Main Content:

Pagini: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 63

Activitatea SSPR

• NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Activitatea SSPR
« Răspunde #855 : Februarie 25, 2020, 22:25:44 »

Oprea de la Sibiu și Haraga de la noi au dat un adevărat spectacol de calomnii, insulte și minciuni astăzi, în preziua întrunirii celor desemnați de secretarul de stat pentru a forma noul Colegiu al Revoluționarilor. Fesan a fost iarăși principala lor țintă, chiar dacă i-au atacat și pe alții (inclusiv pe administratorul forumului de aici). Au urlat la lună în plină zi, așa cum le stă bine unor ”EX” ce sînt. Un exemplu.

BLOCUL NATIONAL REVOLUTIONAR-DECEMBRIE 1989 ROMANIA
Alex Mircea

Iniţiator de conversaţii · 22 februarie la 20:27
Acum am vorbit cu Doru Mărieș. Habar nu are că este în colegiu și mi-a spus că nici nu are de gând să meargă la acel Colegiu al Revoluționarilor.
 Mărieș habar nu avea că apare pe listă, nu a fost anunțat decât de mine acum. Mărieș nu m-a lăsat nici să-i citesc lista colegiului ci pur și simplu mi-a spus că el nu participă la așa ceva.
Fesan deci minte, încercând ca alături de membrii FABRIKA PSD să-l includă pe Mărieș, din două motive:
Face pe el de frica lui Mărieș
Vrea să se pună bine cu el, și în același timp să se folosească de Mărieș care oricum este în altă ligă decât majoritatea măscăricilor fabrikanți din colegiu.
Memorat
« Răspunde #856 : Februarie 26, 2020, 00:37:18 »

Alex ala numa din minciuni traieste. Iti arat una mai gogonata dintro replica a adminului.
BLOCUL NATIONAL REVOLUTIONAR-DECEMBRIE 1989 ROMANIA
https://www.facebook.com/groups/305680343115827/?multi_permalinks=1070344219982765&comment_id=1070374333313087&notif_id=1582646971422941&notif_t=feedback_reaction_generic
Gheorghe Iosif O arzi aiurea, nu te supara. Maine voi afla, sper, daca se intentioneaza sa ni se reduca drepturile sau nu, acum habar nu am, nu ma pot pronunta in aceasta privinta, dar Mardare nu e la Bucuresti si nu rasfoieste dosare puse la dispozitie de secretarul de stat. Tocmai m-a sunat presedintele Asociatiei 15 Noiembrie 1987 ca sa ma intrebe daca as fi de acord sa nu merg cu trenul maine, ci cu el, cu masina. Asa am aflat ca il va lua si pe presedintele de la ALRUE, care e in Brasov, nu la Bucuresti. Chiar e nevoie de o campanie negativa cu folosirea de stiri inventate, false? Chiar nu te inteleg. https://media.giphy.com/media/143cE5FtVmKrNC/giphy.gif.

Memorat
« Răspunde #857 : Februarie 26, 2020, 06:12:27 »

Da, ieri a fost o zi a dezinformarilor cu orice risc, de parca ne-am afla in razboi unii cu altii.
Memorat
« Răspunde #858 : Februarie 26, 2020, 06:13:33 »

Memorat
« Răspunde #859 : Februarie 26, 2020, 08:59:09 »

Model orientativ de „Notificare” pentru cei cu H.J Definitive.
Principalul scop este de a dovedi instantei indreptatirea de a solicita daune. Eventuala nerespectare a temenului nu ii poate fi imputata petentului care a raspuns tuturor cerintelor, dovedind, intelegere, rabdare si solicitudine.
E cam ... „Revolutionara”! Poate fi reformulata pe un ton mai bland, mai ferm sau chiar umil! E la latitudinea fiecaruia
!
                                                            Domnule Secretar de Stat,
Subsemnatul .... cu toate datele de identificare, nominalizat in Decretul .... pozitia .....,
-La solicitarea dumneavoastra postata pe site-ul institutiei, v-am retrimis/va retrimit HJ definitiva ..........., chiar daca aceasta exista (sau ar trebui sa existe!) la Departamentul juridic si demersul dumneavoastra (puieril!) are ca scop tergiversarea indeplinirii atributiilor si „fabricarea” unor circumstante, in cazul unor eventuale plangeri penale,
-Avand in vedere cele de mai sus, precum si numeroasele cereri si „plangeri prealabile” pe care le-am depus la Registratura si pe care le-ati ignorat cu buna stiinta,
- Intrucat au trecut de mult cele 45 de zile prevazute de lege pentru finalizarea procedurilor administrative (si cinci ani de la depunerea Cererii initiale de schimbare a calitatii de LRM in LRD!), Va
                                                               NOTIFIC
                       sa imi inmanati Certificatul de „Luptator cu Rol Determinant”
                                     in cel mult 10 zile de la inregistrarea prezentei.
In caz contrar, voi fi constrans sa imi recuperez importantele daune materiale si morale pe care mi le-ati pricinuit si sa va solicit 100 lei/zi de intarziere, platiti de institutie, urmand ca statul sa isi recupereze paguba de la persoana/persoanele vinovata/vinovate de producerea ei, in conformitate cu prevederile art. 1384, alin (2) cod civil.
Intrucat mi-am epuizat toate resursele financiare, fizice si morale, dupa expirarea termenului mentionat, voi fi constrns sa semnez Contractul de reprezentare cu Casa de Avocatura pe care am antamat-o.
Numele si semnatura
Data ....
                                    Domnului SS al SSRMLIC, Nicolae Puiu Fesan
[/b][/b]
[/size][/size]
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #860 : Februarie 26, 2020, 22:01:22 »

Aportul dumneavoastră e mereu pozitiv, ar trebui să vă mulțumim. Eu o fac.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #861 : Februarie 26, 2020, 22:03:09 »

Memorat
« Răspunde #862 : Februarie 27, 2020, 00:00:26 »

Noi numiri la SSRML 1945-1989 - www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS44MDI5NTExNzgxNDI4RSszMA==
M. Of. nr. 0156 din 26 Februarie 2020
Act nr. 141/26 Februarie 2020

Decizie privind exercitarea, cu caracter temporar, prin detaşare, de către doamna Daniela-Paraschiva Pavel a funcţiei publice temporar vacante din categoria înalţilor funcţionari publici de secretar general al Secretariatului de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989.

Decizie privind exercitarea, cu caracter temporar, prin detaşare, de către doamna Oana-Maria Arat a funcţiei publice temporar vacante din categoria înalţilor funcţionari publici de secretar general adjunct al Secretariatului de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #863 : Februarie 27, 2020, 11:18:21 »

Sorina Dascalu Moderator · 22 februarie la 13:27
Grup SSRML 1945 - 1989
https://www.facebook.com/groups/535511046964909/permalink/840934406422570

Nu sint mandatata sa reprezint institutia in comunicarea unui punct de vedere privind colegiile consultative organizate la nivelul SSRML, insa va voi nota aici, pe scurt, opinia mea - intrucit urmeaza prima intilnire a membrilor CCR 1989 din timpul mandatului SS Fesan. Rolul acestor colegii e reglementat prin lege, norme metodologice, hotariri de guvern si rof (regulamentul de organizare si functionare al institutiei). CCR 1989 nu e un fel de sfat al batrinilor in cadrul caruia povestim despre faptele de la Revolutie si discutam cite-n luna si-n stele, bucurosi ca, iata, ne mai intilnim si noi la un pahar de vorba. Colegiile acestea au rol consultativ (oarecum limitat) in privinta emiterii, modificarii si completarii legilor ce ne privesc si a altor acte normative - si, desigur, a modului in care coroboram legile speciale cu legislatia generala, mai ales pentru acele prevederi in cazul carora legea speciala deroga de la legea generala. Societatea civila inseamna toate organizatiile nonguvernamentale (nu neaparat de revolutionari) legal constituite. Poate avem nevoie sa discutam cu, de exemplu, o organizatie pentru drepturile omului, una pentru avocati si mediatori, alta a medicilor sau cu una umanitara. Deci colaborarea SSRML cu societatea civila nu se limiteaza la asociatiile beneficiarilor Legii 341 si cu atit mai putin la cele reprezentate in CCR 1989. Se pot programa consultari publice in care sa fie institutia chemata (fie doar consultativ, fie si ca factor de decizie in politicile publice) la initiativa oricarei organizatii de acest tip (inclusiv civica, sociala, profesionala, culturala, religioasa, media s.a.) independent de activitatea CCR 1989, dar interferind cu aceasta. Legea 52/2003 privind transparenta decizionala in administratia publica, republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 749 din 3 decembrie 2013 reglementeaza si celelalte tipuri de consultari cu societatea civila. In plus, ca in fiecare an, componenta CCR 1989 se poate modifica si completa prin ordin (ceea ce de altfel se cam intimpla chiar dupa primele intilniri, respectiv dupa stabilirea prioritatilor de consultari tematice, cu actele normative in fata). In ce priveste acreditarea media, aceasta trebuie solicitata si acordata conform legislatiei in vigoare. Gheorghe Iosif - respectiv pentru Portalul Revolutiei - nu are acreditare in mod exclusiv, dar e invitat permanent atit pentru revolutionari si urmasi, cit si pentru noiembristi (fiind unul dintre initiatorii Sindicatului Independent „Miscarea 15 Noiembrie“, al carui lider - Mircea Sevaciuc - nu mai traieste, Iosif mediatizind si promovind si activitatea lor). Va reamintesc ca noiembristii au fost "cooptati" in CCR 1989 (fiind reprezentati de Marius Boeriu, presedintele asociatiei lor) tocmai pentru consultarea in privinta Legii 341 ai carei beneficiari sint. Nu e un secret pentru nimeni cit de controversate sint de acum celebrele OUG 95 si OG 1. Nu stim (parerea mea!) ce se va intimpla cu Legea 341. Zic sa trecem serios la treaba. Si cam atit deocamdata. Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei dragi care nu mai sint printre noi.
Memorat
« Răspunde #864 : Februarie 27, 2020, 20:57:30 »

Aportul dumneavoastră e mereu pozitiv, ar trebui să vă mulțumim. Eu o fac.
''Șî io, da' ... lu' N.M.A.Oprea pt. deosebita-i participare, șî ... lu' domnu' Dorel H. pt. minunatu' șî prea -
plinu'- i d'-adevărăciuni laudatio.  Adus lu' ex-u' S.S. Meșter S.; ăl' d'-''a pațît dă două ori rușînea'' ... ''

''Totodata, sunt profund mahnit si indurerat de hotararea luata si anuntul facut de catre distinsu' domn
delator Demi I. de a nu mai participa la nicio alta sedinta.  Ar insemna o uriasa pierdere pt. toti, drept
care, - in nume strict personal -, il conjur:  Revizuieste-ti  (daca poti si vrei,  bineinteles) ...  atitudinea!''

Memorat
« Răspunde #865 : Februarie 28, 2020, 02:42:26 »

Am postat prima parte a inregistrarii intrunirii de constituire a Colegiului Revolutionarilor la sediul Secretariatului de stat pentru recunoasterea meritelor luptatorilor impotriva regimului comunist instaurat in Romania in perioada 1945-1989 - Bucuresti, miercuri 26 februarie 2020.
Constituirea Colegiului Revolutionarilor - I www.youtube.com/watch?v=Wb53rIPTAM4

Memorat
« Răspunde #866 : Februarie 28, 2020, 06:35:35 »

Dupa cum probabil s-a vazut in inregistrare, dl Secretar de Stat nu a fost de acord nici cu semnarea unor liste de prezenta, nici cu incheierea unui proces verbal "clasic", pentru a nu se interpreta in sens negativ, cum ca s-ar "strange semnaturi si stampile" ale presedintilor de asociatii pentru vreun proiect de modificare a legii despre care societatea civila nu a fost informata suficient si din timp. In consecinta, la inceputul saptamanii urmatoare vom publica pe site-ul oficial o sinteza a sedintei, centralizand toate propunerile dv, atat pe cele prezentate in timpul desfasurarii intrunirii de constituire, cat si pe cele selectate din cele mai recente petitii formulate in sensul dezbaterilor privind legislatia ce reglementeaza domeniul nostru de activitate.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #867 : Februarie 28, 2020, 14:37:58 »

Pentru cei care susțin(fals)că, SSRML,nu are competențe în ce privesc revoluționarii.

AICI :

Guvernul României

Hotărârea nr. 563/2014 privind organizarea și funcționarea Secretariatului de stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989
Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 19 august 2014

Formă aplicabilă de la 19 august 2014 până la 23 august 2018, fiind înlocuită prin republicarea (r1) din Monitorul Oficial, Partea I nr. 734 din 24 august 2018

din Constituția României, republicată, și al art. 2 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 11/2014 privind adoptarea unor măsuri de reorganizare la nivelul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1. -

1) Secretariatul de stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989, denumit în continuare Secretariatul de stat, funcționează ca organ de specialitate al administrației publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului, care asigură și coordonează la nivel central aplicarea reglementărilor legale în vigoare referitoare la revoluționarii din decembrie 1989, la luptătorii în rezistența anticomunistă, respectiv la foștii deținuți politici, precum și la persoanele care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste de la Brașov din noiembrie 1987.

ABONAMENTE

Guvernul României

Hotărârea nr. 563/2014 privind organizarea și funcționarea Secretariatului de stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 19 august 2014

Formă aplicabilă de la 19 august 2014 până la 23 august 2018, fiind înlocuită prin republicarea (r1) din Monitorul Oficial, Partea I nr. 734 din 24 august 2018

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 2 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 11/2014 privind adoptarea unor măsuri de reorganizare la nivelul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1. -

(1) Secretariatul de stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989, denumit în continuare Secretariatul de stat, funcționează ca organ de specialitate al administrației publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului, care asigură și coordonează la nivel central aplicarea reglementărilor legale în vigoare referitoare la revoluționarii din decembrie 1989, la luptătorii în rezistența anticomunistă, respectiv la foștii deținuți politici, precum și la persoanele care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste de la Brașov din noiembrie 1987.Modificări (1)
(2) Categoriile de persoane prevăzute la alin. (1) sunt cele la care se referă prevederile Legii recunoștinței față de eroii-martiri și luptătorii care au contribuit la victoria Revoluției române din decembrie 1989, precum și față de persoanele care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste de la Brașov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, ale Legii nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic și măsurile administrative asimilate acestora, pronunțate în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, cu modificările și completările ulterioare, și ale Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu completările ulterioare.......
Citiți mai departe>
https://lege5.ro/Gratuit/gqydgobqge/hotararea-nr-563-2014-privind-organizarea-si-functionarea-secretariatului-de-stat-pentru-recunoasterea-meritelor-luptatorilor-impotriva-regimului-comunist-instaurat-in-romania-in-perioada-1945-1989

Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #868 : Februarie 28, 2020, 17:29:37 »

Model orientativ de „Notificare” pentru cei cu H.J Definitive.
Principalul scop este de a dovedi instantei indreptatirea de a solicita daune. Eventuala nerespectare a temenului nu ii poate fi imputata petentului care a raspuns tuturor cerintelor, dovedind, intelegere, rabdare si solicitudine.
E cam ... „Revolutionara”! Poate fi reformulata pe un ton mai bland, mai ferm sau chiar umil! E la latitudinea fiecaruia
!
                                                            Domnule Secretar de Stat,
Subsemnatul .... cu toate datele de identificare, nominalizat in Decretul .... pozitia .....,
-La solicitarea dumneavoastra postata pe site-ul institutiei, v-am retrimis/va retrimit HJ definitiva ..........., chiar daca aceasta exista (sau ar trebui sa existe!) la Departamentul juridic si demersul dumneavoastra (puieril!) are ca scop tergiversarea indeplinirii atributiilor si „fabricarea” unor circumstante, in cazul unor eventuale plangeri penale,
-Avand in vedere cele de mai sus, precum si numeroasele cereri si „plangeri prealabile” pe care le-am depus la Registratura si pe care le-ati ignorat cu buna stiinta,
- Intrucat au trecut de mult cele 45 de zile prevazute de lege pentru finalizarea procedurilor administrative (si cinci ani de la depunerea Cererii initiale de schimbare a calitatii de LRM in LRD!), Va
                                                               NOTIFIC
                       sa imi inmanati Certificatul de „Luptator cu Rol Determinant”
                                     in cel mult 10 zile de la inregistrarea prezentei.
In caz contrar, voi fi constrans sa imi recuperez importantele daune materiale si morale pe care mi le-ati pricinuit si sa va solicit 100 lei/zi de intarziere, platiti de institutie, urmand ca statul sa isi recupereze paguba de la persoana/persoanele vinovata/vinovate de producerea ei, in conformitate cu prevederile art. 1384, alin (2) cod civil.
Intrucat mi-am epuizat toate resursele financiare, fizice si morale, dupa expirarea termenului mentionat, voi fi constrns sa semnez Contractul de reprezentare cu Casa de Avocatura pe care am antamat-o.
Numele si semnatura
Data ....
                                    Domnului SS al SSRMLIC, Nicolae Puiu Fesan
[/b][/b]
[/size][/size]

Cutrea de Apel Bacau:
28.02.2020
Ora estimata: 9:00
Complet: CAF4
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge excepţia tardivităţii recursului declarat de Mester Sorin Vintilă. Respinge recursurile ca nefondate. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din 28 februarie 2020.
Document: Hotarâre  129/2020  28.02.2020

Adica, PIATRA NEMT ramane in lege!  Nu stiu cum ramane cu cei 2 ani din viata pierduti prin "Bunavointa" Excelentei Sale Sorin Vintila Mester! Ii doresc sanatate si viata lunga, sa poata plati despagubirile!
Memorat
« Răspunde #869 : Februarie 28, 2020, 18:24:27 »

Felicitari! Excelentei Sale Sorin Vintila Mester! Ex-u' S.S.!
Memorat
Pagini: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 63
Schimbă forumul: