Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 42

Revolta din 15 Noiembrie 1987

Răspuns: Revolta din 15 Noiembrie 1987
« Răspunde #15 : Aprilie 18, 2008, 14:10:08 »

1055 , banuiesc ca "SICTIR"-ul ti l-a adresat tie !!!
Memorat
« Răspunde #16 : Aprilie 21, 2008, 00:00:33 »

Pt.Maria:Expresia nu iti era adresata tie ci altcuiva.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Aprilie 21, 2008, 10:28:40 »

Salut "copii" ma bag si eu in seama , amintind ca in luna decembrie a anului trecut, chiar in prima decada daca nu ma insel foarte mult, doamna Maria Petrascu a postat un articol dintr-un ziar(nu mai stiu care) unde era facuta o comparatie intre cele 4 categorii, Revolutionari, Detinuti Politici, Brasoveni si Veterani de Razboi, prin acea comparatie se incerca punerea intr-o lumina proasta a Revolutionarilor. Am spus atunci, o repet acum, daca noi avem aceasta lege, buna rea asa cum este, este meritul acelor Revolutionari, presedinti sau simplii revolutionari care au facut totul pentru obtinerea ei, daca celelalte 3 categorii au sau nu o lege care sa-i reprezinte, este strict problema lor, asta demonstreaza ca cei pe care i-au pus in functii de conducere la asociatiile lor sunt niste putori pe care nici in C_R nu-i doare de membri lor iar ca sa mai castige putina simpatie dau in noi. Daca ne uitam cine "construieste" si sustine o lege pt cei de la Brasov, vom afla ca tot Revolutionarii atat huliti de ei, iar cei direct implicati stau si o freaca in continuare cu spor, probabil ca atunci cand va fi aplicabila legea vor iesii si vor huidui ca nu le convine legea sau nu ii reprezinta. Personal cunosc oameni din celelalte categorii mentionate si sincer va spun ca ei gandesc altfel si va spun ca multi veterani ne considera asemeni lor, "veterani mai tineri", detinutii politici au un respect aparte, pentru multi dintre ei, Victoria Revolutiei le-a readus LIBERTATEA, iar pentru cei de la Brasov, bucuria ca ceea ce au facut ei atunci si din pacate nu au reusit sa termine, a avut ecou la nivel national dupa cativa ani, iar sacrificiul unora dintre ei nu a fost in zadar. Am tot respectul pentru cei mentionati mai sus, dar liderii lor nu ii reprezinta asa cum trebuie, si decat un "razboi" indreptat impotriva noastra mai bine ar demisiona si asta doar pt binele celor pe care ii "reprezinta".
Memorat
« Răspunde #18 : Aprilie 26, 2008, 10:25:22 »

Ai perfecta dreptate Tinele cu demisia lor dar nu uita ca acele scaune sunt caldute si este bine sa stai in ele.
Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 04, 2008, 15:10:56 »

Cred ca de la ora patru a inceput o emisiune pe N24 cu cei de la 15 noiembrie 1987. Daca intrati acum puteti sa o vedeti.
Memorat
« Răspunde #20 : Mai 05, 2008, 08:53:27 »

Doar Alexandru prin intermediul site-ului sau ne poate ajuta.
Memorat
« Răspunde #21 : Iulie 03, 2008, 21:56:27 »

Ce ziceti, o lamurim si cu grandomania celor care conduc Asociatia 15 Noiembrie? In special a presedintelui si a viecepresedintelui? Dar presedintele e cel mai umflat in pene. In loc sa pupe dreapta ca i-am scapat de deportare si de urmarirea securitatii, ei ne tot denigreaza de ani de zile si nu se mai opresc. De parca nu ne ajunge durerea noastra.
Am gasit pe asa-zisul blog al lui Maior urmatorul articol:

Revolutionarii brasoveni au inceput sa se certe
Iulian Rinder
Miercuri, 21 Noiembrie 2007
Memorat
« Răspunde #22 : Iulie 03, 2008, 21:57:29 »

Chiar de 15 noiembrie, cand se sarbatoreau 20 de ani de la cea mai mare revolta impotriva regimului comunist din Romania, ce a avut loc la Brasov, staff-ul revolutionarilor le-a propus celor de la "15 Noiembrie" sa fie asimilati lor. Raspunsul a fost negativ deoarece, conform liderului noiembristilor, Florin Postolache, "la revolutionari se afla si persoane care, de fapt, au fost impotriva revolutiei. Nu vreau sa intru in dispute cu ei, dar noi nu vrem sa le aducem un aport de imagine. Noi avem o pensie de 200 de lei pe luna, colegii mei, si chiar eu, am fost deportati, familiile noastre au avut de suferit, iar acum acesti domni vor sa ne inglobeze. Nu vreau sa discut prea multe pe aceasta tema, dar cei ce au avut de suferit atunci merita recompense, nu vrem sa fim priviti ca unii revolutionari". In replica, presedintele Blocului National al Revolutionarilor, Dorin Lazar Maior, sustine: "Noi am incercat sa-i ajutam. Daca aceasta este atitudinea lor, pot sa le spun ca sunt acum niste nesimtiti. Nu am dorit sa ne asociem imaginea cu ei, le recunoastem meritele, dar nu este normal sa se comporte asa de agresiv fata de noi. De fapt, noi doream sa unim aceste miscari. Niste nesimtiti", a conchis liderul revolutionarilor. Totodata, vicepresedintele de la revolutionari, Nicolae Popa, sustine ca "fara noi, ei ar fi si acum deportati la Caracal sau Botosani. Fara noi, erau fara familii si acum. Uitati-va doar pe cine au invitat la festivitati" – aluzie la faptul ca la serbare au fost invitati presedintele Traian Basescu si Gigi Becali. "S-au vandut", sustine sursa citata, contrazisa de Postolache Florin, care spune: "Basescu este presedintele Romaniei. Era firesc sa-l invitam. Becali a venit de bunavoie. Iar despre cei ce s-au vandut, cred ca sunt persoane de la revolutionari care nu ar trebui sa vorbeasca".
Memorat
« Răspunde #23 : Iulie 03, 2008, 22:01:20 »

"Noi am incercat sa-i ajutam. Daca aceasta este atitudinea lor, pot sa le spun ca sunt acum niste nesimtiti. Nu am dorit sa ne asociem imaginea cu ei, le recunoastem meritele, dar nu este normal sa se comporte asa de agresiv fata de noi. De fapt, noi doream sa unim aceste miscari. Niste nesimtiti". Gura pacatosului adevar graieste!
Memorat
« Răspunde #24 : Iulie 03, 2008, 22:20:48 »

Am evitat sa le reprosez mult timp ingamfarea. Au dreptul sa ne reproseaza ca avem corupti printre noi. Dar ei nu au? Au dreptul sa spuna ca revolutionarii s-au dat cind cu unii, cand cu altii. Asa e si mizeria a inceput cu Iliescu si F.S.N.-ul lui. Dar ei nu s-au dat? Daca nu cand cu unii cand cu altii, s-au dat cu unii, cu altii, cum i-a dus si pe ei mintea.
In loc sa-si faca cruce si sa multumeasca lui Dumnezeu ca in 15 noiembrie 1987 nu s-a deschis focul asupra demonstrantilor si asa au scapat sa fara sa aiba morti din randurile lor, in loc sa fie multumiti ca au scapat fara sa fie dintre ei mari mutilati, raniti trecuti prin operatii complicate si cu grade diferite de handicap, in loc sa se bucure ca nu au copii urmasi de erou-martir, ei ne sfideaza ori de cate ori au ocazia si se mai si lauda ca si ei au participat la revolutie, sau ca au facut revolutia inaintea noastra si ca noi sintem niste neimportanti fata de ei. Faini baieti si destepte miniti!
 Daca nu am fi avut si noi pacatosii nostrii, de mult le-am fi dat replica. Dar cred ca a venit timpul sa le-o zicem de la obraz, sa inceteze fluzul asta unidirectional. Ei dau si noi incasam.
M-am hotarat sa scriu aici dupa ce am vazut ca nu au dat nici un fel de replica, ca refuza tacit dezbaterea deschisa, asa cum au facut alti revolutionari sau ne revolutionari.
Va las si pe voi sa va spuneti parerea. Eu mai fac o singura observatie. Din punct de vedere al comunicarii cu membrii organizatiei si cu restul lumii, presedintele lor nu e cu nimic mai bun decat al nostru. Si unu si altu prefera sa taca ca mutii. Oare de ce?
Memorat
« Răspunde #25 : Iulie 04, 2008, 09:37:19 »

Brasovene eu am fost primul care a deschis discutia despre cei de la asociatia 15 Noiembrie 1987 pentru ca nu mi sa parut corect sa fim atacati asa virulent dar raspunsul ti-l dau tot eu :Ambii presedinti se stiu cu musca pe caciula altfel ar fi raspuns de mult la acuze.Parerea mea.
Memorat
« Răspunde #26 : Iulie 04, 2008, 10:11:30 »

Doamna pe Lista rusini de ce mai scrieti « Lista lui Bjoza «  cind recunoasteti :- trimis de Maria Petrascu.Scrieti punct lista dvs.fiindca asa ati creat diversiunea,introducind lista dvs.prin intermediul lui Boja si Postolachi ,si acum din cauza dvs.aceste asociatii sint in razboi total cu as.rev.
In mare parte la denigrarea revolutionarilor cu ajutorul as.15 Noiembrie a participat si Maria P.prin listele ei care au fost publicate si cu ajutorul lui Postolachi.
Maria P. este membra si la aceasta as.desi nu a iesit in strada pe 15 noiembrie ,ea face parte din toate 3 organizatii( detinuti politici,15 Noiembrie,as.revolutionari),ea este un pion principal la disensiunile dintre aceste asociatii, si denigrarea revolutionarilor !Cred ca nici Maria nu mai stie ce este detinut politic,novembrista sau revolutionara, Huh ???eu cred ca este o oportunista sau cu misiunie sa distruga credibilitatea acestor asociatii!
Memorat
« Răspunde #27 : Iulie 04, 2008, 10:48:01 »

Sper ca nu e membra si la A.F.D.P.R. pentru ca acolo sint oameni seriosi, cu o extraordinara experienta de viata, culti, hotarati, activi si neinduplecati. Dincolo de naivitatea de care dau dovada in fata celor care ii perie constant, dar sint de scuzat dupa atatia ani in care numai lovituri au laut de la viata, nint unsi cu toate alifiile si nu e usor sa te strecori si sa devi un intrus printre ei. De aceea spun ca nu cred ca e membra si la asociatia lor.
Memorat
« Răspunde #28 : Iulie 04, 2008, 11:35:54 »

Vreau sa stiti ca, spre deosebire de voi, de majoritatea din cate am observat, sint unul dintre cei care nu se uda pe ei cand aude de fostii detinuti politic. De ce? Simplu. Pentru ca multi dintre ei meritau puscaria grea la care au fost condamnati. Si ma explic.
Va rog sa va imaginati ca minoritatea turca din Bulgaria pune face un complot la Sofia si rastoarna puterea democratica din statul vecin. Are un tatuc mai mare la Ankara si totul ii reuseste de minune. Provoaca "revolutii" peste tot pe unde exista o strada de musulmani si Balcanii iau foc. Ii bat pe sarbi, Macedonia rastoarna regimul de la putere peste noapte si instaleaza o conducere musulmana, Albania si Kosovo cer aderarea la noua Uniune Balcanica Musulmana. Grecii cer neutralitatea uzi in pantaloni, ungurii recunosc noua uniune contra unei parti din Voivodina si singura directie de expansiune ramane spre Nord, peste Dunare. N.A.T.O. face o fenta si anunta ca nu se amesteca. Fara ajutor, Romania cade sub ocupatia bulgaroilor cu semiluna in frunte. Prima masura radicala pe care o iau osmalaii cu piele alba care credeti ca ar fi? Exterminarea elitei politice, economice si culturale de la noi. Ia sa ne gandim cam cine ar pica in malaxorul mortii musulmane si dupa cati am aprinde o lumanare? Dupa Tariceanu si Adomnitei, Ilici si Nastase, dupa Basescu si Scripcaru? Ei as! Sau dupa Patriciu si Cocos, Verestoy sau Niculaie? Nici atat. Patapievici sau Tismaneanu. Sa fim seriosi. Am aprinde cate o lumanare pentru cei care ar avea curajul sa se opuna local, pentru cei care, chiar si in conditii de izolare, ar avea curajul sa se razvrateasca si, cu riscul proriei vieti, sa fie demni in fata cotropitorilor. Cu siguranta ne-am ruga pentru viata unora fugiti prin munti din fata cotoropitorului, cum tot sigur e ca n-am face-o pentru guvernul liberalo-maghiar de la Bucuresti. Cum sa te rogi pentru cei care (aici nu intra numai liberalii sau U.D.M.R.-istii) n-au facut altceva decat un sir lung de tradari, care au slabit Romania in fata celorlalte state si ne-au supt vlaga ca sa se simta ei bine?
Cam asta a fost situatia si dupa ultimul razboi mondial. Cu o singura deosebire. Atunci stateam mult mai bine cu elitele si foarte multi oameni de valoare au fost spulberati de noua silnicie sub care am cazut. In rest, cam la fel. Bancheri sarlatani si aserviti marii finante mondiale, curve politice criminale si tradatoare, afaceristi verosi lipsiti de Dumnezeu, intelectuali vanduti strainilor, functionarime corupta pna la maduva. Daca pedeapsa n-a venit prin sabia Arhangelului Mihail, caci ne-a dat Mantuitorul pe mana diavolului, nu conteaza decat in alte planuri, mai inalte. In realitatea imediata, faptele au fost clare si trebuie spus ca multi si-au meritat soarta si pedeapsa chiar daca ea nu a venit in urma unei judecati umane corecte, facuta dupa standarde democrate, lge si bun simt. A lovit Domnul cu pedeapsa lui naprasnica si s-a inrosit pamantul de sange vinovat.
Au fost multi si cei nevinovati. Taranii, muncitorii, o multime de intelectuali, ofiteri, preoti si cine mai stie cati altii. Pentru ei si pentru sfarsitul lor tragic, dar si pentru cei dintre ei care au avut forta vitala sa supravietuiasca, ii stimam pe fostii detinuti politic. Dar nu putem uita de primii amintiti de mine. Aceia probabil ca nu au incasat cata meritau pentru cate nenorocirii au facut in tara.
Prin urmare, doar pentru cei drepti, iubitori de tara si lege ma inchin. Ceilalti n-au primit decat ceea ce meritau iar pentru cei dintre ei care au supravietuit pana acum nu am nici un pic de respect.  Ar merita, ca si majoritatea actualei sefimi, sa fie scuipati la tot pasul. Pentru ca singuri si-au facut viata un stalp al infamiei.
« Ultima modificare: Iulie 04, 2008, 11:46:01 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #29 : Iulie 04, 2008, 12:17:55 »

[
Sper ca nu e membra si la A.F.D.P.R. pentru ca acolo sint oameni seriosi, cu o extraordinara experienta de viata, culti, hotarati, activi si neinduplecati. Dincolo de naivitatea de care dau dovada in fata celor care ii perie constant, dar sint de scuzat dupa atatia ani in care numai lovituri au laut de la viata, nint unsi cu toate alifiile si nu e usor sa te strecori si sa devi un intrus printre ei. De aceea spun ca nu cred ca e membra si la asociatia lor.
Va inselati : Marius Petrascu a fost membru de onoare in Asociatia Fostilor Detinuti Politici din Brasov  si Maria P.este membra pe ce baza cei de la A.F
.D.P.R.au decis sa fie membrii asta numai stiu.
www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=92.525
In acest topic sint niste idei exprimate de Maria unde tot revolutionari sint de vina in Brasov.
« Răspunde #532 : Iunie 25, 2008, 04:41:19 »
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 42
Schimbă forumul: