Main Content:

Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 144

Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.

Răspuns: Domnului Prim Ministru si domnului Secretar de Stat la S.S.P.R.
« Răspunde #90 : Februarie 02, 2013, 23:10:44 »

Oameni buni, Socaciu este o mameluca guvernamentala compromisa. Asta este obsedat de dosarul sau si cam atat ! Trebuie sa scapam de el; trebuie sa scapam de aceasta tendinta politruca - numirea mamelucilor in fruntea noastra . JOS CU MAMELUCII !
IN IDEEA ABSURDA CA AI PUTEA PROPUNE UNUL[CA SA FACA CE?]FA TU O PROPUNERE CONCRETA,BINE-NTELES DIN USL. FA-O SI SPUNE-NE SI CE VREI DE LA EL!!

Doar doi oameni au fost fosti revolutionari autentici in postura de secretari: Cuteanu si Fesan. Unu-i la puscarie, altul s-a dat la fund. Dar tara este plina de juristi de caracter ! Eu vreau unul din acestia !

TOATA STIMA PENTRU PUIU FESAN.DACA VREI SA VORBIM DESPRE UNCHIU LUI TURCESCU,RESPECTIV CUTEANU, O FACEM ,DA O FACEM PUBLIC CU DOVEZI ALTFEL,LASO ASA CA SE INTOARCE DE UNDE PROBABIL VA IESI,CU TOT LOBI-UL FACUT DE B1.PE FESAN CINE CREZI CA-L POATE IMPUNE...NOI DOI ??SI PENTRU CA FESAN EMAI DESTEPT DECAT CRED MULTI,NU VA ACCEPTA.NU ACUM.SI ASTA PENTRU CA ...EL STIE!!!
Memorat
  • thunder66
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #91 : Februarie 02, 2013, 23:13:42 »

Gheghe in tine este speranta sa nu crape ce am inceput eu. Daca citesti posturile mele, ai sa intelegi.
Memorat
« Răspunde #92 : Februarie 02, 2013, 23:24:26 »

Gheghe in tine este speranta sa nu crape ce am inceput eu. Daca citesti posturile mele, ai sa intelegi.
NICI BANCA NICI RAHATUL IN CARE NE SCALDAM NU SANT UN MOTIV.POARTA-TI CRUCEA PANA TE VOR PUNE PE EA!!!
Memorat
  • thunder66
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #93 : Februarie 02, 2013, 23:30:29 »

Asta sa o crezi tu Gheghe. Am o lista scurta de 2 oameni care sa duca lupta mea mai departe daca eu nu mai sunt. Asta este testamentul meu daca cumva nu se rezolva cu impostorii in timp util.
Memorat
« Răspunde #94 : Februarie 02, 2013, 23:35:32 »

Asta sa o crezi tu Gheghe. Am o lista scurta de 2 oameni care sa duca lupta mea mai departe daca eu nu mai sunt. Asta este testamentul meu daca cumva nu se rezolva cu impostorii in timp util.
SE REZOLVA...TOATE SE REZOLVA.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #97 : Februarie 03, 2013, 00:30:24 »

La apelurile repetate ale colegilor:

Parlamentul României
Camera Deputaţilor
Comisia pentru buget, finante si banci
PREŞEDINTE Dan Radu RUŞANU

"Socaciu: -...deocamdată misiunea mea este de a curăţa listele, şi în momentul în care..."

"Socaciu: -În momentul în care această curăţenie este semnificativă voinţa politică este aceea de a repune în drepturi pe cei care sunt merituoşi în Revoluţia Română."

http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=47.msg116543#msg116543

ŞEDINŢA COLEGIULUI REVOLUŢIONARILOR DIN DECEMBRIE 1989 - 30.01.2013

Repere importante:

.Prioritate 0 eliminarea imposturii, obiectiv dispus de premierul Ponta şi asumat de SS;
.Există voinţa politică de repunere în drepturi după eliminarea imposturii;
.Dosariada: Faza I pe ţară: Eliberarea din drept a (cca)5000 necorespunzători ai L341/2004 (posibil listă existentă);
.Termen preconizat 3-6 luni;
.Propuneri: scoaterea în afara L341/2004: miliţieni, militari, securişti, novembrişti, etc.
Nu este necesară modificarea L341/2004 în Dosariada: Faza I pe ţară.
.Modificare legii după repunerea în drept;
.Mutarea sediului SSPR, locaţia Casa Presei;
.Modificarea HG 1707/2006: componenţa Comisiei SSPR la cea iniţială pe HG 1412/2004, adică Comisia care solicită anularea avizelor să aibă aceeaşi componenţă cu cea care a acordat propunerea de avizare;
.Document "şmanglit" din cabinetul SSului, unul din cele cinci proiecte de modificare acte normative, care au apărut pe piaţă(forum). Aceste proiecte vor fi finalizate. Se va finaliza proiectul pentru actul normativ de punere în plată, etc.;
.Refacerea credibilităţii instituţiei SSPR;
.S-au prezentat ca exemplu oraşe problemă, Oraşe-Martir cu debit mare de impostura pe m²;
.Debandadă în SSPR referitor la documente interne, dosare, evidenţe, etc, învinuiţi: persoane angajate;
.Eliberarea condiţionată legal a unor posturi din SSPR, în special cele care facilitau legătura cu dosarele. Se va modifica fişa postului în condiţia noilor cerinţe de funcţionare SSPR;
.Actualizarea evidenţelor, în special cea a avizelor acordate. Măsuri, reguli, etc:
Motiv: comunicare imposibilă scopului şedinţei, ţintă: cu începerea în Oraşele-Martir, continuarea în restul localităţilor, după mutarea sediului SSPR în noua locaţie;
.Momente din Faza pe şedinţă(poartă, cabinet, coridor, birou, etc):
  .Printre cei convocaţi au fost introduşi şi alţii "neavizaţi";
  .La poartă un forumist(banat) ţinea şedinţa lui de informare, un obicei cunoscut;
  .SS a cerut pentru şedinţă documentaţii, evidenţe, propuneri, etc, dar subordonaţii n-au făcut comunicarea dispusă;
  .Încercarea eşuată a unor funcţionari de a participa în plen;
  .Întreruperea discuţiilor în timpul şedinţei(pe principiul eu urlu mai tare-am misiune);
  .Devierea sensului discuţiei, scopul: pierderea timpului, a răbdării, într-un cuvânt: scandal, posibilă încercare de boicot;
.Imposibilitatea de a dialoga a culminat cu decizia SSului de a vizita Oraşele-Martir şi apoi continuarea în restul localităţilor.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #98 : Februarie 03, 2013, 01:05:51 »

Am copiat textul la care duce linkul, poate doriti sa citati fragmente cand il comentati.

30.01.2013 – ŞEDINŢA COLEGIULUI REVOLUŢIONARILOR DIN DECEMBRIE 1989By Asociatia 17 Decembrie a Ranitilor si a Familiilor Indoliate
Aducem la cunoştinţa membrilor asociaţiei noastre ce s-a discutat la şedinţa Colegiului Revoluţionarilor din 30.01.2013 la sediul SSPR.

Domnul Secretar de Stat Victor Socaciu ne-a expus activităţile ce vor avea loc în cadrul SSPR, pe care vi le prezentăm în ghilimele:

1. “Mutarea Secretariatului de Stat din sediul Guvernului într-un alt sediu.”

Noi nu suntem de acord cu mutarea sediului din guvern, în primul rând pentru că există pericolul să se piardă o parte importantă din arhivă.

2. “Refacerea imaginii Revoluţiei Române din 1989 şi a revoluţionarilor. Fiind  printre revoluţionari şi personalităţi ca dl. Petre Roman şi dl. Gelu Voican Voiculescu care pot vorbi despre Revoluţie, vom face videoclipuri.”
      Noi considerăm că nu e momentul în care să se cheltuiască bani pe astfel de proiecte până când nu reuşim să deosebim bobul de grâu de cel de neghină în rândurile noastre.

3.” Eliminarea impostorilor prin înfiinţarea unei comisii de reverificare a acelor dosare care au elemente noi aduse la cunoştinţă de către preşedinţii de asociaţii revoluţionare.”

Noi nu suntem de acord cu reverificarea doar a unora dintre dosare. Este foarte important să se reverifice toate dosarele pe baza elementelor de noutate ce au apărut în presă în ultimii doi ani şi nu în baza listelor semnate de preşedinţi de asociaţie după ce două comisii, una a guvernului din cadrul SSPR şi Comisia Parlamentară a Revoluţionarilor din Decembrie 1989, au avizat şi eliberat certificate în baza legii 341/2004.

După ce domnul Victor Socaciu a dat cuvântul participanţilor la şedinţă, spiritele s-au încins destul de repede, ceea ce ne-a determinat să părăsim sala. Noi considerăm că este foarte important ca între noi, revoluţionarii – că suntem urmaşi, răniţi, arestaţi sau luptători remarcaţi prin fapte deosebite, să existe un maxim de respect şi consideraţie. Nu suntem obligaţi să asistăm la manifestări care nu ne fac cinste.

Ulterior am aflat că dl. Socaciu intenţionează să facă vizite prin ţară la asociaţiile de revoluţionari. Credem că acest lucru este inoportun în acest moment când trebuie să se reorganizeze echipa şi activitatea SSPR în vederea rezolvării problemelor cu care ne confruntăm noi revoluţionarii.

Corina Untilă

Preşedinte - Asociaţia “17 Decembrie a Răniţilor şi Familiior Îndoliate din Revoluţia 1989”, Timişoara

Observatiile, nedumeririle doamnei Snow White in legatura cu acest comunicat sunt firesti. Eu as felicita insa mai intai asociatia pentru ca a emis un comunicat. Cea din care fac parte, ca marea majoritate, n-a facut nici macar atat pentru informarea noastra.
Memorat
« Răspunde #99 : Februarie 03, 2013, 01:14:51 »

Domnia mea a pus doar o singura intrebare. Nu am facut comparatie cu ceea ce (nu) fac alte asociatii. Sigur, ar fi fost bine sa avem opiniile mai multor participanti la intalnire si, bineinteles, o consultare ulterioara...
Memorat

That's why you're here, isn't it?
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #100 : Februarie 03, 2013, 01:18:52 »

Am citit si cele ce au urmat, dar respect precizarea. Scuze.
Memorat
« Răspunde #101 : Februarie 03, 2013, 01:23:28 »

Ei, da,... nu ai de ce sa te scuzi. Ai dreptate. Noapte buna tuturor.
Memorat

That's why you're here, isn't it?
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #102 : Februarie 03, 2013, 02:03:19 »

30.01.2013 – ŞEDINŢA COLEGIULUI REVOLUŢIONARILOR DIN DECEMBRIE 1989By Asociatia 17 Decembrie a Ranitilor si a Familiilor Indoliate
Aducem la cunoştinţa membrilor asociaţiei noastre ce s-a discutat la şedinţa Colegiului Revoluţionarilor din 30.01.2013 la sediul SSPR.

Domnul Secretar de Stat Victor Socaciu ne-a expus activităţile ce vor avea loc în cadrul SSPR, pe care vi le prezentăm în ghilimele:

1. “Mutarea Secretariatului de Stat din sediul Guvernului într-un alt sediu.”

Noi nu suntem de acord cu mutarea sediului din guvern, în primul rând pentru că există pericolul să se piardă o parte importantă din arhivă.

Si pe mine ma nemultumeste aceasta mutare. Motivele principale sunt doua, faptul in sine si noul sediu. Noul sediu este prost ales, intr-o cladire stalnista, unde parca ar urma sa fim pusi la dispozitia presei dusmanoase. Mutarea in sine este un pretext de traganare a noului val de verificari anuntat oficial. Este izbitoare asemanarea cu politica de amanare indefinita practicata de fostul SS Mester. Prost sa fi si tot nu-ti scapa continuitatea metodelor folosite.

2. “Refacerea imaginii Revoluţiei Române din 1989 şi a revoluţionarilor. Fiind  printre revoluţionari şi personalităţi ca dl. Petre Roman şi dl. Gelu Voican Voiculescu care pot vorbi despre Revoluţie, vom face videoclipuri.”
      Noi considerăm că nu e momentul în care să se cheltuiască bani pe astfel de proiecte până când nu reuşim să deosebim bobul de grâu de cel de neghină în rândurile noastre.

O confirmare in plus a continuitatii amintite mai inainte. Ni se ofera vorbe (multe si filmate) in loc de fapte. Proiectul depus de dl administrator la SSPR, de cativa ani, ar avea forta de impact, dar nimeni nu-l promoveaza, concluzia fiind ca nu se urmareste imbunatatirea imaginii, ci tergiversarea indreptarii ei. Iar numele mentionate sunt epuizate, deci nu pot aduce niciun plus de imagine.

3.” Eliminarea impostorilor prin înfiinţarea unei comisii de reverificare a acelor dosare care au elemente noi aduse la cunoştinţă de către preşedinţii de asociaţii revoluţionare.”

Noi nu suntem de acord cu reverificarea doar a unora dintre dosare. Este foarte important să se reverifice toate dosarele pe baza elementelor de noutate ce au apărut în presă în ultimii doi ani şi nu în baza listelor semnate de preşedinţi de asociaţie după ce două comisii, una a guvernului din cadrul SSPR şi Comisia Parlamentară a Revoluţionarilor din Decembrie 1989, au avizat şi eliberat certificate în baza legii 341/2004.

Conteaza mai putin, sau intr-o etapa ulterioara, cine si cate dosare va verifica. Important este faptul ca ni se aplica o politica dictatoriala, pentru ca nu ne bucuram de prezumtia de nevinovatie, fapt care dovedeste ostilitatea puterilor statului fata de noi. Procedura legala ar fi repunerea imediata in plata a tuturor categoriilor de revolutionari prevazute de Legea Recunostintei, urmata imediat de verificarea dorita. Procedura ar fi cea de drept si ar stimula interesul pentru o reverificare sustinuta, pentru ca statul sa piarda cat mai putini bani cu beneficiarii ilegali ai legii.

După ce domnul Victor Socaciu a dat cuvântul participanţilor la şedinţă, spiritele s-au încins destul de repede, ceea ce ne-a determinat să părăsim sala. Noi considerăm că este foarte important ca între noi, revoluţionarii – că suntem urmaşi, răniţi, arestaţi sau luptători remarcaţi prin fapte deosebite, să existe un maxim de respect şi consideraţie. Nu suntem obligaţi să asistăm la manifestări care nu ne fac cinste.

Deja-vu, deja-connu. E "clasica" formula de a nu finaliza ce doresc oamenii si a deturna discutiile si hotararile luate spre ceea ce doreste echipa de la conducere.

Ulterior am aflat că dl. Socaciu intenţionează să facă vizite prin ţară la asociaţiile de revoluţionari. Credem că acest lucru este inoportun în acest moment când trebuie să se reorganizeze echipa şi activitatea SSPR în vederea rezolvării problemelor cu care ne confruntăm noi revoluţionarii.

Aceeasi continuitate pe care o remarcam si mai inainte. Atat Costin, cat si Mester, cat si, iata, Socaciu vor sa faca excursii prin tara, in loc sa se concentreze pe treaba pe care o au de facut la sediul SSPR. Mai fac o remarca, dar fara sa-l acuz si pe actualul SS. Atat Costin, cat si Mester, au organizat asemenea "pelerinaje" prin orasele martir cu scopul, nemarturisit, dar dovedit pana la urma, de a structura o noua organizare a revolutionarilor, la nivel national si care, "bineinteles", sa le fie subordonata. Costin a incercat aceasta prin scindarea, dublarea si preluarea BNR-ului, Mester prin Ordinul lansat de Alex din Sibiu. Sunt curios daca si Socaciu are aceeasi tentatie, sau se va limita la tergiversarea la nesfarsit a rezolvarii situatiei revolutionarilor.

Corina Untilă

Preşedinte - Asociaţia “17 Decembrie a Răniţilor şi Familiior Îndoliate din Revoluţia 1989”, Timişoara
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #103 : Februarie 03, 2013, 10:26:25 »

Domnule Boanca Sorin Virgil(thunder66),nu sunt cel mai potrivit sa "dau sfaturi",dar sunt şi eu,unul dintre cei la care soarta i-a fost potrivnica la un moment dat,am pierdut 90%din bunurile materiale acumulate prin munca cinstita timp indelungat.Am pierdut prin falimentul firmei mele,chiar si apartamentul in care locuiam cu familia,apartament mare şi frumos,cumparat in anul 1982 şi achitat in totalitate prin rate lunare timp de zece ani(achitat total in anul 1992).Deci,am pierdut multe valori materiale facute cu munca şi sacrificii.Totuşi,chiar daca am pierdut material,Bunul Dumnezeu m-a intarit pe mine şi familia mea şi am trecut peste aceste necazuri.Pierderea materiala m-a apropiat mai mult de Dumnezeu şi,te rog sa crezi ca e un lucru enorm sa constaţi ca Dumnezeu nu te-a parasit.Eu mulţumesc Domnului ca acum e aşa cum e,cu mine şi familia mea(putea fi mult mai rau,ţinind cont prin cite necazuri am trecut).Am convingerea ca şi pe tine te va ajuta Bunul Dumnezeu,de aceia,eu zic sa fi tare şi sa te rogi,caci Dumnezeu iţi va arata ce trebuie sa faci şi va avea grija de tine şi familia ta.Doamne ajuta!
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #104 : Februarie 03, 2013, 12:44:28 »

ASOCIAŢIA DE ACŢIUNE CIVICĂ INTERNAŢIONALĂ
A VETERANILOR REVOLUŢIEI ROMÂNE DIN DECEMBRIE 1989

Bucureşti 6, Str. Prosperităţii 5Bis, C.I.F. 27683010,
Tel: +4-0745039199, e-mail: aciverde89@gmail.com; fax:+40-318161260
  Nr. 0007/10.01.2013
Guvernul României
Domnului Prim Ministru Victor PONTA
Parlamentul României
Comisia Parlamentară a Revolut.ionarilor din Decembrie 1989
Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din
Decembrie 1989
Domnului Secretar de Stat Victor SOCACIU
Exceleţă,

S-au împlinit douăzecişitrei de ani de când prin jertfa unor tineri societatea românească a
trecut la un nou sistem Socio-politico-economic gândit atunci, de către noi revoluţionarii, să
asigure Poporului Român prosperitate, siguranţă socială şi dezvoltare spirituală într-o societate
modernă şi democratică.
Din păcate, ceea ce am gândit noi atunci nu s-a realizat întrutotul, dar nu din vina
noastră.
Mai mult, pe fondul tranziţiei către un nou sistem de organizare şi funcţionare a statului
român, a vidului legislativ şi a exacerbării fenomenului infracţional sub toate formele sale de
manifestare, au apărut derapaje inerente ale funcţionării instituţiilor statului cât şi a societăţii
româneşti în întregul său. Se înţelege de la sine că fenomenul s-a manifestat şi în cadrul
segmentului social numit generic REVOLUŢIONARI.
În timp, Revoluţionarii au fost primii care au suportat efectele tranziţiei către Economia
de Piaţă deoarece au fost printre primele persoane disponibilizate( concediate) sub motivul că, în
plus faţă de ceilalţi cetăţeni beneficiază de STIPENDIILE conferite de Legea 42/1990, respectiv
341/2004.
În mod sigur cunoaşteţi modul în care instituţiile statului au aplicat aceste Legi, devenite
în timp surse de venituri ilicite pentru oportunişti şi persoane certate cu normele de etică şi
morală. Se cunosc cazuri în care Administraţia publică Locală A REFUZAT aplicarea Legii (
acordarea drepturilor conferite) sub motivul CREERII PRECEDENTULUI.

Bucureşti 6, Str. Prosperităţii SBis, C.I.F.27683010,
Nr.0007/10.01.2013

Astăzi, tinerii de acum douăzecişitrei de ani au ajuns la vârsta a doua şi a treia, vârste la
care, dacă nu şi-au dezvoltat o afacere proprie nu-i mai angajează nimeni, suferă de boli cronice

şi au obligaţii financiare neonorate din motive independente de voinţa lor.
Tinerii idealişti entuziaşti din Decembrie 1989 au ajuns azi DISPERAŢI, în imposibilitate
de a se întreţine pe ei şi familiile lor.
Revoluţionarii, în mod special Luptătorii Remarcaţi prin apte Deosebite, şi ne referim la
cei ADEVĂRAŢI, deveniţi deja VETERANI AI REVOLUŢIEI ROMÂNE, sunt discriminaţi
negativ în raport cu celelalte categorii sociale şi socio-profesionale, suferind din partea
instituţiilor statului abuzuri de netolerat într-o societate de drept democratică.

Cu dorinţa de a da continuitate Revoluţiei Române din Decembrie, o parte dintre noi neam
constituit în această organizaţie şi am continuat să ne implicăm şi să ne facem utili în viaţa
socială şi politică a naţiunii.

Animaţi de această dorinţă, am întocmit materialul expus în continuare, material pe care
îl punem la dispoziţie cu rugămintea de a-l analiza şi, în măsura în care consideraţi că îl puteţi
lua în consideraţie, sperăm să vă fie de folos. Totodată ne permitem să vă readucem aminte de
faptul că DISPERA ŢII NU AU NIMIC DE PIERDUT.

Analiză a Fenomenului Infract.ional
În legătură cu Revoluţionarii şi Drepturile
acordate lor prin Legea 42/1990, respectiv 341/2004
Istoric:
Fenomenul a apărut după anul 1993, după ce prin amendarea din anul 1992 a Legii
42/1990 s-au acordat drepturi materiale şi Luptătorilor Remarcaţi prin Fapte Deosebite (LRFD).
A luat amploare şi s-a dezvoltat căpătând caracter de Crimă Organizată începând cu anii
1994-1995 când din interese politice au fost promovaţi circa 14000 Participanţi, categorie
ONORIFICĂ ce nu beneficiază de drepturi materiale sau financiare.
O dată cu Amendarea din 1996 a Legii 42/1990, s-a deschis "Fabrica de Revoluţionari",
fiind promovaţi circa 17000 noi LRFD până în anul 2000, alte câteva sute în perioada 2000-
2002.
Chiar şi după 2004, odată cu emiterea Legii 34112004 unele persoane implicate în
activitatea de preschimbare a certificatelor, preşedinţi de asociaţii, angajaţi ai SSPR, membri ai
CPRD, au transformat activitatea de preschimbare a certificatelor într-o sursă de profituri
materiale.
Este de notorietate cazul lui GEORGE COSTIN, preşedintele asociaţiei METROU.
De asemeni, este arhicunoscut fenomenul de corupţie la nivelul angajaţilor SSPR.

În aparitia şi dezvoltarea acestui Fenomen au fost şi sunt implicate persoane din
următoarele categorii:
Politicieni;
Înalţi funcţionari din Administraţia Publică Centrală şi Locală;
Servicii ordonate;
Preşedinţi de Asociaţii de Revoluţionari;
Civili din toate categoriile socioprofesionale.

Cauze:
Dorinţa unor persoane de a se justifica în poziţia de " emanat al revoluţiei" ;
Oportunismul propriu unor indivizi imorali;
Dorinţa de "îmbogăţire fără muncă";
Exploatarea viciilor actelor normative de profil.
Directiile Fenomenului:
Fenomenul s-a dezvoltat pe două direcţii distincte:
a. Atribuirea de calităţi (Certificate şi Titluri) unor persoane care nu se Încadrau În
criteriile stabilite de Lege cu scopul dobândirii de Foloase Necuvenite de către
părţile implicate.
Elemente care au influentat dezvoltarea Fenomenului:
Ne respectarea Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Comisiei pentru cinstirea
şi sprijinirea eroilor Revoluţiei din decembrie 1989 şi consumul de băuturi alcoolice în
timpul programului de lucru,
Proasta organizare a activităţilor de secretariat cât şi a dotărilor Comisiei pentru cinstirea
şi sprijinirea eroilor Revoluţiei din decembrie 1989,
Lipsa de responsabilitate manifestată de reprezentanţii Administraţiei Publice Centrale în
timpul participării la activităţile specific Comisiei pentru cinstirea şi sprijinirea eroilor
Revoluţiei din decembrie 1989,
Aplicarea prevederilor HG 184/1999 în sensul că: "În cazul în care comisia prevăzută la
art. 2 alin. 4 nu finalizează lucrările în vederea cărora a fost instituită, Guvernul, prin
Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989, este
împuternicit sa facă propuneri Presedentiei României pentru eliberarea titlurilor
prevăzute la art. 1, 2 şi 3, utilizând listele înaintate Guvernului de către organizaţiile
revoluţionare legal constituite pana la data de 31 decembrie 1992. Listele cuprinzând
propunerile vor fi publicate în Monitorul Oficial al României, prin grija Secretariatului
de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989, eventualele contestaţii
urmând sa fie prezentate comisiei parlamentare prevăzute la art. 7, în termen de 30 de
zile de la publicare. Contestaţiile vor fi soluţionate în termen de 10 zile de la primirea
lor, iar hotărârile vor fi comunicate în scris Presedentiei României şi contestatarilor. "
Tipărirea de "ERA TE" fără verificarea şi corectarea "erorilor în înscrisuri",
Eliberare de "duplicate" ale Certificatelor doveditoare a Calităţilor conferite de Lege fără
efectuarea verificărilor necesare în atari situaţii..
3

Bucureşti 6, Str. Prosperităţii 5Bis, C.I.F. 27683010,
Nr. 0007/10.01.2013

b. Afaceri cu Drepturile conferite de Lege Revoluţionarilor
II. SITUATIA REVOLUTIONARILOR LA DATA DE 22.09.1997
AFLATI ÎN EVIDENTA SSPR
B. Beneficiari ai legii 42/1990(republicată)
1. Urmaşi ai Eroilor Martiri 2257
2. Luptători Răniţi .2711
3. Reţinuţi 633
4. Participanţi direcţi (Luptători cu merite deosebite) 2669
TOTAL BENEFICIARI 8270
Rata de mortalitate la 1000 persoane 11
La data de O 1.04.2009 erau preschimbate şi eliberate cf. Legii 34112004:
Certificate de URMAŞI 2041
Certificate de RĂNIT 2007
Certificate de RĂNIT şi REŢINUT .161
Certificate de REŢINUT 539
Certificate de REMARCAT FAPTE DEOSEBITE 5620
TOTAL BENEFICIARI 10368
Note:
cele 1265 persoane cu titlurile preschimbate cf. Decret 1168/2004 sunt incluse.
Aceste persoane sunt beneficiare ale Decret 1168/2004, Legea 184/2009 şi Decret 813/2009
Pentru rezolvarea "problemei" LUPTĂTORII REMARCATI PENTRU FAPTE
DEOSEBITE ( LRFD), propun următorul
Plan de măsuri:
Iniţierea de acte normative prin care să se reglementeze şi legifereze:
1. Reluarea plăţii îndemnizaţiei conform prevederilor LG 34112004 pentru următoarele
categorii de persoane:
2. Persoanele nominalizate în decretele 110/1991 şi 226/1992 care au depus cereri de
preschimbare a Certificatului conform prev. LG 34112004,Persoanele nominalizate în
Decret 1168/2004, persoane care au primit certificate ce intră sub incidenţa Legii
184/2009 şi a Decretului 813/2009, ambele publicate în MO 362 din 29 mai 2009.
4
Bucureşti 6, Str. Prosperităţii 5Bis, C.I.F.27683010,
Nr. 0007/10.01.2013
3. Reluarea plăţii îndemnizaţiei către LRFD care au CREDITE LA BĂNCI, condiţionat de
Declaraţia Notarială a titularului LRFD că tot ce a declarat în Dosar este real şi îşi asumă
răspunderea penală şi civilă asupra veridicităţii celor declarate,
4. Introducerea în plată a persoanelor promovate ca LRFD prin Comisia pentru cinstirea şi
sprijinirea eroilor Revoluţiei din decembrie 1989 al cărei regulament de organizare şi
funcţionare a fost aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 566/1996 şi cărora li s-a
confirmat acordarea titlurilor până la data încetări activităţi comisiei,
5. Menţinerea măsurii de suspendare a plăţii drepturilor pentru ceilalţi LRFD până la
finalizarea reverificării dosarelor, AVÂND ÎN VEDERE FAPTELE DE CORUPŢIE de
care se face vinovată conducerea SSPR (fostul Secretar de Stat GEORGE COSTIN,
actualmente cercetat pentru fapte de corupţie),
6. Verificarea, refacerea şi complectarea Bazelor de date ale SSPR cu privire la evidenţa
revoluţionarilor şi a drepturilor conferite acestora cu concursul instituţiilor implicate în
aplicarea prevederilor Legii 34112004.
7. Organizarea arhivei SSPR conform normativelor, ocazie cu care vor fi identificate
ELEMENTE DE NOUT ATE ce vor sta la baza reanalizării unor dosare ce au fost
întocmite în vederea promovării ca revoluţionari a unor persoane,
8. Scoaterea de sub incidenţa Legii 34112004 a militarilor de orice Armă şi trecerea lor sub
incidenţa Legislaţiei Militare cu compensaţii civile,
9. Scoaterea de sub incidenţa Legii 34112004 a persoanelor implicate în manifestaţiile din
15 nov. 1987 din Braşov şi trecerea lor sub incidenta unei Legi dedicate,
10. Reevaluarea situaţiei Urmaşilor şi a drepturilor conferite acestora conform principiului :
UN Erou - UN DREPT,
11. Reverificarea dosarelor din oficiu şi la apariţia elementelor de noutate, şi transmiterea
dosarelor SUSPECTE spre soluţionare instituţiilor abilitate,
12. Reevaluarea RĂNIŢILOR şi revizuirea ÎNDEMNIZA ŢIILOR REPARA TORII în situaţia
în care aceştia nu se încadrează în GRADELE DE HANDICAP.
13. Reverificarea REŢINUŢILOR dacă au fost reţinuţi ca urmare a participării la revoluţie
sau au fost condamnaţi înainte pentru fapte de altă natură.
Menţionăm că atât asociaţia noastră cât şi preşedintele asociaţiei în nume propriu am mai
făcut în timp numeroase demersuri în sensul celor arătate mai sus atât în scris, prin intermediul
internetului pe Portalul Revoluţiei, cât şi verbal în cadrul întâlnirilor cu reprezentanţi ai
partidelor politice şi reprezentanţi ai instituţiilor cu atribuţii în aplicarea Legilor de profil.
Pentru relaţii suplimentare şi colaborare vă stăm la dispoziţie.
Cu deosebită stimă şi consideraţie,
Preşedinte
Dorel HARAGA

http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?action=recent
Memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 144
Schimbă forumul: