Main Content:

Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8

CINE ESTE DE FAPT DL. TEODOR MARIES?

Răspuns: CINE ESTE DE FAPT DL. TEODOR MARIES?
« Răspunde #90 : Octombrie 01, 2012, 20:08:10 »

DE-A LUNGUL ANILOR MISCAREA REV A FOST SI ESTE MANIPULATA, ACEA BATAIE DE JOC CE PRIVEA LEGEA LUSTRATIEI A NEGOCIAT-O PARLAMENTUL ROMANIEI, CARE IN MARE PARTE E FORMAT DIN CALAII NOSTRI. PSD NU SUSTINE O ASEMENEA LEGE, CEILALTI SE FAC CA VOR DAR INTR-UN FEL SAU ALTUL ERA BINE DACA ERA VOTATA PT CA CERTIFICA LA NIVEL DE STAT CONDAMNAREA COMUNISMULUI, DESI EU IMI DORESC O LEGE RADICALA PE ACEASTA TEMA. DAR CU CINE??? IN LEGATURA CU TAIEREA BANILOR, TOATE PARTIDELE CRIMINAL MAFIOTE SE FAC VINOVATE DE FELUL IN CARE AU TRATAT MISCAREA REV!!! CIT DESPRE DORU MARIES, NU A FOST NICI PRIM MINISTRU NICI PRESEDINTELE ROMANIEI, EL A VRUT CA SI VOI TOTI O ASANARE MORALA A MISCARII REV. EU NU SUNT ANGRENAT POLITIC LA ORA ACTUALA IN NICI UN PARTID, NU STIU ALTII, ASA SE VEDE DE LA MINE DACA E SA FIM CORECTI, DACA NU ATUNCI PUTEM FI PARTINITORI.
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #91 : Octombrie 01, 2012, 20:55:52 »

tata.atat timp cat noi n-o sa invatam sa ne respectam intre noi,atat timp cat nu invatam sa ne impunem respectul in fata celor care ne terfelesc imaginea si demnitatea,atat timp vom lasa pe cei care ne conduc sa-si bata joc de noi si sa ne minta sa nu aveti pretentie ca aversarii sa ne respecte.nu mai cautati vinovati numai in taberele adverse cand vinovati avem pritre noi si suntem chiar noi.ca sa reparam tot ce s-a sricat in miscarea revolutionara este foarte greu dar nu este imposibil,totul depinde de noi si cat de hotarati  si cat de cinstiti suntem.cat despre maries&co acestea nu au vrut nici-o asanare morala,acesta a vrut sa ajunga in varful piramidei chiar cu pretul vietilor noatre si calcand pe cadravelor noastre si a camarazilor nostrii morti in 89
Memorat
« Răspunde #92 : Octombrie 02, 2012, 09:51:04 »

Citat

..., cel mai important reprezentant al revoluţiei române, luptător intransigent...,
..., simbol al demnităţii şi eroismului...,
..., pe marele patrimoniu istoric urban al capitalei morale a democraţiei româneşti...,

Bla, bla, bla...

VOI SUNTETI SANATOSI CU SCUFITZA ?! SAU ..SUNTETI DINTRE ACEIA CARE SE-NFRUPTA sau TANJESC DIN CASCAVALUL ACORDAT DE SERVICII grupului "orange" Maries-Banutzoiu-Turcu-Stan Vasile si-l "periati" si-i faceti propaganda necontenit ?! CE REVOLUTIONAR AUTENTIC ESTE INTERESAT DE ACEASTA PETARDA SECURIST-DIVERSIONISTA si "FOMISTA" de ..Maries (aluzie la mascarada celor 100 de zile de greva foamei !!!...=)=))?! Si in fond...CE ASOCIATIE DE REVOLUTIONARI ESTE ACEEA (Asoc.21 Decembrie 89)CARE ESTE CONDUSA DE UN "SIMPLU OM DE PE STRADA" ,SI NU DE UN REVOLUTIONAR MERITUOS ??!... Sad Shocked

E dreptul meu la opinie. Ai greşit personajul şi jocul "FarCry". Dar ca să te liniştesc, "Bla, Bla, Bla..." este tot ce pot vedea eu în legătură cu Mărieş.
Grin DA ,D-LE ADI "OLEOLEOLE"...ESTE .."FARCRY GAME" dar numai ca in locul personajului Jack Curver este un "simplu" FARCRY care incearca sa curate insulele "mascaradelor guvernantilor" de "MAIMUTZE" divulgandu-le intentiile necurate si diversionismul, precum si fariseismul lor in tagma noastra de revi ! Si daca ai putina clarviziune, lasa-l dracului de Maries ca NU ESTE REVOLUTIONAR,ESTE PLATIT DE SERVICII de cca17 ani ,ESTE un PDL-ist cu acte-nregula,incearca din rasputeri sa-i identifice pe GOLANII PIETEI UNIVERSITATII cu ..REVOLUTIONARII,incearca sa creeze o lege portocalie din 341/04 cu amendamente si ajustari parsive si nerealiste,CREAZA CONFUZIE si ZAZANIE intre revolutionari,face CONTRA-MANIFESTATII contra noastra din Noiembrie anul trecut,si-a tras de partea lui Colegiul SSPR , vrea prin amendamentele unei noi Legi a  Recunostintei sa-si insuseasca Sediul -fostei asociatii de revolutionari-Asociatiei 21 Decembrie89' ..s.a.m.d....DACA ESTI SOLIDAR CU CEI MULTI, ABANDONEAZA TE ROG SUBIECTUL MARIES ! Shocked Sad
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #93 : Octombrie 02, 2012, 10:31:06 »

Ce vrei sa le faci maimutelor? Fugi tare prin insule pt ca mai sunt vreo doua pe care le olcolim pt ca sunt gropi de gunoi ale civilizatiei si le-am abandonat pt voi. Daca vrei sa vb, next level please, eu am jucat Frar Cry II cam de multisor. Astept III-ul, se lanseaza luna acesta.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #94 : Octombrie 02, 2012, 11:34:09 »

Bla, bla, bla...

Grin DA ,D-LE ADI "OLEOLEOLE"...ESTE .."FARCRY GAME" dar numai ca in locul personajului Jack Curver este un "simplu" FARCRY care incearca sa curate insulele "mascaradelor guvernantilor" de "MAIMUTZE" divulgandu-le intentiile necurate si diversionismul, precum si fariseismul lor in tagma noastra de revi ! Si daca ai putina clarviziune, lasa-l dracului de Maries ca NU ESTE REVOLUTIONAR,ESTE PLATIT DE SERVICII de cca17 ani ,ESTE un PDL-ist cu acte-nregula,incearca din rasputeri sa-i identifice pe GOLANII PIETEI UNIVERSITATII cu ..REVOLUTIONARII,incearca sa creeze o lege portocalie din 341/04 cu amendamente si ajustari parsive si nerealiste,CREAZA CONFUZIE si ZAZANIE intre revolutionari,face CONTRA-MANIFESTATII contra noastra din Noiembrie anul trecut,si-a tras de partea lui Colegiul SSPR , vrea prin amendamentele unei noi Legi a  Recunostintei sa-si insuseasca Sediul -fostei asociatii de revolutionari-Asociatiei 21 Decembrie89' ..s.a.m.d....DACA ESTI SOLIDAR CU CEI MULTI, ABANDONEAZA TE ROG SUBIECTUL MARIES ! Shocked Sad

Sunt de acord, numai că, pentru mine tot ce reprezintă, acest penibil personaj, este tot Bla, bla, bla...
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #95 : Octombrie 03, 2012, 17:22:55 »

Astazi, am scris un comentariu despre acest personaj malefic la http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=70.1890.
Memorat
  • ocneanu
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #96 : Octombrie 04, 2012, 04:49:09 »

- cred ca acest personaj de trista faima,zis maries,nu-i decat un cotcar fara
scrupule,mincinos,intrigant,profitor,plin de autosuficienta si ,dupa mine,nu merita prea multa atentie.Face parte din gasca profitorilor lui costin@ co.
                              Ocneanu.

Memorat
« Răspunde #97 : Octombrie 04, 2012, 13:14:17 »

Ce vrei sa le faci maimutelor? Fugi tare prin insule pt ca mai sunt vreo doua pe care le olcolim pt ca sunt gropi de gunoi ale civilizatiei si le-am abandonat pt voi. Daca vrei sa vb, next level please, eu am jucat Frar Cry II cam de multisor. Astept III-ul, se lanseaza luna acesta.
  Grin Grin Grin In Far Cry I nu se intalnesc maimutzoi ca tine (cimpanzei,maimutze urlatoare ,cercopiteci,macaci sau giboni) "jucand p'aci si batandu-ti joc de suferinta celor multi cu comenturile tale de 2 lei  bambilici", ci MUTANTI (unii chiar invizibili) si ...MONSTRII, NASCUTI DIN SOMNUL RATIUNII NOASTRE de 23 de ani incoace ! Eu iti propun sa dispari de pe scena forumului asta si SA LE MANANCI PENSIILE ALOR TAI ...DIN ALE CAROR IMPOZITE si..TAXE NE LUAM NOI ODATA INDEMNIZATILE, NU ?!... Grin Grin Grin Si apropos...Stii cate forme,tipuri si moduri are Far Cry ?! Eu am pe PC -ul meu peste 10 , iar tu il astepti pe III ?!... Grin  Esti foarte agreat pe forumul MISTER BAMBOO-BILICH si ti-ai facut multi PRETINI CARE-TI VOR BLANA ! Grin
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #98 : Octombrie 04, 2012, 13:39:05 »

Stiu. Au facut presiuni si asupra adminului ca sa ma predea, dar am supravietuit. Sunt putini revi si si m putini politicieni care au taria sa-si recunoasca greselile, caderile, tradarile, prostiile, prostia in sine etc. Eu m-am aninat de o nuia si le-am spus adavarul asa. Spre deosebire de majoritatea tacuta, cipata, fentata, supusa, am vb direct, fara fente, cipuri, asuprire. Daca nu va spuneam de la obraz despre magariile sau prosteala voastra si acum ati fi avut impresia ca sunteti feceoarele neprihanite ale Rev Ro. Parca e m normal sa ma dau huta cu liana, decat sa ma prefac a nu observa ca imi sunt omorati camarazii. Despre bani, obsesia ta, nu are senes sa vb atata timp cat eu muncesc pt un salariu. Nu am resentimentele tale. Pe tine ce te deranjeaza? Ca am dreptate?
Memorat
« Răspunde #99 : Octombrie 04, 2012, 16:22:10 »

Catre "APROPIATII" d-lui. Maries,
 Cu regret il anuntam ca recenta sa initiativa de a-si depune candidatura in Banat, nu este sustinuta de organizatiile revolutionarilor , fapt consemnat foarte clar anterior pe acest forum. Mai mult, la afirmatia sa recenta ca este sustinut de organizatia dl. Cin Ioan il anuntam ca in lunga domniei sale perioada de silentio stampa ,dl. Cin, macinat si de indiferenta si tradarea dl. Mariesi, a decedat. Il scuzam de nestiinta, convinsi fiind ca in glorioasa sa ascensiune acest fapt regretabil a trecut neobservat. Ca membru fondator al respectivei asociatii reiterez din nou pozitia noastra, comunicata de insusi noul presedinte al organizatiei, ca raspuns al indiferentei dl. Maries dupa ce s-a vazut cu toti sacii in caruta.
   Multumim,
Memorat
  • mental
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #100 : Octombrie 22, 2012, 08:17:41 »

– 20 octombrie 2012

Publicat de cristinalro la 12:24 pm în categoria Presă

Ungureanu: Dorim ca viitorul Parlament să reprezinte un pas vizibil către profesionalizarea clasei politice

Timişoara, 20 oct /Agerpres/ – Preşedintele Forţei Civice, Mihai-Răzvan Ungureanu, a declarat sâmbătă, la Timişoara, că principalul adversar al Alianţei România Dreaptă la parlamentare nu este USL, ci timpul, deoarece trebuie ca alegătorii să afle, în această perioadă, că ARD reprezintă ”alternativa europeană şi serioasă la guvernare”.
Acesta a precizat că ARD trebuie să câştige alegerile parlamentare cu candidaţi integri, ”a căror biografie să nu aibă umbre” şi îşi doreşte ca viitorul Parlament să reprezinte un pas vizibil către profesionalizarea clasei politice.
”Dorim ca viitorul Parlament să reprezinte un pas vizibil către profesionalizarea clasei politice, către schimbarea compoziţiei sale morale în bine, în aşa fel încât Parlamentul să îşi recapete locul în încrederea românilor, ca instituţie principală a democraţiei”, a afirmat Ungureanu, prezent la lansarea lui Teodor Mărieş, în cursa electorală pentru un mandat de senator în Colegiul 1 Timişoara.
Ungureanu şi-a exprimat încrederea că Teodor Mărieş va reuşi să se impună în faţa contracandidaţilor săi, fiind un om ”a cărui biografie este cunoscută de întreaga Românie şi care se identifică pe deplin cu istoria Revoluţiei Române din 1989, al cărui caracter s-a păstrat neatins în ultimele două decenii de politică, un om care a făcut apel la bunul simţ înainte de orice interes personal”.

El a criticat dur actuala ”pseudo-guvernare”, susţinând că ceea se întâmplă astăzi este ”lipsă de guvernare şi este atitudine anti-europeană, este neglijenţă criminală în administrarea fondurilor europene”.
”Bilanţul a cinci luni de guvernare USL este dramatic pentru soarta cetăţenilor români”, a arătat acesta.
Ungureanu a mai precizat că nu crede în sondajele de opinie scoase pe piaţă, singurul moment al adevărului fiind cel al alegerilor. AGERPRES/(AS – Otilia Halunga)
Memorat
« Răspunde #101 : Iulie 04, 2017, 23:08:38 »

Asa-i romanul,atunci cand a pus ochii pe un dusman cauta sa-i scoata in evidenta numai defectele fara sa verifice cat adevar si cat minciuna este in spusele celor care blameaza.Stim cu totii ca nimeni nu-i perfect,dar nici sa lovim cu manie proletara fara sa fim impartiali.Este cunoscut faptul ca Doru Maries impreuna Gen.Voinea au reusit sa intrerupa prescrierea crimelor din decembrie 1989.Au reusit sa intrerupa presrierea in cazul lui Ion Iliescu.Doru Maries a reusit sa salveze istoria revolutiei prin obtinerea in instanta (CEDO)a dosarelor revolutiei romane.Este un participant activ la revolutie si la Piata Universitatii.Cand un om se lupta cu asemenea forte malefice,cu siguranta va avea si dusmani care sa-l atace continu,cu rost si fara rost.
Aveti dovada participarii lui Doru Maries la revolutie: http://www.youtube.com/watch?v=95kT2JQc8Eg&feature=player_embedded
La orice persoana publica o sa gasiti pe internet si bune si rele.Dati si cele bune pentru Doru Maries,sau adevarul deranjeaza?.Dati cautare pe GOOGLE si veti gasi niste lucruri facute de Doru Maries,lucruri cu care nu se poate lauda nici un alt sef de revolutionari.

Cine a salvat „Dosarul Revoluţiei“? (II) - Doru Mărieş: "Merita să mor pentru «Dosar», dar mai mult merita să trăiesc”
Înainte, Doru Mărieş a fost portar de fotbal în ligile inferioare, s-a împrietenit cu Duckadam, a mâncat cârnaţi pe tren cu stelistul Lucian Bălan, făcea naveta şi „mica bişniţă”. Şi îl ura pe Ceauşescu. Revoluţionarul nu se dă jos de pe baricadă nici acum când pare că e linişte în Piaţă şi creşte iarba. De fapt, el de acolo n-a plecat, n-a plecat acasă. „Au murit 1.200 de oameni şi poporului ăsta nu-i pasă. Cum e posibil?”. 
În biroul Asociaţiei „21 Decembrie”, „Dosarul Revoluţiei” a ocupat toate dulapurile. Sunt peste un milion de pagini. Doru Mărieş stă la un birou încadrat de steagul României (fără gaură), steagul UE şi steagul NATO. Pe uşă tronează o caricatură cu „emanaţii” pe care Asociaţia i-ar vrea judecaţi. Cu voia dumneavoastră, primul pe listă e Ion Iliescu.

Sunteţi sănătos?
Culmea, după mai bine de două luni în greva foamei, mi-au ieşit bine analizele. Eu nu sunt religios, habotnic, dar fără o forţă bună nu scăpam. E ceva acolo.

Cum a început toată nebunia asta cu „Dosarul”?

Păi, ei l-au închis prin 1994. Era o plângere a Asociaţiei „21 Decembrie” pentru victimele din Bucureşti, atât. În 2004, când am reluat chestiunea, ne cam băteam joc unii de alţii, eu nici nu mai umblam cu buletinul la mine, că am auzit eu ceva la Puiu Călinescu. Se întâmpla mai demult, în spatele magazinului „Cocor”, când l-a întrebat un miliţian unde îi e buletinul şi Puiu i-a zis: „Hai, bă, mă iei cu d-astea, după 60 de ani, buletinul e la gropar”. La asta m-am gândit atunci. Era coadă la Parchet şi am făcut un pic de gălăgie, m-au lăsat să intru, „Poftiţi, domnule Mărieş”, nici nu mi-au  mai cerut buletinul. Au înregistrat plângerea, cum trebuie, eu am ieşit cu bonul în mână şi râdeam. Mă gândeam ce nume erau pe plângerea aia! La prima întâlnire cu generalul Voinea, i-am arătat. Mi-a zis atât: „Da, acum ne-aţi dat de lucru, domnule Mărieş!”. Mă uitam la faţa lui, n-avea nicio grimasă. Tot ce vedeţi în aceste dulapuri e munca acestui om şi a echipei lui. Eu doar după asta îl judec. Am prins şi noi încredere, am început cu mitingurile. Prima acţiune a fost audierea membrilor din Asociaţia „21 Decembrie”.

Unde vă audia generalul Voinea?

Venea după-masa, după ce termina programul, şi ne asculta aici, la sediu. Am auzit şi eu că mai cârâia Iliescu, dar un procuror audiază unde vrea el. Voinea nu mânca, nu bea, nu nimic. Rar, pe la 10 seara, accepta un pahar cu apă, că i se usca gura. Audia individual, om cu om, a scris mii de pagini cu mâna lui. Senzaţională chestie! Zi de zi, inclusiv sâmbăta şi duminica, venea. Era mişto, dar nu era dosar, nu înţelegeam nimic. Ceream finalizarea cercetărilor.

În 2004 era să se prescrie Revoluţia!

Da, atunci, în decembrie 2004, eram disperaţi. Am văzut că nu fac ăştia nimic şi am zis că mă dezbrac de caracter, trec la presiuni de orice tip, o dau direct. Am venit cu staţie pe maşină, cu scandal, cu curent de la baterie. Au venit unii de la Iaşi să mă ajute cu staţia. Mă gândeam: „Domnule, ce oameni cumsecade!”. Veniseră de fapt să ne saboteze. Urlam să iasă un procuror, oricare. „Ce o să faceţi, o să trageţi în noi, ca acum 15 ani?”. Aveam nevoie de oprirea prescrierii. I-au dat până la urmă mână liberă lui Voinea. A infirmat rezoluţia veche, a dispus reluarea cercetărilor. Dosarul era atâtica (Mărieş prinde între degetul mare şi arătătorul de la mâna dreaptă un segment minuscul). Multe foi fuseseră arse după zece ani. Asta a fost o crimă! N-a fost judeţ în ţară să nu fi dat măcar un mort la Revoluţie. Şi când vezi după ce metode au lucrat, că la Olteniţa e ca la Constanţa, şi la Constanţa e ca la Baia-Mare, nu poţi să nu te înfiori! Uite, Doina Cornea, săraca, nu a înţeles cum au manipulat-o,
când au plimbat-o cu pătura în cap prin Bucureşti. Crede şi acum că Armata a apărat-o. Noroc cu presa că e deşteaptă. Eu am slăbiciune pentru ziarişti. Iliescu zicea că sunteţi măgari, eu zic altceva: sunteţi deştepţi.

Tot au îngropat „Dosarul”!

Da, prin decizia Curţii Constituţionale, prin care se reglementa că trebuie separate partea civilă de partea militară. Acolo a fost comanda politică a lui Ion Iliescu, omul care i-a numit la Curtea Constituţională. El şi trupa lui de civili s-au simţit de atunci eliberaţi.

Dispoziţie ca secretarii de partid să rămână în funcţie!

Domnule Mărieş, a fost Revoluţie sau ce a fost?

Noi spunem că perioada 20-22 decembrie 1989 a fost revoltă, după care a fost o lovitură dată Revoluţiei, când şi-au creat unii, prin diversiune, aura de revoluţionari. Păi, Iliescu l-a sunat pe Stănculescu, s-au plăcut şi s-au luat. Erau „ecologişti”, se întâlneau prin boscheţi şi puneau la cale o lovitură. Erau escroci de pe vremea lui Ceauşescu. Ştiţi ce a fost cel mai criminal?

Ce?

Cel mai criminal document a fost produs de CFSN şi Ministerul Apărării în seara zilei de 25 decembrie, în jurul orelor 21.00. Se dădea dispoziţie ca secretarii de partid să rămână pe funcţii. Atenţie: cotizaţiile de partid şi UTC se strâng şi se depun în aceleaşi conturi! Atunci au omorât moral Revoluţia!

Aţi făcut greva foamei pentru o Revoluţie omorâtă.

Nu ne dădeau o copie după „Dosarul Revoluţiei”, nu puteam trimite la Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Lucruri inadmisibile! Am cerut desecretizarea documentelor din decembrie 1989-ianuarie 1990 şi să nu se distrugă şi „Dosarul Mineriadei”. Eu am făcut puşcărie după mineriadă. M-au ridicat că eram „golan”. Am făcut şi atunci greva foamei, am terminat-o pe 3 august 1990. Acum am intrat pe 4 august. Nici nu mi-am dat seama. E ca şi cum aş fi continuat ce începusem atunci.

Frica de moarte, noaptea, singur, în Piaţa Universităţii

Unde v-a prins Revoluţia?

În Bucureşti. Am venit în noaptea de 17. Aveam o fată aici şi mă rog... Eu eram fotbalist, aparţineam de CSM Caransebeş. Se vorbea şi la noi, căzuse Zidul Berlinului, ceva trebuia să fie şi la noi. Ascultam Europa Liberă, ştiam de Timişoara. Trenul cu care mergeam venea de acolo. Şi în duminica aia era gol! Am zis: „ Nu se poate! S-a terminat cu traficul? Gata, asta e!”. La 21 decembrie, aveam întâlnire cu un prieten, Doru, şi cu prietena lui, la ora 12.00, la Magazinul Victoria. I-am zis acolo, în faţa magazinului: „A început! Hai să luăm lanţ şi bâte”. Am fost la un magazin de unelte agricole, pe Lipscani, dar închisese. Ce bună ar fi fost o bâtă! Doru a dus fata acasă, eu am luat-o spre Inter. Erau vreo 30 de oameni care strigau „Jos Ceauşescu!”. Am intrat şi eu.

Vă e frică de moarte?

Am văzut-o în greva asta de trei ori. M-am obişnuit. Colegii mei de la Asociaţie credeau că mă pierd, că mă duc. Lupta asta nu e doar a mea, e a noastră. Dar cel mai greu mi-a fost noaptea, singur, în Piaţa Universităţii. Atunci.

Merita să muriţi pentru „Dosar”?

Merita să mor pentru „Dosar”, dar mai mult merita să trăiesc. Încă mai cred în victoria finală. Altfel, înnebuneam.

Aţi fost în CC.
Am fost. Eu eram băiat înfipt, deştept, mai făceam o mică bişniţă, la piaţă, la Lugoj, ceva să trăiesc. Când aveai piaţa acolo, prost să fii să nu faci. Aveam bani, dar îl uram pe Ceauşescu. Aia nu era viaţă. Fără filme, fără restaurant, fără discoteci, fără mâncare, doar cu frică! Era viaţă aia? Eu am intrat pe geam în CC. Era muniţie la discreţie, lăzi cu arme, dispozitivul de apărare al CC-ului fusese abandonat. Am luat armă, între etajul cinci şi şase erau doi ofiţeri din gardă, cu pistol. I-am bătut cu încă doi băieţi. Am dat pe ei... Am alergat să-l împuşc pe Ceauşescu, dar când am ajuns pe acoperiş decolase elicopterul.

Îl omoraţi?

Fără niciun fel de reţinere! Chiar dacă nu am stofă de criminal. Apoi, m-am vazut cu Pârcălăbescu, şeful gărzilor patriotice. „Ce faci, bă, tragi?“ „Nu, dom’le, că n-am puşcă.“ M-a dus la o masă unde erau mai mulţi oameni adunaţi. Erau cam speriaţi. Eu dau să pun arma într-un dulap. Ăia au rămas stupefiaţi: „Cum, nu ne împuşcaţi?“ „Nu, tată, ce, ne omorâm între noi?“. Când
mi-am dat jos haina au căzut câteva pachete de ţigări pe masă. Au înnebunit ăia: «Dă-ne, dă-ne şi nouă!». Atunci am văzut o canapea galbenă cu sânge pe ea. Era sângele lui Milea. La ce am văzut, rămân la părerea că Milea a fost omorât. Atunci am auzit şi de Iliescu. „Cine dracu’ e Iliescu?, mă gândeam”. Se făceau filtre la balcon, se împuţea treaba. Dan Iosif era pe afară, striga să fie împins să intre. Nu-mi ziceţi mie de Dan Iosif, că mă enervez. „Impostor” e un cuvânt prea mic pentru ăsta. Eu n-am fost în „guvernul Verdeţ”, n-am fost în niciun guvern, eu strângeam armele pe acolo să nu ne împuşcăm între noi şi să murim ca proştii. Ştiţi ce mi-a zis mie Vlad, şeful Securităţii?

Ce?
Acolo, în ce mi-a zis, e cheia evenimentelor din decembrie 1989. Mi-a zis de-atunci: „Mă, copile, ce faceţi? Aţi dat jos un dictator şi puneţi un comunist?”, asta cu referire la Iliescu, desigur. Asta s-a întâmplat: securiştii s-au trădat cu comuniştii. Şi criminalii au rămas liberi. Sunt printre noi!

Cum e cu Baricada?

De ce mă întrebi pe mine, că eu am fost mai sus, la Dalles. Ne-am călcat acolo în picioare. Am vrut să ieşim toţi deodată din gang. S-a făcut „dop” de oameni. Ştii cum e când se face „dop” de oameni? E atunci când întorci capul şi-ţi dai seama că dacă pici, mori.

În concluzie?

În concluzie, ce pretenţii să ai, dacă Nicolau şi Culea, care trăgeau la Revoluţie în Timişoara, că erau militari atunci, au ajuns să investigheze dosarul în locul lui Voinea? Trăgeau la Revoluţie şi acum se ocupă de dosar! Procurorul Iacob, de la Braşov, o caută pe Elodia. Pe morţi nu-i mai caută nimeni. O ruşine.
http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/cine-salvat-%E2%80%9Edosarul-revolutiei%E2%80%9C-ii-doru-maries-merita-sa-mor-%C2%ABdosar%C2%BB-d
Cautati mai departe pe internet si veti gasii multe lucruri demne de lauda facute de Maries si asociatia lui.

Nu mai caut in postari...inainte sau dupa "iescursia lu talica la BRUSELES" ? ? ? ''In povestirea asta 'e' multe ciudatenii...''
Memorat
« Răspunde #102 : Iulie 04, 2017, 23:30:12 »

Ciudatenii : a se citi : NEADEVARURI = MENSONGES !!! ('a la Brussels')
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #103 : Iulie 05, 2017, 16:17:31 »

Oricum, a făcut mult mai multe decât toți la un loc, care s-au dat și se tot dau a fi de partea noastră.
   Păcat este însă că în ciuda eforturilor sale, precum și la cea realizat pentru toți, este denigrat și nu i se respectă partea de merite - realizări efective - și se ține langa cu ”defectele” și slăbiciunile sale, pe care orice om le poate avea.
   Numai că, eu unul respect, Asociația 21 Decembrie, și-i atribui toată recunoștința, pentru că a fost din 1990 încoace, cea mai constantă și total detașată de comunism, asociație.
   Bineînțeles că asociația a avut și ea niște lideri, trebuie să-i respectăm ca atare.
   Lui Mărieș îi consider partea bună în proporție de peste 80%, oare câți se pot lăuda cu această latură.
   Multora nu le convine această situație, care de fapt înseamnă invidie, ură, ciudă, a celor dintre cei cărora le-a stricat jocul. La aceștia se mai adaugă o șleatcă mafiotă a celor care au pierdut ciolanul și... normat că ”vinovat” este tot Mărieș, iar țugulanii stau în poziția de non-combat - cică-s în neutralitate - dar de fapt sunt yes-mani ai celor de mai de-alături din text.
   ”Neutralitatea” lor, este de fapt prostia din ce o au în cap - să nu-și deranjeze jupînul, că de altfel o să-l taie bucate, mentalitate egală cu a ălora care sug ”țâța” pentru speranța primirii unei litre de ulei.

Dacă nu vă place ce-a făcut omușorul acesta, atunci puneți voi osul la treabă și încercați măcar a face pe sfert din ce a făcut el și abia atunci să mai aveți nas a vă da cu părerea despre ale lui fapte, nu să începeți cu ce nu vă place la Mărieș.

Memorat
« Răspunde #104 : Iulie 05, 2017, 18:13:47 »

Oricum, a făcut mult mai multe decât toți la un loc, care s-au dat și se tot dau a fi de partea noastră.
   Păcat este însă că în ciuda eforturilor sale, precum și la cea realizat pentru toți, este denigrat și nu i se respectă partea de merite - realizări efective - și se ține langa cu ”defectele” și slăbiciunile sale, pe care orice om le poate avea.
   Numai că, eu unul respect, Asociația 21 Decembrie, și-i atribui toată recunoștința, pentru că a fost din 1990 încoace, cea mai constantă și total detașată de comunism, asociație.
   Bineînțeles că asociația a avut și ea niște lideri, trebuie să-i respectăm ca atare.
   Lui Mărieș îi consider partea bună în proporție de peste 80%, oare câți se pot lăuda cu această latură.
   Multora nu le convine această situație, care de fapt înseamnă invidie, ură, ciudă, a celor dintre cei cărora le-a stricat jocul. La aceștia se mai adaugă o șleatcă mafiotă a celor care au pierdut ciolanul și... normat că ”vinovat” este tot Mărieș, iar țugulanii stau în poziția de non-combat - cică-s în neutralitate - dar de fapt sunt yes-mani ai celor de mai de-alături din text.
   ”Neutralitatea” lor, este de fapt prostia din ce o au în cap - să nu-și deranjeze jupînul, că de altfel o să-l taie bucate, mentalitate egală cu a ălora care sug ”țâța” pentru speranța primirii unei litre de ulei.

Dacă nu vă place ce-a făcut omușorul acesta, atunci puneți voi osul la treabă și încercați măcar a face pe sfert din ce a făcut el și abia atunci să mai aveți nas a vă da cu părerea despre ale lui fapte, nu să începeți cu ce nu vă place la Mărieș.

Nu m-am referit in mod expres la domnul Teodor Maries, dar sustinerea si increderea acordate lui T.B., 'tradatoarei de neam si tara' Monica Macovei (cand ceri sanctiuni impotriva tarii tale cum te numesti ? ? ?) si altora nu ma ajuta sa ating procentele dvs. Generalul Dan Voinea, care (dupa spusele multora) "ar fi participat" la Revolutie in Timisoara si inainte de 22 Decembrie si a sustinut acel "rechizitoriu" la Targoviste, prin eliberarea de "dovezi" de la Procuratura Militara, bazate pe simple declaratii personale (multe fara nici o alta dovada suplimentara), 'a dat si dansul o mana de ajutor' la inmultirea numarului de revolutionari cu Certificate decat pe 341. Au urmat incercarile de schimbare a legii, "bombardarea" zilnica pe site-ul respectivei Asociatii cu fel si fel de propuneri de modificare, zadarnicite de Generalul Mircovici, Dumnezeu sa-l odihneasca, 'schimband tabara' spre final si "salvatorul" lui T.B. cu dosarul 'Flota', domnul Raymond Luca. De asta zic..."e neste' ciudatenii...
Memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8
Schimbă forumul: