Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 73

ABERATII ! (?)

• Nani Nani
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ABERATII ! (?)
« Răspunde #15 : Mai 12, 2008, 23:35:57 »

In seara asta a dat sefu peste mine la cafeinternetu asta. A zis ca ma dadea afara daca ma prindea jucand sutere. Da cred ca de fapt a fost fericit ca m-a gasit pe saitu sesepereului si acu e cinvins ca nu mai intru de la serviciu (buna treaba). Am intrat si pe portal cu el si i-a placut subiectu asta. A zis ca pana acu a crezut ca santem toti cam capsati da ca avem sanse sa fim normali daca stim sa mai si glumim.
De aici a plecat o discutie interesanta pe care o sa o povestesc altadata. Ca urmare directa acum aberez cu o imagine si doua randuri da promit mai mult.

Cea mai dubioasa ambasada din timpul revolutiei a fost cea din imaginea atasata de mine. Ia sa va aud cum comentati voi aberatia asta.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Mai 13, 2008, 09:14:10 »

Pt Jean: eu stiu ca nu este permis accesul de forte militare,altele decat cele nationale, indiferent de situatie, pe teritoriul national, fara aprobarea legislativului si executivului, a comisiilor de aparare....etc. Acest lucru este valabil in prezent si in trecut la fel, dar mai ales in trecut. Asta este o aberatie grava, de ce nu se cerceteaza chestia asta? La Procuratura Militara, sau sa raspunda :Iliescu, Militaru, si "marii revolutionari" ai acelor vremuri, nu ca as avea ceva cu cei doi dar ma intereseaza cum a fost penetrat sistemul temut din acea vreme.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Mai 13, 2008, 09:18:35 »

Pt. Nani-Nani: ma bucur pt "norocul" tau, si chiar asta a fost intentia mea cand am deschis acest subiect, sa spunem lucrurilor pe nume si altfel decat cum s-a facut pana acum, asa cum e caracteristic romanilor adevarati, sa faca haz de necaz, ma bucur ca ai intrat si pe acest subiect si sper sa nu te plictisesti pt ca avem multe sa ne spunem, SPOR LA ABERAT !
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Mai 13, 2008, 09:27:07 »

Pt. kok: uite aici un subiect la care ai acce nelimitat fara a supara pe nimeni singura conditie este sa mai ai putin simt al umorului, asta pt ca stiu ca citesti in continuare acest portal. Chiar aberez acum Cheesy
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 14, 2008, 10:28:41 »

Pai dupa mintea mea, Revolutionarul anului 1989, isi dorea in primul rand sa aibe libertate, de orice natura, adica : libertatea de a crede in ce divinitate vrea, libertatea de exprimare, librtetea de a putea circula si in afara granitelor “lagarului communist”, libertatea de a candida si de a fi ales ca om politic, libertatea de ascociere, libertatea de a protesta si multe alte libertati la care ne putem gandi. Cu ce s-a ales? Cu toate, doar ca unii au fost mai liberi decat altii.
    Cum au devenit Revolutionari? Pai tot dupa mintea mea, in mai multe feluri: unii au devenit Revolutionari din naivitate, altii din prisma evenimentelor, unii erau inainte de a incepe, altora asa l-i s-a ordonat, unii au schimbat tabara, altii au fost buni “istorici” si au invatat pe bune, chiar mai bine decat autenticii, “lectia” Revolutiei.
    Ma ajuta cineva?
Memorat
« Răspunde #20 : Mai 14, 2008, 10:31:02 »

Rinelus acele forte de la ambasade sunt considerate si angajate pe alte posturi si nu figureaza ca forte armate,ci ca atasati : culturali , medicali si asa mai departe in functie de caz.Stiu asta de la niste prieteni.
Memorat
« Răspunde #21 : Mai 14, 2008, 10:34:57 »

Aici cam ai dreptate multi au vrut libertate dar cum am obtinut-o si cu cite sacrificii insa cei din esalonul 2 al fostului PCR au fost mai rapizi si au taxat naivitatea noastra.
Memorat
« Răspunde #22 : Mai 14, 2008, 11:30:40 »

Si inca ne lucreaza dar noi nu facem nimic pentru ca ei s-au imbogatit in perioada de dupa 90 si acum se voteaza legi tot in favoarea lor adica sa nu poata fi controlati cum si-au realizat averile.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Mai 14, 2008, 15:06:44 »

Nu mai are nimeni aberatii despre aceasta tema?
    Vreti sa-i comentam,  pardon,  sa-i aberam pe mai marii Revolutionari, sau trecem repede in revista 18 ani de istorie post decembrista, ca sa putem trage repede concluzii?
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Mai 14, 2008, 15:07:24 »

Haideti sa incep cu “sarantocii” adica cu cei sarmani.
    “SARANTOCII” despre care vorbesc, nu sunt altii decat “simplii cetateni” care in in “ultimii 5 ani” de communism au cam facut foamea pe la cozi, la o carne si imi amintesc celebrele cozi de o saptamana(durata) de la carne in Piata Amzei si pt ce? Pentru maxim 2 kg de persoana, sau o alta secventa, tot din aceiasi piata sau “Ograda cu pasari” asa cum se transforma atunci cand o masina de marfa se vedea intrand in zona. Acesti “SARANTOCI CARTELATI" au fost grosul celor nemultumiti si dornici de schimbare.
    Stiu ca pe acest amanunt putem discuta multe , cum ca nimeni nu a murit de foame, cum ca puteai sa-ti faci concediul la mare sau la munte, sau la amandoua, ca puteai pune ceva la CEC, se construiau locuinte, erau locuri de munca sigure, scolarizarea era gratuita si obligatorie (12 clase in 1989), nu se oprea impozit pe salariu, nu aveai atatea taxe si impozite ca acum si cate si mai cate, nu mai spun ca devin nostalgic…

Nu știu ce amintiri minunate ai despre epoca împușcatului dar ale mele sunt altfel.
Aveam 2 copii și amândoi eram salariați. In nici un caz nu-ți dădea nimeni casă, erai de regulă pe o listă de așteptare la intreprindere și o primeai când ajungeai să stai vreo 5-6 într-un apartament de 2 camere. Ca să-ți faci apartament la bloc trebuia să dai aconto de minim 25% pe care nu-i puteai economisii cu 2 salarii și copii în întreținere, nu ne-am putut lua nici mașină. De măncare nu se găsea mai nimic. Carne de porc: adidași și calculatoare (picioare și cap), iar pui-tacâmuri. Pentru ouă stăteai la niște cozi imense, la fel pentru lapte sau brânzeturi. Uleiul și zahărul erau raționalizate, le primeai cu porția. Aveai ce mănca doar dacă erai vânzător la diverse magazine. De prin 83-84 iarna nu mai aveai presiune la gaz, ajunsesem să ne punem un godin și să ardem ce se nimerește, iar de gătit numai noaptea se putea. Lumina se oprea periodic cu orele. Copiii puteai să-i îngrijești până la maxim 6 luni dacă nu-ți luai concediu prenatal, apoi te mai ajutai cu cine puteai si de pe la 2 ani îi dădeai la grădiniță, dar dacă aveau peste 3 ani când se îmbolnăveau trebuiau să se îngrijească singuri, dacă nu aveai bunici disponibili, că nu mai avei drept la concediu pt. îngrijirea lor.
Ineficiența industriei parcă era dirijată, când lucram la un institut de cercetări si niciodată nu aveai cele necesare decât după ce trecea jumătate din lună... De prin 84 nu mai aveam abonamente la revistele străine de specialitate.
Din 88 am fost în învățământ și începuse deja aiureala cu programe supraîncărcate și învățământul paralel al meditațiilor că alfel nu mai aveai șanse să continui, deci gratuitatea era de atunci relativă. La fel și în privința sănătății....
Impozit pe slariu aveai și CAS iar în ultimii ani le mai venise și ideea parților sociale, adică o taxă în plus, chipurile să fi propiatar pe masa sau scaunul de la servici, și era obligatoriu, pentru că eu refuzasem inițial spunând că nu simt nevoia să mă împroprietăresc ce nu-i al meu.
De televiziunea de 2 ore cu „aventurile lui nea” nicu nu mai vorbim, ne orientam antenele spre bulgari și ne-am luat dicționare pt că aveau emisiuni mai interesante, inclusiv discuții pe teme politice și ascultam „vocea americii„ sau „europa liberă” să știm ce se mai întâmplă în lume.
În privința concediilor, ca să putem duce copii 2 săptămâni la mare mergeam cu cortul și mâncare la conserve, pe tren. Un bilet de 6 zile te costa salriul pe o lună...
Asta pe scurt.
N-am ieșit pe 21 că m-a scos ceaușescu, ci pentru că eram sătulă de el și de viața minunată.
Nenorocirea e că hoții trăiau bine atunci iar acum și mai bine! N-a ieșit ce ne-am dorit....
Memorat
  • néant
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Mai 14, 2008, 15:11:24 »

un ajutor daca se poate cunoste cineva un rev din constanta Huh?? care sta in constanta va rog
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Mai 14, 2008, 16:41:05 »

Zamfir Liviu - 072241580, sta pe Bd. Ferdinand
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Mai 14, 2008, 17:22:01 »

Exista acolo o organizatie de revolutionari, Asociatia Revolutionarilor din Decembrie 1989 - C-tanta. Presedintele ei este dl Turcu Gheorghe, care are numarul de mobil 0723954564.
Sper sa fie amabil si sa te poata ajuta.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Mai 14, 2008, 20:10:16 »

Carmen 21, ne cunoastem , esti de acord cu mine ca nu puteam eu sa am problemele respective, de fapt nu in totalitate, caci la bulgari ma uitam si eu, fara lumina am stat si eu, de spalat nu mai spun, de dormit iarna nici atat, deci amintiri placute nu am avut, si eu am iesit in strada pentru ca tata era aproape un "om al muncii" neretribuit, si totusi destul de mare ca sa pot "vedea" adevarul acelor zile.
    Aberatiile nostalgice fac parte din folclorul popular al prezentului si nu este in "repertoriul" meu.
    Ma bucur ca ai intervenit si ai spus cele de mai sus. Poti sa scrii pe indelete, poate isi mai amintesc si altii de ce au iesit, poate ne spun si noua, "aberatiile" ce zaceau sau incolteau in capsoarele lor atunci. Wink
Memorat
« Răspunde #29 : Mai 14, 2008, 20:31:03 »

Vrei o aberatie mai proaspata si mai fierbinte:Domnilor senatori nu le mai convin masinile pe care le au in dotare si isi mai aduc un rind.Este ca-i faina aceasta aberatie care costa buzunarul romanilor inca vreun milion de euro Grin Grin Grin.Si motiveaza ca aceste masini pecare le-au avut pina acum s-au degradat moral si fizic.Nu stiam ca aceste masini au gindire proprie incit sa li se uzeze moralul. Wink Wink
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 73
Schimbă forumul: