Main Content:

Pagini: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 34

GARDA REVOLUTIEI ROMANE

• alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
Răspuns: GARDA REVOLUTIEI ROMANE
« Răspunde #375 : Iulie 11, 2012, 18:30:25 »

Bradule,eu asta o sustin din 90,este o parere pertinenta,am dovezi clare,ca unii retinuti nu au fost retinuti, sau au venit la UM 01512, si au depus armamentul din dotare, au semnat si au plecat acasa...acum iau indemnizatii de retinuti...chiar si lui Cutean i am inaintat un memoriu in acest sens, cand se lucra la L341, dar nu s a tinut cont...asta este un mod de a face o selectie intre adevaratii revi...militia armata si sri. erau in timpul functiunii, erau platiti sa ne tina in frau, ca s au inpuscat intre ei, si s au facut eroi unii pe altii, iar nu este traba noastra a civililor.Orcum ministerele din care faceau parte i a recompensat inca de atunci, i au inaintat in grad, le au angajat nevestele, copii etc vezi cazul Onisor.Dar pe sotiile, sau copii civililor cine i a angajat?Cunosc cazuri ca nu aveau de mancare,Nu au avut bani sa si ingroape mortii, stu asta pentru ca eu m am ocupat atunci de aceste inmormantari, chiar am trimis copii in Polonia chiar din dec 89Nu eu l am bagat pe Costin la Pitesti, nici nu am stiut ce probleme a avut...Pestele de la cap se impute deci din Bucuresti,din Guvernul Romaniei...Aveti grija d le SS.MESTER, numele dv. sa va reprezinte...FI TI MESTER....

TE ROG SA FACI PUBLICE ACESTE DOVEZI iULIA: sAU DACA NU DA LE INCOACE; AM CURAJ SA LE FAC PUBLICE IN MASURA IN CARE ELE EXISTA
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #376 : Iulie 11, 2012, 18:51:31 »

--------------------------------------------------------------------------------
PUNCT OCHIT, PUNCT LOVIT !!!

sunteti de acord sa incer eu sa vb cu dansul?
M-am adresat Nicolei, dar n-am nimic impotriva sa-i spuneti dumneavoastra dlui Fesan toate acestea. Sunteti sibian si presupun ca va e mai usor sa-l gasiti si sa-i transmititeti aceste considerente de bun simt. Va multumesc. E valabil si pentru cei care se gandesc si pot sa i le aduca la cunostinta dlui SS Mester.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #377 : Iulie 11, 2012, 19:27:47 »

Noruleţ, te tot plângi că nu ai resurse, că pedeleaua te-a adus la sapă de lemn, iar tu persoană capabilă și profesionistă nu-ți găsești o ocupație renumerată.
Mai intai ca nu ma plang. Protestez si eu in felul meu, imi manifest nemultumirea, dar nu ma plang. Am sesizat si zeflemeaua privitoare la pregatirea mea, dar e nemeritata. Calificarile, locurile de munca anterioare si functiile ocupate ma recomanda ca bun profesionist, angajat disciplinat, harnic si eficient. Atunci de ce sa accept orice mi se arunca, de exemplu angajarea, indiferent de pretentiile profesionale, contra unui salariu minim pe economie. Asa pot trai mai bine la tara, unde fac totul de placere si fara supervizarea sefilor si sefuletilor.
(Aici deschid o paranteza. Prietenul de care aminteam ieri, gazda mea de la tara, n-a dorit sa intre pe net. A preferat sa mergem sa-si cumpere proviziile de care are nevoie in sat si sa mai rezolve o alta problema. Dar m-a surprins cu o propunere: sa merg sa lucrez la el, sa fac exact ce am facut anul trecut in mod gratuit, dar contra cost. Oferta lui a fost de un salariu minim pe economie, pe langa masa si cazare gratuita. O astfel de oferta ma ispiteste si poate ca am sa-i dau curs din doua motive simple. As face totul din placere si pentru sanatatea mea, iar cu banii obtinuti as achita birurile de acasa. Pana la plecarea la noul loc de munca, ar fi o rezolvare mult mai ispititoare decat altele.)

Am urmarit transmisia conferintei de presa de la Bruxelles la care a participat premierul. Revin.

Ținând cont că ești un fel de moașă comunală într-ale revoluției, ți-ași propune să-ți complecte-zi CV-ul și să-ți oferi serviciile sesepereului. Cred c-ai face treabă bună acolo moral vorbind.
Aparent ma iei peste picior, dar de fapt incerci sa ma validezi ca fabricant de certificate. Exclus. N-am fost angajat niciodata la SSPR, nu am fost delegat sa ma ocup de dosarelor asociatiei de care apartin si nici ale alteia. Moasele respective sunt altele, de ce vrei sa induci in eroare pe cei in drept sa le ancheteze? Si apropo de respect, sa sti ca mai mult respect au din partea mea satenii pe care i-am cunoscut, decat multi vecini si amici din Capitala.

Ești, după părerea mea destul de indicat să ocupi o funcție decisivă în aparatul de stat al guvernului.
Aceasta e mai subtila. O avansam de la nivelul "luat peste picior, la "ironie".

În acest fel am rezolva problema caprei și-a verzei, vecinul fiind trecut pe planul doi.
Iar o dai in agrare.

Sincer vorbind, vei avea tot sprijinul din partea mea și-a altor persoane care vor să limpezească situația revoluționarilor odată pentru totdeauna.
"Rezolvarea" aceasta, "odata pentru totdeauna, seamana mai mult a executie la zid decat ceea ce doresc revolutionarii.

Fesan Puiu, dacă își v-a oferii serviciile dezinteresat, o face numai dacă o să fie convins că nu o v-a face degeaba, iar gestul făcut v-a avea o finalitate. Sibianul are coloană vertrebală şi-i mândru.
Asta cred si eu.

Hai să ne asumăm responsabilitatea. Ce zici?
N-avem cum, sau cel putin eu. Garantii ii poate oferi SS-ul si partidul dlui Fesan, PNL-ul.

În eventualitatea că accepți propunerea mea, anunță-mă. Îți voi sta la dispoziție 24 din 24…
...

Te rog, nu interpreta propunerea mea ca un fel de ironie; este o propunere constructivă.
Mda...

Vă pot oferi chiar fosta bază de date a seseperelei. Este un început.
Daca sunteti in posesia ei, va rog sa va adresati domnului Mester, actualul SS, el este cel mai indreptatit sa o detina (institutia). Nu spun ca nu as fi curios, dar nu stiu cat de legal ar fi sa intru in posesia ei. Daca exista cineva care si-a facut din asemenea lucruri scopul activitatii sale pe forum, acela e Diplomatul007. Sa ne ti la curent, sa ne spui daca te contacteaza.
Va rog sa ma scuzati. La tv vorbeste Basexu. Are mai multe micorfoane in fata si incearca s-o imite pe Udrea.
Memorat
  • valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #378 : Iulie 11, 2012, 20:01:06 »

„Iti raspund pe rand la toate intrebarile si nedumeririle valahule, chiar si la obraznicii.
Aparent ma iei peste picior, dar de fapt incerci sa ma validezi ca fabricant de certificate. Exclus. N-am fost angajat niciodata la SSPR, nu am fost delegat sa ma ocup de dosarelor asociatiei de care apartin si nici ale alteia. Moasele respective sunt altele, de ce vrei sa induci in eroare pe cei in drept sa le ancheteze? Si apropo de respect, sa sti ca mai mult respect au din partea mea satenii pe care i-am cunoscut, decat multi vecini si amici din Capitala.
Aceasta e mai subtila. O avansam de la nivelul "luat peste picior, la "ironie".
Iar o dai in agrare.
"Rezolvarea" aceasta, "odata pentru totdeauna, seamana mai mult a executie la zid decat ceea ce doresc revolutionarii.”

Îmi pare rău pentru tine, dar n-ai înțeles nimic.
O pun pe seama căldurii mari; este posibil să-ți fi afectat capacitatea de reacție.
Te-am rugat să nu interpretezi greșit apelul de bun simț care l-am făcut la persoana ta.
Nu ești capabil retrage-te frate, nu mai bate câmpii.
Cei care vor să se implice în rezolvarea problemelor noastre o vor face fără îndemnurile tale „sincere”. Nu ești omule în măsură să te pronunți atât timp cât ești un sublim anonim. Sau n-ai înțeles? Conspirativ nu mai ține. Tactica care ai adoptat-o de la bun început, pe forum, este în acest moment fatidică, chiar ipocrită. Demonstrează ce poți face tu însăți. Eu am făcut o ofertă, nimic mai mult.
Păstrează un dialog civilizat totuși. Așa zisele obrăznicii sunt practic inexistente. Mă înșel oare?
Sociologic vorbind, îmi permit totuși să-ți mai pun o întrebare:
Cu bască sau fără bască?
Memorat

In Good We Trust
  • valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #379 : Iulie 11, 2012, 20:33:59 »

„N-avem cum, sau cel putin eu..”

Pot s-o consider maxima zilei? Mi-ai făcut proba capacității de care dispui...

Memorat

In Good We Trust
« Răspunde #380 : Iulie 11, 2012, 21:09:49 »

D LE CRISTIDINU,toti erau, sunt romani...dar noi civilii revi, nu eram platiti sa ne facem datoria, iesind in strada cu riscul vietii, sa dam jos pe ceausescu si comunismul....noi am iesit pentru un ideal, pentru o speranta de libertate, si o viata decenta si libera...Ei militenii secu si armata....de ce erau acolo...in strda?HuhHuh???PENTRU CA ERAU PLATITI PENTRU ASTA, SI EXECUTAU UN ORDIN, PENTRU CARE EI AU DEPUS UN JURAMANT....In legile MI MAPN,secu exista, si inca mai exista un regulament in care se spune ca , cei care sufera accidente mortale sau incapacitate de munca, ei si urmasii lor vor fi despagubiti....deci ei erau in timpul functiunii, si ministerele lor trebuie sa se ocupe de treaba asta...conf. legiilor in vigoare....ce ziceti ca in bazinul de inot, din UM 01512din sibiu au fost circa 600 de retinuti, militeni si secu si catva civili,dar sunt retinuti militieni care au stat 21 ore si acum pe laga pensia de col. maior, cap. mai iau si vreo 4000lei ca mari revolutionari din dec 89?Asta nu este discriminare d le CRISTIDINU?Huh??VOI CARE IN DEC 89 ATI FI MURIT PENTRU LIBERTATE CE PARERE AVETI?HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh?
Nu vreau sa intru intr-o polemica cu dvs. Intotdeauna pe un subiect, oricare ar fi el, parerile vor fi impartite.
Vreau doar sa va intreb ce parere aveti despre militarii in termen care au murit sau au ramas cu infirmitati pe viata. Ei nici nu erau platiti, nici nu au pensie militara. Acestia au fost "luati cu arcanul" sa satisfaca stagiul militar, nu au venit de bunavoie, deci tot niste victime ale regimului erau, iar multi dintre ei au devenit in acele zile "carne de tun".

si-au servit patria,erau sub juramant,nu au ce cauta militia si armata in legea noastra
Poate va intereseaza cum suna juramantul militar:
"Jur să respect legile ţării, să execut întocmai ordinele comandantului suprem, cerinţele regulamentelor militare şi ordinele comandanţilor şi şefilor mei, atît în timp de pace cît şi în timp de război."
Daca s-ar fi respectat intocmai juramantul de care spuneati nu mai erati acum in viata.
Unii dintre militari au avut rolul lor pozitiv in evenimentele din 1989.
Si datorita acestei uri pe care o purtati unii fata de altii, au reusit basescu, boc si toata gasca lor sa va dezbine si sa taie indemnizatiile.

Memorat
  • Misu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #381 : Iulie 11, 2012, 21:41:03 »

D LE CRISTIDINU,toti erau, sunt romani...dar noi civilii revi, nu eram platiti sa ne facem datoria, iesind in strada cu riscul vietii, sa dam jos pe ceausescu si comunismul....noi am iesit pentru un ideal, pentru o speranta de libertate, si o viata decenta si libera...Ei militenii secu si armata....de ce erau acolo...in strda?HuhHuh???PENTRU CA ERAU PLATITI PENTRU ASTA, SI EXECUTAU UN ORDIN, PENTRU CARE EI AU DEPUS UN JURAMANT....In legile MI MAPN,secu exista, si inca mai exista un regulament in care se spune ca , cei care sufera accidente mortale sau incapacitate de munca, ei si urmasii lor vor fi despagubiti....deci ei erau in timpul functiunii, si ministerele lor trebuie sa se ocupe de treaba asta...conf. legiilor in vigoare....ce ziceti ca in bazinul de inot, din UM 01512din sibiu au fost circa 600 de retinuti, militeni si secu si catva civili,dar sunt retinuti militieni care au stat 21 ore si acum pe laga pensia de col. maior, cap. mai iau si vreo 4000lei ca mari revolutionari din dec 89?Asta nu este discriminare d le CRISTIDINU?Huh??VOI CARE IN DEC 89 ATI FI MURIT PENTRU LIBERTATE CE PARERE AVETI?HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh?
Nu vreau sa intru intr-o polemica cu dvs. Intotdeauna pe un subiect, oricare ar fi el, parerile vor fi impartite.
Vreau doar sa va intreb ce parere aveti despre militarii in termen care au murit sau au ramas cu infirmitati pe viata. Ei nici nu erau platiti, nici nu au pensie militara. Acestia au fost "luati cu arcanul" sa satisfaca stagiul militar, nu au venit de bunavoie, deci tot niste victime ale regimului erau, iar multi dintre ei au devenit in acele zile "carne de tun".

si-au servit patria,erau sub juramant,nu au ce cauta militia si armata in legea noastra
"Jur să respect legile ţării, să execut întocmai ordinele comandantului suprem, cerinţele regulamentelor militare şi ordinele comandanţilor şi şefilor mei, atît în timp de pace cît şi în timp de război."
Daca s-ar fi respectat intocmai juramantul de care spuneati nu mai erati acum in viata.
Si datorita acestei uri pe care o purtati unii fata de altii, au reusit basescu, boc si toata gasca lor sa va dezbine si sa taie indemnizatiile.

Am luptat in cel mai fierbinte punct din resita,la tipografie,eram comandant de grupa
in fata aveam unitatea militara,in stanga comisariatul,in spate militia
aco;o in noi nu a tras nimeni decat armata,militia si garzile patriotice
desi stiau ca suntem acolo
Memorat
« Răspunde #382 : Iulie 11, 2012, 21:54:26 »

Am luptat in cel mai fierbinte punct din resita,la tipografie,eram comandant de grupa
in fata aveam unitatea militara,in stanga comisariatul,in spate militia
aco;o in noi nu a tras nimeni decat armata,militia si garzile patriotice
desi stiau ca suntem acolo
Nu va contrazic, cei care au tras in oameni trebuiau trasi la raspundere.
Problema este ca nu trebuie bagati toti in aceeasi oala.
Sunt si din partea militarilor oameni care au avut idealuri, care au avut de suferit in urma evenimentelor din dec. 1989.
Sunt sigur ca si din randul civililor sunt destui care s-au nimerit sa fie atunci in anumite zone fierbinti si acum au titluri de revolutionar.
Memorat
« Răspunde #383 : Iulie 11, 2012, 23:03:54 »

Stimati colegi va salut.
Memorat
  • Misu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #384 : Iulie 11, 2012, 23:10:39 »

Salut
Memorat
« Răspunde #385 : Iulie 11, 2012, 23:18:44 »

Sunt in Romania si chiar mi-a fost dor de voi.
Memorat
« Răspunde #386 : Iulie 11, 2012, 23:25:38 »

O SA CITESC CELE MAI NOI POSTARI SI APOI O SA INTRU SI EU CU COMENTARII, IN TOT CAZUL MIA-TI LIPSIT. CU DRAG JAN.
Memorat
  • emil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #387 : Iulie 11, 2012, 23:25:59 »

Sunt in Romania si chiar mi-a fost dor de voi.
Whoops....salut,sper ca esti constient unde te afli ?!   Grin

Memorat
« Răspunde #388 : Iulie 11, 2012, 23:28:34 »

BUCURESTI str, Traian Vuia langa Intercontinental.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #389 : Iulie 11, 2012, 23:40:13 »

Ha, ha! Pari simpatic. Nu ai citit ce scrie la intrare cand ai dat click? "GARDA REVOLUTIEI RO", deci te somez sa te legitimezi: esti cu piratul sau nu? Daca declari ca nu esti, te previn ca vei fi atacat de niste injuratori profi. Daca te declari de partea lui, legitimatia nu-ti va folosi pt ca trebuie sa sti si parola. (Sss... sunt baiat bun si ti-o soptesc eu. Pana in 29, ora 21, parola e: Jos Basescu!)
Memorat
Pagini: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 34
Schimbă forumul: