Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 270

CONSFATUIRI PE TEME JURIDICE

• Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: CONSFATUIRI PE TEME JURIDICE
« Răspunde #15 : Ianuarie 01, 2012, 21:29:13 »

"Trebuie sa publicam decizia CC din 2010.Teoria (teza) guvernului este urmatoarea : indemnizatii sint niste ajutoare sociale acordate prin lege si nu au caracterul juridic, deci regimul juridic al pensiilor care se bazeaza pe principiul contributivitatii.(Adica eu am dat niste bani statului, sa-i foloseasca , sa-i investeasca iar cind numai am capacitate de munca sa-mi returneze sub forma de pensie.)Deci vorbim de un drept de creanta)"

Are cineva aceasta decizie?. Poate cineva sa  mi-o trimita sau sa-mi dea un link ?.

Si pentru Florin 1989 !.
        Tot nu te lasi !. Ai ceva cu mine si mi te consideri cu mult superior intelectial !. Bine !.Observ ca din acesta dorinta ma contrezi din nou desi explicatia cu PM ...atotstiutorule ....nu iti era adresata !.Pentru stiinta ta mail inseamna posta (din limba engleza)...e- vine de le electronica , adunate e-mail inseamna posta electronica iar umilul P.M. ramane totusi ..."personal  messages"....Cred ca ai obosit de data asta cu interpretari ata de ...personale si contradictorii !.
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Ianuarie 01, 2012, 23:06:58 »

Buna treaba faci ! Da-i inainte cu analiza juridica !
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
  • revoluti
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Ianuarie 01, 2012, 23:21:30 »

Dragii mei,
Din punctul meu de vedere discutam despre un lucru extrem de simplu. CC in 2010 a spus ca Legea 118/2010 este constitutionala cu exceptia reducerii pensiilor. Daca indemnizatia reparatorie intra sub incidenta legislatiei pensiilor asa cum scrie, negru pe alb, in Legea 3412004, pe cale de consecinta in anul 2010 indemnizatia reparatorie nu trebuia redusa.
De asemenea, un alt art. din 118/2010 ne ajuta si in legatura cu taierea din 2012. Nu detaliez acum ci dupa ce ma voi pune de acord cu voi, Mindry, Toni, Niqi, Florin, etc.
Memorat
  • revoluti
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Ianuarie 01, 2012, 23:27:40 »

Despre asta este vorba si nicidecum despre "folozofie". Florin, nu este cazul sa facem mai mult decat e necesar. Apropo, s-ar putea sa fi lipsit eu de la orele de limba romana, dar, nu-mi aduc aminte sa fi invatat cuvantul contributivitate (adica nu exista acest cuvant) si, mai mult, folosit in contextul pe care l-au folosit toti oamenii politici in ultimii doi ani.
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Ianuarie 01, 2012, 23:44:51 »

Despre asta este vorba si nicidecum despre "folozofie". Florin, nu este cazul sa facem mai mult decat e necesar. Apropo, s-ar putea sa fi lipsit eu de la orele de limba romana, dar, nu-mi aduc aminte sa fi invatat cuvantul contributivitate (adica nu exista acest cuvant) si, mai mult, folosit in contextul pe care l-au folosit toti oamenii politici in ultimii doi ani.

Neologismul asta  "contributivitate" s-ar traduce liber ca si..... contributia pe sest platita prin MUNCA de  vita (fraier !) fraierita si mintita in fata cu zambetul larg pe buze pentru ca hotul cu mansete si guler scrobit sa faca buzunaru MARE !
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Ianuarie 01, 2012, 23:54:34 »

Neologismul asta  "contributivitate" s-ar traduce liber ca si..... contributia pe sest platita prin MUNCA de  vita (fraier !) fraierita si mintita in fata cu zambetul larg pe buze pentru ca hotul cu mansete si guler scrobit sa faca buzunaru MARE !

D.Ex-ul care-i mai destept decat noi toti la un loc "explica" cam asa  

Niciun rezultat relevant pentru „contributivitate”.  

Dar ce mai conteaza ca-i folosit ca si motiv intr-un act normativ.
       Ce trebuie sa inteleaga prostul ?.
       El sa patime constrangerile chiar daca nu stie de savanteria cuvantului !.
      Pana la urma tot turcu plateste !.
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Ianuarie 02, 2012, 00:08:44 »

Un neologism  pentru prosti fara frontiere !.
             Halal sa ne fie !. Asta meritam !.
             Ne fack astia numai din cuvinte !.
            " E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune ...insirand la vorbe goale (neologisme !) ce din coada au sa sune " !. 
            Tara lu "peste prajit "!.
             Suntem chiar asaaaa...melteni(alt neologism ) ?.
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Ianuarie 02, 2012, 00:57:32 »

NOI revi nu mai suntem nimic demuuuuuuuuult..........Ce crede ti ca mai puteti insemna? NIMIC,fratilor, NIMIC...Nu mai suntem NIMIC...Pentru ca,  am acceptat tot ceea ce s a intaplat, si tot ceea ce se intapla..
Memorat
« Răspunde #23 : Ianuarie 02, 2012, 02:37:24 »

\

Filozofie,rectific eroarea de tastatura! 2. Dreptul opereaza cu reguli generale numite principii.Ele sint utilizate pentru intelegerea si interpretarea textelor de lege.3 in gramatica anumite substantive permit si transformarea lor in adjective.Daca nu gasiti forma derivata mergeti la forma de baza.Pina la urma noi avem treaba cu legea in sine si nu cu gramatica.Contributie -- contributiv-- contributivitati sau legal -- legalitatii sau activ -- activitatii.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Ianuarie 02, 2012, 03:16:16 »

NOI revi nu mai suntem nimic demuuuuuuuuult..........Ce crede ti ca mai puteti insemna? NIMIC,fratilor, NIMIC...Nu mai suntem NIMIC...Pentru ca,  am acceptat tot ceea ce s a intaplat, si tot ceea ce se intapla..
Vorbiti numai pentru dumneavoastra doamna, sau numai pentru asociatia sau grupul din care faceti parte. Altii, pentru ei insisi, dar si pentru altii dintre noi, nu sunt de aceeasi parere.
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Ianuarie 02, 2012, 10:10:10 »

\

Filozofie,rectific eroarea de tastatura! 2. Dreptul opereaza cu reguli generale numite principii.Ele sint utilizate pentru intelegerea si interpretarea textelor de lege.3 in gramatica anumite substantive permit si transformarea lor in adjective.Daca nu gasiti forma derivata mergeti la forma de baza.Pina la urma noi avem treaba cu legea in sine si nu cu gramatica.Contributie -- contributiv-- contributivitati sau legal -- legalitatii sau activ -- activitatii.

Bun Florin 1989 intru in siajul tau. Sa analizam !.Principiile sunt principii de drept si nu opereaza pentru ce ai scris.
PRINCÍPIU, principii, s. n. 1. Element fundamental, idee, lege de bază pe care se întemeiază o teorie științifică, un sistem politic, juridic, etc. ◊ Loc. adv. În principiu = din punct de vedere teoretic, în general. ♦ (La pl.) Totalitatea legilor și a noțiunilor de bază ale unei discipline; (concr.; cu determinări) tratat care cuprinde astfel de legi și de noțiuni. 2. Element primordial, cauză primară sau punct de plecare a ceva;

Procesul de transformare a unui substantiv in adjectiv cunoscut în anumite cazuri si sub denumirea de antmetrie („figură de substitutie prin abatere”9): „Si câni mai bărbati.” (Miorita); „Zoe! Zoe! fii bărbată…” (Ion Luca Caragiale, O
scrisoare pierdută). Sinonimul acestor epitete adjectivale este curajos. Din parimiile: „Muierea
bărbată, avutia casei.”; „Muierea bărbată / Mult tort ne arată.” se desprinde un alt sens - harnică.
Constituind fapte lingvistice rare, adjectivele de provenientă substantivală au functia
stilistică de epitet: „Cum la vorbă mii de valuri stau cu stelele proroace!” (Mihai Eminescu,
Scrisoarea IV); „Porumbii prooroci îsi scaldă / aripile înnegrite de funingine / în ploile de sus.”
(Lucian Blaga, Semne).
Prin acest tip de transfer lexico-gramatical, poezia lui Eminescu, mai ales cea de tinerete,
comunică o stare interioară specific romantică: „Să mai privesc o dată câmpia-nfloritoare, / Ce
zilele-mi copile si albe le-a tesut, / Ce auzi odată copila-mi murmurare, / Ce jocurile-mi june,
zburdarea mi-a văzut.” (Din străinătate); „(…) – privesc / În ochii tăi, în fata ta – în gura jună”
(Iubită dulce, o, mă lasă…); „Pe fruntea-i copilă cu spasmuri si chin” (Speranta); „Când în straturi
luminoase basmele copile cresc.” (Memento mori); „Voi urmati cu răpejune cugetările regine”
(Epigonii); „Pentru-o inimă fecioară mândru idol ti-ai ales!” (Călin (file din poveste)); „Mii
pustiuri scânteiază sub lumina ta fecioară” (Scrisoarea I); „Că gura i-i fecioară, că ochiu-i e virgin”
(Pierdută pentru mine, zâmbind prin lume treci!).

..........nu prea se potriveste cu argumentele tale!.
 Omul prost...fraierul ca si mine, nu mai are rabdare sa si mearga la semantica cuvantului sau sa cerceteze la ce s-ar referi ci "blagosloveste" pentru folosirea lui imediat necunoscuta pentru efectul pe care il are asupra buzunarului sau !.
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Ianuarie 02, 2012, 13:13:11 »

Sunt in masura din clipa asta sa va distribui ,
                                                  dezinteresat pecuniar,
                                                 NOTIFICAREA si SOMATIA
                            pe care , cu modestie , dar corect si temeinic argumentata,
                  am formulat-o spre a va fi capat de drum in urcusul pe GOLGOTA JUSTITIEI ,
                         in apararea si salvgardarea interesului Dvs. imediat
                  de a nu pierde cel putin pe anul 2012(!) indemnizatia reparatorie.

Ca dovada de buna-credinta o voi trimite formulatorilor de cereri interesati pe adresa de e-mail personal pe care-o desecretizez, ca si caz de forta majora , in "profilul " meu pe acest FORUM debifandu-i ascunderea !.

DAR NU UITATI !.
     E UTILA, pertineta si concludenta NUMAI CU NUMAR DE INREGISTRARE DUPA 14 ianuarie 2012.                                                   
                                      OBLIGATORIU !.

STIMA TUTUROR COLEGILOR & COLEGELOR si sa dea bunul DUMNEZEU sa fie incununata de VICTORIE !

SA NE AJUTE si SA NE APERE BUNUL DUMNEZEU !.

RETINETI !. E ...GRATUITA SI ....NEOBLIGATORIE DE URMAT , chiar ORIENTATIVA!.

Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Ianuarie 02, 2012, 13:23:17 »

Am luat hotararea sa v-o trimit pe e-mail formatata cu extensia .doc  ca cu progranul "Word" din pachetul de  editare Microsoft Office sa completati si sa salvati in locul punctelor date Dvs.!.

Cu colegialitate !. I. Mindriloiu , RESITA .
Memorat
« Răspunde #28 : Ianuarie 02, 2012, 13:24:38 »

\

Bun Florin 1989 intru in siajul tau. Sa analizam !.Principiile sunt principii de drept si nu opereaza pentru ce ai scris.
PRINCÍPIU, principii, s. n. 1. Element fundamental, idee, lege de bază pe care se întemeiază o teorie științifică, un sistem politic, juridic, etc. ◊ Loc. adv. În principiu = din punct de vedere teoretic, în general. ♦ (La pl.) Totalitatea legilor și a noțiunilor de bază ale unei discipline; (concr.; cu determinări) tratat care cuprinde astfel de legi și de noțiuni. 2. Element primordial, cauză primară sau punct de plecare a ceva;

Procesul de transformare a unui substantiv in adjectiv cunoscut în anumite cazuri si sub denumirea de antmetrie („figură de substitutie prin abatere”9): „Si câni mai bărbati.” (Miorita); „Zoe! Zoe! fii bărbată…” (Ion Luca Caragiale, O
scrisoare pierdută). Sinonimul acestor epitete adjectivale este curajos. Din parimiile: „****rea
bărbată, avutia casei.”; „****rea bărbată / Mult tort ne arată.” se desprinde un alt sens - harnică.
Constituind fapte lingvistice rare, adjectivele de provenientă substantivală au functia
stilistică de epitet: „Cum la vorbă mii de valuri stau cu stelele proroace!” (Mihai Eminescu,
Scrisoarea IV); „Porumbii prooroci îsi scaldă / aripile înnegrite de funingine / în ploile de sus.”
(Lucian Blaga, Semne).
Prin acest tip de transfer lexico-gramatical, poezia lui Eminescu, mai ales cea de tinerete,
comunică o stare interioară specific romantică: „Să mai privesc o dată câmpia-nfloritoare, / Ce
zilele-mi copile si albe le-a tesut, / Ce auzi odată copila-mi murmurare, / Ce jocurile-mi june,
zburdarea mi-a văzut.” (Din străinătate); „(…) – privesc / În ochii tăi, în fata ta – în gura jună”
(Iubită dulce, o, mă lasă…); „Pe fruntea-i copilă cu spasmuri si chin” (Speranta); „Când în straturi
luminoase basmele copile cresc.” (Memento mori); „Voi urmati cu răpejune cugetările regine”
(Epigonii); „Pentru-o inimă fecioară mândru idol ti-ai ales!” (Călin (file din poveste)); „Mii
pustiuri scânteiază sub lumina ta fecioară” (Scrisoarea I); „Că gura i-i fecioară, că ochiu-i e virgin”
(Pierdută pentru mine, zâmbind prin lume treci!).

..........nu prea se potriveste cu argumentele tale!.
 Omul prost...fraierul ca si mine, nu mai are rabdare sa si mearga la semantica cuvantului sau sa cerceteze la ce s-ar referi ci "blagosloveste" pentru folosirea lui imediat necunoscuta pentru efectul pe care il are asupra buzunarului sau !.

Din orgoliu excesiv si mania contrazicerii nu vezi realitatea.Ia cel putin legea pensiilor comentata si adnotata si vezi care sint principiile de drept care o guverneaza.Dupa ce te documentezi mai discutam!
Memorat
  • Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Ianuarie 02, 2012, 13:31:42 »

O Kapa Florin 1989 !. Asta iti e parerea ti-o respect !.Sa auzim numai de BINE !.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 270
Schimbă forumul: