Main Content:

Pagini: 1 ... 24 25 [26] 27 28 29

cine sunt ei? Demi.Petrascu.si Boanca ce au facut la revolutie?

• remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: cine sunt ei? Demi.Petrascu.si Boanca ce au facut la revolutie?
« Răspunde #375 : Martie 30, 2015, 23:02:18 »

BLOCUL NATIONAL AL REVOLUTIONARILOR 1989 ROMANIA
https://www.facebook.com/groups/673260779399342/880639238661494/?notif_t=group_activity

Ciprian Albert Aranusi shared Institutul Revolutiei Romane din Decembrie 1989's photo.
March 28 at 12:02pm

Institutul Revolutiei Romane din Decembrie 1989
PORTRETE - A NU FI UITAŢI!
DEMI IOAN
(N. 16 aprilie 1952, Timișoara, jud. Timiș), dispecer de producție la Secția 700 – reparații aeronave a IAR Ghimbav, jud. Brașov. La data de 21 decembrie 1989, din proprie iniţiativă, devine liderul manifestanţilor anticomunişti de la IAR şi, conducând coloana de manifestanţi, se deplasează în municipiul Braşov spre sediul Comitetului judeţean de partid. Astfel, la 21 decembrie 1989, ICA Ghimbav este prima întreprindere care iese organizat împotriva dictatorului. La 22 decembrie 1989 semnează alături de un grup de revoluţionari Petiţia, care este înmânată conducerii judeţului, D. I. fiind unul dintre reprezentanţii populaţiei revoltate a Braşovului. În 1990 este membru al Comitetului provizoriu al FSN Braşov, având legitimaţia nr.2; este membru în Comisia juridică şi de drepturile omului în cadrul CPUN Braşov.
Este membru fondator al Asociaţiei revoluţionarilor din Braşov.
(Caietele Revoluţiei nr. 1(56)/2015, p. 32)

Olac Ion In Decembrie 1989 tot comunisti lui Ion Iliescu au facut parte din CFSN ,cit despre individul din fotografie are numai facaturi prin asociatie , asta este unul din semantari protocolului cu Comunistul SS Sanda a OG 95 actul trdarii
March 28 at 3:25pm • Edited • Like • 2

Alex Oprea Eu cind atrageam atentia sa nu semnati nimic cu SANDA m-ati ignorat. Acum e tirziu. nu uitati am fost SINGURUL din orasele determinante care v-am fost alaturi. Am ajuns la concluzia ca ai drepturile pentru care te lupti. Multi ati inceput sa ma confundati cu voi, sa ma sapati pe la colturi, sa doriti sa iesiti in fata desi nu aveati nimic a spune. Eu , data fiind pozitia mea vizavi de oug 95 as fi fost mai credibil in fata autoritatilor care si-ar fi pus intrebarea> Oare ala de ce lupta impotriva OUG , ca doar el e ok? Si poate s-ar fi gindit ele, autoritatile ca poate OUG 95 E ABERANTA. In schimb unul care nu are posibilitatea de a trece de oug, in fata autoritatilor poate spune orice, fiindca astia vor zice> Da-l ma dracu, asta isi apara pielea lui , vrea bani. atit....aSTA ERA TACTICA PE CARE O PROPUNEAM, DAR MEREU ALTI DESTEPTI S-AU ARUNCAT IN FATA. i AM SORRY, E CAZUL SA MA MAI GINDESC SI LA MINE SI LA CE FAC CU VIATA MEA
Yesterday at 12:42am • Like • 1

Olac Ion Ai dreptate mai alex Mihai Viteazul ..dar nu stiu cine tea luat in consideratie

Bogdan Vasile Ioan Demi , tradatorul si lingaul l..

Iliescu Dan Revoluţionari ÎNŞELAŢI de falşi primari
Publicat: Sâmbătă, 30 Martie 2013 11:01 // Actualizat: Sâmbătă, 30 Martie 2013 11:06 // Sursa: RTV.net
Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/revolutionari-inselati-de-falsi...

Alex Oprea pe cine a tradat ma Demi?

Olac Ion Aici sunt lingaii si tradatorii

Olac Ion

Olac Ion

Alex Oprea INTERNATIONAL RADIO DEUTSCHLAND-program de luni

De la orele 21.00...See More
internationalradio.no-ip.info
INTERNATIONALRADIO.NO-IP.INFO

Alex Oprea unul dintre ei e pe lista asta

Ioan Demi Nu am tradat niciodata pe nimeni,va rog sa va documentati inainte de a face vre-o referire la mine. Cred ca ma confundati cu infractorul Maior Lazar Dorin sau cu noul papusar al A.L.R.U.E.Brasov Mardare Vasile.Stampila si semnatura ii apartine lui Mardare Vasile.

Alex Oprea Demi nu poate fi contestat numai daca esti bolnav psihic....Pe cine a tradat ma Demi, ia ziceti?

Ioan Demi Si vezi ...Olac ION(ING.CHIMIST.....PLOIESTI)lipseste o pagina cu semnaturi !!!!!!!

Olac Ion Mai Ioan Demi ,ai semnat protocolul cu Sanda pentru promovarea OUG 95 sau nu ? ,despre ce vorbim ,vezi ca esti semnatar al protocolului s-au faci pe prostul ? Cit despre Dorin n-ul mai musca de cur cati vine greata ..

Ioan Demi N-am semnat nici un protocol in legatura cu OUG 95,nu m-ai manca cacat, ca te murdaresti la gura !!!!!!!!

Olac Ion Ma dar mare jeg mincinos esti ,dupa ce na nai venit la nici o manifestatie iar la Institutul Revolutiei nu ai scos o vorba mai esti si tare in gura mai mincatorule de cacat mincinos ,ati semnat cu Sanda protocolul si si iati supto lui Sanda in speranta de avantaje mai ducetiva dracu de jeguri .
Memorat
  • valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #376 : August 23, 2015, 16:33:10 »

Răsfoid file pe FB, întâmplător am dat de următorul dialog. Este mai mult decât elocvent Grin

Ioan Demi Daca nu cunosti continutul(documente;probe;declaratii ale martorilor... si care sa ateste participarea la REVOLUTIA din 1989 din dosarul unui revolutionar,este greu de contestat daca nu ai argumente solide. Cred ca acesta este motivul pentru care, nu se doreste publicarea dosarelor.

Ioan Demi Sunt curios cati beneficiari ai leg.341/2004, au curajul sa ceara SSPR-lui,publicarea propriului dosar de revolutionar Huh!!! Toti Presedintii de asociatii de revolutionari din tara, ar trebui sa intocmeasca tabele cu cei care doresc publicarea dosarului personal...pe baza de semnatura si inmanate SSPR-lui. Asta ar fi un prim pas, pentru aflarea adevarului despre revolutionari !!!

Ion Cohalm Ioan Demi, incepe tu, da exemplu. Si publica si dosarul vicepresedintelui de la asociatia ta, cel amanat pentru ca are probleme grave la dosar.

Sorin Boaca MAI HUSENE DE GARA, O SA-TI RASPUND CA LA O LACHITA MICA CE ESTI ! SECRETARIATUL DE STAT INFIINTEAZA CATEGORIA "LUPTATORI SIMBOL AL REVOLUTIEI ROMANE " UNDE SUNT ALOCATE NUMAI ZECE LOCURI PE TARA, MIE MI-AU MUTAT DOSARUL ACOLO PT CA ACOLO SE INCADREAZA! DE REST PUPA-MA IN CUR !!!

Ion Cohalm Sa mai spuna cineva ca homosexualii sint discriminati in Romania. Iata ca statul le acorda titlul de "luptatori simbol ai revolutiei"! Sa te pupe tot un homo, daca iti place atat de mult, impostorule! (un revolutionar adevarat nu ar vorbi in asa hal niciodata)

Ion Cohalm Ideea cu noua categorie, "LUPTATORI SIMBOL AL REVOLUTIEI ROMANE", cred ca o ai de la presedintele asociatiei voastre, Demi, cel care se crede si are neobrazarea sa se recomande singur drept "simbolul revolutiei din Brasov". Vai de mintile voastre nevol...Vezi mai mult

Sorin Boaca CUM TE CHEAMA PE TINE MAI VITEAZULE CA NU AM AUZIT DE TINE ? TU ESTI ALA DE PORTARUL UNDE SECU ZBURDA IN VOIE ?

Ion Cohalm Daca te referi la portalul Revolutiei, iti transmit ca au trecut noua ani de cand m-am retras, ca sa ma ocup de site-urile ziarelor, locuri in care sintem mai atacati decat oriunde. Zona de comentarii a ziarelor cred ca aduce comparabil, daca nu chiar ...Vezi mai mult

Sorin Boaca ASA E, PT MINE NU E O POROBLEMA , DEPINDE SI DIN CE PUNCT DE VEDERE VAD UNII ! AM AUZIT CA AU FORMAT O COMISIE ANTICOMUNISTA CE NU S-A MAI VAZUT! DEABEA ASTEPT SA MA INTILNESC CU EI, SA-I VAD SI SA VORBIM PE BUNE !

Misu Valahu Oare așa să fie? Se vor complace acei membri ai comisiei anticomuniste a avea un dialog cu un fals revoluționar? Păi dacă este așa vai mama lor emoticon smile Cam ce fel de anti sunt un comunist sad...Vezi mai mult

Misu Valahu https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/.../644291...

Ion Cohalm Cand am citit prima postare, am crezut ca esti de partea brasoveanului, domnule Misu, dar dupa ce am vazut si ilustratia mi-am spus ca n-ar fi rau sa fi seful poitiei. Smiley))))))))
Fotografia postată de Ion Cohalm.

Ion Cohalm Intre timp am aflat ca membrul celor zece simbolisti a fost un certat cu legea, ca ar avea un viol la activ si niste condamnari. Sper sa lamureasca el aceste aspecte. Eu nu-l acuz si nici nu raspindesc neadevaruri. Subliniez faptul ca il intreb daca e adevarat sau nu. Ce nu mai este nevoie sa intreb voi scrie putin mai tarziu.

Sorin Boaca LACHITELOR FARA NUME , IMI PARE RAU DAR NU AM CUM SA VA FAC DETERMINANTI ! CE MA BUCURA E CA V-O TRAG ASTIA AI VOSTRI LA GREU ! ATI PUPAT IN PULA TOATA VIATA VOASTRA IAR ACUM CULEGETI ROADELE !! CIT DESPRE ACTIVISTII PCR DE LA BRASOV PROMOVATI DETERMINANTI, ASA ESTE, PE LINGA MAI SUNT SI INFORMATORI SECU, ETC !!! INTRUCIT NU VA PREZENTATI SUNTETI CA SI EI ! DISCUTIA E INUTILA !!!!

Sorin Boaca KRONSTADT , VALAHU SI PISU CHIAR ASA DE DISPERAT ESTI MAI REVOLUTIONARULE ?!

Ion Cohalm Cu organe sexuale in gura, cum iti imaginezi ca vei ajunge cu rol determinant? Chiar asa, orice borfas de pe strase sa ajunga exemplu pentru romani?

Sorin Boaca IMI PARE RAU SI-MI CER SCUZE CELOR DE AICI , DAR CU DE-ASTIA CA VOI , SAPTE LA LEU SI UNU DEGEABA NU SE POATE ALTFEL !!!! TRECETI PE PORTALUL CARE VA CONSACRAT SI NU MAI PROVOCATI !!!!

Ion Cohalm Sfatul e bun. E timpul sa intru pe noul forum sa vad ce se intapmpla pe el. Pe cel vechi l-am parasit pentru ca intrau prea putine stiri noi si erau prea putine dezbateri de calitate. O fi si Demi printre informatorii de care vorbesti? Smiley)))) Nu te mai strofoca cu dispretul pentru ca am contul facut pe numele meu. Smecherase, mai vorbim noi.

Misu Valahu Nu sunt disperat; în schimb am o greață când apari pe net, de nedescris. Mie scârbă de unul ca tine și Demi. Cel puțin cu unul ca tine nici să mă șterg la dos, nu pot. Dacă nu te promova comunista Fane Gheorghiu PETRAȘCU în vremea ei de anti comunism n...Vezi mai mult

Sorin Boaca MAI JIGODIE SECURISTA , INCEPE SA-MI FIE MILA DE TINE, STIU CA MA URITI, V-AM STRICAT MULTE PLANURI SI DE CITE ORI AM AVUT OCAZIA V-AM ARATAT CU DEGETU ! DIN FERICIRE PT MINE FACEM PARTE DIN CATEGORII DIFERITE. PT NESTIUTORI, ...Vezi mai mult

Misu Valahu 21-BV-PDL. Nu este greu a determina despre ce grupare este vorba sau ce persoane. Obiectiv prin declarația făcută individul în cauză s-a demascat. Falsa identitate revoluționară ce și-a asumat-o, inconștient de consecințele postume, se v-a concretiza p...Vezi mai mult

Sorin Boaca CA SA VEDETI BUFONUL CEAUSIST CUM LE AMESTECA ! DU-TE LA CULES DE PRUNE CA ESTI EXPIRAT, DIVERSIUNEA TA STRICATA DINAINTE DE 89 NU MAI TINE ! AUZI LACHITA , ANTITERO, RETEA , COMANDANTUL , ATENTIE , SOC, IN CELE DIN URMA A LUAT ALI...Vezi mai mult

Misu Valahu Adevărul supără,ai? Mare ghiolban ești. Dacă poți proba cum dracu' există în evidențele cnsas urmărit cu nume conspirativ operativ ,te premiez. Iar ca să-ți demonstrez că mă țin de cuvânt îți dau un bonus. Pe cine ai specificat ca martori în dosarul tă...Vezi mai mult

Sorin Boaca http://capitalismpepaine.com/.../iliescu-si-a-trimis.../
Iliescu si-a trimis batausii la mitingurile anticomuniste din 21-22
capitalismpepaine.com

Sorin Boaca ASA ZISU MISU DIN SATUL CU MINISTRII, POSTEAZA SI TU ADEVERINTA CNSAS DACA NU E CU SUPARARE ??

Misu Valahu Ce să fac, să public, ce? Fugi cu cercul țopârlane. Cântă la altă masă! Fac parte din sistemul actual. N-am mărunt pentru boschetari emoticon smile

Sorin Boaca O DA CUM SE SCIMBA UNII IN CURVE NICI NU-TI VINE SA CREZI !

Ion Cohalm Am dat putin pe noul forum al portalului revolutiei, suficient ca sa descopar un subiect, sau topic dupa o titulatura mai aplicata: "cine sunt ei? Demi.Petrascu.si Boanca ce au facut la revolutie?". E de gasit la http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=525.0. Nu stiam ca un smecheras ca Boaca e atat de bagat in seama pe acel portal. Pentru mine a devenit clar ca nici portalul nu mai e ce a fost odata.
cine sunt ei? Demi.Petrascu.si Boanca ce au facut la revolutie?
portalulrevolutiei.ro

Ion Cohalm Nu inteleg de ce te mai plangi de secretarul primariei daca sustineai P.D.L. si clica lui? Secretarul e mana in mana cu primarul P.D.L. Scripcaru, si acela un fals revolutionar. Din prima pagina am gasit o fotografie cu Demi, cu tine si cu Maria Petrascu, la congresul ilegal al lui George Costin, secretarul de stat al S.S.P.R. arestat in timpul mandatului.

Ion Cohalm Tot acolo apar doua fotografii de pomina! Anticomunistul feroce care iti este presedinte in asociatia anonima in care esti vice, Demi Ioan, impreuna cu Ion Iliescu si Elena Udrea.

Ion Cohalm I-a placut sa pozeze si cu infratoarea.

Misu Valahu Bravo d-le Cohalm. Felicitări! De cele mai multe ori trădarea și impostura fac casă bună. Falsitatea unora și duplicitatea, asemeni. De adăugat faptul că în cazul lui Demi, ipocrizia se îmbină perfect cu escrocheria. "Lăchița" tatuată este insignifiantă. Prea prost pentru jocul de culise ce și-l asumă. V-a avea consecințe de suportat din cele mai grave.

Ion Cohalm OOOO !!!! Sa vezi Misule ce am descoperit din intamplare pe forumul cel nou al portalului! Diploma de absolvire a "Academiei" Stefan Gheorghiu a celei care le-a facut grupul si apoi asociatia basista de revolutonari din Brasov. O chema Maria Petrascu. Dumnezeu sa o ierte caci a decedat in urma cu peste un an de zile.

Ion Cohalm Hai sa-ti arat cine conducea aripa anticomunista dura la Brasov. O comunista instruita la Fane Gheorghiu, absolventa cu 10. Iti dai seama ce indoctrinata era? Iti dai seama ce cuib de viespii comunisto-securiste e asociatia lui Demi si Boaca?

Misu Valahu Recent, mai precis cu vreo opt luni în urmă, d-le Cohalm, revu suprem al Bv, acel simbol mincinos Demi, a făcut o gafă de proporții epocale. A mințit în direct într-o emisiune transmisă la Nașul Tv, încercând o manipulare grobiană în ceea ce privește firul evenimentelor brașovene. Păi cum adică Demi, când a ieșit Brașovul în stradă? În dimineața zilei de 21? Unde au fost udați manifestanții cu jeturi de apă? În parc? După ce s-a plimbat o noapte pe străzi revenind în ziua de 22 unde nu a avut curajul să intre în sediul județenei de partid și-a continuat plimbarea anterioară până în data de 23. Unii brașoveni spun altceva. Plimbarea a durat până-n 24. Între timp s-a întâlnit cu frate-su, bucurându-se de victorie. Victoria comuniștilor firesc. Cum rămâne cu 50% dintre civilii de la secu? Mare lichea ești Demi!

https://www.youtube.com/watch?v=zYFb9eY4nSI
dor de adevar 05 12 2014 1
youtube.com

Misu Valahu https://www.youtube.com/watch?v=dOxYM1S7BSQ
dor de adevar 05 12 2014 2
youtube.com

Misu Valahu https://www.youtube.com/watch?v=2oOWm4juJA4
dor de adevar 05 12 2014 3
youtube.com

Misu Valahu https://www.youtube.com/watch?v=pm2NwWQY3JE
dor de adevar 05 12 2014 4
youtube.com
Misu Valahu Lucrez cu materialul clientului! emoticon smile Ce părere aveți d-le Ion Cohalm?

Ion Cohalm M-am adancit in citit forumul cel nou al portalului Revolutiei si ma bucur ca aceasta intamplare m-a determinar sa revin la portal, caci am descoperit o multime de lucruri noi, mai ales documente pe care poate ca doar le banuiam inainte. Sint cativa bataiosi pe forum, revolutionari care au reusit sa rupa masca de pe chipurile catorva trisori. Mai am insa multe de citit. Au fost mai multe demascari importante, dar cei vizati au soricul gros si ori nu reactioneaza (cazul presedintelui celei mai mari asociatii de revolutionari dn Brasov, Mardare), ori stau ascunsi dupa deget (presedintele celei mai mici asociatii din Brasov, Demi), ori ies la atac, chiar daca nu se poat dezvinovatii (acest personaj caricatural si sinistru Boaca).

Ion Cohalm Daca esti brasovean, te anunt ca sint in cautarea unei carti despre revolutia de acolo. A fost scrisa de un ofiter de armata, Tocan si a fost publicata anul acesta, dar intr-un tiraj pe care l-as numi confidential. Tocan este presedintele Asociatiei pe...Vezi mai mult

Misu Valahu Nu, nu sunt. Am o mătușă ce locuiește în Stupini, acum un cartier al Brașovului. De altfel ca Demi Ioan, care are o mică propietate acolo. O căsuță și un mic teren aferent obținut prin malversațiuni financiare gen Caritas. Un țepar notoriu cu multe datorii prin Brașov. Dar asta este o altă poveste. N-am auzit de apevistul Tocan și nici să fi scris vreo carte. Dacă ai mai multe detalii, te rog nu ezita să mi le dai.

Ion Cohalm Intreb, intreb. Speram sa primesc ajutorul chiar de la tine. Dar intreb.

Ion Cohalm Am un raspuns, dar nu cel mai bun. Cartea a fost raspandita in doar cateva exemplare si numai la Brasov. Am mai facut un pas insa pentru ca am aflat titlul cartii apevistului Toacan. Se numeste "Lungul drum al adevarului catre lumina" si e scoasa la Editura Ecran Magazin.

Ion Cohalm Am cautat pe Google, dar am avut neplacerea sa constat ca gaseste o alta carte, cu acelasi titlu. E la adresa http://www.eusunt.ro/carte-Lungul-drum-al-adevarului.... Deci trebuie cautata la autor, sau la un revolutionar brasovean.

Misu Valahu Singurul articol ce mi se pare mai relevant despre activitatea acestui maior în rezervă este: http://adevarul.ro/.../brasov-viorel-tocan.../index.html
Braşov: Viorel Tocan vrea cu orice preţ să afle adevărul Revoluţiei
adevarul.ro

Misu Valahu Nu mă pot pronunța dacă cele relatate corespund sau nu realității.

Neacsu Dorel Huh? Cum sa publice dosarele?Huh Care dosare??? DOSARELE DIN CARE SA NE DAM SEAMA CA DE FAPT r e v o l u t i a A FOST LOVITURA DE STAT.Europa avea nevoie de o tara de consum nu de o tara care sa producă și sa le facă concurenta pe piata internațională. ÎN ACEI ANI ROMÂNIA DEVENISE UN CONCURENT DE TEMUT PENTRU EUROPA.

Misu Valahu Pentru a reveni la oile noastre subiectul nu mi se pare deloc epuizat, d-le Cohalm. Am susținut încă de la începutul anilor' 90 necesitatea unor verificări cu aportul celor ce au avut acces la informații mai mult sau mai puțin secretizate. Atunci era foarte simplu de realizat acest deziderat. O dată cu scurgerea timpului au apărut diferite impedimente datorate implicării unei anumite părți ce nu dorea, de fapt, dezvăluiri ce aduceau capete de acuzare a anumitor potentați ai timpurilor respective. Acum, în momentul de față este prea târziu. De
fapt trădarea și complicitatea au fost și rămân un joc caracteristic nației noastre. Ce dorim de fapt? Publicarea unor dosare ce în cele mai multe cazuri, vor constitui probe de facto; să fim serioși stimate domn.

Ion Cohalm Am sunat la toti pe care ii stiu din Brasov. Adica la care mai am numere de telefon si constat ca sint tot mai putini, pentru ca vreo cinci nu mai raspund, sau nu mai au numerele respective. Din sase, doar doi s-au angajat sa intrebe si unul singur stia ceva, incat ma intreb daca apevistul si-a "lansat" cartea in secret. Il va cauta pe Al Popescu, de la care a aflat ca Tocan a scris cartea. Cine stie, poate ca are si un exepmplar.

Ion Cohalm Apropo de dosare. Fara deconspirarea informatorilor si agentilor Securitatii Statului, niciodata nu se va face curatenie cum trebuie. Nici la Brasov. Am gasit pe portal fotografia unui revolutionar cu dosar beton. A lui Ambrozi. Avea dosarul beton, dar dupa 20 de ani de la Revolutie l-au gasit pe lista informatorilor securitatii. Priviti fotografia lui de pe portal, a fost facut in timpul Revolutiei. Putea sa faca pe Rambo la sediul securitatii din Brasov, daca facea parte din reteaua informativa a ofiterilor de acolo, nu-i asa? Doar era ca acasa.

Ion Cohalm La asociatia de acolo, caci la inceput a fost una singura, masluirea dosarelor a inceput dupa ce oameni ca Firoiu, sau Iosif s-au retras din conducere. Iosif, cel cu portalul, chiar si-a dat demisia pentru ca altii faceau presiuni sa inchirieze sediul asociatiei unei firme care se ocupa cu un joc piramidal. Mai tarziu, s-a descoperit ca respectivii erau tot niste informatori. Dupa plecarea intransigentilor, au pus profitorii mana pe asociatie (si Demi printre altii) si asa s-a ajuns la mizeria de acum. in vara lui `92 a ajuns si Maior la butoane si de atunci compromisurile s-au tinut lant. Iti fac o surpriza. Am actul cu prima lui alegere intr-o comisie a asociatiei. Vezi lista si spune cati secu gasesti pe ea?

Ion Cohalm Au trecut 23 de ani de atunci, dar in loc de curatenie, numarul impostorilor a tot crescut din vina acestor traficanti de revolutionari.

Burada Gheorghe Firoiu = Kronstadt HuhHuh (intreb )

Ion Cohalm Nu stiu cine e Kronstadt. Cred ca Firoiu e "Scheianul".

Ion Cohalm Cred ca la forumul de pe portal te referi. Eu la el fac trimitere.

Burada Gheorghe Multumesc!

Ion Cohalm Ai vazut ca impostorii isi fac congres la Ploiesti?

Burada Gheorghe E o succesiune obaznica si sfidatoare .......a mai fost acum cateva luni in Moldova....luns trecuta in Alba Iulia si acuma in Ploiesti la mama lor ....sub acelasi "Patronaj onorabil " Care se pare ca incaleca orice....patruped sa fie !"incurajator este...Vezi mai mult

Ion Cohalm E latrina impostorilor, aia e. Nu am auzit de congresele lor din Moldova si Ardeal. Or fi fost secrete, lucreaza conspirativ securistii, nu? Gata, ies ca m-a apucat scarba. Nu mai scapam de impostori.

Ion Cohalm G H I L O T I N A ! ! !

Memorat

In Good We Trust
  • valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #377 : Septembrie 05, 2015, 11:53:16 »

Continuarea discuției ce s-a dovedit până la urmă nefastă pentru grupul 21-Bv-PDL. Concluzia finală vă invit s-o trageți voi.

Congresul pedelist al BNR (trădători)

Proba duplicității

O altă probă

Diploma de activistă a Mariei Petrașcu

Atât în privința trădătorilor și falșilor de genul lui Demi, Boacă dar și unui lugojean miștocar. Dezvăluiri șocante mai ales în ceea ce-l privește pe super revu moțat Demi. Un mare mincinos ordinar. Mare lichea ești, mare de tot...

•  Misu Valahu Pentru a reveni la oile noastre subiectul nu mi se pare deloc epuizat, d-le Cohalm. Am susținut încă de la începutul anilor' 90 necesitatea unor verificări cu aportul celor ce au avut acces la informații mai mult sau mai puțin secretizate. Atunci era foarte simplu de realizat acest deziderat. O dată cu scurgerea timpului au apărut diferite impedimente datorate implicării unei anumite părți ce nu dorea, de fapt, dezvăluiri ce aduceau capete de acuzare a anumitor potentați ai timpurilor respective. Acum, în momentul de față este prea târziu. De fapt trădarea și complicitatea au fost și rămân un joc caracteristic nației noastre. Ce dorim de fapt? Publicarea unor dosare ce în cele mai multe cazuri, vor constitui probe de facto; să fim serioși stimate domn.
18 august la 19:50 • Îmi place • 2
•   
•  Ion Cohalm Am sunat la toti pe care ii stiu din Brasov. Adica la care mai am numere de telefon si constat ca sint tot mai putini, pentru ca vreo cinci nu mai raspund, sau nu mai au numerele respective. Din sase, doar doi s-au angajat sa intrebe si unul singur stia ceva, incat ma intreb daca apevistul si-a "lansat" cartea in secret. Il va cauta pe Al Popescu, de la care a aflat ca Tocan a scris cartea. Cine stie, poate ca are si un exepmplar.
20 august la 09:27 • Îmi place
•   
•  Ion Cohalm Apropo de dosare. Fara deconspirarea informatorilor si agentilor Securitatii Statului, niciodata nu se va face curatenie cum trebuie. Nici la Brasov. Am gasit pe portal fotografia unui revolutionar cu dosar beton. A lui Ambrozi. Avea dosarul beton, dar dupa 20 de ani de la Revolutie l-au gasit pe lista informatorilor securitatii. Priviti fotografia lui de pe portal, a fost facut in timpul Revolutiei. Putea sa faca pe Rambo la sediul securitatii din Brasov, daca facea parte din reteaua informativa a ofiterilor de acolo, nu-i asa? Doar era ca acasa.

https://www.youtube.com/watch?v=CbYP-1uEtec
20 august la 09:35 • Îmi place • 2
•   
•  Ion Cohalm La asociatia de acolo, caci la inceput a fost una singura, masluirea dosarelor a inceput dupa ce oameni ca Firoiu, sau Iosif s-au retras din conducere. Iosif, cel cu portalul, chiar si-a dat demisia pentru ca altii faceau presiuni sa inchirieze sediul asociatiei unei firme care se ocupa cu un joc piramidal. Mai tarziu, s-a descoperit ca respectivii erau tot niste informatori. Dupa plecarea intransigentilor, au pus profitorii mana pe asociatie (si Demi printre altii) si asa s-a ajuns la mizeria de acum. in vara lui `92 a ajuns si Maior la butoane si de atunci compromisurile s-au tinut lant. Iti fac o surpriza. Am actul cu prima lui alegere intr-o comisie a asociatiei. Vezi lista si spune cati secu gasesti pe ea?

https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/11899795_1452746415034445_1692101592111839267_n.jpg?oh=1c35a3ab1551ccd3d4475dfb9ce5dd8e&oe=567ABE51
20 august la 10:01 • Editat • Îmi place • 2
•   
•  Ion Cohalm Au trecut 23 de ani de atunci, dar in loc de curatenie, numarul impostorilor a tot crescut din vina acestor traficanti de revolutionari.
20 august la 10:01 • Îmi place • 1
•   
•  Burada Gheorghe Firoiu =Kronstadt HuhHuh (intreb )
20 august la 10:02 • Îmi place
•   
•  Ion Cohalm Nu stiu cine e Kronstadt. Cred ca Firoiu e "Scheianul".
20 august la 10:09 • Îmi place • 2
•   
•  Ion Cohalm Cred ca la forumul de pe portal te referi. Eu la el fac trimitere.
20 august la 10:10 • Îmi place • 2
•   
•  Burada Gheorghe Multumesc,
20 august la 10:49 • Îmi place • 1
•   
•  Misu Valahu Nu-i treaba măgarului de unde beau oile apă; traduc din limba română. Dacă tot îl interesează pe lugojeanu' cela ce și cum, mă ofer să-i dau pe privat, oareșce informații privitor la grupul brașovean ce cată să dreagă busuiocul. Cum precis buradelu' tuciuriu le știe pe toate, îmi v-a răspunde în doi peri făcând aberație de cele demonstrate aici. Am să-ți răspund la întrebarea pusă d-lui Cohalm; Kronstadt este Nicușor (Nae) Dolha. Simplu și la obiect. Ne-am întâlnit de câteva ori atât în Brașov, cât și-n București. Comparând calitatea umană, cu a celor din Lugoj este o mare diferență; atât de mare încât vă recomand eutanasiere plăcută.
26 august la 16:45 • Îmi place • 1
•   
•  Burada Gheorghe Tot cretin?Huh.....Tot cretin !!!!.......Stai jos !
26 august la 16:48 • Îmi place • 1
•   
•  Misu Valahu Hai sictir, dementule! Te cam doare-n cur de mădularul altora. Știi ceva?
Du-te-n mă-ta, tembelule! Pe cine faci cretin, idiot cu diplomă pecerist?
26 august la 17:21 • Îmi place • 1
•   
•  Ioan Demi Ion Cohalm(Huh); Misu Valahu(Huh)...niste avortoni ai societatii romanesti..!!!!!!!
27 august la 09:54 • Îmi place • 1

•   
•  Misu Valahu Da, așa este, măi dragă Demi. Avorton? Fie și-un lup mâncat de-o oaie. Ca să punem capac discuției între d-nul Cohalm și domnia mea, am să-ți repun întrebările postate anterior: 1). Când a ieșit Brașovul în stradă? În dimineața zilei de 21? 2). Unde au fost udați manifestanții cu jeturi de apă? În parc? După ce s-a plimbat o noapte pe străzi revenind în ziua de 22 unde nu a avut curajul să intre în sediul județenei de partid și-a continuat plimbarea anterioară până în data de 23. Unii brașoveni spun altceva. Plimbarea a durat până-n 24. Între timp s-a întâlnit cu frate-su, bucurându-se de victorie. Cum rămâne cu 50% dintre civilii de la secu? Erau colaboratori?
27 august la 14:07 • Îmi place • 1

•   
•  Misu Valahu Termen o oră. În caz contrar voi face câteva dezvăluiri emoticon sunglasses
27 august la 14:12 • Îmi place

•   
•  Misu Valahu Timpul s-a scurs măi dragă Demi. În defavoarea ta, normal. Tovărășele, am investigat pe unde am putut și eu, iar probele strânse sunt în defavoarea ta. Concret, tot un brașovean de-al tău face declarații oficiale, a momentului declanșării evenimentelor decembriste. Citez:
"D-lui Marius Mioc: primele focuri de arma s-au tras in Brasov in dupa amiaza zilei de 21/12/1989 in jurul orei 15h15 intre Liceul Unirea si judeteana de partid spre magazinul universal in aer. Au fost trase atunci 6 focuri de arma fara sa rezulte morti sau raniti; s-a vrut un fel de punere in garda, mai bine zis o incercare de-a infricosa participantii la manifestarile de strada, care se grupasera inspre acest magazin. Ulterior s-a intervenit cu jeturi de apa ale masiniilor de pompieri aflate in zona. Dupa, s-au format cordoane de militari in termen ai MI (scutieri) care au izolat zona fostei judetene de partid. Mai tin sa precizez ca aceste cordoane au fost in final mixte MApN si MI.
Macelul propiu-zis s-a declansat in dimineata zilei de 23/12/1989 ora O2 și 25 in fata aceleiasi judetene de partid. Primul foc de arma a fost tras de catre un revolutionar, Ivascu Emil. In prealabil s-a semnalizat prin procedee militare (luminoase).
Rezultanta acestor evenimente este de 64 morti inregistrati oficial si 286 de raniti. Ulterior tot oficial au mai fost inregistrati un numar de 4 victime iar numarul ranitiilor a ajuns la 312; cifrele prezentate de mine sunt oficiale. Totusi anchete mai mult sau mai putin oficiale, detin alte cifre; peste 130 de morti si 450 raniti."
Acesta era răspunsul cel așteptam de la tine, super moțatule suprem. Mai doresc să-ți pun o ultimă întrebare; se poate Demi? Ce activități ai desfășurat la ICA Ghimbav în afară de sarcinile de serviciu în secția fabricație T-10 sub-ansamble parte integrantă a montajului general, T-200?
Onest vorbind, o ultimă încercare în ceea ce te privește.
Ești sau nu, un mare mincinos ?
27 august la 16:45 • Îmi place • 1

•   
•  Ioan Demi Si eu am investigat....eu sunt la vedere, tu cine dracu esti (Huh?)de-ti dai cu parerea despre ce s-a intamplat,n-ai habar de revolutia de la Brasov.
Documenteaza-te,..citeste,..strange probe si dupa accea m-ai stam de vorba !!...Chiar nu am timp sa-mi pierd vremea cu tine,....alias Misu Valahu !!!!! Nu te mai da important ca nu esti,...crede-ma !!!!!!!!!!
27 august la 17:08 • Îmi place

•  Misu Valahu Numele meu este în clar și nu am nici-o problemă cu asta. În schimb cu voi, javre penale ce sunteți, am. Cum poți să minți nenorocitule la aproape un sfert de veac de la tragicele evenimente decembriste, că ai fost "capul" scoaterii muncitorilor din montaj general din ICA Ghimbav și dacă nu erai tu brașovenii nu aveau curajul să iasă în stradă? Cum? Normal dacă nu ai participat la debutul evenimentelor. Minciuna are picioare scurte escrocule; scurte de tot emoticon smile Am investigat, având mai multe surse. Foști colegi de muncă au declarat în clar, că în momentul 1989 decembrie, erai activist sindical, șef cu sindicatul la secția T-10. Din declarațiile tale date la Procuratura Militară la începutul anului 1990, când ai fost luat la bani mărunți în privința inundării voite din data de 22 ai dat un răspuns evaziv. Îți amintești ce ai declarat? Cum tovarășe procuror, tocmai eu, care eram șef cu sindicatul pe secție, tocmai eu? Da tovarășe, tocmai tu. L-ai săpat pe sing. Beșchea, altă hahaleră, cățărându-te pe cadavrul lui și-a lui Georgescu. Cum măi, se poate? Bașca după ce evenimentele s-au răcit, ți-ai aranjat un blat cu colegul tău de organizație de partid, că de, era tot pe funcție, până ai fost uns șef la cantină, după ce bineînțeles ai pupincurit la greu. Ești un lacheu măi dragă, o mare lichea patentată. În loc de epilog, am permisiunea de la fostul tău coleg de comisie să te pun în gardă. NU SCAPI....
27 august la 19:42 • Îmi place • 1

•  Misu Valahu Asta-i de groază. Nu mă pot abține; câtă prostie pe capul lor...

27 august la 20:29 • Îmi place • 1
•   
•  Misu Valahu
27 august la 20:30 • Îmi place
•   
•  Ion Cohalm Valahule, i-ai dat o lovitura surprinzatoare lui Demi! Am sunat la Brasov, Bucuresti si Cluj, pe unde am niste amici care i-au tinut tot timpul partea lui Demi. Nu am gasit decat doi dintre ei, dar amandoi s-au declarat socati de aceste informatii. Dupa Revolutie, in Brasov nu s-a stiut de functiile comuniste ale lui Demi. Am impresia ca trebuie sa vorbim direct cu colegii lui de munca, pentru ca ceilalti nu cunosc acest aspect ascuns al biografiei lui Ioan Demi.
1 septembrie la 16:46 • Nu-mi mai place • 2
•   
•  Ion Cohalm Acesta este fragmentul mortal pentru c.v.-ul sau:
"Foști colegi de muncă au declarat în clar, că în momentul 1989 decembrie, erai activist sindical, șef cu sindicatul la secția T-10. Din declarațiile tale date la Procuratura Militară la începutul anului 1990, când ai fost luat la bani mărunți în privința inundării voite din data de 22 ai dat un răspuns evaziv. Îți amintești ce ai declarat? Cum tovarășe procuror, tocmai eu, care eram șef cu sindicatul pe secție, tocmai eu? Da tovarășe, tocmai tu. L-ai săpat pe sing. Beșchea, altă hahaleră, cățărându-te pe cadavrul lui și-a lui Georgescu."
1 septembrie la 16:47 • Editat • Nu-mi mai place • 2
•   
•  Ion Cohalm Pe Beschea, care i-a urmat la conducerea sindicatului, cel nou, cica ne comunist, l-a terminat C.N.S.A.S.-ul in urma cu vreo doi ani. Era informator al securitatii. Daca omul are suficienta rabdare, afla totul pana la urma.
1 septembrie la 16:49 • Nu-mi mai place • 2
•   
•  Sorin Drideanu AM MAI SPUSO SI MA REPET ! SITUATIA DE AZI E SIMPLA .LEGEA INFRACTOARE ,BINEFACATOARE DE REVOLUTIONARI INFRACTORI --341 IN LOC SA PRESCHIMBE CERTIFICATELE A......FABRICAT IMPOSTORI . AU FOST TRECUTI LA FOC AUTOMAT NU CA CEI DIN 42/92 . IN PLUS NU STIU DACA SA TINUT CONT DE PAGINA DE INCEPUT DE DOSAR .....UNDE SUB ART. PENAL DECLARA DACA :A FOST COMUNIST .SECURIST , A FACUT POL. POLITICA . DACA A FOST TUNATOR .DACA A FACUT PUSCARIE -CRIME -VIOL - FURT,DELAPIDARI ECT. DE ACEIA AZI SANTEM SURPRINSI CAND DESCOPERIM ASTFEL DE SPECIMENE ! TIMISOARA A DAT STARTU , BALCONARI LA TRADAREA CAMARAZILOR ,SCINDAREA NOASTRA IN LOC SA ABROGE 341 SA SE REVINA LA 42/92 SI APLICAREA EI IMEDIAT ! DUPA CARE CERCETAREA TUTUROR CELOR RESPONSABILI CARE AU VALIDAT DOSARELE LA TOATE NIVELELE ,COMISI DE VERIFICARE , PRESEDINTI DE ASOCIATI , PLUS S. S . P. R .CU SECRETARI DE STAT AICI SANT PROBLEMELE NOASTRE CAMARAZI ! CEI CE SUSTIN 341 SUSTIN DE FAPT FABRICA DE REV. INFRACTORI 341. FAPT PTR. CARE INMULTINDUSE NR .REV. SA AJUNS LA SISTAREA PLATILOR SI SCINDAREA NOASTRA DETERMINANTI ---SI.....NE ......DETERMINANTI ! DAIA ASTAZI IMPOSTORI SE BAT CU CARAMIDA IN PIEPT CA SUNT MAI MARII REVOLUTIONARI ? TREZITIVA O DATA ! VEDETI CAUZA SI CINE A PERMIS ACEASTA MARE RUSINE ! SIMPLU :GUVERNUL ,SSPR.PLUS COZILE DE TOPOR .DIN PACATE CAMARAZI DE-AI NOSTRI MOR DE FOAME ,BOLNAVI PTR FAPTUL CA AU LUPTAT IN POTRIVA COMUNISTILOR !IAR COMUNISTI SE RAZBUNA PRIN ESALOANELE 2,3 SUB COMANDA CRIMINALULUI ILIESCU SI CAMARILA LUI POLITICA . UNITI VOM DEVENI O FORTA ! FARAMITATI CUM SUNTE M AZI SUNTEM DOAR ......O FRECTIE CU CARMOL LA UN PICIOR DE LEMN . UNITIVA NE ---- DETERMINANTILOR CAMARAZI SA VADA SI EI CE ESTE FORTA REVOLUTIONARA --UNITATEEEEEEEEEEEE!
3 septembrie la 15:38 • Îmi place • 3
•   
•  Misu Valahu Mi-am permis să citez un ploieștean ce pare bine informat:
"D-le Colhalm ...toti sefii mai reprezentativi de asociatii (pornind de la cele .. cu cateva zeci si pana la cele insumand cateva sute de membrii) , organizatii , ligi si federatii ....cu mii de membrii...AU LANSAT OFERTE, PROPUNERI , CONTRA COST ...pentru promovari de dosare !.. NUMAI CA....una este sa propui niste dosare si alta sa fie si admise si promovate ..de factorii responsabili ! D-le Colhalm.....Perju & Magdalena Rotaru , George Costin, Samson ..fie-i tarana usoara..., Dorin L.Maior, Mavrodin, Mircea Bucur, Ulesteanu ..fie-i tarana usoara.., Machitescu Tudor, Negrea Vasile & Zevedei ,Cercel ..fie-i tarana usoara...,Gheti Traian( zis Falconeti), Bebe Ivanovici ,Vasilescu si multi...multi altii ..degeaba propuneau dosare si ..promiteau [ !!!..] mai nu stiu ce avantaje banesti sau de orice factura , daca membrii comisiilor de la SSPR, membrii comisiei CPRD sau subsecretarul de stat al SSPR din acea vreme NU SI-AR FI DAT ACORDUL si NU AR FI PARTICIPAT DIRECT LA " FABRICA" de certificate !.. Acum... au mai fost propuneri privind promovarea unor dosare si eliberarea abuziva de certificate prin ordine politice directe de la nivelul FSN, PDSR, PSD, PDL samd) precum si pe filiera " serviciilor" care detineau arhivele judetene si centrale ....si deci implicit dovezile si probele directe si subiective de implicare in evenimentele din Dec 89' ! .. ASA INCAT ..concluzionand... SE FAC VINOVATI IN PRINCIPAL PENTRU FABRICAREA DE REVOLUTIONARI " PE NAŞPA " IN PRIMUL RAND CEI CARE AVEAU SARCINA DE A VERIFICA , PROMOVA si ELIBERA CERTIFICATELE DE REVOLUTIONAR precum si cei care erau RASPUNZATORI pentru PASTRAREA ARHIVELOR si DOSARELOR REVOLUTIEI din cadrul SRI de dupa februarie 1990 ..care au distrus destule probe video si inscrisuri PENTRU A NU INTRA EVENTUAL IN CONCURS DE IMPREJURARI CU MARTURIILE MINCINOASE si FALSURILE DIN DOSARELE CELOR ..FABRICATI , iar vina presedintilor de asociatii ..care au incercat sa propuna dosare pentru avantaje banesti sau materiale ,este decat - dupa parerea mea- de cca 20-25 % pentru o complicitate ,prin coruptie pasiva ... respectiv dare de mita catre functionarul public !"
Ce aveți de complectat?
3 septembrie la 19:50 • Îmi place • 5
•   
•  Sorin Drideanu JOS PALARIA CAMARADE MISU VALAHU ,CINSTE TIE !
19 ore • Îmi place
•   
•  Ionel Tecsan Asta e de DNA ...sau mai trebuie altceva Huh?Alo domnilor procurori sesizați va din oficiu ....Huh!!!!
18 ore • Îmi place
•   
•  Magyari Erno Pentru ca in Romania in ultimii 25 de ani cine a respectat legea nu prea avea sansa sa obtina drepturile sale legitime. Valabil si in materie de revolutionar.
Anii 90-92.
Sa luam exemplul unei revolutionar X oarecare, care a participat la revolutie si a beficiat de certificat si titlu pe baza unor dovezi incontestabile inca din anii 1990-1992 (poate nici n-a cerut ...). Persoanele nu beneficiau in aceea vreme de indemnizatii etc.(a fost cu ceva mai mult decat onorific) asa ca, nu au fost interesate de noul certificat pt. ca faptele lor revolutionare erau deja recunoscute (vb. aici despre unul autentic ...).
Anii 96-97.
Cati dintre X-i au primit acel certificat la sfarsitul anului 1997 pe care ar fi trebuit sa-o primeasca cf. legii 42/1990 republicata ? Zic eu: -Foarte putini.(PRIMA GRESEALA-excluderi ilegale) In schimb nr. revolutionarilor prin propuneri de pres. asoc. si fara verificari (majoritatea) de la in jur de 5000 a crescut la cca. 17000.(A DOUA GRESEALA) Sa pornit fabrica bine cunoscuta, titlul de rev. a inceput sa devine o afacere infloritoare ! X-ul nostru prezentat nu a beneficiat de certificat impreuna cu multi camarazi ai lui. (Pt. asta ajunge sa comparati monitoarele oficiale din 97-2004 cu cele din 90-97)
Anii 2004-2010
Obtinerea titlului devine mai interesanta, pentru ca legea 341/2004 ofera drepturi materiale destul de consistente. X-ul nostru este exclus prin lege de la preschimbare, pentru ca nu are certificat preschimbat din perioada 96-97.(Norme met.1412/2004 art.11 alin.(2)). (AL TREILEA GRESEALA-legislativa). Li s-a creat ceva de genul "ai sapca, n-ai sapca"...

Ce cale legala a mai ramas lui X sa beneficieze de drepturile sale, alta decat sa depuna contestatie in termen legal (6 luni) pt. nepreschimbarea certificatului sau ? Eu consider ca nimic ... executati ! De ce se vorbeste peste tot, numai despre facut "curatenie" ! Despre oamenii exclusi tendentios, nimeni nu mai vrea sa pomeneasca ?
18 ore • Îmi place • 1
Memorat

In Good We Trust
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #378 : Octombrie 29, 2015, 08:21:41 »

Am primit corespondenta de la un fost membru al forumului. Ceea ce am primit e bine sa stie si altii, inclusiv secretariatul de stat (care stie, dar numai printr-un singur membru al lui). Urmeaza sa ma decid unde sa postez informatiile. Prima remarca, de la care sa plecam, este o observatie verificabila: in ultima vreme Brasovul a cam disparut din centrul atentiei noastre, adica dupa sedintele paralele ale B.N.R. (cele doua, asa-zisele scari A. si B.), fara ca motivele disputelor sa fi fost lamurite, adica totul a ramas in coada de peste si toata lumea tace.
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=47.48120
Voi posta aici, desi tot atat de bine s-ar fi potrivit topicul B.N.R.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #379 : Octombrie 29, 2015, 08:28:41 »

Dupa prima lista cu contestatii de la Brasov, se spune ca a mai urmat una. Ar fi foarte interesant sa cunoastem bine cine sint contesatii, pentru ca am avea ocazia sa lamurim mai multe mistere si acuzatii anterioare la adresa revolutionarilor de acolo. Postez mai intai un articol care surprinde bine perpetuele scandaluri locale legate de impostorii Revolutiei, http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&p=actualitate&s_id=34572.

Revoluţie măsluită
Autor: Andrei Paul, 15.12.2006
* Octav Bjoza, preşedintele Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici şi participant la evenimentele din decembrie ’89, contestă notabilităţi braşovene ajunse prin fals pe lista revoluţionarilor braşoveni cu certificat * Ieri, într-o conferinţă de presă, fostul deţinut politic a dat publicităţii o listă de 41 de nume cunoscute de braşoveni care, în opinia sa, nu ar trebui să se găsească printre adevăraţii revoluţionari din Decembrie ’89

Preşedintele Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici - filiala Braşov, Octav Bjoza, contestă calitatea de „revoluţionar autentic“ pentru cel puţin 41 de persoane de pe lista luptătorilor în Revoluţia Română, ale căror dosare au fost depuse la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor şi care au pretenţia reînnoirii certificatelor de revoluţionar. Octav Bjoza, a fost participant la evenimentele din decembrie ’89 de la Braşov, şi unul dintre primii care au intrat, în ziua de 21 decembrie, în sediul Securităţii şi care mai apoi a luat legătura cu mai toate centrele de comandă ale revoluţionarilor din Braşov, prin natura funcţiei pe care o ocupa în cadrul Electromontaj. Bjoza a dat ieri publicităţii numele mai multor braşoveni, între care se numără nouă foşti ofiţeri ai Miliţiei şi Securităţii, patru activişti ai PCR sau UTC, foşti şi actuali directori ai unor importante societăţi comerciale din Braşov, consilieri judeţeni sau locali, primari de localităţi în care revoluţionarii au primit terenuri, notabilităţi ale Braşovului, care, în opinia sa, nu sînt revoluţionari autentici.

Motivaţie

„De ce eu şi de ce acum? Eu, pentru că vorbesc din interiorul fenomenului, ca unul care am intrat printre primii în sediul Securităţii şi am urmărit apoi, de la distanţă, an de an, ce se întîmplă cu asociaţiile de revoluţionari din Braşov. Mi-aş fi dorit să merg la asociaţia lor ca la un templu sfînt, pentru curajul pe care l-au avut aceşti oameni. În loc însă ca lumea să-i respecte, îi huleşte din cauza unor impostori care au pus mîna pe această asociaţie. Nu pun în discuţie creşterea exponenţială a numărului de revoluţionari, care în aprilie 1990 erau doar 125, iar acum au ajuns să fie 1.125, numai luptători cu merite deosebite, ci chiar calitatea de revoluţionar a unora dintre aceştia, mulţi dintre ei fie foşti securişti sau cadre în Miliţie, fie deveniţi revoluţionari mult după evenimentele din decembrie“, a precizat Octav Bjoza. Lista întocmită de preşedintele AFDPR Braşov are la bază materiale furnizate în cutia poştală a asociaţiei de către un anonim, în urmă cu două săptămîni, şi verificate apoi de preşedintele AFDPR, împreună cu alte persoane, unele chiar din rîndul ALRUE (Asociaţia Luptătorilor, Răniţilor şi Urmaşilor Eroilor) - Braşov Decembrie ’89. Octav Bjoza a afirmat chiar că a văzut copiile unora dintre dosarele depuse la SSPR.

Cum a funcţionat multiplicarea impostorilor

„Primii impostori au pătruns în asociaţie încă din ’90. Apoi au dat declaraţii de martori că X şi Y au fost lîngă ei. Noii veniţi au dat la rîndul lor declaraţii de martori, şi numărul impostorilor a crescut exponenţial“, explică Bjoza fenomenul prin care „impostorii au pus mîna pe asociaţie, poate chiar pentru a-i discredita pe adevăraţii revoluţionari“. Aşa se explică poate de ce unul dintre simbolurile revoluţiei din Braşov, Ioan Demi, care a mobilizat coloana de manifestanţi de la Întreprinderea de Construcţii Aeronautice încă din 21 decembrie, a fost dat afară din asociaţie, în timp ce „persoane care nu au avut nicio treabă cu evenimentele din decembrie au acum certificate de revoluţionar sau urmează să obţină“, crede Bjoza.

Întrebări

Liderul AFDPR Braşov a mai spus că listele pe care le-a întocmit nu sînt nici complete, nici de netăgăduit în cazul anumitor persoane nominalizate. „Însă este imposibil să nu te întrebi cum se face că sînt revoluţionari primarii care au dat pămînt unor falşi revoluţionari, notarul public care a operat majoritatea actelor notariale necesare intrării în drepturi a unor falşi revoluţionari, sau cum se face că anumiţi revoluţionari braşoveni au declaraţii de martor nu de la locul în care susţin că au activat, ci din chiar altă localitate“, susţine Bjoza.

Solicitări

Bjoza a solicitat asociaţiei revoluţionarilor din Braşov, în fruntea căreia se află Dorin Lazăr Maior, apărut şi el pe scena Revoluţiei după 1990, „să pună la dispoziţia presei dosarele cuprinzînd memoriile şi declaraţiile martorilor pentru fiecare revoluţionar care a obţinut certificate în baza Legii 42/1990, precum şi cele de preschimbare a certificatelor de revoluţionar în baza Legii 341/2004“ şi a solicitat ministrului secretar de stat SSPR, Petrişor Morar, „să ia act de aceste informaţii şi să procedeze în consecinţă, nemailăsînd ca aceste dosare să fie verificate chiar de către impostori“. Bjoza s-a adresat şi Parchetului Militar Braşov, dar şi şefului parchetelor militare, generalului Dan Voinea, solicitînd audierea tuturor acestor persoane. „Îi asigur pe adevăraţii revoluţionari, cît şi pe răniţii Revoluţiei şi urmaşii martirilor, de stima şi consideraţia mea. Din păcate, imaginea lor a fost mînjită de falşii revoluţionari, iar adevărul trebuie să iasă la iveală“, spune Bjoza.

Lazăr Maior, din nou contestat

Unul dintre numele care nu apare acum pe lista lui Bjoza este cel al foarte contestatului preşedinte al Blocului Naţional al Revoluţionarilor şi al ALRUE Braşov, Dorin Lazăr Maior. Una dintre marile sale realizări în calitate de revoluţionar a fost contractarea unui credit de 268 milioane lei vechi, în anii ’94-’95, de la Bancorex, pentru care a garantat cu „fîşia de livadă supraevaluată de 10 ori, pe care a primit-o la Ghimbav“, spune Bjoza. Ioan Demi, prezent şi el la conferinţa de presă de ieri, a declarat că „Lazăr Maior este principalul vinovat de toate problemele asociaţiei de la Braşov. Maior a apărut în 1992 în asociaţie, iar noi, membrii fondatori, l-am contestat încă de atunci. El a declarat că a fost patru zile şi patru nopţi pe lîngă generalul Florea. Totuşi, chiar pe site-ul SSPR a apărut oficial precizarea că Maior nu are documentele necesare preschimbării certificatului. Care totuşi i-a fost preschimbat“. Întrebat care este motivul pentru care membrii asociaţiei nu îl contestă pe Maior, ba chiar l-au reales preşedintele lor, Demi a răspuns că „de 17 ani se tot vorbeşte despre Maior, şi nu i s-a întîmplat nimic. Din contră, colegi de-ai noştri au luat bătaie de la bodyguarzii lui“. „Iar acum, nimeni nu mai spune nimic, pentru că este momentul preschimbării certificatelor, iar dacă spui ceva de Maior, rişti să nu mai primeşti certificatul de revoluţionar. Dosarul meu, de pildă, a dispărut de la Bucureşti“, susţine Demi, un vechi contestatar al lui Maior. Dorin Lazăr Maior nu a putut fi contactat ieri, pentru a-şi preciza punctul de vedere.

„Se ştie foarte bine şi există imagini-document că revoluţionarii au depăşit 125 de persoane. Domnul Bjoza este un domn respectabil, iar dacă dumnealui crede că am făcut fals sau uz de fals în dosarul depus pentru certificatul de revoluţionr nu are decît să facă o plîngere penală. Am ieşit să lupt împotriva comunismului, nu pentru certificat. Am fost la Consiliul Judeţean şi am coordonat revoluţionarii de la Primăria din Predeal.“
Iancu Vespasian, consilier judeţean independent

„Nu este niciun adevăr. Am fost în grupul de la Tractorul. Domnul Bjoza nu a putut fi peste tot. Noi, toţi şefii de secţii, am participat activ. Am stat o săptămînă acolo. Am fost la început în oraş, apoi împreună cu mai mulţi colegi ne-am întors în fabrică şi am avut grijă de armament. Iar de pe urma certificatului, am doar un teren de fîneaţă, la Săcele.”
Emil Niţă, consilier judeţean PSD

„Pămîntul s-a dat de către prefect, nu de către mine. Luaţi documentele şi vedeţi. Maior mergea la prefect, iar mie mi s-a cerut această treabă. Eu am fost la Revoluţie la barajul de la apă. Le-am dat de mîncare celor de acolo. Am fost vicepreşedinte la revoluţionari. Am certificat, dar n-am profitat de el. N-am luat pămînt şi nici altceva.“
Vasile Laţa, primarul municipiului Săcele

„Eu zic că nu prea a fost peste tot, domnul Bjoza. Eu am fost la Universitate, la Judeţ, peste tot, în 12-13 ianuarie. Iar în 21, la ora 14.00, eram în corpul M al Universităţii, la un curs de învăţămînt politic. Ar trebui să-i întrebe pe studenţii de la Rectorat cine i-a organizat. Am certificat, dar n-am luat nimic, nici magazin, nici pămînt, nimic.“
Sergiu Chiriacescu, consilier local PSD

„Îi respect vîrsta acestui domn. Eu întîmplător am participat la revoluţia de la Bucureşti. Am certificatul, dar niciodată n-am pretins niciun drept: nici teren, nici magazin, nici scutire de impozit la salariu. Brevetul meu de revoluţionar a fost publicat în primul Monitor Oficial care a cuprins liste de revoluţionari. Pentru mine este o chestiune simbolică.“
Vasile Kraila, consilier local independent

NR: Din păcate, Monitorul Expres nu a reuşit să obţină replicile tuturor celor aflaţi pe lista întocmită de Octav Bjoza, unii refuzînd să comenteze, iar alţii fiind de negăsit ieri pînă la închiderea ediţiei.

Avantaje pentru revoluţionari

* Posesorii de certificate de revoluţionar, conform Legii 431/2004, beneficiază lunar de unul pînă la două salarii medii brute pe economie în funcţie de aportul adus la revoluţie în decembrie ’89, la care se adaugă diverse facilităţi cum ar fi bilete gratuite de călătorie cu trenul, bilete de tratament, scutiri de taxe şi impozite, primirea unor suprafeţe de teren arabil sau spaţii comerciale.

LISTA LUI BJOZA

* Lista a fost întocmită de Octav Bjoza, împreună cu explicaţiile din dreptul fiecărui nume

FAPT: La Braşov, în aprilie 1990 erau 125 de revoluţionari. În prezent au depus cereri pentru preschimbarea certificatelor 1.112 revoluţionari.

* Foşti ofiţeri ai Miliţiei şi Securităţii care se regăsesc pe lista persoanelor care şi-au depus dosare pentru preschimbarea certificatelor de revoluţionar:

BREBENEL MIHAI – maior, şeful biroului de pază şi ordine al Miliţiei Braşov, şeful plutoanelor de intervenţie ale Miliţiei în situaţii speciale (martori: Angheluţă Ioniţă, Iordan şi Scorţeanu)
ANIŢEI SORIN – ofiţer de Miliţie;
FOLEA MIHAI GAVRIL – ofiţer Miliţia Economică (declaraţie de la Angheluţă Ioniţă şi Costea Vasile);
DUŞTINŢĂ IOAN – fost şef al biroului de pază şi ordine al Miliţiei Braşov (înaintea lui Brebenel);
LUPU ION – colonel, şeful trupelor de securitate UM 391 - „Rulmentul“ (Vasile Mardare, Paul Habath);
VLĂDOIU GELU – plutonier de intendenţă la Penitenciarul Codlea (n-a participat la evenimente fiind sub consemn);
RUSU CORNEL – maior MApN, vînători-de-munte, mîna dreaptă a generalului FLOREA IOAN; PARASCHIV NICOLAE – fost maior de Securitate. În memoriul de la dosar omite acest lucru, dîndu-se doar jurist. Culmea este că doi revoluţionari autentici (Boacă Sorin şi Ciprian Aranuşi) au fost anchetaţi chiar de acesta. Actual secretar al Primăriei Municipiului Braşov;
KOVACS MARTIN – fost ofiţer de Securitate.

* Foşti activişti de frunte ai PCR sau UTC, care se regăsesc pe lista luptătorilor în Revoluţia din Decembrie ’89:

RĂDULESCU GHEORGHE – fost director general al Gospodăriei Judeţene de Partid;
COSTEA VASILE – director economic al Gospodăriei Judeţene de Partid;
POPICA GHEORGHE – secretar PCR al ONT şi şef al complexului „Carpaţi“ (Aro Palace);
CĂRĂUŞU VICTOR – fost secretar UTC la Uzina „Steagul roşu“.

* Directori ajunşi revoluţionari. A nu se uita faptul că directorii erau numiţi de primul-secretar al Judeţenei PCR:

BELAŞCU CONSTANTIN – fost şi actual director în exerciţiu al Oficiului de Cadastru Braşov;
BOBOCEA VIAN – fost director la Întreprinderea de Morărit şi Panificaţie Braşov;
ALBU NICOLAE – actul director în exerciţiu la ARO PALACE SA, membru al conducerii fostului complex „Carpaţi “
POVÎRNARU DANIEL – fost director adjunct la ICSM Alimentara, apoi la SC Coral SA;
BĂRBAT TRAIAN – fost director general al întreprinderii „6 Martie“ Zărneşti, uzină de armament, în prezent consilier judeţean PD;
NEAGU LAURENŢIU – fost director al Trustul de Construcţii Braşov

* Tot la „apelul de seară“, adică la cîţiva ani după evenimentele din decembrie ’89, au devenit „revoluţionari“ şi următorii:

FRIGHENCIU IOAN - fost şef complex ONT „Postăvarul“;
GÂBOAN LIVIU - fost şef unitate ONT;
ANGHELUŢĂ IONIŢĂ - actual şef administraţiei complexului „Alpin“ - SC Poiana SA Braşov;
BENEA IONEL – şef complex „Capitol“
ANGHELESCU STELICĂ – fost salariat ONT „Carpaţi“;
MUNTEAN NICOLAE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
CALCEA GHEORGHE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
PĂCURARU GHEORGHE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
KURT DANIEL – fost salariat ONT „Carpaţi“;
PETRESCU ADRIAN – fost salariat ONT „Carpaţi“.

Notă: Aproape toţi angajaţii ONT Carpaţi erau colaboratori ai Securităţii, prin natura meseriei, deoarece intrau în contact cu foate mulţi turişti, inclusiv străini.

* Lista unor notabilităţi braşovene care au devenit „revoluţionari“ în condiţii cel puţin bizare:

ISBĂŞOIU FLOREA – notarul public care operat în „spiritul legii“ majoritatea documentelor notariale privind atribuirea către revoluţionari de: terenuri, spaţii comerciale şi împuterniciri de reprezentare. În această situaţie se mai află şi alţi notari publici din Braşov;
OPRIŞ ION NICOLAE - fost prefect al Braşovului, făcut revoluţionar după ce a ajuns prefect;
ATOMEI GHEORGHE – fost preşedinte al unei cooperative meşteşugăreşti braşovene, actual consilier local PSD; ATOMEI MIOARA, soţia lui;
KRAILA VASILE – sportiv de performanţă la clubul Dinamo (clubul sportiv al MAI), actual consilier local independent;
CHIRIACESCU SERGIU – fost rector al Universităţii „Transilvania, consilier local PSD;
NIŢĂ EMIL – fost şef de secţie la Uzina „Tractorul“, actual consilier judeţean PSD
BRAN VASILE - fost şef de secţie la Uzina „Tractorul, fost deputat PD;
IANCU VESPASIAN – consilier judeţean independent;
DRAGOŞ SERAFIM – primar în exerciţiu la Cristian;
LAŢA VASILE – primar în exerciţiu la Săcele;
TOMA DOREL – primar în exerciţiu la Ghimbav;
BUTURĂ IOAN – fost viceprimar la Ghimbav
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #380 : Octombrie 29, 2015, 09:23:52 »

Acest articol dintr-un ziar local din Brasov contine celebra "lista a lui Bjoza". O iau separat ca sa o pun mai bine in evidnta. Este important ca "lista a fost întocmită de Octav Bjoza, împreună cu explicaţiile din dreptul fiecărui nume". Deci observatiile ii apartin chiar lui, domnului Octav Bjoza, persoana care peste ani, in prezent, a devenit subsecretar de stat al secretariatului de stat al revolutionarilor, adica un decident, sau un om care chiar daca nu are calitatea de a lua decizii finale, este o persoana cu putere de influenta foarte mare. La nivelul secretariatului este o oficialitate. in prezent.

LISTA LUI BJOZA

* Lista a fost întocmită de Octav Bjoza, împreună cu explicaţiile din dreptul fiecărui nume

FAPT: La Braşov, în aprilie 1990 erau 125 de revoluţionari. În prezent au depus cereri pentru preschimbarea certificatelor 1.112 revoluţionari.

* Foşti ofiţeri ai Miliţiei şi Securităţii care se regăsesc pe lista persoanelor care şi-au depus dosare pentru preschimbarea certificatelor de revoluţionar:

BREBENEL MIHAI – maior, şeful biroului de pază şi ordine al Miliţiei Braşov, şeful plutoanelor de intervenţie ale Miliţiei în situaţii speciale (martori: Angheluţă Ioniţă, Iordan şi Scorţeanu)
ANIŢEI SORIN – ofiţer de Miliţie;
FOLEA MIHAI GAVRIL – ofiţer Miliţia Economică (declaraţie de la Angheluţă Ioniţă şi Costea Vasile);
DUŞTINŢĂ IOAN – fost şef al biroului de pază şi ordine al Miliţiei Braşov (înaintea lui Brebenel);
LUPU ION – colonel, şeful trupelor de securitate UM 391 - „Rulmentul“ (Vasile Mardare, Paul Habath);
VLĂDOIU GELU – plutonier de intendenţă la Penitenciarul Codlea (n-a participat la evenimente fiind sub consemn);
RUSU CORNEL – maior MApN, vînători-de-munte, mîna dreaptă a generalului FLOREA IOAN; PARASCHIV NICOLAE – fost maior de Securitate. În memoriul de la dosar omite acest lucru, dîndu-se doar jurist. Culmea este că doi revoluţionari autentici (Boacă Sorin şi Ciprian Aranuşi) au fost anchetaţi chiar de acesta. Actual secretar al Primăriei Municipiului Braşov;
KOVACS MARTIN – fost ofiţer de Securitate.

* Foşti activişti de frunte ai PCR sau UTC, care se regăsesc pe lista luptătorilor în Revoluţia din Decembrie ’89:

RĂDULESCU GHEORGHE – fost director general al Gospodăriei Judeţene de Partid;
COSTEA VASILE – director economic al Gospodăriei Judeţene de Partid;
POPICA GHEORGHE – secretar PCR al ONT şi şef al complexului „Carpaţi“ (Aro Palace);
CĂRĂUŞU VICTOR – fost secretar UTC la Uzina „Steagul roşu“.

* Directori ajunşi revoluţionari. A nu se uita faptul că directorii erau numiţi de primul-secretar al Judeţenei PCR:

BELAŞCU CONSTANTIN – fost şi actual director în exerciţiu al Oficiului de Cadastru Braşov;
BOBOCEA VIAN – fost director la Întreprinderea de Morărit şi Panificaţie Braşov;
ALBU NICOLAE – actul director în exerciţiu la ARO PALACE SA, membru al conducerii fostului complex „Carpaţi “
POVÎRNARU DANIEL – fost director adjunct la ICSM Alimentara, apoi la SC Coral SA;
BĂRBAT TRAIAN – fost director general al întreprinderii „6 Martie“ Zărneşti, uzină de armament, în prezent consilier judeţean PD;
NEAGU LAURENŢIU – fost director al Trustul de Construcţii Braşov

* Tot la „apelul de seară“, adică la cîţiva ani după evenimentele din decembrie ’89, au devenit „revoluţionari“ şi următorii:

FRIGHENCIU IOAN - fost şef complex ONT „Postăvarul“;
GÂBOAN LIVIU - fost şef unitate ONT;
ANGHELUŢĂ IONIŢĂ - actual şef administraţiei complexului „Alpin“ - SC Poiana SA Braşov;
BENEA IONEL – şef complex „Capitol“
ANGHELESCU STELICĂ – fost salariat ONT „Carpaţi“;
MUNTEAN NICOLAE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
CALCEA GHEORGHE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
PĂCURARU GHEORGHE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
KURT DANIEL – fost salariat ONT „Carpaţi“;
PETRESCU ADRIAN – fost salariat ONT „Carpaţi“.

Notă: Aproape toţi angajaţii ONT Carpaţi erau colaboratori ai Securităţii, prin natura meseriei, deoarece intrau în contact cu foate mulţi turişti, inclusiv străini.

* Lista unor notabilităţi braşovene care au devenit „revoluţionari“ în condiţii cel puţin bizare:

ISBĂŞOIU FLOREA – notarul public care operat în „spiritul legii“ majoritatea documentelor notariale privind atribuirea către revoluţionari de: terenuri, spaţii comerciale şi împuterniciri de reprezentare. În această situaţie se mai află şi alţi notari publici din Braşov;
OPRIŞ ION NICOLAE - fost prefect al Braşovului, făcut revoluţionar după ce a ajuns prefect;
ATOMEI GHEORGHE – fost preşedinte al unei cooperative meşteşugăreşti braşovene, actual consilier local PSD; ATOMEI MIOARA, soţia lui;
KRAILA VASILE – sportiv de performanţă la clubul Dinamo (clubul sportiv al MAI), actual consilier local independent;
CHIRIACESCU SERGIU – fost rector al Universităţii „Transilvania, consilier local PSD;
NIŢĂ EMIL – fost şef de secţie la Uzina „Tractorul“, actual consilier judeţean PSD
BRAN VASILE - fost şef de secţie la Uzina „Tractorul, fost deputat PD;
IANCU VESPASIAN – consilier judeţean independent;
DRAGOŞ SERAFIM – primar în exerciţiu la Cristian;
LAŢA VASILE – primar în exerciţiu la Săcele;
TOMA DOREL – primar în exerciţiu la Ghimbav;
BUTURĂ IOAN – fost viceprimar la Ghimbav
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #381 : Octombrie 29, 2015, 09:29:10 »

Propun sa incepem discutia cu acel notar public, domnul Florea Isbasoiu. Am cautat cu ajutorul Google o fotografie a sa, dar n-am gasit niciuna, desi notariatul si numele sau apar pe forate multe site-urui. Ar fi interesant sa avem si fotografiile celor contestati, pentru ca astfel ar putea fi recunoscuti si am putea afla si alte informatii despre ei.

Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #382 : Octombrie 29, 2015, 10:54:16 »

Despre aceasta lista s-a mai discutat pe forum. De exemplu la PROBE SI DOCUMENTE, Pagina 66, Răspunde #983 : Septembrie 10, 2014, 10:06:17, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=126.msg168847#msg168847, tata shreck, in topicul IMPOSTORII SI CONTRAFACUTII, la pagina 9, Răspunde #122: Mai 23, 2008, 23:06:58, Maria Petrascu, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=92.msg6277#msg6277, in topicul Totul despre MAIOR LAZAR DORIN, pagina 28, Totul despre MAIOR LAZAR DORIN, Răspunde #413 : Februarie 08, 2012, 10:54:45, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=123.msg73748#msg73748, Kronstadt. Iata citatul de acolo:

Deocamdată, SSPR „scanează“
Monitorul Expres a mai solicitat SSPR să comunice şi în cîte dintre dosarele aprobate pentru preschimbarea certificatelor a fost depusă LISTA 107, document emis de Consiliul Judeţean Braşov în 2006, semnat de Rădulescu Gheorghe, Costea Vasile, Lukacs Rada, Iosif Florica, Ticuşan Gheorghe (cu toţii angajaţi ai Judeţenei PCR în ’89), contrasemnat de secretarul general al CJ, Mariana Tihărău, şi autentificat la notariatul Florea Isbăşoiu. „În ceea ce priveşte documentele cuprinse în dosarele de preschimbare ale certificatelor doveditoare ale calităţii de revoluţionar, vă facem cunoscut că acestea se află într-un proces de scanare, urmînd ca la finalizarea acestuia să fie afişate pe site-ul Secretariatului de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor“, a fost răspunsul SSPR, semnat de secretarul de stat George Costin.

La DIVERSE; anunturi, petitii, reactii, confirmari, pagina 54, Răspunde #800 : Octombrie 26, 2013, 12:34:05, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=147.msg141803#msg141803, Florin1989 si inclusiv la ” Prietenii Revolutiei Romane acum si pe Facebook!”, pagina 14, Răspunde #209 : Februarie 09, 2013, 03:53:45, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=777.msg117651#msg117651 etc.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #383 : Octombrie 29, 2015, 21:08:38 »

Într-o postare a unui fost membru al forumului (”nor”), din 2010, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=256.msg36479#msg36479, am găsit numele lui în ”LUPTĂTORI PENTRU VICTORIA REVOLUŢIEI ROMÂNE DIN DECEMBRIE 1989 - REMARCAŢI PRIN FAPTE DEOSEBITE”             

NR. CRT   CERTIFICAT     NUME    PRENUME     TATA      MAMA         LOCUL NAŞTERII   DATA NAŞTERII

7279         LRM-I   00409    ISBĂŞOIU  FLOREA    VICTOR   ELISABETA           URLAŢI            04   10   1950
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #384 : Octombrie 30, 2015, 14:27:52 »

Propun sa reluam discutiile dupa intalnirea de maine a Blocului National al Revolutionarilor 1989 - Romania. Cred ca majoritatea liderilor sint deja pe drum. Cei care nu au plecat cu automobile, vor da o proba de rezistenta, pentru ca legaturile trenurilor in transportul C.F.R. sint proaste si timpul necesar descurajant. De aceea e preferata linia Bucuresti, Ploiesti, Brasov, Sibiu, eventual si Alba Iulia, pentru ca accesul este mult mai usor si ca distante si ca timp necesar.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #385 : Octombrie 30, 2015, 15:02:17 »

Blocului National al Revolutionarilor 1989 - Romania se strange in Moldova. Mai precis liderii legali ai B.N.R. 1989 - Romania. Propun sa reluam discutiile dupa intalnirea de maine a B.N.R. si dupa ce vom incepe sa aflam ce s-a discutat acolo. Vad ca nimeni nu ofera mai multe informatii. Din ceea ce am aflat eu, se pare ca secretarul de stat, Adrian Sanda, nu e sigur ca va fi prezent. Va merge insa domnul Gheorghe Firtzak, din partea Comisiei Parlamentare a Revolutionarilor din Decembrie 1989. Sper ca maine sa fie lamurite cu aceasta ocazie si problemele contestatiilor din mai multe orase.
Acesta este textul pe care l-am postat in ultima pagina a topicului B.N.R., http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=721.480. Intre timp am ami aflat ceva de interes general si anume ca aceasta sedinta a conducerii B.N.R. va avea un caracter secret. Spun aceasta cel putin in privinta locului in care se va desfasura. Adversarii lui Ioan Trapiel, presedintele asociatiei din Piatra Neamt, organizatorul intrunirii din Moldova a B.N.R. sint alarmati pentru ca nu au reusit sa afle in ce sala a fost inchiriata, sau retinuta pentru acea intalnire. Cred ca se doreste sa fie evitata venirea peste ei a celor de la "scara" cealalta, ilegala, a organizatiei.
Memorat
  • Lugojanca
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #386 : Octombrie 30, 2015, 15:28:24 »

m.hotnews.ro/stire/1717333
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #387 : Octombrie 30, 2015, 15:35:06 »

Deputatul-revolutionar Gheorghe Firczak, campion la "fabricat" biografii
de Stefan Ciocan Duminică, 13 august 2006, 0:00

Intra in cont
- a  A+ 
Deputatul hunedorean Gheorghe Firczak, unul dintre cei care apar pe listele CNSAS ca fost colaborator cu Securitatea, s-a transformat dintr-un profesor de istorie, inainte de 1989, intr-un politician deosebit de alunecos. El este reprezentatul in Parlament al minoritatii rutenilor si a reusit performanta de a intra in legislativ cu doar 2.871 de voturi adunate la nivelul intregii tari.

Colegii de munca de la Scoala Generala nr. 6 din Petrila isi amintesc ca fostul profesor era un tip ciudat, de fata cu care lumea ezita sa vorbeasca prea multe. Totusi Firczak sustine ca nu a fost "turnator", ci a dat numai declaratii referitoare la propria-i persoana.

Conform listei date publicitatii de CNSAS, unul dintre dosarele de retea primite dupa desecretizare se refera la deputatul de Hunedoara Gheorghe Firczak, care reprezinta in Parlament Uniunea Culturala a Rutenilor. Fostii colegi ai acestuia nu sunt surprinsi de aparitia sa pe o asemenea lista. "Era o persoana ciudata fata de care lumea avea retineri cand vorbea.

Era suspect pentru ca tot timpul incerca sa parvina, prin orice mijloace", a declarat Aurel Bulz, fost coleg cu actualul deputat.

Un emanat al Revolutiei

Revolutia din decembrie '89 l-a gasit pe Firczak in Deva. Conform propriilor declaratii a fost unul dintre revolutionarii cei mai activi. Unii participanti la evenimente sustin ca actualul deputat nu a fost chiar atat de activ si ca nu se stie de ce parte a baricadei s-a situat la inceputul miscarilor populare din resedinta judetului Hunedoara.

"Noi am plecat de la fabrica spre Judeteana de Partid. A aparut acolo in balcon un om, care am inteles mai tarziu ca era Firczak, si care voia sa preia controlul manifestantilor. Nu l-a prea bagat nimeni in seama, dar era deosebit de agitat", a spus unul dintre cei care a participat la evenimentele sangeroase din '89.

Ulterior parlamentarul s-a ranit sarind gardul din spatele Prefecturii pentru ca cei care-l cunosteau nu voiau sa-l lase sa patrunda in cladire. Acum, Gheorghe Firczak are brevet de revolutionar si face parte din conducerea Asociatiei Revolutionarilor din Deva.

El sustine ca este cel care s-a ocupat cu organizarea transportului generalilor Nuta si Mihalea, arestati la Deva si morti in conditii misterioase, dupa ce elicopterul in care erau transportati spre Bucuresti s-a prabusit.

Goana dupa functii dupa '89

Imediat dupa Revolutie, Firczak a fost membru al FSN si ulterior CPUN la nivel judetean. In momentul in care a vazut ca nu are loc pe listele partidelor nou-formate, el si-a construit o biografie de ungur si a infiintat la Deva o filiala a partidului Liberal Democrat Maghiar, formatiune care a luat nastere, cu complicitatea lui Ion Iliescu, in 1995, ca sa rupa din electoratul UDMR.

Dupa un esec rasunator in alegerile din 1996, "ungurul" Firczak a trecut in tabara PDSR. Printr-un comportament slugarnic fata de presedintele filialei din Hunedoara a acestui partid, Mihail Rudeanu, actualul deputat rutean a ajuns sa ocupe functia de secretar al organizatiei judetene.

Pozitia inalta din PDSR nu l-a ajutat totusi sa ocupe un loc pe listele parlamentare pentru alegerile din anul 2000.

Pentru ca voia sa ajunga neaparat in Parlament, deputatul turnator si-a dat demisia din PDSR si si-a fabricat o noua biografie, gasind pe arbore genealogic al familiei o ramura de rutean. Atat in urma alegerilor din anul 2000, cat si in 2004 a ajuns in Camera Deputatilor ca reprezentant al Uniunii Culturale a Rutenilor, ales cu putin peste 2.000 de voturi la nivelul intregii tari.

Turnator sau victima

Gheorghe Firczak se declara, insa, nevinovat. El sustine ca este o victima a Securitatii si ca a dat numai declaratii referitoare la propria-i persoana. Ruteanul crede ca a intrat in atentia Politiei Politice dupa un articol despre Cetatea Devei, in care a prezentat o versiune a istoriei, neagreata de comunisti.

"Eu stiu ca am fost urmarit de Securitate. Nu am fost informator si nu stiu cum de a aparut numele meu pe acea lista (a celor cu dosare de retea). Azi am cerut sa-mi vad dosarul la CNSAS. Deocamdata nu pot spune mai multe", a spus Firczak.

1319 afisari
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #388 : Noiembrie 10, 2015, 19:48:16 »

Pînă una alta, ar fi mai bine să aflăm nu cum arată notrul Izbășoiu, ci viitorul secretar de stat.

Încercați să înlocuiți umbra de mai sus cu imaginea celui care va ocupa mult rîvnitul portofoliu de la Casa Scanteii.
Brașovenii au prioritate, pentru că sînt șanse mari ca cel nominalizat să fie de acolo. Oerațiunea ”Lovitura Pedelistă”!

Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #389 : Noiembrie 11, 2015, 10:40:35 »

Vad ca nimeni n-a raspuns la provocarea de mai sus, desi candidatii la ocuparea spatiului umbrei din imagine s-ar putea regasi chiar pe aceasta pagina de forum, rezervata revolutionarilor din Brasov. Sint de acord ca este foarte posibil ca secretariatul de stat sa intre si mai mult pe mana brasovenilor. Pana acum au avut un subsecretar de stat, pe domnul Octav Bjoza, presedintele A.F.D.P.R., lucru de care s-a discutat foarte putin pe forum. Oare de ce? Pentru ca sintem neatenti, sau insuficient de atenti.
Memorat
Pagini: 1 ... 24 25 [26] 27 28 29
Schimbă forumul: