Main Content:

Pagini: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 50

Activitatea SSPR

• Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Activitatea SSPR
« Răspunde #510 : Ianuarie 12, 2019, 20:42:12 »

Domnule Silviu, am sa sterg postarea dv si as vrea sa nu va suparati. Puteti sa repostati documentul dupa ce anonimizati total paginile respective. Sper sa ma intelegeti. Puteti sa ma sunati daca doriti.

Nu este nici o supărare! Aveţi dreptate.
Memorat
« Răspunde #511 : Ianuarie 12, 2019, 20:44:03 »

Vechiul dv numar, inregistrat la inscriere - 0722703622 -, nu mai este valabil, deci va rog sa ma suntati dv - 0727363699. Multumesc.
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #512 : Ianuarie 12, 2019, 21:36:41 »

Un coleg mi-a trimis Întîmpinarea ataşată rugîndu-mă să comentez: cum Vicepreşedintele CPRD devenit Secretar de Stat, îşi anulează semnătura dată pe documentele parlamentare ...
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #513 : Ianuarie 12, 2019, 21:41:29 »

Pentru colegii care nu au cont pe portal ...

Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #514 : Ianuarie 12, 2019, 21:43:34 »

Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #515 : Ianuarie 12, 2019, 22:03:43 »

Şi acum comentariul!
Faptul că s-a schimbat SS nu înseamnă anularea, modificarea, etc. a acţiunilor în curs începute de predecesor!
Ca să anulezi o acţiune în judecată îţi trebuie motive legale serioase.
În cazul nostru, anularea Deciziei 129 ar duce la inutilitatea proceselor generate!
Dar, pentru anularea deciziei este necesară o bază legală: viciu de procedură, viciu de formă, etc.
Conform punctului de vedere al lui Marcel, acest viciu există! Alcătuirea Comisiei art.9^2 nu a respectat
dispoziţiile legale şi, pe cale de consecinţă, deciziile Comisiei sunt nule.
Secretarul de Stat are sarcina să asigure buna funcţionare a secretariatului! Prin urmare, atîta timp cît
Decizia nr. 129 produce efecte, Secretarul de Stat este obligat să contrasemneze documentele emise de
reprezentantul juridic al Secretariatului.
În acest mod poate fi explicată semnătura Secretarului de Stat pe "Întîmpinarea"  prezentată!
Putem discuta despre o atitudine contradictorie dacă viitoarele documentele emise de domnia sa, contrazic trecutul.
Fiţi atenţi la formularea răspunsului la întîmpinare! Sunt foarte utile documentele aflate pe site-ul SSPR-ului.
Sănătate şi mai mult noroc în anul care a început!

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #516 : Ianuarie 13, 2019, 18:24:47 »

Cred ca noi, mă refer la cei din București, ar trebui să dăm mai multe informații despre ce se întîmplă la secretariatul de stat pentru toți revoluționarii, mai ales celor din alte orașe. Iar dintre noi, cei care sînt mai informați ar trebui să ne transmită la rîndul lor ceea ce află din instituție. Ar fi bine și chiar vă rog să ne spuneți mai multe. Eu am aflat, de exemplu, că saptamna aceasta nu a putut fi întrunită comisia pnetru că două angajate s-au declarat bolnave în aceeași zi și astfel nu s-a putut asigura cvorumul. E adevărat? Daca e adevărat, a verificat cineva daca individele chiar erau bolnave?
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #517 : Ianuarie 13, 2019, 22:01:06 »

De pe Grup SSRML 1945 - 1989
https://www.facebook.com/groups/535511046964909/557139534802060/?comment_id=560169071165773&notif_id=1547408823810107&notif_t=group_comment_reply
Marcel Dumitrescu Pentru domnul Tarnaveanu si ceilalti curiosi, Raspunsul este “DA”! Admiterea Contestatiei este executorie!CPRD este investita, prin lege, ca autoritate ierarhica superioara (doar in acest caz!) si refuzul punerii in executare are conotatie penala (abuz in serviciu!). Pentru ca anuleaza in mod abuziv efectele juridice ale unei institutii fundamentale a Dreptului Administrativ : recursul ierahic! SSPR-ul avea (si are permanent!) doua posibilitati: sa solicite CPRD , pe baza de probe, retragerea avizului (in mod individual!) sau sa solicite instantei, tot pe baza de probe, obligarea CPRD sa retraga avizul favorabil sau chiar sa solicite direct anularea certificatului (Retragerea avizului de catre CPRD este obigatorie si in acest ultim caz!). Pe de alta parte, Deciziile “Comisiei Mester” sunt lovite de nulitate (relativa), pentru ca au in componenta doi membri aflati in vadita stare de incompetenta, fiind angajati ai Cabinetului demnitarului: domnii Hamar si Cristea. Este vorba de o incompetenta legala, nu profesionala, intelectuala , samd.! (Unii termeni juridici au alt inteles decat in limbajul cotidian!). Din pacate si domnul Coca face aceeasi greseala (juridic = abuz in serviciu!) prin numirea domnului Balint. Adica si deciziile acestei “Comisii 9^2” sunt lovite de nulitate! “Prostie”?! “Interese superioare”?! Vom vedea! ( Sugestie pentru SS: daca exista unele “interese superioare”, sa-l “faca “ functionar public pe onorabilul domn si numirea sa in “Comisie” devine perfect legala!). Daca domnul Coca nu ia masuri urgente de intrare in legalitate, SSPR va trebui sa plateasca cheluieli de judecata (plus daune pentru cei care le-au solicitat!) care vor secatui bugetul institutiei si va trebui sa raspunda in solidar cu domnul Mestere ( si altii, daca vor fi gasiti vinovati). Faptul ca domnul Mester sustine ca a prevazut in buget un capitol pentru cheltuieli de judecata si despagubiri (si daca exista un document oficial in acest sens) este dovada irefutabila ca infractiunea a fost comisa cu premeditare (circumstanta agravanta!) si constituie o dovada (indirecta) a recunosterii abuzului! Domnul Coca poate uza de art. 1, alin (6) din legea 554/2004.Si i s-a adus la cunostinta. Despre aberatia juridica numita generic OUG 95/2014 si “inghetarea” indemnizatiilor tot prin ordonante, vorbim alta data. P.S. In momentul de fata, L 341/2004 ( in fapt, OUG 95/2014) prevede 3 tipuri de indemnizatii: “reparatorii” (obligatorii), “de gratitudine” (facultative) si “ adăugată la pensia pentru limită de vârstă” ( drept constituit in baza unei legi speciale, dar... Din punctul meu de vedere, reprezinta o recunostere a “contributiei in natura”. Rog juristii mai priceputi decat mine sa dezvolte “conceptul”! Domnului Nicolicea “i-a suras ideea”!). Toate cele 3 tipuri de indemnizatie au un izvor comun, insa au caractere juridice diferite! "Cine are ochi sa vada, urechi sa auda si minte sa priceapa!" E un citat din Biblie care m-a determinat sa o citesc de cateva ori! N-am inteles-o nici acum! Si nici ce imi lipseste, ca aparent, le am pe toate! Sa aveti sanatate si noroc in viata!
Memorat
  • Mihai S
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #519 : Ianuarie 14, 2019, 09:17:25 »

Iata cu ce se ocupa fostul Vicepresedinte al CPRD actualul Secretar de Stat, SE CONTRAZICE SINGUR - RUSINE MARE!
Memorat
  • Mihai S
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #520 : Ianuarie 14, 2019, 09:19:14 »

Pentru colegii care nu au cont pe portal ...

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #521 : Ianuarie 16, 2019, 07:07:29 »

Prin ce se conrazicea? Vă rog să îmi spuneți pentru că eu nu văd contradicția.
În schimb văd că reînființează Colegiul Revoluționarilor desființat de Meșter.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #522 : Ianuarie 16, 2019, 07:10:41 »

COMUNICAT - Prin Ordinul nr. 8/15.01.2019 emis de domnul Secretar de Stat Laurențiu Florian COCA, a fost anulat Ordinul nr. 271/11.10.2017 prin care fostul Secretar de Stat Sorin Vintilă Meșter a desființat Colegiul Consultativ al Revoluți

15 Ianuarie 2019
http://www.sspr.gov.ro/index.php?comunicate&id=1027

http://www.sspr.gov.ro/docs/comunicate/1027_comunicat.pdf

Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #523 : Ianuarie 17, 2019, 19:02:54 »

Astăzi a avut loc un eveniment care generează PSD-ului un nou inamic! Revoluţionarii.

În 2012 a fost refuzată indemnizaţia LRM-iştilor şi a Copiilor de Eroi Martiri. De ce? Pt. că aşa a
pohtit ” şeful SRI-ului George Maior al cărui nepot a fost respins de către SS Cosmin pt.
neîndeplinirea condiţiilor Legii nr. 341/2004.
   Odată cu venire la putere a PSD-ului, Victor Ponta şi-a putut îndeplini ameninţarea din
Plenul Parlamentului în data de 23 ianuarie 2012:
Şi fac un apel la domnul prim-miistru Boc. Domnule prim-ministru, vă rog să nu le daţi înapoi
 banii pe care i-au obţinut necinstit. Dacă-i daţi dumneavoastră o să-i tai eu.
”. Culminînd cu OUG
nr.95/2014.
   Din 30 decembrie 2012 şi pînă astăzi măsurile „ de sistare a plăţii indemnizaţiilor,
 care s-a produs în temeiul mai multor acte normative şi care, în condiţiile
prevederilor actuale, este inechitabilă faţă de persoanele îndreptăţite, care au
obţinut certificate de revoluţionar în baza autenticităţii şi veridicităţii actelor depuse
la dosar, ceea ce a condus la probleme sociale grave (credite neachitate care au
generat axecutări silite, abandonuri şcolare, boli, decese). 
”. Citat din motivarea OUG nr.
 95/2014.
    Măsurile luate de guvernul româniei în perioada amintită poartă un nume: DEMOCID! (Guvernul îşi ucide proprii guvernaţi prin măsurile sale ).
   Oare nu suntem îndreptăţiţi să concluzionăm că în agenda PSD este şi uciderea reprezentanţilor victoriei revoluţiei din decembrie 1989?
   ŞI, cum a reuşit..? Prin politica de dezbinare! Această politică de dezbinare a avut un accent
astăzi cînd, un grup restrîns de preşedinţi de asociaţii au fost chemaţi pe şest la SSPR pentru a
forma „Colegiul Consultativ al Revoluţionarilor ”.
   Domnule Secretar de Stat Coca!
    Dece asociaţile de revoluţionari nu au foat înştiinţate despre şedinţă?
Cîte din ascociaţiile bucureştene reprezentative (peste 200 de membri!) au fost chemate?
Cîţi preşedinţi de asociaţii reprezentative au primit legitimaţia de membru în Consiliu?
   În urma celor prezentate, cu cîtă încredere, credeţi că, vă putem credita?
Memorat
« Răspunde #524 : Ianuarie 18, 2019, 01:21:51 »

Silviu,  “ ai putintica rabdare”! “Nihil sine Deo!” adica."Fiecare pasare pe limba ei piere”!  Concret (deocamdata!) : L 161/2003  Art. 72. - (1) Persoana care exercită funcția de membru al Guvernului, secretar de stat, subsecretar de stat sau funcții asimilate acestora, prefect ori subprefect este obligată să nu emită un act administrativ sau să nu încheie un act juridic ori să nu ia sau să nu participe la luarea unei decizii în exercitarea funcției publice de autoritate, care produce un folos material pentru sine, pentru soțul său ori rudele sale de gradul I.
Art 73    (2) Actele administrative emise sau actele juridice încheiate prin încălcarea obligațiilor prevăzute în art. 72 alin. (1) sunt lovite de nulitate absolută.
Oug 95/2014 : 10. Articolul 5 se modifică și va avea următorul cuprins: ........
(4) Dosarele persoanelor care solicită preschimbarea certificatelor sau eliberarea noilor certificate în baza legilor recunoștinței trebuie să conțină documentația prevăzută în Hotărârea Guvernului nr. 566/1996 pentru aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare a Comisiei pentru cinstirea și sprijinirea eroilor Revoluției din Decembrie 1989, cu modificările ulterioare, pentru fiecare categorie, precum și avizul reactualizat al unei organizații de revoluționari legal constituite până la data de 31 decembrie 1992. Certificatele eliberate potrivit prezentei legi vor fi semnate de către secretarul de stat al Secretariatului de Stat și de către președintele Comisiei parlamentare.
Rezumand:   1)Daca domnul A. Sanda si-a semnat propriul “Certificat” (= Act Administrativ purtator de drepturi materiale!), este lovit de NULITATE ABSOLUTA (Art 73, alin (2)!  2. Daca altcineva (delegat in timpul mandatului sau!) i-a semnat “Certificatul”, acesta ete nul/ anulabil! Pentru ca legea (Ordonanta scrisa cu manuta dumnealui!) este  “lege speciala” de “stricta interpretare”! “Delegarea” (daca a existat!) este lovita de nulitate, pentru ca a fost facuta cu scopul (evident/vizibil/etc) de eludare a Legii!
Concluzie: Domnul Adrian Sanda a incasat si incaseaza  in mod nelegal, o “indemnizatie de gratitudine” (inventata de el, pentru el – si nu numai!)! Si va trebui sa o restituie! Conform legislatiei in vigoare, la data comiterii faptei!
P. S. Nu am nimic personal cu domnul Sanda (in general, cu nimeni!). Ii doresc multa sanatate, fericire si noroc in viata!  Prin educatie (multumesc, mamei!), pregatire (multumesc profesorilor!) si  formatie ( printre altele si Mediator autorizat) nu sunt si nu am voie sa fiu un tip conflictual[/color]!  Prin urmare, nu am intreprins si nici nu voi intreprinde vreun demers juridic impotriva dumnealui, insa ii reamintesc faptul ca i-am cerut demisia, pentru ca va intra in  “conflict de interese”! Cine isi asuma puterea, isi asuma si raspunderea! “Dura lex, sed lex”, domnule Sanda!

Memorat
Pagini: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 50
Schimbă forumul: