la care a şi lucrat la două variante, a doua fiind mai stilizată. Zborul spre libertate al lui Icar mi se pare mult mai potrivit ca simbol petnru gestul lui”, a declarat Etelka Babeş, văduva eroului.
Deocamdată, nu a fost stabilit un loc precis în care să fie amplasat monumentul şi nici un proiect concret. „ne vom consulta cu specialiştii din Primărie, cu cei din Ordinul Arhitecţilor, şi vom stabili detaliile. Cred că monumentul va fi inaugurat în acest an”, a declarat primarul Scripcaru.
Pe 2 martie 1989, Liviu Cornel Babeş şi-a dat foc pe pîrtia Bradul, locul din Poiana Braşov cu cea mai mare aglomerare de turişti străini, pentru a atage atenţia lumii libere asupra ororilor comunismului în România. El a purtat o pancartă improvizată dintr-o bucată de caton, pe care scria „Stop murder! Auschwitz = Braşov“. Ştirea despre gestul lui Babeş a fost dezbătută imediat la postul Radio Europa Liberă.
Memorat
« Răspunde #52 : Martie 27, 2012, 16:27:28 »

[size=20Azi, 27.03.2012, colegul nostru, DUMITRU SILVIU, menbru al LNL Dec'89 - Prahova, a fost inmormantat!!!
A avut doar 59 ani si discutiile despre L431/2004 a avut un mare impact asupra celor intamplate!!!
Sa na asteptam randul sau LUAM MASURI?!?
pt][/size]
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #54 : Octombrie 09, 2012, 08:24:55 »

Inteleg ca s-a prapadit pentru ca cei care sunt platiti sa ia masuri pentru rezolvarea problemelor noastre se ocupa sa ne creeze probleme de nedepasit de fapt?

Dumnezeu sa-l odihneasca.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Octombrie 09, 2012, 08:26:18 »

Dupa moartea revolutionarului Rab Arpad, aceasta perspectiva a devenit legitima.
Memorat
« Răspunde #56 : Octombrie 09, 2012, 08:55:58 »

Dupa moartea revolutionarului Rab Arpad, aceasta perspectiva a devenit legitima.
Angry In acceptiunea LOR..."A MURIT UN IMPOSTOR" !..  "DA-L IN PIZ...M.. " ! "CINE A MAI FOST SI ALA" ?! .., "CE REVOLUTIE,A FOST MA" ?!..Grin Ia sa vedem cum sunt cinstiti si omagiati dupa MOARTE unul ca Gica Hagi,Nadia Comaneci,Ivan Patzaikin (caruia i s-a ridicat statuie inca din  viata) sau altora ca ei ?!.. AIA AU FACUT CEVA PENTRU TARA ASTA , pe cand noi CE MAMA DRA*CULUI AM FACUT ?! .. Si ca un "postum" la ultima declaratie a lui POANTA..." CUM SA DAM BANI LA 3500 DE IMPOSTORI" ??!..DAR..DE UNDE STII POLITICIANULE "lu'Peste" EMANAT "ILIESCO-NESTASIT" CA ..SUNT IMPOSTORI , cand comisiile care le-au tot avizat titlurile erau legitime, apolitice si poate raspundeau politic aceluiasi partid din care faci parte ?!.. Sau asta-i un PRETEXT SA NU MAI ALOCI BANII LEGITIMI ai INDEMNIZATIILOR si RESTANTELOT NOASTRE JUSTE , invocand intr-una "ca un PAPAGAL" CURATENIA ca o conditie de reluare a platilor indemnizatiilor ?!  Grin Grin Grin
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Octombrie 09, 2012, 10:19:52 »

Stiu, cum sa nu stie?! Atat guv PDSR-PSD, cat si guv PD-PDL au controlat sesepereaua si stiu cati impostori au dat ordin sa fie facuti.
Memorat
« Răspunde #58 : Ianuarie 10, 2013, 13:14:21 »

"sesepereaua", cum ii zici tu colegule, se stie, e sub controlul lui tov. Iliescu, deci, despre ce vorbim???
daca se adopta proiectul de lege, unde se preciza ora 12:10, in data de 22.12.1989, Iliescu nu mai putea fi LRM!
Despre cei care, au obtinut titlul, dupa inchiderea L.42, respectiv dupa iunie sau iulie '97 si cei care, au luat titlul fara a avea ce preschimba, cf. L.341, doar comisiile abilitate ( "sesepereaua" si CPRD ) stiu care au fost manevrele!

Sa nu uitam ca, multi din colegii nostri au decedat,
Cert este ca, majoritatea colegilor au o varsta, nu isi mai pot gasi un job si datorita datoriilor acumulate la intretinere, isi pot pierde locuintele!
Nu mai zic, de cei care, in baza indemnizatiei, s-au indatorat la banci...
Consider ca, nu cerem nimic iesit din comun, doar dreptul la o viata decenta, atat cat mai avem de trait!
Doar cu 1% din ce se fura in TARA asta, se putea asigura mai mult decat indemnizatiile noastre!!!
Stiu, cum sa nu stie?! Atat guv PDSR-PSD, cat si guv PD-PDL au controlat sesepereaua si stiu cati impostori au dat ordin sa fie facuti.
Memorat
« Răspunde #59 : Ianuarie 10, 2013, 17:08:50 »

La draq, de asta ziceam, se stie, insa, nu se vrea a face nimik, si-au luat niste unii "cascaveaua", pe urma, "MUCLES", nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase!
Daca se dorea "CURATENIE", aveau EI, tot ce le trebuia dar, nu se vrea!!!
DE CAND S-A SISTAT INDEMNIZATIA, PUTEAU SA O FACA...CCA. 6 luni PDL, idem USL!
Nu realizati, sunt mari interese la mijloc, noi, "ABUREALA"!
Sa credem ca, in guvernarea Ponta, nu se mai fura?!?
Sa fim seriosi, doar cu 1% din furaciuni, se pot da indemnizatiile...
"sesepereaua", cum ii zici tu colegule, se stie, e sub controlul lui tov. Iliescu, deci, despre ce vorbim???
daca se adopta proiectul de lege, unde se preciza ora 12:10, in data de 22.12.1989, Iliescu nu mai putea fi LRM!
Despre cei care, au obtinut titlul, dupa inchiderea L.42, respectiv dupa iunie sau iulie '97 si cei care, au luat titlul fara a avea ce preschimba, cf. L.341, doar comisiile abilitate ( "sesepereaua" si CPRD ) stiu care au fost manevrele!

Sa nu uitam ca, multi din colegii nostri au decedat,
Cert este ca, majoritatea colegilor au o varsta, nu isi mai pot gasi un job si datorita datoriilor acumulate la intretinere, isi pot pierde locuintele!
Nu mai zic, de cei care, in baza indemnizatiei, s-au indatorat la banci...
Consider ca, nu cerem nimic iesit din comun, doar dreptul la o viata decenta, atat cat mai avem de trait!
Doar cu 1% din ce se fura in TARA asta, se putea asigura mai mult decat indemnizatiile noastre!!!
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 23
Schimbă forumul: