Main Content:

Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 331

ORDINUL NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989

• alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDINUL NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989
« Răspunde #150 : Mai 27, 2012, 23:17:04 »

Ia spune cum se dadeau biletele cfr doar prin euroatlantica, ca uitai...
Memorat
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #152 : Mai 27, 2012, 23:54:01 »

In urma consultarilor cu mai multe grupuri de revolutionari , a nevoii de organizare si pentru o munca eficienta in demersurile noastre , am hotarit infiintarea ORDINULUI NATIONAL REVOLUTIA ROMANA DECEMBRIE 1989.
Pentru acest lucru va invit pe toti cei care doriti sa aderati la aceasta miscare sa veniti cu propuneri pentru construirea unei organizatii puternice si eficiente. VA ANUNT INCA DIN START CA NU VOI ACCEPTA NICI UN FEL DE POLITIZARE A ACESTEIA, VOI RESPECTA ORICE OPTIUNE POLITICA A ORICARUI MEMBRU, insa dezbaterile politice, actiunile politice nu isi vor gasi nici un fel de sprijin aici. TINTA NOASTRA ESTE ROMANIA ROMANILOR si nu ROMANIA POLITICIENILOR. Constructia aceasta se bazeaza pe proclamatia de la TIMISOARA, si va avea citeva scopuri precise:
- SCHIMBAREA PERCEPTIEI PUBLICE ASUPRA REVOLUTIONARILOR
- POZITIE DE NEGOCIERE CA ARBITRU AL DEMOCRATIEI SI NU CA VAGON POLITIC
- NEUTRALITATE FATA DE ORICE PROVOCARE POLITICA- Profund caracter civic si social
- RECAPATAREA DREPTURILOR PENTRU TOTI REVOLUTIONARII si considerarea tuturor revolutionarilor ca fiind autentici pina la probe directe ce vor rasturna in mod punctual aceasta prezumtie
- PARTICIPARE IN PROCESUL LEGISLATIV PE LEGI CE TIN DE PASTRAREA DEMOCRATIEI; RESPECTAREA DREPTURILOR FUNDAMENTALE ALE OMULUI SI ALE DREPTURILOR STATUATE IN TRATATELE EUROPENE, LEGISLATIA IN DOMENIUL COMBATERII REALE A CORUPTIEI SI EVAZIUNII FISCALE, LEGISLATIA IN DOMENIUL RESPECTULUI FATA DE VALORILE ISTORIEI si aici includ si revolutionarii,Legislatie in domeniile economic, social,sanatate, etc
- PUNEREA DE INDATA SI FARA TERTIPURI JURIDICE RESTRICTIVE A REVOLUTIONARILOR IN DREPTURILE LOR NATURALE SI LEGIFERATE
-

Va astept cu propuneri. ATENTIE - NU ACCEPTAM NICI UN FEL DE OPINIE POLITICA SAU INCERCARE DE ANEXARE A NOASTRA VRE UNUI PARTID!

MEDITEAZA TE ROG, STIMATE DOMN ALEXPRESS 1:

Evrei 8: si 8:10 vorbeste despre legamantul facut cu casa lui Israel

Cum am mai spus, in acest fel de legamant, cei doi parteneri sunt ca un fel de vasali, in care niciunul nu este mai mare decat celalalt. Asta implica faptul ca atunci cand unul este cu probleme, celalalt este obligat prin legamant sa faca TOT ce-i sta in putere, punand la bataie toate resursele lui, ca sa-l ajute pe celalalt. Avram, oricat era de bine vazut de Dumnezeu, prin el insusu nu putea fi neprihanit si nici macar prin credinta lui, daca nu era Isus cel care sa-l reprezinte. Deci Avram era amenintat de moartea cu care e dator fiecare om, ca plata a pacatului.
Dumnezeu i-a sarit in ajutor, pentru a tine legamantul

Pe vremea aceea, cand doi oameni faceau legamant, luau niste dobitoace (in functie de statutul social pe care il aveau), le taiau in doua si le asezau in doua gramezi, fata in fata. In jurul lor si printre ele, asemeni unei cifre 8, se sapa un sant., in care se scurgea sangele dobitoacelor. Cei doi care faceau legamantul, trebuiau sa paseasca prin santul in forma de opt, prin sange si astfel, era incheiat legamantul, cu sange.
Avram a taiat dobitoacele, le-a asezat cum era necesar, facuse si santul, dar.... in vers. 12 ni se spune ca un somn adanc a cazut peste el. Dupa ce el a adormit, la apusul soarelui, prin santul cu sange au trecut un FUM si niste FLACARI. Asta in timp ce Avram dormea, iar dupa aceea Dumnezeu a spus ca a incheiat legamantul cu Avram. CUM??? Daca el dormea? Daca Dumnezeu a spus ca l-a incheiat legamantul, inseamna ca El a pasit prin santul cu sange. Dar noua ni se spune ca prin acel sange au trecut FUM si FLACARI.
Memorat
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #153 : Mai 28, 2012, 00:28:59 »

NISTE AMINTIRI DE PE MELEAGURILE SIBIULUI ALEXPRESS!.
FRATII WEBER......CREDINTA SI LUPTA CU FIARA ATEISTA!

ASCULTA IMNUL SI MERGI INAINTE:

http://www.youtube.com/watch?v=1rhGoKpSEwo&feature=player_embedded
Memorat
« Răspunde #154 : Mai 28, 2012, 00:31:21 »

Ia spune cum se dadeau biletele cfr doar prin euroatlantica, ca uitai...
NU AI DREPTATE IN PROBLEMA ASTA , TU CE DOREAI SA SE DEA LA GRATI LA PORTA S.S.P.R?Huh?NU TIN CU RESAPATU DE PERJU ,DAR A FACUT UN LUCRU BUN CAND A PUS SEDIUL LA DISPOZITIE PENTRU DISTRIBUIREA BILETELOR C.F.R  AVEAU UN CEAI O CAFEA ,UN CORT (PT PLOAIE)O INFORMATIE ERA OK , AM FOST ACOLO SI VORBESC IN CUNOSTINTA DE CAUZA  AM STAT PANA LA ORA 2 SA STAMPILAM LA FOI  DE DRUM , BANI DE CAFEA SI CEAI ,CORT SA NU CREZI CA EA DAT S.S,P,R LUMINA UTILITATI E.T.C  TOT RESAPATU EA DAT SI CARE AM MAI DONAT CATE CEVA  O DIMINEATA BUNA alexpress1  SI NU VB DIN AUZITE  PROBE ,FAPTE, NU TAMPENI   CA RESAPATU SE VISA SS O ALTA POVESTE CU ZUGRAVELI CU MICROFOANE TAMPENI SI POTLOGARI GEN PORTOCALI INTREABAL PE SS FEISAN SI O SA RAZI CA LA UN FILM CU HOTI SI VARDISTI
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #155 : Mai 28, 2012, 09:35:20 »

CASELE DE PENSII TRIMIT SOMATII DE IMPUTARE REVOLUTIONARILOR..
NU DATORAM BANI NECUVENITI:
CONTESTATI SOMATIILE IN INSTANTA SI NOTIFICATI PREALABIL SI CASA DE PENSII; NU PIERDETI TIMPUL LA GHJISEE PENTRU CA REFUZA INREGISTRARILE....TRIMITETI ATIT NOTIFICARILE CIT SI CONTESTATIILE,POSTAL  CU COMFIRMARE DE PRIMIRE.....

DOAMNA ANGELAAAAAAAAAAA....BUNA DIMINEATAAAAAAAA!!!!!!ESTE DE LUCRU!

INDEMNIZATII PRIMITE DE REVOLUTIONARI  CARE NU SUNT PENSIONATI PENTRU LIMITA DE VIRSTA!

LUNA                 INDEMNIZ      SAL MEDIU   
               A N U L  2010     
      IANUARIE -IUNIE 2010      2020 LEI          1836 LEI

IUNIE=DEC 2010 - dim 15% 1836lei*15%=275 lei  1836-275=1561 lei               1561 lei*1,1=1717 lei         

SEPTEMBRIE 2010               1717 LEI                   1561 LEI

A N U L 2011
   IANUARIE 2011 TREBUIA SA SE REVINA LA VENIT MEDIU 2010
         brut din sem I 2010 =1836 lei

CASA DE PENSII INITIAL A REVENIT SI S-AU FACUT PLATILE LA VENIT MEDIU BRUT IANUARIE 2010

APRILIE 2011     2020 LEI(-5,5%) =   1909lei                1836 LEI   

A N U L  2012
   IN ANUL 2012  SE FACE ALT CALCUL IMPUTANDU-SE DIFERENTA INTRE SAL MEDIU BRUT 2010 -1836 LEI SI REZULTATUL CALCULULUI DE MAI JOS ADICA VENIT CALCULLAT DE CASA DE PENSII 1796LEI

RECALCULARE IN ANUL 2012 luna Mai  facuta de  CASA DE PENSII

repunere 15% la 1561 lei _1561+235=1796 lei

nu s-a  revenit la venit mediu brut din anul 2010-1836 lei   

se imputa dif intrediminuare 1836*15%= 275*1,1=302 lei
      si
      recalculare 1561*15%=235*1,1=257 lei

302-257=45 lei*12 luni=540 lei(IMPUTATII)

INDEMNIZATII PRIMITE DE PENSIONARI

LUNA            INDEMNIZ   SAL MEDIU

A N U L 2010           
   IANUARIE-IUNIE  2010      3121 LEI            1836 LEI         

IUNIE=DEC 2010 -

DIM.15%   1836 (SAL MED 2010)*15%=275 = 1836-275=1561 LEI

ex:      SEPTEMBRIE 2010      2654   LEI            1561 LE

A N U L 2011
   IANUARIE 2011 TREBUIA SA SE RAVINA LA VENIT MEDIU BRUT 2010
          din sem I 2010 =1836 lei

CASA DE PENSII INITIAL A REVENIT SI S-AU FACUT PLATILE LA    VENIT MEDIU BRUT IANUARIE 2010 =1836 lei

ex:    APRILIE  2011      3122   LEI(-5,5%)=2950    1836 LEI

,A N U L 2012
    IANUARIE-APRILIE 2012   1102 LEI(-5,5%) =1041 lei       1836 LEI

IN LUNA MAI 2012  SE FACE ALT CALCUL IMPUTANDU-SE DIFERENTA INTRE SAL MEDIU BRUT 2010 -1836 LEI SI REZULTATUL CALCULULUI DE MAI JOS ADICA VENIT CALCULLAT DE CASA DE PENSII LA VENIT DIMINUAT 1561 LEI *15% = 1796 LEI

RECALCULARE IN ANUL 2012  facuta de CASA DE PENSII

CALCUL CASA DE PENSII  ptr anul 2011      3053 LEI    1796LEI

ex:     MAI 2012         1078LEI(-5,5%)=1019 lei         1796 lei

CALCUL CASA DE PENSII 1561*15%=235 LEI(1561+235=1796 LEI

NU AU REVENIT LA SAL MEDIU BRUT DIN SEM I 2010=1836 LEI
   SE IMPUTA DIF INTRE 275 lei*1,7=467lei si 235 lei*1,7=398 lei(69 lei)
      69lei*12 luni=828 lei + 24*3luni 2011=72 lei (828+72=900 lei

C O N C L U Z I I

Se imputa diferenta de calul intre diminuare iunie 2010 la salariu mediu brut 1836 lei si repunere prin recalculare la 1561 lei in mai 2012 a procentului de 15%
LUATI IN CALCUL VENITUL MEDIU BRUT..SAL MED BRUT STIPULAT PTR 2012 IN LEGEA BUGETULUI ASIGURARILOR SOCIALE DE STAT  CIT SI DECIZIILE INSTANTELOR PITESTI,BRAILA PRIVIND STABILIREA INDEMNIZATIEI LA REFERINTA DE CALCUL 2020/2012
Memorat
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #156 : Mai 28, 2012, 10:25:30 »

Mergeti fratilor si depuneti plingera va rog ascultati de REPREZENTANTUL alexspress1,merg si cele scrise de mana,eu am depus-o azi. Doamne ajuta!
Memorat
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #157 : Mai 28, 2012, 11:13:38 »

Merisan Silvia a postat ceva foarte interesant.CITITI
Memorat
  • mental
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #158 : Mai 28, 2012, 11:32:56 »

Merisan Silvia a postat, am citit si ma intreb pe ce se bazeaza pt. ca de zvonuri, surse ...
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #159 : Mai 28, 2012, 11:56:07 »

PENTRU CEI INTERESATI CARE ATI PRIMIT ZILELE ACESTEA DECIZIILE DE IMPUTARE DE LA CASA DE PENSII:

Catre,
Tribunalul  Judetean  Prahova

Domnule Presedinte

Subsemnatul……………………………………………………..domiciliat in……………………………,Str……………………………... nr………,Bl…,Sc….,Etj…., Ap…., CNP …………………..,act identitate……………………..

Formulez prezenta

CONTESTATIE

Impotriva Deciziei nr...................... din data de ...................2012, emisa in sarcina mea de catre Casa Judeteana de Pensii Prahova ,prin care mi s-a imputat suma de ............... lei,decizie pe care o consider netemeinica si nelegala si pe care va rog sa o anulati si sa dispuneti exonerarea subsemnatului de plata sumei mai sus aratata.
Solicit,prin hotararea ce veti pronunta,sa dispuneti suspendarea executarii deciziei pana la solutionarea irevocabila a cauzei.
Solicit judecarea cauzei chiar in lipsa mea.
Solicit obligarea intimantei la plata cheltuielilor de judecata,a onorariului de avocat si a tuturor cheltuielilor facute de subsemnat pentru si in legatura cu cauza in speta.

MOTIVELE CONTESTATIEI MELE SUNT URMATOARELE:

La data de pe stampila aplicata pe plic de posta,mi s-a comunicat Decizia  nr................. din data de ......................... de catre Casa Judeteana de Pensii Prahova privind recuperarea sumelor necuvenite cu titlul de legi cu caracter special,prin care mi s-a imputat suma de ...................lei ,suma care reprezinta , in opinia intimantei , drepturi necuvenite  derivate din aplicarea eronata a prevederilor Art.10 din Legea 285/2010.
Socot ca intimanta a aplicat gresit dispozitiile legale in materie,a aplicat eronat modalitatea de calcul invocind un prejudiciu care nu exista  si deasemenea ,isi invoca propria culpa in emiterea unui act administrative fiscal , asa cum voi demonstra in instanta.
In ceea ce priveste emiterea deciziei  ,intimanta incalca un principiu fundamental de drept in conformitate cu care nimeni nu-si poate invoca propria culpa pentru a triumfa intrun drept.
Decizia arata de fapt ca daca s-a savarsit o greseala in calcularea indemnizatiei,aceasta greseala apartine intimantei care trebuie sa isi asume riscul pentru ea.
Fata de motivatiile de principiu prezentate in contestatie si pe care le voi dezvolta in fata instantei de judecata,va rog sa admiteti contestatia asa cum este formulate.
Fac precizarea ca am initiat si procedura recursului gratios prevazut in Legea 554/2004 a contenciosului administrative.
Depun cu prezenta copia Deciziei nr...............din data de ..............2012 si copia plicului postal prin care s-a facut comunicarea de catre Casa Judeteana de Pensii Prahova, copia actului de identitate si certificatului de revolutionar preschimbat.
Intocmita  si semnata in 3 (trei) exemplare de valoare juridica egala pentru comunicarile legale si inregistrarea in instanta.

DATA: .....................                                          SEMNATURA:.................................

Domnului Presedinte al Tribunalului Prahova
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #160 : Mai 28, 2012, 15:55:46 »

DOAMNA AVOCAT ANGELA DRAGAN M-A RUGAT SA POSTEZ RASPUNSUL EI PT DOMNUL PARASCHIV, RASPUNS PE CARE IL REDAU MAI JOS:

Domnule Paraschiv,  sau cine oi fi dumneata, eu  nu reprezint pe nimeni, eu ma reprezint pe mine si atat, iar actiunea promovata nu poate duce la  modificarea  legii.  Eu nu sunt adusa de Costin si   nu ma provocati, pentru ca nu ne cunoastem.
Nu va obliga nimneni sa   va cereti dreptul in instanta, puteti in continuare sa  lingeti labe de partide.
Promovarea actiunii se face tocmai in baza legii 341/2004.
Daca te cheama  Perju atunci pot sa iti spun ca stim cu totii cum   pe la mitingutri le sufli jandarmilor pe fiecare cum il cheama.
Daca legea nu s-a modificat,  se datoreaza ranitilor care au intrat in greva foamei pana s-a reusit  scoaterea legii de pe ordinea de zi.
Lasati  minciunile si   vedeti-va de treaba,  caci voi cei care ati  traficat certificate  ati creat situatia  in care ne aflam.
 Aveti amnezie, ati uitat cum ii   tineati trena lui  Costin si frecati menta in fata la Cotroceni, pe banii lui Costin , doar sa nu se faca proteste  de altii.

Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #161 : Mai 28, 2012, 16:07:36 »

Va rog sa-i transmiteti felicitarile noastre (stiu ca sunt in asentimentul mai multor forumisti) doamnei avocat! A precizat bine cadrul si a pus just porblema. Cine are ochi de citit, sa citeasca.
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #162 : Mai 28, 2012, 16:45:26 »

Citat din mesajul lui: alexpress1 din Mai 28, 2012, 16:58:30
DOAMNA AVOCAT ANGELA DRAGAN M-A RUGAT SA POSTEZ RASPUNSUL EI PT DOMNUL PARASCHIV, RASPUNS PE CARE IL REDAU MAI JOS:

Domnule Paraschiv,  sau cine oi fi dumneata, eu  nu reprezint pe nimeni, eu ma reprezint pe mine si atat, iar actiunea promovata nu poate duce la  modificarea  legii.  Eu nu sunt adusa de Costin si   nu ma provocati, pentru ca nu ne cunoastem.
Nu va obliga nimneni sa   va cereti dreptul in instanta, puteti in continuare sa  lingeti labe de partide.

Daca te cheama  Perju atunci pot sa iti spun ca stim cu totii cum   pe la mitingutri le sufli jandarmilor pe fiecare cum il cheama.

DOAMNA ANGELA DRAGAN: NU INTELEG DE CE MA AMESTECATI IN CIORBA DE LEGUME?
CE FAC LA PROTESTE?
CE FAC LA MITINGURI? " LE SUFLU JANDARMILOR PE FIECARE CUM IL CHEANA ?"

AVEAM O ALTA IMPRESIE DE DOAMNA AVOCAT ANGELA DRAGAN.. ATI REUSIT SA MI-O  SCHIMBATI.......NU SUNT MINGE DE PINGPONG!

CREDETI CA SE REUSEA VREUN MARS  NEAUTORIZAT SI PICHET -- MITING IN POARTA PALATULUI COTROCENI IN LUNILE IANUARIE-FEBRUARIE DACA  NU EXISTA  UN BLAT  INTRE SERVICIILE SECRETE  SI " REVOLUTIONARI "  PARDON: COINTERESARE?Huh?REVOLUTIONARII IN JURUL CARORA TE INVIRTI???

CITE PROCESE VERBALE DE AMENDA PENTRU IMPLICAREA IN MITINGURI DE PROTEST NEAUTORIZATE AVETI DOAMNA ANGELA DRAGAN....VA ASIGUR CA NICI UNUL....

SI " NU MA CONFUNDATI PROBABIL CU CE ATI IUBIT IN TINERETE,DUMNEAVOASTRA PERSONAL....."

O SEARA O PLACUTA DOAMNA ANGELA DRAGAN

Daca legea nu s-a modificat,  se datoreaza ranitilor care au intrat in greva foamei pana s-a reusit  scoaterea legii de pe ordinea de zi.
Lasati  minciunile si   vedeti-va de treaba,  caci voi cei care ati  traficat certificate  ati creat situatia  in care ne aflam.
 Aveti amnezie, ati uitat cum ii   tineati trena lui  Costin si frecati menta in fata la Cotroceni, pe banii lui Costin , doar sa nu se faca proteste  de altii.
Memorat
  • paraschiv
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #163 : Mai 28, 2012, 17:01:46 »

NU AM TRAFICAT CERTIFICATE DOAMNA , NU I-AM TINUT TRENA LUI COSTIN SI NICI NU "I-AM MINCAT DIN PALMA ASA CUM AI FACUT DUMNEATA CIND AI
VENIT IN BUCURESTI: L-AI PUPAT, L=-aI  SERVIT SI PE FATA SI PE SPATE PINA CIND TI-AI TRECUT IN POSESIE DUPLICATUL PE LEGEA 42...STA DOAMNA ANGELA CUMINTA.,,CONSILIAZA,DEPUNE CERERE DE PRESCHIMBARE  DAR FOAMEA DE BANI O FRECA IN GIT..... DEBARCA IN PARTEA CEALALTA,ISI DA SEFUL IN GIT SI  ACUM CE FACE ACEASTA DOAMNA  ANGELA:  NE DA LECTII DE MORALITATE.
VA FELICIT DOAMNA; SUNTETI DESTEAPTA.
SA MOARA FRAIERII DE NECAZ.
MULT SUCCES MISIUNII DE REABILITARE A REVOLUTIONARILOR.
SA FITI IUBITA!
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #164 : Mai 28, 2012, 22:17:11 »

LIGA LUPTATORILOR DIN DECEMBRIE 1989
PENTRU VICTORIA REVOLUTIEI ROMANE
SI INTEGRARE EURO-ATLANTICA-ROMANIA
Bucuresti, str Th Sperantia nr.14 , sect 3
ligaeuroatlantica@yahoo.com
   tel ; 0733565470                                               
   nr..87.din.28 mai 2012

CATRE:
GUVERNUL ROMANIEI
MINISTERUL MUNCII
DOAMNEI MARIANA CIMPEANU
Ministrul Muncii si Protectiei Sociale

In numele membrilor Sindicatului Revolutionarilor- Liga Euro-Atlantica si al
Organizatiilor partenere va felicitam pentru numirea in functia de  Ministru al muncii ,urindu-va succes in activitatea de  Ministru cit si in alegerile viiitoare.

Liga Luptatorilor din Decembrie 1989-LEA 1989 si organizatiile partenere, legal reprezentate prin presedinte executiv Perju Daniel ,  solicitam

atit Guvernul Romaniei    -     pe de o parte
          cit si
         Parlamentul Romaniei ca for legislativ  al tarii ,

sa tina cont de doleantele  noastre legale exprimate de marea majoritate a organizatiilor de revolutionari  si la toate protestele declansate din iunie 2011  cit si in prima parte a anului 2012    si   anume:

1.Sa fie avizata negativ sau respinsa    Initiativa legislativa de modificare  a Legii 341/2004 care se afla in prezent la Camera Deputatilor in Comisia Juridica  si care
   nu ar crea decit proteste si miscari sociale pina la abrogarea unei astfel de legi
   daca ar fi adoptata; 
   ( initiativa BALCAN CU AMENDAMENTE SSPR@2AS21)

2.ABROGAREA  articolelor 18 si 19 din LEGEA 283/2011 promovata de   Guvernul Emil Boc,  prin care a fost inghetata PLATA INDEMNIZATIILOR COPIILOR EROILOR MARTIRI  SI  LUPTATORILOR REMARCATI PRIN FAPTE DEOSEBITE pentru anul 2012 si  revenirea la PLATA INDEMNIZATIILOR LUPTATORILOR REMARCATI PRIN FAPTE DEOSEBITE  pentru anul 2012  imediat si nediscriminatoriu;

3.Efectuarea imediata si nediscriminatorie a platii indemnizatiilor pentru toate persoanelecare intra sub incidenta prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului          Romaniei nr.53/2010.

Denuntam tergiversarea platilor drept un act, o actiune discriminatorie.

4.CLARIFICAREA SITUATIEI „ IMPUTATIILOR COMUNICATE DE     CASELE DE PENSII TERITORIALE,REVOLUTIONARILOR.CONSIDERAM CA SUMELE SOLICITATE PRIN SOMATII SUNT NEMOTIVATE  DEOARECE „ DIMINUAREA CU PROCENTUL DE 15% A FOST  CALCULATA LA  SALARIUL MEDIU BRUT PE ECONOMIE  ANUL 2010  IN CUANTUM STABILIT PRIN LEGEA BUGETULUI DE STAT PENTRU ANUL 2010.
   Aceasta diminuare a fost stabilita cf. Legii 118/2010 pina la finele anului 2010. Repunerea in drepturi incepind cu anul 2011 trebuia efectuata tot la cuantumul de referinta SALARIUL MEDIU BRUT PE ECONOMIE,cum initial  s-a calculat  de CASA DE PENSII, consideram noi, temeinic si legal.

CRITICAM CA ILEGALE,NETEMEINICE SI NEJUSTE,SOMATIILE DE IMPUTARE  COMUNICATE MEMBRILOR, prin „ RECALCULAREA EFECTUATA IN ANUL 2012”prin aplicarea procentului de 15% la venitul diminuat adica  la suma de 1561 lei.      Va rugam sa reanalizati speta si sa constatati si EROAREA INSPECTORILOR CURTII DE CONTURI   CARE AU INTERPRETAT GRESIT APLICAREA- REVENIREA LA PLATILE  DINAINTE DE DIMINUARE, fapt ce cred ca veti constata si dumneavoastra.
Precizam ca sunt inaintate mii de contestatii la instantele de judecata in aceasta speta,
„ constatarile inspectorilor Curtii de Conturi” neputind  deroga prevederile legale, credem noi.

NE CONSIDERAM NEDREPTATITI SI HAITUITI DE „ CLASA POLITICA COMUNISTA -REFORMATA” SENS IN CARE VA SOLICITAM SA NU VA MAI FOLOSITI IN CAMPANIILE ZILNICE TELEVIZATE DE EXEMPLUL” REVOLUTIONARI, PINA CIND NU ELUDATISITUATIA REALA. NU MA INTERESEAZA CULORILE POLITICE ALE MINISTRILOR DAR PRECEDENTA CONDUCERE A CASEI NATIONALE DE PENSII A APLICAT CORESC REPUNEREA IN DREPTURI,AVIND CA REFERINTA SALARIUL MEDIU BRUT PE ECONOMIE  LA CARE S-A RAPORTAT DIMINUAREA INCEPIND CU IULIE 2010.

5.VA RUGAM  SA IDENTIFICATI SI SA ACORDATI SUMELE NECESARE PLATILOR  INDEMNIZATIILOR PREVAZUTE LA ART 4 ALIN 4 DIN LEGEA 341/2004  PRIN  RECTIFICARE  BUGETARA ,CIT MAI URGENT POSIBIL.,
DACA    ACEASTA   REPREZINTA   VOINTA   CABINETULUI   A   CAREI  MEMBRU SUNTETI., CA ACT DE VOINTA POLITICA!

VA SOLICITAM O INTREVEDERE A UNEI DELEGATII CONDUSA DE SINDICAT CU DOMNIA VOASTRA, INTILNIRE LA CARE SA FIE INVITAT DIRECTORUL CASEI NATIONALE DE PENSII
SI SECRETARUL DE STAT AL SSPR  IN EXERCITIU.

Noi nu ne cersim bucata de piine, Doamna Mariana Cimpeanu, MINISTRU AL MUNCII  : decizia nemotivata a    guvernului Boc  ne-a lasat oamenii, in mijlocul iernii  fara banii cuveniti

Puneti macar dumneavoastra capat bataii de joc la adresa revolutionarilor. 

Va solicitam sa  reveniti , prin reanalizarea si abrogarea  unor  art           din legea 283/2011 ,  sa realizati si sa decideti;

revenirea la plata pensiilor fara diminuari;                               revenirea la plata salariilor ciuntite prin L283/2011.

Acordarea-plata indemizatiilor prevazute prin legea 341/2004 persoanelor prevazute la art 4 ,alin 4, imediat si nediscriminatoriu pentru toate persoanele care au actele doveditoare eliberate si  numele publicate in M.Of.467 bis/7 iulie 2010.

MOTIVATIA CONTESTATIILOR NOASTRE IN CONTRADICTORIU CU DECIZIILE CURTII DE CONTURI SI  CASELOR TERITORIALE DE PENSII:

INDEMNIZATII PRIMITE DE SALARIATI

LUNA                 INDEMNIZ      SAL MEDIU   
               A N U L  2010      
      IANUARIE -IUNIE 2010      2020 LEI          1836 LEI

IUNIE=DEC 2010 - dim 15% 1836lei*15%=275 lei  1836-275=1561 lei               1561 lei*1,1=1717 lei         

SEPTEMBRIE 2010               1717 LEI                   1561 LEI

A N U L 2011
   IANUARIE 2011 TREBUIA SA SE RAVINA LA VENIT MEDIU 2010
         brut din sem I 2010 =1836 lei

CASA DE PENSII INITIAL A REVENIT SI S-AU FACUT PLATILE LA VENIT MEDIU BRUT IANUARIE 2010

APRILIE 2011     2020 LEI(-5,5%) =   1909lei                1836 LEI   

A N U L  2012
   IN ANUL 2012  SE FACE ALT CALCUL IMPUTANDU-SE DIFERENTA INTRE SAL MEDIU BRUT 2010 -1836 LEI SI REZULTATUL CALCULULUI DE MAI JOS ADICA VENIT CALCULLAT DE CASA DE PENSII 1796LEI

RECALCULARE IN ANUL 2012 luna Mai  facuta de  CASA DE PENSII

repunere 15% la 1561 lei _1561+235=1796 lei

nu s-a  revenit la venit mediu brut din anul 2010-1836 lei   
se imputa dif intrediminuare 1836*15%= 275*1,1=302 lei
      si
      recalculare 1561*15%=235*1,1=257 lei

302-257=45 lei*12 luni=540 lei(IMPUTATII)

INDEMNIZATII PRIMITE DE PENSIONARI

LUNA            INDEMNIZ   SAL MEDIU

A N U L 2010            
   IANUARIE-IUNIE  2010      3121 LEI            1836 LEI         

IUNIE=DEC 2010 -

DIM.15%   1836 (SAL MED 2010)*15%=275 = 1836-275=1561 LEI

ex:      SEPTEMBRIE 2010      2654   LEI            1561 LE

A N U L 2011
   IANUARIE 2011 TREBUIA SA SE RAVINA LA VENIT MEDIU BRUT 2010   (din sem I 2010 )=1836 lei

CASA DE PENSII INITIAL A REVENIT SI S-AU FACUT PLATILE LA    VENIT MEDIU BRUT IANUARIE 2010 =1836 lei

ex:    APRILIE  2011      3122   LEI(-5,5%)=2950    1836 LEI

,A N U L 2012
    IANUARIE-APRILIE 2012   1102 LEI(-5,5%) =1041 lei       1836 LEI

IN LUNA MAI 2012  SE FACE ALT CALCUL IMPUTANDU-SE DIFERENTA INTRE SAL MEDIU BRUT 2010 -1836 LEI SI REZULTATUL CALCULULUI DE MAI JOS ADICA VENIT CALCULLAT DE CASA DE PENSII LA VENIT DIMINUAT 1561 LEI *15% = 1796 LEI

RECALCULARE IN ANUL 2012  facuta de CASA DE PENSII

CALCUL CASA DE PENSII  ptr anul 2011      3053 LEI    1796LEI

ex:     MAI 2012         1078LEI(-5,5%)=1019 lei         1796 lei

CALCUL CASA DE PENSII 1561*15%=235 LEI(1561+235=1796 LEI

NU AU REVENIT LA SAL MEDIU BRUT DIN SEM I 2010=1836 LEI
   SE IMPUTA DIF INTRE 275 lei*1,7=467lei si 235 lei*1,7=398 lei(69 lei)
      69lei*12 luni=828 lei + 24*3luni 2011=72 lei (828+72=900 lei
                C O N C L U Z I I

Se imputa diferenta de calul intre diminuare iunie 2010 la salariu mediu brut 1836 lei si repunere prin recalculare la 1561 lei in mai 2012 a procentului de 15%

Cu speranta  unei solutionari favorabile, transmitem si pe aceasta cale,                            expresia  deosebitei  noastre  consideratii.
 Bucuresti,Romania
      28 mai  2012
                   Comitetul Director

Presedinte Executiv

Perju Daniel
Memorat
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 331
Schimbă forumul: