Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 13

ACTIUNEA DE LA STRASSBOURG

• nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ACTIUNEA DE LA STRASSBOURG
« Răspunde #15 : Mai 13, 2008, 00:01:51 »

Am copiat de pe siteul vostru aceasta scrisoare de multumire pe care o postez mai jos.

Postat la data de Mai 12th, 2008 de catre lucian in categoria ComunicateBucuresti,10 mai,2008

Stimata Doamna Stefana Bianu,

Va multumesc ,din suflet,in numele Asociatiei “21 Decembrie 1989″
 si

al meu personal, Dvoastra si C.M.R.(Consiliului Mondial Roman),pentru
 ajutorul

deosebit,pe care ni l-ati dat,in deplasarea noastra  la Strasbourg,in
 cautarea

dreptatii ,a  impulsionarii trimiterii in justitie a celor vinovati de
 crimele

din” perioada infractionala” cuprinsa intre decembrie ‘89 si iunie ‘90.

Fara sprijinul Dvoastra substantial,acea deplasare la Strasbourg, din

februarie 2008, nu ar fi fost posibila.

De  aceea, consider firesc,sa impartim si bucuria unei izbanzi,sper

ca ea va fi doar prima,in sirul celor care ,pe drept,ar trebui sa
 urmeze,

asa cum am impartit si  pregatirea ei,luptand impreuna.

Decizia din 29/05/08/a Camerei III de la Curtea Europeana,data prin

Presedintele ei,DL Santiago Quesada,de judecare cu PRIORITATE a
 dosarului

nostru vi se datoreaza si Dvoastra,fapt pentru care va ramanem
 recunoscatori.

Multumindu-va inca o data,va dorim sanatate dvoastra si celor dragi
 si

succes,in tot ce intreprindeti!

Cu deosebita stima,

Teodor Maries
                            pres.Asociatiei”21 Decembrie 1989″

Bucuresti,10 mai,2008

Prea Cucernice Parinte si Stimata Doamna Preoteasa,

Ingaduiti-mi,ca ,in  numele Asociatiei”21 Decembrie 1989″ si al
 meu

personal,sa va multumesc ,din suflet,pentru tot ajutorul pe care ni
 l-ati

dat,cu ocazia deplasarilor noastre la Strasbourg.

Plecati in cautarea dreptatii,ca odinioara Horia la imparatul
 Austriei,

am fi fost pierduti,si cu greu ne-am fi descurcat,fara sprijinul
 Dvoastra,

atat in pregatirea deplasarii -prin obtinerea autorizatiilor-,cat si
 pe par-

cursul acestor deplasari-prin gasirea unor locuri  convenabile de
 cazare.

Asta ca sa vorbesc doar de cele doua aspecte esentiale ale ajutorului
 Dvoastra,

desi,la fel de importante au fost si calauzirea noastra prin
 oras,informatiile,

pe care ,la tot pasul ni le-ati dat,permanenta Dvoastra  prezenta
 alaturi de

noi,si atatea altele.

Dar  pentru ce va ramanem recunoscatori,mai ales,este caldul suflet
 fratesc

cu care ne-ati primit si insotit,pe tot parcursul sederii noastre
 acolo.

Si Dvoastra va datoram,fara indoiala,raspunsul  Camerei III a Curtii
 Europene,

dat prin Decizia /29.05.08,de catre Presedintele ei,Santiago
 Quesada,si anume

acceptarea judecarii cu PRIORITATE a dosarului nostru.

Va scriu aceste randuri, nu doar pentru a va multumi,ci si pentru a
 va face

partasi la bucuria noastra,asa cum partasi sunteti  si la faurirea ei.

Inchei,multumindu-va inca o data si dorindu-va tot binele din lume.

Din toata inima,cu deosebita stima ,

Teodor Maries

pres.Asociatiei “21 Decembrie 1989″
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Mai 13, 2008, 00:16:38 »

Nu am inteles la ce se refera dl Maries in urmatorul fragment din aceasta scrisoare:
"De aceea, consider firesc sa impartim si bucuria unei izbanzi, sper ca ea va fi doar prima, in sirul celor care, pe drept, ar trebui sa urmeze, asa cum am impartit si pregatirea ei, luptand impreuna.
  Decizia din 29/05/08/ a Camerei III de la Curtea Europeana, data prin Presedintele ei, Dl Santiago Quesada, de judecare cu PRIORITATE a dosarului nostru, vi se datoreaza si d-voastra, fapt pentru care va ramanem recunoscatori."
Data de 29 mai a.c. inca nu a trecut. Prin urmare, ma intreb cum este posibil sa se transmita multumiri pentru un eveniment din viitor? A fost scrisa gresit data sau despre ce e vorba?

PS Pentru a fi mai lizibil textul, mi-am permis sa aranjez si sa corectez acest fragment, dar fara sa schimb cuvintele sau cifrele.
« Ultima modificare: Mai 13, 2008, 00:20:29 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #17 : Mai 13, 2008, 07:58:22 »

Poate multumeste anticipat mai stii
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Mai 13, 2008, 08:24:40 »

Decizia este din 29.04.2008 iar cine a scris mesajul a tastat greșit luna din neatentie.
Ca de obicei, cel mau ușor e să critici și să vânezi greșeli, de gândit e mai greu!
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 13, 2008, 11:07:37 »

Carmen21 stai prost rau de tot la capitolul dialog, in special la sectiunea observatii critice. Ai impresia ca orice observatie este facuta cu intentii rele, ca ar fi un atac. Imi pare cu atat mai rau ca atitudinea aceasta a ta se reconfirma cu cat eu iti citesc cu interes postarile, in special de la alt subiect, e adevarat. Te asigur ca sunt unul dintre cei care apreciaza actiunile asociatiei tale si ma numar printre cei care-l pretuiesc pe Doru Maries. Sunteti foarte activi, de cursa lunga (lucru rar intalnit la noi) si nu ati abdicat de la convingerile voastre, chit ca nu v-a fost comod deloc, banuiesc, sa-l atacati pe Iliescu, mai ales cand era instalat la Cotroceni.
Ce vina-mi gasesti mie daca am pus o intrebare legitima? Nu m-am mai legat de textul agramat si de altele. Nu e vina mea ca postati neglijent texte oficiale ale asociatiei pe propriul vostru site. Actualmente, un site este oglinda unei organizatii, deci trebuie tratat cu atentia necesara. E pacat sa arunci la repezeala niste randuri pe net cand ai actiuni si atitudini atat de importante in societatea romaneasca.
Fii mai elastica in dialogul de pe Forum. Eu nu numai ca am fost criticat, dar am fost chiar amenintat pe acest forum si tot nu am pus la inima. Cand observatiile altora au fost corecte le-am acceptat si le-am multumit. Cand nu, nu. Pot adopta si atitudinea fanului neconditionat, incapabil de vreo critica, dar la ce v-ar folosi? Pentru voi ce e mai important, orgoliul sau lucrul bine facut? Procedeaza cum crezi, eu doar iti atrag atentia ca esti in eroare. Imi aduc aminte ca si Marilena (parca) a primit o critica asemanatoare, dar ea nu s-a ofuscat si a inceput sa acorde mai multa atentie propriilor randuri postate pe forum. Se poate observa ca am avut cu totii de castigat din asta. Si ea si noi. Fiind reprezentanta asociatiei tale aici, cu atat mai multa atentie ar trebui sa acorzi interventiilor tale pe forum.
Daca as intentiona sa fac o critica rautacioasa, as umple pagini intregi, aici si pe pagina voastra. Pot sa renunt la a mai reactiona la postarile de pe pagina voastra (pe care o consider a fi una dintre cele mai active), dar ati iesi in castig? Cu ce v-ar ajuta? Cred ca orgoliul te impiedica sa distingi inamicii de amici. Te mai gandeste dara.
« Ultima modificare: Mai 13, 2008, 11:10:50 de către razvan »
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Mai 13, 2008, 11:34:07 »

Eu cred că se putea înțelege din context că era vorba despre mulțumiri în urma unui raspuns primit la o dată anterioară. Mesajul l-a transmis cineva care poate traduce cu ușurință în limba franceză si a greșit punând la dată luna în curs.
Sunt adepta dialogului de fond nu de formă.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Mai 13, 2008, 11:59:37 »

Ok, e in regula si eu sunt pentru un dialog pe fond dar fara sa pierd din vedere nici forma, doar suntem oameni civilizati, nu?
Am pus cu indreptatire respectiva intrebare pentru ca atat in scrisoarea adresata doamnei Stephanie Klein, cat si in cea destinata celeilalte Stefane, Bianu, ba chiar si intr-o a treia, adresata unui preot (curios, din text nu rezulta cui a fost adresata pentru ca nu e trecut nici un nume, deci si asta ar fi o gafa, nu-i asa?), data era aceeasi. Si ca sa va conving de faptul ca eu critic constructiv atunci cand e vorba de asociatia pe care o reprezentati, va rog sa verificati daca nu cumva aceasta eroare nu s-a strecurat si in textul tradus in franceza, adica in scrisorile de multumire adresate respectivelor personalitati. Va astept cu un raspuns.
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Mai 13, 2008, 13:46:51 »

Am pus cu indreptatire respectiva intrebare pentru ca atat in scrisoarea adresata doamnei Stephanie Klein, cat si in cea destinata celeilalte Stefane, Bianu, ba chiar si intr-o a treia, adresata unui preot (curios, din text nu rezulta cui a fost adresata pentru ca nu e trecut nici un nume, deci si asta ar fi o gafa, nu-i asa?), data era aceeasi.
Scrisoarea a fost redactată o dată, apoi copiată și schimbat adresantul. Prentru părinte a folosit altă formă de adresare.
Cred că aceste expicații sunt inutile și se puteau deduce.
Destinatarii știau despre ce este vorba așa că și-au dat seama singuri la ce dată se referă, dar li s-a trimis și rectificarea.
Pe sait-ul asociației a fost schimbată data, iar doamna care a redactat mi-a trimis rectificarea după ce noi schimbasem data deja.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Mai 13, 2008, 14:07:08 »

Ok. Va multumesc!
Memorat
« Răspunde #24 : Mai 14, 2008, 10:23:28 »

Carmen nu trebuie sa interpretati gresit indrumarile colegilor de pe portal care nu va vor decit binele,ci ar trebui sa le luati ca pe niste sugestii.
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Mai 15, 2008, 14:16:11 »

COMUNICAT  DE PRESĂ

Asociaţia 21 DECEMBRIE 1989
ORGANIZEAZĂ LA SEDIUL SĂU :

Mâine  Vineri 16 mai 2008 – orele 12.00,
CONFERINŢĂ DE PRESĂ EXTRAORDINARĂ.

1.   Decizia Curţii Europene a Drepturilor Omului în Dosarele :
              - 33810/2007 = Dosarul Revoluţiei 1989 şi
               - 45886/2007 = Dosarul Mineriadelor

2.   Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în Dosarul 7272/1/2007 poate decide, la termenul din 27 mai 2008, suspendarea hotărârii Curţii Constituţionale nr.610/20.06.2007

3.   Maxima celeritate promisă de Procurorul General în Dosarele Revoluţiei şi Mineriadelor, s-a transformat în marea tergiversare.  Complicitatea din ultimii 2 ani între sistemul politic şi sistemul judiciar românesc, este probată cu documente ce au fost transmise la C.E.D.O.

Asociaţia 21 DECEMBRIE 1989   
PREŞEDINTE :   TEODOR  MĂRIEŞ

Alianţa Civică                                 
VICEPREŞEDINTE  : SORIN ILIEŞIU

Memorat
« Răspunde #26 : Mai 16, 2008, 13:54:50 »

Carmen te rog sa postezi si concluziile la care s-au ajuns in urma acestei intilniri .
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Mai 16, 2008, 20:18:32 »

CRONOLOGIA DOSARULUI 97/P/1990 - care cerceteaza crimele impotriva a peste 1.100 de eroi martiri si a peste 4500 de raniti si retinuti in Revolutia din Decembrie 1989 precum si in Dosarul 75/P/1998 „Dosarul Mineriadelor”

1. - In anul 1990, Asociatia 21 DECEMBRIE 1989, depune o plangere pentru cercetarea crimelor savarsite în ziua de 21 DECEMBRIE 1989 in Bucuresti;

2. - Dosarul este închis in anul 1995, fiind solutionat prin neinceperea urmaririi penale (N.U.P.);

3. - In anul 2004, in luna august, asociatia depune plangere completa, in sensul ca „solicita redeschiderera dosarului” si cercetarea evenimentelor din perioada 14-28 decembrie 1989 pe articole din C.P.P. si incadrarea faptelor la „crima impotriva pacii si omenirii” - imprescriptibile;

4. - In data de 07 decembrie 2004, cu 7(sapte) zile, inainte de prescrierea infractiunilor de „omor” si „omor deosebit de grav” din perioada Revolutiei, Generalul Dan Voinea dispune reluarea cercetarilor in noua incadrare;

5. - In data de 28 mai 2005, in timpul unei intalniri dintre reprezentantii societatii civile si Procurorul General Ilie Botos, Generalul Dan Voinea se plange de faptul ca desfasoara ancheta intr-un spatiu format din doua camere la Penitenciarul Rahova si, ca ar avea nevoie de spatiu adecvat (cateva camere si dulapuri) pentru a avea unde sa lucreze si sa depoziteze materialul probatoriu, precum si mijloace de transport pentru uzul criminalistului.

6. - De unul singur, generalul Voinea, incepe sa adune probe din toate localitatile unde  au  fost morti si raniti si, abia in vara anului 2005 la presiunea Asociatiei 21 decembrie 1989, de la Ministerul de Interne, prin chestorul Anghel Andreescu, ii acorda primele ajutoare, prin repartizarea unui criminalist si cativa ofiteri de la judiciar cu care formeaza o echipa;

7. - Tot atunci generalul Voinea, procurorul de caz, solicita Procurorului General sa-i fie repartizati 2-3 procurori. Replica Procurorului General, Ilie Botos vine spontan, spunand „Credeti ca exista vreunul care sa vrea sa lucreze in aceste dosare?”,  „deoarece cei cu care am lucrat (n.n. in dosarele Sibiu, Cluj si Timisoara sau in dosarul mineriadei) sunt acum la D.N.A, poate doar Siserman de la Cluj sau Iepure”.   Procurorul Voinea il informeaza ca incepand cu ianuarie 2005 i s-a repartizat si dosarul „Mineriadei”, dosarul 75/P/1998 si in care, la fel, are de adunat probe din toata tara. Una din conluziile preliminare ale anchetei a fost ca au fost adusi la Bucuresti mineri, muncitori si simpatizanti ai F.S.N. din ordinul lui Iliescu si a conducerii partidului, continuator al pcr-ului. Urmare a acestui demers, este detasat Siserman Viorel la Bucuresti pentru o perioada de 6 luni.

Marea majoritate a procurorilor civili si militari “au solutionat” de-a lungul timpului dosarele de eroi martiri, raniti sau reţinuti in Revolutie prin dispunerea de  N.U.P in cateva mii de dosare, iar in unele dintre acestea NU S-A FACUT NICIODATA VREO ANCHETA.Partilor vatamate nu li s-a comunicat NICIODATA solutia din dosarele ce-i priveau pentru a urma demersurile legale.

Trebuie mentionat si faptul ca nici unul dintre aceste dosare NU A FOST IN LUCRU la Generalul Dan Voinea,  pana in anii 2004, respectiv 2005.

Intre anii 1997-2000 procurorii Voinea, Balan Doana, Botos si cativa alţi procurori din provincie au lucrat la urmatoarele dosare :

a). - dosarul Sibiu - finalizat si trimis in instanta, returnat, dupa parerea noastra, pentru anu se creea un precedent si penru a fi salvat col.Dragomir care avea  multe cunostinte despre implicarea armatei;

b). - dosarul Timisoara, in care au fost judecati si condamnati generalii Chitac si Stanculescu la 15 ani inchisoare in anul 1999, iar in anul 2000 - stiti cine a revenit ca presedinte -  si s-a promovat un „recurs in anulare”.

In acest dosar a fost reluata cercetarea in anul 2005, cand nu mai era presedinte al „Revolutiei” si condamnati din nou in anul 2006 tot la 15 ani. In prezent - tergiversat cu un recurs abia inceput…

In opinia noastra acesta este o bataie de joc fata de cei ucisi si fara mormant - arsi si aruncati in canal la Popesti Leordeni, despre care probabil nu am fi aflat niciodata daca in 1990-1991, procurorul Dan Voinea nu ar fi facut cunoscute rezultatele cercetarilor, nu ar fi finalizat rechizitoriul si nu ar fi trimis in judecata criminalii, contrar opiniei si dispozitiilor sefilor din acea perioada.

c). - dosarul Cluj, a fost finalizat si trims in instanta prin care au fost judecati irevocabil cei vinovati, de la prim secretar pana la ofiteri superiori.

Tot in aceasta perioada generalul Voinea a instrumentat dosarul 74/P/1998, cu privire la mortii din iunie 1990, in care au fost cercetati Chitac si alti ofiteri, dosar trimisi in instanta.

In pofida opozitiei sefilor(general Samoila Joarza-in functie de sef a Parchetelor Militare pana in septembrie 2005), generalul Dan Voinea pune sub invinuire, nume grele din dosarele Revolutiei. In urma altei plangeri complete a Asociatiei 21 DECEMBRIE 1989, prin care se cere sa fie cercetata intreaga perioada infractonala26 decembrie 1989 - 15 iunie 1990, in dosarul „Mineriadelor” nr.75/P/1998, pune sub invinuire si aici, aproape aceleasi persoane de prim rang, inclusiv pe Ion Iliescu in data de 09 iunie 2005.

Intre anii 2005-2006, au fost audiate mii de persoane, victimile cu precadere, atat in Bucuresti cat si in tara, in ambele dosare. Practic  PENTRU PRIMA DATA  SUNT AUDIATE VICTIMELE.

Cat despre invinuitii Ion Iliescu si ceilalti, acestia veneau la Parchet la a treia citatie sau numai atunci cand auzeau ca li se pregateste mandat de aducere si au  tergiversat  prin avocati auierile.

8. - In data de 21 decembrie 2006, apare O.U.G 131/2006, renumita „Ordonantă DIICOT” care BLOCHEAZA cercetarile in ambele dosare, in ceea ce-i priveste in special pe Ion Iliescu si ceilalti demnitari invinuiti. Ordonanta de urgenta nr. 131/2006 scoatea din competenta parchetelor militare infractiunile privind siguranta nationala, indiferent de faptuitor, si le transmite in competenta DIICOT. Anterior Miron Cozma, fusese condamnat si judecat pentru subminarea puterii de stat (infractiune ce priveste siguranta nationala).

9. - In data da 20.06.2007 Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) publica decizia 610/2007 - neconstitutionala, data prin exces de putere de catre membri Curtii. Prin aceasta decizie procurorii militari sunt obligate sa transmita dosarele spre solutionare la sectiile civile, unde s-au aflat si au zacut cea mai parte din ele.

10. - Asocitia 21 DECEMBRIE 1989 declara recurs impotriva deciziei 610/2007 a CCR in dosarul 7272/1/2007 - aflat pe rol la Inalta Curte de Casatie si Justitie - Sectia Civila. Judecarea recursului este tergiversate iar la 8 aprilie 2008 instanta ramane in pronuntare si decide repunerea cauzei pe rol, la cerea noastra, pentru ca judecatorii omisesera sa se pronunte pe legala compunere a Completului de Judecata - urmatorul termen fiind stabilit pe 27 mai 2008.

11.- Decizia abuziva a CCR este pusa in aplicare, cu devotement tovarasesc si maxima celeritate, de Procurorul General la Romaniei, adjunctul interimar acesteia, Nitu Tiberiu, si seful interimar al Parchetelor Militare, generalul Ion Vasilache. Urmeaza o serie de ordonante si rezolutii ale Pachetului, la fel de abusive,  prin care generalul Dan Voinea este obligat sa rupa si sa predea dosarele. In acest fel munca echipei generalului Dan Voinea, de sute de mii de pagini, este batjocorita, ca si banii publici cheltuiti in timpul cercetarilor.

Exemplificam efctele acestora prin:

* - rezolutia Procurorului General al Romaniei din 7.12. 2007 scoate invinuitul Ion Iliescu de sub urmarirea penala inceputa de procurorul Dan Voinea.
    * - adresa din 25.02.2008 data de procurorul militar Ion Vasilache stopeaza expertiza inceputa in Valea Jiului de determinare a prejudiciilor materiale provocate ca urmare a deplasarii minerilor si organizarii actiunilor din 13-15 iunie 1990 din dosarul 75/P/1998. Cine nu doreste sa fie evaluate aceste pagube, cand in realitate expertiza ar trebui extinsa si la intreaga Romanie, pentru a-i cuprinde pe toti partcipanti la mineriada.

La fiecare fraza scrisa in acest material  daca am dezvolta, mai mult, ar trebui sa scriem cate o carte pentru fiecare pargraf.

Cat despre rezolutia doamnei Procuror General, data in data de 07 decembrie 2007 (probat - scrisa pe calculatorul adjunctului acesteia Nitu Tiberiu, persoana care in zilele de 21-22 decembrie 1989 a tras cu arma in zona televiziunii) o alaturam impreuna cu plangerea noastra, pentru a trage dumneavoastra concluziile.

In ceea ce il priveste pe actualul Procuror sef interimar al Sectiei Parchetelor Militare, Procurorul Ion Vasilache, este suficient sa intelegeti de ce a intrerupt expertiza in Valea Jiului cu privire la daunele produse economiei nationale si statului roman de mineriadele instrumentate in dosar, urmand a trage concluzii si în acest caz.

Umilirea prin injustitie a victimelor Revolutiei si mineriadei, in fapt a luptatorilor anticomunisti, in mod sistematic de sistemul judiciar romanesc, la comanda politica, prin comparatie cu faptuitorii, care au primit onoruri si functii, legi favorabile si de multe ori clementa, la cel mai inalt nivel este ceea ce ne-a determinat sa depunem dupa plangeri la cel mai inalt for european, Curtea Europeana a Drepturilor Omului.

TEODOR  MARIES - presedinte Asociatia 21 DECEMBRIE 1989

Asta s-a prezentat la Conferința de presă
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Mai 16, 2008, 22:35:36 »

Bravo! Felicitari pentru actiune, insistenta si curaj!
Memorat
« Răspunde #29 : Mai 17, 2008, 10:18:48 »

Continuati tot asa Carmen si va opriti.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 13
Schimbă forumul: