Main Content:

Pagini: 1 ... 292 293 [294] 295 296 ... 476

CAZ DE FORTA MAJORA. ANULAREA INDEMNIZATIILOR PENTRU LUPTATORI

Răspuns: CAZ DE FORTA MAJORA. ANULAREA INDEMNIZATIILOR PENTRU LUPTATORI
« Răspunde #4395 : Februarie 10, 2012, 16:35:33 »

Eu consider ca fiecare poate sa faca ce doreste.Nu incerc sa impiedic cu nimic pe nimeni.Doresc sa-mi spun si eu o parere pe scurt.
O speranta avem,de ce sa nu o folosim in favoarea noatra.In timp scurt putem stii daca demersurile facuta pana acum vor fi finalizate rapid si pozitiv.
Cred ca trebuie sa intelegem mecanismul pentru ca un proiect de lege sa ajunga la final.In cazul Modificarii legii 341/2004 au fost initiate doua proiecte de legi.Un proiect al deputatului Balcan Viorel si altul introdus in parlament de doi deputati PNL si un deputat PSD.In situatia grava a taierii indemnizatiilor de catre guvern sa-u incercat mai multe variante de a se revenii asupra suspendarii drepturilor noastre.Astfel,au fost mai multe mitinguri la Bucuresti,Timisoara  si la sediul PDL Bucuresti,care s-au suprapus cu greva foamei in mai multe orase si cu ecsplozia de mitinguri in urma destituirii lui Arafat.Dupa toate astea au inceput mai multe negocieri cu factorii de decizie.Negocierile,multele interventii si actiuni au facut ca Mircea Toader si Ioan Olteanu cu mari functii in conducerea PDL si in parlament au incheiat un protocol Cu Doru Maries,George Costin Si un reprezentant al Cartelului ALFA.Protocol care a dezghetat demersurile in favoarea revolutionarilor.Pentru a se urgenta s-a convenit ca proiectul deputatului Balcan sa fie amendat si repus in circuitul legislativ pentru ca acest proiect de lege propus de Balcan este cel mai avansat si,rezolvarea situatiei indemnizatiilor sa fie cat mai rapida posibil.Pentru Aceasta,Doru Maries si asociatia 21 decembrie 1989 Bucuresti au depus amendamente.Secretariatul de Stat prin George Costin a depus amendamente.Dupa multe consultari s-a ajuns la forma finala care a fost supusa dezbaterii in colegiul revolutionarilor tinut in sediul SSPR.Aceste amendamente au fost votate si au obtinut acordul majoritatii reprezentantilor revolutionarilor din colegiu.Puteti spune ce doriti,dar s-a ajuns dupa multa munca la un final destul de aproipiat pentru reluarea platilor.Saptamana viitoare va intra in regim de urgenta in circuitul legislativ.Cei mai multi dintre revolutionari asteapta deblocarea acestei situatii.Cine incearca sa o blocheze face un rau celor napastuiti de suspendarea indemnizatiei.La finalizarea cu bine a situatiei revolutionarilor au contribuit mai multi factori si mai multe persoane dar rolul principal l-au avut Doru Maries,George Costin gerevistii foamei si colegiul national al revolutionarilor.

Protocol cu  lustrabilul Ungureanu , cînd va face Maries si Costin, probabil sunt colegi de unitate!
Ce rost a mai avut revolutia daca tot servciile ne conduc!
Eu nu cred , ca actualul guvern SIE va fii de acord cu indemnizatia rev, la vremuri noi tot noi Grin
http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2012/02/06/mihai-razvan-ungureanu-seful-sie-prezidentiabil-este-acuzat-ca-ar-fi-agent-mossad-l-a-ajutat-oare-in-cariera-patriarhul-daniel/
Mihai Razvan Ungureanu este lustrabil: facea parte din pepiniera partidului comunist si, fara indoiala, chiar daca nu ar fi existat revolutia din decembrie 1989 el s-ar fi aflat tot in structurile puterii. A fost membru supleant al CC al UTC. Se lauda colegilor de clasa dupa o manifestare de la Bucuresti ca nu isi va mai spala mana sa dreapta, pe care a strans-o “Tovarasul Nicolae Ceausescu, Secretarul General al Partidului nostru”.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4396 : Februarie 10, 2012, 16:44:29 »

[size=105pt]Haideti sa fim intelepti si sa urmarim ce se intampla in parlament cu problema noastra si in functie de asta sa luam masuri.In scurt timp vom vedea adevarul.Merita sa mai asteptam,deznodamantul este aproape.[/size]
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #4397 : Februarie 10, 2012, 17:23:07 »

Eu consider ca fiecare poate sa faca ce doreste.Nu incerc sa impiedic cu nimic pe nimeni.Doresc sa-mi spun si eu o parere pe scurt.
O speranta avem,de ce sa nu o folosim in favoarea noatra.In timp scurt putem stii daca demersurile facuta pana acum vor fi finalizate rapid si pozitiv.
Cred ca trebuie sa intelegem mecanismul pentru ca un proiect de lege sa ajunga la final.In cazul Modificarii legii 341/2004 au fost initiate doua proiecte de legi.Un proiect al deputatului Balcan Viorel si altul introdus in parlament de doi deputati PNL si un deputat PSD.In situatia grava a taierii indemnizatiilor de catre guvern sa-u incercat mai multe variante de a se revenii asupra suspendarii drepturilor noastre.Astfel,au fost mai multe mitinguri la Bucuresti,Timisoara  si la sediul PDL Bucuresti,care s-au suprapus cu greva foamei in mai multe orase si cu ecsplozia de mitinguri in urma destituirii lui Arafat.Dupa toate astea au inceput mai multe negocieri cu factorii de decizie.Negocierile,multele interventii si actiuni au facut ca Mircea Toader si Ioan Olteanu cu mari functii in conducerea PDL si in parlament au incheiat un protocol Cu Doru Maries,George Costin Si un reprezentant al Cartelului ALFA.Protocol care a dezghetat demersurile in favoarea revolutionarilor.Pentru a se urgenta s-a convenit ca proiectul deputatului Balcan sa fie amendat si repus in circuitul legislativ pentru ca acest proiect de lege propus de Balcan este cel mai avansat si,rezolvarea situatiei indemnizatiilor sa fie cat mai rapida posibil.Pentru Aceasta,Doru Maries si asociatia 21 decembrie 1989 Bucuresti au depus amendamente.Secretariatul de Stat prin George Costin a depus amendamente.Dupa multe consultari s-a ajuns la forma finala care a fost supusa dezbaterii in colegiul revolutionarilor tinut in sediul SSPR.Aceste amendamente au fost votate si au obtinut acordul majoritatii reprezentantilor revolutionarilor din colegiu.Puteti spune ce doriti,dar s-a ajuns dupa multa munca la un final destul de aproipiat pentru reluarea platilor.Saptamana viitoare va intra in regim de urgenta in circuitul legislativ.Cei mai multi dintre revolutionari asteapta deblocarea acestei situatii.Cine incearca sa o blocheze face un rau celor napastuiti de suspendarea indemnizatiei.La finalizarea cu bine a situatiei revolutionarilor au contribuit mai multi factori si mai multe persoane dar rolul principal l-au avut Doru Maries,George Costin gerevistii foamei si colegiul national al revolutionarilor.

Datorita celor ca voi au fost scindati revolutionarii. Va urmariti doar propriul interes, nu mai vorbiti in numele "celor mai multi dintre revolutionari". Nu cred ca cei din colegiu mai sunt reprezentantii revolutionarilor, nu reprezinta decat interesele lor.
Scoateti militarii din lege de parca sunt dusmanii acestei tari. Stiti domnule Nicolae cati militari au murit in decembrie 1989 ? Stiti cati au ramas infirmi, mutilati, fara posibilitatea de a putea presta o munca ? Dupa 22 de ani nu mai sunt eroi, ii stergem cu buretele, daramam monumentele ridicate in cinstea lor ?
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4398 : Februarie 10, 2012, 17:43:24 »

Din cate am inteles eu,se propune ca militarii participanti la revolutie sa treaca in subordinea institutiilor de unde provin(armata,politie,servicii,etc).Iar institutiile de unde provin se vor pronunta in legatura cu recompensele,sau decaderea din recompense in functie de fiecare caz in parte.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4399 : Februarie 10, 2012, 17:44:47 »

Datorita celor ca voi au fost scindati revolutionarii. Va urmariti doar propriul interes, nu mai vorbiti in numele "celor mai multi dintre revolutionari". Nu cred ca cei din colegiu mai sunt reprezentantii revolutionarilor, nu reprezinta decat interesele lor.
Scoateti militarii din lege de parca sunt dusmanii acestei tari. Stiti domnule Nicolae cati militari au murit in decembrie 1989 ? Stiti cati au ramas infirmi, mutilati, fara posibilitatea de a putea presta o munca ? Dupa 22 de ani nu mai sunt eroi, ii stergem cu buretele, daramam monumentele ridicate in cinstea lor ?

MINTI DOMNULE NICOLAE!
COLEGIUL REVOLUTIONARILOR NU A APROBAT PROIECTUL MARIES!
ACEL DOMN GRIGORIU NU REPREZINTA SINDICATUL CARTEL ALFA  CI UN GRUP DE REVOLUTIONARI MEMBRII AI ASOCIATIEI METROU-FILIALA SAI...
DORU MARIES NU ESTE REPREZENTANTUL PARTENERULUI DE DIALOG SOCIAL....

POZITIA GREVISTILOR FOAMEI ATI EXPRIMAT-O DE LA TRIBUNA PARLAMENTULUI SI LA BRUXELLES!

GUVERBNUL EMIL BOC A DEPUS MANDATUL....

PINA LA CLARIFICAREA NUMIRILOR SECRETARILOR DE STAT, DOMNUL GEORGE COSTIN AR TREBUI SA EVITE SA PREZINTE PUNCTE DE VEFRERE  IN  NUMELE GUVWERNULUI CONDUS DE PRIMUL MINISTRU,MIHAI RAZVAN UNGUREANU!!!!!!

AR TREBUI SA AIBE DECENTA  SA ASTEPTE CLARIFICAREA ORGANIOGRAMEI.....

OPROTESTATARII SI REVOLUTIONARII AFLATI IN PROTESTE AU SOLICITAT  DEMISIA  GUVERNULUI EMIL BOC,GUVERN DIN CARE FACE PARTE SI SECRETARUL DE STAT GEORGE COSTIN.....

NICOLAEEEEEEEEE;;; OPRITI-VA DIN NEBUNIA VOASTRA!!!!!!!!!!!!!!!
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4400 : Februarie 10, 2012, 17:47:41 »

Din cate am inteles eu,se propune ca militarii participanti la revolutie sa treaca in subordinea institutiilor de unde provin(armata,politie,servicii,etc).Iar institutiile de unde provin se vor pronunta in legatura cu recompensele,sau decaderea din recompense in functie de fiecare caz in parte.

SCOATE MILITIENII,SECURISTII SI MILITARII DIN SIBIU NICOLAE!
E TREABA VOASTRA!  STRICT TREABA VOASTRA!

DAR LEATI DAT AVIZE NICOLAE.....
SI IAR VA LEGATI DE MORTI SI MUTILATI!
E TREABA VOASTRA: DUMNEZEU SA VA JUDECE.......
...CA TRAIAN BASESCU VA VA TRAGE IN TEAPA>>>>>>>>>>>>>>>>>
SA PRONUNTAT CA NU VREA SA MAI AUDA DE VOI SI SS-UL VOSTRU!!!!!!!!!!!!!!
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4401 : Februarie 10, 2012, 17:49:33 »

MEDITEAZA DOMNULE NICOLAE:

http://www.youtube.com/watch?v=Sf2WR2KcfSA&feature=related

CU MARE ATENTIE...........TE ROG!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Memorat
« Răspunde #4402 : Februarie 10, 2012, 18:01:33 »

Armata nu poate da decat medalii si......... vesnica recunostinta.
Eu vorbeam de militarii in termen care au fost obligati de regimul comunist sa satisfaca stagiul militar si acum sunt civili.
Legea 341 a dorit in prmul rand sa ajute pe cei care au avut de suferit de pe urma evenimentelor din decembrie 1989 :
"ART. 2
În aplicarea prevederilor prezentei legi, se vor avea în vedere următoarele principii:
a) respectul şi gratitudinea faţă de eroii-martiri şi luptătorii participanţi la acţiunile desfăşurate pentru victoria Revoluţiei române din decembrie 1989 şi grija faţă de urmaşii eroilor-martiri."
Eroi sunt si militarii care si-au dat viata. Nu e corect ca modificarile la aceasta lege sa faca distinctie intre cetatenii ei.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4403 : Februarie 10, 2012, 18:06:20 »

La sedinta colegiului revolutionarilor,sala era neincapatoare.Prezenta se poate lua de pe tabelul cu cei care au fost inregistrati la intrarea in institutia SSPR.Absolut toate amendamentele depuse la proiectul legii Balcan au fost discutate si fiecare in parte au fost votate(fiecare a votat cum a crezut,dar toate au trecut cu majoritate de voturi).Maries nu are un proiect separat.Toate amendamentele inclusiv ale lui Maries au fost depuse la proiectul legii Balcan.Deputatul Viorel Balcan este initiatorul,de aceia se discuta si se ia in considerare doar  proiectul initiatorului,daca Balcan nu ar fi fost de acord cu amendamentele,nu puteau fi introduse in proiect.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4404 : Februarie 10, 2012, 18:12:12 »

Eu spun ce stiu,nu am putere de decizie.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #4405 : Februarie 10, 2012, 18:48:55 »

Eu spun ce stiu,nu am putere de decizie.
Rar mi-a fost dat sa intalnesc un om la o varsta inaintata si sa nu aibe un pic de demnitate.Fara rusine sustii doi indivizii (maries si costin)care prin actiunile lor au facut numai rau atat la revolutie cat si la mineriada din 13-15 iunie dar mai ales acum cand practic loveste in idealurile Revolutiei si a revolutionarilor.
Sa-ti fie rusine ca nu ai bunul simt sa te opresti sa mai postezi tot felul de tampenii.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4406 : Februarie 10, 2012, 19:10:07 »

Daca nu vrei sa discutam de noile proiecte in legatura cu revolutionarii,putem sa discutam de cele vechi.Daca te incadrezi in legea de baza(341/2004)este bine daca nu,atunci sa-ti fie tie rusine.Am sa ma refer la Luptatori Remarcati,caci aici e problema cea mai grava.Iata ce spune legea 341/2004:

LEGE nr. 341 din 12 iulie 2004 (*actualizată*)
. Luptător Remarcat prin Fapte Deosebite - atribuit celor care, în
perioada 14-25 decembrie 1989, au mobilizat  şi au condus grupuri sau
mulţimi de oameni, au construit şi au menţinut baricade împotriva forţelor
de represiune ale regimului totalitar comunist, au ocupat obiective de
importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar şi le-au apărat până la
data judecării dictatorului, în localităţile unde au luptat pentru victoria
Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi celor care au avut acţiuni
dovedite împotriva regimului  şi însemnelor comunismului între 14-22
decembrie 1989
................
  ART. 8
    De prevederile prezentei legi nu beneficiază persoanele, civili sau militari,
care sunt dovedite a fi fost implicate în activităţile fostei securităţi ca poliţie
politică, precum şi persoanele care au organizat, au acţionat, au instigat şi au
luptat, sub orice formă, împotriva Revoluţiei.
...........................
HOTĂRÂRE nr. 1.707 din 29 noiembrie 2006
 Art. 1^2. - (1) În aplicarea prevederilor  art. 2 lit. c) din Legea nr.
341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se  va avea în vedere
diferenţierea etapelor revoluţiei astfel:
    a) 14-19 decembrie 1989 - revoltă populară la Timişoara;
    b) 20-22 decembrie 1989 - Revoluţia română, până la plecarea dictatorului
din sediul fostului Comitet Central al Partidului Comunist Român;
    c) 22-25 decembrie 1989 - preluarea puterii şi instituirea noilor structuri
ale statului.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #4407 : Februarie 10, 2012, 19:11:37 »

La sedinta colegiului revolutionarilor,sala era neincapatoare.Prezenta se poate lua de pe tabelul cu cei care au fost inregistrati la intrarea in institutia SSPR.Absolut toate amendamentele depuse la proiectul legii Balcan au fost discutate si fiecare in parte au fost votate(fiecare a votat cum a crezut,dar toate au trecut cu majoritate de voturi).Maries nu are un proiect separat.Toate amendamentele inclusiv ale lui Maries au fost depuse la proiectul legii Balcan.Deputatul Viorel Balcan este initiatorul,de aceia se discuta si se ia in considerare doar  proiectul initiatorului,daca Balcan nu ar fi fost de acord cu amendamentele,nu puteau fi introduse in proiect.
Proiectul Balcan prevedea scoaterea militarilor din lege ? Nu cred. Si sunt alte modificari care pot fi indelung comentate si contestate.
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • La intalnirea cu destinul nu poti spune absent!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4408 : Februarie 10, 2012, 20:06:29 »

Proiectul Balcan prevedea scoaterea militarilor din lege ? Nu cred. Si sunt alte modificari care pot fi indelung comentate si contestate.
Art.7 – Amendament propus de Mircea Chelaru şi Cristian Balcan: (1) DISPOZIŢIILE PREZENTEI LEGI NU SE APLICĂ URMĂTOARELOR PERSOANE, ÎN CONSIDERAREA ÎNALTELOR OBLIGAŢII MILITARE FAŢĂ DE ŢARĂ ŞI CETĂŢENII EI ● CADRE MILITARE ACTIVE ŞI PERSONAL CIVIL ÎNCADRAT, CARE ANTERIOR DATEI DE 10 IANUARIE 1990 AU FĂCUT PARTE DIN STRUCTURILE MILITARE ALE SISTEMULUI NAŢIONAL DE APĂRARE ● MILITARI ÎN TERMEN AFLAŢI SUB ARME ÎN PERIOADA 14 DECEMBRIE 1989 – 10 IANUARIE 1990. (2) PERSOANELE MENŢIONATE LA ALINEATUL (1) CARE AU BENEFICIAT DE PREVEDERILE LEGII 42/1992 ŞI LEGII 341/2004 CU MODIFICĂRILE ŞI COMPLETĂRILE ULTERIOARE, INTRĂ ÎN EVIDENŢELE MINISTERELOR TITULARE CARE DUPĂ EVALUAREA DOSARELOR DE REVOLUŢIONARI VOR STABILI CRITERIILE, NORMELE ŞI CUANTUMUL RECOMPENSELOR, ÎN CONFORMITATE CU PREVEDERILE LEGILOR PROPRII ŞI STATUTELOR MILITARE, CARE REGLEMENTEAZĂ ACTIVITATEA ÎN FIECARE INSTITUŢIE ÎN PARTE.   
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4409 : Februarie 10, 2012, 20:33:20 »

Imi pare rau sa va dezamagesc, insa am o profetie pt voi: revolutionarii vor fi tratati cu fundul ca si pana acum. Eventual se va negocia , dupa mintea lor, un os de ros si pt revolutionari, insa umilitor...In mintle lor vor fredona non-stop acelasi refren: "ORI NOI, ORI ASTIA !"
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
Pagini: 1 ... 292 293 [294] 295 296 ... 476
Schimbă forumul: