Main Content:

Pagini: [1] 2 3 ... 330

ORDINUL NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989

• alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
ORDINUL NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989
« : Mai 17, 2012, 20:11:23 »

In urma consultarilor cu mai multe grupuri de revolutionari , a nevoii de organizare si pentru o munca eficienta in demersurile noastre , am hotarit infiintarea ORDINULUI NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989.
Pentru acest lucru va invit pe toti cei care doriti sa aderati la aceasta miscare sa veniti cu propuneri pentru construirea unei organizatii puternice si eficiente. VA ANUNT INCA DIN START CA NU VOI ACCEPTA NICI UN FEL DE POLITIZARE A ACESTEIA, VOI RESPECTA ORICE OPTIUNE POLITICA A ORICARUI MEMBRU, insa dezbaterile politice, actiunile politice nu isi vor gasi nici un fel de sprijin aici. TINTA NOASTRA ESTE ROMANIA ROMANILOR si nu ROMANIA POLITICIENILOR. Constructia aceasta se bazeaza pe proclamatia de la TIMISOARA, si va avea citeva scopuri precise:
- SCHIMBAREA PERCEPTIEI PUBLICE ASUPRA REVOLUTIONARILOR
- POZITIE DE NEGOCIERE CA ARBITRU AL DEMOCRATIEI SI NU CA VAGON POLITIC
- NEUTRALITATE FATA DE ORICE PROVOCARE POLITICA- Profund caracter civic si social
- RECAPATAREA DREPTURILOR PENTRU TOTI REVOLUTIONARII si considerarea tuturor revolutionarilor ca fiind autentici pina la probe directe ce vor rasturna in mod punctual aceasta prezumtie
- PARTICIPARE IN PROCESUL LEGISLATIV PE LEGI CE TIN DE PASTRAREA DEMOCRATIEI; RESPECTAREA DREPTURILOR FUNDAMENTALE ALE OMULUI SI ALE DREPTURILOR STATUATE IN TRATATELE EUROPENE, LEGISLATIA IN DOMENIUL COMBATERII REALE A CORUPTIEI SI EVAZIUNII FISCALE, LEGISLATIA IN DOMENIUL RESPECTULUI FATA DE VALORILE ISTORIEI si aici includ si revolutionarii,Legislatie in domeniile economic, social,sanatate, etc
- PUNEREA DE INDATA SI FARA TERTIPURI JURIDICE RESTRICTIVE A REVOLUTIONARILOR IN DREPTURILE LOR NATURALE SI LEGIFERATE
-

Va astept cu propuneri. ATENTIE - NU ACCEPTAM NICI UN FEL DE OPINIE POLITICA SAU INCERCARE DE ANEXARE A NOASTRA VRE UNUI PARTID!
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDINUL NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989
« Răspunde #1 : Mai 17, 2012, 20:19:38 »

astept aici opiniile voastre, pentru a realiza aceasta constructie. Atrag atentia ca ORDINUL NATIONAL REVOLUTIA ROMANA 1989 va avea sediul principal la Sibiu
Memorat
« Răspunde #2 : Mai 17, 2012, 20:30:09 »

presedentia sa fie tinuta 1 s-au  2 mandate de cite 1 an cel mult 2 ani de catre fiecare asociatie care adera ,asa se termica cu alesul pe viata si inposibilitatea de a fii tiriti in jocuri politice  si poate terminam cu veitasi s-au cum se mai zice
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 17, 2012, 20:49:46 »

De la orele 22 va astept la BUNA SEARA ROMANIA cu doua teme. CREDETI CA IDEALURILE REVOLUTIEI DIN DECEMBRIE 89 au fost deturnate sau au fost atinse. De ce? http://internationalradio.radiohost.co:9346/listen.pls  pt direct adaugati id ul de skipe alexpress2 iar pt discutii puteti adauga id de mess internationalradio10 Aici revii pot intra in direct si sa isi spuna ofurile.
Memorat
  • emil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 17, 2012, 21:54:36 »

ORDINUL NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989!

In sfarsit! De acord si subscriu!
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 17, 2012, 22:04:57 »

OBIECTUL SI SCOPUL ORDINULUI NATIONAL AL REVOLUTIEI ROMANIA 1989

Scopul  “ORDINULUI” este aflarea adevarului despre revolutia anticomunista din decembrie 1989, apararea idealurilor revolutiei, a principiilor libertatii si democratiei precum si favorizarea cunoasterii si rasp�ndirii acestor valori morale �n tara si �n strainatate.
Av�nd la baza principiile onoarei, moralei si patriotismului, “MEMBRII ASOCIATI AI ORDINULUI” vor pentru consolidarea Democratiei Republicane si instituirea BINEFACERILOR LIBERTATII

�n realizarea scopurilor, MEMBRII ASOCIATI AI ORDINULUI vor desfasura urmatoarele activitati:

a) Aflarea adevarului despre evenimentele din decembrie 1989, denuntarea  crimelor savirsite  si aducerea la cunostinta publica;

b) Organizarea de actiuni social culturale �n scopul propagarii adevarului despre revolutie, a principiilor si idealurilor libertatii si democratiei;

c) Sprijinirea familiilor martirilor revolutiei;

d) Sprijinirea celor raniti �n revolutie;

e) Realizarea unor studii istorice, str�ngerea documentelor si marturiilor cu privire la Revolutia din decembrie 1989;

f) Descurajarea si denuntarea imposturii,clientelismului politic…

g) Anularea articolelor din Legea RECUNOSTINTEI privind drepturile celor care nu au fost raniti, urmariti si condamnati pentru activitati anticomuniste �nainte si �n timpul Revolutiei din decembrie 1989;

h) Organizarea si desfasurarea de activitati economico-sociale �n legatura cu scopurile MEMBRILOR ASOCIATI AI ORDINULUI, �n conditiile legislatiei �n vigoare.
Memorat
  • florin53
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 17, 2012, 22:13:02 »

SI EU SANT DE ACORD INTRUTOTUL SI SUBSCRIU.TRECETI LA ACTIUNI CONCRETE.
Memorat
  • Star_Yv
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • verti nume...:) Florin Anghelescu
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 17, 2012, 23:19:03 »

...ne'am faramaitat in atatea *organizatii...!:)*; poate acesta sa fie aia_buna!?...
Consider, ca pt. inceput, din primii 20 de *inscrisi*(aderenti!), cu dosarele de REV. pe masa, citite si discutate, prin vot secret si eliminatoriu, sa ramana 5_REV. care vor constitui nucleaul ce vor *HoTARA* cine are dosar*K!*Smiley, spre a fi considerat si recunoscut ca REV. Principiile de baza cred ca ar fi: ce *nemultuniri*_te'a_manat_in_lupta, ce'ai facut(DEC.'89) si... dupa, daca ai fost onest...Smiley.
...hai!_mai ziceti si voi! Eu, ma numesc Florin Anghelescu, am *ID*:florinanghelescu2003@yahoo.com, tel.:0724671997... e tarziu, noapte-buna!:)
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 17, 2012, 23:20:39 »

am luat nota
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 18, 2012, 13:37:34 »

VA ROG ; PENTRU PROPUNERI SI INSCRIERI POSTATI AICI. Adresa de mail la care putem comunica este alexoprea2008@yahoo.com
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 18, 2012, 17:02:35 »

le multumesc celor din Timisoara pentru sustinere.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 18, 2012, 18:02:50 »

In curind vom publica lista membrilor fondatori ai ORDINULUI NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989. Mentionez inca din start ca subesmnatul voi face toate demersurile pentru ca sa existam insa nu voi candida la nici o functie in cadrul acestui Ordin si la nici o functie publica. Cu umilinta ii rog pe cei care imi propun tot felul de pozitii sa inteleaga faptul ca nu sunt facut pentru nici un fel de functie, refuzurile mele nu sunt din lipsa de respect sau din dorinta de a nu imi asuma raspunderi ci ele vin din faptul ca intre noi sunt oameni infinit mai capabili decit subsemnatul. In momentul alegerilor in cadrul Ordinului doresc sa ramin simplu membru, asa cum imi sta bine, cred eu....
Memorat
« Răspunde #12 : Mai 18, 2012, 18:11:46 »

Va astept cu propuneri. ATENTIE - NU ACCEPTAM NICI UN FEL DE OPINIE POLITICA SAU INCERCARE DE ANEXARE A NOASTRA VRE UNUI PARTID!

1. Propun ca Revolutionarii sa infinteze o grupare Revolutionara numita: Crucea de Onoare a Revolutiei din Romania(CORR), numita direct dupa ordinul din Legea 29/2000, care ar fi trebuit sa confere revolutionarilor Crucea de Onoare (gradul I,II,III).
2. Mai propun ca aceasta grupare sa fie afirmata national si ca partid politic, cu orientare de dreapta, avand ca platforma: lupta impotriva hotiilor, falsurilor, fraudelor si mafiei din toate sectoarele de activitate.

Singurul aspect negativ al punctului 2 este fuga dupa titluri, functii, etc. Daca am intelege ca am fost si poate suntem o forta, reusim sa facem ceva si pentru tara asta, tara pentru care am luptat si murit in 1989. Sper sa nu mai fiu luat in deradere de "revolutionarii" de serviciu de la 2 si 1/4.
Poate va ganditi la fondurile necesare ... Pot fi obtinute de la bugetul de stat, donatii particulare, etc
.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Mai 18, 2012, 18:16:34 »

Multumesc pentru sugestie. Daca doriti ne puteti scrie pe mailul alexoprea2008@yahoo.com. Cu politicul mai putin, fiindca intrind in politica, riscam sa ne alteram rolul de arbitru. Va apare lupta pe ciolan.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Mai 18, 2012, 18:48:33 »

ADRESA DE MAIL A ORGANIZATIEI ESTE , ordinulnationalrevolutiaromana@yahoo.com . Aici putem coresponda si pentru cei ce doresc sa devina membri avem citeva precizari:
- Va rugam sa ne trimiteti pe aceasta adresa NUMELE PRENUMELE DATA NASTERII; SERIA ACTULUI DE IDENTITATE ; ADRESA DE RESEDINTA SAU DOMICILIUL, calitatea obtinuta in Baza L 341 , daca exista.
- O scurta descriere a ceea ce doriti sa faceti in cadrul organizatiei
- Propuneri pentru statut.
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 330
Schimbă forumul: