Main Content:

Pagini: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 63

Activitatea SSPR

• Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Activitatea SSPR
« Răspunde #810 : Februarie 06, 2020, 16:58:13 »

Stiti ca sunt citeva zeci de urmasi de erou-martir ramasi fara certificat?de ce?au plecat in strainatate de SARACIE si nu au stiut de 341/2004.pentru ei nu face nimeni petitii sa fie repusi in termen din oficiu?
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #811 : Februarie 06, 2020, 18:55:56 »

CE CREDE TI MAI CONTEAZA SACRIFICIUL REVOLUTIONARILOR DIN DEC 89?

Nu e corect să legați (să condiționați) drepturile obținute de către o categorie de frustrările alteia.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #812 : Februarie 06, 2020, 19:01:05 »

Dacă revoluționarii s-au lăsat manipulați și s-au împărțit într-o puzderie de aociații antagonice, nu e vina celor din A.F.D.P.R.

Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #813 : Februarie 06, 2020, 19:59:19 »

Stiti ca sunt citeva zeci de urmasi de erou-martir ramasi fara certificat?de ce?au plecat in strainatate de SARACIE si nu au stiut de 341/2004.pentru ei nu face nimeni petitii sa fie repusi in termen din oficiu?
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #814 : Februarie 06, 2020, 20:38:04 »

Pe topical: Activitatea S.S.P.R. - Dorind să-I răspunsd d-lui MARTINEL, la întrebarea :

Inexplicabil, nu mai scăpam de mesajul:
Ultimul mesaj de la IP tău a fost acum mai puţin de 60 secunde. Te rugăm să încerci mai tarziu.
Cu toate că am închis și intrat după 10 – 15 minute, sau și după o jumate de oră.

De aceea-I transmit aici răspunsul de pe respectivul topic:
   A. Unii dintre cei care au căzut, au fost singuri, nu au fost căsătoriți, având și o vârstă ... la apariția Legii 341/2004, nu avea cine să-i promoveze;

B. Unii din cei care au căzut, nu aveau copii, iar până la preschimbarea apărută cu apariția Legii nr. 341/2004, nu a mai avut cine să apară ca și ei să poată apare cu Certificatul preschimbat;

C. Cei care au fost uciși au fost tineri, copiii unor părinți care s-au stins de durere, cine să le mai solicite preschimbarea pe legea nr. 341/2004;

D. Dacă singurii urmași au fost părinții și totuși aceștia mai trăiau la momentul apariției Legii nr. 341/2004, au fost destule cazuri când nu aveau logistica necesară să afle, ori să aibă documentele solicitate preschimbării;

E. Da, urmașul/urmașii au plecat din țară, la muncă, ori la alte rude și la momentul apariției Legii nr. 341/2004, nu aveau habar că dobânditul certificat pe vechea lege, trebuia preschimbat pă noua lege;

F. Urmașul exista fizic, însă măcinat de suferință și de boli, nu mai avea capacitatea și nici energiile de a participa la campania preschimbării cerută de Legea nr. 341/2004;

G. Nici cei care au scăpat cu zile, nu s-au înghesuit a-i sprijini pe urmașii celor care au fost uciși, așa cum prevedea noua Lege nr. 341/2004;

H. A existat și încă există - ca mai peste tot - o invidie a unei largi categorii beneficiară a Legii nr. 341/2004, față de această nefericită categorie (sub lozinca: ”-Voi nu ați fost acolo”, noi am fost curajoși, viteji, am dus revoluția mai departe ) ;

I. Nu trebuie uitat că cei uciși în timpul ”Evenimentelor revoluționare”, numai cei din MI și MApN erau ”Eroi Martiri”, civilii care nu au fost uciși în confruntări directe, erau ”Decedați în legătură cu”, numai în noua Lege nr. 341/2004, cele două ”categorii de decedați”, au fost considerați ”Eroi-Martiri” - aici apare un al motiv pentru care urmașii din Cochîrleaua din Vale, nu au depus dosar de preschimbare;

J. Punctul I, este aplicabil numai celor uciși care îndeplineau condiția că erau din rândul civililor, că pentru cei care aveau o haină militară, a avut grijă ministeru' să le moșească dosaru' așa cum cerea Legea nr. 341/2004, indiferent cum au murit sau pentru cine au luptat;

K. Pe legea nr. 41/1990, analizarea dosarelor de către comisie se efectua întâi pentru decedați, însă pe noua Lege 341/2004, analizarea dosarelor s-a făcut de-avalma, prioritatea având cel ce dădea mai atare … din coate. De unde să mai vină urmașul din Cocârleau din Vale să mai adauge la dosar nu-ș ce cârtie de la Primărie ?

L. Asociațiile de revi, au depus dosare, pentru cei care solicitau noul certificate, n-au scormonit și depus forțat, tâtâș, obligatoriu pentru toți urmașii. Unii având de satisfăcut cererilor ”membrilor”, nu ale ”nemembrilor” din Cocârleaua din Vale;

M. La nivelul județelor nr. asociațiilor s-au multiplicat și, dacă nu erai membrul ei, asociația nu te promova. Ce să mai caute ”milogii de urmași care la revoluție nu au stat în fața gloanțelor”;

N. Cikă c-am așa stat-au trebile cu cerințele schimbării. D'a zic eu așa că n-am înțelesu, de ce trebuia o nouă lege, care a anulat-o pe a din-tâi ? Io văz că Deținuții polilic au un Decret Lege nr. 118/1990 și nu altă lege. Tot la fel văd că Veteranii au o singură lege, nr. 44/1994 și nu n-legi, toate cu norme de aplicare și cu Ordonanțe ce ”dezbracă legea.”

O. La cei pe Legea 309/22 mai 2002 (privind recunoasterea si acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar în cadrul DirecŃiei Generale a Serviciului Muncii în perioada 1950 – 1961) - tot lege specială - analizarea faptelor, se face de către o comisie la nivel de județ, care  dă o Hotărâre, pentru cel analizat, Comisia analizând un număr subțirel de pagini. Iar beneficiarul nu cred că mai este reexamninat, răsverificat și răsinterpretat, ca la noi. Dar numai pentru cei de pe lg. 341/2004, lucrurile stau pe dos față de cei mai din față.

P. Pre mulți oi oțărâ și s-or oțărî și dânșii la mine, da nu-I bai, las’ că puțină oțăreală chiar trebe multora. Amu îmi spune și mie cineva de ce nu s-o mers – pentru Eroii-Martiri, cu recunoașterea, cu preschimbarea din oficiu – dacă dosarul pe Legea 42/90 exista ? Și întrebarea cea mai normal: de ce a fost nevoie de o altă lege și s-a betjit/anulat fosta lege ? De ce nu s-o ”modernizat” legea existentă la fel ca la legile Deținuților, Veteranilor, magistraților, etc., etc. ?

Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #815 : Februarie 06, 2020, 21:00:58 »

Si,totusi,eroi-martiri publicati in decrete presidentiale(decret 1379/2006 ex.),au urmasi fara certificate.
Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #816 : Februarie 06, 2020, 21:30:31 »

Domnule vamil vedeti ca dezinformatiin legatura cu eroi si urmasi in legatura cu ;egea 42 respctiv legea 341 va rog sa va informati inaite de a dezinfoma la formarea legi 341 au fost reprezentati si urmasi ar fi prea lunga povestea sa vo spun aci daca doriti contactatima sa spun cum sa nascut legea 341[/size]
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #817 : Februarie 06, 2020, 22:07:53 »

Ati urmarit emisiunea de la Nasul Tv?sincere aprecieri.
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #818 : Februarie 07, 2020, 15:13:07 »

Biletele CFR de anul trecut 2019 ramin valabile pina la 29.02.2020
Memorat
« Răspunde #819 : Februarie 07, 2020, 21:09:57 »

Da, astazi a fost publicat un anunt pe site-ul guvernului in legatura cu aceasta.

www.sspr.gov.ro/index.php?comunicate&id=1346
Vineri, 7 februarie 2020

Prelungire valabilitate bilete CFR 2019.  CFR Călători informează că biletele de călătorie gratuită pentru revoluționari acordate
în baza Legii nr. 341/2004 pentru anul 2019 își prelungesc perioada de valabilitate până la data de 29 februarie 2020, inclusiv.
« Ultima modificare: Februarie 08, 2020, 12:08:40 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #820 : Februarie 08, 2020, 12:19:25 »

www.sspr.gov.ro/index.php?comunicate&id=1347
Vineri, 7 februarie 2020

Comunicare concurs

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #821 : Februarie 09, 2020, 21:22:46 »

Cei cărora le-a făcut vînt din secretariatul de stat la preluarea mandatului, Dorel Haraga al nostru și Ioan Demi de la Brașov, au început să îl atace pe față pe Nicolae Puiu Fesan.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #822 : Februarie 09, 2020, 21:29:11 »

Dorel Haraga
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3209187875775436&set=a.344911315536454&type=3&theater
Oare MAFIA TRANSPARTINICĂ este mai puternică decât SISTEMUL JURIDIC AL ROMÂNIEI?
MAFIA TRANSPARTINICĂ , cea care A METASTAZAT CORUPȚIA ÎN ÎNTREGUL APARAT DE STAT, ETSE DEASUPRA LEGII?

Ioan Demi Dacă nu cunoștea Președintele României situația.....nu ajungeau certificatele de la imprimerie la Parchet !

Dorel Haraga Posibil.

Doru Sandru Nu cred ce zici tu Demi,fără supărare!

Ioan Demi Doru Sandru Chiar, nu pot să mă supăr....timpul va demonstra că am avut dreptate...!
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #823 : Februarie 11, 2020, 09:31:32 »

Cei cărora le-a făcut vînt din secretariatul de stat la preluarea mandatului, Dorel Haraga al nostru și Ioan Demi de la Brașov, au început să îl atace pe față pe Nicolae Puiu Fesan.

PUNCT  DE  VEDERE!!.

Am  trecut CITIND prin  istore, activitatea  partidelor  politice  referitor la punerea in drepturi a Revolutionarilor  si am constatat ca parca PNL ar avea un aport in plus  la acordari  de drepturi  si  PSD  are  un plus privind tergiversari si neacordari de drepturi!?  "NU STIU CE S-A INTIMPLAT ACUM LA OMAGIEREA CELOR 30 ANI DE LA REVOLUTIE!!?.  macar o tinichea de tabla la toti Revolutionarii!! pentru  copii.nepoti si pentru istorie!. O tinichea care costa 1 leu  si brevetul 25 bani. total 1,25 lei. Mai este o problema!?  cum  e posibil cind in fruntea partidului aflat la putere in parlament si la guvernare am avut membrii  ai  P,S.D si n-au facut nimic?? AU PROMIS si PNLca va face ceva dar pina in prezent s-au limitat la Veterani,Detinuti si Vaduve. Cica v-a veni si vremea noastra dar nu  stiu cind, deoarece noi nu stim inca citi suntem  adevarati, mai putin adevarati; intrusi, introdusi mai prin fata,mai prin spate! unii din Ploiesti, altii din Pitesti de pe la Vaslui chiar din Calmatui!!??.
  Datii tare  si nu va lasati: "PINA NU VA DESFIINTSTI""
  VA DORESC  SUCCES! in organizarea in gasti, haite, uniuni  si alte organizatii distructibile!.....?  UNIRE INSEAMNA SA AJUNGETI LA UN NUMITOR COMUN!!!>>. Mai lasati reprosurile ce a fost si lasatii in pace pe cei care vor sa faca  ceva pozitiv privind respectarea Legilor!!  ce a fost s-a dus..
Memorat

Petre,
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #824 : Februarie 11, 2020, 11:23:38 »

La cine vă referiți, la domnul Haraga, sau la mine?
Memorat
Pagini: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 63
Schimbă forumul: