Main Content:

Pagini: [1] 2 3 ... 6

voceapoporului@romaniasuntemnoi.ro

• paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
voceapoporului@romaniasuntemnoi.ro
« : Februarie 14, 2012, 13:22:26 »

http://romaniasuntemnoi.ro/category/romania-in-strada/12-ianuarie-2012/

ALATURATI_VA CELOR CARE STIU CE VOR!
NU STATI IN CASA!
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: voceapoporului@romaniasuntemnoi.ro
« Răspunde #1 : Februarie 14, 2012, 14:56:50 »

Chiar daca fizic nu suntem in permanenta, in mod sincer si cu certitudine sunt alaturi de vocea poporului cu inima si cu sfletul indureat..vom invinge! taradoatorii sunt niste lasi care vor fi pedepsiti dupa fapte.
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 14, 2012, 15:05:09 »

ULTIMA LINIE DE REZISTENTA SUNTEM NOI,POPORUL!
PREGATITI IESIREA MASIVA IN STRADA,DE INDATA CE TIMPUL SE INDREAPTA!

Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 14, 2012, 18:28:46 »

DANE SI PARASCHIVE DE IESIT IN STRADA AM FOST TOT TIMPUL DAR LA NOI IN LOCO,DACA AM FI MAI APROAPE DE BUC. AM FACE NAVETA SAU DACA AR FI MAI CALD AM INCHIRIA UN BOSCHETE CAT.1 SI N-AM MAI PLECA,DAR NU-I NIMIC;VINE,VINE PRIMAVARA,NE ADUNAM DIN TOATA TARA,CU BATRANI SI COPIIII,LA PORTOCALII VOM PUNE CAPATAIII,TRA LA LA LA LA,LA LA LA.
Memorat
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 15, 2012, 11:47:50 »
Memorat
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 15, 2012, 12:18:06 »

UPDATE 21:25 Şedinţa de urgenţă a PDL s-a terminat; unul dintre subiectele discuţiei: înlocuitorul lui Baconchi la ministerul de Externe.

UPDATE 20:53 "Demisia lui Boc rămâne de actualitate", spune purtătorul de cuvânt al PDL, Sever Voinescu pentru Gândul. Democrat-liberalii sunt într-o şedinţă de urgenţă.  Protestele continuă, mii de oameni în stradă în toată ţara.

UPDATE 20:49 Aproximativ 2600 de persoane protestează acum, în Piaţa Universităţii din Bucureşti şi în mai multe oraşe din ţară. Oamenii cer demisia Guvernului.

UPDATE 19:15 Spiritele par să se fi calmat în Piaţa Universităţii unde, acum câteva minute, protestatarii s-au îmbrâncit din motive politice; n-a fost nevoie de intervenţia jandarmilor

UPDATE 19:14 Unii protestatari declară, la Realitatea TV, că noul grup era de infiltrat special, iar pe pancartă erau mesaje împotriva lui Crin Antonescu şi Victor Ponta

UPDATE 19:10 Violenţele au reizbucnit în Piaţa Universităţii, unde mai mulţi protestatari au fost înfuriaţi de un grup nou venit şi de mesajul de pe pancarta pe care aceştia o fluturau.

UPDATE 17:40 Sute de persoane protestează, deja, în mai multe oraşe din ţară, în ce-a de-a unsprezecea zi consecutiv. Manifestanţii cer demisia Guvernului şi a preşedintelui Traian Băsescu.

Fotografii: Gabriel Pătruţ

DISCURSUL ELENEI UDREA, MINISTRUL DEZVOLTĂRII REGIONALE ŞI TURISMULUI

Acest Guvern a reuşit să aducă o creştere economică în 2011, o creştere, care potrivit tuturor estimărilor, se va menţine şi în 2012. Important este ca toate acest măsuri să se simtă şi în buzunarele oamenilor.

Alte state europene nu au luat la timp aceste măsuri, sunt obligate să o facă acum şi rapid. Acestea sunt statele despre care vorbea domnul Ponta, în care guvernele au fost nevoită să plece pentru că nu au luat aceste măsuri.
    Guvernul Boc, cu preţul voturilor sacrificate, a avut curajul să ia acele măsuri, chiar dacă ele au fost extrem de nepopulare.
    Scădeţi vertiginos în sondaje, vreţi alegeri cu câteva luni mai repede. Nu spuneţi ce aţi face de a doua zi dacă aţi veni la putere. Noi am ales responsabilitatea în locul voturilor.
    Oamenii ne-au trimis pe toţi în Parlament, nu ca să înjurăm tot timpul preşedintele, nu ca să plecă din Parlament atunci când se votează o lege. Este imoral şi demogagic să spuneţi că am trecut legi fără să le votăm, pentru că nu aţi fost în sală.
    De ani de zile, politicienii vând ţara pe voturi. De 20 de ani, vând ţara pentru putere. Guvernarea PNL a dat toţi banii pe voturi. A lăsat ţara nepregătită. Responsabilitatea a fost prima caracteristică a acţiunilor mele în mandatul de până acum.

DISCURSUL LUI CRIN ANTONESCU (PNL)

Am cerut convocarea acestei sesiuni extraordinare pentru că, din punctul de vedere al opoziţiei, pentru că în România se întâmplă lucruri grave, lucruri excepţionale;
    Protestele care au loc în fiecare zi înseamnă mult mai mult decât se vede în stradă; aceşti oameni au revendicări deloc teoretice şi vă citez "Jos Guvernul", "Jos Băsescu"!
    Noi am cerut această discuţie pentru că noi credem că majoritatea românilor sunt nemulţumiţi, pentru că majoritatea românilor, prin vocile acestor oameni, vor alt Guvern, alt preşedinte, alt Parlament;
    La problema enormei nemulţumiri publice din România, vă cerem soluţia - singura democratică - a demisiei preşedintelui României, a Guvernului şi a Parlamentului, noi fiind primii care suntem gata să ne înaintăm demisia;
    Astăzi, domnul prim-ministru manifestă nişte regrete, dă afară nişte oameni şi propune dialog; nu suntem aici pentru a stabili un dialog cu dumneavoastră, ci pentru a stabili un dialog cu ţara;
    Oamenii sunt nemulţumiţi pentru că, de ani de zile, pentru dumneavoastră nu a mai existat opoziţie, nu au mai existat sindicate, nu au mai existat ONG-uri - în afara celor pe care le-aţi cumpărat.

DISCURSUL LUI VICTOR PONTA (PSD)

Nu am votat noi, opoziţia, bugetul pe 2012, dar România are un buget şi acesta trebuie pus în aplicare; trebuie să asigurăm încredere pe pieţele internaţionale şi stabilitate;
    Domnule prim-ministru, vă rog, nu-i păcăliţi încă o dată pe români; propunerea noastră e un guvern de tehnocraţi susţinut de toate partidele responsabile din Parlament ar putea să asigure stabilitate; ar trebui să susţinem un asemenea Guvern care să aibă în componenţa sa miniştri profesionşiti, care să  nu fie daţi afară pe criterii politice;
    Consider odioasă încercarea de manipulare a temei fondurilor europene: USL niciodată, în niciun fel nu a cerut tăierea fondurilor europene, este o minciună
    Cred, domnule prim-ministru, că sunteţi vinovat că aţi lăsat 20 mld. de euro,  bani nerambusabili, i-aţi lăsat la Bruxelles;
    În Grecia, o criză economică şi socială şi primul-ministru şi-a dat demisia; în Italia, o criză economică şi politică a scos oamenii în stradă, iar primul-ministru şi-a dat demisia;
    Cred că e important să avem alegeri libere şi corecte, nu alegeri amânate, nu alegeri comasate; primul-ministru vorbea de competiţie, exact asta vrem: competiţie, alegeri anticipate;
    Avem nevoie de o comisie de anchetă privind modul în care au fost gestionate evenimentele din ultima perioadă; avem nevoie, împreună, de po comisie parlamentară pentru elaborare a legii electorale;
    Înţeleg că promotorul fraudei din diaspora este şomer; este prea puţin, prea târziu;
    Cred că avem obligaţia ca, după toţi aceşti ani agitaţi, să îl aducem pe preşedintele Băsescu în faţa oamenilor, să decidă, la referendum, dacă rămâne sau nu preşedinte;
    Nu este nicio nenorocire pentru România dacă domnul Boc nu mai e prim-ministru; nu cred că e o nenorocire pentru România dacă PDL nu mai e la guvernare; nu cred că e nicio nenorocire pentru România nici dacă Ponta nu va fi prim-ministru.

DISCURSUL PREMIERULUI EMIL BOC

Nimeni nu ştie când de va încheia criza care afectează milioane de oameni sau ce forme noi va îmbrăca; este cea mai gravă de după cel de-al Doilea Război Mondial;
    În acest context, România vine după 3 ani de criză economică severă, după 3 ani în care oamenii au fost nevoiţi să suporte măsuri dure de austeritate pentru a evita colapsul economic;
    Când am preluat guvernarea, dacă aş compara cu o casă, pe afară gardul era vopsit bine, dar când am intrat în casă, stăteau să se prăbuşească grinzile... Am avut vremuri senine, dar în 2008 venea furtuna..
    Am fost nevoiţi, concomitent, să luăm măsuri de limitare a crizei fără precedent, dar şi de a reforma domenii importante ale statului; repet, venea furtuna;
    Astăzi, se demonstrează că masurile pe care le-am luat au fost corect; au fost măsurile care au salvat România de colaps, România este astăzi stabilă din punct de vedere economic;
    Da, oamenii au nemulţumire îndreptăţită faţă de austeritate, dar au o nemulţumire şi mai mare faţă de clasa politică din ultimii 20 de ani.. Cum răspundem, cu ură? Îmi asum personal greşelile mele şi ale Guvernului, n-am comunicat cel mai bine în ultimii ani;
    Oamenii n-au cerut în Piaţa Universităţii să vină Ponta şi Antonescu, avem o problemă mult mai profundă; ceea ce se întâmplă în stradă e un vot de blam la adresa întregii clase politice, trebuie să învăţăm din această lecţie;
    Astăzi, cel mai important lucru pentru România este să păstrăm stabilitatea ţării şi credibilitatea ei externă, n-avem voie să dăm cu piciorul la acest bun de preţ câştigat cu efort, datorită românilor;
    Aştept, din partea opoziţiei, propunerile pentru consiliul de dialog economic putere-opoziţie; vreau să vă spun că acest Guvern ştie ce are de făcut, dar nu deţinem monopolul asupra adevărului absolut
    Vă propun, pentru 2012, un pact de stabilitate economică şi politică în România; acest pact are o componentă politică, e an electoral, ne mai despart 8 luni până când intrăm în campanie electorală;
    Cred că trebuie să lăsăm deoparte ura şi învrăjbire şi fac apel la USL să renunţe la demersuri care amintesc de vremurile fanariote, când mergeam şi ne plângeam la Înalta Poarta;
    Regret derapajele unor colegi la adresa protestatarilor, prezint aici scuze, vă anunţ că am luat decizia REVOCĂRII DIN FUNCŢIE A MINISTRULUI DE EXTERNE Teodor Baconschi

UPDATE 13:31 USL intră în grevă parlamentară; Victor Ponta (PSD) pregăteşte un anunţ privind deciziile opoziţiei;

UPDATE 13:29 Mircea Geoană propune invitarea preşedintelui Traian Băsescu în Parlament, în şedinţa de mâine

UPDATE 13:19 În vreme ce premierul se pregăteşte să ţină discursul în plenul Parlamentului, în Piaţa Universităţii din Bucureşti s-au adunat din nou protestatari care cer demisia Guvernului

UPDATE 13:15 Premierul Emil Boc a ajuns în Parlament; Variantele USL de acţiune: demisie în bloc din Parlament sau moţiune şi pact politic

UPDATE 13:10 Opoziţia insistă asupra necesităţii organizării alegerilor înainte de termen, coaliţia a decis, dimineaţă, că nu susţine anticipatele

UPDATE 12:30 La ora 13 începe sesiunea extraordinară a Parlamentului; premierul e aşteptat să vorbească în faţa plenului; liderii PNL propun retragerea din Parlament

Senatorii şi deputaţii sunt chemaţi în sesiune parlamentară extraordinară pe tema situaţie sociale şi economice, dezbatere cerută de USL după declanaşarea valului de proteste anti-putere şi acceptată de către premierul Emil Boc la întâlnirea cu opoziţia.

După întâlnirea de săptămâna trecută cu opoziţia, la care USL a cerut demisia Guvernului şi declanşarea alegerilor anticipate, premierul Emil Boc a declarat că sesiunea parlamentară extraordinară este locul pentru dezamorsarea conflictelor.

Tot după întâlnirea cu Opoziţia - întâlnire pe care USL a catalogat-o ca fiind un eşec - premierul a mai spus că Executivul e dispus să vină în  Parlament, o dată pe lună, pentru a explica măsurile pe care le va lua, arătând că este de acord cu modificarea regulamentelor celor două Camere în acest sens pentru instituirea "Orei Guvernului".

Întâlnirea dintre coaliţie şi liderii USL a avut loc miercurea trecută, la Parlament, iar organizarea sesiunii parlamentare extraordinare a fost singura solicitare a opoziţiei pe care a acceptat-o puterea.

Înainte de întâlnire, Crin Antonescu - preşedinte al PNL şi copreşedinte al USL - a declarat că solicitările opoziţiei sunt demisia Guvernului, guvern independent şi organizarea de alegeri anticipate.  Anterior, USL ceruse şi o sesesiune parlamentară extraordinară pentru a discuta nemulţumirile care au declanşat valul de proteste anti-putere.

Democtraţiile au început, acum 11 zile, ca manifestaţii de susţinere a părintelui SMURD Raed Arafat, care a demisionat din funcţia de subsecretar de stat la ministerul Sănătăţii după conflictul său deschis cu preşedintele Traian Băsescu pe tema noii legi a sănătăţii, şi s-au tranformat în proteste împotriva preşedintelui Băsescu şi a Guvernului Boc.

Protestele au continuat seară de seară în Bucureşti şi în ţară şi după decizia preşedintelui de a cere retragerea legii sănătăţii  (lucru care s-a şi întâmplat), dar şi după revenirea lui Raed Arafat la ministerul Sănătăţii.

Mai mult: PROTESTE, A 11-a ZI | PDL, ÎN ŞEDINŢĂ DE URGENŢĂ; PROTESTELE CONTINUĂ, INCIDENTE ÎN PIAŢA UNIVERSITĂŢII! - Ştiri interne | Libertatea.ro

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/proteste-univwersitate-tara-sesiune-parlamentara-extraordinara-375349.html
Memorat
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 15, 2012, 12:57:14 »

PROTESTE ÎN ROMÂNIACine a fost în spatele mitingului de la Cotroceni. Lista organizațiilor politice care au făcut convocările

Autor:  Florin Ciornei

Prezența unor lideri liberali sau pesediști din eșalonul doi ai organizaților de partid, dar și a unor membri ai galeriei de fotbal Steaua, folosiți regulat la astfel acțiuni de protest, sunt indicii că în spatele manifestației de aseară din fața Palatului Cotroceni a fost o regie politică care nu are nicio legătură cu doctorul Raed Arafat.

Sursa: Foto: Agerpres
1

UPDATE 18.20
Unul din "păpușarii" mitingului de azi din Piața Universității a fost Dan Voiculescu.

De-a lungul zilei, Dan Voiculescu a încercat prin intermediul postului său de televiziune să amplifice manifestația din Piața Universității astfel încât să se creeze o masă de protest suficient de mare pentru a putea fi încolonată spre Palatul Cotroceni.

Un alt exemplu, că protestele "spontane" sunt de fapt regizate politic este  mitingul de la Târgoviște, Dâmbovița, organizat de PNL cota la cot cu PSD. Liberalii și-au convocat oamenii prin SMS.

Cine a fost aseară la Cotroceni

Reprezentanți de la:

PNL Sector 6;
    PSD Bucuresti si Ilfov;
    Galeriei Peluza-SUD (Steaua);
    Mișcarea Verzilor;
    Noua Dreaptă;
    Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate în Retragere și în Rezevă.
    Partidului Poporului -Dan Diaconescu
    Mișcarea Violet;
    Occupy Bucharest;
    Organizațiilor ale revoluționarilor;

La protestul de ieri seară au mai fost prezenți:

Rares Manescu PNL sect 6;
    Alexandru Marin PNL sect 3; Dan Diaconescu - președinte PP-DD
    Alexandru Năstase - Noua Dreaptă.
    Oana Florea- director executiv al Fundației pentru Apărarea Cetățenilor
    Împotriva Abuzurilor Statului(FACIAS)- patronată de Dan Voiculescu.
     Bogdan Chițu « Bughi », Ion Pavelescu (galeria Peluza SUD);

Ion Ciochina, Dragos Macovei, Dan Perju - revolutionari din Bucuresti, Ploiesti, Targoviste si Pitesti
    Remus Cernea - Mișcarea Verzilor

Politicieni PNL și PSD au participat la miting

Printre politicienii care au luat parte la mitingul de protest s-a aflat Rareș Mănescu (foto), trezorierul PNL și Mihai Barbu, preșdintele organizației PSD Voluntari.

Un alt liberal, Bogdan Boza, de la organizația de tineret a PNL a fost printre inițiatorii protestuluii din Piața Universitării și a marșului manifestanților spre Cotroceni. Boza a lansat ieri pe pagina sa de Facebook un apel ca oameni să vină la ora 18.30 la Universitate.

Crin Antonescu l-a felicitat pe liberalul care a inițiat pe Facebook mitingul de la Cotroceni.

"PNL nu a luat inițiativa organizării unor proteste. Dacă cel care a inițiat pe Facebook protestul este liberal, îl felicit. Salut faptul că a fost luată această inițiativă, și salut faptul că mii de cetățeni români au ieșit în stradă", a declarat azi Crin Antonescu într-o conferință de presă.

Cotroceni. Rareș Mănescu (PNL) s-a aflat aseară în mijlocul protestatarilor

"Mureșenii arată că le pasă! Este timpul ca și bucureștenii să facă același lucru! Propun să ne strângem în piața Universității și să mergem la Palatul Cotroceni. Mâine, 13 ianuarie, ora 18.30. Să-i pregatim un debut de week-end democratic celui care dorește demolarea SMURD-ului:Traian Băsescu!", este mesajul lansat de liberalul Bogdan Boza pe pagina sa de Facebook.

PSD Ilfov, în linia întâi a mitingului de la Cotroceni

Jurnalista Sorina Matei i-a identificat pe trei dintre participanții la mitingul de ieri seară desfăpșurat în fața Palatului Cotoceni.

"Domnul chelios din stânga - Mihai Barbu, secretar general PSD Ilfov, peste 10 dosare penale pentru evaziune. Domnul din centru, cu şuviţă pe mijlocul frunţii- Marian Paraschiv, PSD Ilfov, de profesie şofer.

Mai jos, de la 00.27, revoluţionar. De multe ori văzut de mine în curtea PSD. Nu mai ţin minte cum îl cheamă. Şi au mai fost 30 de membri ai galeriei Steaua. Iar acestea sunt numai câteva exemple", scrie Sorina Matei pe blogul său prezentând o fotografie cu participanții la protestul de al Cotroceni.

Foto: Sorina Mateiblog/captura Antena 3

UPDATE. Potrivit purtătorului de cuvânt al Jandarmeriei Române, Georgian Enache, citat de Realitatea TV, au fost identificaţi 13 dintre protestatarii care au participat aseară la mitingul de la Cotroceni.

Cei 13 riscă amenzi cuprinse între 1.000 şi 10.000 de lei, sub acuzaţia că au organizat o adunare publică care nu a fost anunţată în prealabil. Aceeaşi sursă susţine că protestatarii vizaţi au mai organizat astfel de mitinguri în trecut, fiind sancţionaţi în repetate rânduri de către autorităţi.

Citiţi mai mult: Cine a fost în spatele mitingului de la Cotroceni. Lista organizațiilor politice care au făcut convocările - România protestează > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/cine-a-fost-in-spatele-mitingului-de-la-cotroceni-961496.html#ixzz1mRlwabB8
EVZ.ro
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 16, 2012, 03:04:37 »

SPUNETI NU MASURILOR DE AUSTWERITATE:

http://www.youtube.com/watch?v=nhLFs30Y7BY&feature=related
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • Aria
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 16, 2012, 04:38:58 »

MEDITATI: GUVERNUL BOC DOBORIT DE O PIATRA DE GRANIT:

VOCEA POPORULUI SI INCREDEREA IN DUMNEZEU:
        REVOLUTIONARII DIN DECDEMBRIE 1989 !

http://www.youtube.com/watch?v=Oabl8RKOoZs
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 24, 2012, 08:08:03 »
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 26, 2012, 14:40:51 »

MASURILE DE AUSTERITATE sunt pe agenda tuturor statelor membre U.E. si implicit si pe aceea a  Romaniei dar....NU SE TAIE TOTAL O SURSA DE VENIT (cum sunt indemnizatiile date sub conditia neexistentei vreunei alte surse de venit in conf cu Lg 341), cum nu tai mai mult de 25 % dintr-o PENSIE sau dintr-un SALARIU !POTI REDUCE SUBSTANTIAL RETRIBUTIILE LUNARE "NESIMTITE" insumand multe ZEROURI in EURO ! MIRCEA BASESCU are 27,600 euro/luna sau Dir.Anastase(tatal Robertei de la Camera Deputatilor) care are peste 29.000 euro/lunar samd..) de la Conpet !!!... MASURILE DE AUSTERITATE VIZEAZA ECONOMII financiare din sectorul bugetar,economic ,bancar si din intreprinderile cu capital majoritar de stat sau ...REDUCEREA de CHELTUIELI la bugetul de stat si din fondurile ministerelor care au o pondere economica redusa ! Din veniturile ministerelor carora li s-au alocat sume importante din buget [Ministerul Dezvoltarii si Turismului, Ministerul de Interne (in spetza ..SRI, JANDARMERIE), Ministerul Integrarii Europene , Ministerul Economiei si Industriilor samd se puteau aloca banii necesari ptr a asigura plata indemnizatiilor de 1.10 !
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 26, 2012, 16:12:00 »

DOREEN CAND GRECII AU TAIAT AL14 SALARIU AU IESIT CU MIC CU MARE IN STRADA IAR LA NOI S-AUFACUT TAIERI LA GREU SI AM TACUT
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 6
Schimbă forumul: