Main Content:

Pagini: 1 ... 130 131 [132] 133 134 ... 146

DOMNULUI SECRETAR DE STAT SORIN VINTILA MESTER

• remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: DOMNULUI SECRETAR DE STAT SORIN VINTILA MESTER
« Răspunde #1965 : Ianuarie 12, 2018, 18:34:54 »

Marta Pop Conform art 12 din OUG 90/2017: (1) În anul 2018 se majorează cuantumul brut astfel încât să se mențină în plată la nivelul cuantumului net acordat/cuvenit pentru luna decembrie 2017, după caz, următoarele drepturi: .....indemnizaţiile stabilite în baza Legii recunoştinţei pentru victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Braşov din noiembrie 1987 și pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului – Lupeni – august 1977, nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2017"

Burada Gheorghe Mester se da victima in zicerea lui . Jalnic !

Marius Petrescu Dle SS intreb si eu : reprezentantii Guvernului (cei care au conceput OUG 90/2017) aveau posibilitatea tehnica de a nu include indemnizatiile revolutionarilor (0,6 si 1,1) in aceasta Ordonanata ? Mai concret,sa fi ramas la acelasi plafon...

Anghelache Sebastian Dan Cu indemnizatia veteranilor si a fostilor detinuti politici cum este ?La fel ?
Anghelache Sebastian Dan Guvernantii nostri ori sunt prosti ori o fac pe prostii !

Burada Gheorghe Ce a facut SSPR pana acum din promisiunile dovedit populiste din angajamentul asumat de Mester .....Ca de aflat ....in guvern fiind afla mereu POST FACTUM de incalcarile flagrante ale legii care ne defineste HuhHuh...
DAR CONCRET !....CE A FACUT !

Sorin Mester Burada Gheorghe, de când secretarul de stat e membru in guvern? Lamureste-ma dumneata, care ești imbatabil in tastatură. Ia punct cu punct programul meu, scris de mine si tehnoredactat de fiul meu, si vei vedea ca in cele 3 luni incheiate am îndeplinit majoritatea, multe dintre ele nefiind inca aduse la cunoștință beneficiarilor, al căror interes este legat strict, sau quasi strict de cați bani primesc ei si eu. Îti readuc aminte ca secretarul de stat este reprezentantul guvenului, atribuțiile sale decurgând din aceasta. Te las sa parcurgi punct cu punct programul meu inițial si sa constați care s-a îndeplinit si care nu, in aceste trei luni. Daca cumva pretextezi ca nu ai date sau ca nu am comunicat eu public, te invit la SSRMLIRCIR sa constați personal ce si cum. Conclud readucandu-ti aminte cele din motivația mea: Prevederile OUG 90/2017 au fost respectate la virgulă, întrucât s-a menținut in plată aceeași valoare a sumei brute, respectiv 2020 pt 1,1 si 1102 pt 0,6, netul scăzând cu 4,5% in raport de creșterea procentului CASS de la 5,5 la 10%, asa cum s-a votat Codul Fiscal.

Burada Gheorghe Domnule Mester....va comunic spre stiinta personala ca in urma Ord.95 in completarea legi 341 indemnizatia mea prin care se deduce si 0,6 este 1,1din salariulMEDIU BRUT PE ECONOMIE PE ANUL IN CURS am asistenta medicala si medicamente gratuite si sunt in consecinta scutit de plata CASS.....Beneficiile materiale nu constitue tot prin aceiasi lege venit .....cat si faptul ca aceasta lege care inca ne defineste si pe care partidul dvs inca nu a abrogat-o si doar a siluit-o justifica existenta SSPRsau cum s-o mai fi numind.
De asemenea activitatea mea "pe tastatura" spre deosebire de a dvs .....nu este remunerata sau conditionata politic.
Va multumesc,

Sorin Mester Burada Gheorghe, indicatorul economic "salariul mediu brut pe economie" nu mai exista de ceva ani de zile...A fost inlocuit de sintagma "castigul salarial mediu brut pe economie" stabilit in anul anterior calcularii bugetului asigurarilor sociale de stat. O sa razbim si la aducerea valorii cat mai aproape de prevederea legala, doar ca mai trebuie putin timp. Speram ca dupa rectificarea bugetara de la finele primului semestru. Cititi va rog si Codul Fiscal si vedeti raportul juridic intre legi si coduri. Ajuta...

Burada Gheorghe Nici Dumnezeu nu ne mai ajuta domnule SS.....nici Dumnezeu.

Alexandru Stein Ce nu inteleg ii de ce platim CASS-ul daca legea ne da drept total la gratuitate , inclusiv la sanatorii detinute de MAI si MAPN , deci parerea mea ii ca nu putem plati ceva ce avem gratis . Intrebarea nu este ptr Dl Mester , si dansul plateste la fel ca si noi , eu am intrebat guvernantii .

Sorin Mester Voi repeta pana se va înțelege. Si pana acum se plătea CASS de 5,5%, exceptandu-i pe răniți in mod firesc. Conform OUG 90/2017, valorile brute ale indemnizatiilor 1,1 si 0,6, au rămas aceleași ca in luna decembrie 2017, doar netul s-a diminuat cu 4,5% din cauza prevederii din Codul Fiscal, ce majorează procentual valoarea CASS de la 5,5 la 10%. Toată lumea, inclusiv salariații platesc la noua valoare, impusa de Codul Fiscal valabil de la 1 ianuarie.

Anghelache Sebastian Dan Cică la salariați le dă patronul diferența. Nouă nu !
Memorat
  • Kobra 22
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1966 : Ianuarie 12, 2018, 20:45:10 »

Marta Pop Conform art 12 din OUG 90/2017: (1) În anul 2018 se majorează cuantumul brut astfel încât să se mențină în plată la nivelul cuantumului net acordat/cuvenit pentru luna decembrie 2017, după caz, următoarele drepturi: .....indemnizaţiile stabilite în baza Legii recunoştinţei pentru victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Braşov din noiembrie 1987 și pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului – Lupeni – august 1977, nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2017"

Marius Petrescu Dle SS intreb si eu : reprezentantii Guvernului (cei care au conceput OUG 90/2017) aveau posibilitatea tehnica de a nu include indemnizatiile revolutionarilor (0,6 si 1,1) in aceasta Ordonanata ? Mai concret,sa fi ramas la acelasi plafon...

Anghelache Sebastian Dan Cu indemnizatia veteranilor si a fostilor detinuti politici cum este ?La fel ?
Anghelache Sebastian Dan Guvernantii nostri ori sunt prosti ori o fac pe prostii !

Burada Gheorghe Ce a facut SSPR pana acum din promisiunile dovedit populiste din angajamentul asumat de Mester .....Ca de aflat ....in guvern fiind afla mereu POST FACTUM de incalcarile flagrante ale legii care ne defineste HuhHuh...

Sorin Mester Burada Gheorghe, de când secretarul de stat e membru in guvern? Lamureste-ma dumneata, care ești imbatabil in tastatură. Ia punct cu punct programul meu, scris de mine si tehnoredactat de fiul meu, si vei vedea ca in cele 3 luni incheiate am îndeplinit majoritatea, multe dintre ele nefiind inca aduse la cunoștință beneficiarilor, al căror interes este legat strict, sau quasi strict de cați bani primesc ei si eu. Îti readuc aminte ca secretarul de stat este reprezentantul guvenului, atribuțiile sale decurgând din aceasta. Te las sa parcurgi punct cu punct programul meu inițial si sa constați care s-a îndeplinit si care nu, in aceste trei luni. Daca cumva pretextezi ca nu ai date sau ca nu am comunicat eu public, te invit la SSRMLIRCIR sa constați personal ce si cum. Conclud readucandu-ti aminte cele din motivația mea: Prevederile OUG 90/2017 au fost respectate la virgulă, întrucât s-a menținut in plată aceeași valoare a sumei brute, respectiv 2020 pt 1,1 si 1102 pt 0,6, netul scăzând cu 4,5% in raport de creșterea procentului CASS de la 5,5 la 10%, asa cum s-a votat Codul Fiscal.

Burada Gheorghe Domnule Mester....va comunic spre stiinta personala ca in urma Ord.95 in completarea legi 341 indemnizatia mea prin care se deduce si 0,6 este 1,1din salariulMEDIU BRUT PE ECONOMIE PE ANUL IN CURS am asistenta medicala si medicamente gratuite si sunt in consecinta scutit de plata CASS.....Beneficiile materiale nu constitue tot prin aceiasi lege venit .....cat si faptul ca aceasta lege care inca ne defineste si pe care partidul dvs inca nu a abrogat-o si doar a siluit-o justifica existenta SSPRsau cum s-o mai fi numind.
De asemenea activitatea mea "pe tastatura" spre deosebire de a dvs .....nu este remunerata sau conditionata politic.
Va multumesc,

Sorin Mester Burada Gheorghe, indicatorul economic "salariul mediu brut pe economie" nu mai exista de ceva ani de zile...A fost inlocuit de sintagma "castigul salarial mediu brut pe economie" stabilit in anul anterior calcularii bugetului asigurarilor sociale de stat. O sa razbim si la aducerea valorii cat mai aproape de prevederea legala, doar ca mai trebuie putin timp. Speram ca dupa rectificarea bugetara de la finele primului semestru. Cititi va rog si Codul Fiscal si vedeti raportul juridic intre legi si coduri. Ajuta...

Alexandru Stein Ce nu inteleg ii de ce platim CASS-ul daca legea ne da drept total la gratuitate , inclusiv la sanatorii detinute de MAI si MAPN , deci parerea mea ii ca nu putem plati ceva ce avem gratis . Intrebarea nu este ptr Dl Mester , si dansul plateste la fel ca si noi , eu am intrebat guvernantii .

Sorin Mester Voi repeta pana se va înțelege. Si pana acum se plătea CASS de 5,5%, exceptandu-i pe răniți in mod firesc. Conform OUG 90/2017, valorile brute ale indemnizatiilor 1,1 si 0,6, au rămas aceleași ca in luna decembrie 2017, doar netul s-a diminuat cu 4,5% din cauza prevederii din Codul Fiscal, ce majorează procentual valoarea CASS de la 5,5 la 10%. Toată lumea, inclusiv salariații platesc la noua valoare, impusa de Codul Fiscal valabil de la 1 ianuarie.

Aș fi bucuros dacă Sorin Meșter ne poate răspunde cu subiect și predicat la fel de repede cum a răspuns colegului, motivul sau cauza pentru care toți beneficiarii Legii 341/ 2004 până la această oră nu  beneficiază de prevederea (încă în vigoare ) prevăzută la Art. 5 Lit. K, privind transportul în comun din legea mai sus amintită.

Totodată să ne precizeze în calitatea sa oficială cum va soluționa zecile si sutele de sesizări din luna februarie privind solicitarea returnării valorice a biletelor și cartelelor de metrou achiziționate de către beneficiarii Legii 341/2004, în cursul lunii ianuarie 2018.

Să nu uităm faptul că legea mai sus amintită, are prevăzute la Art. 13 alin. 1 si 2,  măsuri coercitive civile , administrative și penale, pentru persoanele care nu respectă prevederile legale.

Fac apel la toți colegii de pe acest portal ( și nu numai ) să-l abordeze pe Sorin Meșter privind această situație delicată, aflat în prezent la "butoanele" acestei instituții din subordinea Guvernului României.

Dacă vă doriți să găsiți vinovatul pentru această situație, vă rog să mergeți în fața unei oglinzi și îl veți avea.
     Vă rog să îi trageți două perechi de palme. Poate așa vom înțelege unde am greșit cu toții.

Scopul foștilor comuniști cu față umană, este să dezbine acest segment social, pentru a-l controla în totalitate.

Cu stimă.

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1967 : Ianuarie 13, 2018, 01:48:19 »

Sa-i amintim lui Sorry Fitila Mescher ce s-a intamplat in primul mandat:
Proteste la Guvern: Revolutionarii ii cer lui Ponta demiterea secretarului de stat Mester
http://www.ziare.com/stiri/proteste/proteste-la-guvern-revolutionarii-ii-cer-lui-ponta-demiterea-secretarului-de-stat-mester-1188566

Aproximativ o suta de membri ai Blocului National al Revolutionarilor 1989 au protestat, miercuri, in fata sediului Guvernului, solicitand inlocuirea actualului sef al Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor, Sorin Vintila Mester.
Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1968 : Ianuarie 13, 2018, 05:43:17 »

Va multumesc,

VEDETI CA IAR DAU DOVADA CA NU CUNOSC PREVEDERILE LEGI 341/2004 ART 5 ALINIAT 2 Drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt considerate venituri,
nu se impozitează şi nu afectează acordarea altor drepturi.
Memorat
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1969 : Ianuarie 13, 2018, 07:11:43 »

Va multumesc,

VEDETI CA IAR DAU DOVADA CA NU CUNOSC PREVEDERILE LEGI 341/2004 ART 5 ALINIAT 2 Drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt considerate venituri,
nu se impozitează şi nu afectează acordarea altor drepturi.

Vine Mester cu explicatii puierile,sa-i fie rusine.O scalda ca doar reprezinta guvernul nu?Trebuia o institutie ptr REVI de tip sindical,nu pusi tot comunisti la conducere.Sa nu-mi zica ca nui membru psd ca-l scuip
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1970 : Ianuarie 13, 2018, 11:45:40 »

Vine Mester cu explicatii puierile,sa-i fie rusine.O scalda ca doar reprezinta guvernul nu?Trebuia o institutie ptr REVI de tip sindical,nu pusi tot comunisti la conducere.Sa nu-mi zica ca nui membru psd ca-l scuip
[/quote]

SINGURA AFIRMATIE ADEVARATA,REALA DE PE PORTAL.
CUM SA N E APERE INTERESELE(LEGALE SI MORALE)UNUL, ANGAJAT AL GUVERNULUI? PE EL IL INTERESEAZA DOAR SA "BIFEZE" IN CV O FUNCTIE CIT MAI INPORTANTA SI MAI BANOASA UN TIMP CIT MAI LUNG, CARE LA FINAL SA I ADUCA SI O PENSIE "SPECIALA" DE MINISTRU, CARE SE CUMULEAZA CU INDEMNIZATIA(CARE SE DA LA tot poporul, FARA LIMITA DE VENITURI, CONFORM og 95). UITA UN LUCRU:TOTI CEI AFECTATI II VOR BLESTEMA (SI SE VEDE: MAJIRITATEA SS AJUNGIN PUSCARIE,MAI DEVREME SAU MAI TIRZIU). BLESTEMATI SA FIE CEI CARE-SI BAT JOC DE REVOLUTIONARI.
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1971 : Ianuarie 13, 2018, 12:49:59 »

STIMATI  COLEGI  REVOLUTIONARI:

cititi  cu  mare  atentie  legea!
        CITITI,  MAI  CITITI  O  DATA  si  dupa  aceia  comentam;
      Eu  am  mai  specificat!    SA  ASTEPTAM  CUPONUL DE PENSIE.
        Cine  nu  o  aplica  corespunzator  v-a  raspunde.
                SSPR  nu  are  nici  un  fel  implicare.
 Am  impresia  ca  nu  toate  Casele  de Pensii  Sectoriale  si-au  insusit-o  corespunzator. 
   Conform  OG  90  art  12  pct. 2  "NU SE  DIMINUEAZA VENITURILE  NETE"

Guvernul României
Ordonanța de urgență nr. 90/2017 privind unele măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene
Text publicat în M.Of. al României.
În vigoare de la 07 decembrie 2017

Art. 12. -
(1) În anul 2018 se majorează cuantumul brut astfel încât să se mențină în plată la nivelul cuantumului net acordat/cuvenit pentru luna decembrie 2017, după caz, următoarele drepturi:
(2) În anul 2018, indemnizațiile stabilite în baza Legii recunoștinței pentru victoria Revoluției Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Brașov din noiembrie 1987 și pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului - Lupeni - august 1977 nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2017.

Memorat

Petre
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1972 : Ianuarie 13, 2018, 13:01:50 »

STIMATI  COLEGI  REVOLUTIONARI:

cititi  cu  mare  atentie  legea!
        CITITI,  MAI  CITITI  O  DATA  si  dupa  aceia  comentam;
      Eu  am  mai  specificat!    SA  ASTEPTAM  CUPONUL DE PENSIE.
        Cine  nu  o  aplica  corespunzator  v-a  raspunde.
                SSPR  nu  are  nici  un  fel  implicare.
 Am  impresia  ca  nu  toate  Casele  de Pensii  Sectoriale  si-au  insusit-o  corespunzator. 
   Conform  OG  90  art  12  pct. 2  "NU SE  DIMINUEAZA VENITURILE  NETE"

Guvernul României
Ordonanța de urgență nr. 90/2017 privind unele măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene
Text publicat în M.Of. al României.
În vigoare de la 07 decembrie 2017

Art. 12. -
(1) În anul 2018 se majorează cuantumul brut astfel încât să se mențină în plată la nivelul cuantumului net acordat/cuvenit pentru luna decembrie 2017, după caz, următoarele drepturi:
(2) În anul 2018, indemnizațiile stabilite în baza Legii recunoștinței pentru victoria Revoluției Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Brașov din noiembrie 1987 și pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului - Lupeni - august 1977 nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2017.

coform  OUG  art.  12  aliniatul  2  eu  nu  am  inteles  ce  a  vrut  sa  ne  explice  domnul  SECRETAR  DE STAT??
    EU  AM  INTELES  CA:  " modificările și completările ulterioare, se acordă în cuantumul cuvenit sau aflat în plată în luna decembrie 2017".

CARE ESTE ADEVARUL??
Memorat

Petre
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1973 : Ianuarie 13, 2018, 13:05:52 »

Sorin Mester

Voi repeta pana se va înțelege. Si pana acum se plătea CASS de 5,5%, exceptandu-i pe răniți in mod firesc.

Conform OUG 90/2017, valorile brute ale indemnizatiilor 1,1 si 0,6, au rămas aceleași ca in luna decembrie 2017, doar netul s-a diminuat cu 4,5% din cauza prevederii din Codul Fiscal, ce majorează procentual valoarea CASS de la 5,5 la 10%. Toată lumea, inclusiv salariații platesc la noua valoare, impusa de Codul Fiscal valabil de la 1 ianuarie.

Memorat

Petre
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1974 : Ianuarie 14, 2018, 20:38:18 »

Domnul secretar de stat Sorin Vintilă Meșter a publicat un text pe Facebook în această seară. Îl reproduc așa cum l-am primit de pe grupul Revoluția din 1989, grup la care nu am acces direct deocamdata: https://www.facebook.com/groups/rev1989/permalink/1969991456550361.

Sorin Mester
...
Mâine dimineață începe distribuția documentelor gratuite de călătorie valabile pe anul 2018. Din pacate si in acest an, se va face cu coada, frig, nervi, nemulțumiri, pe care le cunosc, le-am trăit an de an si eu si pentru care îmi cer anticipat scuze, în fața beneficiarilor legali.
 Ar trebui să urmeze o foarte lungă postare privind constatările din anii anteriori, din care reiese necesitatea modificării acestui mod uzitat pana acum de a distribui respectivele documente. Ma voi limita la a va informa despre urmatoarele:
- din cei 6 inspectori cu atribuții de gestiune si distribuire a documentelor de călătorie, au rămas doar 4, o persoană este suspendată medical, iar altă este suspendată judiciar.
- întârzierea distribuirii documentelor de călătorie, se datorează pe de o parte, măsurii ordonate de mine privind inventarierea gestionării acestora în ultimii 5 ani, neefectuata pana acum in institutie, cu concluziile impuse privind dimensiunea prejudiciului si a celor ce se fac responsabili si firesc, a recuperării acestuia, iar pe de altă parte, de prezentarea decontului de gestiune pe 2017 a celor ce au obligația de a prelua noua gestiune a documentelor de călătorie pe anul în curs.
- toate deficiențele de mai sus fac obiectul Rapoartelor Curții de Conturi a României, incepand din anul 2012, soldat cu măsurile impuse a fi implementate si care, pana la venirea mea, nu au fost aduse niciuna la îndeplinire.
- modul de distribuire din acest an are la baza tocmai procedura solicitata de catre Curtea de Conturi, care a impus urmatoarele: documentele se distribuie individual, distribuția se va face la sediile prefecturilor județene, iar înmânarea documentelor de călătorie va avea la baza documentele deja cunoscute si publicate in comunicatul aflat pe site-ul SSRMLIRCIR.
- DOAR pana la sfarsitul lui ianuarie 2018, cei 4 inspectori desemnați vor distribui documentele de călătorie în centrele zonale afisate in comunicatul prezentat pe site-ul SSRMLIRCIR, iar din 1 februarie, prezenta lor fiind anunțată din timp, în toate celelalte județe. Motivația acestei situații, deriva din faptul că în fiecare inceput de an, în prima lună se funcționează cu un buget de 1/12 raportat la bugetul anului anterior, iar cheltuielile de deplasare, din acest considerente, sunt limitate în prima lună.
- s-a constatat că multe dintre procurile prezentate de persoanele imputernicite a le ridica pentru beneficiari ce nu se prezintă personal, se refereau la persoane decedate! De aici si introducerea declarației pe propria raspundere a mandatarului, ce se gaseste in acelasi comunicat.
- documentele de călătorie gratuită, constituie un drept individual ce nu poate fi condiționat sub nici o forma, nici macar de plata unei cotizații de membru al asociației din care face parte. Reamintim că se atribuie 12 bilete CFR dus-intors si o cartela de metrou, de persoana! Cunosc nemulțumirile unor președinți de asociatii din București și din țară, semnatari ai unei cereri de demitere a mea, pe motivul nedistribuirii documentelor de călătorie la sediul asociațiilor.
- odata cu implementarea la sfârșitul anului trecut a softului bazei de date, anunt oficial o altă premieră: se semnează protocolul de predare-primire a bazei naționale de date, de către Casa Națională de Pensii Publice către SSRMLIRCIR si a celui cu Departamentul de Evidență a Populație din cadrul MAI, astfel, vom avea controlul strict al beneficiarilor Legii 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, pe categoriile din respectivă lege. AVIZ AMATORILOR!
 Numirea la începutul lunii octombrie 2017 a subsemnatului, a fost tardivă din punct de vedere procedural si mai ales bugetar, pentru a mai putea introduce pentru acest an, distribuirea documentelor de călătorie prin posta/curier. Având în vedere că documentele de călătorie sunt purtătoare de valoare(valoarea în sine plus greutatea plicului) ce trebuie declarata la distribuitor, dar și a obligativitatii achiziției serviciului de distribuire prin sistemul public de achiziții publice, este necesara prinderea în bugetul SSRMLIRCIR a sumei respective, obținând de la Guvern ca si de la Parlament, promisiunea că întreaga sumă va fi asigurată la rectificarea bugetară de la finele primului semestru. Va fi o altă promisiune îndeplinită, aceea că dreptul de călătorie gratuită să meargă la beneficiar, nu să vină beneficiarul după dreptul sau.
 Mai am în vedere o alta varianta, anume distribuirea directă la beneficiar, prin posta/curier, cu confirmare de primire si plata ramburs, adică achitarea taxelor de expedierea de către beneficiar, la primirea coletului. Rămâne să alegeți dumneavoastra care dintre aceste două variante va convine, cu precizarea că va fi ori una, ori alta. Vom discuta pe acest aspect cu ocazia venirii mele în teritoriu, urmând ca până la finele primului trimestru, 31 martie 2018, să decidem acest lucru!
 Va cer încă odată scuze pentru ce va fi începând de mâine, dar sunt convins că veti intelege aspectele de mai sus.
Memorat
« Răspunde #1975 : Ianuarie 14, 2018, 21:36:02 »

O explicatie (nu ma pot exprima asupra sinceritatii), d.p.m.d.v., mai mult decat pertinenta !!!
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1976 : Ianuarie 14, 2018, 23:37:15 »

Alții se exprimă fără să își facă prea multe probleme, pe Facebook, în grupul DECEMBRIE 89'-IN MEMORIAM de exemplu,
https://www.facebook.com/groups/305680343115827/?multi_permalinks=558885407795318%2C558883731128819&notif_id=1515961539398029&notif_t=group_activity

Doru Alexandrescu
9 ianuarie la 21:43
...
MIZERIE şi BĂTAIE de JOC la ADRESA REVOLUTIONARILOR prin secretariatul care ar fi trebuit să-i reprezinte , SSRMLICIR ..fost SSPR !..
 Am semnalat zilele trecute faptul că Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluționarilor funcționează, plătiți pe bani grei publici, DOUĂ BOMBE CU CEAS . Hamar Alpar Benjamin, un rănit în legătură cu evenimentele din decembrie 89 , partener al extremistului maghiar CSIBI BARNA care l-a ”spânzurat” demonstrativ pe Avram Iancu în piaţa mare din Sfântu Gheorghe , amendat pentru proferarea de lozinci anti-românești şi de legături cu Garda Maghiară (susţinută de partidul de extremă – dreapta Jobbik) , de Sfânta Coroană şi de Mişcarea Tinerilor din cele 64 de Comitate (HVIM) , în postură de șef de cabinet în fostul SSPR și Gheorghe Ivașcu, consilier, fost maior de miliție și participant la represiunea demonstranților din 21 spre 22 decembrie 1989. Noi informații au un caracter de-a dreptul exploziv.
”Eu mă simt jignit și umilit că un fost milițian și un fost consilier al lui Ion Iliescu, acuzat de crime împotriva umanității în dosarul în care eu mă număr printre victimele Mineriadei, ajunge să mă reprezinte la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluționarilor”, ne-a declarat recent Marian Moroșanu Tivilic, primul tânăr care a intrat în Comitetul Central, deschizând practic porțile clădirii pentru alungarea lui Ceaușescu. Moroșanu ne-a relatat faptul că în prezența unor revoluționari și a unor funcționari guvernamentali, Hamar Alpar Benjamin l-a dat cu capul de pereți și de un dulap pe un revoluționar prahovean , pentru că acesta ar fi avut îndrăzneala să solicite o serie de informații în ce-l priveşte . Motiv pentru care fostul secretar de stat Adrian Sanda, de altfel un fost securist în 89 şi actual ofiter activ STS , i-a propus să demisioneze. Acum, este din nou readus într-o poziție cheie de șef de Cabinet, chiar de către noul secretar de stat Sorin Meșter Vintilă , dealtfel un revoluţionar la fel de dubios ca şi Hamar Alpar Benjamin şi plătit cu un salariu “ nesimţit” de 11.500 de lei …( repet..) unsprezecemiicincisute de lei. 11.500 pentru un DUŞMAN al ŢĂRII ?!.. 11.500 pentru un individ care n-a avut nicio treabă cu Revoluţia având doar neşansa să fi fost la locul nepotrivit la momentul nepotrivit fiind rănit ?!
 Secretrarul de stat a ajuns în această înaltă funcție în urma unei intervenții a lui Ion Iliescu. Tatăl lui Meșter Vintilă a lucrat cu Iliescu înainte de 1989 iar fiul i-a fost consilier la Cotroceni. ( Sorin Roşca Stănescu-5 Ianuarie 2018)
Memorat
« Răspunde #1977 : Ianuarie 15, 2018, 01:46:22 »

"...Marian Moroșanu Tivilic, primul tânăr care a intrat în Comitetul Central..." ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?   O FI FOST...SAU...N-O FI FOST ? ? ? Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes  "#Recsistent" d-al lu' 'bot' e sigur... !!! Shocked Shocked Shocked
Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1978 : Ianuarie 15, 2018, 02:26:38 »

Domnul secretar de stat Sorin Vintilă Meșter a publicat un text pe Facebook în această seară. Îl reproduc așa cum l-am primit de pe grupul Revoluția din 1989, grup la care nu am acces direct deocamdata: https://www.facebook.com/groups/rev1989/permalink/1969991456550361.

Sorin Mester
...
Mâine dimineață începe distribuția documentelor gratuite de călătorie valabile pe anul 2018. Din pacate si in acest an, se va face cu coada, frig, nervi, nemulțumiri, pe care le cunosc, le-am trăit an de an si eu si pentru care îmi cer anticipat scuze, în fața beneficiarilor legali.
 Ar trebui să urmeze o foarte lungă postare privind constatările din anii anteriori, din care reiese necesitatea modificării acestui mod uzitat pana acum de a distribui respectivele documente. Ma voi limita la a va informa despre urmatoarele:
- din cei 6 inspectori cu atribuții de gestiune si distribuire a documentelor de călătorie, au rămas doar 4, o persoană este suspendată medical, iar altă este suspendată judiciar.
- întârzierea distribuirii documentelor de călătorie, se datorează pe de o parte, măsurii ordonate de mine privind inventarierea gestionării acestora în ultimii 5 ani, neefectuata pana acum in institutie, cu concluziile impuse privind dimensiunea prejudiciului si a celor ce se fac responsabili si firesc, a recuperării acestuia, iar pe de altă parte, de prezentarea decontului de gestiune pe 2017 a celor ce au obligația de a prelua noua gestiune a documentelor de călătorie pe anul în curs.
- toate deficiențele de mai sus fac obiectul Rapoartelor Curții de Conturi a României, incepand din anul 2012, soldat cu măsurile impuse a fi implementate si care, pana la venirea mea, nu au fost aduse niciuna la îndeplinire.
- modul de distribuire din acest an are la baza tocmai procedura solicitata de catre Curtea de Conturi, care a impus urmatoarele: documentele se distribuie individual, distribuția se va face la sediile prefecturilor județene, iar înmânarea documentelor de călătorie va avea la baza documentele deja cunoscute si publicate in comunicatul aflat pe site-ul SSRMLIRCIR.
- DOAR pana la sfarsitul lui ianuarie 2018, cei 4 inspectori desemnați vor distribui documentele de călătorie în centrele zonale afisate in comunicatul prezentat pe site-ul SSRMLIRCIR, iar din 1 februarie, prezenta lor fiind anunțată din timp, în toate celelalte județe. Motivația acestei situații, deriva din faptul că în fiecare inceput de an, în prima lună se funcționează cu un buget de 1/12 raportat la bugetul anului anterior, iar cheltuielile de deplasare, din acest considerente, sunt limitate în prima lună.
- s-a constatat că multe dintre procurile prezentate de persoanele imputernicite a le ridica pentru beneficiari ce nu se prezintă personal, se refereau la persoane decedate! De aici si introducerea declarației pe propria raspundere a mandatarului, ce se gaseste in acelasi comunicat.
- documentele de călătorie gratuită, constituie un drept individual ce nu poate fi condiționat sub nici o forma, nici macar de plata unei cotizații de membru al asociației din care face parte. Reamintim că se atribuie 12 bilete CFR dus-intors si o cartela de metrou, de persoana! Cunosc nemulțumirile unor președinți de asociatii din București și din țară, semnatari ai unei cereri de demitere a mea, pe motivul nedistribuirii documentelor de călătorie la sediul asociațiilor.
- odata cu implementarea la sfârșitul anului trecut a softului bazei de date, anunt oficial o altă premieră: se semnează protocolul de predare-primire a bazei naționale de date, de către Casa Națională de Pensii Publice către SSRMLIRCIR si a celui cu Departamentul de Evidență a Populație din cadrul MAI, astfel, vom avea controlul strict al beneficiarilor Legii 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, pe categoriile din respectivă lege. AVIZ AMATORILOR!
 Numirea la începutul lunii octombrie 2017 a subsemnatului, a fost tardivă din punct de vedere procedural si mai ales bugetar, pentru a mai putea introduce pentru acest an, distribuirea documentelor de călătorie prin posta/curier. Având în vedere că documentele de călătorie sunt purtătoare de valoare(valoarea în sine plus greutatea plicului) ce trebuie declarata la distribuitor, dar și a obligativitatii achiziției serviciului de distribuire prin sistemul public de achiziții publice, este necesara prinderea în bugetul SSRMLIRCIR a sumei respective, obținând de la Guvern ca si de la Parlament, promisiunea că întreaga sumă va fi asigurată la rectificarea bugetară de la finele primului semestru. Va fi o altă promisiune îndeplinită, aceea că dreptul de călătorie gratuită să meargă la beneficiar, nu să vină beneficiarul după dreptul sau.
 Mai am în vedere o alta varianta, anume distribuirea directă la beneficiar, prin posta/curier, cu confirmare de primire si plata ramburs, adică achitarea taxelor de expedierea de către beneficiar, la primirea coletului. Rămâne să alegeți dumneavoastra care dintre aceste două variante va convine, cu precizarea că va fi ori una, ori alta. Vom discuta pe acest aspect cu ocazia venirii mele în teritoriu, urmând ca până la finele primului trimestru, 31 martie 2018, să decidem acest lucru!
 Va cer încă odată scuze pentru ce va fi începând de mâine, dar sunt convins că veti intelege aspectele de mai sus.

ACI IAR A DEMONSTRAT INCOMPETENTA ACEST SS MESTER A FOST INCOMPETENT SI RINDU TRECUT CIND A FOST SS ESTE SI ACUM MAI MULT SIA ALES SI CONSILIERI LA FEL CA EL BILETELE LE PUTEA DISTRIBUI PRIN INSTITUTIA PREFECTULUI CARE ESTE SUB ORDONATA GUVERNULUI ASA SAU DISTRIBUT SI INAINTE DE A DA LA ASOCIATI
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1979 : Ianuarie 17, 2018, 00:19:54 »

Mescher in BLOCUL NATIONAL AL REVOLUTIONARILOR 1989 ROMANIA, https://www.facebook.com/groups/673260779399342/?multi_permalinks=1696940507031359&notif_id=1516137690997000&notif_t=group_activit
Scatofagul Perju "știe precis" că partidul m-a racolat din postura ante-revoluționară de lăcătuș-mecanic la ICRAL!!! E o profesie onorabilă, însă Perjule, ceva pe grupa 0 sau 1 de muncă nu ai aflat despre mine? Mi-ar prinde extrem de bine la pensie, dupa peste 36 de ani de munca, deși cred că tu si munca, sunteti două linii paralele! Dacă tot mănânci ce-ti place cel mai mult, de ce ai ridicat 12 (douasprezece) bilete de călătorie gratuită cu trenul, când nemernicul de ss, exponent al "ciumei rosii" iti da "doar" 3 bilete dus intors?!? Ma intreb, oare ce vei face cu restul de 9 (nouă) bilete de persoană pe care indubitabil, le vizezi de la membrii asociației tale???
Memorat
Pagini: 1 ... 130 131 [132] 133 134 ... 146
Schimbă forumul: