Main Content:

Pagini: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 55

Consultanta juridica gratuita pentru revolutionari ...

Răspuns: Consultanta juridica gratuita pentru revolutionari ...
« Răspunde #360 : Februarie 01, 2014, 17:52:25 »

" Conform art. 303 alin. 2 cod procedura civila, motivarea recursului se va face inauntrul termenului de recurs atunci cand partea expune motivele sale prin memoriu separat de declaratia de recurs, termenul pentru depunerea motivelor de recurs socotindu-se de la comunicarea hotararii.

De asemenea, art. 103 cod procedura civila arata ca neefectuarea unui act de procedura in termenul prevazut de lege pentru realizarea sa atrage decaderea partii din dreptul de a intocmi actul corespunzator, afara de cazul cand legea prevede altfel, iar prin dispozitia speciala continuta de art. 306 cod procedura civila se arata ca recursul este nul daca nu va fi fost motivat in termen."
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • partid în Ro = „ grup infracţional organizat "
  • Vezi Profilul
« Răspunde #361 : Februarie 02, 2014, 12:42:57 »

" Conform art. 303 alin. 2 cod procedura civila, motivarea recursului se va face inauntrul termenului de recurs atunci cand partea expune motivele sale prin memoriu separat de declaratia de recurs, termenul pentru depunerea motivelor de recurs socotindu-se de la comunicarea hotararii.

De asemenea, art. 103 cod procedura civila arata ca neefectuarea unui act de procedura in termenul prevazut de lege pentru realizarea sa atrage decaderea partii din dreptul de a intocmi actul corespunzator, afara de cazul cand legea prevede altfel, iar prin dispozitia speciala continuta de art. 306 cod procedura civila se arata ca recursul este nul daca nu va fi fost motivat in termen."

Atunci spune-mi te rog cum rămâne cu prevederile Art. 287
" 2.arătarea hotărârii care se atacă;
3.motivele de fapt şi de drept pe care se întemeiază apelul;
4.dovezile invocate în susţinerea apelului;
5.semnătura.
(2)Cerinţele de la pct. 2 şi 5 sunt prevăzute sub sancţiunea nulităţii, iar cele de la pct. 3 şi 4, sub sancţiunea decăderii. ACESTE CERINŢE POT fi împlinite PÂNĂ CEL mai târziu LA PRIMA ZI de ÎNFĂŢIŞARE, iar lipsa semnăturii, în condiţiile prevăzute de art. 133 alin. (2)."
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
« Răspunde #362 : Februarie 02, 2014, 18:20:19 »

Atunci spune-mi te rog cum rămâne cu prevederile Art. 287
" 2.arătarea hotărârii care se atacă;
3.motivele de fapt şi de drept pe care se întemeiază apelul;
4.dovezile invocate în susţinerea apelului;
5.semnătura.
(2)Cerinţele de la pct. 2 şi 5 sunt prevăzute sub sancţiunea nulităţii, iar cele de la pct. 3 şi 4, sub sancţiunea decăderii. ACESTE CERINŢE POT fi împlinite PÂNĂ CEL mai târziu LA PRIMA ZI de ÎNFĂŢIŞARE, iar lipsa semnăturii, în condiţiile prevăzute de art. 133 alin. (2)."

Art. 287 din vechiul cod de procedura civila reglementeaza APELUL.Apelul fiind o cale de atac devolutiva ( se poate rediscuta cauza in fond ) nu este restrictiv ca si recursul.Este o mare diferenta intre calea de atac a apelului si cea a recursul.Recursul este o cale de atac nedevolutiva ( se judeca numai motivele de nelegalitate a hotaririi judecatoresti atacate cu recurs).
Memorat
« Răspunde #363 : Februarie 02, 2014, 18:32:09 »

" Daca luam spre comparatie apelul si recursul vom observa:

Conform art 470 alin. (5) din NCPC mie imi pare ca se poate considera ca motivarea trebuie facuta pana la momentul expirarii termenului de apel, ceea ce ar insemna ca nu se mai poate depune doar declaratia de apel si apoi pana pe la termenul din apel sa se redacteze si motivarea apelului.

Acest text de lege cum este interpretat de instante?
Cunoaste cineva un caz concret solutionat de instanta de apel pe acest aspect?

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_396119/Motivarea-apelului-in-noul-Cod-de-procedura-civila-a-ramas-nechimbat-fata-de-vechiul-cod.html#ixzz2sBOqB8t4
Follow us: Avocatnetro on Facebook "

Conform NCPC se pare ca si apelul numai poate fi motivat pina la primul termen de judecata urmind a fi motivat in termenul de apel ca curge de la comunicare sau de la momentul in care apelantul a intrat in posesia sentintei primei instante.
Memorat
« Răspunde #364 : Februarie 02, 2014, 18:38:26 »

" Motivarea trebuie făcută înăuntrul termenului de apel. Pot declara apelul în şedinţa în care se pronunţă sentinţa, pot să-l declar după pronunţare (înainte de comunicare), pot să-l declar după cumunicare fără să-l motivez. În toate aceste cazuri, voi putea să-l motivez ulterior, dar nu mai tîrziu de ziua în care expiră termenul de apel.

Mai mult, cred că pot reveni cu precizări şi completări privind motivarea, cu condiţia de a le depune tot pînă la termenul limită - adică pînă în ziua în care expiră dreptul de a face apel.

Instanţa nu va avea altceva de făcut decît să se aplece asupra acelui gulaş de motive pe care eu am binevoit să i le trimit prin motivarea iniţială, prin precizări şi prin completările ulterioare, cu condiţia ca ele să fie depuse în termenul de apel.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_396119/Motivarea-apelului-in-noul-Cod-de-procedura-civila-a-ramas-nechimbat-fata-de-vechiul-cod.html#ixzz2sBQkKvlV
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #365 : Februarie 02, 2014, 19:23:04 »

" Daca luam spre comparatie apelul si recursul vom observa:

Conform art 470 alin. (5) din NCPC mie imi pare ca se poate considera ca motivarea trebuie facuta pana la momentul expirarii termenului de apel, ceea ce ar insemna ca nu se mai poate depune doar declaratia de apel si apoi pana pe la termenul din apel sa se redacteze si motivarea apelului.

Acest text de lege cum este interpretat de instante?
Cunoaste cineva un caz concret solutionat de instanta de apel pe acest aspect?

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_396119/Motivarea-apelului-in-noul-Cod-de-procedura-civila-a-ramas-nechimbat-fata-de-vechiul-cod.html#ixzz2sBOqB8t4

Conform NCPC se pare ca si apelul numai poate fi motivat pina la primul termen de judecata urmind a fi motivat in termenul de apel ca curge de la comunicare sau de la momentul in care apelantul a intrat in posesia sentintei primei instante.

fuk. Eu sunt în recurs. Am încurcat borcanele. se mai poate face ceva?
ar fi o posibilitate de a "jongla" cu ameninţarea de nulitate în sensul că aş fi "indicat" greşit calea de atac : recurs în loc de apel, deşi sentinţa tribunalului se "termină" cu fraza: "cu drept de RECURS în termen de 15 zile DE LA PRONUNŢARE !!!" ) . O altă variantă la care mă gândesc este de a contesta procesul verbal făcut de poştă prin care vezi Doamne "nu m-a găsit acasă" bla bla bla, căci NU AM SEMNAT NICĂIERI DE PRIMIRE, cu alte cuvinte "comunicarea sentinţei" este viciată.
  Dacă ai altă idee aştept cu nerăbdare. am înnebunit când mi-ai răspuns că "la revedere recurs" şi, mai ales când am văzut că ai dreptate. Confuzia mea se datorează "experienţelor" anterioare când nu am avut "parte" de o astfel de situaţie ( am depus motivarea la prima zi de judecată fără probleme )
  În concluzie ... spune-mi te rog dacă ai vreo idee.
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
« Răspunde #366 : Februarie 02, 2014, 19:31:26 »

Fa ceva cu posta si data comunicarii, ca sa te incadrezi in termen.
Memorat
« Răspunde #367 : Februarie 03, 2014, 19:53:38 »

Domnule Florin
Multumesc pentru promtitudinea cu care mi-ai raspuns.
Situatia financiara insa nu-mi permite o refinantare.
Creditul trebuie platit dintr-un singur venit cu mult mai mic decat la data creditarii.
Cu stima.
 " http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-16537733-facilitati-pentru-persoanele-care-credite-banci-salariu-maxim-1610-lei-lunar-rata-redusa-timp-doi-ani-credit-fiscal-dupa-aceasta-perioada.htm '
 " Facilitati pentru persoanele care au credite la banci si un salariu maxim de 1610 lei lunar: Rata redusa timp de doi ani, credit fiscal dupa aceasta perioada. Efortul bugetar ar putea ajunge la 4 mld lei doar pentru 2014
de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 februarie 2014, 18:51 Economie | Finanţe

Persoanele fizice cu credite la banci si cu salariu mediu net mai mic sau egal cu 1.610 lei vor putea sa obtina o reducere la jumatate a ratei, dar nu mai mult de 500 lei lunar, timp de doi ani, urmand ca dupa aceasta perioada sa beneficieze de un credit fiscal de la stat tot timp de doi ani, in valoare de 200 lei lunar.

Aceasta facilitate, care a fost anuntata luni seara de premierul Victor Ponta si care este optionala, se poate acorda tuturor persoanelor fizice, salariati sau pensionari, cu conditia de a avea un venit lunar mai mic sau egal cu salariu mediu net, de 1.610 lei, si sa nu aiba restante la plata ratelor mai vechi de 90 de zile.

Masura ar putea viza 907.000 debitori, a fost discutata cu Banca Nationala si agreata de partenerii internationali ai Romaniei, a precizat primul ministru.

Dupa aceasta perioada de doi in care un debitor poate beneficia de reducerea la jumatate a ratei, statul acorda un credit fiscal "pentru a acoperi cresterea dobanzii pentru cei doi ani de scadere a ratei", a afirmat Ponta.

Efortul financiar al statului va fi doar in 2014 4 miliarde de lei daca toate persoanele fizice aplica pentru aceasta facilitate.

"Daca ai un credit, venituri sub 16 mil lei vechi, daca nu ai restante mai vechi de 90 de zile vei plati doar jumatate din rata, doi ani, in speranta ca peste doi ani intreaga situatie ecobnomica sa continue sa se imbunatateasca. Dupa acesti doi ani diferenta de dobanda o suporta statul din reducerea impozitului pe venit", a explicat primul ministru.

Ministrul delegat pentru buget, Liviu Voinea, a explicat, intr-o conferinta comuna de presa organizata la Palatul Victoria, ca orice persoana fizica ce intruneste conditiile "poate opta pentru a isi reduce pana la jumatate rata, timp de doi ani, si statul ii da peste doi ani credit fiscal de 200 de lei, aceasta e propunerea, timp de pana la doi ani".

"Cat timp a functionat facilitatea de reducere a ratei atat functioneaza si facilitatea de credit fiscal", a explicat acesta, adaugand ca banca nu poate mari dobanda.

Perioada de maturitate a creditului se va prelungi cu perioada de reducere a ratei, a adaugat Voinea, in opinia caruia bancile nu au "de ce sa nu fie de acord (cu propunerea guvernului), e o situatie castig - castig".

Guvernul are in vedere, prin aplicarea acestui sistem, sa aduca in economie 4 mld lei pe an, ceea ce echivaleaza cu "o crestere suplimentara cu 1% din PIB pe doi ani". In plus, statul castiga suplimentar din TVA 900 mil lei iar indirect revine la buget "o treime din crestere economica".

"Lumea poate sa ramana cu bani in bunzunar. Peste doi ani, cand va trebui sa plateasca rata amanata,  statul ii da un credit fiscal. Ce-l costa azi. Ce-l costa maine - nimic. (...) Se muta lichiditatea care acum sta in sectorul bancar direct la populatie si in economie", a argumentat el.

"Cetateanul castiga de doua iori, acum ramane cu banii in buzunar, si peste doi ani ca isi plateste rata din creditul fiscal", a mai spus el.

Citeste aici si Facilitati pentru persoanele cu credite restructurate, solutie a Guvernului pentru consum "

[/size][/color]
Memorat
  • Kobra 22
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #368 : Februarie 03, 2014, 21:22:22 »

Domnule Florin
Creditul trebuie platit dintr-un singur venit cu mult mai mic decat la data creditarii.
Cu stima.
 " http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-16537733-facilitati-pentru-persoanele-care-credite-banci-salariu-maxim-1610-lei-lunar-rata-redusa-timp-doi-ani-credit-fiscal-dupa-aceasta-perioada.htm '
 " Facilitati pentru persoanele care au credite la banci si un salariu maxim de 1610 lei lunar: Rata redusa timp de doi ani, credit fiscal dupa aceasta perioada. Efortul bugetar ar putea ajunge la 4 mld lei doar pentru 2014
de R.M.     HotNews.ro

Persoanele fizice cu credite la banci si cu salariu mediu net mai mic sau egal cu 1.610 lei vor putea sa obtina o reducere la jumatate a ratei, dar nu mai mult de 500 lei lunar, timp de doi ani, urmand ca dupa aceasta perioada sa beneficieze de un credit fiscal de la stat tot timp de doi ani, in valoare de 200 lei lunar.

Aceasta facilitate, care a fost anuntata luni seara de premierul Victor Ponta si care este optionala, se poate acorda tuturor persoanelor fizice, salariati sau pensionari, cu conditia de a avea un venit lunar mai mic sau egal cu salariu mediu net, de 1.610 lei, si sa nu aiba restante la plata ratelor mai vechi de 90 de zile.

Masura ar putea viza 907.000 debitori, a fost discutata cu Banca Nationala si agreata de partenerii internationali ai Romaniei, a precizat primul ministru.

Dupa aceasta perioada de doi in care un debitor poate beneficia de reducerea la jumatate a ratei, statul acorda un credit fiscal "pentru a acoperi cresterea dobanzii pentru cei doi ani de scadere a ratei", a afirmat Ponta.

Efortul financiar al statului va fi doar in 2014 4 miliarde de lei daca toate persoanele fizice aplica pentru aceasta facilitate.

"Daca ai un credit, venituri sub 16 mil lei vechi, daca nu ai restante mai vechi de 90 de zile vei plati doar jumatate din rata, doi ani, in speranta ca peste doi ani intreaga situatie ecobnomica sa continue sa se imbunatateasca. Dupa acesti doi ani diferenta de dobanda o suporta statul din reducerea impozitului pe venit", a explicat primul ministru.

Ministrul delegat pentru buget, Liviu Voinea, a explicat, intr-o conferinta comuna de presa organizata la Palatul Victoria, ca orice persoana fizica ce intruneste conditiile "poate opta pentru a isi reduce pana la jumatate rata, timp de doi ani, si statul ii da peste doi ani credit fiscal de 200 de lei, aceasta e propunerea, timp de pana la doi ani".

"Cat timp a functionat facilitatea de reducere a ratei atat functioneaza si facilitatea de credit fiscal", a explicat acesta, adaugand ca banca nu poate mari dobanda.

Perioada de maturitate a creditului se va prelungi cu perioada de reducere a ratei, a adaugat Voinea, in opinia caruia bancile nu au "de ce sa nu fie de acord (cu propunerea guvernului), e o situatie castig - castig".

Guvernul are in vedere, prin aplicarea acestui sistem, sa aduca in economie 4 mld lei pe an, ceea ce echivaleaza cu "o crestere suplimentara cu 1% din PIB pe doi ani". In plus, statul castiga suplimentar din TVA 900 mil lei iar indirect revine la buget "o treime din crestere economica".

"Lumea poate sa ramana cu bani in bunzunar. Peste doi ani, cand va trebui sa plateasca rata amanata,  statul ii da un credit fiscal. Ce-l costa azi. Ce-l costa maine - nimic. (...) Se muta lichiditatea care acum sta in sectorul bancar direct la populatie si in economie", a argumentat el.

"Cetateanul castiga de doua iori, acum ramane cu banii in buzunar, si peste doi ani ca isi plateste rata din creditul fiscal", a mai spus el.

Citeste aici si Facilitati pentru persoanele cu credite restructurate, solutie a Guvernului pentru consum "

[/size][/color]

Iti multumesc inca o data Florin, pentru informatia postata.
 As intreba doar un singur lucru. Sintagma "Rata lunara" se refera strict numai la rata lunara ?
 Sau la rata + dobanda lunara ?
 Pun aceasta intrebare, deoarece rata lunara este foarte mica, ( echivalentul a 10 - 15 % din valoarea lunara de rambursat) restul de 85% reprezentand-o dobanda.
 Mai concret: CE SUBVENTIONEAZA STATUL ? RATA, DOBANDA, sau  RATA + DOBANDA LUNARA CONFORM GRAFICULUI DE RAMBURSARE ?
 Poate imi oferi ceva lamuriri in sensul acesta.
 Cu stima.
Memorat
« Răspunde #369 : Februarie 03, 2014, 22:27:02 »

Domnule Florin
Cu stima.
de R.M.     HotNews.ro

[/size][/color]

Iti multumesc inca o data Florin, pentru informatia postata.
 As intreba doar un singur lucru. Sintagma "Rata lunara" se refera strict numai la rata lunara ?
 Sau la rata + dobanda lunara ?
 Pun aceasta intrebare, deoarece rata lunara este foarte mica, ( echivalentul a 10 - 15 % din valoarea lunara de rambursat) restul de 85% reprezentand-o dobanda.
 Mai concret: CE SUBVENTIONEAZA STATUL ? RATA, DOBANDA, sau  RATA + DOBANDA LUNARA CONFORM GRAFICULUI DE RAMBURSARE ?
 Poate imi oferi ceva lamuriri in sensul acesta.
 Cu stima.

Memorat
« Răspunde #370 : Februarie 03, 2014, 22:34:57 »

Raportul dintre citimea din rata lunara reprezentind " principalul " adica rambursare credit si citimea reprezentind dobinda perceputa de banca depinde de cit de mult s-a platit din credit.Din analiza textului rezulta ca rata lunara este privita in sens larg ( necesarul de rambursat lunar - care cuprinde principalul ( rambursare din credit ) si dobinda.Asta reiese din interpretarea logica a textului si din cite stiu din experienta personala cu bancile.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #372 : Februarie 03, 2014, 23:44:15 »

Da, probabil, dar e sigur ca este "opera" guvernarii Basescu-Boc, sa nu uitam.
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #373 : Februarie 09, 2014, 13:00:51 »

colegului "Florin1989"

Mulţumesc pentru sfat.
 E posibil să am o problemă cu el.

V-am trimis un mesaj.
Memorat

Pagini: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 55
Schimbă forumul: