Main Content:

Pagini: 1 ... 133 134 [135]

Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti

• oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
Răspuns: Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti
« Răspunde #2011 : Decembrie 03, 2016, 14:43:55 »

Biografie   Modificare

Teodor Mărieș s-a născut pe 28 august 1962 în Valea Chioarului, o localitate din județul Maramureș. A urmat cursurile Liceului de Construcții și Arhitectură. Din aceea perioada a devenit sportiv de preformanță. A refuzat să se înscrie în PCR și să stabilească relații cu Securitatea sau cu vreun serviciu secret.

Fiind un anti-comunist convins, a participat activ la Revoluția din decembrie 1989, implicându-se în acțiuni civice și în organizarea a mai multe proteste (dedicate aflării adevărului despre ce s-a întâmplat în perioada 14-28.12.1989) ce au culminat cu mitingul-maraton din Piața Universității, din 1990. A semnat și susținut Proclamația de la Timișoara. Mărieș a fost arestat după evenimentele din 13-15 iunie 1990. În timp ce era închis, a declanșat greva foamei în închisoare, la penitenciarele Rahova și, apoi, Jilava, timp de 46 zile. Președintele de atunci, Ion Iliescu l-a acuzat de a conduce 2 tentative de puci. În perioada 1990-1992 a avut interdicție de a părăsi țara, anulată după achitare. În 1992, s-a înscris în Asociația „21 Decembrie 1989".
    ARE  LEGATURA  ACTIVITATEA  D.nlui  cu  O.U.G.  95/2014  si  care  sunt  actiunile  concrete??      NU  ESTE  LRMD, nici   L.R.D.         DE  CEE??

SUSTINE  DREPTURILE  REVOLUTIONARILOR  SI  CARE  CATEGORIE? IN  MOD  VOLUNTAR!
in  perioada   16-25. |Decembrie.
Memorat

Petre
« Răspunde #2012 : Decembrie 03, 2016, 14:56:34 »

MAI PUPINCURISTILOR.......14-28------MARIES IN REVOLUTIA ROMANA  Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin ;INTREBATI-L CAND A STERS-O DIN CARANSEBES IN BUCURESTI........Bai ....va bateti joc de istorie .....da nu cu escroci ....nu cu grevisti dincolo de conditia umana ....nu cu impostori ....nu cu veleitari !

RUSINE !....nu-i puneti in CV si o facultate ?....Ca altfel numai ministru SS nu poate fi !!!
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2013 : Decembrie 03, 2016, 15:09:48 »

MAI PUPINCURISTILOR.......14-28------MARIES IN REVOLUTIA ROMANA  Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin ;INTREBATI-L CAND A STERS-O DIN CARANSEBES IN BUCURESTI........Bai ....va bateti joc de istorie .....da nu cu escroci ....nu cu grevisti dincolo de conditia umana ....nu cu impostori ....nu cu veleitari !

RUSINE !....nu-i puneti in CV si o facultate ?....Ca altfel numai ministru SS nu poate fi !!!

EU  AM  INTREBAT.  NU  MA  CONFUNDA!
Memorat

Petre
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2014 : Decembrie 03, 2016, 16:20:40 »

D     omnule,…  LRM   00000000    264     CRED  CA  POTI  DESCIFRA  CE  AM  SCRIS  EU  MAI,
                                                          atent;
    Dupa    aceea   sa  dati    raspunsuri  echilibrate,  NU  POMPIERISTICE.
HAI  SA  NU  MAI  FIM  PIROMANI  ca  eu  nu  am  vrut  sa  va  supar.

Biografie   Modificare

Teodor Mărieș s-a născut pe 28 august 1962 în Valea Chioarului, o localitate din județul Maramureș. A urmat cursurile Liceului de Construcții și Arhitectură. Din aceea perioada a devenit sportiv de preformanță. A refuzat să se înscrie în PCR și să stabilească relații cu Securitatea sau cu vreun serviciu secret.

Fiind un anti-comunist convins, a participat activ la Revoluția din decembrie 1989, implicându-se în acțiuni civice și în organizarea a mai multe proteste (dedicate aflării adevărului despre ce s-a întâmplat în perioada 14-28.12.1989) ce au culminat cu mitingul-maraton din Piața Universității, din 1990. A semnat și susținut Proclamația de la Timișoara. Mărieș a fost arestat după evenimentele din 13-15 iunie 1990. În timp ce era închis, a declanșat greva foamei în închisoare, la penitenciarele Rahova și, apoi, Jilava, timp de 46 zile. Președintele de atunci, Ion Iliescu l-a acuzat de a conduce 2 tentative de puci. În perioada 1990-1992 a avut interdicție de a părăsi țara, anulată după achitare. În 1992, s-a înscris în Asociația „21 Decembrie 1989".
    ARE  LEGATURA  ACTIVITATEA  D.nlui  cu  O.U.G.  95/2014  si  care  sunt  actiunile  concrete??      NU  ESTE  LRMD, nici   L.R.D.         DE  CEE??

SUSTINE  DREPTURILE  REVOLUTIONARILOR  SI  CARE  CATEGORIE? IN  MOD  VOLUNTAR!
in  perioada   16-25. |Decembrie.
Memorat

Petre
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2015 : Decembrie 03, 2016, 16:58:33 »

Doru Mărieş nu si-a dorit niciodata postul de Secretar de Stat(nici acum).Lupta lui constanta ,a fost si este, impotriva celor care au omorat oameni la revolutie,impotriva celor care au deturnat idealurile revolutiei.S-a luptat cum a stiut sau cum a putut,dar in final a reusit sa castige procese la CEDO pentru revolutionari.A reusit sa redeschida dosarul revolutiei,crimele nu se mai prescriu.Ca orice om are si bune si mai putin bune.Eu apreciez lucrurile bune.Doru Măries,nu are certificat de revolutionar(nu a vrut),dar asta nu l-a impiedicat sa aiba niste rezultate in favoarea revolutiei si a revolutionarilor.A salvat pentru istorie o multime de documente despre revolutie(care se afla in custodia asociatiei 21 decembrie 1989).Astea sunt lucruri pe care le apreciez si sunt mandru ca sunt prieten cu el.
Sucuturdean.

Ps,
Asociatia 21 DECEMBRIE 1989 SIBIU,asociatie pe care inca o conduc eu,este asociatie infintata legal si este de sine statatoare(nu e filiala).
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2016 : Decembrie 03, 2016, 17:24:51 »

Eu apreciez lucrurile bune.Doru Măries,nu are certificat de revolutionar(nu a vrut),dar asta nu l-a impiedicat sa aiba niste rezultate in favoarea revolutiei si a revolutionarilor.

AFIRMATIA  ASTA  ESTE  BUNA!  EU  CREDEAM  CA  CERTIFICAT  AU  NUMAI  ACEI  CARE  AU  PARTICIPAT  LA  REVOLUTIE,
   DIN  CITE  SE  VEDE  MAI  AU  SI  UNII  CARE  AU  VRUT  SI  I-AU  FAUTAT  PE  CEI  ADEVARATI
Memorat

Petre
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2017 : Decembrie 03, 2016, 19:24:21 »

"Apel către instituţiile statului

Marţi, 13 martie 2012 s-a întâmplat un fapt ieşit din comun. Daniel Budai, preşedintele Comisiei Juridice din Camera Deputaţilor, Teodor Mărieş şi Doru Braia au intrat la 2 noaptea în sediul SSPR-ului şi au cercetat mai multe documente. Această vizită inopinantă este făcută pe fondul arestării lui George Costin şi vizita demonstrează clar nepăsarea faţă de lege. Cei trei au intrat într-o instituţie a statului român fără a avea drept, iar faptul că au intrat după miezul nopţii ar putea să dea de gândit că au sustras acte, care puteau fi folosite de oamenii legii împotriva lui George Costin şi a lui Teodor Mărieş. Cu siguranţă că lucrurile se vor linişti când şi Teodor Mărieş îşi va retrăi păcatele după gratii. Până atunci, noi cei care am fost în stradă, pe când alţii s-au ascuns, vom retrăi neputinţa că nu mai putem să fim uniţi ca şi în Decembrie 1989.

pt. conf.Ion IOFCIU" http://baricadainter1989.blogspot.ro/2012/12/atentat-la-revolutia-din-decembrie-1989.html

Omul a apreciat acţiunea celor trei, în fapt ce ar trebui de apreciat elogiul sau acuzele...?
Memorat
« Răspunde #2018 : Decembrie 03, 2016, 19:35:21 »

Doru Mărieş nu si-a dorit niciodata postul de Secretar de Stat(nici acum).Lupta lui constanta ,a fost si este, impotriva celor care au omorat oameni la revolutie,impotriva celor care au deturnat idealurile revolutiei.S-a luptat cum a stiut sau cum a putut,dar in final a reusit sa castige procese la CEDO pentru revolutionari.A reusit sa redeschida dosarul revolutiei,crimele nu se mai prescriu.Ca orice om are si bune si mai putin bune.Eu apreciez lucrurile bune.Doru Măries,nu are certificat de revolutionar(nu a vrut),dar asta nu l-a impiedicat sa aiba niste rezultate in favoarea revolutiei si a revolutionarilor.A salvat pentru istorie o multime de documente despre revolutie(care se afla in custodia asociatiei 21 decembrie 1989).Astea sunt lucruri pe care le apreciez si sunt mandru ca sunt prieten cu el.
Sucuturdean.

Ps,
Asociatia 21 DECEMBRIE 1989 SIBIU,asociatie pe care inca o conduc eu,este asociatie infintata legal si este de sine statatoare(nu e filiala).

Aveti dreptate. M-am grabit atunci cand am folosit termenul 'filiale'.Exprimarea corecta ar fi fost 'Asociatiile 21 Decembrie 1989' din tara ( data infiintarii lor fiind 'irelevanta'...vorba lui Ciutacu..."ne mai luam de la data ?..." ). Intr-adevar, si in urma cu putin timp, domnul Teodor Maries a infirmat ca si-ar dori functia de Secretar de Stat. Tot respectul pentru realizarile domniei sale. Dar...sunt si unele neclaritati...Printre membrii de onoare ai 'Asociatiei 21 Decembrie 1989 Bucuresti', al carei presedinte cu onor este, se numara si doua doamne...ambele avand niste  "merite"...una a cerut la Brussels sanctiuni impotriva...Romaniei !!!...cealalta a demonstrat un "deosebit" talent la aritmetica...Cu respect.
Memorat
« Răspunde #2019 : Decembrie 03, 2016, 21:26:06 »

Domnule Petre, sunt...oameni si oameni...si 'Oameni si soareci' (John Steinbeck). Ma iertati, va rog,nu pentru dumneavoastra am precizat autorul. Pentru unii este dificil (uneori chiar imposibil) sa isi recunoasca, cel putin, greselile (facute din diverse motive...neatentie...graba...necunoastere...nestiinta...poate in mod deliberat...). De cerut scuze...nu se mai pune problema...!!!
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2020 : Martie 11, 2017, 19:01:56 »

Memorat
Pagini: 1 ... 133 134 [135]
Schimbă forumul: