Main Content:

Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 132

IMPOSTORII SI CONTRAFACUTII

• carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: IMPOSTORII SI CONTRAFACUTII
« Răspunde #120 : Mai 23, 2008, 20:54:45 »

Nu este pe lista de duplcate
Memorat
  • Eu
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #121 : Mai 23, 2008, 21:55:55 »

Tu nu de psiholog si sociolog ai nevoie. De politist si procuror.

Haaa! Ha! Ha! Shocked
    Parca iti vine cateodata sa zici ca in reclama aia la bere. N-ai cu cine ma !...  N-ai cu cine ! Niste ... (...) Angry

Ne meritam soarta !!!
Memorat

http://www.petitiononline.com/cmr234/petition.html

Bataia de joc trebuie sa inceteze acum!!
« Răspunde #122 : Mai 23, 2008, 22:06:58 »

Monitorul Expres  21 decembrie,2006
Revoluţie măsluita

Octav Bjoza, preşedintele Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici şi participant la evenimentele din decembrie ’89, contestă notabilităţi braşovene ajunse prin fals pe lista revoluţionarilor braşoveni cu certificat * Ieri, într-o conferinţă de presă, fostul deţinut politic a dat publicităţii o listă de 41 de nume cunoscute de braşoveni care, în opinia sa, nu ar trebui să se găsească printre adevăraţii revoluţionari din Decembrie ’89  
Publicitate

Preşedintele Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici - filiala Braşov, Octav Bjoza, contestă calitatea de „revoluţionar autentic“ pentru cel puţin 41 de persoane de pe lista luptătorilor în Revoluţia Română, ale căror dosare au fost depuse la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor şi care au pretenţia reînnoirii certificatelor de revoluţionar. Octav Bjoza, a fost participant la evenimentele din decembrie ’89 de la Braşov, şi unul dintre primii care au intrat, în ziua de 21 decembrie, în sediul Securităţii şi care mai apoi a luat legătura cu mai toate centrele de comandă ale revoluţionarilor din Braşov, prin natura funcţiei pe care o ocupa în cadrul Electromontaj. Bjoza a dat ieri publicităţii numele mai multor braşoveni, între care se numără nouă foşti ofiţeri ai Miliţiei şi Securităţii, patru activişti ai PCR sau UTC, foşti şi actuali directori ai unor importante societăţi comerciale din Braşov, consilieri judeţeni sau locali, primari de localităţi în care revoluţionarii au primit terenuri, notabilităţi ale Braşovului, care, în opinia sa, nu sînt revoluţionari autentici.

Motivaţie

„De ce eu şi de ce acum? Eu, pentru că vorbesc din interiorul fenomenului, ca unul care am intrat printre primii în sediul Securităţii şi am urmărit apoi, de la distanţă, an de an, ce se întîmplă cu asociaţiile de revoluţionari din Braşov. Mi-aş fi dorit să merg la asociaţia lor ca la un templu sfînt, pentru curajul pe care l-au avut aceşti oameni. În loc însă ca lumea să-i respecte, îi huleşte din cauza unor impostori care au pus mîna pe această asociaţie. Nu pun în discuţie creşterea exponenţială a numărului de revoluţionari, care în aprilie 1990 erau doar 125, iar acum au ajuns să fie 1.125, numai luptători cu merite deosebite, ci chiar calitatea de revoluţionar a unora dintre aceştia, mulţi dintre ei fie foşti securişti sau cadre în Miliţie, fie deveniţi revoluţionari mult după evenimentele din decembrie“, a precizat Octav Bjoza. Lista întocmită de preşedintele AFDPR Braşov are la bază materiale furnizate în cutia poştală a asociaţiei de către un anonim, în urmă cu două săptămîni, şi verificate apoi de preşedintele AFDPR, împreună cu alte persoane, unele chiar din rîndul ALRUE (Asociaţia Luptătorilor, Răniţilor şi Urmaşilor Eroilor) - Braşov Decembrie ’89. Octav Bjoza a afirmat chiar că a văzut copiile unora dintre dosarele depuse la SSPR.

Cum a funcţionat multiplicarea impostorilor

„Primii impostori au pătruns în asociaţie încă din ’90. Apoi au dat declaraţii de martori că X şi Y au fost lîngă ei. Noii veniţi au dat la rîndul lor declaraţii de martori, şi numărul impostorilor a crescut exponenţial“, explică Bjoza fenomenul prin care „impostorii au pus mîna pe asociaţie, poate chiar pentru a-i discredita pe adevăraţii revoluţionari“. Aşa se explică poate de ce unul dintre simbolurile revoluţiei din Braşov, Ioan Demi, care a mobilizat coloana de manifestanţi de la Întreprinderea de Construcţii Aeronautice încă din 21 decembrie, a fost dat afară din asociaţie, în timp ce „persoane care nu au avut nicio treabă cu evenimentele din decembrie au acum certificate de revoluţionar sau urmează să obţină“, crede Bjoza.

Întrebări

Liderul AFDPR Braşov a mai spus că listele pe care le-a întocmit nu sînt nici complete, nici de netăgăduit în cazul anumitor persoane nominalizate. „Însă este imposibil să nu te întrebi cum se face că sînt revoluţionari primarii care au dat pămînt unor falşi revoluţionari, notarul public care a operat majoritatea actelor notariale necesare intrării în drepturi a unor falşi revoluţionari, sau cum se face că anumiţi revoluţionari braşoveni au declaraţii de martor nu de la locul în care susţin că au activat, ci din chiar altă localitate“, susţine Bjoza.

Solicitări

Bjoza a solicitat asociaţiei revoluţionarilor din Braşov, în fruntea căreia se află Dorin Lazăr Maior, apărut şi el pe scena Revoluţiei după 1990, „să pună la dispoziţia presei dosarele cuprinzînd memoriile şi declaraţiile martorilor pentru fiecare revoluţionar care a obţinut certificate în baza Legii 42/1990, precum şi cele de preschimbare a certificatelor de revoluţionar în baza Legii 341/2004“ şi a solicitat ministrului secretar de stat SSPR, Petrişor Morar, „să ia act de aceste informaţii şi să procedeze în consecinţă, nemailăsînd ca aceste dosare să fie verificate chiar de către impostori“. Bjoza s-a adresat şi Parchetului Militar Braşov, dar şi şefului parchetelor militare, generalului Dan Voinea, solicitînd audierea tuturor acestor persoane. „Îi asigur pe adevăraţii revoluţionari, cît şi pe răniţii Revoluţiei şi urmaşii martirilor, de stima şi consideraţia mea. Din păcate, imaginea lor a fost mînjită de falşii revoluţionari, iar adevărul trebuie să iasă la iveală“, spune Bjoza.

Lazăr Maior, din nou contestat

Unul dintre numele care nu apare acum pe lista lui Bjoza este cel al foarte contestatului preşedinte al Blocului Naţional al Revoluţionarilor şi al ALRUE Braşov, Dorin Lazăr Maior. Una dintre marile sale realizări în calitate de revoluţionar a fost contractarea unui credit de 268 milioane lei vechi, în anii ’94-’95, de la Bancorex, pentru care a garantat cu „fîşia de livadă supraevaluată de 10 ori, pe care a primit-o la Ghimbav“, spune Bjoza. Ioan Demi, prezent şi el la conferinţa de presă de ieri, a declarat că „Lazăr Maior este principalul vinovat de toate problemele asociaţiei de la Braşov. Maior a apărut în 1992 în asociaţie, iar noi, membrii fondatori, l-am contestat încă de atunci. El a declarat că a fost patru zile şi patru nopţi pe lîngă generalul Florea. Totuşi, chiar pe site-ul SSPR a apărut oficial precizarea că Maior nu are documentele necesare preschimbării certificatului. Care totuşi i-a fost preschimbat“. Întrebat care este motivul pentru care membrii asociaţiei nu îl contestă pe Maior, ba chiar l-au reales preşedintele lor, Demi a răspuns că „de 17 ani se tot vorbeşte despre Maior, şi nu i s-a întîmplat nimic. Din contră, colegi de-ai noştri au luat bătaie de la bodyguarzii lui“. „Iar acum, nimeni nu mai spune nimic, pentru că este momentul preschimbării certificatelor, iar dacă spui ceva de Maior, rişti să nu mai primeşti certificatul de revoluţionar. Dosarul meu, de pildă, a dispărut de la Bucureşti“, susţine Demi, un vechi contestatar al lui Maior. Dorin Lazăr Maior nu a putut fi contactat ieri, pentru a-şi preciza punctul de vedere.

„Se ştie foarte bine şi există imagini-document că revoluţionarii au depăşit 125 de persoane. Domnul Bjoza este un domn respectabil, iar dacă dumnealui crede că am făcut fals sau uz de fals în dosarul depus pentru certificatul de revoluţionr nu are decît să facă o plîngere penală. Am ieşit să lupt împotriva comunismului, nu pentru certificat. Am fost la Consiliul Judeţean şi am coordonat revoluţionarii de la Primăria din Predeal.“
Iancu Vespasian, consilier judeţean independent

„Nu este niciun adevăr. Am fost în grupul de la Tractorul. Domnul Bjoza nu a putut fi peste tot. Noi, toţi şefii de secţii, am participat activ. Am stat o săptămînă acolo. Am fost la început în oraş, apoi împreună cu mai mulţi colegi ne-am întors în fabrică şi am avut grijă de armament. Iar de pe urma certificatului, am doar un teren de fîneaţă, la Săcele.”
Emil Niţă, consilier judeţean PSD

„Pămîntul s-a dat de către prefect, nu de către mine. Luaţi documentele şi vedeţi. Maior mergea la prefect, iar mie mi s-a cerut această treabă. Eu am fost la Revoluţie la barajul de la apă. Le-am dat de mîncare celor de acolo. Am fost vicepreşedinte la revoluţionari. Am certificat, dar n-am profitat de el. N-am luat pămînt şi nici altceva.“
Vasile Laţa, primarul municipiului Săcele

„Eu zic că nu prea a fost peste tot, domnul Bjoza. Eu am fost la Universitate, la Judeţ, peste tot, în 12-13 ianuarie. Iar în 21, la ora 14.00, eram în corpul M al Universităţii, la un curs de învăţămînt politic. Ar trebui să-i întrebe pe studenţii de la Rectorat cine i-a organizat. Am certificat, dar n-am luat nimic, nici magazin, nici pămînt, nimic.“
Sergiu Chiriacescu, consilier local PSD

„Îi respect vîrsta acestui domn. Eu întîmplător am participat la revoluţia de la Bucureşti. Am certificatul, dar niciodată n-am pretins niciun drept: nici teren, nici magazin, nici scutire de impozit la salariu. Brevetul meu de revoluţionar a fost publicat în primul Monitor Oficial care a cuprins liste de revoluţionari. Pentru mine este o chestiune simbolică.“
Vasile Kraila, consilier local independent

NR: Din păcate, Monitorul Expres nu a reuşit să obţină replicile tuturor celor aflaţi pe lista întocmită de Octav Bjoza, unii refuzînd să comenteze, iar alţii fiind de negăsit ieri pînă la închiderea ediţiei.

Avantaje pentru revoluţionari

* Posesorii de certificate de revoluţionar, conform Legii 431/2004, beneficiază lunar de unul pînă la două salarii medii brute pe economie în funcţie de aportul adus la revoluţie în decembrie ’89, la care se adaugă diverse facilităţi cum ar fi bilete gratuite de călătorie cu trenul, bilete de tratament, scutiri de taxe şi impozite, primirea unor suprafeţe de teren arabil sau spaţii comerciale.

LISTA LUI BJOZA

* Lista a fost întocmită de Octav Bjoza, împreună cu explicaţiile din dreptul fiecărui nume

FAPT: La Braşov, în aprilie 1990 erau 125 de revoluţionari. În prezent au depus cereri pentru preschimbarea certificatelor 1.112 revoluţionari.

* Foşti ofiţeri ai Miliţiei şi Securităţii care se regăsesc pe lista persoanelor care şi-au depus dosare pentru preschimbarea certificatelor de revoluţionar:

BREBENEL MIHAI – maior, şeful biroului de pază şi ordine al Miliţiei Braşov, şeful plutoanelor de intervenţie ale Miliţiei în situaţii speciale (martori: Angheluţă Ioniţă, Iordan şi Scorţeanu)
ANIŢEI SORIN – ofiţer de Miliţie;
FOLEA MIHAI GAVRIL – ofiţer Miliţia Economică (declaraţie de la Angheluţă Ioniţă şi Costea Vasile);
DUŞTINŢĂ IOAN – fost şef al biroului de pază şi ordine al Miliţiei Braşov (înaintea lui Brebenel);
LUPU ION – colonel, şeful trupelor de securitate UM 391 - „Rulmentul“ (Vasile Mardare, Paul Habath);
VLĂDOIU GELU – plutonier de intendenţă la Penitenciarul Codlea (n-a participat la evenimente fiind sub consemn);
RUSU CORNEL – maior MApN, vînători-de-munte, mîna dreaptă a generalului FLOREA IOAN; PARASCHIV NICOLAE – fost maior de Securitate. În memoriul de la dosar omite acest lucru, dîndu-se doar jurist. Culmea este că doi revoluţionari autentici (Boacă Sorin şi Ciprian Aranuşi) au fost anchetaţi chiar de acesta. Actual secretar al Primăriei Municipiului Braşov;
KOVACS MARTIN – fost ofiţer de Securitate.

* Foşti activişti de frunte ai PCR sau UTC, care se regăsesc pe lista luptătorilor în Revoluţia din Decembrie ’89:

RĂDULESCU GHEORGHE – fost director general al Gospodăriei Judeţene de Partid;
COSTEA VASILE – director economic al Gospodăriei Judeţene de Partid;
POPICA GHEORGHE – secretar PCR al ONT şi şef al complexului „Carpaţi“ (Aro Palace);
CĂRĂUŞU VICTOR – fost secretar UTC la Uzina „Steagul roşu“.

* Directori ajunşi revoluţionari. A nu se uita faptul că directorii erau numiţi de primul-secretar al Judeţenei PCR:

BELAŞCU CONSTANTIN – fost şi actual director în exerciţiu al Oficiului de Cadastru Braşov;
BOBOCEA VIAN – fost director la Întreprinderea de Morărit şi Panificaţie Braşov;
ALBU NICOLAE – actul director în exerciţiu la ARO PALACE SA, membru al conducerii fostului complex „Carpaţi “
POVÎRNARU DANIEL – fost director adjunct la ICSM Alimentara, apoi la SC Coral SA;
BĂRBAT TRAIAN – fost director general al întreprinderii „6 Martie“ Zărneşti, uzină de armament, în prezent consilier judeţean PD;
NEAGU LAURENŢIU – fost director al Trustul de Construcţii Braşov

* Tot la „apelul de seară“, adică la cîţiva ani după evenimentele din decembrie ’89, au devenit „revoluţionari“ şi următorii:

FRIGHENCIU IOAN - fost şef complex ONT „Postăvarul“;
GÂBOAN LIVIU - fost şef unitate ONT;
ANGHELUŢĂ IONIŢĂ - actual şef administraţiei complexului „Alpin“ - SC Poiana SA Braşov;
BENEA IONEL – şef complex „Capitol“
ANGHELESCU STELICĂ – fost salariat ONT „Carpaţi“;
MUNTEAN NICOLAE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
CALCEA GHEORGHE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
PĂCURARU GHEORGHE – fost salariat ONT „Carpaţi“;
KURT DANIEL – fost salariat ONT „Carpaţi“;
PETRESCU ADRIAN – fost salariat ONT „Carpaţi“.

Notă: Aproape toţi angajaţii ONT Carpaţi erau colaboratori ai Securităţii, prin natura meseriei, deoarece intrau în contact cu foate mulţi turişti, inclusiv străini.

* Lista unor notabilităţi braşovene care au devenit „revoluţionari“ în condiţii cel puţin bizare:

ISBĂŞOIU FLOREA – notarul public care operat în „spiritul legii“ majoritatea documentelor notariale privind atribuirea către revoluţionari de: terenuri, spaţii comerciale şi împuterniciri de reprezentare. În această situaţie se mai află şi alţi notari publici din Braşov;
OPRIŞ ION NICOLAE - fost prefect al Braşovului, făcut revoluţionar după ce a ajuns prefect;
ATOMEI GHEORGHE – fost preşedinte al unei cooperative meşteşugăreşti braşovene, actual consilier local PSD; ATOMEI MIOARA, soţia lui;
KRAILA VASILE – sportiv de performanţă la clubul Dinamo (clubul sportiv al MAI), actual consilier local independent;
CHIRIACESCU SERGIU – fost rector al Universităţii „Transilvania, consilier local PSD;
NIŢĂ EMIL – fost şef de secţie la Uzina „Tractorul“, actual consilier judeţean PSD
BRAN VASILE - fost şef de secţie la Uzina „Tractorul, fost deputat PD;
IANCU VESPASIAN – consilier judeţean independent;
DRAGOŞ SERAFIM – primar în exerciţiu la Cristian;
LAŢA VASILE – primar în exerciţiu la Săcele;
TOMA DOREL – primar în exerciţiu la Ghimbav;
BUTURĂ IOAN – fost viceprimar la Ghimbav

de: Andrei Paul

PRECIZARILE PE CARE LE VOI FACE MAI JOS NU SUNT ADRESATE LUI KRONSTADT,OMUL CU DOUA CAPETE, SAU TREI?,SI MULTE BUTOANE,  CE EXECUTA ORDINELE LUI DORIN LAZAR MAIOR SI CUNOASTE FOARTE BINE  SITUATIA IMPOSTORILOR SI TROTIONARILOR CU CERTIFICAT DE REVOLUTIONAR DE LA BRASOV CI CELORALTI FORUMISTI:
1. Lista lui Bjoza este de fapt lista pe care i-am pus-o eu la dispozitie  domnului Otav Bjoza, presedinte al Asociatie Fostilor Detinuti Politic din Brasov . Lista am facut-o dupa ce am verificat in dosarele Asociatiei "Brasov Decembrie 89",ASOCIATIE  a carei vicepresedinte pe probleme de aflare a adevarului am fost pentru foarte scurt timp,DACA informatiile pe care le aveam deja despre tortionarii si impostorii infiltrati in asociatie sunt reale. Dorin lazar Maior caruia i-am comunicat rezultatul verificarilor s-a opus sa  facem publica  LISTA IMOSTORILOR SI TORTIONARILOR REVOLUTIONARI DE LA BRASOV si asa am ajuns sa apelez la domnul Bjoza care a organizat o conefrinta de presa si a facut-o publica. Dansul a vrut sa ma protejeze, cunoscand stilul violent  de reactie al lui Maior si a declarat ca a gasit lista in cutia postala.Dupa ce dezvaluirile au aparut in presa locala si centrala Maior si gasca sa au decis sa ma excluda din asociatie. Si a si facut-o ,fara sa ma anunte sau sa ma cheme la simulacrul de sedinta ce a avut loc in lipsa mea. Mai mult, a trimis doi oameni din staff-ul sau  la SSPR, cu misiunea sa imi faca disparut dosarul de preschimbare,dosarul  a fost scos din SSPR de unul din cei doi(pe atunci se putea face asa ceva) dar, dupa o saptamana omul care a sustras dosarul s-a speriat,eu aflasem deja, aveam si declaratia celuilalt  si eram decisa sa actionez in consecinta.Drept urmare a dus dosarul inapoi,la bucuresti, pentru ca nu avea nici un ordin scris de la Maior sa-l sustraga din SSPR ,ci doar unul verbal, si consecintele penale le-ar fi suportat el si nu Maior. Asa m-am decis sa renunt la reprezentarea dosarului meu  la SSPR  de catre Maior si sa solicit sprijinul legal de reprezentare  presedintelui Asociatie 21 Decembrie Bucuresti, Doru Maries.Cererea mea a fost acceptata  si astfel am reusit, dupa trei ani de asteptare, sa primesc certficatul.
Despre toate acestea am mai scris pe vechiul portal si si pe cel nou, tot in urma unor atacuri ale lui Kronstadt si a altor NIK-uri care sunt in solda la Maior si nu au curajul sa se identifice pe acest  forum pentru ca lor le prieste anonimatul din care pot sa atace nestingheriti.
Memorat
« Răspunde #123 : Mai 23, 2008, 22:39:33 »

PT.EU
AI VAZUT INTERVIU PE REALITATEA TV A SEFULUI TAU BASESCU STII CEA SPUS :
"Voi nu sunteti platiti sa ma atacati"
ÏNTREBARE :
CERTIFICATUL PT MARIA NU CUMVA ESTE O PLATA A SERVICIILOR DE MÂNGÂIAT POPUL PRESEDINTELUI CU BUZELE FINE A STILOLUI DE ZIARIST INTRANSIGENT,RADICAL,EROU NATIONAL ;
TU TREBUIE SA STII DOAR FACI PARTE DIN ACELASI STAF POLITIC ;

Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #124 : Mai 23, 2008, 22:48:11 »

Doamna Maria Petrascu va rog sa ne spuneti care e Kronstadt? Ca sigur e unu dintre astia.
Memorat
« Răspunde #125 : Mai 23, 2008, 23:03:57 »

Doamna Maria Petrascu va rog sa ne spuneti care e Kronstadt? Ca sigur e unu dintre astia.
Fii sigur ca nu sint unu dintre astia.Mai bine ai ïntreba sa-si clarifice situatia.Te rog nu acuza fara probe,eu am probat tot pina acum. În care MO  este? Raspunde tu daca stii? uite popa nu e popa!
Tu de ce nu ai certficatul inca?(in 16 zile)ca Maria P.
Memorat
  • Eu
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #126 : Mai 23, 2008, 23:07:35 »

Mai omule Kronstadt, esti in mare eroare! Nu stiu desore ce vorbesti! Se pare ca discutam lucruri diferite!

Clar?
Memorat

http://www.petitiononline.com/cmr234/petition.html

Bataia de joc trebuie sa inceteze acum!!
« Răspunde #127 : Mai 23, 2008, 23:16:49 »

Nani - Nani,KRONSTADT este palnia prin care curge veniul postrevolutionar al impostorilor si tortionarilor din Brasov care au facut din Decembrie 89  o afacere murdara din  care au castigat  bani, case, terenuri,functii, o afacere murdara prin care au tinut si tin sub teroare si amenintare pe adevaratii revolutionari,o afacere murdara din care isi trag foloasele linistiti. I-am deranjat, ii deranjez si ii vor deranaja cat voi mai avea zile pentru ca sunt niste ticalosi fara seaman care cred ca nimic si nimeni nu ii poate atinge. Vor plati insa pentru sangele nevionvat care a curs pe strazile Brasovului fiindca Dumnezeu ii va lovi cand le va fi lumea mai draga. Acum i-am deranjat din nou, rau de tot, si e normal sa ma atace. Vin mereu cu aceleasi porcarii ordinare , inventate, pe care nu le pot dovedi pentru ca nu au cu ce. Si sunt atat de 'barbati' incat stau pititi in nemernicia lor sub niste nik-uri. Kronsatdt este, un biet las, care ataca la ordin pentru ca din asta traieste!
Memorat
« Răspunde #128 : Mai 24, 2008, 01:41:35 »

Mult stimata si iubita tov. Maria P,
Iar folositi sistemul Perju,articole in cascada.
În loc sa dati un raspuns punctual în care MO( 92-96) sunteti , dv. continuati cu mînie proletara sa insultati. Acelasi stil ; securisti, javre, terenuri... Eu am dovedit dvs de ce nu veniti cu probe materiale ?
De ce nu va puneti dosarul pe internet ( ideea dv)  « Toti rev. sa-si puna dosarele pe internet. »
Eu persist în întrebare ? Cum v-ati obtinut « certificatul » autentic pe legea 341 ?

Memorat
  • Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #129 : Mai 24, 2008, 11:54:17 »

Fii sigur ca nu sint unu dintre astia.Mai bine ai ïntreba sa-si clarifice situatia.Te rog nu acuza fara probe,eu am probat tot pina acum. În care MO  este? Raspunde tu daca stii? uite popa nu e popa!
Tu de ce nu ai certficatul inca?(in 16 zile)ca Maria P.

Kronstadt sa sti ca nu prea e corect sa te iei de mine. Eu numa acum am vazut ce ai scris aici. Eu am vazut ca ai fost banat si tot eu le-am spus si la ceilalti. Mi se pare ca era corect sa o intreb pe domana Petrascu cine din lista ei esti. Sau cine presupune ca esti. Daca spunea te sunam astazi ca te gaseam in cartea de telefon sau cu prietenii mei securistii (imi place sa le zic cum le zice Badea de la Antena 3). Eu am fost corect. Nu stiu cati de pe forum au mai fost atat de impartiali ca mine.
Memorat
« Răspunde #130 : Mai 24, 2008, 12:43:27 »

[size=14Kronstadt sa sti ca nu prea e corect sa te iei de mine. Eu numa acum am vazut ce ai scris aici. Eu am vazut ca ai fost banat si tot eu le-am spus si la ceilalti. Mi se pare ca era corect sa o intreb pe domana Petrascu cine din lista ei esti. Sau cine presupune ca esti. Daca spunea te sunam astazi ca te gaseam in cartea de telefon sau cu prietenii mei securistii (imi place sa le zic cum le zice Badea de la Antena 3). Eu am fost corect. Nu stiu cati de pe forum au mai fost atat de impartiali ca mine.

Nani-Nani/ Nu am avut nici cea mai mica intentie. Ti-am atras atentia ca nu fac parte din lista ei. In privinta impartialitatii tale nu nu am nici un dubiu, te rog sa ma crezi. Esti un tip care nu are nimic de ascuns. Nu o considera ca un atac. Daca te consideri frustat, pune-ti singur o intrebare. Dosarul tau de ce nu a fost preschimbat in 16( saisprezece) zile cu tot cu imprimerie HuhHuhHuh??

PETRAŞCU MARIA
Calitate REMARCAT
Certificat Legea 42/90 6815
Cerere de preschimbare
Data depunerii 21/10/04
Numar inregistrare 5025
Comisia SSPR
Admis 05.02.2007
Respins 
Observatii 
C.P.R.D.
Data 2/9/2007
Respins 
Imprimerie 2/21/2007
Certificat preschimbat
Serie LRM-P
Numar 00199
Observatii

Trebuie sa observi ca aceste date sint intentionat inversate ptr a ne duce in eroare. Este vorba de 05 februarie 2007-SSPR
     09 februarie 2007-CPRD
     21 februarie 2007-Imprimerie
Este recordul absolut in materie (simplificare a birocratiei).
Tov. Maria Petrascu persist cu aceeasi intrebare- In ce act oficial a-ti fost publicata ca luptator remarcat ( Decret lege, Monitor Oficial, erata, etc.)
Voi pune acesta intrebare pîna ve-ti raspunde !
pt][/size]
Memorat
« Răspunde #131 : Mai 24, 2008, 20:22:39 »

PT. DAN PUREC

Da domule Purec ma simt omul perfect ca sa pot ïntreba,si stii de ce : fiindca nu am profitat cu nimic de la statul Român desi aveam dreptul si fiti sigur ca nici nu am sa cer nimic de la statul Român.Am intrebat pe puncte : in loc sa primesc raspunsuri am primit insulte specifice romïnilor cind nu avem argumente, jignim.
Stiti cumva cine este DEOGARU ? nu ? atunci de ce comentati !
1.De ce nu aprobati toate dosarele pe care presedentii de asociatie nu vor sa le avizeze ?
2. Pe linga avizare trebuie declaratia a trei martori din Brasov nu din Bucuresti
3.Dovezi ca ai fost remaracat in 21-28 la dosar( doamna Maria ce are o foaie din ziarul Libertatea)
4. Dv a-ti vazut acest dosar ?
5. În februarie 2007 verificati dosare la SPPR ?
6.Problema nu porneste de acolo,aveti lista cu  adevaratii rev din Brasov.in documente pe portalul rev.Maria nu figureaza : de fapt numaram pe degete citi de pe aceea lista au fost recunoscuti
7.Cïti din adevarati rev. au fost recunoscuti la Brasov ?
8.De ce Maria Patrascu nu apare in M.O.din 1992 cind Maior nu era presedinte de asociatie,
dar doamna Maria Petrascu nu apare nici in M.O din 1996 cind in Brasov de la 90 de rev. sa
ajuns la peste 1000.Dinsa se apara cu acest M.O.din 1996 unde nu apare ,dv. fiind un functionar de stat puteti controla, sa fiti rational nu sa scrieti cu sufletul.
9..Ïn 21 decembrie eram acolo in Brasov si stiu mult mai multe ca dv ! sau de la Bucuresti se vedea si Brasovul ?
10.De ce nu sariti pt. toti rev. la fel, nu toti sint egali in fata legii sau trebuie ca acesti rev.sa fie
PRO BASESCU SAU PDL ca sa fie tratati la fel ?(va-ti privit in oglinda ?)
11. Daca sinteti asa sigur de acest dosar de ce nu veniti cu argumente detineti baza de date a SPPR care niciodata nu e complecta.
12.Alti au murit si nu au reusit sa-si vada raspunsul la dosar sau drepturile banesti.
13.Credeti ca Maria e singura in Brasov care sa lupta cu Maior si folositi termenul de  « mafia »
14.De ce la cei care Maior nu le-a avizat dosarele nici in ziua de azi nu au raspuns ex DEMI IOAN,ARSENIE (bolnav de cancer terminal). Ce are in plus Maria P.fata de ceilalti rev.( un caz particular !)
15.Ilie Jan, un om bolnav de ce trebuie sa astepte la marinimia dv. a SSPR
16.În ce calitate ïmpartiti dv oamenii in morali si imorali daca au dreptul sau nu sa se exprime sinteti cumva de la C.N.A( cit este amenda ?)
17.Nu va da nimeni dreptul sa ma jigniti sint ardelean si cind afirm ceva o afirm pe baza de documente si Secretarul de Stat e ardelean deci trebuie sa stiti caracterul ardelenilor
18.Ati intervenit pt. sa acoperti pe Maries si pe Petrisor Morar ?
19.Daca Maria P. e asa de curajoasa de ce lista cu rev.impostori a dat-o la un detinut politic sa o publice in media ( ca pe urma acest om sa aiba probleme) si nu a publicat-o dinsa e ziarista.
20.Sint brasovean si o cunosc pe Maria Patrascu ïnainte de 1989 cei cu diploma de Stefan Gheorghiu nu erau tot comunisti ? sau care faceau controale muncitoresti ce erau ? oameni de bine sigur !
21.Eu am intrebat punctual ce a facut in 21-28dec. 1989 nu stiam ca acest certficat de remarcat al rev.se da daca te lupti cu mafia?Fratilor nu ati luptat cu mafia nu primiti certficate desi chiar daca puteati sa muriti in acele zile.
Dl. Dan Purec nu mi-e frica sa va raspund ca nu o sa ajung niciodata la mina dv . fiindca nu am dosar de aprobat !Pacat de cei care asteapta de ani de zile dupa aprobariile SSPR pt ei nu aveti timp dar pt. cine profita de drepturi da !( desi are un salariu bun de ziarist)NU AVETI TIMP NICI DE BAZA DE DATE DE LUNI DE ZILE O TOT COMPLECTATI !
Daca ati fii citit bine eu am scris si lucrurile bune care le-a facut Maria Petrascu dar ca sa iti primesti certificatul de remarcat pe baza ca unui film care a fost premiat in Timisoara in decembrie 2006 si cum sa terminat vacanta parlamentara pe 13 februarie 2007  sa-ti primesti titlul de remarcat este prea mult.Nu este singura care a facut filme despre revolutie.

Acceptati sau nu, cunoasteti tot ce a facut Maria Petrascu ? Asta este parerea dv ,va rog ridicati statuie in fata SSPR si restul rev. trimite-ti la moarte,asa plin de revolta cum sinteti.
Daca dv.imi aratati un MO( 92-96) sau decret prezidential unde apare Maria mai discutam dar nu brevete care in 1996 Samson le imparetea in Brasov.
Sa nu aveti impresia ca M.P. detine adevarul absolut !
Îmi pare rau fiidca v-am stiut un om impartial si cu mare suflet care ati ajutat multi rev.dar din exterior textul este lamentabil.Constietizati ca sinteti un functionar al SSPR ?.
Da, putea-ti sa interveniti cu date precise, aveti acces la baza de date si sa-mi explicati in care MO, decret 226 este Maria si daca eu gresesc MEA CULPA daca nu ?
Memorat
« Răspunde #132 : Mai 24, 2008, 22:37:50 »

Nr. 2524 de marti, 1 octombrie 2002   

Arhiva    Pagina de start    Redactia   
   Cauta un articol :       

ZIUA -OCTOMNBRIE, 2002

Vadim l-a "nasit" deputat pe seful UNORD'89, desi acesta era urmarit de AVAB pentru o gaura de peste un milion de marci germane data la fosta BANCOREX

Deputatul lacusta

Cand a simtit ca se strange latul, Dorin Lazar Maior a vandut ilegal soferului sau firma IAZOO Impex SRL, pe baza careia a luat creditul * Vanzarea s-a facut, desi actiunile erau gajate la banca in schimbul creditului si exista interdictie la vanzare * IAZOO SRL a fost revanduta unui cetatean-fantoma din Ungaria dupa modelul Vadim pentru a scapa de datorii * Printr-o frauda grosolana, utilajele IAZOO SRL, urmarite de AVAB, sechestrate si scoase la licitatie, au fost revandute pe o suma de nimic firmei mamei deputatului Maior * Deputatul a trecut recent de la PRM la PSD, pentru un plus de protectie * Cel care a dezvaluit toate matrapazlacurile lui Maior, soferul sau Eduard Dutu, a fost batut mar .

Deputatul Dorin Lazar Maior, presedintele UNORD '89 si al Comisiei Parlamentare pentru aplicarea Legii 42/90, a intrat in Legislativ, la alegerile din 2000, gratie ajutorului oferit de Corneliu Vadim Tudor, caruia cel dintai i-a promis voturile tuturor revolutionarilor. Scandalurile publice in care a fost implicat Maior pana la intrarea in PRM (batai, afaceri dubioase, gauri date BANCOREX) erau de notorietate, insa aceste "amanunte" nu l-au interesat pe "justitiarul" Vadim Tudor, preocupat sa ajunga cu orice pret seful statului.Abia cand Lazar Maior a plecat din PRM, pentru ca PSD ii oferea perspective mai sigure pentru realizarea scopurilor numai de el stiute, Vadim si-a amintit subit de "ispravile" trecute ale lui Maior, dedicandu-i pagini incriminatorii la rubrica "Vitrina cu monstri".Maior imun in fata legiiLa inceputul acestui an, specialistii desemnati sa recupereze creditul de la IAZOO SRL s-au lovit de imposibilitatea derularii eficace a cercetarilor, intrucat persoana care a luat creditul si a "uitat" sa-l returneze avea imunitate parlamentara.Iata ce a consemnat la data de 28 martie 2002, printr-o actiune in anulare depusa la Tribunalul Cluj, expertul Ilie Handorean, desemnat de judecatorul sindic, care se ocupa de lichidarea judiciara a SC IAZOO SRL, sa recupereze debitele datorate catre AVAB: "In 1996, societatea IAZOO Impex SRL Brasov (unde asociat majoritar si administrator era Dorin Lazar Maior) a contractat credite in valoare de 1,175 milioane marci germane si 555 milioane lei cu fosta BRCE - BANCOREX, credit din care a cumparat din import mai multe utilaje pentru prelucrarea automata a fotografiilor si a filmelor fotografice, marca Kodak. Creditul a fost acordat cu o destinatie precisa - cumpararea utilajelor. Imprumutatul a depus mai multe garantii imobiliare, iar utilajele au fost depuse in gaj in favoarea bancii finantatoare, cu interdictie de instrainare, pana la data achitarii integrale a creditului si a dobanzilor. (...) Dorin Lazar Maior a semnat efectiv contractele de credit bancar si s-a angajat fata de banca creditoare. In acelasi timp, Dorin Lazar Maior era asociat la SC TRANSILVA Company SRL Brasov, societate care are sediul tot in Brasov, str. Republicii nr. 43, adica la aceeasi adresa cu SC IAZOO SRL, fapt ce trebuie avut in vedere deoarece are importanta majora, fiind dovedita legatura dintre cele doua firme (n.red.-firma apartine in prezent Irinei Maior - mama deputatului). Dorin Lazar Maior a cesionat partile sociale de la IAZOO Impex SRL, iesind astfel din firma, iar dupa mai multe asemenea cesiuni succesive intre diverse persoane, asociat unic si administrator al acestei societati a devenit Lucian Eduard Dutu (n.red. - soferul si angajatul deputatului), adica cel care a initiat si realizat toate actele frauduloase prin intermediul Tribunalului Cluj (...) Eduard Dutu a ascuns executorului judecatoresc faptul ca fata de aceste utilaje era instituit un drept de gaj in favoarea BRCE - BANCOREX si ca era instituita o interdictie de instrainare, astfel incat, in frauda creditorilor, utilajele sa poata fi scoase din patrimoniul societatii (...) La scurt timp dupa finalizarea executarii silite, Eduard Dutu a cesionat toate partile sociale unui cetatean ungar, care insa nu a fost inregistrat ca reprezentant legal al societatii IAZOO la Registrul Comertului si care a parasit imediat tara, astfel incat societatea debitoare nu mai are efectiv nici un organ de conducere. (...) Eduard Dutu lucreaza si in prezent cu Dorin Lazar Maior in grupul de firme pe care acesta din urma le conduce".Utilajele se intorc tocmai la mama deputatuluiExpertul in reorganizari si lichidari a mai evidentiat judecatorilor clujeni si faptul ca in momentul scoaterii la licitatie a laboratoarelor foto ale lui Maior, pentru ca AVAB sa-si recupereze datoria, utilajele au fost vandute fraudulos printr-o abila "inginerie financiara" si la un pret de nimic: "Este o disproportie vadita intre pretul de adjudecare al utilajelor, stabilit arbitrar de executorul judecatoresc la doar 446 milioane de lei, adica exact suma pretinsa de SC WESS Prestige Comserv SRL, fata de valoarea creditului nerestituit actualizat de AVAB la suma de 763.593 de dolari SUA, la care se adauga si alte creante". Reprezentantii firmelor care au adjudecat licitatia, WESS Prestige SRL si BRAVIMPRES SRL Brasov, erau in realitate complici ai deputatului Maior astfel incat, dupa achizitia la un pret de nimic, toate utilajele au fost inchiriate si revandute, tot pe nimica toata, firmei TRANSILVA Company SRL Brasov, unde initial Lazar Maior a fost actionar si administrator, locul sau fiind preluat in prezent de Irina Maior - mama acestuia, in varsta de 71 de ani. O simpla comparare a punctelor de lucru declarate oficial de IAZOO SRL la Registrul Comertului, cu cele care apar azi, tot la Registrul Comertului, in cazul SC TRANSILVA Company SRL, demonstreaza ca laboratoarele foto Kodak nici nu au fost miscate de pe pozitii, ramanand tot timpul in ograda lui Dorin Lazar Maior.Expertul citat mai sus conchide: "Este evident ca ne aflam in fata unei inginerii financiare prin care s-a reusit scoaterea bunurilor din patrimoniul societatii debitoare si punerea lor la adapost fata de o previzibila urmarire de catre banca finantatoare, acte savarsite, brutal, in frauda acestora".Maior a scapat de datorie, dar n-a pierdut utilajeleExpertul a solicitat Tribunalului Cluj sa anuleze licitatia frauduloasa care a stat la baza "ingineriei financiare" si sa repuna situatia in starea initiala, astfel incat AVAB sa-si poata recupera datoriile. Mentionam ca pentru a scadea interesul potentialilor cumparatori pentru aceste utilaje executorul judecatoresc care a redactat documentele de publicitate a mentionat faptul ca utilajele ar fi fost vechi, stricate etc., astfel incat nimeni sa nu se arate interesat de licitatie, iar complicii lui Maior sa concureze nestingheriti. Cazul relatat a fost prezentat pe larg, de soferul Eduard Dutu, lui Corneliu Vadim Tudor, prin intermediul deputatului Ilie Merce, imediat dupa intrarea in Parlament a lui Maior. Nu s-a luat insa nici o masura impotriva acestuia, considerandu-se ca un scandal nu e de dorit pentru imaginea PRM. In schimb, la scurt timp, Eduard Dutu a fost rupt cu bataia, intr-o noapte, de "mardeiasi" platiti, omul fiind la un pas de moarte. Actualmente, acesta nu este de gasit, surse avizate afirmand ca ar fi fugit din tara de frica lui Maior. Aceleasi surse afirma ca la nivelul Parchetului Brasov s-a deschis si un dosar penal, care nu poate fi instrumentat din cauza imunitatii pe care Dorin Lazar Maior a dobandit-o gratie ajutorului tovarasesc dat de liderul PRM. Maior se lauda in toate mediile ca va fi viitorul presedinte al Romaniei, post pe care il va ocupa cu ajutorul voturilor revolutionarilor din Parlament, dupa ce legea electorala va fi modificata, iar presedintele se va alege prin votul Parlamentului.
Razvan SAVALIUC

Memorat
« Răspunde #133 : Mai 24, 2008, 23:29:39 »

;DTov.Maria P.
Va rog respectos daca tot va folositi arhiva,nu ne postati articolele  dv.din ziarul  « Drum Nou » ( Potecuta) unde înfierati cu miine proletara si cu avint muncitoresc,pe cei care lucrau in comert si aveau parte de descinderile dv.
Acesata declaratia a dv. o mai stiti :
2. Nu am nimic de ascuns, da , am fosta si sunt ziarist, Inainte de 89 am lucrat la Drum Nou, sotul meu a fost si el ziarist si a lucrat la Drum Nou, Astra. Dupa 89 sotul meu a fost corespondent la Romania libera, si am lucrat impreuna la ziare de opozitie in Brasov.
( stiti unde a-ti dat-o sper ?)

Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #134 : Mai 24, 2008, 23:45:39 »

Domnule kronstadt 2, nu inteleg de ce doamna Maria Petrascu nu a facut gestul simplu de a va da datele solicitate (incheia discutia aceasta care nu se mai termina), pentru ca eu i-am regasit numele, atat al ei cat si al sotului, pe un site oficial. Acum e foarte tarziu si presupun ca abia dimineata veti citi aceasta postare. Va rog sa-mi dati un e-mial privat si va transmit datele respective. Poate incheiem astfel si disputa aceasta.
« Ultima modificare: Mai 24, 2008, 23:47:13 de către razvan »
Memorat
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 132
Schimbă forumul: