Main Content:

Pagini: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 132

ALTE DISCUTII

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ALTE DISCUTII
« Răspunde #1140 : Martie 11, 2011, 19:17:17 »

Am gasit un articol in ro despre un fenomen despre care scrie si presa de aici. E vb de ce se poate intampla cand Luna atinge perigeul, punctul cel m apropiat de Pamant al orbitei sale. http://www.ziuaveche.ro/magazin-2/life/marele-cutremur-prima-lovitura-a-superlunii-din-19-martie-24235.html

Marele cutremur, prima lovitură a Superlunii din 19 martie?

Cutremurul devastator de 8,9 grade Richter are loc cu doar opt zile înainte ca luna să atingă cel mai apropiat punct de Pământ din 1992 încoace.
Fenomenul astronomic, poreclit deja “Superluna”, a iscat o adevărată furtună pe internet. Au fost prevestite evenimente apocaliptice,  tulburări mari ale vremii, cutremure şi erupţii vulcanice. Chiar dacă printre aceste voci alarmiste nu se află nici un om de ştiinţă recunoscut, rezultatul viral ghicitorilor şi sectanţilor, a fost cel al profeţiilor astrologilor, al unui tsunami.
Astronomii calificaţi au încercat să tempereze efectele proorociilorcatastrofice. Ei au spus că singurul efect al “Superlunii” vor fi fluxuri şi refluxuri puţin mai mari decât de obicei. Altfel, dacă vor fi totuşi cataclisme în această perioadă, ele s-ar fi produs oricum, cu sau fără “Superlună”.
“Dacă te străduieşti, poţi asocia cronologic aproape orice dezastru natural sau alt eveniment cu orice de pe cer: comete, planete, soare. Amintiţi-vă că, în trecut, am fost ameninţaţi că alinierea planetelor va muta soarele din loc. Totdeauna, astrologii fac din ţânţar armăsar”, a declarat astronomul australian David Reneke.
Statisticile ultimilor ani în care s-au înregistrat “Superluni” le dau totuşi apă la moară catastrofiştilor: în 1955, 1974,1992 şi în 2005 s-au înregistrat fenomene meteorologice extreme. Tsunami-ul care a ucis sute de oameni în Indonezia a avut loc cu doar două săptămâni înainte de “Superluna” din ianuarie 2005. Iar în ziua de Crăciun a lui 1974, ciclonul Tracy a devastat oraşul Darwin din Australia.
Acum, mega-cutremurul din Japonia nu face decât să toarne gaz peste focul profeţiilor apocaliptice.
Pe 19 martie, luna se va afla la punctul de pe orbita sa circumterestră, numit “perigeu”. “Perigeul” este punctul de pe orbita unui satelit sau al unui astru aflat la cea mai mică distanţă de Terra, în opoziţie cu „apogeul”, punctul cel mai îndepărtat de pe orbită. Sâmbăta viitoare, Luna se va afla la doar 356.577 de kilometri de Pământ, cea mai mică distanţă de 19 ani încoace.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1141 : Martie 11, 2011, 21:24:35 »

La acest link puteti urmari imagini terifiante ale inundarii uscatului de catre ocean, valul tsunami dizlocand toate constructiile umane, in traseul sau spre niste sosele pe care circulau autovehicule: http://www.youtube.com/watch?v=k4w27IczOTk&feature=player_embedded. Dumnezeu sa-i ierte pe cei care au pierit astazi in marele cataclism din Japonia si sa-i ajute pe supravietuitorii prinsi sub daramaturi sa scape cu viata.
Memorat
« Răspunde #1142 : Martie 11, 2011, 21:41:46 »

13     Discutii generale / Totul despre Revolutie si Revolutionari / Răspuns: "Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)    : Februarie 13, 2011, 17:55:21
De la: Meri Sia  -  13 februarie 2011 ora 16:29:13
Da,la noi se intilnesc 3 mari falii continentale.Se produc cutremure de mare adincime,ce nu vor depasii mai mult de 7,7 grade pe scara Richter.Insa de la o vreme au inceput sa se reactiveze mega vulcanii de pe toate continentele,si inca ceva...se para ca in sistemul nostru solar se produc dramatice transformari ex:explozii solare si nu numai vor ataca si dezechilibra scutul magnetic al Pamintului,iar Luna produce maree electromagnetice ce vor ridica scoarta si nivelul oceanului planetar incarcind energia telurica a Terrei.Problema noastra ca natiune este aceea ca nu mai suntem uniti si nu mai colaboram.Nu mai avem mila si nici compasiune unii pt.ceilalti...Asta duce la extinctia unei natiuni vechi ce suntem.
Memorat
« Răspunde #1143 : Martie 11, 2011, 21:59:07 »

Luna se apropie odata la 19 ani mai mult de Pamint,dind nastere mareelor electromagnetice,ce produc perturbari in scoarta pamintului,rascolind magma din adincul Terrei.Aceste perturbari duc uneori la mega-cutremure,alteori insa nu produc decit flux si reflux al marilor si oceanelor,fara urmari dramatice.Ce s-a intimplat azi in Japonia e deja trecerea la MAREA EXTINCTIE A UMANITATII.
Memorat
« Răspunde #1144 : Martie 11, 2011, 22:54:45 »

Am lipsit un timp de pe forum din motive de sanatate.Am avut hernie de disc.E o maladie tare dureroasa,nu-mi gaseam nici o pozitie in care sa nu simt durerea.Nervul sciatic e strangulat...obstructionat,corpul nu te mai asculta...durerea e de nesuportat.Am stat in ac.situatie 2 saptamini.Am apelat la sistemul medical din capitala tarii care este deja mort.La policlinica din wasington nu mai sunt medici,au plecat majoritatea in strainatate.Abia am intrat la un cabinet unde asteptau multi pacienti.In final ajung si eu in fata medicului deja plictisit,ce nu mi-a prescris decit sedere la pat.Am fost la cabinete cu plata.Mi-au prescris antiinflamatoare,RMN...si in final operatie la coloana.Mi-am zis:::Ce rost mai are sa fac ac.interventie cind presimt deja sf...Insa cum DOMNUL nu ma lasa...zic sa apelez la un osteopat.Caut pe internet si gasesc pe domn.Viorel Butnaru.Il sun si ma duc impreuna cu sotul meu la cabinetul dinsului.Eram sceptica. Insa dupa o sedinta de numai 5 min.constat ca durerea a disparut aproape complect...nu-mi venea sa cred ca mi se intimpla mie asa ceva...Prin ce durere am trecut...cit timp am pierdut apelind la sistemul de sanatate la care am cotizat si inca cotizez,fara sa ma vindece...Si acest om numai in 5 minute sa ma faca sa umblu din nou fara sa mai simt durerea crincena...E un miracol ce mi sa intimplat.Nu stiam cum sa-i multumesc omului.Dinsul mi-a spus:::_Nu eu v-am vindecat doamna,ci insusi DOMNUL.EL v-a vindecat.Percepe o suma mica 50 ron pt.serviciul enorm pe care-l face.In cele 2 saptamini de chin prin care am trecut am cheltuit foarte multi bani pe consultatii,pe medicamente ce n-au avut nici un efect.Iar acest om al lui DUMNEZEU m-a vindecat.E MIRACULOS.Nu-i fac reclama.Departe de mine gindul acesta...Insa daca aveti probleme cu coloana,cu membrele si oasele,apelati la acest om cu incredere,sa nu mai treceti prin ce am trecut eu...
Memorat
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1145 : Martie 11, 2011, 22:58:32 »

O natiune in fata careia ar trebui sa ne uitam cu...uimire si..respect...JAPONIA...avem ce invata,numai sa vrem...condoleante familiilor indoliate...
Memorat
  • Cristian
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • eu
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1146 : Martie 15, 2011, 09:07:18 »

LUPII MORALISTI VIRTUALI SA IASA DE SUB ANONIMAT SI SA POSTEZE SUB NUME REALE ...DACA NU O VA FACE ACESTIA SUNT IMPOSTORII ADEVARATI SI TURNATORII INAINTE DE '89 CAT SI DUPA ...DACA AVETI CURAJUL UIMITI-MA DACA NU SUNTETI DECAT NISTE LASI ORDINARI SI DIN CAUZA UNORA CA VOI ACEST NEAM A AVUT DECAT DE SUFERIT LASILOR...

IESITI DE SUB ANONIMAT ...NUMAI POSTATI SUB NUME CONSPIRATIVE ...AICI NU AVEM CE ASCUNDE SUNTEM PE "PORTALUL REVOLUTIEI" DOMNILOR X,Y,Z[/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/color]
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1147 : Martie 18, 2011, 02:27:46 »

ONU a hotarat in aceasta noapte sa intervina militar in Libia. Dumnezeu cu mila!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1148 : Martie 18, 2011, 03:03:44 »

50 de muncitori, ultimii ramasi la Centrala nucleara Fukushima. "Sint deja eroi"

Operatorul Centalei nucleare de la Fukushima, Tokyo Electric Power Company (TEPCO), a anuntat ca si-a retras cea mai mare parte a angajatilor de la centrala afectata. Potrivit New York Times, au ramas doar circa 50 de muncitori sa gestioneze frecventele deficiente de functionare ale sistemelor de racire de la cele patru reactoare afectate.

Un comunicat de presa al guvernului japonez anunta ca echipa ramasa la Fukushima incearca sa tina sub control situatia, pompind apa de mare in sistemul de racire afectat de cutremur si tsunami.

Directorul centrului de cercetari radiologice de la Columbia University, David Brenner, a declarat pentru BBC ca cei 50 de muncitori sint supusi unui risc semnificativ din cauza expunerii la radiatii. "Ei sint deja eroi", a adaugat Brenner.

http://www.hotnews.ro/stiri-international-8391755-50-muncitori-ultimii-ramasi-centrala-nucleara-fukushima-sint-deja-eroi.htm

Starea de urgenta nationala din Japonia risca sa se incheie cu un dezastru imens daca temperatura nucleului din centrala nucleara afectata de recentul cutremur nu va putea fi tinuta sub control. Oamenii au inceput sa fuga care-ncotro. Bancherii ofera sume imense pentru a fi scosi cu avioanele din Japonia. In acest timp si in total contrast cu cei amintiti, cincizeci de muncitori lucreaza in ruinele centralei pentru mentinerea sub control a temperaturii, pompand apa de mare in incinta reactorului. Sunt eroi, adevarati samurai ai momentului acestei lovituri a destinului. Sa nu uitam sa ne rugam pentru ei, ca si pentru toti japonezii amenintati de acest pericol mortal. Oamenii care au ramas in centrala sunt de sacrificiu. Stiau aceasta si totusi au ramas. Sunt adevarati luptatori si eroi adevarati. Dumnezeu sa-i ocroteasca.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1149 : Martie 18, 2011, 03:58:35 »

Risc sa par ridicol in ochii dumneavoastra, dar va spun totusi ca pe mine ma deranjeaza data la care a avut loc cutremurul din Japonia. Prea coincide cu cea a atacului asupra "Gemenilor" din NY. Sper sa ma insel.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1150 : Martie 18, 2011, 11:27:01 »

Poti sa spui ce vrei, tot nu te baga nimeni in seama, deci nu risti sa pari ridicol. Ridicoli sunt toti cei care ne imaginam ca pe revi ii m intereseaza altceva inafara de indemnizatii si lucrurile legate de ele. Cred ca si adeverintele de la CNSAS ii intereseaza din acelasi motiv. Adica daca isi m ia unul sau altul banii. Sa-ti demonstrez: la aceasta ora, 10.25 in Ro, fotografiile puse de tine m sus, in urma cu peste sapte ore, nu au fost vazute decat o singura data. Sti de cine? De mine. Deci ii doare-n cot pe stimabilii revi de japonezi, considerente umanitare etc. Lor sa le fie bine e tot ce conteaza. Asta e corect in mare masura pt ca fiecare urmarim acest lucru. Deci fb, dar macar de nu s-ar m deontologi pe forum, cu anticomunismul, cu lupta lor pt Ro, cu condamnarea celor care nu sunt din gasca lor etc. Ok, pun punct aici pt ca nu vreau sa plictisesc. O sa cuat ceva interesant pt tine, numai pt tine, ceilalti sa dea ignor. Ai sa vezi ca semnele de intrebare privind cifra 11 nu sunt un vis provocat de hasis. Suntem in 20...11, nu? M-am gandit la coincidenta si am gasit si alti internauti care nu accepta sabloanele de gandire impuse prin media. Revin imediat.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1152 : Martie 19, 2011, 01:46:12 »

Ar fi mai ingrozitor decat dezastrul de acolo sa fie adevarat ceea ce afirma filmuletul. Multumesc pentru link.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1153 : Martie 19, 2011, 01:48:46 »

Un artilocas din "Ziare.com" despre aurul dacilor, aflat de peste doua decenii la indemana traficantilor.

Monede dintr-un tezaur de aur, confiscate in Irlanda

Doi kosoni care fac parte dintr-un tezaur de monede de aur datate istoric in perioada preromana au fost confiscati de politisti la o licitatie organizata in Irlanda.

Autoritatile romane au cooperat cu politia irlandeza prin intermediul atasatului de afaceri interne al Romaniei la Dublin pentru identificarea, localizarea si indisponibilizarea a doua monede koson, se arata intr-un comunicat al Inspectoratului General al Politiei Romane (IGPR), remis Ziare.com.

Monedele faceau parte dintr-un tezaur din aur, datate istoric in perioada preromana, care a fost descoperit in zona Muntilor Orastie si despre care se crede ca a fost scos ilegal din tara.

Astfel, datorita informatiilor furnizate de politistii romani si a cooperari prin intermediul atasatului de afaceri interne, politistii din Irlanda au identificat, joi, locul unde era planificata licitatia pentru vanzarea monedelor, acolo urmand sa fie atat vanzatorul, cat si bunurile.

Cele doua monede din aur au fost indisponibilizate de politistii irlandezi, iar cercetarile continua pentru stabilirea tuturor elementelor din acest caz, precizeaza comunicatul.

D.R.

http://www.ziare.com/stiri/politie/monede-dintr-un-tezaur-de-aur-confiscate-in-irlanda-1081927
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1154 : Martie 19, 2011, 02:00:03 »

Uite un fenomen ciudat care poate fi un element de confirmare al existentei "fenomenului".

Minunile naturii: Un nor cum rar a mai fost vazut a aparut deasupra varfului Everest

Natura reuseste sa ne surprinda de fiecare data, iar cea mai recenta "isprava" este un nor in culorile curcubeului, aparut in unul dintre locurile unde poti admira cele mai fabuloase peisaje din lume: in zona varfului Everest.

Spectacolul oferit de natura a fost fotografiat de Oleg Bartunov, un astronom aflat intr-o expeditie in Nepal.

Fenomenul este rezultatul reflexiei luminii in cristalele minuscule de gheata aflate in vapori.

Sursa: Adevarul

http://www.time4news.ro/ultima-ora/minunile-naturii-un-nor-cum-rar-a-mai-fost-vazut-a-aparut-deasupra-varfului-everest/#
Memorat
Pagini: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 132
Schimbă forumul: