Main Content:

Pagini: 1 ... 51 52 [53] 54 55

Consultanta juridica gratuita pentru revolutionari ...

Răspuns: Consultanta juridica gratuita pentru revolutionari ...
« Răspunde #780 : Iulie 05, 2018, 13:04:05 »

[size=1%pt] Savu Gheorghe chiar a fost pe la mine acum o luna sa ma intrebe cum se face contestatia la CPRD ![/size][/i][/color]
Sper ca i-ai facut domnului un bine, sfatuindu-l sa intrebe pe (alt)cineva competent... !!!
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #781 : Iulie 06, 2018, 07:32:33 »

Nu pricep complexitatea la care faci referire. Ai prezentat în instanță un carton pentru acordarea căreia nu există ca temei analiza dosarului depus. Instanța a dispus..., dar pentru acordarea certificatui există o procedură legală. De aceea ai avut pusă întrebarea care dintre comisiile constituite la nivel de SSRML... preia analiza dosarului, despre L42/1990 nu poate fi vorba că-i abrogată..., sau poate instanța face opinie separată. Ar putea comisia SSRML... să-ți ofere certificatul de participant..., ai fii de acord cu asemenea soluție?
Memorat
« Răspunde #782 : Iulie 06, 2018, 08:27:24 »

Nu pricep complexitatea la care faci referire. Ai prezentat în instanță un carton pentru acordarea căreia nu există ca temei analiza dosarului depus. Instanța a dispus..., dar pentru acordarea certificatui există o procedură legală. De aceea ai avut pusă întrebarea care dintre comisiile constituite la nivel de SSRML... preia analiza dosarului, despre L42/1990 nu poate fi vorba că-i abrogată..., sau poate instanța face opinie separată. Ar putea comisia SSRML... să-ți ofere certificatul de participant..., ai fii de acord cu asemenea soluție?

Nu pot sa-ti mai dau amanunte fiindca am depus si o plingere penala fiindca si-au batut joc de dosarele depuse de mine.In cazul urmaririi penale este interzis sub sanctiunea legii sa vorbesti de dosarul penal si cuprinsul acestuia.
Memorat
« Răspunde #783 : Iulie 06, 2018, 08:56:52 »

Cornea Embarrassed..., pai ai zeci de dosare 'la activ'... Cry !!!  Pt. fiecare ai depus si p.p. ... Grin ? ? ? Huh
Memorat
« Răspunde #784 : Iulie 06, 2018, 08:59:59 »

Cornea Embarrassed..., pai ai zeci de dosare 'la activ'... Cry !!!  Pt. fiecare ai depus si p.p. ... Grin ? ? ? Huh

Cred ca ai luat-o rau pe ulei aseara si inca nu ti-ai revenit !  Cry Undecided Lips sealed Angry Shocked
Memorat
« Răspunde #785 : Iulie 06, 2018, 09:13:42 »

Cornea...''ocupatorule, pazitorule, degustatorule''...cel ''far' de bidon''...'destupa'... Grin Grin Grin
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #786 : Iulie 06, 2018, 12:28:50 »

Nu pot sa-ti mai dau amanunte fiindca am depus si o plingere penala fiindca si-au batut joc de dosarele depuse de mine.In cazul urmaririi penale este interzis sub sanctiunea legii sa vorbesti de dosarul penal si cuprinsul acestuia.

Mno..., salvat de clopoțel(plângere penală)...? Dar ideea de acordare a unei calități fie aceasta și de participant nu are legătură cu procedura de verificare a dosarului aflată în lucru la autoritatea penală..., deci dacă ai deshis acest topic nu te eschiva și acordă un răspuns..., dar care să nu fie complex..., greoi de înțeles..., joacă simplu pe înțelesul tuturor. Mno..., dacă tot ai amintit de penal poți arăta situația dosarului aflat pe masa procurorului în ce privește condiția din  OUG95/2014 ca orașul de sub Tîmpa să corespundă acordării titlului de luptător determinant.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #787 : Iulie 06, 2018, 23:37:26 »

Încerci să mă faci idiot? Comparația e de prost gust ca și încercarea de a ironiza. Pe L341/2004 s-au depus dosare noi spre completarea celor vechi sau dacă dețin adeverință de luare în evidență(lipsă tipizate), etc., dar obligatoriu trebuiau să figureze în monitorul oficial. Poți indica monitorul oficial în care figurezi?

Fals ! Citeste cu atentie art. 10 alin. 4 din HG 1412/2004 ! Indica-mi articolul de lege care impune conditia ca sa figurezi in MO oficial ! Nu confunda refrenul unora care s-au infipt prin MO si fac matanii la Monitoare Oficiale.Unde legea nu prevede sau nu distinge nici noi n-avem voie sa distingem.Nu putem sa impunem cerinte care nu sint prevazute in lege.Vezi ce cerinte impune legea 341/2004 si HG1412/2004 pentru depunerea dosarului de preschimbare.Orice cerinta invocata in plus fata de prevederile legii inseamna a adauga la lege fapt nepermis care duce la concluzii eronate.Nu putem prin interpretare sa adaugam la lege.Nicio prevedere legala nu face vorbire de aparitia in vreun Monitor Oficial ( MO).

Probalitatea îți aparține..., sasu' e președintele statului nu al vreunui partid..., așa ar trebui să fie..., însă dacă pășește strâmb eu cu ce aș fi dator să nu o fac..., dar totuși revenind la problematica expusă aceea cu revi și legislația aferentă fii amabil și comunică monitorul oficial în care figurezi.

O sa-ti zic imediat dupa ce imi areti prevederea din lege care face referire la conditia de a figura in monitorul Oficial ! Ok ?!  Grin

HG nr.1707/2006

8. La articolul 10, după alineatul (3) se introduc două noi alineate, alineatele (31) și (32), cu următorul cuprins:
"(3,1) Persoanele care nu au certificatul doveditor al titlului acordat potrivit Legii nr. 42/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, sau brevetul de atestare a titlului acordat, datorită pierderii acestora, dar ale căror nume se regăsesc în listele cuprinzând propunerile făcute de SSPR Administrației Prezidențiale pentru eliberarea titlurilor prevăzute la art. 1-3 din Legea nr. 42/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, sau în decretele Președintelui României de atribuire a acestor titluri, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, vor prezenta o declarație pe propria răspundere, autentificată conform legii, și dovada declarării pierderii acestora într-un ziar de largă circulație sau în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a.

(3,2) Persoanele care nu au certificatul doveditor al titlului acordat potrivit Legii nr. 42/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, sau brevetul de atestare a titlului acordat, întrucât acestea nu au fost niciodată ridicate și nici nu mai există posibilitatea eliberării lor, dar ale căror nume se regăsesc în listele cuprinzând propunerile făcute de SSPR Administrației Prezidențiale pentru eliberarea titlurilor prevăzute la art. 1-3 din Legea nr. 42/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, sau în decretele Președintelui României de atribuire a acestor titluri, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, vor prezenta, în acest sens, o declarație pe propria răspundere, autentificată conform legii."

9. La articolul 10, alineatul (4) va avea următorul cuprins:
"(4) Pot solicita eliberarea noului tip de certificat și persoanele care au depus, în vederea acordării uneia dintre calitățile prevăzute de Legea nr. 42/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, documentele necesare la fosta Comisie pentru cinstirea și sprijinirea eroilor Revoluției din Decembrie 1989, dar cărora nu li s-a eliberat certificatul doveditor datorită epuizării, la acea dată, a formularelor tipizate și ale căror nume se regăsesc în listele cuprinzând propunerile făcute de SSPR Administrației Prezidențiale pentru eliberarea titlurilor prevăzute la art. 1-3 din Legea nr. 42/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, sau în decretele Președintelui României de atribuire a acestor titluri, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I. În vederea eliberării noului tip de certificat, solicitanții vor depune la SSPR, în original sau în copie legalizată, documentul din care rezultă depunerea dosarului la această comisie și adeverința prevăzută la alin. (3) lit. d)."

Acum poți posta monitorul oficial...?

Instanta a constatat ca CCSERD 1989 nu si-a facut treaba privind analiza dosarului si dupa verificare sa emita certificatul doveditor.Asa ca nu se pune problema inscrierii in lista inaintata Administratiei Prezidentiale.Insa acest lucru nefiind imputabil subsemnatului nu poate constitui un motiv pentru a nu-mi solutiona cererea si dosarul aferent acesteia , depus in termen legal.Mai clar de atit nu am cum sa-ti explic.E ca povestea aia cu " n-ai sapca , nu poti intra, dar eu ti-am luat sapca si am ascuns-o ! " , adica nu poti invoca propria culpa ca sa ocolesti aplicarea legii.O lege speciala se interpreteaza impreuna cu prevederile legii generale care costituie dreptul comun, nu poti scoate articolele din context si sa le interpretezi in sensul inaplicarii legii , adica in sens negativ.

Atunci instanța de ce a reţinut că te afli deja în posesia certificatului nr. 8362 din 10 septembrie 1992, făcând dovada deja că te-ai remarcat prin fapte deosebite în timpul Revoluţiei din Decembrie 1989, astfel încât SSPRul nu se poate prevala de faptul că dosarul nu a fost constituit în sensul cerinţelor legale? Acel certificat parcă era de participant...

Indică monitorul oficial unde apare certificatul nr. 8362 din 10 septembrie 1992, al cărui posesor ești, situație prezentată instanței așa cum rezultă din decizia ÎCCJ.
Memorat
« Răspunde #788 : Iulie 12, 2018, 16:57:43 »

"Pe legea 42/1990 am depus dosarul in octombrie 1996 , am avut si martori la asta , nu mi s-a eliberat certificatul pina la 13 mai 1997"..."monitorul oficial unde apare certificatul nr. 8362 din 10 septembrie 1992, al cărui posesor ești, situație prezentată instanței așa cum rezultă din decizia ÎCCJ."..."Am spus clar ca nu e definitiva."..."Oriunde este o executare silita este si un titlu executor !"...

George Cosbuc - 'Moartea Lui Fulger' :

" "Nu cerceta aceste legi,
Că eşti nebun când le-nţelegi! "

Cornea F. C., mai "nebun decat sunt...n-am cum s-ajung"...asa ca...'nu gratuit, ci contra cost', rogu-te-as...binevoiesti talica sa ma dumiresti... ? ? ? Grin Grin Grin
Memorat
« Răspunde #789 : Iulie 12, 2018, 17:12:49 »

Bine mai Toporas , daca insisti te las sa lecturezi in liniste ... Grin

Incet , rar, cu pauze de odihna ca sa nu te fortezi excesiv !  Grin

"  Informaţii dosar

Informaţii generale

Părţi

Şedinţe

Căi atac

Citare prin publicitate

Informaţii generale
Nr. unic (nr. format vechi) :   11065/3/2018
Data inregistrarii   02.04.2018
Data ultimei modificari:   12.07.2018
Sectie:   Secţia a II-a Contencios Administrativ şi Fiscal
Materie:   Contencios administrativ şi fiscal
Obiect:   sancţiune pentru neexecutare hotărâre declinat
Stadiu procesual:   Fond

Părţi
Nume   Calitate parte
CORNEA CONSTANTIN FLORIN   Reclamant
SECRETARIATUL DE STAT PENTRU RECUNOAŞTEREA MERITELOR LUPTĂTORILOR ÎMPOTRIVA REGIMULUI COMUNIST INSTAURAT ÎM ROMÂNIA ÎN PERIOADA 1945-1989   Pârât
SECRETAR DE STAT - SORIN VINTILĂ MEŞTER   Pârât

Şedinţe
11.07.2018
Ora estimata: 08:30
Complet: CC - CA1
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Admite cererea. Aplică conducătorului instituţiei publice Secretariatul de Stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989, o amendă de 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de întârziere, care se face venit la bugetul de stat. Obligă pârâtul Secretariatul de Stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989, să plătească în favoarea reclamantului, o penalitate de 500 lei stabilită pe zi de întârziere, până la executarea obligaţiei prevăzute în titlul executoriu sentinţa civilă nr. 2476/2017 a Tribunalul Bucureşti secţia a II-a contencios administrativ şi fiscal.. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la Tribunalul Bucureşti. Pronunţată azi, 11.07.2018, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Încheiere finală (dezinvestire)    11.07.2018

27.06.2018
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 11.07.2018. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată azi, 27.06.2018, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării    27.06.2018

13.06.2018
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 27.06.2018. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată azi, 13.06.2018, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării    13.06.2018

30.05.2018
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 13.06.2018. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică azi, 30.05.2018.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării    30.05.2018 "
Memorat
« Răspunde #790 : Iulie 12, 2018, 17:19:53 »

Florica Kiss..., iar 'pa langa' Huh...'nu pe drum, ci p-aratura' Cool... !? !? !? Grin
Memorat
« Răspunde #791 : Iulie 12, 2018, 17:47:57 »

Da'... ? ? ? Huh   Aaah, da Embarrassed...n-ai vb. de cel penal Cool... !!! Grin   Totusi Kiss...despre ce te-am intrebat Roll Eyes...cred ca ai voie sa vb. Cry ... !!! Cool   Da' fa-o concret Cool...''nu tarnosi mangalul''... !!! Grin
Memorat
« Răspunde #792 : Iulie 16, 2018, 00:22:58 »

De ce nu vorbesti mataluta de PSD si legile justitie Huh  Grin Grin Grin

" Da'... ? ? ? Huh   Aaah, da Embarrassed...n-ai vb. de cel penal Cool... !!! Grin   Totusi Kiss...despre ce te-am intrebat Roll Eyes...cred ca ai voie sa vb. Cry ... !!! Cool   Da' fa-o concret Cool...''nu tarnosi mangalul''... !!! Grin "

No asa mai mere !!! " https://www.facebook.com/100001260220769/videos/1971985492853439/Grin Grin Grin Grin Grin
Memorat
Pagini: 1 ... 51 52 [53] 54 55
Schimbă forumul: