Main Content:

Pagini: 1 ... 134 135 [136]

Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti

Răspuns: Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti
« Răspunde #2025 : Decembrie 14, 2017, 12:40:48 »

.......
DE CE IL FACEAI MA ;;NESIMNTIT ;; TU CE ESTI  ??
AI  FACUT CATE  A FACUT   MARIWES ??
AI SCRIS  PE FORUM DE 10 ANI   SI ACUM CERSESTI  INDEMNIZATIE
Concret, ce a facut Maries ? ? ?  Si, pt. cine ? ? ?
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti
« Răspunde #2026 : Februarie 23, 2018, 12:15:23 »

Text publicat pe Facebook, în grupul Forumul Orașelor cu Rol Determinant în Revolția din Decembrie 1989 (așa cum l-am primit în dimineața aceasta),
https://www.facebook.com/groups/457229437795435/?multi_permalinks=814809202037455%2C814443845407324%2C814122342106141&notif_id=1519231755909181&notif_t=group_activity&ref=notif:

Dorel Haraga

Vă mai aduceți aminte de DUMITRU FLORIAN zis MORGĂ?
Ei bine, pentru cei ce nu știu, Florian a fost revoluționar, în perioada Revoluției a lucrat la Institutul Medico-legal Mina Minovici ca tehnician anatomopatolog sau așa ceva și a murit din cauza unui cancer la ficat galopant.
De la el am auzit pentru prima dată că în dimineața zilei de 22 Decembrie 1989, au fost aduse la IML din Piața Universității un număr impresionant de cadavre, mult mai mare decât cel raportat și că acestea, în lipsa spațiului ”de depozitare”, au fost cumva făcute chiar maldăr pe holurile IML. Tot de la Florin am auzit că identificarea cadavrelor a durat în unele cazuri chiar o perioadă bună de timp, unele cadavre rămânând neidentificate și nerevendicate.
În aceste condiții, dacă afirmațiile lui Morgă au fost reale, înseamnă că un număr poate semnificativ dintre victimele represiunii din Piața Universității în noaptea de 21/22 Decembrie 1989 au fost raportate ca fiind victime ale Revoluției în zilele 22,23,24 și următoarele.
Oare cei implicați în reprimare, au pus în sarcina Revoluției victimele făcute de ei în noaptea de 21/22 Decembrie 1989?

Cuatu Catalin Revin....parca ti-am mai spus ceea ce urmeaza.In Aprilie 1990 am fost delegat de Asociatie -eu si inca alti membrii-sa mergem la Spitalul de Urgenta si sa aruncam o privire in registrul de intrari.Datorita legitimatiei mele de colaboratoe al CPUN la comisia de abuzuri-aceeasi legitimatie care mi-a salvat poate viata cand m-au batut minerii-am reusit sa luam legatura imediat cu seful spitalului care a fost foarte deschis si a coloborat exemplar cu noi.Am numarat pe 89 de intrari in spital cu diagnosticul plaga impuscata din care 66 decedati si 12 in stare critica-in perioada 21 dec ora 12-22 dec ora 6 .Mai erau inca 17 decese datorata delacerarii celbrale....adica capul zdrobit cu misloace contondente.De la ora 6 in sus nu mai exista nicio intrare timp de 6 ore dar doctorul mi-a spus ca securistii le-au interzis sa mai mentioneze intrarile si se pare ca si dupa aceasta ora au mai venit raniti si cadavre.Deci apx 85 de morti numai la un singur spital.Numai eu am dus doi tineri morti prin impuscare la spitalul Coltea.Stiu ca la toate spitalele din Bucurest au ajuns persoane in stare grava-ranitiin Piata sau zonele adiacente au fugit spre casa si cans li s-a facut rau din cauza ranilor au ajuns la spital...unii au preferat sa moara acasa decat sa se interneze...frica de arestare si executie era imensa.Deci numai la spitalul de Urgenta Floreascaa am gasit mai multi morti decat au declarat autoritatile oficial.Am notat numele, ora intrarii, motivul decesului la toti cei gasiti in registru.Din pacate nu ne-a dat prin cap sa fotografiem paginile registrului.Era ziua de vineri.Duminica la Asociatie am discutat problema si un membru al nostru ne-a dat ideea cu fotografierea el insusi fiind fotograf profesionist si avand sculele necesare.Ne-am dus din nou luni si am fost primit de o persoana ce s-a recomandat director adjunct dar care prin alura si conduita aducea mai curand a militar decat a doctor.Mult mai putin amabil ne-a pus totusi la dispozitie regeistru.Si ...surpriza.Toate peginile din zilele 20-26 dec . disparusera.Se vedeau cotoarele paginilor lipsa car fusesera taiate probabil cu lama.La intrbarile noastre presupusul doctor ne-a zis ca paginile au fost ridicate de membrii CPUN din comisia de cercetare a crimelor din revolutie.La obiectia mea-iar m-am legitimat si i-am aratat ca faceam parte dintr-un departament tehnic al CPUN cu rol de control deci stiam care sunt regulile-ca daca veneau cei de la CPUN acestia ar fii luat tot registrul...nu ar fii decupat paginile nu a mai avut replica.Din pacate desi am insistat sa facem copii dupa insemnarile facute in pziua de vineri nu am fost ascultat...a inceput Piata Universitatii..am uitat complect de subiect....si in 14 Iunie sediul Asociatie a fost devastat de mineri si scutieri toata arhiva fiind furata.Si acele insemnari.Daca numai la Urgenta au fost 85 de morti dovediti in acte va las sa ghiciti cam cat ar fii fost in tot Bucurestiul.Dupa calculele noastre cam 4-500.Nu uitati ca initial s-a anuntat ca numai la incidentul de la sala Dalles -16:45-au fost ucisi 75 de tineri din care 24 loviti de camionul militar scapat de sub control restul de civili inarmati care au deschis focul in grupul de manifestanti ce au sarit sa ii scoata pe ceilalti de sub roti.Au existat-si exista relatari de executii sumare cu tineri impuscati in ceafa chiar sub arcadele salii Dalles.De altfel desi atunci nu a parut ceva suspect exista totusi intrebarea cum de pe ziua de 23 dec s-a gasit locul cimitirului si cum dracu de au aparut atatea sicrie cat au fost nevoie astfel ca muti oameni asasinati au fost ingropati fara a mai fii cercetati anatomo patologic.Evident ca primii inmormantati au fost cei de pe 21 dec....restul urmau....in razboiul revilor contra vantului cand erau impuscate vrabii teroriste.

Cuatu Catalin Nelule!...am avut naivitatea si mai ales curajul sa ne luptam cu un sistem represiv perfect pus la punct...bine organizat si excelent condus si indrumat......poate nu am rezolvat multe lucruri...dar le-am stat mereu in coasta....mereu au avut perceptia existentei noastre.....si poate intr-un fel as spune eu am si contribuit direct la evolutia sociaetatii.Adu-ti aminte ca in perioada 1990-1996 activitatea asociatiei noastre a fost singura forma de protest si rezistenta.....singura opozitie reala.Dupa ce i-am dus la putere pe cei dein CDR au uitat de noi...in special PNL-ul care in 1995 a reintrat in Conventie la insistentele si mai ales prin votul direct in Consiliul de Coordonare al Asociatiei 21 Decembrie 1989.Parca erai si tu pe acolo..Smiley
Memorat
Pagini: 1 ... 134 135 [136]
Schimbă forumul: