Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 476

CAZ DE FORTA MAJORA. ANULAREA INDEMNIZATIILOR PENTRU LUPTATORI

Răspuns: CAZ DE FORTA MAJORA. ANULAREA INDEMNIZATIILOR PENTRU LUPTATORI
« Răspunde #15 : Octombrie 03, 2011, 22:21:29 »

E CINSTIT sa spuna ,CLAR de cind incepe sa le anuleze.Fara stiri nesigure ca m-am saturat...CLAR si RASPICAT.DE CIND ?
Memorat
« Răspunde #16 : Octombrie 04, 2011, 00:58:47 »

SILVIA

TOV SS COSTIN G. A SPUS DESTUL DE CLAR.

EL ÎȘI SERVEȘTE STĂPÂNII.

EL REPREZINTĂ GUVERNUL.

GUVERNUL CARE TAIE, TAIE, TAIE...,

PENSII, SALARII, ASISTENȚĂ MEDICALĂ, ETC,

ȘI CREȘTE, CREȘTE, CREȘTE SALARIILE... , ETC.

PENTRU....
Memorat
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Octombrie 04, 2011, 08:31:45 »

E CINSTIT sa spuna ,CLAR de cind incepe sa le anuleze.Fara stiri nesigure ca m-am saturat...CLAR si RASPICAT.DE CIND ?http://www.dcnews.ro/2011/10/momentul-in-care-soarele-este-lovit-de-o-cometa-video/
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Octombrie 04, 2011, 10:06:50 »

Va spun eu domana: in anul in care va deceda. Are libertatea sa-si stabileasca singur anul mortii pt ca Vasile Slobizia nu e singurul dispus sa-l ajute. Daca omul are aceasta vointa politica de lepra pedelizda, sa-si taie singur creaca, nu vom fi noi inimi seci sa-l impiedicam sa suporte consecintele faptelor sale condamnabile. Aceasta e parerea mea, nu angajamentul meu. Fac precizarea de pe acum ca sa nu spuna, in viitor, anchetatorii care se vor ocupa de aceste cazuri, pt ca nu va fi singurul, ca am instigat sau am complotat. Pur si simplu asa cred ca se va intampla. Personal nu sunt interesat de pedepsirea politicienilor care vor indrazni sa le ia revolutionarilor sursa de existenta, pt ca vor fi destui care o vor face, fara ajutorul "justitiei" piratului, ci de cea a tradatorilor din randurile noastre. Pt asta astept si sugestiile voastre. Ar trebui sa ne organizam, sa ne pregatim pt o riposta pe masura. Daca ne doresc moartea, ne condamna si ne exe (nu pe mine, dar pe f multi dintre noi, pt ca am ajuns batrani si dependenti de doctori, medicamente etc), nu vad de ce nu ne-am apara pe masura, iar dupa, cand faptele lor marsave vor fi savarsite si cunoscute de catre toti, cred ca va fi de datoria noastra, din motive de igiena sociala si morala, sa-i pedepsim pe masura pe tradatori. Propun deschiderea unei liste publice "Wanted Dead or Alive". Propun deschiderea listei publice a tradatorilor revilor, de la Ilici, care a facut tot ce a putut ca sa nu fie aflati, judecati si condamnati asasinii din timpul Revolutiei, trecand prin ceilalti presi, min ai justititiei etc, la actualii tradatori ai revilor, incepand chiar cu seseul care ne divizeaza ca sa-i fie m usor pedelizdimii masi sa ne taie drepturile.
Declar deschisa lista tradatorilor
Revolutiei si revolutionarilor.

Va invit sa numiti vinovatii.
Faceti propuneri.

Wanted Dead or Alive!
Declar deschisa lista tradatorilor
Revolutiei si revolutionarilor.

Va invit sa numiti vinovatii.
Faceti propuneri.

Wanted Dead or Alive!
Memorat
« Răspunde #19 : Octombrie 10, 2011, 17:11:42 »

Proiectul de lege, vizeaza, in principal , reglementarea a doua aspecte foarte importante :

-    pastrarea notiunii de revolutie si a identitatii cetatenilor care au iesit in strada si au capatat titlul de revolutionar;
-    economii insemnate la bugetul de stat;

“ Asa cum a apreciat si domnul prim ministru Boc, este necesar ca aceasta lege  sa fie modificata, lucru recunoscut si de asociatiile revolutionare din Braila. Dupa o intalnire de lucru pe aceasta tema pe care am avut-o cu reprezentantii acestor asociatii de revolutionari, am convenit cu dumnealor asupra formularii articolelor din  proiectului de lege pe care doresc sa-l initiez. Expunerea de motive este una simpla dar de bun simt: Introducerea categoriei luptatorilor remarcati prin fapte deosebite. Asa vor fi inlaturati impostorii, cetatenii care , prin diverse metode au obtinut titlul de revolutionar, ceea ce v-a conduce si la o reducere a numarului de revolutionari de la 20.000 la aproximativ 6-7000”, declara deputatul PDL Viorel Balcan.

Nemultumirea celor vizati de acest proiect de lege nu-l ingrijoreaza pe deputatul PDL pentru ca acesta nu-si propune sa depuna un proiect “electoral”, populist, care sa-i aduca un val de simpatie nationala, ci un proiect care sa puna ordine  intr-o situatie  care  tergiverseaza  de 20 de ani:
“ Cred ca este timpul sa spunem lucrurilor pe nume, sa  ne cinstim adevaratii eroi asa cum merita! Drepturile revolutionarilor sau mai bine zis reglementarea corecta a modului pentru care se acorda aceste drepturi trebuie sa fie una singura: EXCLUSIV PENTRU ORASELE MARTIR. Respect titlul de BRAILA- ORAS MARTIR, unde au fost 43 de morti si 106 raniti. Acei oameni au iesit in strada pentru libertate si progres social, economic, politic, pentru o democratie care sa ne aduca o schimbare in bine! ”, spune Viorel Balcan

Proiectul de lege a fost depus in forma initiata de deputatul PDL la comisia juridica a Camerii Deputatilor si Senat, dar si cabinetului primului ministru, Emil Boc.

sursa   http://www.pdlbraila.ro/component/content/article/60-prima-pagina/124-recunostinta-oraselor-martir.html
Memorat
« Răspunde #20 : Octombrie 10, 2011, 17:20:28 »

Va rog comentati.

Sunt Brailean si mi-e rusine.
Avramescu Srefan nu a cerut acordul membrilor asociatiei.
A fost in nume propriu si pentru asta ,banuiesc a fost promovat ca SECRETAR GENERAL COORDONATOR ZONA DEZ. EURO S-E al BIROULUI EXECUTIV CENTRAL al B.N.R.1989
Memorat
« Răspunde #21 : Octombrie 10, 2011, 17:51:11 »

Va rog comentati.

Sunt Brailean si mi-e rusine.
Avramescu Srefan nu a cerut acordul membrilor asociatiei.
A fost in nume propriu si pentru asta ,banuiesc a fost promovat ca SECRETAR GENERAL COORDONATOR ZONA DEZ. EURO S-E al BIROULUI EXECUTIV CENTRAL al B.N.R.1989

La acesta întrebare ar trebui sa raspunda, dl. Sucurdean, Perju, care ne dau lectii zlinic pe acest forum, ca acest congres BNR - Costin este curat , ca lacrima!
Cîte as. sunt reprezentate în nume propiu decîte un revolutionar si pe urma ni se dau lectii ca ei reprezinta 85% dintre revolutionari!
Ar trebuii sa îl dati in judecata pe acest Avremescu pentru abuz in functie si fals in acte!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Octombrie 10, 2011, 20:50:25 »

656 LRM-A 00010 AVRAMESCU STEFAN TUDOR VICTORIA BRAILA 18 09 1952

Drepturi obtinute

ID:995
Pozitie in lista originala:18
Nume si prenume:
Numele de familie:AVRAMESCU
Prenume:STEFAN
Judetul:Braila
Localitatea:
Tatal:TUDOR
Mama:VICTORIA
Data nasterii:18.09.1952
Certificat:FD/1801
Indemnizatie lunara:da
Baza legala:
Locuinta:da
Baza legala:contract inchiriere 894/21.06.1995
Teren intravilan:167
Baza legala:HCJ 326/14.07.2003
Loc de veci:1 lot
Baza legala:L341/2004
Tratamente in statiuni:
Alte - numar data document:
Oservatii:teren pe raza mun.Braila
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Octombrie 10, 2011, 20:57:26 »

Omul mai are sau mai avea si o firma al carui bilant nu l-a mai depus din 1999. Probabil ca era nemultumit si si-a dorit mai mult. Astfel l-am descoperit cu "vanzari anterioare", pentru ca, drgi revoutionari braileni, v-a cam vandut si, ca sa fin drepti pana la capat, ne-a cam vandut pe toti, caci in iulie canta alta arie, cea a luptei revolutionarilor impotriva "neispiratului" Boc. Cititi articolul din "Arcasu`" din 23 iulie ac, www.arcasu.ro/E.O._Miercuri_revolutionarii_braileni_ies_in_strada__id_1311338460.html.

Miercuri, revolutionarii braileni ies in strada

Asociatiile de revolutionari din Braila au organizat ieri, de la ora 12.00, o conferinta de presa pentru a instiinta oameni ca miercuri 27 iulie 2011, dupa 21 de ani de tacere, revolutionarii vor protesta in Piata Constitutiei din Bucuresti incepand cu ora 12.00.

Revendicarile acestora nu se refera la acordarea de drepturi sau a unei sume de bani, ci la afirmatiile premierului Emil Boc, facute saptamana trecuta la mai multe posturi de televiziune. Seful Guvernului a spus ca de drepturile materiale de revolutionar trebuie sa beneficieze doar cei raniti in Revolutia din 1989 si urmasii celor decedati. Astfel ca la intalnirea de la Sala de Conferinte a Hotelului Belvedere, au participat George Coman, presedintele Asociatiei Revolutionarilor din Decembrie 1989 Braila, Aurelian Zaheu, presedintele Asociatiei Tinerii Eroi ai Revolutiei din Decembrie 1989, fostul parlamentar Petre Petrica, initiatorul legii privind acordarea titlului de "Oras Martir" Brailei, Gabriel Damaroiu, presedintele de onoare al Asociatiei Revolutionarilor din 22 Decembrie 1989 si Stefan Avramescu, presedintele Asociatiei Revolutiei Romane din Decembrie 1989.

"Asa cum se cunoaste la Braila in decembrie 1989 au fost 43 de morti si 106 raniti, iar unii oameni care nu au avut legatura cu aceste evenimente isi permit sa *manjeasca* pe chip memoria acestora. Dupa parerea mea cred ca la aproape 22 de ani dupa victoria Revolutiei din decembrie 1989, ceea ce s-a intamplat cu aceste atacuri vehemente la adresa noastra, a revolutionarilor reprezinta o victoriei a ocultei comunismului, a ocultei securisto-comuniste, la adresa libertatii. Premierul Boc a fost cred neinspirat cand a facut declaratia referitoare la atacurile fata de revolutionari, in sensul ca a facut-o pe data de 14 iulie atunci cand prectic se sarbatorea ziua Frantei, caderea Bastiliei", a spus George Coman, presedintele Asociatiei Revolutionarilor din Decembrie 1989 Braila.
In continuare Gabriel Damaroiu presedintele de onoare al Asociatiei Revolutionarilor din 22 Decembrie 1989, a trecut pe scurt in revista evenimentele din timpul revolutiei mentionand ca indemnizatia la care premierul Boc s-a referit este in jur de 1.700 de lei lunar pe care refuza sa o mai ridice de catva timp, acesti bani "fiind de mizerie la ceea ce a patimit in zilele lui decembrie", dar si de taloanele gratuite de calatorie pe CFR si a abonamentelor pe mijloacele de transport in comun. "Nici nu vreau sa mai imi reamintesc evenimentele de atunci, dar stiti de ce? Eu pentru aceasta Lege a Recunostintei, pe care nu eu am initiat-o, dar mi-am dorit-o, si din anumite motive s-a dat si este bine ca s-a dat, eu pentru asta mi-am riscat viata si familia. Si cred ca din partea poporului roman merit aceasta Lege 341", a spus Gabi Damaroiu.
Presedintii revolutionarilor braileni au mai precizat ca preotestul de miercuri de la Bucuresti va continua pana va fi necesar si vor lupta prin proteste stradale impotriva intentiilor declarate de majoritatea politicienilor de a modifica Legea Recunostintei.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Octombrie 10, 2011, 21:12:09 »

De ce nu convocati o sedinta a asociatiei ca sa-i cereti socotela? Si inca ceva foarte important. Cei care sunteti din Braila, ati putea sa postati mai multe informatii despre aceasta vanzare, pentru ca voi va cunoasteti presedintii de asociatii cel mai bine. Aici luptam cu o oculata, diversi sefi si sefuleti de asociatii, unele mai vechi, altele infiintate recent, ca sa aiba ss Costin numarul necesar pntru a fura BNR-ul, o structura politico-mafiota, compusa din revolutionari care si-au tradat camarazii pentru un un ban, o functie sau pentru o dambla sau dorinta de razbunare. Daca nu ne straduim cu totii sa furnizam datele pe care le avem, sa le adunam, sa le structuram, sa tragem concluziile ce se impun si sa le difuzam spre masa de revolutionari care sunt foarte porst informati sau, cel mai adesea, dezinformati, nu avem sanse sa contracaram aceasta conspiratie a tradatorilor.
Am gasit o imagine de grup, difuzata de ziarul in care a aparut articolul de mai sus. Va rog sa ne furnizati o fotografie a individului si datele sale de contact. Avem si alti colegi de forum din Braila, apelam la toti. Haideti sa-l convocam la o discutie online pe noul "SECRETAR GENERAL COORDONATOR ZONA DEZ. EURO S-E al BIROULUI EXECUTIV CENTRAL al B.N.R.1989".
Memorat
« Răspunde #25 : Octombrie 10, 2011, 22:56:58 »

Avramescu Stefan  tel  0722346511
Memorat
« Răspunde #26 : Octombrie 10, 2011, 23:59:04 »

Va rog sa formulati intrebarile care doriti sa-i fie adresate domnului Stefan Avramescu. Putem sa le transmitem din partea membrilor forumului, putem sa rugam un membru al forumului care il cunoaste s-o faca etc., insa cel mai eficient e sa fie chestionat de catre braileni, cei care il cunosc si pot sa-i solicite foarte usor o intalnire.
« Ultima modificare: Octombrie 11, 2011, 00:00:33 de către razvan »
Memorat
  • grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Octombrie 11, 2011, 08:03:20 »

Va salut pe toti!

1. Nu sunt membru al asociatiei dlui AVramescu si nici nu am relatii stranse cu acesta. Suntem cunostinte si atat!
2. Cine il acuza nu are decat sa o faca in clar: nume, calitate, acuzatii concrete si sustinute.
3. Chiar nu stiam ca este ditamai SECRETARUL GENERAL (Doamne ce pompos suna si cati secretari generali avem in tara asta!!!!). Pe mine nu ma deranjeaza nicio titulatura si niciun cetatean roman care o are , cu conditia sa-si faca treaba acolo nunde a fost ales sau numit. Chiar daca Avramescu e mai "colorat" putin asta nu inseamna ca nu este  recomandat pentru a o ocupa.
4. Membrii organizatiei sale, care l-au ales , nu au nimic ai reprosa? Nu am citit in presa locala nimic care sa-l incrimineze pe parcursul anilor. Ba chiar a fost aproape anonim! Daca au sa-i reproseze ceva , daca nu mai vor sa faca parte din asociatia lui, sa i-o spuna clar! Asa cum au fugit de colo colo, pe la mai toate asociatiile de revolutionari, o mai pot face si acum. Cat mai vlaga in ei!
5.Dragul meu prieten NOR! As vrea sa-i acorzi prezumtia de nevinovatie in anumite acte savarsite de acest revolutionar. Eu il stiu inca din Decembrie 89! Daca a facut ceva nelalocul sau a facut-o involuntar, impins din spate de altii... si tu stii la fel de bine ca si mine ca unii sefi sunt usor de manipulat. Mai ales cand nu au avut o viata usoara si indestulatoare inainte de a ajunge in asa pozitie. Cat despre poza lui Avramescu... chiar tu ai postat una in care este si el: ultimul din dreapta cu camasa in carouri si ochelari (parca fumurii). Astept un mesaj privat de la tine despre "vanzarea" lui Avramescu si a altora, mesaj care ne va ajuta sa descalcim poate mai multe itie!
5. Propunerea dlui Gheorghe Iosif mi se pare de bun simt si ma ofer eu sa-i duc intrebarile (pertinente si fara cuvinte licencioase la adersa omului) urmand ca raspunsurile sa le facem cunoscute aici pe acest forum.

Memorat

Libertatea este dreptul de a face ceea ce permit legile.(Montesquieu)
« Răspunde #28 : Octombrie 11, 2011, 09:07:12 »

Fiecare om are dreptul sa aleaga in viata drumul pe care il are de parcurs.
Dar nu pot lasa pe altcineva sa-mi modifice drumul.
Noi, Brailenii si cu ceilalti revi din ORASELE MARTIR nu suntem cu nimic mai presus decit ceilalti revi din tara.
De aici pleaca ruptura dintre noi.
Nu fac parte din nicio asociatie de revi.
Informatiile le am de la colegii care sunt in acea asociatie.
Domnule Grig, va rog: 
                     - cereti parerea personala a membrilor asociatiei, dar intre patru ochi, deoarece le cam este frica sa vorbeasca
                     -intrebati ceilalti revi din braila care nu sunt in acesta asociatie dac sunt deacord cu aceasta initiativa de modificare a legi

CU RESPECT
                MIHAI
Memorat
« Răspunde #29 : Octombrie 11, 2011, 10:10:42 »

Va salut domnule Grig!

Si va multumesc pentru raspunsul prompt.
Nu am nici cea mai mica intentie de a-l supara cu ceva pe domnul Avramescu. Am constatat pur si simplu ca oamenii sunt interesati de acordul dat de dansul unui politician pentru modificarea legii recunostintei. Legea aceasta ii intereseaza pe toti revolutionarii, deci subiectul este de interes general si ar fi normal sa-l cunoasca toti si in amanuntime. Dorim sa stim care au fost resorturile acestei initiative, inafara faptului ca se doreste reducerea cheltuielilor bugetare pe spatele revolutonarilor. Propun sa-i adresati urmatoarele intrebari, lista lor ramanand deschisa pentru oricine considera ca sunt insuficiente:
- A fost ideea revolutionarilr braileni acea initiativa legislativa - daca da, a cui? Sa nominalizeze persoana sau persoanele respective,
- A fost ideea presedintilor de asociatii - a caror presedinti, apartinand caror asociatii?
- A fost ideea politicianului respectiv sau a unei terte persoane si care anume?
- A fost solicitata consultarea sau doar acordul asociatiilor si de catre cine? Sa ne descrie, pe scurt, evolutia acestei initiative, de la momentul si persoana sau organizatia care a lansat-o, pana la momentul formularii si inanintarii initiativei spre legiferare Parlamentului Romaniei.
Sunteti ziarist, sunt sigur ca, dupa ce vor fi formulate si alte intrebari de catre membri Forumului, o sa gasiti forma cea mai potrivita, sintetica, prin care sa va adresati domnului secretar general, coordonator de zona. Am fi interesati, in egala masura, sa obtinem raspunsuri si din partea initiatorului, domnul deputat Viorel Balcan. Este un serviciu pe care il puteti face miilor de revolutionari care sunt tinuti intr-o nepermisa confuzie si care dureaza de prea mult timp.

Va multumesc anticipat pentru interes si straduinta.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 476
Schimbă forumul: