Main Content:

Pagini: 1 ... 87 88 [89] 90 91 ... 146

Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti

• LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
Răspuns: Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti
« Răspunde #1320 : August 07, 2011, 16:22:48 »

Solicitare
Publicat de cristinalro la 2:11 pm în categoria Comunicate
Asociatia 21 Decembrie 1989

Str. Batistei nr. 24 A, sector 2, Bucuresti

Catre: Ziarul Adevarul

In atentia domnului: Redactor Sef – Grigore Cartianu

Domnule Redactor Sef,

Ziarul dumneavoastra a publicat in data de 04.08.2011 un articol intitulat “Meşterul-surpriză din fabrica de revoluţionari: procurorul Dan Voinea”. Din pacate in articolul mai sus mentionat s-au strecurat o serie de informatii false, unele vadit tendentioase care umbresc atat activitatea Asociatiei cat si a mea, personal.

Acesta este motivul pentru care va solicit dreptul la replica, atat in calitate de Presedinte al Asociatiei 21 Decembrie 1989, cat si personal. In cazul in care raspunsul dumneavoastra va fi unul deontologic, profesional, putem conveni ulterior  conditiile de publicare.

In speranta unei bune colaborari si pe viitor, va asigur de intreaga mea consideratie.

Presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989

Teodor MARIES
http://www.asociatia21decembrie.ro/2011/08/solicitare/
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1321 : August 15, 2011, 20:11:16 »

Ora 21 – Doru Mărieş invitat la Realitatea TV
Publicat de cristinalro la 8:02 pm în categoria Comunicate

Roşia Montană: 77 de ONG-uri critică proiectul RMGC şi pe Kelemen Hunor
Publicat de Roxana Ion la 1:05 pm în categoria Revista presei

Iliescu si ai lui se agita din nou in Sarbatori!
Publicat de Roxana Ion la 9:00 am în categoria Presă
Incidentul de astazi 15.08.2011 de la Constanta, ne demonstreaza inca odata ca in Romania exista forte ce doresc implicarea revolutionarilor in mizerabilele jocuri politice.
Scopul, discreditarea Asociatiilor si implicit dezbinarea Revolutionarilor.

“Revolutionarii din intreaga tara, sunt destepti si actioneaza inteligent”

Teodor Maries

Presedinte

Asociatia 21 Decembrie 1989
http://www.asociatia21decembrie.ro/2011/08/13267/
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • vamesu_2
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1322 : August 19, 2011, 08:32:22 »

18
aug
2011
            Conferinţă de Presă Extraordinară, sâmbătă 20 august 2011

COMUNICAT Conferinţă  de Presă Extraordinară, sâmbătă 20 august 2011, orele 12:00, la sediul Asociaţiei 21 Decembrie 1989 din str. Batistei nr. 24A.
Subiectele abordate: Patrimoniul UTC al PCR devalizat cu ştiinţa unor membri  FSN- PDSR- PSD. Banca Comercială Română principalul deţinător a conturilor UTC al PCR.
Fostul lider al Uniunii Tineretului Comunist – Ion Iliescu, ştie tot!.

Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1323 : August 20, 2011, 16:29:27 »

Video de la conferința de presă având ca subiect conturile UTC
Publicat de cristinalro la 12:41 pm în categoria Presă
http://www.asociatia21decembrie.ro/2011/08/la-aceasta-ora-la-sediul-asociatiei-21-decembrie-are-loc-conferinta-de-presa-extraordinara/
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #1324 : August 20, 2011, 21:44:04 »

Domnule Nick, Nicolae Sucuturdean, fiind un sustinator al domnului Teodor Maries (Doru Maries), ma asteptam sa comentati cele comunicate la ultima conferinta de presa a Asociatiei 21 Decembrie 1989 din Bucuresti, nu sa ne oferiti numai linkul paginii unde au postat pe site-ul asociatiei partea de inregistrare a conferintei care contine mesajele pe care au dorit sa le transmita. Ati infiintat o asociatie cu acelasi nume la Sibiu si ati declarat, de mai multe ori, ca sunteti un sustinator al domnului Maries. Va reafirmati atasamentul fata de el si sustineti cele afirmate in aceasta conferinta de presa si felul in care a procedat? Iata ce ma asteptatm sa aflu de la unul ca dumneavoastra, un lider care se considera bine infipt pe propriile-i picioare, adica independent, curajos, drept.
Memorat
« Răspunde #1325 : August 20, 2011, 21:58:49 »

As fi interesat de ce parere aveti despre cele afirmata in ultima fraza din inregistrare si care contine mesajul sau mesajele pe care domnul Maries a dorit sa le transmita defapt, pentru ca discutarea problemei fondurilor Uniunii Tineretului Comunist, ale Partidului Comunist Roman sau ale pionerilor a fost un simplu pretext, sau ambalajul in care a livrat (camuflat) mesajul fundamental al acestei conferinte de presa.
Memorat
« Răspunde #1326 : August 20, 2011, 22:03:47 »

Pentru ca momentul a fost important, jocurile pe care le face domnul Doru Maries intrand cu aceasta intr-o noua faza, va transcriu, dumneavoastra si tuturor celor interesati, fragmentele cele mai importante ale inregistrarii.

“In ceea ce privesc revolutionarii (si cu asta inchei), le atrag atentia la modul cel mai onest ca in strategia guvernului pentru anul 2012-1014, acolo unde este vorba de legi speciale si de categorii speciale si unde sunt insiruiti veteranii, detinutii politici, persecutatii, eroii revolutiei, urmasii eroilor revolutiei, nu exista categoria luptatori, raniti, retinuti sau cu merite deosebite. Cine are urechi, aude. Cine nu, nu e… sau este de partea celor ca Mladin, Mladinovici… zic bine Gabriel? Cred ca n-au fost revolutionarii… Mavrodin. Care spunea saptamana trecuta: “vreau sa predau certificatul”. Pai cum sa nu vrei tu sa predai certificatul cand ai furat miliarde din fondurile UTC? Inseamna ca cineva ti-a umplut bine conturile, stai bine, ai firme si sunt foarte interesat (… etc).
(…) Va spun la revolutionari si va atrag inca o data atentia ca lipsiti din strategia fiscal a guvernului aprobata impreuna cu Fondul Monetar. Aveti grija sa ganditi.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1327 : August 21, 2011, 08:07:00 »

Da,am fost si sunt un sustinator al lu Teodor(Doru)Maries,presedintele asociatiei 21 DECEMBRIE 1989 BUCURESSTI.
Se vede clar ca pe forum sunt mai multe tabere si fiecare incearca sa-si spuna punctul de vedere.Este corect asa pentru ca am luptat in 1989 pentru asta.Dar cei care sunt impotriva lui Doru Maries si al celor de la asociatia 21 DECEMBRIE 1989 BUCURESTI ar trebui sa puna in balanta realizarile lor si dupa aceia sa analizeze corect si ce fac ei in continuare,nu sa-i infiereze cu manie proletara pentru orice mica greseala de strategie sau exprimare.Cu totii suntem supusi greselilor.Dar realizarile lor i-au adus pe un loc de frunte ca,credibilitate in randul tuturor  asociatiilor si fundatiilor din Romania.Probabil ca asta deranjeaza mult.

PS.Referirea lui Maries la indemnizatie o vad ca pe o punere in garda a revolutionarilor,lucru pentru care trebuie laudat.Dar eu cred ca trebuie sa analizam mai atent ce in seamna EROU si vom putea sa constatam ca strategia fiscala pentru viitor a guvernului nu se refera doar la mortii din revolutie(ei sunt EROI MARTIRI).Deci strategia fiscala se refera la EROI la modul general,la cei morti si la cei vii.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1328 : August 21, 2011, 08:18:37 »

Era sa uit.Doru Maries merita din nou laude pentru initiativa de a afla ce sa intamplat cu banii din conturile UTC si PCR.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Cristian
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • eu
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1329 : August 21, 2011, 09:23:21 »

Da,am fost si sunt un sustinator al lu Teodor(Doru)Maries,presedintele asociatiei 21 DECEMBRIE 1989 BUCURESSTI.
Se vede clar ca pe forum sunt mai multe tabere si fiecare incearca sa-si spuna punctul de vedere.Este corect asa pentru ca am luptat in 1989 pentru asta.Dar cei care sunt impotriva lui Doru Maries si al celor de la asociatia 21 DECEMBRIE 1989 BUCURESTI ar trebui sa puna in balanta realizarile lor si dupa aceia sa analizeze corect si ce fac ei in continuare,nu sa-i infiereze cu manie proletara pentru orice mica greseala de strategie sau exprimare.Cu totii suntem supusi greselilor.Dar realizarile lor i-au adus pe un loc de frunte ca,credibilitate in randul tuturor  asociatiilor si fundatiilor din Romania.Probabil ca asta deranjeaza mult.

PS.Referirea lui Maries la indemnizatie o vad ca pe o punere in garda a revolutionarilor,lucru pentru care trebuie laudat.Dar eu cred ca trebuie sa analizam mai atent ce in seamna EROU si vom putea sa constatam ca strategia fiscala pentru viitor a guvernului nu se refera doar la mortii din revolutie(ei sunt EROI MARTIRI).Deci strategia fiscala se refera la EROI la modul general,la cei morti si la cei vii.

Subscriu la cele spuse de Nick ...cred ca Doru Maries a gresit cand a nuantat cuvantul EROU..."n ceea ce privesc (sic, neverdoctule) revolutionarii (si cu asta inchei) le atrag atentia la modul cel mai onest ca in strategia guvernului pentru anul 2012-1014 (sic), acolo unde este vorba de legi speciale si de categorii speciale si unde sunt insiruiti veteranii, detinutii politici, persecutatii, eroii revolutiei, urmasii eroilor revolutiei, urmasii eroilor revolutiei,"...in strategia fiscal bugetara spune asa:"eroi şi urmaşi ai eroilor revoluţiei." ...DECI DOMNUL NICK ARE DREPTATE ,CUM DEALTFEL AM SPUS-O SI EU MAI DEUNAZI CE INSEAMNA "EROU" ...SUNTEM INCLUSI SI CEI IN VIATA SI URMASII DE EROU MARTIR...PUNCT. CINE VREA SA INTERPRETEZE ALTFEL ,E OPINIA LOR A FIECARUIA ...LIMBA ROMANA E COMPLICATA...
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1330 : August 21, 2011, 09:34:23 »

Noapte buna Nick, ramai in bezna si viseaza vise pline de lumina si dreptate, cu Maries pe post de erou national al binelui. Imi pare rau ca reuseste sa te duca de nas chiar si dupa declaratiile si comportamentul din ultima conf de presa. Daca nici dupa "Va spun la revolutionari si va atrag inca o data atentia ca lipsiti din strategia fiscala a guvernului", care dpdv gramatical e "eronata", iar dpdv rev este o dezicere si o recunoastere totodata. Maries s-a distantat public de revi afirmand "va spun la revolutionari". Deci se dezice de revi. Asociatia 21 are un pres ne rev, care a trecut in tabara celor care-i uraste pe revi si care isi permite sa-i ameninte public. Sunt de acord ca acesta a fost mesajul principal, restul, banii fostelor org comuniste fiind praf in ochii prostilor. Iar a pozat in leu, dar s-a comportat ca un golan, unul propriu-zis, nu de Pta Univ. As crede in idealurili, vitejiili si alte ili ale lui Maries, daca acuza cu aceeasi vehementa hotiile pedelizde, si pe piratul care conduce jaful si tradarea de tara. Esenta activitatii lui Maries este umflarea de protexuri resapate. Cei atenti observa ca e o scarbosenie, ceilalti admira culorile (resapate) ale baloanelor. Cand lucrezi la doua capete, e usor sa pui pe taraba CV-ului personal realizarili de vedeta. Oamenii te admira pt ca reusesti acolo unde altii clacheaza si aproape nimeni nu obs ca totu-i o spoiala. Din actiunea de la CEDO de ex, care ar fi trebuit sa fie cea m importanta reusita a sa, eu am retinut esenta, ca presul de la 21 si-a tras niste mii de euroi pe seama eroilor martiri din `89. N-a fost descoperit un singur asasin, deci n-a ajuns nimeni la puscarie. Statul Ro a m platit niste bani pt circul celor de la 21, difuzat de presa lojei si laudat de "puristii" soc civile. A fost inca o bataie de joc. Si acelasi lucru il face si cu tine, Nick, isi bate joc de buna ta credinta. Obs ca refuzi evidenta, dar ai sa-ti dai seama ca despre bataie de joc e vb cand n-ai sa-ti m primesti indemnizatia. Maries va continua sa-si primeasca simbria din aceiasi sursa misterioasa, iar tu te vei bucura de noua... demnitate, ca nu-ti m poate reprosa nimeni ca primesti acei bani. Vei fi pe placul Adarilor din Ro, prieten la catarama cu Mariesii tarii si m sarac decat in dec `89. Nu-ti m spun de mistoul gros cu care ne vor trata toti prostii invidiosi din jurul nostru. Va fi ok, dar poate ca numai atunci o sa-ti dai seama ca ceva nu e in regula si ca nu e pt ca n-a fost niciodata. Istoria o scriu invingatorii. Cum noi vom fi definitiv invinsi atunci si istoria Rev o vor scrie adevaratii invingatori, cei care au tras sforile, au omorat cu pofta romani nevinovati, cei care au jefuit apoi tara si i-au dat pe ro disperarii. Concluzia pe care o vor impune va fi ca ne-am omorat ca prostii intre noi. Formula a fost lansata, m trebuie impusa in manuale si inchise dosarele Rev cu aceasta concluzie finala. Astept sa scri atunci: "Victorie! Victorie!" si sa faci semnul consacrat de Revolutie.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1331 : August 21, 2011, 14:06:10 »

Ce bine era daca ne straduiam sa fim toti revolutinarii intr-o singura structura asociativa pe toata tara.Asa puteam sa luam decizii cu majoritate de voturi,caci respect votul majoritar chiar daca eu am o alta parere.Suntem diferiti si gandim diferit.Eu am sustinut dea lungul timpului mai multe forme asociative a revolutionarilor din Sibiu si din tara,dar aici unde activez acum,ma regasesc ca revolutionar care a dorit o schimbare in bine dupa sacrificiile facute in anul 1989.Asociatia condusa de Doru Maries mi-a dat cele mai multe satisfactii in ce priveste continuarea luptei pentru idealurile noastre din revolutie.Cunosc bine pe majoritatea celor care au condus miscarea revolutionara din 1989 incoace.O perioda de timp am fost chiar sustinator activ a unora dintre ei (nu doresac sa dau nume),dar am fost total dezamagit de felul cum au gestionat problemele cu care s-a confruntat miscarea revolutionara,de modul lor de lucru si de slabele realizari in planul miscarii revolutionare.Cum spuneam,nimeni nu-i perfect.Dar fiecare e liber sa aleaga locul unde doreste sa activeze.Argumente pro si contra tuturor sefilor de asociatii putem gasii,important e sa mergem alaturi de cei care gresesc mai putin si se straduiesc mai mult.Unde sunt acum,am vazut mai multe lucruri pe care le avem in comun.Haideti sa facem un singur Bloc National al Revolutionarilor,sa avem scopuri comune si sa luptam cot la cot pentru idealurile noastre.Cred ca intr-o structura nationala unde nu vor fi amestecati calaii cu victimele,va intra si asociatia 21 DECEMBRIE 1989 BUCURESTI condusa de Teodor Maries.(Doru Maries).Cel putin asa sper.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Cristian
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • eu
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1332 : August 21, 2011, 18:25:15 »

IMEDIAT DUPA ORA 23 IN ACEASTA SEARA PRESEDINTELE ASOCIATIEI 21 DECEMBRIE 1989   TEODOR MARIES ESTE INVITAT LA REALITATEA TV.
MOTTO-UL ESTE : TOVARASI PCR-ISTI SI UTC-ISTI DATI  BANII INAPOI ,JEFUITORILOR .
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1333 : August 21, 2011, 23:21:10 »

Traduc:
MOTTO-UL ESTE: FRAIERILOR, FITI ATENTI CE VA POVESTESC DESPRE CE S-A FURAT IN PRIMII ANI DUPA REV. NU TREBUIE SA VA INTERESEZE CINE, CE SI CAT FURA ACUM. FOCUS PE TRECUT SI CIOCU MIC PT PREZENT!
Memorat
  • Cristian
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • eu
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1334 : August 21, 2011, 23:30:06 »

1 .nu sunt membru la as.21 ;am fost la proteste alaturi de cei  de la as.21 pentru aflarea adevarului revolutiei si tragerea la raspundere a celor vinovati...

2. nu o cunosc pe maria petrascu ,nici nu am vazut-o vreodata...

3.de cand am aflat ca turnatoarea de lili niustor a fost desconspirata ,ianuarie 2008 ,nu am mai vb si nu ne-m mai intalnit nici o clipa...nu vb cu turnatorii si criminalii...

4.cred ca ma confuzi cu colegi de ai tai care sifonati ,ca asta va este meseria ,sub anonimat...

54. cine ma cunoaste si crede-ma ca ma cunosc destul de multi ,stiu despre mine si familia mea ca suntem oameni cinstiti si f.normali...nu mi-am luat drepturi pe legea 42/90 decat locul de veci care i l-am donat tatalui meu ...in schimb gasca iliesciana si-au luat marea majoiritate a drepturilor...
Asa ca hai sictir de rahat virtal care te dai mare in spatele unui pc...
Memorat
Pagini: 1 ... 87 88 [89] 90 91 ... 146
Schimbă forumul: