Main Content:

Pagini: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 42

Revolta din 15 Noiembrie 1987

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Revolta din 15 Noiembrie 1987
« Răspunde #300 : Iunie 25, 2012, 19:21:52 »

Ce ai cu moldovenii. Daca chiar vrei sa sti, 007 spune ca e ceangau. Deci nu moldovenii au primar la BMV, ci ungurii, pt ca aceasta e teza lor, cu care incearca sa-i devieze de cap pe catolicii ro de la poalele Carpatilor. E de parastas cu BMV-ul!
Memorat
« Răspunde #301 : Septembrie 02, 2012, 19:39:09 »

Se discuta faorte putin pe forum despre indemnizatiile pe care le iau fara probleme cei intrati pe usa din dos in Legea Recunostintei, lege data pentru revolutionari, dar de care profita "legal" multi nerevolutionari. Domnul Remus a copiat niste comentarii de pe site-ul Asociatiei 21 Decembrie 1989 Bucuresti la topicul asociatiei de pe acest forum, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=70.1875. Dintre ele am ales ultimul comentariu pentru dumneavoastra:

# ionpe 01 Sep 2012 la 9:18 am

Domnule Maries trebuie sa luati in discutie la acea adunare impreuna cu secretarul de stat d-nul Vintila Mester problema cu beneficiarii legi 341/2004 cei de la Brasov din noiembrie 87, acestia nu au nicio legatura cu revolutia din dec. 89 dar ei isi incaseaza indemnizatiile pe anul 2012
La acea data au fost deportati 60 de persoane iar beneficiari ai legi sunt vreo 450. Se tot spune ca printre revplutionari sunt impostori, printre acestia cati impostorii sunt.
La revolutia din dec. 89 au iesit in strada numai raniti si urmasi, cei cu merite deosebite nu au fost la revolutie? de ce li sau suspendat indemnizatiile.
Daca se va lua masura de verificare a dosarelor pentru eliminarea impostorilor atunci si dosarele celor din nov. 87 sa fie verificate si eliminarea impostorilor de aici
Memorat
  • mihai377
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #302 : Septembrie 02, 2012, 19:42:58 »

Se discuta faorte putin pe forum despre indemnizatiile pe care le iau fara probleme cei intrati pe usa din dos in Legea Recunostintei, lege data pentru revolutionari, dar de care profita "legal" multi nerevolutionari. Domnul Remus a copiat niste comentarii de pe site-ul Asociatiei 21 Decembrie 1989 Bucuresti la topicul asociatiei de pe acest forum, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=70.1875. Dintre ele am ales ultimul comentariu pentru dumneavoastra:

# ionpe 01 Sep 2012 la 9:18 am

Domnule Maries trebuie sa luati in discutie la acea adunare impreuna cu secretarul de stat d-nul Vintila Mester problema cu beneficiarii legi 341/2004 cei de la Brasov din noiembrie 87, acestia nu au nicio legatura cu revolutia din dec. 89 dar ei isi incaseaza indemnizatiile pe anul 2012
La acea data au fost deportati 60 de persoane iar beneficiari ai legi sunt vreo 450. Se tot spune ca printre revplutionari sunt impostori, printre acestia cati impostorii sunt.
La revolutia din dec. 89 au iesit in strada numai raniti si urmasi, cei cu merite deosebite nu au fost la revolutie? de ce li sau suspendat indemnizatiile.
Daca se va lua masura de verificare a dosarelor pentru eliminarea impostorilor atunci si dosarele celor din nov. 87 sa fie verificate si eliminarea impostorilor de aici

De ce nu se fac diligentele necesare pentru ca cei de la brasov sa fie scosi din legea noastra??? Sa aibe legea lor si sa ne lase in pace. De abia nu mai baga zazanie intre noi. Mie nu mi se pare corect ca ei sa faca parte dintre noi.
Memorat

Nu critica , nu condamna si nu te plange.
« Răspunde #303 : Septembrie 04, 2012, 10:03:39 »
Memorat
« Răspunde #304 : Septembrie 05, 2012, 21:56:06 »

De la articolul indicat de domnul Kronstadt, exista un link spre arhiva emisiuilor "MIX Actual", unde se gaseste si inregistrarea emisiunii in care invitatul a fost domnul deputat P.D.L. de Brasov Florin Postolachi, presedinte al Asociatiei 15 Noiembrie 1987. Inregistrarea mi-a fost semnalata de ziaristii prieteni din Brasov. Precizez ca ma refer la emisiunea din 30 august a.c., care poate fi urmarita la adresa http://www.mixtvbrasov.ro/13021-mix-actual-30-08-2012. Se numeste "DUPĂ 25 DE ANI…". E bine sa o vedeti. Este un concentrat de referinta de ipocrizie si nesimtire de politician.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #305 : Septembrie 21, 2012, 01:53:56 »

Am urmarit emisiunea. Provoaca sila. Pare ca vor sa-l "recupereze" liberalii pe individ. Si articolul urmator indica faptul ca nu mai are loc la P.D.L. si incearca sa se "reorienteze" (numai parlamentar sa rmana) http://newsbv.ro/2012/deputatul-florin-postolachi-a-explicat-cum-au-facut-bani-pdl-istii-la-brasov/.

Deputatul Florin Postolachi a explicat cum au făcut bani PDL-iștii la Brașov

Deputatul PDL Forin Postolachi, care este și președintele Asociației „15 Noiembrie 1987“ și-a criticat foarte dur colegii din Brașov la emisiunea „Mix Actual“, moderată de Onelia Pescaru.
Postolachi vine și confirmă faptul că, la Brașov, partidul este plin de băieți deștepți, care au intrat în politică să facă bani.  „Trebuie să schimbăm această clasă politică care a tăiat pensii și salarii. Vă dați seama până unde merge nesimțirea? Adică, tu – consilier local PDL,  spui de parlamentarii PDL care au votat legi și au fost acolo și au menținut guvernul ca să vină bani spre Brașov și spre tine, implicit, pentru că v-ați dat mari cu blocurile pe care le-ați izolat, voi consilierii locali și parcurile pe care le-ați făcut și tot ce ați făcut voi prin munca noastră.  Noi ne-am sacrificat pentru ei, că mulți au firme de construcții, și-au făcut blocuri, băieții. Și le-au izolat și acum vin și spun despre noi –  parlamentarii ăștia – care ne-au stricat imaginea. Dar, nu vă e rușine așa puțin?“, a întrebat retoric Postolachi.
Postolachi s-a înregimentat politic cu scuza că va reuși să facă mai mult pentru membrii Asociației „15 Noiembrie“, dar și pentru revoluționari și foștii deținuți politic. În fapt, partidul domniei sale a acționat contra intereselor acestora. Acum Parlamentarul PDL pretinde acum că este „dezgustat“: „Am văzut colegi de-ai mei și chiar pe președinta Camerei care nu avea nicio treabă cu problemele revoluționarilor“, a declarat Postolachi la Mix Actual, precizănd că se simte înfrânt, însă nu regretă că a intrat în politică. Întreaga emisiune, aici.
Cei care l-au susținut încă așteaptă scuze. Există voci care spun, însă, că actuala poziție adoptată de Postolachi vizează obținerea de fonduri de la Guvernul Ponta pentru organizarea evenimentelor dedicate împlinii a 25 de ani de la revolta stegarilor.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #306 : Septembrie 22, 2012, 16:28:00 »

Cautand numarul celor din Asociatia 15 Noiembrie 1987 din Brasov care beneficiaza (in mod ilegal consider eu) de drepturile prevazute pentru de Legea Recunostintei pentru revolutionari, m-am reintors la articol si am citit cele doua comentarii. Cred ca e bine sa le cititi si dumneavoastra.

Ioan Ursu says:
 September 6, 2012 at 1:18 pm
Domnule Postolachi!Dacă PDL ar fi rămas la guvernare,nici prin gând nu ți-ar fi trecut să-ți critici ”colegii” consilieri de la Brașov!Părerea mea este că-ți pregătești debarcarea…Ți-am urmărit evoluția din parlamentul rușinii și,în afară de inițiative legate de asociația 15 Noiembrie,nu te-ai făcut evidențiat cu nimic!!! Și,apropo`nu asociația ta te-a trimis acolo! După patru ani în care ai beneficiat de mulți bani și avantaje diverse din postura de deputat acum,încerci să te delimitezi de PDL care,poate au lăsat pe tușă un om mai vrednic și mai apropiat de brașoveni,punându-te pe tine pe listă! Inclusiv pe pagina ta de ”socializare” de pe fb,n-ai postat decât fel de fel de felicitări,poze cu ”înaltul demnitar” (adică cu tine)dar,nimic să-ntrebi oamenii de ce ai putea pune-n discuție pe comisiile de profil sau,să provoci dezbateri legate de legi mai mult sau mai puțin reușite! Când ai făcut parte din talpa poporului și ai făcut ce ai făcut acum 25 de ani,nu cred că aveai intenția de a deveni tu însuți un activist de partid cu fel de fel de avantaje materiale,mai mult sau mai puțin meritate! Și asta ți-o spune un fost stegar,foarte dezamăgit de prestația ta ca deputat…

irina pop says:
 September 15, 2012 at 2:55 am
Nu i-o fi priit politica lui Florin Postolachi …cel putin asa da sa se inteleaga. Dar daca nu era “mare ” politician mai primea el bani ( 5000 euro )de la Sofica Vasile ( colega lui de la doctorat ) Huh?? Oare din ce motiv o fi cerut el banii??? sau din ce motiv i-o fi primit Huh? Nu o fi politica asta “bat-o vina ” cheia multor succese Huh
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #307 : Septembrie 22, 2012, 16:37:26 »

Cautand dupa numele amintite de comentatoarea Irina Pop si doctoratul de care amintea, am descoperit ca intr-adevar exista o Sofica Vasile, mai precis Miscodan Vasile T. Sofica, doctorand la Scoala Doctorala de Sociologie a Universitatii din Bucuresti in anul 2008. Deci povestea mitei de 5000 de Euro are macar confimarea existentei personajelor. Cei din Bucuresti ar putea sa o gaseasca pe aceasta Sofica Vasile si sa incerce sa afle adevarul despre mita de 5000 de Euro. Nu ar fi un efort deplasat, mai intai pentru ca ne intereseaza corectitudinea oricarui parlamentar si apoi pentru ca domnul deputat Florin Postolachi a votat impotriva noastra cu mai multe ocazii, cel mai important vot fiind cel privitor la suspendarea indemnizatiilor pentru luptarori si urmasii eroilor martiri.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #308 : Septembrie 22, 2012, 17:03:18 »

Cautarea mi-a rezervat o noua surpriza la acest nivel al cautarii. De pe site-ul Camerei Deputatilor, am aflat ce studii a facut domnul deputat:

http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=250&cam=2&leg=2008&pag=0
Florin POSTOLACHI
Curriculum Vitae
Studii şi specializări
•   2005 - Universitatea Europeană Drăgan din Braşov, Facultatea de Drept
•   2008 - Master în Studii de securitate la Universitatea Bucureşti, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială
•   în prezent urmez cursurile Şcolii Doctorale la Universitatea Bucureşti, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială.

Mi s-a parut cam ciudat faptul ca a facut Dreptul, dar s-a inscris la masterat la Sociologie, dar si mai ciudata e performanta de a se inscrie in acelasi an si la aceeasi facultate si la masterat si la doctorat. Cine stie, poate ca exista alte reguli pentru parlamentarii "studiosi", de care vulgul (ma includ) nu stie si eu risc sa par un chitibusar nefericit si invidios pe cariera "celebruli" deputat anonim de Brasov.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #309 : Septembrie 22, 2012, 17:13:28 »

Ultimul nivel (pana acum) al surprizelor rezervate de aceasta cautare pe Internet. Cei doi s-au inscris la doctorat in acelasi an, 2008, la aceeasi universitate si la aceeasi Scoala Doctorala de Sociologie si si-au luat ca si conducator stiintific al lucrarilor de doctorat acelasi cadru didactic universitar. Pe cine? Pe nimeni altul decat... Surpriza!... Celebrul Virgil Magureanu, seful de la "Doi si-un sfert", din "vremurile bune", in care se ardeau dosarele Securitatii la Balotesti.

Școala Doctorală de Sociologie
Universitatea din București

http://doctorat.sas.unibuc.ro/doctoranzi-2008

Doctoranzi înscriși în 2008

Nr crt         Numele şi prenumele           Titlul tezei                                                Conducator stiintific

44              Mişcodan (Vasile) T. Sofica      Liderul politic al viitorului                            Măgureanu Virgil

59              Postolachi C. Florin                 Şantaj geopolitic - războiul hidrocarburilor    Măgureanu Virgil
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #310 : Septembrie 22, 2012, 21:51:58 »

Nu cred ca mai am nervi si pentru revoltatii din 1987. Dar am incredere ca vei gasi calea sa aflam cati sunt in plata, caci am observat ca toata lumea intreaba, dar nimeni nu raspunde. Presul Postolachii e un tradator si trebuie tratat ca atare, sa-i nemurim numele pe lista tradatorilor.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #311 : Septembrie 23, 2012, 23:42:20 »

Ce? Il coordoneaza stiintific Magureanu ca sa ajunga doctor in ce? Cine-l cunoaste, sa-l intrebe daca nu-si da si examenul cu seful lui, pt ca adevarata problema e daca ii e doar coordonator, sau nu cumva chiar sef.
Memorat
« Răspunde #312 : Septembrie 26, 2012, 15:58:42 »

Poate ca informatiile de mai sus nu sunt simple cancan-uri, deci au importanta lor si e bine sa tinem sema de ele, dar cel mai mult ar trebui sa ne concentram pe prelungirea termenului pana la care muncitorii implicati in revolta de la 15 noiembrie 1987 pot sa-si depuna dosare pentru a beneficia de legea revolutionarilor. Ei isi depun insa dosare? Si unde? Acestea ar trebui sa fie unele dintre intrebarile explicite pe care sa le adresam domnuli secretar de stat Sorin Vintila Mester.
Memorat
« Răspunde #313 : Septembrie 26, 2012, 23:40:52 »

Salut domnule Nor. Esti luptator de cursa lunga. La salaru tau puteai sa iti faci forum personal, ma mir ca inca mai esti membru activ. Inseamna ca te-a marcat puternic Revolutia. Prin ce tara mai esti sau te-ai intors acasa? Sa trecem la cestiune. Numarul si numele celor din Asociatia 15 Noiembrie 1987 pot fi procurate usor de pe site-ul asociatiei. Am luat lista de la http://www.15noiembrie1987.ro/membri.php.

Membrii

Nr    Numele si Pronumele
crt

1       Anghel Vasile
2       Anghel Eugenia
3       Anghel Catalin Beniamin
4       Anghel Daniel
5       Apetroaia Puiu
6       Baciu Gheorge
7       Baciu Silvia
8       Garti Angela
9       Badin Vasile
10     Badica Marin
11     Bahnareanu Costica
12     Bahnareanu Viorica
13     Bahnareanu Anca
14     Bejenariu Aurel
15     Bencze Denes
16     Biro Iuliana
17     Boeriu Marius
18     Bradu Constantin
19     Broasca Dumitru
20     Buceanu Aurel
21     Caruceru Floarea
22     Chiriac Corina
23     Ciaca Nicolae
24     Chivi Gabriela
25     Cutumbeanu Gheorghe
26     Cocan Constantin
27     Cristea Catalin
28     Damaschin Ana
29     Damiean Teodor
30     Dan Ioan
31     Dascalu Petrica
32     Dascalu Aurica
33     Dascalu Alina
34     Dascalu Eusebiu
35     Dobre Stana
36     Dochia Stefan
37     Farcas Iosif
38     Farcas Suzana
39     Farcas George Adrian
40     Farcas Delia Gabriela
41     Fejer Attila
42     Filichi Gavrila
43     Filichi Leanuta
44     Filichi Mariana
45     Filichi Ionut
46     Geneti Aurica
47     Geneti Rodica
48     Geneti Aurel Gabriel
49     Gergely Arpad
50     Gruia Milica
51     Gyerko Gheorghe
52     Gyerko Eniko
53     Gyerko Emese
54     Huian Aurel
55     Huian Maria
56     Huian Adrian Ionut
57     Huian Claudiu Daniel
58     Huian Razvan Alexandru
59     Haidu Cornel
60     Hosszu Aurel
61     Hosszu Daniela
62     Hosszu Emil Traian
63     Iacob Danut 
64     Iacob Corina
65     Ilie Ionel
66     Iosif Gheorghe
67     Jeler Augustin
68     Juganaru Cecilia
69     Lungu Constantin
70     Macovei Mihai
71     Micu Stefan
72     Micu Neculina
73     Micu Daniel Ionut
74     Micu Florin
75     Micu Gabriel
76     Muresean Vasile
77     Nastasa Dumitru
78     Nicutari Pavel
79     Nicutari Lenuta
80     Nicutari Florin
81     Nitescu Gheorghe
82     Ola Silvia
83     Oprisan Gheorghe
84     Oprisan Camelia
85     Oprisan Petronela
86     Paraschiv Nicuta
87     Paraschiv Ana
88     Paraschiv Andreea
89     Petrascu Maria
90     Pintea Ciprian
91     Postolachi Florin
92     Popovici Danut
93     Postelnicu Sofia
94     Raducanu Sorin
95     Ricu Marian
96     Sevaciuc Mircea
97     Sevaciuc Elena
98     Sevaciuc Catalina
99     Sevaciuc Laurentiu
100    Sommerauer Werner
101    Sommerauer Florentina
102    Stoica Misu
103    Selariu T.
104    Serb Ioan
105    Tulai Florin
106    Tulai Mandita
107    Tudose Eugen
108    Tudose Carmen
109    Vitos Ludovic
110    Vitos Adela
111    Voinea Stan
112    Voinea Fanica
113    Voinea Laura
114    Voinea Valentin
115    Vieru Angelica
116    Vieru Elena Liliana
117    Vieru Bogdan Vasile
118    Vieru Claudia
119    Vieru Ionut
120    Vieru Adrian
121    Zaharia Gheorghe
122    Zaharia Anisoara
123    Zaharia C-tin Cristian
124    Zaharia Lucian
125    Zavela Cristian
126    Sicoe Andrei

Aici sint toti si arestatii si anchetatii si altii care au scapat de secu si militie.
Memorat
« Răspunde #314 : Septembrie 28, 2012, 22:41:13 »

Or fi, dar beneficiari ai "Legii revolutionarilor" sunt mult mai multi. De asemenea, nu cred ca domnul Gheorghe Iosif, administratorul forumului, ia indemnizatie prin cei de la Asociatia 15 Noiembrie 1987. Postarea seamana mai mult cu "o cotita". Propun sa ne mentinem in registrul serios al discutiilor, pentru ca realitatile despre care discutam sunt foarte serioase si grave in anumite cazuri.
Memorat
Pagini: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 42
Schimbă forumul: